Dertig duiven vergiftigd Centraal Bureau zet bijna twee miljoen ton prodnkten per jaar om grote prijsverlaging m maastrichts Bakkerspatroons gaan ;en tegen SER betog< Volgend jaar uitbreiding Knalgele autootjes voor Wegenwacht Hunter rolt iveiland in Malando met trofee (12 kilo) thuis KOELKASTEN ZONDER COMMENTAAR Chefarine 4 Gecombineerde straf voor hazardspel 4 maanden voor bankdirecteur Luns-vermoeid- weer terug Na val van trap overleden Conciërge komt om door kolendamp Worms: 'Ik heb bewijs dat Hansa medeplichtig is4 wmm Vonnis directrice rusthuis vernietigd ANWB repatrieerde veertien gezinnen Zuilen Troonrede krijgt kortere zinnen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 pagina Aan de oevers van de maas BELANGRIJK N.Y. Willem van Rijn SPHINX AARDEWERK vm rcrcus ksout, xusiwcin Een van de grootste 'wÈm- Vier betrouwbare middelen doen wonderen (Van een onzer verslaggevers) 'Hij weegt twaalf kilo!' Mei deze woorden "bracht de Neder landse tango-expert Malando gisternacht op Schiphol een reusachtige trofee omhoog, een ruiter op donker marmeren voetstuk. Het toas een der zes 'wereld-oscars' voor accordeon die in de Italiaanse stad Pavia zijn uitgereikt. VROEG IN STUDIO (Van een onzer verslaggevers) Een gecombineerde straf vier maanden voorwaardelijk en een geld boete van 100 was de els van de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de Haagse koopman B J, J. en zijn collega A. G. J„ die gelegenheid hebben gegeven tot hazardspel in een café te Nootdorp. Deze verdachten waren na een suc cesvol bezoek aan de draverijen, waar B, J. J, bjjna 1000 had gewonnen, het gokken voort gaan zetten in het cafe. Zij saven de bezoekers de gelegen heid tot een spelletje waarbij vier viltjes als kaarten werden gebruikt. De viltjes werden links en rechts neergelegd. Nadat de bezoekers er geld op hadden gezet begon het spel. Het geld dat op de kaarten links was gezet kwam aan de bank, die door B. J. werd beheerd. Het geld dat op de kaarten rechts lag werd door A. J. verdubbeld teruggegeven. De politie had echter het vermoe den dat in het café gespeeld werd en greep in. De officier wilde de verdachten nog een kans geven, omdat zij zich de laatste jaren goed gedragen hebben. Uitspraak op 3 november. De kampioensdui venkwekerij van de heer J. Huijbrechts uit Leur heeft in enkele dagen tijd ƒ3.000 schade geleden doordat een dertigtal duiven, blijkens het onderzoek van de Utrechtse gezondheidsdienst voor postduiven, zijn gestorven aan ver giftiging door parathyon, een onge- diertebestrijdingsmiddel dat in de land- en tuinbouw wordt gebruikt. De meeste van deze duiven waren kampioensvliegers. De politie onderzoekt of er opzet in het spel is. (Van een onzer verslaggevers) Het Centraal Bureau, de bijzonder machtige organisatie van de Neder landse boeren en tuinders heeft gisteren in de Rotterdamse Schouwburg, zijn zestigste verjaardag gevierd. Vierhonderd agrarische coöperaties, die samen ruim negentigduizend leden tellen, zijn bij deze Nationale Coöpera tieve Aan- en Verkoop vereniging voor de Landbouw 'Centraal Bureau" G.A. ie Rotterdam aangesloten. De resultaten van een zestigjarige -praktijkervaring in 'Doe het zelf* bij de boeren en tuinders heeft; ertoe ge leid dat het Bureau nu jaarlijks voor bijna twee miljoen ton aan produkten omzet, waarmee bijna een half mil jard gulden is gemoeid De bemoeiingen van het Centraal Bureau zijn niet beperkt gebleven tot de coöperatieve verkoop van agrarische produkten en de coöpera tieve inkoop van landbouwwerk tuigen, veevoer e.d. Advertentie LM. Advertentie I.M. Daar staan »u de uitgestrekte fa briekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique, waarin ruim 4000 mensen werken aan de ver vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK. 125 Jaar geleden legde Petras Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maas tricht in de hele wereld bekend als tie aardewerkstad. Volgens de aloude, geheime pro- cédé's wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorm, aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerk! Let op deze merken, dan heeft U een goed product. Door rationalisering der steeds toenemende produktie, kannen de prijzen van de BOSCH koelkasten tat en met het 140 Hter lafelmode! met ca. 10°lo. die der grotere koelkasten met 5% tot 8°Ja verlaagd worden. Bovendien brengen wij thans de BOSCH-Populair, een tafel-kompressorkoelkast van 110 liter inhoud, in vereenvoudigde uitvoering, echter met alle goede hoedanigheden van het BOSCH fabrikaat, voor j - Een brochure met de thans geldende prijzen is gratis verkrijg baar bij de bonafide handel. tafelmodel inhoud 112 TL 112 U 140 TL 140 L. 140 TG 140 U staand model 140 S 140 L. 140 SG 140 L. 180 S 180 L. 180 SG 180 L. 240 SG 240 L. Alleen een éoor ©ni© Dma ki] Iedere var» om allowtftqe ioeïïcart aï* gegeven garantiebewijs geeft recht ep ome alow bekende BOSCH service. nieuwe prijs 595,- - 650,- - 690,- - 690,- - 745,- - 895,- - 97S,- 1050,- met groot diepvriesvak. Groente- en fruitbakken ztjn inbegrepen in alle bovengenoemde pnjzen. AUeenverietenwoordiging J Amsterdam; Hwrlemmèrwej 475, tel, 185222 (10. lijnen), i en dan natuurlijk van de N.V. SffllMX-CEIlAMlQUE (Van onze sociaal-economische redactie) De drie landelijke bakkerspatroonsbonden zullen in d« komende weken gewestelijke demonstratieve bijeenkomsten gericht tegen het SEK-advies over de invoering van nachtarbeid in de bakkersbedrij ven organiseren. 1 verkregen door het CBS m 1954 vindt slechts 12,4 procent van de pro duktie plaats in bedrijven met een omzet van meer dan 250 balen per week, waar ongeveer 10 procent van de personen, die aan het produktie- proces deelnemen, werkzaam is. Van dc ruim 10.000 bakkersbedrij ven in ons land, die zelf nog brood produceren behoort 84 percent tot de ondernemingen met een omzet van minder dan 30 balen per week. In deze bedrijven vindt ongeveer de helft van de totale broodproduktie in ons land plaats. Invoering van de door de SER voor gestelde regeling zou volgens de or ganisaties van bakkerspatroons er toe leiden, dat een zeer groot aantal van deze bedrijven zou moeten verdwij nen, omdat invoering van een. drie- ploegenstelsel hier economisch niet verantwoord ise. De bakkerspatroons stellen zich op het standpunt, dat d<t niet alleen een economisch, maar ook een zeer belangrijk sociaal vraagstuk is. De eerste vergadering zal volgende week woensdag in Rotterdam in het Groothandelsgebouw worden gehou den. De bakkerspatroonsorganisaties stellen zich op het standpunt, dat invoering van een drieploegenstelsel economisch niet verantwoord is in 't bakkersbedrijf, waar het grootste deel van de produktie geschiedt in kleine en middelgrote bedrijven. Re cente gegevens zyn hierover niet be schikbaar, maar volgens gegevens (Van een onzer verslaggevers) Tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroor deelde de Utrechtse rechtbank dins dag de 55-jarige gewezen bankdirec teur Th. J, M. te Woerden, die heefi terecht gestaan wegens verduistering van een geldsbedrag van ruim 12.000. Hij was ervan beschuldigd in de jaren 1947.952 eerst als procuratie houder, later als directeur van een filiaal van de Rotterdamse Bank te Woerden, gelden aan de kas te heb ben onttrokken, voornamelijk door knoeierijen met boekingen ten name van de dames M. te Utrecht. Veertien dagen geleden eiste de of ficier van Justitie eveneens vier maanden tegen M., hierbij in aan merking nemend, dat de verdachte reeds een belangrijk deel van zijn schuld heeft afbetaald. Dochterinstellingen van het Cen traal Bureau zorgen voor de meest ruime voorlichting op agrarisch ge bied. men heeft een eigen coöpera tieve verzekering, men heeft ver- edelingsbedrijven, waar nieuwe graan soorten e.d. worden gekweekt en men heeft ook De Schothorst, waar het instituut voor Moderne Veevoeding van de drie landbouworganisaties is gevestigd. De helft van al het veevoer, dat in Nederland wordt gebruikt, is voorzien van een controlebewijs, afkomstig van dit instituut. Voorzitter H. D. Louwes noemde m zijn openingsrede het Centraal Bureau een modem grootbedrijf, dat mede een van de grootste bankiers, eén van de grootste verzekerings instellingen. één van de grootste in dustriëlen in ons land is. Door verbindingen met een coöpe ratieve Amerikaanse onderneming verkoopt het Centraal Bureau nu zelf ook olie en aan olie verwante produk ten. het heeft grote veevoer- en kunst- mestfabrieken. Na de heer Louwes spraken gister middag ir. J. A. P. Franke, de direc teur-generaal van de voedselvoor ziening, die de waardering van de regering voor het werk van het CB overbracht, ar. G. E. van Walsum, de burgemeester van Rotterdam, die er trots op was dat juist Rotterdam een dergelijk machtig instituut van de landbouw binnen zijn stadsgrenzen had en mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Rotterdam, die er van gewaagde, dat menig bankier met enige jaloezie naar de activiteiten van bet Centraal Bureau keek. Namens de deelnemers bood de heer J. Kamp het bestuur van het CB een geschenk aan voor het nieuwe ge bouw. dat eveneens in Rotterdam zal komen .i 'H. F /A&/A Sv,y HV"C (Van een onzer verslaggevers) Een kennelijk vermoeide minister Luns, na 26 uur vliegen uit Parama ribo op Schiphol geland, heeft gis teravond zijn verblijf in Suriname ait Nederlands standpunt bezien, het belangrijkste van zijn juist afgeslo ten reis genoemd. 'Ik ben erg onder de indruk van de rooruitgang daar en het enthousias me waarmee regering en bevolking leze ontwikkeling meemaken. Het was zeer belangrijk onderling con tact te hebben met de regeerders daar. Ik heb er veel geconfereerd,' aldus de minister van Buitenlandse Zaken. Op onze vraag, of zijn aanwezig heid op de ambassadeurseonferentie in Paramaribo, terwijl gelijktijdig in Brussel belangrijke Europese bespre kingen werden gevoerd, als een kwes tie van logische prioriteit moest wor den gezien, antwoordde mr. Luns o.a 'Ik had in New York reeds met mijn ambtgenoten van de betrokken Euro pese landen afgesproken, dat er in Brussel geen beslissingen zouden worden genomen.' De 56-jarige heer J. Stegen, eige naar van een drukkerij in Maastricht, is gisternacht in zijn woning van de trap gevallen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hy later in het ziekenhuis Sv.-Annadal overleden. (.Van een onzer verslaggevers) De Hoge Raad heeft gisteren het vonnis tegen mevrouw H. E. A. B. H die in Haarlem een rusthuis ex ploiteerde zonder daarvoor vergun ning van B. en W. te hebben, zoals bij gemeentelijke verordening was vereist, vernietigd en de zaak terug gewezen naar het Amsterdamse Ge rechtshof. De kantonrechter te Haarlem heeft haar ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij de bewuste gemeentelijke verordening onverbindend achtte. De Haarlemse rechtbank heeft dit von nis bevestigd. De Hoge Raad heeft dit vonnis ver nietigd, omdat het niet voldoende me* redenen zou zijn omkleed. Met name zou het vonnis niet voldoende reden gevend zijn voor de onverbindendver- klaring. (Van onze verkeersredacteur) Veertien gezinnen van leden van ANWB zijn sinds half juli met i-un auto uit het buitenland thuis gebracht door inspecteurs van de Wegenwacht. Dat heeft hun niets gekost. De repatriëring geschiedt als de bestuurder van de auto in het bui tenland zo ziek wordt, dat hij de wa gen niet in de eerstvolgende week kan terugrijden. Dit dienstbetoon spruit voort uit de reis- en krediet brief van de toeristenbond, die even eens recht geeft op het thuisbr -%geri oan een niet meer berijdbare Wdgenv De ANWB komt dan tot duizend, gul den op voor de kosten; hiervan is driehonderd maal gebruik gemaakt. De ANWB laat volgend jaar de repatriëring van auto's niet meer over aan expediteurs, maar gaat er zelf een sleepdienst op na houden. In deze rubriek vermeldt Het Vrtü Volk zonder commentaar tref tends uitspraken van anderen, tuut aard voor rekening van hen ék worden geciteerd. Nu is bet mr. Van Kiels goed recht om een hekel te hebben aan 'vermi. hng*. Maar het gaat ons toch iets te ver waneer hij stelt, dat liberalen zich op bberaal-principiële gronden te- gen verzuiling hebben te keren. Da» kan een liberaal, principieel gespro ken, nooit doen. Een goed, principieel liberaal dient dus datgene, wat door vele liberalen smadend «verzuiling' wordt genoemd toe te juichen en de 'zuilen* kraebtij' te maken. Daarmee dient hij dan te- gelijk een van zijn andere principes, namelijk de stelling, dat het algemeen belang het best is gediend, wanneer ieder afzonderlijk individu en elke afzonderlijke groep het eigen beianr zo energiek mogelijk nastreeft. Men ziet ook hier weer: De begin- selen van de WD, die men overigen» beter als 'utiliteïtsoverwegingen' dan als principia zou kunnen aanduiden spreken in hun consequenties zich zelf tegen. Uit de a.r. Nieuwe Provinciale Groninger Courant van 14 oktober 1959. Volgens een marinecommuniqué uit Buenos Aires heeft een Argentijns fregat dinsdag een ongeïtentificeerde duikboot waargenomen en aangeval len. Ook eerder op de dag was bij vlootmanoeuvres een onbekende duik boot waargenomen. Advertentie IJM, (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag heeft een van de vliegers van de vliegbasis Woeas- drecht by Bergen op Zoom een ge slaagde noodlanding gemaakt. De 21-jarige sergeant-vlieger H. E. Mefjer uit Sliedrecht bemerkte, toen hy zyn Hunter-4 startte en van de grond los kwam, dat de motor on regelmatig liep. Hy sloot direct gas af, vloog nog even door en probeerde het toestel aan het einde van de baan aan de grond te zetten. Door de te germge afstand gelukte dit niet meer, Het toestel rolde door en kwam in een weiland van de landbouwer W. C, Oerlemans terecht, waar het temidden van de koeien tot stilstand kwam. Vorig jaar kwamen er vier toestel len in dit weiland terecht. De koeien trokken zich dan ook niets van het toestel aan en graasden rustig verder. Maandagnacht is de congiërge van van het Onze Lieve Vrouwelyceum te Breda, de 33-jarige L. Peeters, ten gevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen hy 's avonds om half twaalf naar bed wilde gaan. ging hy zich nog even vergewissen of alles in de verwar- mingskelder in orde was. 's Nachts omstreeks 2 uur werd zijn echtgenote wakker. Zü r 'cte dat haar man niet in bed i foen zy haai' man in de kelder .,-o gevonden en hulp had gehaald bleek hy reeds overleden te zyn. rtrr"w\ Ni f-i -v; {Van onze verkeersredacteur) Twaalf wegenwachten van de ANWB, allen met meer dan tien dienstjaren en rijdend op trajecten in het hele land, hebben gistermorgen ieder een gloednieuwe knalgele auto ter beschikking gekregen, die in de plaats komt van bun motorfiets. Da heer H. Rienstra, directeur le denvoorlichting van de ANWB, heeft op het terrein van het motel Ryswijk de twaalf autootjes Citroen Deux Chevaux overgedragen. HU heeft daarbij nog eens doen uitkomen, dat het werk van de wegenwacht niet on gezond is door het verblijf in weer en wind, integendeel, maar dat bij het ouder worden andere bezwaren tegen het motorrijden, bil voorbeeld rugklachten, zich kunnen doen gel den. Vandaar deze auto's. De wagens bergen dezelfde inven taris als de zijsoans, welke inventa ris over de gehele linie wordt uitge breid met een jerrycan voor diesel olie. Alvorens men Citroëns kocht is de Nederlandse industrie offerte ge vraagd, maar zij kon helaas niet le veren. De Wegenwacht wordt volgend jaar weer uitgebreid met vijfentwintig nieuwe routes en op negen bestaande trajecten komt een dienst van 7 tot 23 uur. Daarvoor is een uitbreiding nodig met 109 man, die men tracht aan te werven. Zijn er niet genoeg vakbekwame lieden te vinden, dan zal de ANWB zelf de opleiding ter hand nemen, en ook wil de bond waar nodig dienstwoningen kopen of bouwen. Het aantal WW-leden heeft 30 september de 275.000 overschreden. Advertentie I.M. iVan onze parlementsredactie) Prof. De Quay heeft de Tweede Kamer beloofd: 'de Troonrede zal in het vervolg kortere zinnen bevatten. De uitzending en over radia en te levisie, waardoor de Troonrede dus meer wordt beluisterd dan gelezen, maakt het gebruik van kortere zin nen tot een vereiste, aldus de minis ter-president. Hy erkent, dat daar de laatste keer weinig van terecht is gekomen. De 4 middelen verenigd in Chefarine „4" worden in de hele wereld op grole schaal gebruikt en hebben hun betrouwbaar heid wel aldoende bewezen. Tezamen werken zij nig beier dan elk afzon derlijk. Zij helpen vaak ook dan, wan neer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! A BEROEMDE geneesmiddelen .rf IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt »oor de ge*9ilig$t8'tn»afl, want die wordt bwelwrmd door het bestanddeel Chsbroc. 20tabi. f. O.9O,Y0orde1io»Qezinsveroakkino lOOiibU* 3£0 MALANDO tooerd verstooti„ Malando kreeg deze onderschei ding 'als accordeonist ia orkestver- band* van de Internationale Accor deonfederatie in Italië 'Het is in Pavia een geweldig feest geweest," vertelde Malando ons, 'een feest met vele officiële personen en veel toespraken. De prefect van de provincie Pavia reikte mij de prijs uit in een gloedvol betoog dat de zaal tot kookpunt bracht. Leuk. maar ik heb er geen woord van ver staan.' Malando (Arie Maasland) Zou gisteravond omstreeks tien uur op Schiphol zijn aangekomen. Maar in Milaan was het weer zo slecht dat zi.m vliegtuig aan de grond bleef. Met een bus werd hij haar Turijn Guapa, dat op mijn laatste lang speelplaat staat. Daarna heb ik, bij een klem orkestje, nog een tan go van jonger datum gespeeld. Wat de taalmoeilijkheden betreft, ik heb geweldig veel hulp gehad van gebracht, waar we' een toestel ver- cje accordeonimporteur De Vreng, die trok. met mij is meegeweest. Die spreekt zo f' TP 7(~i T? IC goed Italiaans, dat ze vroegen uit welke provincie hij kwam.' 'Dat hield ontzettend op. De chauffeur kon het vliegveld m Tu rijn niet vinden. Hij vroeg het aan een vrouw op straat, die het ook niet wist, enfin, het werd een reuzen- gezoek.' Maiando was verbaasd geweest over zijn populariteit in Italië. 'De onderscheiding was toegekend voor mijn recente grammofoonpla ten. Art'van Damme kreeg net zo'n prijs als jazz-arccrdeonist. Ze zullen 'm opsturen naar Amerika. Malando ging gisternacht om half vier naar bed, hetgeen hem met ver hinderde gistermorgen om half negen al weer in de studio te Hilversum' te zijn voor zijn radiowerk met het orkest dat reeds twintig jaar tot zijn faam bijdraagt. De organisatoren vroegen of ik wat w:lde spelen en nog voor ik mijn instrument ter hand nam, schreeuwde de zaai al om Olé Twee in Oost-Duitsland geleger de Sowjet-soldaten hebben dinsdag morgen in West-Berljjn asiel ge vraagd. Zij zijn terstond per vlieg tuig naar Wesfc-Duitsland overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) Nu de Duitse firma. Hansa, een dochtermaatschappij van Krupp, in Duitsland van rechtsvervolging in verband met de schrootfraude is ont slagen, is de kans groot, dat zij U zijner tijd ongeveer 20 miljoen gul den van de Nederlandse regering ui vorderen, zo deelt de heer Worms on« mede. Dat zal met name gebeuren, ais van de Hansa geëist wordt, dat zij het geld, dat ten onrechte uit de schroot-subsidiekas van de KSG is uitbetaald, moet terugstorten. 'Immers,' aldus de heer Worms, 'toen ik de directievan Hansa twee jaar geleden wees op de bijzonder ernstige fraude, die door haar werd bedreven, antwoordde men my: "Als liet ooit uitkomt, roepen wij de Ne derlandse regering in vrijwaring voor alle schade, aangezien wij een ver klaring hebben op origineel brief pa», pier van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken en de ver-' klaring getekend is door de daartoe bevoegde hoofdambtenaar. Wij (Han-, sa) zouden dan altijd blijven ontken nen, dat wy geweten hebben, dat deze verklaringen vals waren.".* 'Het feit, dat de Duitse officier van Justitie mijn aanklacht tegen Hansa beeft geseponeerd, maakt voor Hansa de weg vrij om de door haar uitgestippelde gedragslijn verder te volgen,' zo vervolgt de heer Worms. 'Ik meen, dat ik de Duitse officier van Justitie overstelpend bewijsma teriaal m handen heb gegeven, maar voor het geval dit voor een Neder lands rechter ook niet voldoend» mocht blijken, wat ik meen te betwij felen, bevindt zich in mijn bezit het onweerlegbare bewijs van medeplich tigheid van Hansa aan de schroot- fraude die door de Zeeuwse Metaal maatschappij samen met Hansa werd bedreven.' Ik herhaal, wat ik reeds zovele malen heb betoogd, dat wat mij nu is gebeurd, en mijn heie bestsan heeft geruïneerd, straks het gehele Nederlandse bedrijfsleven bedreigt. En wanneer ik bedenk hoe getui gen, die ik naar voren zou kunnen brengen, dodelijk benauwd zijn om een verklaring af te leggen, die tegen Hansa (lees Krupp) gericht is, om dat zij repercussies tegen hen ver wachten, die fatale gevolgen voor hen kunnen hebben, dan Is mijn waarscnuwmg zeker niet misplaatst.* Ten slotte zegt de heer Worms te hopen, dat er een aanklacht tegen hem zal worden ingediend, opdat hij in alle openbaarheid zijn verweer zal kunnen voeren. Ebrahim Hakim, die tussen 194a en 1948 enige malen premier van Perzië is geweest, is dinsdag te Te heran in de ouderdom van 89 jaar overleden. Hy was bekend om zyn anti-Russische gezindheid. -1

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2