2 x 5,51 ■mi COLOGNE Deel afgezwaaiden zit zonder helmen Jaar en 3 maanden voor Emanuel P. I ROOMBOTER oet U rAcAte EAU DE ZONDEI 3COM! MEN rAAR cA is in de Schouwburg, in het Concertgebouwen bijonderefessfe- lijke uren de melodieën verklonken zijn en de instrumenten zwijgen, biedt "47II" in de pauze de wore verkwikking. Jaarlijks een miljard voor roken: VERBIJSTEREND TmnmMsv&ie&i Schoolkinderen graven Engelse vliegtuigbomop Besparing bij Defensie ihMdtltbmwi! Melktank valt: leraar gedood Vonnis in schilderij enzaak is boteren... boter is niet te vervangen Twee jongetjes verdronken VAN NELLE |af!één| ItET VRIJE VOLK DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 PAGINA 3 "(Van onze sociaal-economische redactie)' 'De regering acht een vrijere loonvorming in de eerste plaats gewenst omdat daarmee de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het georganiseerde be drijfsleven wordt verlegd.' Deze volzin staat te lezen in de Regeringsnota van 25 juni. Om die verantwoordelijkheid tot haar recht te doen komen •heeft de regering op 31 juli een aanwijzing bekend ge maakt voor het College van Rijksbemiddelaars. Die aanwijzing was voor het College een handleiding en de partijen die collectieve contracten gingen afsluiten kenden de aanwijzing ook. Zij wisten dus waar ze aan toe waren. iWiiiiHiiiiiHiiuminiwjiiiiHitiifiiMiiiitHiiiiiiiiuiiiiimiiniiiiiiinnmtniim. HEB JE EEN WEEK- OP" EEN MAAND- SftiAM, JANfEN WÉ Miss ILFORD 1959 is gekozen! Een ILFORD camera en een ILFORD film, de Ideale combinatie om prijzen te manen. VASTE POSTEN BLIJFT OVER: 2,5 Den Helder krijgt geen veerdienst met Noors Kristiansand Voor Indonesië geen lager PTT-tarief VOORZITTER VAN GROENE KRUIS: (Van onze parlementsredactle) De dienstplichtigen van de (mobilisabele) 31ste en 32ste ge vechtsgroep zullen het voorlopig zonder hun helmen moeten stellen. Deze maatregel is getroffen in afwachting van het re sultaat van een besparingsonderzoek, dat de Generale Staf van de Landmacht op het ogenblik instelt- Verschenen zijn: I „Geheimen van de Zee" 2 „Avonturen met Atomen" 3 „Speurtocht in Dierenland" Prijs slechts F. 2,25 per boek. Persoonlijke smaak 0,wat stlJn so toch happig ep onze boter; En waarom Omdri ze »n het biiitcnlftnd ódlc Vrijheid scheppen I Vrijheid scheppen 11 Ipl lp Regering ons arm in Helemaal precies wisten ze het echter niet. Het bleek, dat öe aanwijzing op meer dan één manier kon worden uitgelegd. ÜHteTfi Tijdens de vele gesprekken,, onder handelingen en interpretaties, die 'Sindsdien, hebben plaatsgevonden ■zijn de zaken er bepaald niet duide lijker op geworden en nu heeft de (regering dan een oiticiële verduit e- tlijking gegeven. Wij willen trachten (de kem van deze verduidelijking (die (toch ook nog niet zo heel duidelijk is) hier weer te geven. Heb uitgangspunt is, dat ue pro duktivitèit (dat is de produktie per werknemer in een bepaalde tijd) stijgt. Die stiieine is niet eelliktna- Advertentie I. M. Na Tang wikken, en wegen heeft de jury uit vela duizenden inge zonden foto-'s het aardige Delftso kapstertja Greetje Overkamp tot „Miss ILFORD 1959" gekozen. „Karakter en natuurlijke char me", was het eenparig oordeel. Uit de inzendingen bleek weer eens overduidelijk; hoe iedereen met een ILFORD film fantastisch mooie opnamen kan maken. Groot is ook het succes van da nieuwe ILFORD camera's. Vele van de beste foto's zjjn op eenomen met de ILFORD „Sportsman" of de „Sporti". tig, maar vertoont op de lange" duur toch een vrij vaste lijn. De lonen verlopen met volgens een regelmatig stijgende lijn. Zij blijven gedurende een tijd gelijk en dan komt er weer eens een verhoging, die ook weer een bepaalde tijd van kracht blijft. De loonstijging heeft dus duidelijk trapsgewijs plaats. Nu eens komen de treden boven de pro- duktiviteit uit, dan weer blijven zij er onder. In de 'verduidelijking' staat nu, dat de lonen nooit méér boven de produktiviteitsüjn mogen uitkomen dan de helft van de jaarlijkse pro- duktiviteitstoeneming. Hoe meer nu de produktivitèit toe neemt (dus hoe sneller de produkti- viteitslijn oploopt), hoe meer ruimte is er. Maar let op! Die ruimte kan niet so maar worden verdeeld. Er zijn een paar vaste posten, waarmee re kening moet worden gehouden. Daar zijn in de eerste plaats de zogenaam de autonome loonstijgingen. Dat zijn de plooien, die hier en daar worden gladgestreken, zonder dat er c.a.o.- wijzigingen aan te pas komen. In de tweede plaats wordt de kin derbijslag verhoogd. -Dat kost ook ruimte. En in de derde en voornaam ste plaats zal op 1 april van I960 de huur- en de meikprijsverhoging moe ten worden gecompenseerd. Volgend jaar 1 april is nu de kri tieke datum, want door de compen satie gaat dan het loon (autonome verhogingen, kinderbijslag, compen satie en eventuele loonsverhoging) plotseling omhoog en dan zitten we gauw aan de grens. Laten we nü eens zien wat er op 1 april 1950 aan de hand is. Gesteld, dat de produktivitèit per jaar met 4% stijgt. Men stelt de pro duktivitèit om te beginnen op 1 janu ari 1959 op 100. Maar omdat er ook in 1958 at iets is gebeurd is men over eengekomen, dat op 1 januari 1959 niet begonnen wordt met 100, maar met- 101. Aan het eind van het jaar is de produktivitèit dus 105 en op 1 april 1960 is er veer een van 4 bij gekomen (dus één), zodat de pro duktivitèit dan op 106 staat. De lonen mogen daar op dat ogen blik wel wat bovenuit komen, maar niet meer dan Wij mogen dus rekening houden met ten hoogste 8% ruimte. Daar moeten nu in de eerste plaats de bovengenoemde 'vaste kasten' af. De autonome stijging kost, zo heeft men berekend, dan 1,5%, de kinder bijslag 0,8% en de compensatie 3,2%. Dat is samen 5,5%. Er blijft dus voor een loonsverhoging over: 2,5%. Het zou best mogelijk rib' nat er in 1960 nog meer ruimte vrijkomt. - wantdeproduktiviteitslijn b: jftook na 1 april stijgen. xnaar als er meer loonsverhoging zou worden gegeven (bij voorbeeld 5%) zou op 1 april aan vaste kosten 5.5% en aan loonsverhoging 5%, dus samen 10,5% worden best-eed en dat zou ver boven de toegestane 8% zijn. En dat mag niet, zegt de regering. Gesteld nu eens dat de produktivi tèit met slechts 2% per jajir «stijgt. Dan is er op 1 april 4% beschikbaar, maar de vaste kosten bedragen al 5,5 Dit is de situatie waarin de loonsverhoging eigenlijk minder dan nul is. Bij een produktiviteitsstijging van 3% is een loonsverhoging van i% (een half percent) mogelijk. Het resultaat van de nieuwe ver duidelijking is dus, dat er in alle be drijfstakken met een produktiviteits stijging van 3% of minder (en dat zijn er nogal wat!) in het komende jaar geen loonsverhoging en geen ar beidstijdverkorting mag worden ge geven. Met de verduidelijking, die eigenlijk een nieuwe aanwijzing is, rekent de regering de werknemers arm. (Van een onzer verslaggevers) Schoolkindéren uit het dorp Nes (Westdongeradeel) zijn dinsdagmid dag bezig geweest een Engelse vlieg tuigbom van" 350 kg uit te graven in een droge sloot. Zo dachten eerst dat het een stuk üzer was, maar later ontdekten ze wet wat voor een ge vaarlijk karwei ze waren begonnen. Ze hielden onmiddellijk op" en waarschuwden de politie. Deze heeft zich in verbinding gesteld met de mijnopruimingsdienst in. Den Helder. Manschappen van deze dienst wilden gisteren het projectiel .onschadelijk maken, maar ze hadden niet vol doende materiaal bij zich. Vandaag zouden zy opnieuw pogin gen in het werk stellen. Mocht blij ken dat de ontstekingen nog intact zijn, dan zou de bom naar de vaar geul Harlingen—Delfzijl worden ge transporteerd en daar op vijf meter diepte tot ontploffing worden ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) Er komt geen veerdienst tussen Den Helder en de Noorse plaats Kristiansand. De minister van De fensie heeft de Amsterdamse rederij, die bij de plannen voor deze verbin ding betrokken was, meegedeeld dat in Den Helder noch faciliteiten noch ligplaats kunnen worden toegewezen. Ook Rijkswaterstaat ziet geen mo gelijkheden voor de marinestad. aan gezien de haven van de Texelse veer boot zelfs voor de schepen van een beperkte veerdienst te nauw is. Men. heeft nu het oog op Delfzijl als eventuele Nederlandse haven. Deze plaats biedt verscheidene voor delen voor een dergelijke dienst, zoals een behoorlijk achterland en een goede wegverbinding met Duitsland. Met ingang van 1 november XS59 zullen de tot dusver geldende ver laagde porten en rechten voor de verzending van stukken en pakketten naar Indonesië worden afge schaft en worden vervangen door de algemeen geldende buitenlandse ta- rieven. Advertentie ÏM. tuiHuhmitwiiHUammiHU'imuHUHiiwi «(yMwéwummiiuniuwtiimmtniml?"}"! iftuitiM fOvaliiat EAU DE COLOGNE KÖLNiSCH WASSER iPetfümtiie-Fsbrik G10CKENGASSE N*47Ü RHINE "4717" Eau de Cologne op Uw zakdoek gesprenkeld en diep inga' cdemd verfrist en geeft volkomen ontspanning. t.65 tot 23.25 Advertentie IM, wanneer U de prachtige Wonder wereld-boeken leest. Boeken vol avontuur en spanning en toch zij'n alle gebeurtenissen, die er in worden beschreven, ontleend aan de werkelijkheid. De werke lijkheid, die dikwijls de stoutste fantasie overtreft. Voor de bij elk boek be horende 60 pleten zijn 480 vraardepunten nodig. afd. Cadeaus Postbus 817 ROTTERDAM Verbijsterend. Zo heeft prof. mr. A. Kleijn de uitgave van één miljard gulden genoemd, die het Nederlandse volk zich jaarlijks getroost voor het ro ken. 'Daarmee verzekert men zich als het ware van het voortbestaan van een lijden, dat tot de ernstigste doods oorzaken moet worden gere kend,' aldns prof. Kleijn. Hij heeft als voorzitter van de al gemene Nederlandse Vereniging 'Het Groene Kruis' gistermorgen in Den Bosch de Groene-Kruisdag 1959 ge opend. Volgens hem staat de mens in het algemeen te weinig zorgvuldig ten opzichte van gezondheid en leven, by voorbeeld in het verkeer. "De zorg: voor de volksgezondheid houdt niet- op by het wijzen op besmettingskan sen en bij de propaganda voor tan denpoetsen. De mensen moeten be wust worden gemaakt van het ver band tussen gezondheid en leefwijze.' Prof. dr. G. J. Kloosterman, die over de kraamverzorging sprak, wees erop, dat de besmettingskans bij een bevalling thuis geringer is dan in een ziekenhuis. "Het percentage gestoorde kraambedden in een kraaminrichting ligt zelden beneden 15. terwiil dit „Aan elke opmars van de Chi nezen van uit de huidige grensstel lingen zal weerstand worden gebo den," zo heeft president Nehroe van India vanmorgen op een pcrsconfe rentie gezegd. De militairen van de 31ste en 32ste gevechtsgroep waren in het bezit van binnen- en buitenheimen van Ameri kaans model, waarvaD in verband met de 'helmenkwestie' de deugelijk- heid niet vaststond. Op last van de minister van Defensie hadden de he!- men moeien worden omgewisseld, toen de twee gevechtsgroepen dit jaar in Mill op herhalingsoefeningen waren Dit is echter niet gebeurd. Veertien dagen na het vertrek kregen de be trokken militairen per brief opdracht, de helmen terug te sturen. Ongeveer 85 percent voerde deze opdracht uit. Inmiddels is het hoofdkwartier van de Generale Staf een onderzoek be gonnen naar mogelijke besparingen op de persoonlijke uitrusting van de militair met groot, verlof. Iedere mili tair kreeg indertijd een vastgestelde hoeveelheid uitrustingsstukken van velerlei soort mee naar huis. Geruime tijd geleden is daarin al wijziging ge bracht. Met name krijgen dienstplich tigen. die na hun eerste oefentijd niet direct een mobilisatiebestemming ont vangen, minder goederen mee. Deze groep vormt de overgrote meerder heid. De generale staf bezint zich er hu op, of ook dienstplichtigen met een mobllisatiebestemming wel de gehele uitrusting thuis moeten heb ben. Velen van hen behoeven toch iet meer voor herhalingsoefenin gen op te komen. Het onderzoek strekt zich o.a. uit tot de helm, de pionierschop, de brood zak ('pukkeltje') en de patroontassen. Als deze uitrustingsstukken voor de militairen in werkelijke dienst kunnen worden gebruikt, zouden er jaarlijks minder aangemaakt behoeven fes wor den. Wanneer de plannen werkelijkheid worden, zou de militair met'grooti verlof slechts zoveel militaire goede ren overhouden, dat hij zich bij op-< komst voor herhalingsoefeningen of mobilisatie militair zou kunnen kle den. In afwachting van een beslissing heeft men de helmen voor de mili tairen van de 31ste en 32ste gevechts groep in Rucphen opgeslagen. De heer H. I. de Gans, leraar li chamelijke opvoeding te Amersfoort, is woensdagmiddag «m half drie op de Zeisterweg te Woudenberg ge raakt door een melktank, die van een auto afrolde. Het slachtoffer werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort overleed. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de chauffeur van de tank auto met aanhangwagen, plotseling krachtig moest remmen voor een te genligger. De tank schoot van de wagen en kwam in de berm terecht, waar de heer De Gans fietste om de auto te laten, passeren. Advertentie I.M. Duo is een zuivere mélange van Koop wat u lekker vindt: DUO HALF-ZWARE SHAG (Van een onzer verslaggevers) Aan de 49-jarige Amsterdamse koopman Emanuel P. heeft de Amsterdamse rechtbank wegens een in Denemarken gepleegde op lichting en poging daartoe een gevangenisstraf opgelegd van een jaar en drie maanden met aftrek. De officier van Justitie had twee jaar met aftrek geëist- Emanuel P. was met een Duitser betrokken in de s child erijenaffaire waarvan de Deense industrieel S. IV. het slachtoffer is geworden. Deze man betaalde voor 34 doeken onge veer 150.000, schilderijen, die naar hij meende zeer voordelig konden worden verkocht. Hij zou dan een deel van de winst krijgen. De man pleegde zelfmoord nadat was geble ken, dat de doeken veel minder waard waren. De rechtbank nam op grond van de getuigenverklaringen en experti ses van Deense en Nederlandse des kundigen aan, dat het geen „normale verkoop" was geweest, doch dat de koopman onware verhalen had op gedist. Een clausule uit het contract tus sen de industrieel en Emanuel P. ver meldde ook, dat de eerste tot een be paalde datum een optie had op de verzameling schilderijen. Daaruit concludeerde de recht bank, dat de industrieel nog geen eigenaar was. Bij de tweede poging werd zijn Duitse medeplichtige in Denemar ken gearresteerd en daar tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Emanuel P. wist de grens over te ko men, doch werd later in Duitsland gepakt. Hij werd in Amsterdam op vrije voeten gesteld tegen een borg tocht van 10.000. Dit bedrag ver speelde hij, door tegen de voorwaar de van zijn vrijlating in contact op te nemen met een Deense getuige om hem te beïnvloeden. Sedert eind mei bevindt hij zich weer in voorlopige hechtenis. Advertentie IM. tl percentage by een gecontroleerd aan tal huiselijke bevallingen 41 bedroeg,* aldus prof. Kloosterman. In deze rubriek, vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar - trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Ons belangrijkste punt is, dat naar ons oordeel een wat grotere vrijheid in de loonvorming moet tot stand komen. Waarop steunt dat oordeel? Dat oordeel steunt op o.m. twee overwegingen. De eerste is, dat de verantwoorde lijkheid voor de loonvorming niet in de eerste plaats een zaak van de re gering is, maar een zaak van het be drijfsleven. Voor de beleving van die verant woordelijkheid moet de nodige vrij heid worden geschapen. CNV-bestuurder R. in De Gids" van 4 april 1959. Voor alle vanaf heden door het College van Rijksbemiddelaars te be oordelen contracten geldt, dat de loon ontwikkeling zich voor de contract periode dient te richten naar de pro- duktiviteitsljjn, welke de produktivi- teitstrend weergeeft met als uitgangs punt 1 oktober 1958. (Deze lijn ligt op 1 januari '59 op een niveau 100 J x, waarbij X de gemiddelde produkthi- tydsstijglng weergeeft). Staatssecretaris Roolvink in zijn verduidelijking van de Algemene Aanwijzing (5 oktober 1959). In Friesland hebben zich gisteren twee verdrinkingsgevallen voorge daan. Te "Welsrijp geraakte de twee jarige Bote Gaïema gistermorgen in een onbewaakt ogenblik in een sloot en verdronk. Er werd, nadat men het jongetje had gevonden, geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder succes. Te Oppenhuizen verdronk gister middag de zesjarige Tjitse Hofstee. Hij was onderweg naar huis en is met zjjn fiets van het pad geraakt, dat door de weilanden naar de ouder lijke boerderij leidt. Zijn broertje vond hem in de sloot en rende naar huis om hulp, maar die kwam te laat. horen! Prof. dr. J. F. Nuboer, de nieuwe rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Utrecht, hecht terecht, meen ik grote waarde aan het decorum. Het moet hem, naar Ingewij den mij verzekerden, een doom tn het oog zijn, dat tal van hoogleraren bij officiële plech tigheden zo weinig aandacht schenken aan de staat en staatsie van de toga- Prof. Nuboer heeft zijn af grijzen over de verwatering" van het decorum binnen uni versitaire kringen niet onder stoelen of banken gestoken erf zelfs onlangs in oude geschrif ten en handboeken nagesnuf feld, hoe het vroeger is geweest en hoe het eigenlijk nog steeds zou moeten zijn. De gedachten van de rector- magnifieus van de Rijksuni versiteit te Utrecht zijn de heer C. Jörg sr. in de Dcmstad uit het hart gegrepen. Zijn zaak specialiseert zich al sinds hon derd veertig jaar in de vervaar diging van toga's voor predi kanten, advocaten, leden van de rechterlijke macht en het openbaar ministerie en hoog leraren. Het zijn niet uitsluitend commerciële motieven, die de heer Jörg tot een pleitbezorger van het toga-decorum bestem pelen. 'Mijn. vader zei altijd: Men wordt ontvangen naar men ge kleed is en uitgelaten naar men verstand heeft.' zegt hij en uit deze woorden Wijken dé waar den en de betrekkelijkheid van het uiterlijk vertoon. Predikanten, rechters en hoogleraren zijn doorgaans netter op hun ambtsgewaad dan advocaten, de goeden niet te na gesproken, heb ik van de heer Jörg vernomen. De Hervormde en de Gere formeerde Kerken kennen geen voorschriften, die het maken van toga's aan banden leggen. Predikanten van de Lutherse Kerk daarentegen zult u nim mer In een toga zien, die met fluwelen banen is afgezet... tenzij de predikant de graad van doctor heeft, die hem het recht verleent, ingewerkte flu welen schouderstukken te dragen. De toga's van de hoogleraren aan de verschillende universi teiten en hogescholen In Ne derland dienen onderling kleine afwijkingen te hebben, waaraan niet altijd de hand wordt gehouden. Zo dragen de hooggeleerde heren aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam bij plechtigheden toga's met hele soms anderhalve meter r wijde pofmouwen, die om de polsen zijn samengeplooid. Utrecht schrijft een inge sneden mouw voor met een los hangend onderstuk (wat som mige hoogleraren bijzonder hinderlijk vinden, omdat deze coupe tot consequenties heeft dat men onder de toga een zwart kostuum moet dragen!). Groningen en Lelden houden het op recht-toe, reeht-aan. Zwart is de kleur en zwart blijft de kleur. Behalve dan voor de leden van de Nevambs, de Nederlandse Vereniging van Ambtenaren bij de Burgerlijke Stand, die in sommige gemeen ten bij trouwplechtigheden een grijze toga dragen. Ben initia tief van burgemeester Boot van Hilversum, die jaren geleden deze traditie in ere herstelde. Misschien laat de traditie van de toga u onberoerd. Maar ik vind, dat professor Nuboer gelijk heeft, omdat de waar digheid van een ambt ook door een correcte kleding kan wor den onderstreept. In de Bameveïdsche Courant las ik van een beklemmend avontuur, dat een familie in de provincie Utrecht dezer dagen is overkomen, De familie in kwestie had tijdens een vakantiereis bij- zonder genoten van een pad destoelengerecht en besloot, eenmaal teruggekeerd, zelf paddestoelen te zoeken en het gerecht opnieuw klaar te maken. Maar toen het gerecht op tafel kwam, bekroop ineens iedereen de pijnlijke onzeker heid of men wel de goede pad destoelen had gebruikt. Om aan elke twijfel een eind te maken, besloot .men de kat eerst te laten proeven. Het dier at met smaak zijn portie op en vertoonde geen verontrustende verschijnselen, waarop de familie de rest van het maal soldaat maakte. Koud waren echter de bor den leeg of de kat maakte vreemde capriolen. Doodsonge- rust werden dokter en specia list in de arm genomen. In een ziekenhuis werden met grote spoed alle magen leeggepompt. De dokters haalden hun schouders op en zeiden bemoe- digend: Afwachten maar! Op weg naar huis vroeg iedereen zich af hoe het de kat vergaan was, die geen me dische hulp had gekregen. De poes bleek geen last'van de paddestoelen te hebben gehad, maar wel van iets anders. In haar mand lagen negen jongen... WILLIE LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2