BS-rapportDe les van 30 maanden f m KJUeRI dö is met is het Minister, 11 bent op verkeerde weg W. F. van Tilburg voor NVV Regering plaatst zich tegenover de vakcentralen ZONDER COMMENTAAR 'REGERING BLUNDERT' Versterk rode draad, óók in uw familie 55 Voordeliger Overeenstemming over c.a.o. in goud en .zilvernij verheid tuwt tU Vóór december WBS-eonferentie kolenvraagstuk Amerikaans soldaat ter dood veroordeeld Volgende zomer vrij personenverkeer HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 PAGINA 3 AA3SP.RAEEN mm OFFERS OPSCHORTING „Recessie kostte ons land 2 x zoveel als watersnood (Van onze sociaal-economische redactie) De schade, die in ons land door de achter ons liggende cco- j nomische recessie is ontstaan, is in geld uitgedrukt ongeveer twee maal zo groot als die van de watersnoodramp van 1953. i Aldus luidt een van de conclusies, die worden getrokken in een 1 rapport, dat de Wiardi Beekman Stichting vandaag onder de j titel „De les van dertig maanden" heeft gepubliceerd. In dit rapport heeft een vijftal economische deskundigen een nabeschouwing gegeven over de oorzaken en het verloop van de recessie en de bestedingsbeperking van 1957/58 en te vens getracht conclusies te trekken voor het in de toekomst te voeren conjunctuurbeleid. Dit is vooral van belang nu, zoals het rapport zegt, „een nieuwe con junctuur verstoring in aantocL' lijkt". Volgens de commissie zijn de mid delen, die de overheid reeds thans ter beschikking staan voldoende om eco nomische inzinkingen aanzienlijk te beperken. Zij legt er echter de na druk op, dat de regering dan tijdig moet optreden. Daar heeft het in het jongste verleden <svel eens aan ont broken. Nog veei betere resultaten zou men kunnen bereiken ais bet j huidige conjunctuur-politieke instru mentarium nog verder werd verbe- j terd en verfijnd, aldus het rapport- In het verleden zijn ernstige ion- ten gemaakt, m. doordat öa bei tingen ontijdig werden veriss; Folkje en Tjitske de Vries vierden gisteren in Leeuwarden samen de kettingen tuaaraan de gedenksteen hing, die aan gebracht moest worden in de nieuwbouw van het Diacones sen-kinderziekenhuis dat giste ren op 'hoogte' f22 m) kwam. Zij mochten dat doen als oud-patiëntjes van het Dia- conessenhvis: vijf jaar geleden werd deze Friese Siamese twee ling hier operatief van elkaar gescheiden. Beider beloning was een prachtige pop. doordat de loonsverhogingen vin 1 1958 te Iaat kwamen en ais re- volg van het experiment met "de vrijere loonpolitiek te groot uit vielen, doordat de investeringsaf trek niet tijdig werd opgeschort en doordat er veei ontbrak aan be heersing van de bouwmarkt. binnen bepaalde grenzen variërende rente. Overweging ver-dient het. verder om evenals in Engeland bestaak een 'kapitsalm&rkteoninaissie' in ie stel len, die het recht sou snoeten beb oer. emissies op te schorren ia tpdes van grote schaarste. Sta belsagrpk ar,rad-si om te voor komen dat her aandeel vsn de .arbeid ia hes, sstscasls inkomen in de op gaande conjunctuur ral dalen ziet c-e esmaïssse Sa het verschaffen aan de werknemers van saaspr&ken op :.v) In deze rubriek vermeldt Het Vrüi Volk zonder commentaar tref fende uitspraken osn anderen, uiter aard voor rekening van hén <Jh worden geciteerd, Zoéven wezen we erop, dat het vooi het NVV in de afgelopen periode geei onvoordelige zaak was geaffilieerd U z(jn aan een regeringspartij. Bjj d( huidige integratie van de vakbewe ging in het maatschappelijk levea moet het dunkt ons voor het NVT niet prettig zijn, dat het min of meti vijandig staat tegenover de regerings gezinde fracties in het parlement. Zo heeft dus het NVV met rijs bijna 590.001! leden er heel weinig aan, dat de voorzitter lid Is van de socia listische Tweede-Kamerfractie en flui geroepen is oppositie te voeren. Wal dat betreft zou de heer Roemers dm beter lid van de liberale fractie ia de Tweede Kamer kunnen zijn! Uit Vrijheid en Democratie, weekblad van de WD, vais X7 oktober 1859. öe becrflrea gsSnvesteerde (Van onze sociaal-economische redactie) Werkgevers en werknemers In de goud- en zilvernijverheid hebben overeenstemming bereikt over de nieuwe c.a.o., die o.m. een loonsver hoging van 5 percent en een verwer king van de huurbijslag 1957 in de loontabellen inhoudt. Er is verder principiële overeenstemming bereikt over een werktijdsverkorting tot 45 uur die in de komende drie jaar (de looptijd van de nieuwe c.a.o.) verwer kelijkt tal worden. De nieuwe c.a.o. gaat in' op de datum van goedkeu ring door het College van Rijksbe middelaars. *t la Advertentie IJM. weert Ademin voorkom! an ineesl. bovendien 'n tracfatio. gMHMVBnWH In het rapport wordt erop gewezen, dat het aandeel van de arbeid In het nationale inkomen in de opgaande conjunctuur pleegt te dalen. Dit leidt tot spanningen. „Het niet tijdig realiseren van de claim van de loontrekkenden in de opgaande conjunctuur, heeft de winsten vergroot en daardoor de in vesteringen der ondernemers meer gestimuleerd dan verantwoord was. Dat de loonstijging tot stand kwam op een ogenblik, dat reeds van een overbezetting van het produktie- apparaat sprake was, heeft ongetwij feld het proces der overbestedinc versterkt." De bestedingsbeperking, die toen onveimijdelijk was geworden, heeft ten slotte grotendeels geresulteerd ir. offers voor de gezinshuishoudingen, „Het kan niet worden ontkend/dat het zwaarste offer dat kier werk loosheid - voor een belangrijk deel is gedragen door onze economisch zwakke gebieden en de sociaal zwak- sten in onze samenleving." Ook voor de toekomst achten de WBS-deskundigen hantering van de begrotingspolttiek een der belang rijkste middelen om conjunctuurbe leid te voeren. Een opschorting van overheidsbestedingen in de orde van grootte van enkele honderden mil joenen guldens achten zij wel moge lijk. Verdergaande beperkingen zou den echter zeer schadelijke nevenge volgen hebben. Op fiscaal gebied zal de regering de nodige armslag moeten hebben om snel te kunnen reageren, Invoering van een belasting op vermogenswin sten zou conjunctureel gunstig wer ken. Om de kapitaalvoorziening van de overheid in tijden van kapitaal- schaarste veilig te stellen, dienen langlopende overeenkomsten te wor den gesloten tussen de overheid en institutionele beleggers, waarbij de laatste zich verbinden om een vast gesteld deel van hun toekomstige be leggingen aan de overheid beschik baar te stellen tegen een vaste of versagen. De gedachten hierover zijn echser in een buiten de PvdA nog niet uitgekristalliseerd. In de laagconjunctuur wordt steeds minder geïnvesteerd dan nationaal- economisch gezien gewenst is. Dit zou kunnen verbeteren door: X. over. heidsdeelneming in de investeringen van basisindustrieën te vergroten en 2. vertegenwoordigers van het alge meen belang en van het arbeiders belang in de leiding van ondernemin gen op te nemen. De werkgroep die het rapport heeft opgesteld bestond uit: drs. J. Koopman, drs. A. A. van Ameringen, drs. W. de Vrijer, drs. H, J. Eysink en drs. K. M. de Lange. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) De conferentie over het kolen- vraagstuk, die de Wiardi Beekman Stichting (het wetenschappelijk in- stjinui van de Partij' van de Arbeid) sinds bet begin van dit jaar voorbe reidt, zal nog voor eind december in Limburg worden gehouden. Dit heeft het Tweede-Kamerlid dr, Tans uit Maastricht vrijdagavond meegedeeld op een vergadering van de Bredase PvdA-afdeling, waar hij een inleiding hield over de binnen- i landse politieke situatie. De PvdA heeft de bestudering van het kolenvraagstuk in het kader van j een ongecoördineerd energiebeleid ter I hand genomen, zodra de kolencrisis J in het Europese vlak voelbaar werd, aldus dr. Tans. Een studiecommissie, die in het be gin van dit jaar is gevormd, legt thans de laatste hand aan een aan tal rapporten en pre-adviezen, die de grondslag voor de conferentie zullen vormen. Voorzitter van deze commissie Is de heer J. G. Suurhoff en secretaris A. J. Eijsink. Verder hebben zitting J. Berger. P. Kapteyn, J. J. Kramer, drs. G. Nederhorst. ir. S. A. Posthumus en dr. J. Tans, allen, lid van de Eerste of Tweede Kamer of het Europese Parlement. Voorts hebben zitting dra, Penna van den Burg, Ir; A. Paulenj Ir. E. Platp, .prof. dr. J. .Tinbergen! ir. D. Tinbergen, ir. E. V. Verwey en Joh. v'. d. Woude. ..Hoe maakt Hare Majesteit het?" vroeg Danny Kaye.de vro lijke. aan de hertog van Edin burgh, echtgenoot van de ko ningin van Engeland. „Zij maakt het uitstekend,"' luidde het ant woord en ieder glimlachte. Danny Kayc glimlachte iets meer dan de anderen en trok er meteen maar een van zijn vreemde gezichten bij. In het midden. Sylvia Fine, de vrouw van de beroemde grap jas. (Van onze sociaal-economische redactie) ÏM Adviescommissie voor de Arbeidsvoorziening is het niet eens met de nieuwe richtlijnen, die de minister van Sociale Zaken, mr. dr. Van Rooy, wil toepassen bij de plaatsing van arbeiders op de aanvullende werken. iZlj vindt de maatregelen van de minister onpraktisch en ondoelmatig. De minister meent, dat in een tijd van ruime werkgelegenheid het aan tal arbeiders op de aanvullende 'werken beperkt moet zijn. In de toelichting op zijn begroting heeft hij twee maatregelen aange kondigd: 1. Sluiting van de aanvullende werken in gebieden waar een ruime normale werkgelegenheid is; 2. werkloze arbeiders worden niet direct geplaatst op de aanvullende objecten, maar moeten eerst enige tijd in de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering worden opgenomen. Over beide maatregelen heeft de bewindsman het oordeel gevraagd van de Adviescommissie voor de Ar beidsvoorziening. Deze commissie heeft geconsta teerd, dat verreweg de meeste ob jecten voor aanvullend werk gelegen zijn in de streken met een struc turele werkloosheid. In deze gebieden zijn, ook als het landelijke werk loosheidscijfer gering is. altijd veel arbeiders zonder emplooi. Van stop zetting van de aanvullende werken kan daar dus geen sprake zijn. De tweede maatregel van de mi nister kan al evenmin enig resultaat hebben. De praktijk is nu al zo. dat werkloze arbeiders een wachttijd van circa twee weken moeten door maken voordat zij op de aanvullen de werken worden geplaatst. In die periode krijgen zij een uitkering krachtens de wachtgeld, en werk loosheidsverzekering. Ais de minister de wacht periode verlengt, betekent dit. dat de werk los® arbeiders gedurende een langere termijn wachtgeld krijgen ten laste van een voorziening, waarvoor het bedrijfsleven de premie betaalt. Wat op de rijksbegroting bespaard wordt aan kosten voor het in stand houden van de werkgelegenheid zou dus door anderen moeten worden opgebracht,; (Vervolg van voorpagina) Wü zijn ook bepaald niet bereid, zo ging hij voort, om de slagen op te vangen, die dit regeringsbeleid uit lokt. Wij hebben daar geen zin in en ik denk dat de KAB en het CNV daar evenmin zin in hebben. Wij moeten eraan biyven herinne ven. aldus drs. Roemers, dat prof. Romme er ook van is uitgegaan, dat de werknemers eerst een ruimtebe steding zouden krijgen en dat daarna de huren en de melkprijs aan de orde zouden komen. Zoals het nu dreigt te gaan, zal er voor de werknemers niet veel overblijven. Maar daarover spreekt prof. Romme niet. Ik geloof echter, zo verwachtte de NW-voorzitter, dat een reële loons verhoging niet zal kunnen uitblijven, gezien de krachten die in die richting werken. Vandaag zijn de hoofdbesturen van de NVV-vakbonden bijeen om de si tuatie op het loonpolitieke gebied na de interpellatie-Suurhoff nader on der ogen te zien. Sinds december staat de Partij van de Arbeid in een geheel andere "posi tie dan waarin zij van haar oprich ting af had verkeerd. De verkiezingscampagne heeft be wezen hoezeer men in onze beweging zich rekenschap ervan geeft van welk belang het juist nu is de strijd met geestdrift te voeren en te doen blij ken van groeiende kracht. De toestroming van nieuwe leden deed zien, dat vele geestverwanten de behoefte gevoelden van hun verbon denheid met de partij te doen blijken ook door de daad der aansluiting. Moge de actie die nu wordt gevoerd om velen die in wezen reeds tot ons behoren, ook tot toetreding te doen besluiten, evenzeer met succes wor den bekroond BONN (Reuter), De 22-jarige Ame rikaanse soldaat Edward Heilman is door een militair gerechtshof te Göppingen in West-Duitsland ter dood veroordeeld wegens moord os een collega en poging tot moord oo een andere collega. Hij zal waar- schijnlük in de VS worden geëxecu teerd. (Van een onzer verslaggevers) Het is duidelijker dan ooit tevoren komen vast te^staan, dat de regering, ondanks alle beweringen binnen en buiten bet parlement, de voorrang geeft aan de buur- en melkprijsverbo- gingr. Hiermee heeft zij zich geplaatst tegenover de drie vakcen tralen. Als men de voorrang wil geven aan een welvaartsver- ruiming zullen de huur-en de melkprijsverhoging naar een later tijdstip moeten worden verschoven. Moet u Dit heeft de secretaris van het NVV, de heer W. F. van Tilburg, za terdagochtend gezegd op een hoofd bestuursvergadering van het NW, die te Amsterdam is gehouden. Zijn uiteenzetting van de wordingsge schiedenis en de huidige stand van de vrije loonpolitiek kwam uiteraard in grote trekken overeen met het ar tikel dat de heer Van Tilburg deze week voor onze krant heeft geschre ven. Hij vond echter gelegenheid hier endaar nog enkels puntjes op de i te zetten. Zo sprak hjj onder meer over het citaat, dat de heer Roolvink donder dag in de Tweede Kamer uit notulen van een vertrouwelijke bespreking heeft voorgelezen. „Ik vind dit een ernstige zaak, waarover het NVV aanstaande maandag in zijn dagelijk se bestuursvergadering zal moeten praten." De overcompensatie, die bij de ko mende huurbijslag zal ontstaan, is er in de allereerste plaats voor de hoogstbezoldigden, want het is de be doeling dat er geen maximum loon grens voor de compensatie wordt ge steld. De drie vakcentralen waren het volkomen met elkaar eens. dat met de „nadere verduidelijking" niet te werken was. In de brief van de meerderheid van de stichting heeft men „na een be leefde buiging aan het adres van deze zogenaamde verduidelijking, de in houd daarvan op elegante wijze aan zijn laars pogen te lappen," aldus de heer Van Tilburg. Het NVV is niet met de meerder heid in de stichting meegegaan, om dat ook de werkwijzer van deze meer derheid tot willekeur moeten leiden. Bovendien zullen de sterkste bedrijfs takken, die toch al een naar verhou ding grote loonsverhoging mogen eisen nu nog een extra-portie .ont vangen. En dat betekent tegelijk dat de zwakkere groepen nog meer ach terblijven. Dit Is voor het NW on aanvaardbaar. „Wij leven nu ruim twee en een halve maand na de geboortedag van de algemene aanwijzing en er zün slechts twee loonadviezen uitgebracht en een derde is in de maak. Waarom? Omdat de meeste tüd is verspild aan discussie over interpertaties." Ook zei de heer Van Tilburg dat de regering met haar politiek onrust en sociale spanningen oproept. Zij hoeft zich echter voorlopig nog niet ongerust te maken, dat die spannin gen tot stakingen sullen leiden. Het wordt namelijk hoe langer hoe duidelijker dat de werkgevers zich niets aantrekken van spelregels en nieuwste spelregels. Ze betalen een voudig een hoger loon om te voorko men dat hun beste mensen weglopen. De zwarte lonen, die men altijd heeft gezien als een verwerpelijkneven- verchsijnsel van de geleide loonpoli- WIN EEN LID, HUISGENOTEN. begin bij uw W. DREES (Van onze parlementsredactie) Er wordt naar gestreefd de pas. sencontrole aan de Belgisch-Neder landse grens met ingang van 1 juli i960 te laten vervallen. Aan de Bel gisch-Luxemburgse grens is ze reeds opgeheven. Als de plannen worden verwezenlijkt zal de volgende zomer het personenverkeer binnen de Be nelux dus geheel vrij zijn. Van een vrü goederenvervoer zal echter nog geen sprake zijn. Daarvoor blijven da grensformaliteiten gelden. tiek, krijgt een nog veel groter om vang. Na het antwoord dat de staatsse cretaris donderdag aan de stichting heeft gezonden, is de toestand nog mistiger geworden, nog ingewikkel der en nog vager. Het risico van de huidige gang van zaken is dat wjj naar een vrije loonpolitiek zullen af glijden. Jü Op Rijksweg 13 tussen Delft en Overschie ls in de afgelo pen acht maanden een top prestatie geleverd, die tien tienen met tien griffels ver dient. In minder dan driekwart jaar heeft een gouden team van Nederlandse wegenbouwers vier ongescheiden rijbanen verbouwd tot twee maal drie modelstroken, zonder daarbij het voorbijrazende verkeer lam te leggen. Het totaal vernieuwde baan vak van ruim zeven kilometer wordt dinsdag 27 oktober door minister Korthals feestelijk in gebruik gesteld. Dinsdag: dat is een maand vroeger dan de plannenmakers hadden be groot. De kranten hebben er de af gelopen maanden op gewezen, dat de on-Hollandse zomer van 1959 dit succes in de hand heeft gewerkt. Dat is maar de halve waar heid. hoorde ik uit de mond van de hoofdingenieur Rijks waterstaat, ir. J. C, Hoornen- borg. De andere helft van de waarheid: de weergaloze in spanning van enkele honder den mannen en de werkelijk sublieme samenwerking van hoog tot' laag, die acht maan den lang een teamgeest in het leven gehouden heeft, die zon der overdrijving uniek ge noemd mag worden. 'Ik heb nog nooit Sa mijn loopbaan een werk van deze omvang (bijna zeven miljoen gulden!) onderhanden gehad én binnen één jaar kunnen af leveren/zegt de 46-jarlge ir. Hoomenborg, 'en Ik kan ge rust zeggen, er zijn weinig werken geweest die ik met zo veel plezier heb gedaan. Onze mensen hebben- dagen gemaakt van zestien tot acht tien uur en nooit heb ik iemand horen mopperen. Toen een man bij een ongeval een kneuzing opliep, hebben ze in een oogwenk tweehonderd gul den voor het slachtoffer op gehaald. Dat is solidariteit, die toch zeker hartverwarmend ls. Ik heb de indruk, dat men het als een eer beschouwde om dit wegvak in de kortst moge lijke tijd op te leveren. Neem de machinist, die twintig uur lang op zijn shovel een zwaar type bulldozer zat en er dan nog lachend afkwam: zo was de geest en daar kun nen we echt niet dankbaar ge noeg voor zijn. Een eresaluut aan het hele .'zwarte' korps, aan hoofduit voerder Verhagen, de rechter hand van de hoofdaannemer, aan de technische hoofdamb tenaar Fennema, die de dage lijkse supervisie had en aan de waterbouwkundige Geluk, die mij geassisteerd heeft. Nog eens: ik heb het nog zelden zo meegemaakt. Maar u ziet: t kan!' ze volgende week woensdag en donderdag naar toe vliegen. De KLM maakt met haar nieuwe Electra een demon stratievlucht van twee dagen, naar... een onbekende bestem ming. Niet alleen verzwijgt de KLM het reisdoel, ze heeft ook allerlei slimmigheidjes be dacht, die de 66 nleuwsjagers tot wanhoop brengen. Zo heeft ze bepaald, dat men een paspoort moet meebren gen, dat geldig ls voor alle werelddelen. De pas van een statenloze journalist die blijk baar een visum nodig heeft voor deze reis, is door de maat schappij Ingenomen. Hij: krijgt z'n document pas.op.de plaats van bestemming terug. Bemanning en grondperso neel op Schiphol hebben ver zegelde lippen: geen mens zal het geheim prijsgeven. Aan boord van het vliegtuig zullen geen landkaarten te vinden zijn... Alleen deze gegevens staan de wanhopigen ten dienste: de Electra heeft een actieradius van 4000 kilometer en een kruissnelheid van 650 km per uur. Het zal een non-stop- vlucht worden, een reis dus van ongeveer zes uur. Er zijn er, die menen dat ze het weten. Maar op de Ples- manweg in Dén Haag lachen ze stilletjes. U hoort 't nog wel van onze eigen verslaggever. GELEZEN in het Rotter damse blad 'Contact' van de Lutherse Gemeente: 't Was in de vakantie. De familie heeft een huis gehuurd en op zich genomen, voor de kippen van de eigenaar- te zorgen. Maar ondanks de toewijding belieft het een van de kippen dood te gaan. Het dier wordt door de kinderen netjes be graven en krijgt een mooi graf. De volgende dag ls 't zon dag en de familie gaat naar de kerk. In de afgelopen week blijkt een vooraanstaand lid der gemeente te zijn overle den. Dominee verzoekt de ge meente te willen opstaan en een minuut stilte ter gedach tenis in acht te nemen. Terwijl de gemeente over eind komt, hoort vader zün elfjarige dochter fluisteren tegen haar vriendin: Laten wij maar aan die kip gaan den ken, die meneer kennen, we toch nietl Zesenzestig journalis ten, onder wie 23 buiten landse correspondenten in Nederland, pijnigen gek met de vraag, waar In verband met het grapje van donderdag over twee kunstschilders en de koffie in het Ste delijk Museum in Amsterdam, durf ik met de hand op m'n hart te verklaren, dat in deze koffie geen druppel van een abstract bijmengsel zit. Ik ge loof de restaurateur, de heer J. Beemink, op zijn woord als bij mij verzekert, dat daaren tegen zijn koffie uitstekend Is. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2