emeester Peek opent oecumenische expositie ssv Verrassende winst van Excelsior '20 Eerste stap naar de grootste van West-Europa Volleybalconflict na één jaar opgelost f 1290 Schroder Jubilarissen op eerste avond van ABVG Woensdag - Gehaktdag 1.45 65 ct. Poof's Keurslagerijen Scheidsrechters gaan jubileum vieren Mr. Peek opent vleesfabriek ZATERDAGMIDDAGVOETBAL PPSC verstevigt koppositie - weer verlies voor HBSS Uitreiking van prijzen door Oranje-garde viert zilveren jubileumfeest De Postduif Ook industrie, stuurt adres BB-expositie in alle stilte geopend Vogelexpositie in Visbank Wilton-F ij enoord opnieuw Klaver j ascompetitie van bedrijven Scliiedams judoka's boeken succes Geslaagd feest van personeel Roelants Esperaiito-agendo Aantal donateurs voor amateurtoneel steeds kleiner Damuitslagen In Vlaardingen en Schiedam: Burgerlijke Stand Wisselkoersen HET VRIJE VOLK DINSDAG 13 OKTOBER 1959 PAGINA 4 EERST ETEN: Foto's Coal—DHS PPSC—RSM BVCB—GSS JnsulindeG'TB ua. Keuring De Wereldraad van kerken staal de oecumenische gedachte voor cn tracht deze te bevorderen, helpt kerken bouwen, wfar ze nodig zijn biedt hulp aan vluchtelingen, enz. 5n het Gebouw voor Christeliikê Sociale Belangen is een bescheiden, maar instructieve expositie in! gericht over dit oecumenisch werk. Burgemeester mr. J. W. Peek van Schiedam heeft de tentoonstel ling zaterdagmiddag geopend in aanwezigheid van vele belangstel lenden uit het gemeentebestuur en uit kerkelijke kringen, uit on derwijs en jeugdwerk. De burgemeester zei onder meer' Als men m« twintig jaar geleden had gevraagd een oecumenische "tentoon stelling te openen, dan had ik gedacht: Vraag het liever een ander, die graag theoretische beschouwingen houdt. Want a! was de oecumenische ge dachte mooi we zagen maar weinig mogelijkheden om deze praktisch te verwezenlijken." Hoe snel echter won dit ideaal veld! Advertentie I.M. KEIJKSLAGERS- GEHAKT met kruiden per 500 gram 250 gram tUNCHWORST BKOERSVELD 159 MGR. NOLENSLAAN 846 SCHIEDAM Een sportvereniging, die in ons stedelijke sportleven een volkomen unieke positie inneemt, is de Schie- damse Scheidsrechters Vereniging. Deze bekende vereniging gaal 17 ok tober in zaal Beatrixin besloten kring haar tienjarig bestaan her denken met het optreden van het cabaret-gezelschap Dielemans, Op 17 oktober is het namelijk pre cies tien. jaar geleden, dat SSV werd opgericht op initiatief van de heren W. Schilperoort, H. v. Vec-n, V. Ver meulen en H. Martens, na onder ling geharrewar in de Rotterdamse Scheidsrechters Vereniging, waarvan SSV eerst deel uitmaakte. De grote animator van' SSV was ongetwijfeld wijlen de heer J, Berg- eyk. De gezelligheid is natuurlijk bij SSV een belangrijk ding. maar het accent wordt toch gelegd op de op leiding van de jongere scheidsrech ters. De topgebeurtenis ieder jaar is de spelregeitest voor junioren, waar iedere Schiedamse vereniging, die Junioren heeft, aan deelneemt. De voetbalsport beoefenen de scheidsrechters in de zomermaanden ook. Erg succesvol zijn zij echter de afgelopen zomermaanden niet ge weest. Zij hebben alle gespeelde wed strijden met grote cijfers verloren. Na afloop van het feest gaat het huidige bestuur, bestaande uit de heren L. van Sijll. voorzitter, C. Bel, secretaris, J. Schriek, penningmees ter, en de heren C. Jacobsen en H. van der Veer, verder met het groot maken van SSV. „De wereld vraagt om eenheid", vervolgde de heer Peek. „Economi sche, politieke moeilijkheden, ze zijn er altijd geweest. Maar nieuw is de opvatting, dat al deze verschillen normaal zijn. Nieuw is het besef, dat men niet zozeer de verschillen moet benadrukken, als wei de overeen komsten. En deze ontwikkeling brengt met zich een behoefte aan onderling contact en samenspreken. Velen kenden tot dusver alleen een soort karikatuur van de overtuiging van hun buurman. Maar nu blijkt het belangrijkste datgene wat samen bindt." „Mei moet samen wegen zoeken, die kunnen leiden tot vereniging. Deze tentoonstelling is een onder deel van dit streven," zo besloot de burgemeester. De oecumenische tentoonstelling bestaat vooral uit foto's. Foto's van diensten in verschillende kerken. Af beeldingen van het Leger des Heils in de gevangenis, van de Kirchentag in Duitsland. En dan de foto's, die iets zeggen over de gescheidenis van het oecu menisch werk: het eerste congres in 1025 in Stockholm over praktisch aUnique 42 christendom, in 1927 in Lausanne,24. een bijeenkomst van dezelfde groep. Nu werd er over geloof en kerkorde gepraat. En in 1938 besloot men in Utrecht tot de oprichting van de Wereldraad van Kerken. Pas na de oorlog echter, in 1948 in Amsterdam, kwam het zo ver. Het bureau werd in Genève ge vestigd. Talrijke fraaie foto's geven ook een beeld van het veelomvattende oecu menisch werk, dat toen tot ontwik keling kon komen en dat zich nog steeds verder uitbreidt. Opnieuw heeft Wilton-Füenoord zich naar een zware nederlaag laten voeren. Op eigen terrein kregen de scheepsbouwers met niet minder dan 07 klop van het Rotterdamse DOK. De Schiedammers hadden, niette genstaande dat de ploeg over de ge hele linie is verjongd, een volslagen off-day. Tot aan de rust wisten de Schiedammers de achterstand nog tot 02 beperkt te houden, maar in de tweede helft liep DOK over onze stadgenoten heen en voerde de stand op tot 07. Tijdens de tweede ronde van de Schiedamse Bedrijfsklaverjascompe- titie, waarvan de wedstrijden in de kantine van de NV Excelsior aan de Buitenhavenweg worden gespeeld, werden de volgende resultaten be reikt. Standaart aVlug 33; Standaart b5TW 3—3; BWF—GW a 5—1; Vincent bVincent a 33; Excelsior GW bExcelsior b (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peck, zag gistermiddag, toen h(j officieel een deur had ge opend. plotseling vijf levensgrote varkens voor zich langs schuiven. De varkens hingen aan haken. Ze kwa men rechtstreeks uit het Schiedamse abattoir en werden via een lopende- band-systeem naar de nieuwe fabriek vervoerd, die juist op dat moment door de burgemeester was geopend. Het nieuwe fabrieksgebouw, dat juist naast twee hoge woonflats aan de Vlaardingerdijk in Schiedam cn naast het abattoir is verrezen, is ge bouwd in opdracht van Foots Vlees- warenfabriek en grossierderij te Schiedam. Burgemeester Peek prees in zijn openingswoord de geweldige activi teit, die de gebrs. Poot de laatste jaren aan de dag hebben gelegd om het bedrijf zo omhoog te werken. Hij noemde de fabriek een aanwinst voor Schiedam. Een groot aantal genodigden heeft verder geluisterd naar een lange rij sprekers, die de familie Poot geluk wensten met de aaanwinst. Ook tijdens de na de plechtigheid gehou den receptie was de belangstelling groot. Deskundigen betoogden, dat de om wonenden geen last zullen hebben van enige stank, die de fabriek zou kunnen verspreiden. Daar zijn de methodes, waarmee wordt gewerkt, te modern voor. Opnieuw heeft HBSS in het Schiedams zaterdagmiddagvoet bal voor een teleurstelling gezorgd. Voor de vierde achtereen volgende maal verloren de Schiedammers, nu met 30 van Monster. PPSC handhaafde zich als koploper op de ranglijst door een ruime 4O-overwinning op RSM. Minder fortuinlijk was GSS, dat zijn eerste nederlaag te slikken kreeg. Ondanks twee Schiedamse doelpunten verloor HBSS van Monster met 30. Van Walsum was namelijk in deze wedstrijd zo onfortuinlijk tweemaal in eigen doel te scoren. Monster toonde zich in deze wedstrijd bovendien actiever en agressiever. Met gemengd succes hebben Excelsior '20 en DHS zondag hun kleuren verdedigd. Excelsior verraste vriend en vijand door op eigen terrein het Leidse Roodenburg met 21 te kloppen, waar door weer kostbare puntenwinst werd behaald. DHS trof het daarentegen minder door op het zeer slechte Coal-terrein in Rotterdam-Zuid met de oneven goal te verliezen. D® Oranje-Garde, vendel Schie dam, heeft zaterdagmiddag zijn 25- Jarig bestaan gevierd met een dave rend drumband-concours, dat veel Schiedammers naar de Plantage trok. Vier Schiedamse korpsen en vijftien drumbands van buiten Schiedam ver zamelden daar en marcheerden in Tuinlaan en over het Plein Een- dragt. De show wekte veel enthou siasme bij het publiek. Wellicht gaat bet concours een jaarlijks evenement worden. Be uitslagen luidden als volgt: le Md.: 1 Ahoy' Rotterdam 52.97 pnt„ 2 Excelsior Delft 49 pnt., 3 Drum Guards Delft 48.98 pnt.; 2e afd.: 1 Voorwaarts-HVO Vlaardingen 45.82 pnt., 2 Wilton-Fyenoord Schiedam 44.49 pnt., 3 OBK Schiedam 40.14 Pnt.; 3e afd.: 1 DOS Naaldwijk 44.81 pnt., 2 Oranje-Garde Schiedam 42.66 nt- (buiten mededinging), 2 Sursus corda Vlaardingen 42.1 pnt., 3 Ad- vetido Berked 41.98 nnt. In iedere afdeling waren drie prijs- pekers beschikbaar. De beste tam- pour-maitre had het Rotterdamse Ahoy'. Voor de leerlingen van de Schie damse sportschool Reijier Hulsker is zondag het judo-toernooi voor gele banden, dat in het Sportcentrum is gehouden, bijzonder succesvol verlo gen. Niet minder dan zeven van de acmedamse pupillen bezetten de tien eerste finale-plaatsen. Vier van de zes bekers bleven in Schiedam, Al leen de eerste en de derde wedstrijd werd verloren. Opvallend was het werk van Hart- Wan uit Vlaardingen. Zijn techniek, staand zowel als op de grond was |cht niet meer voor een „gele band", atoker van SCS daarentegen toont weer echt een gele band te zijn en werkt met zijn kracht, komt daar door niet altijd met een fraai punt te voorschijn. Voor scheidsrechter Oliekan, 2e dan uit utrecht, was het niet moeilijk. De meeste partijen werden, soms binnen de 10 seconden, met volle punten be slist. Een enkele met een half punt (waza ari) en slechts 2 partijen moes ten door de scheidsrechter beslist worden. Hiervan werd er nog één in de verlenging met een vol punt be ëindigd. De voornaamste uitslagen luiden: Junioren, Uchtigewlcht: Boescho- •ten wint van De Wit (beiden van ®CS) met verwurging. Middengewicht; Stoker (SCS) wint van Bakker, Dordrecht met 4e sute- mi .Zwaargewicht: Dijkstra, Gouda wint van Boerlage, Aalsmeer en van Stoker (SCS). Senioren: lichtgewicht: Bergmans wint van Uittenbogaart (beiden van SCS) met le sutemi. Middengewicht: Hartman. Vlaar dingen wint van Stoker (SCS) met houdgreep. Zwaargewicht: Schaap (SCS)' wmt van v. d. Linden (Dordrecht) met 4e beenworp. De tweede klasser Excelsior '20 behaalde in deze wedstrijd een kost bare overwinning, die reeds in de eerste helft zijn beslag kreeg. On danks het moeilijk bespeelbare ter rein werd er, vooral in de eerste helft, verdienstelijk gespeeld. Het eerste woord was aan Roo denburg. dat in de 7e minuut reeds door een treffer' van mid- voor v. Groeningen uit een diep tepass met 01 voorkwam. Vijf minuten later werd de balans ech ter weer hersteld. Uit een goed opgezette aanval, uit de verdediging opgezet, waarin Bier huizen, Gudde en v. Oers een groot aandeel hadden, scoorde Jansse met een lage schuiver. Nadat Jansse rakelings naast had geschoten, ontstond in de 18e mi nuut opnieuw een vloeiende Schie damse combinatie. De buitenspel- val van Roodenburg bleek niet wa terdicht en v. Oers stelde opnieuw Jansse in de gelegenheid met een lage schuiver te scoren. Via de gevaarlijke linksbuiten kwam Roodenburg terug, maar de Schiedamse verdediging, waarin in valler Lakwjjk verdienstelijk speelde, kon de zaak gesloten houden. Er deden zich nog kansjes voor uit acties van Zuydewijk, Aalders na goed voorbereidend werk van in valler Metaal), maar anderzijds moest ook doelman, v. Veen een safe verrichten om de voorsprong te be houden. Excelsior moest zich in de tweede helft in de verdediging terug trekken. Het Schiedamse doel kwam her haaldelijk onder druk te staan en v. d. Veen moest meermalen red dend optreden. In het laatste kwar tier konden de Schiedammers zich van deze druk weer losmaken, Een kopbal en schot van Zuyder- wijk werden tc: -auwernood tot hoekschop verwerkt. Met Rooden burg in de aanval, waarbij doelman v. Veen tot tweemaal toe redding moest brengen, kwam het einde. Op een bijzonder slecht veld, waarop voetbal nauwelijks mogelijk In zaal Musis Sacrum te Schie dam heeft zaterdagavond de perso neelsvereniging „Roelants" van de drukkerij van deze naam een bijzon der geslaagde feestavond gehouden. Na het openingswoord van voor zitter C, H. Kampert heeft adjunct directeur W. v. d. Schalk de heer N. Zonneveld in de bloemetjes gezet. De heer Zonneveld was namelijk 25 jaar in dienst bij de firma als voorman- drukker-leermeester. De hoofdschotel van de avond was de vertolking van het blijspel „Puk kel en Pukkel" met Jack van Bijle- veld en Lou Geels in de hoofdrollen. Er is veel en hartelijk om de dol dwaze geschiedenis gelachen en om dat zoiets de bedoeling was kan de opvoering bijzonder geslaagd ge noemd worden. Met een prettig bal werd de fees telijke avond besloten. Het Gerto- kwartet zorgde op uitstekende wijze voor- de muziek. Jaudon la 35an de oktobro. Klub- vespero. Travivajojel Austrio rakon- tos kino v. Glnk. Venu multnombre vi estos bonvenaj. was, heeft DHS tegen het Rotter damse Coal een. onfortuinlijke 10- nederlaag geleden. In de derde minuut namen de Rotterdammers reeds de leiding, doordat de Coal-midvoor een vreemd wegspringende bal achter de Schie damse doelman kon plaatsen. Van diverse zijden werd er tegen dit doelpunt in verband met vermeend buitenspel, geprotesteerd. DHS was overigens in deze eerste speelhelft sterker, Tot viermaal toe kwam een hoekschop gevaarlijk voor de Rotterdamse doelmond, maar op wonderbaarlijke wijze werd het Rot terdamse doel voor een doorboring bespaard. DHS had geluk, toen de Rotter dammers in de 32e minuut een strafschop misten. Direct in de tweede helft trachtte DHS de ge lijkmaker te forceren, maar toen deze uitbleef, speelde het spel zich hoofdzakelijk op het middenveld af. Bij onreglementair optreden van de Rotterdamse doelman tegen De Jager werd de Schiedammers nog een strafschop onthouden. De span ning leverde echter geen doelpunt meer op. Er waren heel wat toeschouwers aanwezig in het Volksgebouw. Daar werd zaterdagavond door de Schie damse Arbeiders Toneelvereniging de spannende thriller Gieren op 't vei lige nest opgevoerd. De heer Henk de Vries, die de avond opende, heette allen bijzonder hartelijk welkom. Het is immers aan de grote groep donateurs te danken, dat de SA TV nog steeds driemaal in een seizoen met een nieuw stuk voor het voetlicht komt. Jammer genoeg loopt het aantal gestadig af. De heer De Vries zei echter nadrukkelijk dat zijns inziens zeker niet de televisie de oorzaak hiervan was..Er zijn ech ter zoveel ontspanningsmogelijkhe den voor de hedendaagse jeugd, dat het .amateurtoneel wel achteruit moet gaan. Toch blijft er gelukkig nog een grote groep getrouwen over. Die heb ben kunnen genieten van het humo ristische en bijzonder ingewikkelde toneelstuk, dat hierna opgevoerd werd. Een vreemde, maar eenzame gast wordt voor een gangster aangezien; en een kunstschilderes neemt per on geluk een vaas met 25.000 dollar er in verstopt, mee. Al deze verwikkelin gen, die glukkig goed aflopen, wor den vlot ten tonele gebracht. Vooral de heer Arnold van Rosmalen ver dient enige vermelding, omdat hij zowel regisseerde, als ook een moei lijke dubbelrol uitmuntend' speelde. Na het toneelstuk werden de stoe len in een sneltreinvaart aan de kant geschoven en werd er tot twee uur vrolijk gedanst. Nadat Aaldijk al direct een hard schot te verwerken had gekregen, scoorde Van Walsum in de achtste minuut in eigen doel. HBSS kreeg het in deze periode zwaar te ver duren en eerst na 23 minuten slaag de Meuldijk erin een hard schot af te geven dat gestopt werd. Ook Scheffers kwam tot een goede inzet, maar meer succes bereikten onze stadgenoten niet. In de tweede helft sloeg Monster opnieuw toe. Linksbuiten De Groot joeg met een harde kopbal de bal voor de tweede maai achter Aaldijk. In de vijftiende minuut was het opnieuw Van Walsum, die met een terugspeelbal zijn eigen doelman pas seerde. De strijd was hiermee defini tief beslist. Bij HBSS speelde Meul- djjk weer mee. die echter nog niet geheel fit bleek. Walkenbach op de linksbuitenplaats bleek geen verbete ring. In een goed gespeelde wedstrijd heeft PPSC door een ruime 49- overwinning zijn leiderspositie op de ranglijst behouden. Alhoewel de partijen voor de rust vrij gelijk tegen elkaar opwogen, wa ren de Schiedammers toch iets meer in de aanval. Na een doelpunt van Boertje na een kwartier, kreeg PPSC een licht overwicht, waaruit Van Veen na ruim een half uur het twee de doelpunt liet aantekenen. RSM trachtte de bakens te verzetten, maar strandde op de goede Schiedamse de fensie. In de tweede helft was PPSC heer en meester van het terrein. Groeneweg en Van Veen voerde de score tot 40 op. waarna de Schie dammers het wat kalmer aan kon den doen. In deze wedstrijd is GSS tot de eerste nederlaag gekomen. De Schie dammers startten hoopgevend en na vijf minuten had Smit reeds succes. GSS bleef technisch de betere, maar kon dit niet in doelpunten uitdruk ken. Putters kreeg enkele goede- kansen, die hij echter onbenut liet. Door een fout in de Schiedamse defensie kon BVCB nog voor de rust de stand ge lijk brengen. Ondanks het betere spel van GSS sloeg BVCB in de tweede helft toe. Door twee treffers van de BVCB- linksbuiten (die ook voor de rust scoorde) sloot GSS deze wedstrijd met een 31-nederlaag af. De thuisclub startte aanvallend, maar reeds na tien minuten was het de Schiedamse midvoor, die goed op een pass reageerde en feilloos in schoot. Het prikkelde Insulinde tot een krachtig antwoord, waardoor de Schiedammers in de verdediging wer den gedrongen en hoofdzakelijk door het goede verdedigen van de geel zwarte doelman werd erger voor de Schiedammers voorkomen- Slechts eenmaal werd de Schie damse verdediging gepasseerd, zodat de ruststand 1—1 was. GTB nam di rect in de tweede helft het initiatief en onze stadgenoten waren bepaald onfortuinlijk, toen twee doelpunten door de scheidsrechter werden ge annuleerd. Het goede volhouden werd echter tien minuten voor tijd beloond. Een goed aangegeven bal was voor de GTB-aanvalsleider voldoende om de Insulinde-doelman geen schijn van kans te geven. De thuisclub drong nu ver op en hierdoor kwam opnieuw de Schie damse midvoor vrij en liet met een hard schot 13 aantekenen. Donderdagavond werd bij de dam club „Schiedam" de tweede ronde van de huishoudelijke competitie ge speeld. De uitslagen luiden: C W Sleeuwenhoek—J Vrijland afgebr; F H SprangM. Visser 11; L Bree- voortJ de Wilde afgebr; G L Baat- senH Semeyn 0—2; L Vrijland—J C Onink 02; J WesterveldA J Blokland 0—2. Dc momenteel uit ruim honderd leden bestaande vereniging van posl- duivenlicfhebbers Dc Postduif hield het afgelopen weekeinde in zaal Ti- voli een geanimeerde feestavond, waar tevens dc prijzen werden uitge reikt van het 16 augustus gehouden kasconcours. dat gekoppeld werd aan de vlucht vanuit Bastonge. Ook niet werkende leden en zij. die aan deze vlucht niet deelnamen, kwamen voor prijzen in aanmerking. Hier besliste echter het lot over de volgorde van de prijskeuze. Voorzitter P. van Os riep zijn leden een welkom toe en bracht dank s>an zijn mede-comité-leden die ook dit jaar het concours weer op uitstekende wijze hadden voorbereid. Hierna mochten de leden hun keuze maken uit een honderdtal bij zonder kostbare prijzen, bestaande uit luxe en huishoudelijke artikelen. Deze varen aangekocht door de da mes Van Os. Van Tricht en Vol. die er voor gezorgd hadden, dat het be schikbare geld nuttig werd besteed. De tien best geplaatste deelnemers van net concours waren: H. Blondé, O. Verboom. J. Koogje. j. poejaaren, A. Heeren, M. de Rutter, W. Verhae- ren, A. Smits. A. v. d. Kant en co. en J. v. Beek en co. De clubkampioenen van deze ver eniging zijn inmiddels bekend ge worden. In de klasse „Eerste twee ge tekende duiven" werd generaal kam pioen de liefhebber A. Heeren; 2. J. van Leeuwen en co.; 3. H. v. d. Kant en co.: 4. J. Doejaaren; 5. J. v. d. Waard. Klasse „Eerste geconstateerde duif" werd generaal kampioen H C. v. d Kanten co.; 2. A. Heeren; 3. J. Doejaaren, 4. C. Verboom; 5. J. de Waard. Klasse ..Vier eerst geraapte dui ven" werd generaal kampioen C. Verboom; 2. J. Doejaarden; 3. A. Hee ren; 4. H. C. v. d. Kant; 5. J. van Leeuwen en co. (Van een onzer verslaggevers) Maandag is met enige plechtigheid de eerste spade lil de grond gesto ken voor het grootste ruilverkavelingsproject van West-Europa: het Land van Heusden en Altena, Het project omvat ongeveer 14.000 ha, d&t omsloten wordt door Maas, Merwede, Biesbosch en Bergsche Maas. Dit geweldige werk zal in de loop yan tien Jaren Ingrijpende veranderin gen teweegbrengen in het landschap van dit deel van Noord-Brabant, maar ook in het leven van de 30.000 mensen die er wonen. De kosten worden, geschat op 52 miljoen gulden, waarvan het rijk 67 percent voor zijn rekening neemt. De rest komt voor rekening van de pachters en eigenaars, van de grond. Advertentie langharige japon- en rokstoffen in uni, rayé, carreaux 140 om br. vanaf stoffen MATHENESSERPLEIN 42 (Van een volleybalmedewerker) Het volleybalconflict tussen enerzijds Schiedam - Vlaardingen en anderzijds Rotterdam is definitief uit de weg geruimd. Set Up (Vlaardingen), Juliana en SPSV (beide uit Schiedam) zullen het nieuwe seizoen uitkomen in de tweede klasse. Hiermee is een einde gekomen aan een geschil dat de volleybal- sport niet veel goeds heeft gebracht, voor beide partijen. Zoals eerder gemeld is het conflict voortgevloeid uit de houding van het bestuur yan de afdeling Rotterdam, van de NeVoBo. Want het beschikte afwijzend op eert verzoek van de Schiedamse en Vlaardingse vereni gingen om de thuiswedstrijden in plaats van in de E-hal te Rotterdam in eigen zaal te mogen spelen. Als voorheen gebeurde. Nog enkele bijkomende feiten de den de bom barsten. Vlaardingen cn Schiedam traden uit. Deze toestand heeft ruim een jaar geduurd. De ult- getredenen speelden een eigen com petitie. Toch werd er van beide zijden ge tracht tot een oplossing van het con flict te komen. Enkele maanden terug leek het als of de zaak in kannen en kruiken zou zijn. Besprekingen tussen bestuurs leden uit Rotterdam en van de Vlaardingse en Schiedamse vereni gingen hadden positieve resultaten geboekt. Onder het voorbehoud van Roterdam, dat alles op de algemene ledenvergadering de goedkeuring zou verwerven. Dit geschiedde niet. Men kwam wel tegemoet aan het verzoek om de thuiswedstrijden in Maandagavond heeft in gebouw Irene de grote jubileumavond van de afdeling Schiedam van de Algemene Bond voor Voedings en Genotmiddelen plaatsgehad, die geopend is met een welkomstwoord van de plaatselijke voorzitter, de heer G. Louis. Het hoofddoel van deze avond was de feestelijke huldiging van twee leden van de bond, en wel de heren A. van de Bos en O. Campen welke respectievelijk veertig en vijfentwintig jaar trouwe en hard werkende medewerkers zijn geweest. De heer H. van Ruiven, vertegen woordiger van. het hoofdbestuur, wees er in zijn korte toespraak op, dat deze oudgedienden hun loopbaan z(jn begonnen onder zeer moeilijke omstandigheden. Het is verheugend dat zij van de vele huidige verande ringen de vruchten hebben kunnen plukken, toch hebben zij zich door een zware periode moeten heen worstelen. De spreker legde er wel de nadruk op dat er voor de tegenwoordige ge neratie ook nog veel werk te verzet ten valt. Men raoet er zorg voor dra gen dat de afdeling Schiedam geen achtergebleven groep gaat worden. Tijdens deze bijeenkomst trad de bekende artist Nico Sehoolcnbers np in zijn zeer geslaagde eenmansshow. Vooral zijn „Worging" en „Voetbal match" vielen bij het talrijke publiek in de smaak. eigen zaal te mogen spelen. Er werd een speciale commissie benoemd, die zich bezig zou houden met de keu ring van de zalen. Zij moesten vol doen aan dc eisen door de NeVoBo aan wcdstrijdzalen gesteld. Maar het standpunt van de drie genoemde verenigingen, dat zij bij terugkeer geplaatst wilden worden in de tweede klasse, waarin zij voor heen uitkwamen, werd niet gedeeld door de andere verenigingen. Zodat het even leek alsof alias weer zou mislukken. Want met het opnieuw beginnen in de derde klasse konden de drie zich weer niet ver enigen. Zodat het even leek alsof alles weer zou mislukken. Want met het opnieuw beginnen in de derde klas se konden de drie zich weer niet verenigen. Het advies van Den Haag werd in gewonnen. Het hoofdbestuur, dat vanaf het begin reeds met belang stelling de nieuwe situatie bestu deerd had, zou een Salomonsoordeel moeten uitbrengen. Dit was ruim een maand geleden, na een laatste gedachtenwisscling tussen beide par tijen. Geen commentaar Officieel wist men in Vlaardingen en Schiedam nog steeds van niets. Zowel Den lfaag als Rotterdam had nog geen enkel commentaar gegeven op het verzoek van herplaatsing in de tweede klasse. En dit verzoek was door de ledenvergadering afgewezen. In de afgelopen week ontvingen de verenigingen het programma voor liet komende seizoen. Hieruit bleek dat SPSV en Set Up ingedeeld zijn in de tweede klasse A, afdeling Rot terdam en Juliana in de tweede klasse B. Verder dat de meeste Rotterdamse verenigingen hun thuiswedstrijden in de E-hal zullen spelen. Maar dat men de thuiswedstrijden naar ver kiezing ook in eigen zaal mag spe len. De Vlaardingse volleybalvereniging Aggredior komt eveneens uit in de tweede klasse A. Deze vereniging had namelijk het vorige jaar, tegen alle van tevoren gemaakte afspraken in, toch deelgenomen aan'de Rotterdam se competitie. Het werd kampioen en promoveerde naar de tweede kiasse. Vlaardingen en Schiedam kunnen weer vele interessante volleybalduels verwachten. Zij betalen naarmate ze profiteren van de verkaveling. In de eerste plaats een betere ver deling van de grond, die in 'de loop der tijden in talrijke percelen en perceeltjes ls versnipperd. De boeren krijgen hun land zo dicht mogelijk bij huis. De waterlopen worden verbeterd evenals de wegen, en nieuwe zullen worden aangelegd. In het Land van Heusden en Altena heeft men per hectare 170 meter sloot tegen 33 me ter per ha in de Noordoostpolder. De 33 waterschappen, die er op het ogenblik de waterhuishouding be heren, zullen worden geconcentreerd in een of twee waterschappen. Ongeveer 70 nieuwe boerderijen zullen er worden opgetrokken en een aantal bedrijven wordt vergroot. Er is namelijk vastgesteld, dat vijftien hectare een rendabele bedrijfsom vang is. Als men nu weet, dat van de 1600 bedrijven in het Land van Heusden en Altena er 700 kleiner zijn dan drie hectare en slechts ruim 200 viiftien hectare of groter, dan is het duidelijk, dat er wel iets aan schort. De ruilverkaveling zat ertoe bijdra gen, dat het land van Heusden en Altena uit zijn isolement, waardoor het op vele gebieden nog een zekere achterstand moet inhalen, wordt ver lost. In het project zijn namelijk we gen opgenomen, die straks zullen aan. sluiten op rijks- en provinciale wegen. Via de brug op de Merwede, die bij Gorkum wordt gebouwd, zat in. 1961 het verkeer uit het centrum van Ne derland naar het zuiden door bet land van Heusden en Altena lopen. Bovendien staan er verschillende provinciale wegen op het programma. Volgend jaar gaat men aan de aan leg van de provinciale weg Keusden- Waardhuizen beginnen. Men voorziet, dat door deze ont sluiting het levenspatroon van de be woners za! veranderen. Daarom heeft het Land van Heusden en Altena ook de belangstelling van de sociologen. In de bijeenkomsten is erop gewezen, dat de bewoners zich ook geestelijk moeten voorbereiden, op de komende veranderingen. GEBOREN: Constance J„ d.v. J. Schut en W. J. Vos; Wouter, z.v. N. Tanis en P. van Tiel; Marcellino F. M„ z.v. P. G. J. M. Melchers en J. M. Spithoven; Irene, d.v. Z. van der Kruk en M. E. Brinck; Marinus B., z.v. J. Mudde en N. Poppeliers; Syl via E„ d.v. H. G. Craanen en W. Lentze; Henricus G„ z.v, J. H. C. Fiolefc en P. C. M, Boks; Francisca M. M„ d.v. G. A. G. Bouwens en M. T. van der Knaap; Renè. z.v. J. Hag- man en A. J. van der Veen; Johanna, d.v. J. M. van Oevelen en B. Burger; Barbera J„ d.v. J. H, Süeker en S. J. van Est; Andrina M„ d.v. E. Flik en L. de Vaal; Gerrit G„ z.v. J. C. Schoei en P. S. Peek; Agnes, d.v. C. Scheffers en W. C. van den Berg. Naar wij vanmorgen vernamen, heeft ook de directie van de N.V. C. v. d. Lely, een grote landbouwwerk- tuigenindustrie die zich in de laatste jaren In de omstreden Dijkpolder te Maasland heeft, gevestigd, een pro- testschrijven gericht aan de ge meenteraad van Maassluis. In dit uitvoerige bezwaarschrift vraagt de N.V. de raad het uitbreidingsplan „Ma*assluis-Noordwest" te weigeren. De N.V. is in 1953 opgericht en heeft sindsdien een enorme groei doorge maakt. Naast kapitale boerderijen, een research- en. ontwerpafdeling, fabriekshallen en een glazen demon- stratieha! met een oppervlakte van ruim 800 vierkante meter, heeft da N.V. in de Maaslandse Dijkpolder een gloednieuwe fabrjeagehai van 5500. vierkante meter vloeropper vlakte laten optrekken. De Jaar omzet van de industrie bedroeg in 1958 reeds vijftig miljoen, dit alleen al voor wat betreft de produktie van landbouwwerktuigen. Het Maasland- se bedrijf zou moeten worden, afge broken als de Maassluise plannen doorgang zouden vinden. is te ge- Engels pond Amerik, dollar Franse frank Belgische Frank Zweedse kroon Zwitserse frank Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oosterijkse schilli'- 12 oktober 10.58110,593 3,7653,771 76,77)76,871 7.5457,553 72.8572,90 86,95—87.00 30.16590,23: 54,72—54,77 52,87 j—52,94 3,97—3.975 60,75)60,80) 14,601—14,61) (Van een onzer verslaggevers) Zonder enig officieel vertoon gistermiddag in zaal Harmonie Vlaardingen de tentoonstelling opend, die door de dienst Bescher ming Bevolking van de A-kring Rot terdam is ingericht en die vorige week in Rotterdam was opgesteld. Tot cn met donderdag blijft de expo sitie in Vlaardingen om daarna naar Schiedam te gaan. De tentoonstelling geeft, zoals wij vorige week na de opening van de expositie in Rotterdam reeds uitvoe rig hebben gemeld, een overzicht van de mogelijkheden, die er zijn op het gebied van de zelfbescherming tijdens oorlogsrumoer. Met name wordt voorlichting ge- 1 geven over de wijze, waarop men zich 1 bij atoombomontploffingen kan be schermen. Op 22 panelen wordt dit alles in de Harmonie aan de hand van foto's en teksten uitgebeeld. Voorts zijn tal van BB-apparaturen opgesteld. Iedere bezoeker van de expositie krijgt gratis een boekje met instruc ties, getiteld „Individuele zelfbescher ming" mee naar huis. In de ha! van de Harmonie wordt het filmpje „Fall-out" getoond. De expositie ls dagelijks van 2 tot 10 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) Van 28 oktober tot en met 31 okto ber wordt in de Visbank te Vlaardin gen een vogelexpositie gehouden. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de „Vlaardingse Vogellief heb bersvereniging". Op de tentoonstel ling zullen in vitrines en volières, die iussen bloemen cn p anten zullen worden opgesteld, hond. irden inland se en tropische vogels v» zien rijn. De opbrengst van de expositie komt ten goede aar. het Nederlandse Rode Kruis. Op 28 oktober zal de expositie om acht uur 's avonds in de Visbank officieel worden geopend.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1