4 oude mensen in Stadskanaal door gas C.a.o. bakkersgezellen - nog geen akkoord WYBERT voor Storm laat alarm sirene banken Zes percent bij Philips Prof. Samkalden hoogleraar in Leiden Ziekenhuis in Den Haag 5,4 miljoen duurdei WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast LIER TREFT MAN ZONDER COMMENTAAR 1 Ruitentikkers opereren vanuit auto Warm sportief praktisch! Bakkers vormen weerstandsfonds Bazaaropbrengst verduisterd Golden Fiction e zachtheid x>rt:inietabak HST VRIJE VOLK DINSDAG 11 OKTOBER 1959 pagina S Hier is met Sunil gewassemdat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der was werk, minder te wrin- gen, dus..- minder slijtage, "Waar Sunil de was doet .blijft alles veel langer nieuw, ook ;j was machine en wringer varen er wel bij- e. -L'. u'\WÏ1 Camoufleren Alarm (Van onze soc.-econ. redactie)' Het College ran Rijksbemiddelaars heeft de nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten voor de bandarbei ders en beambten va nde N.V. Phi lips gisteren goedgekeurd. De lonen en salarissen mogen met ingang van 26 oktober met /es percent worden verhoogd. Het college heeft de gevraagde terugwerkende kracht tot 5 oktober ni«t verleend, wegens de reeds gedane uitbetalingen en de consequenties daarvan. Sij het concern was men er zo vast van overtuigd, dat de zes percent ver hoging op korte termijn zou worden goedgekeurd, dat men de nieuwe lonen al in bewerking had gegeven aan de administratie. Er was echter enige vertraging ontstaan doordat de Loaneommissie van de Stichting van de Arbeid, die over de c.a.o. moet ad viseren, neg nadere inlichtingen wil de hebben. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De oud-minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, zal binnenkort wor den benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de Leidse universiteit voor het recht der internationale organi saties. Prof. Samkalden Inrijgt daar mee een nieuwe leerstoel. Vanaf 1952 tot z\jn benoeming tot minister in oktober 1956 was prof. Samkalden reeds hoogleraar te Wagerdngen. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Een tragisch geval van gasvergiftiging heeft zoals wij in een deel van onze edities gisteren reeds meidden dit weekeinde het leven gekost aan een viertal bejaarde bewoners van de wo ning Burgemeester Reindersplein 9 te Stadskanaal. Df+'8~jarise heer E' «Ün 14-jarige vrouw A. Hammin- ga-Sstreuper en de 74-jarige blinde huisgenoot en broer van mevrouw Hamminga, de heer A. Streuper, werden maandagmiddag tegen t* feven'°.os >n de woning aangetroffen. Be 88-jarige mej. R. Hamminga, zuster van de hoofdbewoner van het perceel, overleed op weg naar het ziekenhuis. De politie tast In het duister over de oorzaken van het ontzettende drama, dat grote beroering in Stads kanaal teweegbracht. Men denkt aan zelfmoord en moord, maar zekerheid is er niet. Sportieve jongenicoat, ver vaardigd van de gewilde flausch in streep- en ruit- dessins, half wattine half plaid gevoerd. Textieldeskundigen zijn het erover eens. dat de/e pratht- jas minstens f 3D,- zou moeten kosten, maar U be taalt tijdelijk slechts (leeftijd 8 jaar) Kl.st.p.m. De melkventer R. Brinkman, die de vier bejaarde mensen dagelijks van melk voorzag, ontdekte maandag tegen twaalf urn-, dat er iets in het huis niet in orde moest zijn. Hij ver scheen op de gebruikelijke tijd aan de voordeur, die evenwel gesloten bleek te zijn, terwijl ook de gordijnen gedeeltelijk dicht waren. De heer Brinkman begaf zich toen naar de achterdeur, die ook dicht was. Er kwam hem daar echter een sterke gaslucht tegemoet, die hem direct het ergste deed vermoeden, In allerijl alarmeerde hij de po litie van Onstwedde, die direct de deuren forceerde. In de slaapkamer beneden vond men het echtpaar Hamminga in nachtkleren leven loos in bed liggen, terwijl op de vloer de nog aangeklede blinde heer Streuper dood lag. In bewusteloze toestand trof men in haar slaapkamer boven de 88-ja rige mej. Hamminga aan. Een arts diende direct zuurstof toe en liet het slachtoffer ogenblikkelijk naar het ziekenhuis brengen, maar op weg daarheen overleed de oude vrouw eveneens. Kranen open Bij het onderzoek van de politie bleek, dat alle gaskranen van de wo ning, drie in getal, openstonden. Hoe dit is gekomen en of er opzet in het spel is geweest, kon nog niet worden uitgemaakt. Het medisch onderzoek kon geen antwoord geven op de vraag of het drama zich moet hebben afgespeeld in de nacht van zaterdag op zondag of van zondag op maandag. De buren hebben zondag in ieder geval niets abnormaals gemerkt. De oudjes vertoonden zich zondags nooit buiten, zodat toen dus ook geen argwaan is gewekt. De vier slachtoffers woonden tot het vorige jaar in een oud boerde rijtje in de Drouwenermond. Zij ston den bekend als zeer rustige mensen. KLEREN' MAKEN DE MAN EN HUISMAN MAAKT DE KLEREN .KORTE HOOGSTRAAT IS 1« MIODELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218-224 (Van een onzer verslaggevers) Het weerstandsfonds van de hak kerspatroons in Nederland is maan dag in werking getreden. De Haar lemse bakkers, die bij dat fonds zijn aangesloten, krijgen nu de verliezen, die zij lijden door de prijsverlagingen, uit dat fonds vergoed. Heel wat patroons echter zijn niet bij dat fonds aangesloten. Daarom is onder leiding van de heer Manschot uit Utrecht via de patroonsorganisa ties een oproep om financiële bijstand gericht tot alle bakkers in Nederland. De Heemsteedse bakker L. Jansen, een lid van de groep van bakkers die vorige week de prijs heeft verlaagd en daardoor de broodoorlog ontke tende, heeft een beroep op het pu bliek gedaan de kleine bakkers gelde lijk steun te verlenen. Er zou over dit eigenmachtig op treden van de heer Jansen bij vele Haarlemse bakkers grote ontstem ming bestaan. Enkele leden van de zogenaamde actiegroep, in Haarlem hebben voor gesteld, dat de kleine patroons van de week opnieuw hun broodprijzen zouden verlagen. Hiervoor voelt de meerderheid van de patroons echter niets. (Van een onzer verslaggevers) De bouwkosten van het nieuwe Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag moeten 5.4 miljoen hoger worden, gesteld dan oorspronkelijk was ge raamd. In 1954 werden de kosten be groot op 102 miljoen, nu moet men rekenen op een bedrag van 15.6 miljoen. Dit blijkt uit een mededeling van het Haagse college van B. en W. aan de gemeenteraad, waarin gezegd wordt dat de Stichting Rode-Kruls- ziekenhuis het stijgen van de bouw prijs met ruim vijftig procent wijt aan de sedert 1954 opgetreden loons verhoging en prijsstijgingen. Neem meteen het voordelige" reuzenpak" SUN (Van een onzer verslaggevers) Het georganiseerd overleg over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor bakkersgezellen is gis teren, na een vier uur durende ver gadering, afgebroken zonder dat een eindbeslissing is bereikt. De werkgevers vroegen en kregen twee weken de tijd voor nader be raad over de voorstellen van de werknemersorganisaties. Met name wil men deze toetsen aan de stijging van de produktiviteit in de bakkerij sector. Wegens dit uitstel zal de geldende c.a.o. weer met een maand worden verlengd, ditmaal echter met de af spraak dat binnen, die termijn over eenstemming moet worden verkre gen. Op de vergadering die over twee weken wordt belegd, zal moeten blij ken of de werkgevers zich bij de wensen van de werknemersorganisa ties kunnen neerleggen. Met opzet heeft men de Haarlemse broodoorlog buiten de besprekingen gehouden. Hoewel deze genoeg be roering in de bakkerswereld heeft veroorzaakt voor een bespreking, meende men de broodoorlog buiten het c.a.o.-overleg te moeten houden, om de kansen op overeenstemming niet nadelig te beïnvloeden. (Van een onzer verslaggevers) De 53-jarige C. Roelofse uit Kam pen is gistermorgen bij werkzaam heden aan de nieuwe brug in Dron- ten (Flevoland) getroffen door een lier, waarvan een stag brak. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis te Zwolle, waarheen hij na onderzoek in het Kamper zieken huis vervoerd was. Advertentie LM. Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met In deze rubriek vermeldt Het Vrije Valk zonder commentaar tref fende uitspraken, van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Hierna was het woord aan mi nister mr, dr. Van Rooy. Deze vol stond met de opmerking, dat staats secretaris Roolvink op sociale zaken meer in het bijzonder met het ioon- beleid is belast. 'Sta mij toe door zijn mond te antwoorden." Deze medede ling ontlokte aan de socialisten hoon gelach en gesis. Mr. dr. Van Rooy, die zijn ondeskundigheid op loonge- bïed toch wel wat had kunnen camoufleren, kreeg een kleur en ging weer zitten. Het woord was toen aan staatssecretaris Roolvink.' Kamerverslag in het Binnenhof, 22 oktober 1959. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 58-jarige gedetineer de Amsterdammer A. Z. veroordeeld tot tien maanden met aftrek, Zjj achtte bewezen dat verdachte de Nationale Handelsbank N.V. voor 20.000 gulden en de Nederlandse Handelmaatschappij voor 10.000 gul den had opgelicht. Advertesntie I.M. President de Gaulle, premier Debré en een. aantal leden van diens kabinet hebben maandag beraad slaagd over de vraag of Frankrijk Parijs kandidaat moet stellen voor de volgende wereldtentoonstelling die tussen 1964 en 1968 zal worden ge houden. (Vervolg van voorpagina) Dc kraanmachinist G. Wolf uit Delfzijl heeft zich vanmorgen het le ven moeten redden door een gewel dige sprong. Hij was bezig met het lossen van hoogovenslakken toen de loopbrug omwaaide. De machinist kon nog net op een loods springen en werd licht gewond. De loopbrug vernielde twee loodsen. De schade ■wordt geschap op een miljoen gulden. Mannen van de PTT hebben van morgen omstreeks half tien de aan nemer H. Daalder uit De Cocksdorp uit het water gehaald toen deze met auto en al bij Den Helder in het Noordhollands Kanaal waaide. Het dorps Oudeschild op Texel raakte stroomloos doordat de storm het dak vernielde van een verdeelstation van de elektriciteitsmaatschappij. In de steden werden vanmorgen trams en bussen bestormd. Velen kwamen te laat op hun werk door dat de openbare vervoermiddelen de toeloop niet aan konden. Uit het hele land komen berichten van door de lucht suizende dakpannen, omge waaide bomen en antennemasten, ge sneuvelde ruiten en schoorstenen. Op de Lijnbaan te Rotterdam ver oorzaakte de storm vrij veel opschud ding toen een ruit van dc juweliers- zaak van de firma J. G. Beetman zover naar binnen werd gedrukt dat de alarminstallatie in werking trad, In Arnhem werd een bouwkeet van vijftien bij acht meter door de storm opgenomen ea midden op de rijbaan van de Worth Rhedenseweg neerge smeten. Over een lengte van twee honderd meter werd de bovengrondse elektrische leiding en passant ver nield.... het duurde vrij lang eer de chaos was opgeruimd. (Van een onzer verslaggevers) Door de penningmeester van een Velpse vereniging is bij de politie aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van f 1000,-.' Dit be drag bleek een deel t® rijn va» de opbrengst van een bazaar. Toen de financieel beheerder van het b&zaarcomité de opbrengst 1200.- groot aan zijn penningmees ter wilde afdragen, kwam hij tot de ontdekking dat hij 1000,- miste. —De president van Guinea. Seltoe Toere, is maandag voor een officieel bezoek van drie dagen te Washing ton aangekomen. De officier van Justitie eiste veer tien dagen geleden anderhalf jaar gevangenisstraf plus voorwaardelijke terbeschikkingstelling, eveneens we gens oplichting meermalen gepleegd. De verdachte had een der direc teuren van de Nationale Handelsbank verteld dat hij voor de oorlog sche pen exploiteerde en dat er thans vier in Oost-Duitsland waren teruggevon den. waarvan hij er twee whae ver kopen en twee andere verhuren. De transacties wilde hij via deze bank laten lopen. Hij had voor de revisie lp.000 gulden nodig die hij snel zou terugbetalen. Gezien de papieren die de man bij dit verhaal toonde, werd hem 10 mille ter beschikking gesteld. Twee maanden later nam hy nog eens 10 mille op met het verhaal dat hij alle vier schepen inmiddels voor een kwart miljoen had verkocht. Ter terechtzitting verklaarde de man dat hij in het geheel geen schip had verkocht. De Russen wilden de vaartuigen niet vrijgeven. Naar roulette In juni jl. nam hij 10.000 gulden op bij de Nederlandse Handelmaat schappij nadat hij verteld had chef van de BPM in Suriname te zijn ge weest. Ook hier volgde een verhaal vas nchepen en van een aantal rijn aken waarvan hij eigenaar zou zijn. Met dit bedrag wilde hij naar België uitwijken doch bij Roosendaal werd hij aan de grens gearresteerd. Vol gens de officier was verdachte toen op weg naar de roulettetafel in Oost ende, waar hij een deel van de eer ste twintig mille reeds had verspeeld. (Van een onzer verslaggevers) Sedert enkele dagen en uitsluitend bij duisternis worden Venray en en kele dorpen rondom deze gemeente geplaagd door een eigenaardig soort ruitentikker. Vanuit een personen auto worden met een katapult stenen door ruiten geschoten, waar licht door schijnt. Voordat de getroffenen in de gaten hebben wat er precies aan de hand is, kan men van de daders geen spoor meer vinden. Slechts in de verte hoort men een auto wegrijden. Een kapotte ruit en een kiezelsteen is alles wat men achterlaat. Reeds zijn enige tientallen gezinnen door deze maniak gedupeerd. De rijkspolitie heeft nog geen enkel houvast. Het staat evenwel vast dat er zich meer dan een persoon in de auto bevinden, aangezien gebleken is dat er ook on der het rijden geschoten is. Een groep Franse oudheidkun digen heeft bil opgravingen in het oude Klaros een Artemis-beeld uit de 7de of 8ste eeuw voor Christus ge vonden. Klaros ligt 30 km van de Turkse havenstad Izmir. Moet u Herr Martin R. Gustavus aus Berlin, die in Amsterdam een behoedzaam (speel)balletje heeft opgegooid, is een keurig gesoigneerde heer. Wie hem aanhoort, komt maar tot één conclusie: een héél, heel slim me man, die nu reeds Hotel Slotania met kleine, gebieden de gebaren in zijn geldgreep heeft. Samen met negen collega's heb ik gisterochtend aan zijn speeltafel gespeeld met zeven tig gulden aan fiches, die hij mij bereidwillig afstond en even bereidwillig weer naar zich toe harkte. Ik ben, dat is me wel duide lijk geworden, niet behendig genoeg voor zijn spel. Ik was na afloop de enige die 28 gul den bad 'verloren'. Acht col lega's 'verdienden' in twintig minuten samen bijna 700 gul den, alleen de Volkskrant waagde er zich niet aan en bleef nauwlettend toekijken. Trouw was heel consequent afwezig. Ik was dan ook de enige die 'plein' (op nummers) gokte, Verzeihung hitte, speelde. De anderen speelden voorname lijk op rood en zwart en stre ken met verhitte gezichten hun winst op, die de koele Herr Gustavus later weer weg- harkte. Deze gladde Bériijner de justitie zal het nog wel mer ken heeft zich terdege op een spervuur van lastige vra gen voorbereid. De persconfe rentie die hij gisteren gaf, liet hij tot ontsteltenis van de journalisten op de band opne men. Hij gaf hiervoor een wat vage verklaring, evenals op een aantal scherpzinnige vragen, die hij zeker had voorzien. Hoe slim hij wel is, bewijst zijn mededeling, dat hij twee zwar te lijsten heeft laten maken: een van beroepsgokkers en roulette-exploitanten eneen van figuren uit. de onder wereld, die het hem lastig zou den kunnen maken. De grote winsten die mijn collega's maakten, hebben mij niet overtuigd. De kronkel redeneringen van Herr Gusta vus evenmin, ik heb de indruk, dat deze heer om de dooie dood niet getikt is en heel goed weet, wat hij begonnen is en nog beter, hoe hij eruit zal sprin gen. De grote verliezen die hij volgens zijn zeggen zaterdag bij de opening heeft geleden, en de demonstratieve winsten van de journalisten tijdens de persconferentie zullen belang rijke troeven moeten zijn voor het gerecht, als ik Herr Gusta vus goed door heb. Vooral deze ene opmerking frappeerde me: Heren, ik heb u twintig minuten laten spe len. Ik wist van tevoren, dat u zoudt winnen. Maar als we zouden hebben doorgespeeld, zoudt u vrijwel alles weer ver loren hebben.' Herr Gustavus gooit het dan op de concentratie van de be hendige speler, die zou ver slappen. Maar ik gooi het op de behendigheid van Herr* Gustavus, wiens concentratie nóóit verslappen zal, zolang er guldens van spielfreudige Hol lander naar Berlijn te harken zijn. Seth Oswald Vander- Puye, een paar maan den te laat uit de Afri kaanse nëgerrepubllek Ghana naar Groot-Schermer (N.-H.) gekomen om het boe renvak van onderaf te leren, staat elke dag te rillen op het erf van de familie K, Scher- merhorn in de Noordelnder- meer. Ondanks z'n colbertjasje, z'n blauwe overall en z'n tro penhelm vindt hij DIT klimaat één grote afschuw. Maar Seth, uitgezonden in hetkader van de Internationale hulpverlening, heeft ondanks z'n rilierigheid een warme be langstelling voor Nederland. Zijn naam, VanderFuye duidt op een Nederlandse afkomst: zeven generaties geleden bleef een van zijn voorvaderen fi guurlijk gesproken dan -han- -gen aan een inheems meisje. Dat weet hij zeker. Niet zeker weet hij of hij nu 27, 28 of 29 jaar is, want Ghana kent pas sinds kort de verplichte geboorte-aangifte. Niet hele maal zeker ook is hij van; het feit of hij nu volgens Europese maatstaven wel of niet ge trouwd is en met hoeveel vrouwen, want in Ghana be kijkt men deze zaken ruimer. Laten we het erop houden, dat Seth enkele trouwe verloofdes heeft, die hem geregeld schrij ven, en anderen die taal noch teken meer van zich laten horen. Wat hem zo te zien niet bezwaart. Een paar weken geleden kwam hij in ons land en via de Volkshogeschool in Bergen Is hij nu aan zijn eerste leer tijd bij de familie Schermer- hom begonnenn. Seth wil met de veefokkerij vertrouwd raken en als hij aan de koeien van Groot- Schermer gewend is, zal hij op andere boerderijen In ons land de varkens, de schapen en de hoenders nader bekijken. Hij blijft twee jaar, is opge togen over zijn gastheer en z'n familie, eet en drinkt met smaak mee en bergt maande lijks vijftig gulden zakgeld in z'n colbertje weg. 'Ik drink en rook niet, dus ik kom er wel!' Heimwee kent hij (nog) niet. wel kan hij verlangend over het wijde, eenzame polderland staren naar verre torens, waar hij een stad vermoedt. 'Een prettige, plezierige gast,' zegt K. Schermerhorr. be dachtzaam, 'ik hoop maar. dat hij er wat van opsteekt.' WILLY LEVDE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2