Verdachte niet dankbaar voor uitleg president Zeeën veiliger dank zij toezicht van de B. en W.stellen voorzieningen aan iaatsen voor strenge voo V Tril wals gaat werk van stampers doen rouwengroep PvdA hield de jaarvergadering Geron geeft geslaagde opvoering voor 4 'HOE KAN IK SCHILLENBOER WORDEN' Weinig leden op ver van Toonkunst gevallen, jongen te Krediet voor leermiddelen nieuwe p.l.s. Expositie bij jubileum De Studievrienden Dader inbraak Delf tse school beeft bekend Jubilarissen op filmavond Rijk weg 13 op grondgebied te Delft gereed roep van Ruimte foorstel van B. en W.: Van Herwij nen zeventig jaar Twee maanden voor slaan van dochtertje Auto's botsen Three Heads' Voor verbinding met transf ormatorliuis 120.000 gevraagd RAAD VOOR DÊ SCHEEPVAART 50 JAAR Vervoerspersoneel: Yisafslag Burgerlijke Stand Meisje (3) steekt plot seling straat over Minister en B. en bespraken Goudse grenswijziging Censuurcoiïimissie morgen terug HET VRIJE VOLK DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) 'U hebt dus levensmiddelen verzameld,' zei de president van het kantongerecht, mr. P. B. Cos, tegen de Schiedammer J. H., die meteen inviel, de armen ver uit elkaar steunend op het 'beklaagdenbankje' en agressief voorovergebogen: 'Mag dat dan niet?!' 'Wat verzamelde u eigenlijk precies?' H. was echter al van start gegaan: 'Kijk eens, die dagvaarding deugt niet. Ik ga 's morgens om half zeven de deur uit en ik kom 's avonds om zes uur thuis. Hier heb ik een bewijsje van de verlofdagen, die jk heb opgenomen. Kijkt u maar: op de datum, die in de dag vaarding wordt genoemd, was ik dus aan het werk.' Advertentie IM. Loden jassen Duister en vreemd ,.Een duistere zaak", vond de of ficier van het volgende geval. „Een vreemde zaak", zei hij tién minuten later, toen er nog steeds geen klaar heid was. CENTRIFUGESDE MOL-JANSEN (Van een onzer verslaggevers) In de tijd dat houten zeilschepen met de regelmaat van de klok vergingen of op de banken voor de kust te pletter sloegen werd er naar de oorzaken en de toedracht van de rampen nau- •elijks meer een onderzoek ingesteld. Er bestond sinds 1856 wel een Raad van Tucht, maar dit col lege had weinig te betekenen en weinig gezag. Deze situatie is nauwelijks meer denkbaar, nu de hele Nederlandse scheep vaartwereld als een toeziend voogd de Raad voor de Scneep- vaart boven zich heeft. Vandaag viert deze raad zijn vijftigjarig bestaan met een receptie in het Rijksmuseum. Basketball Ook op de speelplaatsen aan het Van "t Hoffplein (350 m2 groot) en het Edisonplein (van 750 m2) zullen ook nieuwe speelwerktuigen worden geplaatst. Op het laatste terrein kan tevens een basketballveld worden uit gezet. PANTALON? De Broekenspecialist FOTO A L B U ri S ALPACA MOHAIR EN MERINOS Drie edele wolsoorten voor de beroemde Licht in. gewicht Zuiver wollen- warmte Regenbestendig Chique ruitdessins Ie klas bewerking 'n Herenjas van af. in de etalage bij HEReN KXCDf NS HOOGSTRAAT 114 SOHISWV* „Ik heet de vele aanwezigen op on ze algemene jaarvergadering van harte welkom," zei de voorzitter van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst .afdeling Schiedam, gis teravond min of meer ironisch tegen vijf belangstellenden en uw verslaggever. Van de bijna 425 leden die de vereniging telt was er geen aanwezig, afgezien van de vijf be stuursleden.' De heer A. S, H. A. Blaisse gaf vervolgens het woord aan secretaris D. van Nievelt. Uit zijn jaarverslag Week dat velen vooral hadden ge noten van de Symphonic Concertan te in Es KV 364 van Mozart, die uit gevoerd werd door het Brabants Or kest 0.1.V, Hein Jordans. Vier andere concerten werden ge geven door het RPhoO o.l.v. Eduard Flipse en eenmaal o.l.v. Daneil Ster- nefeid. In d, rondvraag informeerde een van de bestuursleden of-er con tact is opgenomen met de vereniging Vlaardings Kunstcentrum. Penning meester G, Holm beantwoordde deze waag bevestigend, hoewei de con tacten nog geen verder resultaat hebben opgeleverd. Men vroeg ook of het mogelijk was de tijdsduur van de concerten te ver lengen. De voorzitter zou hierom trent overleg plegen met dirigent Plipse. De neer Blaisse besloot de vergadering met de wens, dat het ledental, te gering voor een stad als Schiedam, zich wat zou kunnen uit breiden. 1 Maar: "zes gulden of twee dagen hechtenis," vroeg de officier en aldus besliste de president. 'Nu ik hier toch ben," en de verdachte boog zich drei gend in dé richting van de president, 'zou ik wel eens willen horen, waar ik te weten kan komen, of ik toch schillenboer kan worden.' De president noemde vriendelijk en geduldig de weg tot het verkrijgen van. een vergunning daartoe. Ver-: daehte toonde zich echter niet dank baar. 'Kinderachtig is het!' riep hij uit', 't Is, dat ik over die zes gulden- niet wil vallen. De groeten!' en dicht sloeg de deur. Oversteekplaats Volgende zaak. Het waren vooral verkeersovertredingen, die werden berecht. Rijden zonder verlichting of te hard rijden. De automobilist J. E. was doorgereden bü een oversteek plaats. waar twee dames met, een kinderwagen overstaken. Twintig gulden of tien dagen. Een Vlaardinger kon zich. niet neerleggen bij het feit,dat zijn vrouw verdachte was éri hij niet:Hij. mocht het woord niet voor haar doen, hij mocht haar niet te hulp schieten al zat hij ook op 'hete kolen. Hy verscheen voor de president; Maar het ging om zijn echtgenote, mevrouw J. H. E. v. R., die met een bromfiets zonder voorverlich ting had gereden. -„Gaat u maar rustig' zitten", maande de president de man. De' vrouw legde uit: haar man zat ner veus te schuifelen. Ten slotte ..hield hü het niet meer uit. ,Ja, mag ik nou ook even;...", riep de man. ,U bent immers geen verdachte?" Geen vijf seconden later: „Ach edel achtbare, laat u nou even. Maar onverbiddelijk was het antwoord: ,Vijf gulden of een dag". Van de T. had met een vaartje van 75 km door Vlaa-dingen gereden. Edelachtbare, het was midden in de nacht, ziet uMaar voor de pre sident was dat geen excuus: twintig gulden. Een Vlaardingse automobilist had moeilijkneden ondervonden met een fietser, die hij nietf'of te laat zag. Geduldig legde hij uit, hoe dat moge lijk was geweest. Dertig gulden of twaalf dagen werd er geëist. Er kwam een politieman aan te pas, een verdediger en in een moei zame discussie werd de situatie aan de hand van plattegronden uitge zocht. „Twintig gulden of acht dagen,, luidde ten slotte het vonnis. De politieman Van W. noteerde het nummer van een auto, waarmee een verkeersongeval werd veroorzaakt. De eigenaar werd opgespeurd en samen verschenen ze gisteren voor de kan tonrechter. De verdachte, werkzaam bfj een begrafenisonderneming, haal de er allerlei papieren bij. „Die bewuste dag ben ik op kan toor geweest. Maar de dag tevoren ben ik de Rotterdamsedijk, waar het ongeluk gebeurde, wèl gepasseerd. - Dat gaf hij: toe, maar dan moest er in de dagvaarding toch iets niet kloppen. Hij strooide met aantallen begrafenissen, die hy 'had geregeld en hij hield vol. Niet minder de agent; die zich in het nummer beslist niet had vergist. En ook niet in de dag. „Misschien heeft een .ander in uw auto gereden", suggereerde, de of ficier. Maar: „Onmogelijk!" protesteerde de verdachte en voerde tal van ar gumenten aan. „Gebrek aan bewijs", concludeerde de officier ten slotte eri dus „Vrijspraak voor deze verdachte". Advertentie IM. Speciaal ontworpen om te dragen onder suède jasjes. Aparte Engelse ruiten en tweeds Bekende merken zo1 ais Alexon. Gorray, Boutique Charles Limburg, Vetrix- Bleyle enz. TERLEKA ROKKEN Polyester Menging v.a. 19.75 (Van een'onzer verslaggevers) De nieuwbouw ih Nleuwland vor dert gestadig en waarschyniyk zal over ongeveer zes maanden het trans- formatorhuis, dat op het ogenblik in aanbouw is bij het complex van 500 nieuwe woningen in Nieuwland-Oost, moeten worden opgenomen in het hoogspanningsnet. Het dient daartoe met een nieuwe voedingskabel te worden verbonden met het schakelstation Schiedam- West. Na oplevering van de eerste woningen van het complex van 500 kan dan de stroomvoorziening begin nen. B. en W. stellen voor om voor dit werk, dat omstreeks de jaarwisseling zou moeten beginnen, een krediet van 120.000 beschikbaar te stellen. Hiervan zal 1100.000 worden be steed aan materialen, 19.350 aan ar. beidêkosten, terwijl 650, wordt gere serveerd,, voor onvoorziene posten en afronding. Ook in Mohair exclu sieve stoffen. MAG-A HOOGSTRAAT SCHIEDAM Advertentie IM. 158, 226,50 1 198,— t 238, 1 215,— 276,59 LANGE KERKSTRAAT 66 SCHIEDAM TELEFOON 68570 (Van een onzer verslaggevers) Nadat de Schiedamse gemeente raad op 27 februari 1959 een krediet beschikbaar stelde van 988.000,— voor de bouw van een derde open bare lagere school in Nieuwland, stellen B. en W. thans voor om voor dit twaalfklassige gebouw leermidde len aan te schaffen. Hiervoor is het normbedrag 7 32.000,Omdat verschillende leer middelen echter ook door enige klas sen gezamenlijk kunnen worden ge bruikt, stellen B. en W, voor een krediet van 22.000,te voteren. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER: Het einde der desperado's, 2, 7 sn 9.15 uur. Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel 31. Diversen- VOLKSGBBOUW: Alg. Ned. Metaal- bedrlifsbond, filmavond. 8 uur. PASSAGE-THEATER: Kath. Soc. Cen trum, tienjarig bedrijfsapostolaafr te Schiedam. CHS, SOC. BELANGEN: Arjos, bij eenkomst. AECADE: Aig. Bedrijfsvoetbal, feest avond, s uur, - VRIJDAG Bioscopen: MONOPQLE-THEATER: Slavinnen van Carthago. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE-THEATER: Die glUckllchste Frau'der Welt, 2 en 8.15 uur. Apotheek: Fa. Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: openlngsten- toonstelllngen „Nederlandse schil derkunst na 190O" en „Schilderijen, gouaches en tekeningen van Luce- bert". KOOPMANSBEURS: Bescherming Bevolking, expositie. Diversen: ARCADE: Alg. Bedrijfsvoetbalcomp., feestelijke prijsuitreiking. WIJKCENTRUM: Grafische bond, vergadering. (Van een onzer verslaggevers) De vereniging Het Singelkwartier en de Schiedamse Gemeenschap hebben zich tot het gemeentebestuur gericht met een verzoek meer speelplaatsen te doen aanleggen in het oostelijk stadsdeel. De dienst van Gemeentwerken heeft een mogelijke verwezenlijking van deze wens onderzocht. B. en W. stellen de raad nu voor om een krediet van ƒ37.700 be schikbaar te stellen waarvan ƒ33.500 bestemd zou zijn voor de ver betering van de speelplaatsen aan de Marconiweg en 4200 voor de aanvulling van de speelwerktuigen op de speelplaatsen aan het Van 't Hoffplein en het Edisonplein. Een meisje" dat gisteravond om kwart voor zeven over het Boersveld fietste werd ongeveer ter hoogte van nr. 109 lastig gevallen door een man. Een onbekende jongen schoot haar te hulp en er ontstond een vecht partij. De onbekende die het meisje kwam helpen wordt verzocht'zich te melden bij de recherche in verband met het onderzoek in deze zaak. De teken- en schildervereniging De Studievrienden gaat het tweede lus trum vieren. Ter gelegenheid daarvan wordt van woensdag 21 tot en met zaterdag 24 oktober eer expositie ge houden van het werk, dat de leden onder leiding van de kunstschilder Jaap de Raat hebben vervaardigd. De tentoonstelling wordt Ingericht in het atelier van de vereniging. Ar cade aan de Lange Haven. De expo sitie is open van half acht tot tien uur 's avonds en op zaterdagmiddag bovendien van half drie tot zes uur. Het tentoongestelde omvat olieverf schilderijen,, aquarellen en tekenin gen en. wil een overzicht geven van de prestaties van de leden. Sommigen van hen zijn al sinds de oprichting lid, anderen behoren nauwelijks een jaar tot De Studievrienden. Men krijgt een beeld van de resultaten, die met deze uitstekende vrijetijds besteding zijn bereikt. De tentoon stelling wordt geopend door de voor zitter van de Schiedamse Gemeen schap. De speelplaats aan de Marconiweg is destijds slechts provisorisch aange legd, omdat op dit terrein debouw van het nieuwe stadhuis was gepland. Nu hiervoor een ander terrein is be stemd, stellen B. en W. voor de speel plaats blijvend in te richten. Het terrein (2200 m2) zal in zijn geheel worden betegeld en voorzien van nieuwe speelwerktuigen. Het is verder mogelijk een basketballveld uit te zetten, waar de jongelui 's avonds sport kunnen beoefenen. In het stadsdeel ten noorden van de Lorentzlaan is in het geheel geen speelplaats. De gedachten zijn uitge gaan naar de strook grond tussen de Dr. Zamenhofstraat en de spoorbaan, want in dit stadsdeel bestaat inder- behoefte aan een daad dringend speelplaats. In verband met de toekomstige ontwikkeling van de wegaanleg, enz. is het nog niet mogelijk om hierom trent tot concrete voorstellen te ko men. De oplossing van dit vraagstuk wordt aangehouden. Advertentie IJM. HOOGSTRAAT 86 - TELEFOON 68981 De inbraak in de Maria van Jesse- school die enkele weken geleden te Delft werd gepleegd en waarbij nogal ruw te werk was gegaan, is gisteren opgehelderd. De 23-jarige timmer man W. B. uit Den Haag blijkt zich aan deze misdaad schuldig te hebben gemaakt. De timmerman die in verband met enkele andere inbraken erd aan gehouden heeft In het van Be waring te Den Haag 1 de in braak op zijn gewetei bben. Bij de schoolinbraak wer„._, vel enkele deuren geforceerd en vernielingen aangebracht, en een ravage aange richt, maar het totaal bedrag aan spaargeld dat werd ontvreemd be droeg slechts drie gulden. De afdeling Schiedam van de Ne derlandse Bond van Vervoersperso neel heef tgisteren voor leden en ge nodigden, in de grote zaai van het Volksgebouw aan de Tuinlaan, een filmavond georganiseerd. Verder vond nog een kleine be stuursvergadering plaats, daar door het vertrek van de heren J. M. Boom en A. v. 't Hof twee plaatsen in het bestuur waren vrijgekomen. De heren N. v. d. Werken, S. v. d. Windt, M. Kosten en G. Wagemakers, die reeds 40 jaar als trouwe leden bij de vereniging staan ingeschreven, werden voor' het voetlicht geroepen om een blijk van hulde in ontvangst te nemen. Als hoofdfilm stond op het pro gramma Werkstudenten, Twee voor filmpjes werden vertoond. De tweede, een bekroonde documentaire van de bekende Nederlandse filmproducent Herman van der Horst, Het op In teressante wijze zien, welke gevaren de Nedtrlandse haringvloten moeten trotseren om ons van een „lekkere groene" te kunnen laten genieten. De hoofdfilm bracht de kijkers op een vlotte en onderhoudende manier de problemen, die zich voordoen wan neer een arme jongeman verliefd wordt op een rijk, jong meisje. De film speelt zich grotendeels af in Italië. De films werden verzorgd door de filmdienst van Het Vrije Volk, De werkzaamheden aan de rijks weg 13 op Delfts grondgebied zijn gisteren gereedgekomen. Om elf uur werd de overgang van de westelijke naar de oostelijke rijbaan van de rijksweg nabij de Zwethbrug onge veer twaalfhonderd meter zuide lijker gelegd. Het verkeer tussen Delft en De Zweth heeft nu plaats op tweemaal drie Tijstroken in plaat3 van tweemaal twee rijbanen. Rotterdam. 14 oktober Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Heilbot 2,50 tot 3,60 o kg; Schol midd 43 tot 49: Schol kl 28 tot 33; Schelvis gr 38 tot 40; Schelvis midd 28 tot 36; Schelvis kl 25 tot 27; Ka beljauw gr 51 tot 64, midd 33 tot 37, kl 25 tot 29: Zeewolf 38 tot 40; Zee hanen kl 12 tot 25; Pollak 38 tot 40: Wijting 18 tot 22: Haring verse 18 tot 29, alles per kist. De Raad voor de Scheepvaart ls het sluitstuk van de Schepenwet van 1909. waarbij tal van voorschriften werden gegeven met betrekking tot de veiligheid aan boord. Er moesten hrandblusapparaten en reddingmid delen komen. De wachttijden op de schepen en de bezetting van de wacht werden wettelijk geregeld, kortom, er werd eindelijk officieel aandacht besteed aan de veiligheid van de zeelieden, die tot dus ver in feit afhankelijk waren geweest van het beleid van hun reders. Natuurlijk kwam er .ondanks deze maatregelen, geen emue aan ae on gelukken. Het menselijk falen kan nu eenmaal nimmer wordeu uitgescha keld. Om eventuele fouten te beoor delen werd de Raad voor de Scheep vaart ingesteld. Zijn belangrijkste taak werd het onderzoek naar ram pen, vooral het vaststellen van schuld en het straffen (zonodig) van de schuldige, door het geven van een be risping of het ontnemen van de be voegdheid met een maximum van twee jaar. V erantuoording Vele honderden kaniteins, stuurlie den en andere zeebeen hebben de afgelopen naive eeuw voor ne uii de raad verantwoording afgelegd voor hun daden. Aanvaringen stran dingen. branden werden in het koele beursgebouw aan de Oude Brugsteeg te Amsterdam opnieuw beleerd. Wij noemen uit de historie slechts enkele spiekende gevallen. De st«an- ding van de Kerkplein en de sleep boot Drente, in 1935 voor Egmond aan Zee. de ontploffing van een Gneks tankschip m een dok te Schie dam m 1838. de ^anvarme van de Ruvs en de Oranje In de Rode Zee en het. vergaan van. de Kllpfontem voor de oostkust van Afnka, even eens in 1953. De Raad voor de Scheepvaart heeft drie voorzitters. De eerste voorzitter is titans mr. A. Dirk zwager, die in 1957 prof. dr. J. Of- ferhaus opvolgde, cue de functie twaalf jaar had vervuld. Mr. Dirkzwager uit Rotterdam zal over niet al te lange tijd aftreden. De wet schrijft voor dat de voorzitter- er de secretaris juristen zijn. Toe vallig is de huidige sicretans. mr A. Boosman (64) ook zeeman, hij heeft een twintigjarige staat van dienst als marine- en koopvaaran- officier en was o.m. officier van navi gatie op de 'Sumatradie tijdens de oorlog koningin Juliana (toen nog prinses) met haar kinderen van Enge land naar Canada voer. Mr Boosman munt uit door het maken van perfecte zittingsverslagen, waarvan hij zelf zegt: 'Ik kan zo snel werken omdat ik ieder geval zelf beleef en me ais zeeman hele maal kan verplaatsen ln de omstan digheden waaronder de gebeurtenis sen op zee hebben plaatsgevonden. De zaken van dc Raad worden tnans voorgedragen noor ae neer J- J. Metz, hoofdinspecteur voor de scheepvaart (in 'de verte' te verge lijken met een officier van Justitie), die de raad bepaalde maatregelen adviseert. De voorzitter wordt bijgestaan door twee gewone leden, een oud-marine officier en een oud-kapitein van de koopvaardij. Daarnaast kan de raad beschikken uit veertig deskundigen op alle mogelijke gebieden van de scheepvaart, zoals reders van coas ters, kapiteins van de visserij, werk tuigkundigen, chemici en zelfs figu ren uit de zeezeilerij. (Van een onzer verslaggevers) De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling VlaarcUn- gen, heeft dinsdagavond een jaarvergadering gehouden in het Volks gebouw aan de Schicdamseweg. Mevrouw M. de Vries-v. d. Spek heeft met het leiden van deze niet zo druk bezochte vergadering niet veel moeite gehad. Toch werden er enkele verstrekkende besluiten genomen. Aller eerst hebben de dames besloten gehoor te geven aan een oproep om tegen de St. Nicolaastijd geen oorlogsspeelgoed te kopen. Het bestuur heeft zelfs raambiljetten beschikbaar met de leuze „Koop geen oorlogsspeelgoed". Nog meer werd er gedaan aan vredelievend werk.' Naa: aanleiding van een schrijven van het Hoofd bestuur over de verkoop van zeep. De opbrengst van deze zeep is name lijk bestemd voor het Flle-Wlbout- fonds. Deze stichting zal de gelden benutten voor hulp aan het comité voor achtergebleven en onderontwik kelde gebieden. Advertentie IM. SCHIEDAM ZUID. H O L .L A N .p_5_C. H E kantoorboekhandel „Eick wat wils". Dat is het motto voor de feestavonden van de ontspanningsvereniging „Vegia" in het komende winterseizoen. Zo wel het cabaret van Frans Dumee als de opera Enk staan op het programma. Woensdag was in Musis Sacrum de openingsavond van deze reeks festiviteiten. Ditmaal was het de to neelgroep 'Geron', die de aandacht Sinds korte tijd heeft het jeugd- en jongerencentrum Ruimte in Schie dam 'een volksdansgroep. Twaalf jongeren houden iedere donderdag in het Gebouw aan de Stadhouders laan tegenover no. 100 (achter het Julianaparkeen dansavond. Van avond zijn alle belangstellenden daar weer hartelijk welkom, ook als ze nog nooit tevoren iets aan volksdansen hebben gedaan. GEBOREN: Arthur C. S. L„ z.v. H. A. C. Haubrich en M. H. A. van de Kamp: Yvonne I>. H.. d.v. A. F. A. Rocourt en A. van Wijk. (Van een onzer verslaggevers) Drie zogenaamde stampers gaan ln de loop van het jaar öe dienst van Gemeentewerken verlaten inet pensioen. Deze arbeidskrachten moeten dus worden vervangen. Men kan echter ook overgaan tot de aanschaffing van een trilwals, zoals de commissie voor de gemeen telijke vervoer-, reinigings- en ontsmettingsdienst adviseert. De trilwals kan het werk van stam pers overnemen en dient voor het walsen van normale bestratingen, grindwegen en paden. De aanschaffing van een tril wals zou zeer doelmatig zijn, te meer omdat deze wals ook kan worden gebruikt voor het vlakrijden van noodstraten en sleuven in de rij- straat en voor het walsen van puinwegen in het sportveldencom plex en het recreatiegebied. De wals is opgenomen in de ont- werp-begroting voor te dienst 1960, maar de directeur van Gemeente werken zou dit jaar al tot de aan koop willen overgaan. De prijs bedraagt 14.400, waarbij nog 350 komt aan reserve-onder delen en kleine voorzieningen. De afschrijving zal geschieden in hoog stens acht jaar. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 14.740 beschikbaar te stellen. kwam opeisen met het door Theo Kling geregisseerde spel 'Het onstui mige hart' van John Patrick, waar voor de spelers zelf het prachtige decor hadden gemaakt. Het stuk speelde in een Brits militair hospi taal in de tropen, in de zaal kon men de ether werkelijk ruiken. In één van de barakken komt een nieuwe patiënt, de Schot Mac Lack- len, die nog maar enkele weken te leven heeft. Zijn medepatiënten we ten dit en proberen hem te helpen, maar omdat hij het mensdom veraf schuwt, wil .'Lacky', die denkt dat hij genezen, zal, niets van hen weten. Wanneer hij echter jarig is, geven ze hem. een geschenk; deze hartelijk heid brengt L "kien zo van zijn stuk, dat hij toenac ing zoekt. Yank, een gewonde Amo .„aan, kan doedelzak ken en Schotten niet uitstaan, maar toch worden hy en Lacklen, een fraaie rol van Freek Kegel, vrienden. Als de laatste de waarheid om trent zijn gezondheid verneemt, is hij zo in de war dat hij hem niet meer wil. zien; alleen de houding van Yank, goed gespeeld door Koos de. Groot, weerhoudt hem ervan om weg te gaan. Dit spel had om beurten zeer ko mische taferelen en dramatische hoogtepunten, het werd gaaf ge speeld en de opvoering was zeer ge slaagd. Na afloop danste men in de foyer op de gezellige muziek - van de •Rhythme Ages' onder leiding van de heer G. Tepel, met medewerking van het charmante zangeresje sonja Blaak. Ingrijpende wijzigingen in de com missies en het bestuur bleven achter wege. In het bestuur werd als nieuw lid gekozen mevr. Smidt-Horn. Zij volgt mevr. M. I ermeer-Heijkoop op, die bedankt heeft als bestuurslid. De beide dam»; mevr. A. Bal-Tas eu mevr. J. Jel!ema-de Schrijver wer den gekozen in de kascontrole-com missie. Nadat de jaarverslagen van zowel de secretaresse als de penningmeeste- resse waren goedgekeurd, was het volledige programma voor de pauze afgewerkt. Tijdons de pauze Heten de dames zich het kopje koffie met eigen gebakken koek uitstekend sma ken. Het leven van Rembrandt was het onderwerp van de lezing van heer J. Hottentot na de pauze. Het werd een zeer interessante inleiding, mede door de vele fraaie kleurendia's. In haar slotwoorden sprak de vo w- zitster de hoop uit, dat het bestuur van de Vrouwengroep ai vanouds op de steun en medewerking kan re kenen van alle leden om haar werk in dienst van de Partij met vol doende middelen te verrichten. Het driejarig meisje. Margaretha Oosterhof,; wonende Rietveld 137 te Delft, is gistermiddag door de 22- jarige bromfietser P. v. E. komende uit de richting Oostplantsoen in de Oosterstraat overreden, toen het plotseling de straat overstak. Beiden werden/ met de ambulance naar het Gasthuis vervoerd. Het kind liep verwondingen eu een hersenschud ding op. De bromfietser werd ge wond aan zijn rechterenkel. (Van onze kunstredactie) Op 4 november wordt de kunst schilder Jan van Herwijnen zeventig jaar. 'Ter gelegenheid daarvan wordt in de kunstzaal De Populier te Arn hem een tentoonstelling van zijn werk gehouden. Deze expositie wordt zaterdagmiddag 7 november om 4 uur geopend en duurt tot en met 29 november. Jan A. G. van Herwijnen werd in Delft geboren. Als schilder is hij autodidact. Hy werkte aanvankelijk veel ir. Parijs, later ook in Zuid- Frankrijk, Spanje en Italië. Sedert de dertiger jaren is hjj wat honkvas ter geworden, hij vestigde zich in Bergen. Daar woont hij nog steeds, zijn typische doeken schilderend, die pogen licht en kleur tot een eenheid te brengen. In de wereld van de beel dende kunst is Jan van Herwijnen bovendien vermaard om zyn zeer persoonlijke levenswijze, die wars is van alle formalisme. „Onze laatste bohemiën" is een titel, die veel op hem toegepast wordt. (Van een onzer verslaggevers) Wegens mishandeling van zijn vier jarig dochtertje is de 30-jarige Rot terdamse grondwerker L. F. B. woensdagmorgen door de politierech ter lot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De officier had. vier maanden geëist. Op 27 juli had de grondwerker hevige ruzie gekregen met zijn vrouw die geen eten voor hem had gekookt. In zijn woede sloeg hü ook het meis je. dat kneuzingen aan het gezicht en de schouder opliep. De vier kinde ren uit dit gezin zijn nu aan de ouderlijke macht onttrokken en in een tehui geplaatst. De officier herinnerde hl 2ijn re quisitoir aan de mishandeling van „Wimpie", wiens ouders tot .vijf .jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. In het geval van B. is het gelukkig niet tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel gekomen, maar wel tot een ergerlijke mishandeling. De verdediger zag de oorzaak in. voortdurende huwelijksmoeilijkheden. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, heeit, dins dag een bezoek gebracht aan Gouda ter bespreking van de gemeentelijke grenswijziging, De minister heeft daarvoor over leg gepleegd net B. en W. van Gou da en met mevrouw mr. Dc Ruyter de Zeeuw en met mr. Van Rlel, le den van het college van G8 van Zuid-Holland. Het voorlopig resultaat van deze besprekingen is een toezegging van de minister, „de Goudse aangelegen heid" spoedig te zullen afwerken. Later op de dag bezocht de minis ter andere gemeenten die bij de ge meentelijke herindeling in deze om geving betrokken zijn. HOORNAAR Dinsdagavond had een botsing plaats tussen een melk- auto van Samenwerking uit Glessen- burg en een vrachtauto uit Mole naarsgraaf. Beide auto's liepen schade op en de chauffeur Maasland uit Mole naarsgraaf kreeg een zodanige neus- wond dat hü naar het ziekenhuis te Gorkum moest ter behandeling. HOLLANDIA (ANP) Dc recerincs- ooiimiissie die in Nederlands Nieuw- Guinea een onderzoek moet instellen naar onwettige censuur op het post verkeer, is donderdagochtend uit Hol- landia vertrokken' naar Blak, waar nog enkele personen moeten worden gehoord. Vrijdagnacht vertrekt de commissie uit Nieuw-Guinea naar Nederland terug.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1