103 Wat Wormer gat niet maakte, weet men... Toch ruimteraket? Kindercoats Kloppenburg ZONDER COMMENTAAR 'Louter eerzucht, machtsbegeerte, hoogmoed, heerszucht' elke woensdag jongens - markt De avonden worden langer... Douwe Egberts Korte storing in NS-verkeer iff Dodelijke botsing Over prof. Romme Mm 9 termeüfen Dezelfde teeg geniet er dubbel van met een heerlijke pijp tabak! in bondige plastic tabakszak Maasland trekt fel van leer tegen annexatieplannen Driehoeksverhouding mislukt Het MVM-plan, waarmee het sa mengaan tussen Maasland, Vlaai-din gen en Maassluis werd bedoeld, is van de baan, aldus zei gisteren gedepu teerde mevr. De Ruyter-de Zeeuw in van Maassluis (Van een onzer verslaggevers) Het knusse raadszaaltje achter de oude gevels van het stad- r akSCaUeerdrièhoek?ver^u^npfui hui* hl de gemeente Maasland was gisteravond te klein. Boeren en tuinders vulden de overvolle publieke tribune en liepen te hoop bij de zaalingang. Extra-tafels waren aangesleept voor de journalisten. En alle belangstellenden hoorden de drie leden van het college van B. en IV. en de acht aanwezige raadsleden met stemverheffing felle woorden spreken, die in de verstreken eeuwen door de Maaslandse vroede vaderen waarschijnlijk nog nooit waren geuit. is, als alle driehoeksverhoudingen een mislukking gebleken." Het provinciaal bestuur hoopt van harte, dat Maasland een werkelijk agrarische gemeente zal blijven, maar of het mogelijk is, hangt af van de bevolkingsaanwas. Het lukt, als de groei van het zielenaantal aan de bestaande rijksweg halt houdt. Intussen is Maassluis in het nauw met bouwgrond. Het zoekt gebieds uitbreiding, maar wil niet over de rijksweg heen komen. Advertentie 1M. Vijftig duizend gulden gaat er deze maand van onze prijzen af, In tientallen aanbiedingen zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt... door mi te kopen. Nog geen enkel Jaar was de interesse van onze klanten voor vaste vloerbelegging zo groot als In het afgelopen seizoen. En Juist omdat wij de 50.000 gulden reserveerden voor aan biedingen van artikelen die U hec beste kunt gebruiken,no als klap op de vuurpijl: Twisted Matting. Een grote partij chlna-import twisted-matting van 2.95. de ijzersterke vloerbedekking 91 cm. breed, in gemêleerde kleurstelling nu voor nog geen twee gulden. mport Chinese breed meter Woensdagmorgen om 9 uur- begint de verkoop van deze grote partij twisted. 91 cm. breed, per meter vanijkt- voor oop van deze De vele woorden mondden ten slotte uit in een protest-adres, ge richt aan de gemeenteraad van de naburige gemeente Maassluis. In dit adres, dat veel van een oorlogsverklaring wegheeft, wordt Maassluis in felle bewoordingen verweten, dat het „Maasland uit machtswellust de doodsteek wil toebrengen". Als om strijd hebben burgemeester, wethouders en raadsleden van Maasland tijdens de „spoedeisende vergaderin g". naar de gruwelijkste termen gezocht om de Maassluise dreiging, die al geruime tijd als een zwaard van Damocles boven Maasland hing, te accentueren. Dit- is het voorspel tot de algehele ondergang van Maasland. Uit eer zucht gaat men een levende agrari sche gemeenschap tot doodbloedens toe verminken"zo oordeelde de heer G. A. van Oorschot (k.v.p.) over de jongste annexatie-plannen, dia Maassluis koestert. „Louter eerzuchtmachtsbegeerte, hoogmoed, heerszucht dreef Maas sluis tot het maken van de plan nen", riep de heer C. C. O os ter - lee fc.h.u.) verontwaardigd tot zijn ■mede-burgers. De heer A. Buitelaar (a.r.) vond, dat „een collectief leven van eeuwen her werd aangetast. Wij heb ben de morele plicht ons leven en dat van de gemeenschap te bescher men". Toen ten slotte alle acht raads leden (het negende, de heer A.Kor- pershoek (a".r.) was op dokters advies niet gekomen) en de twee be jaarde wethouders J. Noordam (c.h.u.) en D. J. Lock (a.r.) in die trant hadden gesproken kwam bur gemeester F. J. Groot Enzerink aan het woord. Deze beperkte zich er toe de woor den van de raadsleden nog eens te onderstrepen en op sommige punten te verduidelijken. Vervolgens las hij het omvangrijke protest-adres voor. Waar het allemaal om gaat? De stad Maassluis heeft zich de laatste jaren in de rij van de Waterwegge meenten geschaard, die zich als ge volg van de Europoort-werken storm achtig zijn gaan ontwikkelen. „Nog korte tijd en we hebben bin nen de gemeentegrenzen geen, grond meer om huizen te bouwen", zb heeft burgemeester W. J. D van Dijck de laatste tijd herhaaldelijk betoogd. En met het- oog daarop had Maas sluis in 1950 al annexatieplannen bij het college van GS ingediend. Alles leek volgens plan te gaan toen eind 1957 de drie gemeenten MaaslandVlaardingenMaassluis een structuurplan aanvaarden, dat in grote lijnen de toekomstige ont wikkeling aangaf. Maar kort na de aanvaarding distancieerde Maasland zich van dit plan en sindsdien is iedere gemeente op eigen houtje plannen gaan maken. Satellietstad De gemeente Maassluis maakte op deze basis een plan, dat de naam „Uitbreidingsplan Noord-West" mee kreeg. In dit plan ging het om de bouw van 4550 woningen voor 20.000 mensen, de aanleg van een nieuw bestuurscentrum, een industriepark, een nieuwe begraafplaats en een (Van een onzer verslaggevers) Het gat Sn Wormer is beslist niet veroorzaakt door: a. een bom, die uit een op enkele kilometers hoogte vliegend vliegtuig is gevallen; b. een meteoorsteen en e. verdroging van de veenbodem. Waarschijnlijk is het ontstaan doordat een voorwerp uit de ruimte omlaag is gesuisd. Tot deze conclusie leidden de me dedelingen, die kapitein J. J. Blom maart ons gistermiddag in Wormer heeft verstrekt. Kapitein Blommaart, commandant van de EOD-school (Explosieven Opruimingsdienst) te Culemborg, is de man, die het onder soek, dat vandaag onder supervisie van het Ministerie van Defensie is begonnen. Een vliegtuigbom of eon projectie! slaat niet zo verticaal in als hier het geval was. aldus deze deskundige, Een meteoorsteen? Daarvoor was het gat te groot. Er zijn wel eens meteorieten van meer clan een halve meter omlaaggekomen, maar dit veroorzaakt dan een zo felle licht flits. dat men die in bijna geheel Nederland zou hebben kunnen zien. Zelfs een betrekkelijk kleine meteo riet wordt door honderden mensen waargenomen en na de nacht waar in het gat is ontstaan kwam er bij de sterrenwacht te Utrecht geen en kele melding binnen. Dus tóch een ruimteraket of een ander deel ervan? Het raadselachtige Is en blijft in dit gerval, dat ook daar door een lichtverschijnsel moet zijn veroorzaakt Kapitein Blommaart veronderstelt echter, dat de wrijving) #n dus ook het daardoor optredendel dicht in zo'n geval geringer geweest isou kunnen zijn. dan bij een me teoorsteen, die een. schuine baan door de ruimte beschrijft. En er zijn ten slotte een paar brieven ontvangen van mensen uit Rotterdam die wel licht hebben waargenomen op het moment dat men in Wormer een suizend geluid hoorde. Bij fe*t «Mat* xmMhvwk men geconstateerd, dat de rand van het gat ais een schacht bleef staan in de kuil die er omheen werd gegra ven. Deze wand was sicviger en min der poreus dan de omringende grond. En ook dit is een aanwijzing dat hier 'iets' met een ongewoon hoge snelheid naar beneden is gekomen. Die snelheid moet zo groot zijn ge weest. dat de grond het voorwerp niet heeft kunnen volgen. De officier van de Explosieven Op ruimingsdienst verwacht, dat de sonde met het tolvormige honderd kilo zware gewicht dezelfde we? naar beneden zal kunnen volgen als het voorwerp dat het gat heeft ge slagen. Men heeft goede hoop dat men liet met behulp van de acht, elk drie meter lange sondebuizen zal kunnen opsporen, want op twintig meter diepte begint een stevige laag van zand en klei. Vanmorgen hebben de militairen een eerste poging ondernomen maar het was geen succes, Zij lieten de tol in de nog met water gevulde drie meter diepe kuil zakken en toen bleek dat h(j op een vrij stevige laag grond stuitte. Men vermoedt nu dat brokken veen de opening van de krater die zich daar onder water bevindt, hebben verstopt. Een aantal Britse journalisten zal gedurende vijf dagen als vluchte lingen. leven in een kamp in het Lon- dertse Crystal Palace, geheel volgens de omstandigheden, zoals die in werkelijke vluchtelingenkampen be staan. havenbassin. Kortom om de bouw van een complete satellietstad. Voor de uitvoering van deze plannen is het nodig, dat Maas sluis de beschikking krijgt over rond 140 hectares grond tussen de Weverskade en rijksweg 20. Hier zouden 10.000 mensen kunnen wor den gehuisvest en hier zou onder meer het nieuwe stadhuis van' Maassluis verrijzen. De 140 hec tares liggen op het grondgebied van Maasland. Dezer dagen is dit plan van Maas sluis officieel ter visie gelegd en als reactie daarop heeft het gemeente bestuur van Maasland gisteravond op heftige wijze gereageerd. Maasland verwijt Maassluis, dat de plannen zonder enig overleg met Maasland door de stedebouwkundïge van Maassluis in elkaar gezet zijn. Maasland zegt voorts, dat Maas sluis „nog genoeg grond binnen de gemeentegrenzen heeft om de komen de 25 jaar stedebouwkundig verant woord verder te bouwen". Men wjjst Maassluis erop,dat in de oorlogsjaren „met behulp van de Duitsers 600 hectares grond langs de Nieuwe Waterweg van Maasland werden geannexeerd. Op deze grond is nu, na achttien jaren nog geen schuur gebouwd". Maasland verwijt Maassluis, dat deze gemeente geen bezwaren heeft ingediend, toen de plannen van Maasland voor het te annexeren ge bied ter visie lagen. Plannen, die door de raad van Maasland onlangs zijn goedgekeurd. Maasland wijst Maassluis er voorts op, dat de gemeente zonder te an nexeren nog tot een stad met 37.000 inwoners kan groeien en dat het nog helemaal niet te bewijzen is, dat het er de geplande 50.000 of meer zullen moeten worden. Van levensbelang „De industrialisatie van Maassluis neemt op het ogenblik niet toe, maar af. Dit is ons bekend. Wij kunnen dit met feiten staven", zo zei gisteravond de burgemeester van Maasland. „Er is nog helemaal niet bekendgemaakt of de arbeiders, die straks op Rozen burg zullen werken in Maassluis zul len komen te wonen", zo zegt Maas land voorts. Het te annexeren gebied is voor Maasland van levensbelang. Er zijn een zeventiental kapitaie tuinderijen, een tiental veehouderijen en de land bouwwerktuigenindustrie C. v. d. Lelij N.V. gevestigd. Deze laatste indus trie, die in het afgelopen jaar een groot aantal nieuwe fabriekshallen in het te annexeren gebied heeft ge bouwd, brengt jaarlijks voor 20 mil joen aan deviezen in het laadje en heeft een omzet van vele tientallen miljoenen. „De gronden, die Maassluis zou moeten kopen, zouden zo duur zijn, dat er van een redelijke exploitatie geen sprake zou kunnen zijn. De huur van de huizen en de openbare ge bouwen zullen onbetaalbaar worden". Het verlies van alle tuinderijen, boerderijen en van de industrie zou volgens Maasland fataal zijn voor de Maaslandse gemeenschap. Alles zou een niet te overkoepelen terugslag ondervinden. De reusachtige veiling van Maasland, die een speciaal ka rakter heeft gekregen, zou wegkwij nen. Het Instituut voor de Kunst matige Inseminatie, de Fokvereni- ging, de landbouw- en tuinbouw scholen, de coöperatieve aan- en ver koopverenigingen, het Fruitsorteer- station, de Boerenleenbank, hef vee- voedervervoer en wat niet al zouden Advertentie i.M prachtige kwaliteit velours. Eskimo voering, capuchon dubbel stof, dubbele sluiting, leuke kleuren. Een unieke aanbieding. speciale J.M. prijs (fcleine stijging per maatl met een zo grote terugslag te maken krijgen, dat alles vleugellam zou worden geslagen. „Geen stadsmens heeft èr een idee van, hoe dit alles in eikaar grijpt en hoe dit tot de ondergang van een reeds eeuwen bestaande agrarische gemeenschap kan leiden", zo zei bur gemeester Groot Enzerink. Voorts betoogt Maasland, dat het plan van Maassluis regelrecht in druist tegen de algemeen planolo gische inzichten, die met betrekking tot de ontwikkeling in groter ver band bestaan. Plan onwettig „Het heeft met name geen oog voor het feit, dat men algemeen poogt de bevolkingsdruk in het zuidwestelijk deel van Randstad Holland naar buiten te richten in' plaats van naar binnen". Verdere verkleining van het agra rische gebied zou de ondergang erwan betekenen en zou de noodzakelijke „long" tussen de grote stedelijke ag glomeraties doen verdwijnen. Het adres aan de raad van Maas sluis zegt ten slotte: „Het plan is om dit alles in zijn gehele opzet onwet tig (het loopt vooruit op de regelings bevoegdheid, die niet aan de raad van Maassluis cmopeteert) en is dus onjuist. Bovendien" is het plan zin- Advertentie LM, PTA»aK ■m (Van een onzer verslaggevers) Een technisch mankement aan de spoorbrug was vanochtend omstreeks half negen oorzaak dat het treinver keer tussen de beide Maasoevers in Rotterdam gestagneerd werd. De Nederlandse Spoorwegen had den reeds maatregelen getroffen, waardoor de reizigers tussen het Centraal Station en het station Feijenoord met bussen zouden hun nen worden vervoerd, maar daar de storing reeds, na een kwartier ver holpen was, behoefden deze geen dienst te doen. (Van een onzer verslaggevers). Even voorbij het zwembad Crailoo tussen Hilversum en Bussum is maandagavond de 25-jarige A. Klu- vers uit Hilversum met zijn motor tegen een auto gebotst. Kort daarop is hfj aan zijn ernstige verwondingen overleden. loos in zijn structuur. Het mist een reële motivering". Wat de gemeenteraad van Maas land zal gaan zeggen als ook de ge meente Vlaardingen de uitbreidings plannen voor een ander te annexeren gebied van Maasland ter visie zal leg gen, laat zich nu nog slechts raden De burgemeester van Maasland heeft ten slotte verklaard, dat met de gemeente Maassluis al geruime tijd niet is samen te werken, omdat "men daar Maasland „een mening wil opleggen". In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Het antwoord van de minister-pre sident bleef even vaag en onschuldig als de vragen van prof. Romme. öe Kamer verkreeg de toezegging, dat straks het landbouwbeleid "nader zal worden gepreciseerd." Het is vaak een wat moeilijke en haehelijke bezigheid om in een be toog van prof. Romme een duidelijke mening te ontdekken. Een naarstige speurtocht in de professorale uiteen zetting is daartoe nodig. Wij hebben dat gedaan en we vonden deze zin in de redevoering van de heer Romme: "Wat betreft de voorgenomen min der stringente straffe) binding van de garantieprijzen aan de hoogte der kostprijzen van het LEI moge ik zeggen, dat in de nota naar mijn ge- voelen duidelijker naar voren komt, wat de minister achter zich wii laten, dan waar hij denkt te arriveren." Een lange zin van prof. Romme. die we in onze eigen woorden zo kunnen vatten: Die minister geeft wel aan wat hij niet wil, maar niet wat hij wel wil. Hieruit blijkt wel hoezeer de KVP- fractievoorzitter soms zijn kritiek in verpakte vorm pleegt aan te bieden. Een goed verstaander echter en dat zal de minister van Landbouw toch zijn kan het begrijpen.' Ons Platteland, 9 oktober 1959. De Hoge Raad der Nederlanden heeft vanmorgen het beroep in cas satie van de 59-jarige directeur van de Voorburgse Starliftfabriek ver worpen. Wegens uitlokking van fraude bij de levering van onderdelen voor Hunter-straaljagers was V.door het Haags Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Moet u horen! Met een blij gezicht is Ton van Duinhoven, acteur bij het Rotterdams Toneel, weer eens met vastigheid in z'n schoenen in de radio en tele visie teruggestapt. Voor de VARA-radio startte hij zater dag met Christel Adelaar in de serie 'Ik zie in jou, wat jij niet ziet', voor de NCRV- TV wipte hij op dezelfde avond van de grote naar de kleine k. i- In Hilversum (en daar niet alleen)- noemen ze dat een schnabbel, maar Ton van Duinhoven wuift dat woord ongeduldig weg. 'Nee, niet al leen 'n schnabbel, niet alleen die centen. Je doet 't en je moet 't gewoon goed doen. Ik zou het grote toneel voor geen prijs willen missen, maar als je je zelf bij radio of TV ver slingert, neem je 'n sof in als acteur.' De gezongen dialoog met Christel Adelaar, die weke lijks terugkeert, gaat naar een climax die 'Anten en Christientje" zelf nog niet kunnen bevroeden. 'Wat wil je? Twee jonge mensen die elkaar ontmoeten... d'r zal wel een situatie ontstaan... ik denk wel dat ze gaan trou wen.' Opname van de VARA-radio in de NCRV-studio, repetitie van de NCRV-TV in Singer in Laren. Hollen, rennen vliegen. Oude kost voor deze (jonge) rot in het vak, die grote en kleine k een even warm hart toedraagt. Max Woiski sr., idool van Nederland en Suri name, heeft ons de rug toegekeerd. Een aan lokkelijke aanbieding vanuit Spanje deed hem naar Ma jorca verhuizen, waar de markt voor bee-bee-met-er ook heel willig schijnt te zijn. Achtergelatefi heeft hij zijn tien jaar lange steun en toe verlaat, zoon Max Woiski }r. (29). Junior nu heeft grote plannen. Hij heeft een klein volbloed Surinaams orkestje Uit de grond gestampt, waar mee hij een eigen traditie in de Surlnaame sfeer wil op bouwen. 'Ik heb m'n hart aan Am sterdam verloren. Ik kan niet op een eiland wonen, mij te klein. Waarom zal ik weg gaan? Waarom zou ik als Ne derlander vis halen in Dene marken?' 'Mijn vader heeft mij aan geboden om naar Majorca te komen. Maar ik wil geen gro te knecht meer zijn, ik wil liever een klein baasje wor den.' Max jr. (1,95 m lang) heeft alles in zich om een grote baas te worden. Zijn orkestje van drie man en twee meisjes repeteert voor de vuist weg. Junior houdt niet van papier. 'De muziek moet in je hoofd staan. Dat is het probleem in Holland, ze zetten alles op pa pier en ais er dan een blaadje op de grond valt, kunnen ze niet verder. Dan is 't ge beurd!' De AVRO gaat Max Woiski jr., die zich zo duidelijk van senior heeft losgemaakt dat hij zich voortaan Mackintosh Woiski noemt, een kans geven. In november maakt het or kestje twee opnamen voor de radio. 'Ik geloof, dat we hier best een kans hebben. Ik heb 'n goeie leerschool gehad, m'n ouwe heer was heel streng en keihard en daar ben ik hem nog steeds heel dankbaar voor.' Frau Ingeborg SchÖtt- ler uit Munster (West- falen) maakt het toch al zo kwetsbare vraag stuk van de Nederlands-Duit se betrekkingen elke maand nog een tikje kwetsbaarder. Zij is directrice van 't Duits- Nederlands huwelijksbemid- delingsbureau. Eén weekeind in de maand houdt zij zitting in een hotel in Enschede, waar van heinde en ver Ne derlandse vrije jongens naar toe reizen, die haar adverten tie hebben gelezen en er wel iets in zien. Ik heb haar zondag in En schede opgezocht en ik trof een kleine, gezette vrouw aan, die haar ravenzwart haar van achteren in een strenge knoet heeft saamgebundeld. Frau' Ingeborg Schöttler doet haar discrete arbeid in Nederland sinds april. Met succes, zegt ze. Ze laat zich in correspondentiezaken bijstaan door een secretarasse van het Nederlandse consulaat in Westfalen. Haar groene kaartenbak verbergt adressenen foto's van tachtig Duitse dames 'uit goede kringen', p.g. of r.-k. Frau Schöttler ('...ik heb zelf een heel gelukkig en harmo nisch huwelijk en drie kinde ren, kijkt u maar... ik doe dit werk heel graag, het is zo gezegd mijn vierde kind...') heeft in Duitsland al dertien jaar ervaring.' Ze heeft nu een deel van haar werkzaamhe den over onze grens gebracht, omdat Duitse meisjes, wedu wen en gescheiden vrouwen meestentijds geen bezwaren - hebben tegen Nederlandse mannen. Waarom zouden ze ook? A raison van honderdvijftig gulden per geval blijft Frau Schöttler desnoods zes maan den lang in touw. Daarna maakt ze graag nieuwe condi ties, zegt ze. Ik hoef niet. Maar ik heb gemakkelijk praten. Ik ben al getrouwd. WELLY LEVIS -S0

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2