om fff# manier A. Roland Holst staat sterk voor prijs der Nederlandse letteren KAB oneens met kritiek op college Handschrift ontdekt van Perks E. G. Stijkel Beperking kindertal is zedelijk aanvaardbaar Vuur in de Peel vernielt 160 ha n PROF. v. EESTEREN GAAT LELYSTAD ONTWERPEN Nederlandse haven nr. 2: Antwerpen staats secretaris Akkoord over loonsverhoging van 3 percent Hilversum acht bezwaren niet gegrond Mr. Luns zegt onderzoek toe Mysterieuze vondst in Den Helder Rapport voor Zendings- en Wereldraad Toelatingsbesluit voor N.-Guinea op de helling? (Van onze sociaal-economische redactie) 'Ontsla de man, die niet eens weet, wat zijn eigen bedrijf maakt.' 'Nee, stuur zijn baas de laan uit, die er niet voor heeft ge zorgd. dat hij behoorlijk op de hoogte is.' Ieder personeelslid en ook zijn vrouw moet door een goede voorlichting vertrouwd gemaakt worden met het produkt, dat zijn zaak maakt.' 'Laat een gewone werker eens met de directeur op reis gaan naar een zakelijke bespreking.' Deze en nog een zeventigtal andere suggesties kwamen maan dag 'ongeremd' uit de mond van een twaalftal mannen en vrouwen, die in Krasnapolsky te Amsterdam een demonstratie gaven van 'brainstorming', een kernachtig, moeilijk te ver talen Amerikaans begrip. De schepen van Antwerpen voor de liavenbelangen, mr. L. Del- waide, heeft dinsdag aan een lunch van de St.-Adelbertvereni- ging in Amsterdam, ter gelegen heid van de Belgische week, Ant werpen „de tweede Neder landse haven in. de wereld" ge noemd. Anl werpen-R ijnverbind ing m Vooral geert bazen Spelregels Na-sudderen Beroepsgoederenvervoer Nu een Nederlander Advertentie I.M. van deze handige capsules Haiitran geelt: méér weerstand tegen griep, bron chitis en andere ziekten. Voor komt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit. (Van onze soc.-economische redactie) De Katholieke Arbeiders Beweging vindt het niet recht vaardig het College van Rijks bemiddelaars te verwijten, dat het ook bij de vrijere loonvor ming de dienst uitmaakt. Ondergang Frans-Elza j (Van onze kunstredactie) Een onbekend handschrift van een der beroemdste gedichten in ome taal, het schone Iris van Jacques Perk ('Ik ben geboren uit zonnegloren, en een zucht van de ziedende zee') is onlangs te voor schijn gekomen bij een dame in Den Helder. Zulks tot ontsteltenis van pro), dr. G. Stuiveling, die zojuist de uitgaven van Perks ver zameld werk heeft voltooid. Dit handschrift moet door de dich ter tussen 12 en 18 augustus 1881 zijn ingezonden als bijdrage voor het tijd schrift De Tijdspiegel, waarin het ook is verschenen. Het is niet bekend of de redactie het aan de dichter heeft teruggestuurd. Een groep protestanten, anglicanen en orthodoxen, studerend in de sfeer der oecumenische beweging, heeft in een vandaag gepubliceerd rapport uitgesproken, dat beperking van het kin dertal of regeling der geboorten zedelijk aanvaardbaar is en tot de verantwoordelijkheid van de ouders behoort. Voorts, dat er geen zedelijk onderscheid valt te maken tussen de middelen die men hier bij toepast: periodieke onthouding, voorbe hoedmiddelen of andere anticonceptie-methoden, die eventueel ef fect blijken te hebben (tabletten e.d.). Opvallend verschil ELASTISCH Een nieuwe methode voor creatief denken in groepsverband' wordt het wel genoemd jn circulaires van het Nederlands Instituut voor Efficiency, dat de- bijeenkomst had georganiseerd. Maar die omschrijving doet niet vol doende recht aan de dynamiek van dit systeem, waarbij de hersenen van een groep personen in een massale stormaanval worden gericht op de op lossing van een opgegeven probleem. 'Ongeremd denken', dat Is wel de basts van dit systeem, dat ontwikkeld is door de Amerikaan Alex F, Os- born en dat in Amsterdam en in vele andere steden van de wereld met een aanstekelijk enthousiasme wordt ge ïntroduceerd door Willard A. Pleuth- ner, een Amerikaanse reclamedes kundige. "Voeten van de reajk is zijn slaezin. Ooen de hersens. RtneKip op. Het Nederlandse verkeer In de Ant werpse haven is thans groter dan dat in de Amsterdamse haven, aldus de heer Delwaide. Antwerpen is - aldus spreker een Nederlandse rederijhaven bij uit stek, die een bijzonder belangrijke rol speelt voor het Nederlandse bedrijfs leven. Mr. Delwaide wees er met nadruk op dat de drie Beneluxhavens veel meer gemeenschappelijke dan tegen strijdige belangen hebben. Met vreug de constateerde hij dat het zich daarvan bewust worden zichtbaar groeit. Nederland heeft wezenlijk belang bij de ontwikkeling en de voorspoed van de Antwerpse haven, zo vervolg de spreker. Helaas is zij wal achter op geraakt (groei van Amsterdam sedert voor de oorlog 100 pet., Rot terdam 75 pet, Antwerpen 50 pet.). Maar met de uitvoering van het in 1956 begonnen 10-jarenplan (4 ia mil jard franks) wordt de achterstand ingehaald. Dit plan Niet zo gewild monopo listisch ais Europoort," zei spreker met een ondeugend lachje) moet noodzakelijk worden verwezenlijkt, omdat Antwerpen zijn plicht ver staat: Een wereldhaven te blijven en dus zo spoedig mogelijk ook super tankers tot 50.000 ton moet kunnen ontvangen. „Van vitale betekenis voor Antwer- Sen is de verbetering van zijn ver- inding met de Rijn" Spreker deed een beroep op begrip bij zijn Amster damse toehoorders: „Amsterdam heeft ook jarenlang voor een betere verbinding met de Rijn gevochten en deze uiteindelijk ook bekomen." Mr. Delwaide stelde de vraag of In die omstandigheden Nederland aan Antwerpen de mogelijkheid van een verbeterde verbinding kan weige ren. die het ten behoeve van Amster dam verwezenlijkt heeft. Hij meent voorts dat de rege ling van dit probleem buiten iedere tegenstelling tussen Rot terdam en Antwerpen moet wor den geplaatst: „Door de ontwik keling van de verkeersstromen tussen Rotterdam en België heeft Rotterdam zelf belang bij een verbeterde verbinding met het Belgische achterland." grondprincipes hebben os- n zijn leerlingen ontwikkeld dachten maar uit. Er is altijd" wél iëts goeds bij. Drie g bom en zijn voor de methode, die in de Verenigde Staten toegepast wordt zowel bii de oplossing van problemen binnen een bedrijf, op regeringsbureaus, in vere nigingen, in kerkelijk verband, als waar ook men een orginele beant woording zoekt van de vraag: hoe nu? 1» Het scheppen van ideeën kan pro- duktiever geschieden, wanneer men de beoordeling daarvan voor lopig uitstelt. t Het scheppen van ideeën in groepsverband kan de prestatie van het individuele scheppende denken vergroten. 5. Hoe meer hoe beter. ideeën we bedenken, Het is een aanvullende methode, die niet dient om gebruikelijke staf. besprekingen, vergaderingen van TV. A. PLEUTHNER voeten van de rem commissies, net individuele denken etc. te vervangen. De 'brainstormbijeenkomst' wordt bij voorkeur gehouden na een korte gezamenlijke maaltijd. De deelnemers hebben een paar dagen tevoren een mededeling ontvangen over het pro bleem, waarover zij hun gedachten moeten laten gaan. De man. die het probleem opgelost wil zien, houdt een zeer korte inlei ding en verdwijnt dan. Zijn aanwezig heid, en al zegt hij niets, zijn ge zichtsuitdrukking zou al storend kunnen werken op het scheppend denken van de groep. 'Vooral ook geen bazen bij het gezelschap.' roept Pleuthner enke le malen in zijn inleiding uit. Nie mand moet geremd worden. Een in brainstormtechniek getrain de voorzitter heeft de leiding. Een secretaris, die geen last heeft van schrijfkramp noteert alle invallen en dan kan de stormaanval beginnen. De voorzitter wijst nog even waar schuwend naar de vier grondregels van het spel, die voor ieder zichtbaar op een grote kaart zijn geschreven: 1. Kritiek wordt buitengesloten. (Nie mand hoeft bang te zijn iets te zeeaen. Een eek idee zet een ander weer aan net aensen, -volgens cm door Aristoteles reeds uitgevonden wet van het associatieve denken.' zegt de Amerikaan.) Laat uw gedachten de vrije loop. (Hoe wilder ideeën, hoe beter, het is gemakkelijker ze te onderdruk ken. dan ze eruit te krijgen.) 3. Hoe meer ideeën, hoe beter. (Het grote aantal vergroot de kaas op het goede. Kwaliteit uit kwantiteit.) 4. Combinaties en verbeteringen zijn welkom. (Voorstellen aan de hand van andermans ideeën leveren ver beterde ideeën op. Een deelnemer aan deze mentale charge, die wil combineren of aanvullen, heeft voorrang.) Als een van de deelnemers de spel regelsovertreedt, luidt de voorzitter een bel. Na afloop var de bijeenkomst krijgt iedere deelnemer nog een verzoek, vierentwintig uur rustig zijn gedach ten over het vraagstuk te laten gaan. Uit het onderbewustzijn komen dan soms de beste oplossingen. Ook deze aanvullende gedachten worden door de secretaris genoteerd. De uitgewerkte lijst van afgescho ten gedachten wordt door de voor zitter gecontroleerd en onderverdeeld in groepen. De indiener van het probleem zift vervolgens met zijn naaste medewer kers de ideccn, waarbij zij de meest- belovende gedachten uitkiezen. De beoordeling moet creatief en kritisch zijn. zegt de handleiding van het Amerikaanse bureau, waaraan de heer Pleuthner is verbonden. Vervolgers worden de uitgezifte ideeën nader uitgewerkt. waarbfi nieuwe mogelijkheden, combinaties etc. zich kunnen aandienen. Soms worden deze 'beste gedachten' op nieuw aan een aanval door een bram- stormtroep onderworpen. Bijna alle grote Amerikaanse on dernemingen, reclamebureaus, rege ringsinstanties. de politieke partijen, het leger, de luchtmacht en de marine, kerken en reclamebureaus maken volgens de heer Pleuthner ge bruik van deze methode en ook hier in Nederland bestaat er, gezien de opkomst op drie bijeenkomsten van het Nederlands Instituut voor Effi ciency, reeds veel belangstelling voor. (Van onze soc.-econ. redactie) In bet beroepsgoederenvervoer i* overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 3 percent mei in gang van november aanstaande. Een voorstel hierover wordt aan hel Col lege van Rijksbcmiddelaars inge diend. Overeengekomen is dat deze loonsverhoging niet zal worden doot- i berekend. De loonsverhoging kan worden be schouwd als het inhalen van een achterstand die de werknemers bij het beroepsgoederenvervoer al sinds 1956 hebben. In dit jaar heeft de eerste gediffe rentieerde loonsverhoging plaatsge had. Toen is in het beroepsgoederen vervoer 3 percent (met doorbereke ning) gegeven, terwijl ten slotte in vrijwel het gehele bedrijfsleven 6 •percent is toegestaan. Aan de §cn- jterstand van het personeel bij deze van bedrijf zal dus met de meeste waarschijnlijkheid met november een [einde komen. (Van onze kunstredactie) De dichter A. Roland Holst wordt als de sterkste kandidaat be schouwd voor de driejaarlijkse Grote wijs der Nederlandse letteren. Koning Boudewiin zal deze hoogste literaire onderscheiding in de Ne derlanden, waaraan een bedrag van 8000 is verbonden, op zondag 25 ok tober in het koninklijk paleis te Laeken uitreiken. Dit zal gebeuren in aansluiting op de conferentie der Groot-Nederland se letteren, die .op 23 en 24 oktober te Antwerpen wordt gehouden. De tweede kandidaat is S. Vest- cf ij k, die echter naar het oordeel van insiders 'te jong' is. Vestdijk is 61, Roland Holst 71. Bovendien be vindt Vestdijk zich, naar eigen zeggen nog in volle ontwikkeling. Iets min der groot schijnen de kansen van J. C. Bloem, P. Bordewijk, J. Greshofl en Victor E. van Vriesland. De Grote prijs der Nederlandse letteren is in 1956 ingesteld door de regeringen van België en Nederland. Voor het eerst is de prijs toen toege kend aan de 78-jarige Herman Teirlinck die hem in de Ridder zaal uit handen van minister Cais ontving. Een aardige bijzonderheid wat. d&i Teirlinck oorspronkelijk het initiatief tot de prijs had genomen. Het is de bedoeling, dat de prijs de ene keer aan een Belgisch schrijver, de andere keer aan een Nederlander wordt toegekend. Ditmaal is dus ons land aan de beurt. De beslissing wordt overgelaten aan een gemeng de Belgisch-Nederlandse jury, waarin zitting hebben prof. dr. G. Stuiveling, voorzatter; prof. dr. P. Closset; dr. L. Indestege; Karei Jonckheere; dr. j. C. Brandt Corstius: Gerard Knuvel- der en, als secretarissen, Bert Decor- te en H. J. Michael. Karei Jonckhetxe heeft za terdag op de literaire bijeenkomst van Die Kogge in Enschede een merkwaardige mededeling gedaan. Deze officiële vertegenwoordiger van het ministerie van Openbaar Onder wijs in Brussel vertelde, dat de prijs aanvankelijk op voorstel van België 150.000 frank zou omvatten, maar dat de Nederlandse regering 34MH frank genoeg vond: doen het werk van een volle paplepel' levertraan Haütran bevat haast 60x zoveel vitaminen ais gewone levertraan! Daarom kunt U toe met 2 Haütran-capsules per dag. U proeft zc niet, maar U merkt ze wél aan Uw gezondheid! Want Haiitran bevat in sterk geconcentreerde vorm de Vitaminen A en D die U nodig hebt. Natuur lijke Vitaminen uit de verse, jonge levers van heilbot en andere arctische edetvissenVoor kleine kinderen zijn er bovendien Haiitran-druppels. Drie in de pap is voldoende. Uw Vitaminen-Zekerheid f Het vitaminengehaite van Haiitran: 38.000 i.e. Vitamine A cn 5.100 i.e. Vitamine D per gram wordt gecontroleerd cn op certificaat, gewaarborgd door het Noorse Rijks Vitaminen Laboratorium te Bergen. Let welr De échte Haiitran alléén in rood-wïttc verpakking met het Halitran- visje. Bij Uw drogist of apotheker. CAPS"".».; Ha» De gemeenteraad van Hilversum heeft dinsdagavond, na langdurige discussie, zich akkoord verklaard met het voorstel van B. en IV. om de 46 bezwaren die tegen het plan-Egels- hoek vaa verschillende zijden waren ingediend, ongegrond te verklaren. Twee léden van de WD-fractie wensten geacht te worden tegen te hebben gestemd. De bezwarèh tegen het plan-Egels- hoek, dat voorziet in de bebouwing van het gebied Egelshoek in het zui den van de gemeente, waren o.m. in gebracht door de ministers van Fi nanciën. en van Marine, omdat het marine-opleidingskamp binnen dit gebied ligt. Uitbreiding van het marine-opleidingskamp met het ma- rine-opkomstcentrum Voorschoten zou door uitvoering van het plan niet mogelijk zijn. De Hilversumse raad was van me ning dat nu van hogerhand geen medewerking wordt verleend aan de oplossing van het ruimtelijk pro bleem van Hilversum, de gemeente zelf een oplossing moet zoeken op eigen terrein, om aan de aanwas van de bevolking het hoofd te bieden. Men stelde zich op het standpunt dat het algemeen belang van de Hilver sumse bevolking prevaleert boven de belangen van het marine-opleidings kamp, het behoud van het vliegveld Hilversum en het behoud van be paalde gedeelten natuurschoon. In 'Ruim Zicht', het kaderblad van de KAB, wordt betoogd, dat het col lege over de contracten in de metaal industrie en het grafisch bedrijf wel een beslissing moest nemen, omdat het hoogste orgaan in het bedrijfsle ven de Stichting van de Arbeid niet tot een eensluitend advies kon komen. 'Ruim Zicht' schrijft onder meer: *De kern van onze kritiek op de gang van zaken in de Stichting van de Arbeid is gelegen in het feit dat men naar onze mening te veel cijfers en te weinig beleid voert.' De KAB is ervan overtuigd, dat de invloed van het College van Rijksbe- middelaars en dus van de overheid alleen maar teruggedrongen kan worden, als de Stichting van de Ar beid bereid is de overgelegde cijfers minder te verabsoluteren.' minder naar perfectionisme te streven en meer beleid te voeren. De introductie van de gedifferen tieerde loonpolitiek is volgens de KAB niet geheel foutloos -verlopen. Maar het gaat er nu om de gegeven mogelijkheden zo goed mogelijk te benutten, opdat de werknemers beter aan hun trek komen. BRUSSEL (ANP) De Nederlands» minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. M. A. H. Luns, heeft zijn medewerking toegezegd aan het in stellen van een zorgvuldig onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het Belgische vissersvaartuig O 246 Frans-Elza, dat op de Noordzee in aanvaring is gekomen met de Karei Doorman. Bij dit ongeluk verloren vijf Belgische vissers het leven. Hoe dit vers in Den Helder is te rechtgekomen, is voorlopig nog een mysterie. De dame In kwestie heeft verklaard dat zij het heeft geërfd. Haar grootvader zou het hebben ont vangen van Perks grootvader die in Delft naast hem woonde. 'Maar daar geloof ik niets van,' zei ons prof. Stuiveling. Tot dusver waren van Iris twee handschriften bekend. Het ene is door de dichter geschonken aan zijn geliefde, Joanna C. Blancke, aan wie het is opgedragen. Het andere be vindt zich in het Vosmaer Archief te Leiden. Er is ook nog een klad exemplaar dat nooit ontcijferd is. Bij het opgedoken handschrift be vonden zich twee sonnetten uit de Mathilde-krans, die door Perk waren ingestuurd voor het maandblad Ne derland, en een jeugdversje, dat ver der geen belang heeft. Al deze stuk ken zijn dezer dagen aangekocht door de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Prof. Stuiveling, die gisteren de fotokopieën heeft ontvangen, had nog geen tijd gehad de teksten met de gedrukte versie te vergelijken. 'Ik ben enigszins overperkt.' zei hij ons. (Van een onzer verslaggevers) D» heer E. G. Stijkel, directeur-ge neraal voor de industrie en economie bij de Euratom-commissie in Brus sel, is met ingang van 15 oktober be noemd tot staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat. Hij Is liberaal. Naar verluidt zal hij in hoofdzaak worden belast met de internationale verkeersvraagstukken. Eilders G. Stijkel is geboren op 17 november 1918 te Arnhem. Van 1944 tot 1946 was hij aan het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam werkzaam. Daarna werd hij weten schappelijk medewerker van. het Cen traal Planbureau in Den Haag. In 1948 ging hij naar het bureau van de regeringscommissaris voor het eco nomische hulpprogram. Twee jaar •later trad hij op als chef van het ka binet van de voorzitter der Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking. Hij was toen belast met .de onderhandelingen, die hebben ge leid tot de totstandkoming van de Europese Betalings Unie. In 1951 werd hij adjunct-directeur van het bureau van de regeringscommissaris voor het economische hulpprogram. Van 1953 tot 1958 was de heer Stijkel chef van het kabinet van de vice-president der hoge autoriteit van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap te Luxem burg. Daarna trad hij in zijn huidige functie. (Van een onzer verslaggevers) Een enorme brand heeft gis termiddag 160 hectare peel- grond in de buurt van het ge hucht Amerika veranderd in een verschroeide woestenij Vermoedelijke oorzaak: een brandend sigarettepeukje door een treinreiziger weggegooid langs de spoorlijn Venlo Eindhoven. Toen de brandweer uit Horst, ge meentewerklieden en personeei van de Nederlandse Heidemaatschappij liet vuur te lijf gingen, had het zic'n voortgejaagd door de felle wind, ai over enkele duizenden vierkante meters kunnen verspreiden. Boven dien was er geen bluswater in de buurt. De blussers stonden voor een on mogelijke taak, vooral nadat vonken van brandende struiken terechtkwa men op de woeste grond aan de over kant van de grote verkeersweg, waar door ook daar in een minimum van tijd een enorme vuurzee loeide. Het verkeer moest stopgezet worden. Bijna heeft deze brand twee men senlevens geëist ten gevolge van de belangstelling, die de jeugd na school tijd voor het vuur aan de dag legde. Twee jongens waren ai te nieuws gierig en zagen zich plotseling rond om door de vlammen ingesloten. Hun hulpgeroep drong door tot de blussers. Brandmeester Wiel van de Munnickhof bedacht zich geen ogen blik, en stormde zonder rookmasker door de verstikkende rookwolken in de richting waar het geluid vandaan kwam. Hij bereikte de knapen en kon hen in veiligheid brengen. Het hoofdhaar van een van de jongens was al ge schroeid. Tot diep in de nacht zijn de brand weerlieden bezig geweest met de be strijding van het vuur., dat de dood heeft betekend voor een grote hoe veelheid wild. Bij het voormalige Duitse oorlogs vliegveld Venlo zijn gistermiddag vier hectaren heide en struikgewas door brand verloren gegaan. Bij bet verbranden van afvalstoffen liep de oppasser het vuur uit de hand. Met veel water en zand slaagde de Venlose brandweer erin de brand te bedwingen. De commissie voor .de verzoek schriften van de Tweede Kamer heeft de kamer voorgesteld de regering uit te nodigen het- toelatingsbesluit voor Nederlands Nieuw-Guinea eens te bezien en eventueel te wijzigen. Dit is gebeurd, omdat volgens de commis sie in beginsel alle Nederlanders toegang moeten hebben tot alle ge bieden van het koninkrijk. Het voorstel is gedaan naar aanlei ding van een verzoekschrift van mr, L. R. A. van Beem uit Den Haag, aan wie tijdelijke toelating tot Nederlands Nieuw-Guinea is ontzegd. Op grond van de door de toenma lige minister van Zaken Overzee mr. Helders en de huidige minister van Zaken Overzee a.i, drs. Korthals ver strekte vertrouwelijke Inlichtingen, heeft de oommissie geconcludeerd, dat de afwijzing- in overeenstemming met het huidige toelatingsbesluit is geweest. De commissie vraagt zich dus echter af of het toelatingsbesluit wel geheel juist is. De studiegroep heeft zijn onder zoekingen gedaan op verzoek van de Internationale Zendingsraad en de Wereldraad van Kerken. De bijeen komsten zijn in Oxford gehouden. De Wereldraad behoeft zich niet gebonden te achten san de uitspra ken in dit rapport, dat vandaag be kend werd gemaakt in de "Ecumeni cal Review', maar men hoopt dat de reacties en andere, al eerder gegeven verklaringen uit de kerken, de We reldraad ertoe zullen brengen zich ook met deze zaken bezig te houden, op de bijeenkomst van het centrale comité in augustus 1960. 'Planning' van het gezin is door de studiegroep in verband gebracht met de 'bevolkingsexplosie' waarmee de wereld worstelt: „Een jaarlijkse ver meerdering van vijftig miljoen men sen heeft ernstige sociale, politieke, economische en zelfs religieuze ge volgen. "Van orthodoxe zijde werd een op vallend verschil aangewezen met de officiële leer van de Forthodoxe Kerk op het punt van gezinsplanning: het enige geoorloofd middel voor ge boortebeperking, zo meent deze kerk, is onthouding in het huwelijk. Het rapport (aan de totstandko ming waarvan theologen, artsen en studenten hebben meegewerkt) stelt vast, dat ook de vorderingen in de medische wetenschap aan ouders de verantwoordelijkheid ge ven, kennis van nieuwe feiten te gebruiken bij het voortbrengen en opvoeden van kinderen. Het 'deze twee zijn een' is deel van Gods genade, zo wordt geconcludeerd, te aanvaarden als een mysterie en te beieven in geloof. Kinderen zijn een geschenk van God en voortbren ging is: deel hebben aan Gods schep ping. Waarachtig huwelijk en ouder schap maken tegelijkertijd deeï uit van het rijk der christelijke vrijheid. Dit betekent vrijheid van sensuali teit en zelfzucht, maar ook een aan zienlijke breédheid van keuze ten op zichte van wederzijds aanvaardbare middelen ter voorkoming van zwan gerschap." (Van een onzer verslaggevers) Aan prof. C. van Eesteren te Amsterdam is gevraagd het stedebouwkundige ontwerp te maken voor de bouw van Lelystad. Prof. Van Eesteren heeft deze eervolle op dracht, die is gegeven door de minister van Verkeer en Waterstaat, aanvaard. Over enige jaren zal met de bouw van de 'Zuiderzeehoofdstad' een be gin moeten worden gemaakt. Of hét inderdaad een hoofdstad, d.w.z, van de eventueel in het leven te roepen twaalfde provincie, zal worden, is nog steeds niet bekend. Evenmin Is de grootte bekend. Indien Lelystad uitsluitend verzorgings centrum voor de omringende pol dergebieden wordt, rekent men op een inwonertal van 20.000 tot 30.000. De laatste jaren echter heeft steeds sterker de mening ingang gevon den, dat de westelijke Useïmeer- polders en ook Lelystad een deel van de 'overloop' van de snel groei ende bevolking van de randstad Holland zullen kunnen opnemen. Lelystad zon dan zelfs kunnen uit groeien tot een grote stad van 100.000 inwoners. Daar de regering nog geen vast decentralisatiebeleid heeft uitge stippeld, zal prof. Van Eesteren een plan moeten maken dat voldoende elastisch is om voorlopig alie moge lijkheden open te houden. Het huidige Lelystad, dat voor bet overgrote deel uit tijdelijke ense- mi-permanente bebouwing bestaat, zal men in de toekomst slechts als eeo elektrisch gemaal met enkele bijbehorende dienstwoningen terug vinden aan de rand van de stad. Op de plaats waar het centrum zal verrijzen enkele kilometers meer naar het noordoosten is reeds een strook van 700 bij 209 meter opgespoten met zand.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2