wil huisvrouwen aan goede ideeën helpen Vooral mogelijkheden van goedkoop vlees in centrum van aandacht Reconstructie - snelle krachttoer - verdient dank en waardering ram vermeldt vele oude en nieuwe plannen Wegivijzers Nederland verlicht Frans melkgehrek Onervaren chauffeur reed op meisjes in Vrouwen PvdA vergaderen SG-prijs voor "Kampioen van Schiedam" Cartografen in Delft bijeen Grondwerkers stuiten op resten oud mannenklooster Vissersnieuws Voorlichters in stadhuis bijeen Weinig schade door storm Ned. Comedie nu voor SCK in Vlaardingen Competitie SBKC Jubilaris bij Van BerkeFs Patent Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Trailer ramt auto: één dode Visafslag Wisselkoersen Dodelijk ongeluk op Westersingel r - isSipS gÊMM^: het VRIJE VOLK WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 PAGINA 4 Het ziet ernaar uit, dat de grote vlees- en vleeswarenshow „Vleto de eerste expositie op dit gebied in het Schiedamse abattoir een succes gaat worden. Onmiddellijk nadat Schie dams burgemeester mr. J. Peek, de expositie gistermiddag had geopend, dromden de huisvrouwen, alleen en in verenigingsver band, en groepen huishoudseholieren bij tientallen naar binnen. En die grote belangstelling is niet ongerechtvaardigd. In de verschillende ruimten van het slachthuis is met veel smaak en inzicht een tentoonstelling ingericht, die instructief is en die er bovendien bijzonder aantrekkelijk uitziet. Vleesverbruik lager Proeven (Van een onzer verslaggevers) Met de hand aan de hoed en alle krachten inspannend om niet omver te worden geblazen, opende drs. A. H. Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat, vanmorgen rijksweg 13. Ruim drie weken vóór de contractuele opleveringsdatum, maar toch precies op tijd. Want hoofdaannemer A. Kraal uit Utrecht, die deze fantastische prestatie heeft verricht, zal zich vanmor gen wel hebben afgevraagd wat er gebeurd zou zijn, als hij met zijn leger wegenbouwers in deze eerste herfststormen zou zijn beland. Vast en zeker zou hij dan kostbare tijd hebben ver loren „Een krachttoer, die dank en waardering verdient," noemde de minister de snelle, zeer ingrijpende reconstructie van rijks weg 13. Tussen Delft- en het Rotterdamse stadsdeel Overschie liggen op het ogenblik twee grote banen van elk drie rijstroken, zo glad als een biljartlaken. Stationsplein Ook de dienst van Gemeentewer ken koestert vele plannen. De wijzi ging van het Stationsplein (1.100.000; staat op het programma, verbeterin gen aan de Admiraal de Ruiterstraat de Vlaardlngerdyk, de Westvest, de Rotterdamsedyk, de Lange Nieuw- straat en de Tuinlaan, die ook in vó rige jaren al op de'begroting ston den, en verder verschillende verbe- terlngswerken aan rioleringen. Gymnastieklokalen Nog niet tot rust Telefoonzuilen (Van onze Farijse correspondent) De eerste melkauto met 16.000 liter Nederlcoid.se melk ter verlichting van het melkge.br ek in Frankrijk is woensdagmorgen om vijf uur in het centrum ban Parijs aangekomen. Om seven uur werd een begin gemaakt met het overpompen van de melk in een der grote fabrieken van Ivry-sur-Setne. Goed gehouden (Van een onzer verslaggevers) Een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar eiste de officier van Justitie dinsdagmiddag tegen de 26-jarige vrachtbediende J. L. C. S„ aan wiens schuld een aanrijding te wijten zou zijn waarbij de dertienjarige Mieke Kanters het leven verloor. -v.< J Minister Korthals De Vrouwengroep van de Party van de Arbeid In Schiedam komt morgenavond om acht uur in het Volksgebouw aan de Tuinlaan in jaarvergadering bijeen. Op de agenda staan naast de gebruikelijke punten een besperking van de propaganda- actle voor 'W(j Vrouwen'. Bi) de bestuursverkiezing treedt het gehele bestuur af; de leden van het dagelijks bestuur moeten In functie worden gekozen. Alle leden stellen zich herkiesbaar met uitzondering van mevrouw Bieze. Verder zal een lid worden bepoemd in de commissie Kinderfeest. Ten slotte worden enkele vragen omtrent bezitsvorming besproken, die aan de afdeling zijn voorgelegd door het hoofdbestuur. De Vrouwengroep gaat 26 no vember Vrouwendag vieren. Men hoopt, dat velen weer medewerking zuilen verlenen aan de verloting, Br is wee toiletzeep te koop en de opbrengst gaat ditmaal naar de so cialistische vrouwen in de onder ontwikkelde gebieden. De Schiedamse Gemeenschap heeft aan het bestuur van de klaverjas- vereniging „De Vriendschap", die, zoals vermeld; dit jaar- wedstrijden organiseert .met als inzet' de titel „Kampioen van Schiedam", een wis- selprlis toegezegd; Er'is voor de di verse verenigingen gelegenheid tot Inschrijving tot en met zaterdag 31 oktober en wel by het secretariaat, Eendrachtstraat lc. In de vierde ronde van de winter competitie der Schiedamse Bedrijfs- klaverjascompetitie. verspeeld in de kantine van de NV Excelsior aan de Buitenhavenweg waren de uitslagen als volgt: Standaard A—BWP 2—4, 3TW—Vincent B 5—1. GW A—Ex celsior A 3—3, VlugUnique 3—3. Standaard, B—Excelsior B 3—3, Vin-, Cent A—GW B 4—2. i De directeur van de keuringskring Schiedam waartoe ook Vlaardingen en Maassluis behoren), de heer D. v. d. Akker, toonde zich verheugd over het grote bezoek. Hij leidde burge meester Peek in, die zeer uitvoerig uiteenzette om welke redenen de „Vleto" is opgezet. „Het openbaar slachthuis en zijn omgeving staan de laatste weken in het middelpunt van de belangstel ling"'. zo 2ei de burgemeester. „On langs werd hier een nieuwe vleeswa- renfabriek geopend, ditmaal de ten toonstelling „Vleto", die het resultaat is van de samenwerking van velen." Waarom nu deze expositie? „Het vleesverbruik is In ons land terugge lopen de laatste jaren. Daar zjjn ver schillende verklaringen voor. In de eerste plaats is de bevolking in de oorlog en daarna door de omstan digheden het eten van vlees wellicht verleerd. Het budget is bovendien in menig gezin zodanig gewijzigd, dat er meer aandacht wordt geschonken aan wat men vroeger „luxe-artikelen" noem de, dan aan een degelijke voeding." vloed op het vlesgebruik in het al gemeen, omdat men, xnede door hun toedoen, steeds meer waarde gaat hechten aan bij voorbeeld rauwkost en dergelijke vitaminenbron." Fraai programma De burgemeester wees op de wen ken en gegevens, dte het fraai ver zorgde programmaboekje voor de „Vleto" geeft. „Een reden voor het teruglopen van de vleesconsumptie Is ook de duurte van het vlees," ver volgde burgemeester Peek. „Dat be grip duurte hangt samen met de waarde, die men aan het vlees wil toekennen. Ook trouwens met de bereidings wijze. Ook goedkoop vlees namelijk kan bijzonder smakelijk op tafel wor den gebracht. En om de talloze mo gelijkheden op dat punt te demon streren is de vlees- en vleeswaren- show er. De heer Peek deelde mee, dat men met deze tentoonstelling beoogt het vleesverbruik op te voeren tot een hoger peil, zodat vlees liefst evenals vroeger een dagelijks gerecht wordt. „Ik hoop, dat de show in alle op zichten zal slagen en bijdragen tot de volksgezondheid. Ik hoop verder, dat vele hulsvrouwen uit brede lagen van de bevolking een kijkje zullen komen .nemen," zo besloot de burge meester. Bij kijken hoeft het trouwens niet te blijven, want direct al bij binnen komst kan men de herfstachtige kou verdrijven door soep en kleine vlees hapjes te proeven. Complete winkel interieurs zijn tentoongesteld: vitri nes. weegschalen, snijmachines en ge haktmolens. Dan zijn er, tegen een achtergrond van lange rijen gevierendeelde paar den, koelen en varkens, grote tafels vol met fraaie arrangementen van vlees en vleeswaren. Grotere stukken zijn opgemaakt, als echte taarten, kleinere schotels kregen een aardige garnering en verder krijgt men voor al een uitstekende indruk van alle mogelijkheden, die vleessoorten bie den om in cocktailhapjes te worden verwerkt. Ten slotte zijn er bak- en braad- demonstraties, die eraan zullen mee werken, dat de huisvrouwen deze De heer cn mevrouw D. Hitter-van der Graaj, Nieuwe Hcenvlietstruat 29. herdenken, op 9 november de dag waarop zij voor 55 jaar in het huwe lijk zijn getreden. Onze hartelijke ge lukwensen/ (Van een onzer verslaggevers) In de kantine van de Maatschappij Van Berkel's PatentN. V. te Rotter dam is dinsdag de heer A. de Vries, Heer Kerstantstraat 93b, in tegen woordigheid van zijn vrouw en zijn kinderen, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij het bedrijf. De president-directeur, prof. dr. D. A. A. Kooien, prees de toewijding en de plichtsbetrachting van de heer De Vries, die als instrumentmaker aan de N.V. verbonden is. De jubi laris is onderscheiden met de bron zen medaille van de orde van Oranje Nassau en ontving van directie en personeel verschillende geschenken. „Verder", meende de" burgemeester, j „Vleto"' rijk aan ideeën zullen ver- „hebben ook de vegetariërs een in-laten. Prof. dr. Ed. Imhof, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Ziirich, zal op uitnodiging van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap, cartografische sectie, op za terdag 31 oktober te Delft een voor dracht met dia's houden over het onderwerp: „Entwicklungea der Schweizerichen Kartographie und neuere Frobleme der Reliefradstel- lung" Na de voordracht wordt In het aangrenzend laboratorium voor geo desie der TH een tentoonstelling van Zwitserse kaarten geopend, waarvoor het materiaal beschikbaar werd ge steld door de Zwitserse stichting „Pro Helvetia". 's Middags brengen de leden van de cartografische sectie een bezoek aan het gemeenlandshuis van het Hoogheemraadschap Delfland, waar o.a. de kaartenverzameling zal wor den bezichtigd. opent rijksweg 13 Geboren: Robert, z van A M O Vis en H J Verhoef?: Maria G. d van W Kinneging en C Gonlag; Catharlna 5. d van K Admiraal en S v Aalst; Iza&k, z v I Speljer en M J Thoon- sen; Nicolette, d van C Wassenaar en W M Kullk: Dethmev, z van D Drenth en A Stolk; Izak C, z v C M van Gend en C J Kramer: David A, z.van D A Bakker en'M P V!s: Ma rianne en Caroline, drs v H M Loef en H C Ulsamer; Claslna, d van O Krutjskamp en C v Unen; Gerarda M d van C van der Hoeven en C L wasman; Bertha L, d van A de Boer en B L van Soelen; Theodoras G J, z v H Gunneweg enJAMv Geene; Jan, z v C van der Eyk en K Hoo- gerbnsgge; Philip W, z v 3 V/ Oos- terbaan en H E Jurgens; Franclscus M, z van H N Gijtenbeek en T H Kloos. Overleden: C den Roofjen 75 jr; E J den Hoedt 80 jr. By grondwerkzaamheden bij de Rotterdamseweg naast liet oude BEC-terrein te Delft is men gesto ten op de resten van een oud kloos ter. Het betreft hier de muren en de iundamenten van een Norbertijner mannenklooster „Koningsveld" dat in 1252 werd gebouwd. De oudheid kundige dienst heeft het onderzoek in handen. Op de plaats waar in 1252 het klooster werd gesticht zijn de ge broeders Prins Bouwmaterialen van Plan hun onderneming uit te brei den. By graafwerkzaamheden stuitten werknemers van de Delftse firma De Vries en Loeve op de ruïne. Enkele resten werden blootgelegd. Het klooster dat in het midden van de 13e eeuw even buiten de stads wallen van Delft werd opgetrokken Wag opgezet als een dubbelklooster voor mannen en vrouwen, maar is aUeen door monniken bewoond ge worden. Uit de archieven blükt dat het klooster niet lang is gebruikt. De acht vissers van VDL vingen zondag slechts 1641 gram vis. eD uit slag was: 1 c. v. d. Boogert, 2 A. v. d. Heuvel, 3 P. de Groot, 4 M. Roo- denburg, 5 S. K. Hammer, 6 Th. verschoor,-7 P. M. Deelen 8 S. Dea len. (Van een onzer verslaggevers) In hun toelichting op de begroting voor 1960 kondigen B. en W. een lijst aan met een investeringsplan voor vijf jaren, dat spoedig aan de raad zal worden aaangeboden. Dat neemt niet weg, dat het college ook voor 1960 al een uitgebreide verlanglijst heeft opgesteld. Welke werken, die daarop staan ver meld, wél en welke niet tot uitvoer zullen worden gebracht is in het geheel nog niet zeker. De lijst kondigt in de eerste plaats een verbetering van het stadhuis aan (voor ƒ250.000) en een uitbreiding van het kantoor, afdeling belastingen (ƒ5000). Op het hoofdbureau van politie moeten de arrstantencellen vervangen worden (ƒ230.000). Brandslangen, dubbeltonige hoorns en zwaailichten, een poederwagen en herstel van de ladderwagen dat zijn de behoeften van de brandweer. Ook de bouw van een aula op de algemeene begraafplaats en van een nieuwe buitensluls komen weer op de verlanglijst voor. De kademuur van de Lange Haven tussen Havensteeg en Taansteeg moet vernieuwd worden, evenais de kademuren van de Korte Haven en de Korte Havenbrug en de Buiten haven. In de scholen aan het Lorentz- pleln en de Burg. van Haarenlaan moeten gymnastieklokalen komen, de scholen aan de Zwartewaaise- straat en de Dwarsstraat vragen de nodige voorzieningen en bovendien moet het schoolplein van de Jan Ligthartschool aan het Frans Hals- plein verbeterd worden. Dinsdagmiddag waren in het stad huis van Vlaardingen een aantal ge- meenteiyke voorltehtingsfunctionaris- sen in vergadering bijeen. Onder de aanwezigen bevonden zich public re lations offices uit alle delen van het land. Zo woonden mr. P. J. IViyksc- naar, perschef van de gemeente Am sterdam en de heer J. G. J. Nlêuwen- huls, hoofd van het Bureau Voor lichting te Rotterdam, deze vergade ring bij, Ook de heer C. van der Lin den, de gemeentesecretaris, en de heer A. Kranenburg, loco-secretaris, gaven blijk van hun belangstelling. Het gezelschap werd, alvorens in vergadering te gaan, welkom geheten door burgemeester mr. J. Heusdens. De voorlichtingsambtenaar van Vlaardingen, de heer J. O. Spruijt, hield op deze bijeenkomst een cause rie over zijn werk in Vlaardingen. Na de vergadering ten stadhuize volgde nog een. rondrit door de stad en werd aan de deelnemers in de so- ciëteitszaal van de Harmonie de zo bij uristek „voorlichtende" film „Vlaardingen koerst op morgen" ge toond. Heden vergaderde deze werkgroep In Rotterdam, waarna ook nog een oriënterend bezoek aan Dordrecht op het programma stond. ROTTERDAM 27 oktober. Aanvoer in totaal S744 dieren. Hierbij waren: 40Q vette koeien, 1444 stuks gebruiks- vee, 460 vette kalveren, 477 graskal veren, 456 nuchtere kalveren. 4 var kens, 32 lopers, 34 biggen, 53 paar den, 7 veulens, 341 schapen of lam meren, 36 bokken of gieten. De week- aanvoer bedroeg 5532 dieren. De prijzen waren resp. Ie, 2e en 3e kwaliteit: vette koeien 3,053,25 2,75—3,05, 2,65—2,75; vette kalveren: 2,85—3,05, 2,60—2,85, 2,20—2,60; gras kalveren 400, 350, 250; nuchtere kal veren 63, 53, 45: lopers 100, 85, 75; biggen 60, 50, 40; slachtpaarden 2,00, 1,90, 1,70: schapen 90, 75, 55; lamme ren 85, 70, 55: kalf- en melkkoeien 1275, 1050, 900; varekoeien 875, 775, 675; vaarzen 925, 775, 625; pinken 580, 500, 400. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen)vette koeien: groter, traag, vooral niet lager in Prils; vet te kalveren: iets meer, redelijk, goed prljshouden, enige prima's boven no tering; graskalveren: als vorige week, redelijk, ongewijzigd; nuchtere kalveren: even minder, kalm, niet geheel prijshoudend; lopers en big gen: kleiner, stil, constant; slecht- paarden: ruimer, stroef, iets lager in prijs; schapen en lammeren: even minder, tamelijk, wat stijver in prijs; kalfkoeien en melkkoeien: als vorige week, kalm, statiónnair: varekoelen: flink, matig, onveranderd; pinken: In verschillende scholen, bestaat behoefte aan kleine herstelwerk zaamheden en aan nieuwe school- meubelen. Gistermorgen omstreeks half ze ven is op de rijksweg Rotterdam- Meteren onder de gemeente Dell (Gld.) een verkeersongeluk gebeurd, waarby de 30-jarige heer G, Heli- koop uit Hardinxveld-Giessendam het leven heeft verloren. De heer H. reed In een personen auto, bestuurd door de heer Kroon, eveneens uit Hardinxveld-Giessen dam. De heer Kroon stopte plotse ling voor een waarschuwingsbord van Rijkswaterstaat met het opschrift „Langzam rijden". Een ander de personenauto rijdende trailer vloog op de stoppende auto die circa tien meter werd meegesleurd.. De heer H. werd daarbij op slag gedood. Voor het gasbedrijf en de vervoer-, reinigings- en ontsmettingsdienst moet nieuw materieel worden aan geschaft. Ten slotte vermeldt de Hjst van .kapitaalswerkea dè inrichting van een kwekerij ih het Industrie gebied en de bouw van een nieuw ziekenhuis. De schade, die de storm van gisteren in Vlaardingen heeft aange richt, is nogal meegevallen. Wel sneuvelden een aantal - televisie- antennes door het geweld van de wind en werd een aantal ruiten van woning envernieuld. Op de Van Ho- gendroplaan viel een uithangbord zonder grote schade aan te richten op een auto. Het kruis, dat op het kerkgebouw aan het Westnieuwland staat, moest worden vastgesjord om te voorkomen dat het op straat zou waaien. Een lantaarn van de kerk aan de Binnensingel moest het ont gelden. De dienst van gemeentewerken heeft het de hele dag door druk ge had met het opruimen van takken en boombladeren, die de wegen bedek ten. ROTTERDAM, 27 oktober Aan de Visafslag alhier werden van IJmulden en elders 150 kisten verse zeevis en 80 kg paling aangevoerd. De prijzen waren; Heilbot 230—320 p kg; Schol middel 63—63, klein 48- 50; Schelvis middel 59—70. klein 53— 58; Kabeljauw gr 7578, middel 59— 61. klein 38—40; Makreel 28—33; Zeehanen klein 31—25; Pollak 49— 54; Wijting 43—46; Haring verse 35— 40 alles p kist; Levende paling midd 370—390, dun 200—220 p kg. Acht maanden geleden waren hier nog vier rijstroken zonder mid den - scheiding. De zeer slechte toestand van de weg deed de bij naam „rijks- roe tsbaan no. 1" ontstaan. Het aan tal ongelukken was er legio. Minister Korthals noemde het een merkwaardige gedachte een weg te gaan openstellen, die reeds 27 jaar zonder onderbreking is bereden. Men kan er de mannen die de weg des tijds ontwierpen geen verwijt van maken, dat zij hem niet van twee gescheiden rijbanen voorzagen. De inzichten waren nog niet genoeg ge rijpt. Men zou zelfs hulde kunnen be tuigen voor het feit, dat rij de auto weg wél van parkeerbermen voorza gen. Dit inzicht werd bijvoorbeeld in Duitsland pas na de oorlog aanvaard. De grond waarop de rijksweg des tijds werd aangelegd, -was zeer slecht, Hij is zelfs nu nog niet geheel tot rust gekomen. Men heeft echter ge probeerd. de nieuwe weg zo uit te voeren, dat de nog niet geheel uitge werkte ondergrond geen hinderlijke golvingen meer zal veroorzaken. Kleine oneffenheden, die deze win ter mochten optreden, kunnen vol gend jaar nog worden weggewerkt, als de belde driostrooksbanen hun definitieve deklaag krUgen. Daarom wacht men even met dit slotkarwei. Zeef waarschijnlijk zal volgend, jaar het wegvak tussen Overschie en de nieuwe Rotterdamse verkeerscir-,; suits onderhanden worden genomen. Het krijgt ok zes rijstroken. Dat be tekent echter, dat het viaduct over de Rotterdamse Schie sterk zal moe ten worden verbreed. Ook tussen Delft en Rijswijk staat nog het een en ander te ge beuren. Minister Korthals wees er op, dat ook het deel van rijksweg 13 beoosten Delft te zijner tijd zes Van een onzer verslaggevers 1 Nu rijksweg 13 althans het deel tussen Delft en Overschie tot een van de modernste auto snelwegen van West-Europa is geworden, heejt de ANWB de be wegwijzering van deze route grondig veranderd. De organisatie heejt in totaal 33 nieuwe borden. geplaatst in de uitvoering, zoals dit voor autosnelwegen gebruike lijk is geworden. De borden zijn voornamelijk ge concentreerd op de afbuigende weg naar de Luchthaven Rotter dam, op de a/ritten naar Delft en op de afrit naar Overschie, Ze zijn alle uitgevoerd in reflecte- rend materiaal. In de midden, scheiding zijn borden aange bracht met aanduidingen voor het verkeer, dat wil Inhalen. De afmetingen van deze nutti ge verwijzers zijn bepaald niet kinderachtig. De meeste zijn twee bij twee meier groot, de 0pschrif. ten 25 centimeter hoog. rijstroken zal moeten krijgen. Dit ia overigens het minst drukke deel van de autoweg. Hoewel rijksweg 13 nu ingrijpend verbeterd is, zullen toch ongelukken wel niet geheel achterwege blijven. De ANWB heeft het Ministerie van Verkeer en Waterstaat toestemming gevraagd, tussen Delft-Noord en Overschie telefoon-zuilen te mogen plaatsen. Deze zullen zullen worden aangesloten op een centrale post, zo dat een snelle alarmering zal kunnen plaatshebben. Naar minister Korthals meedeelde, zal met de aanleg van deze installa tie grote spoed worden betracht. Hij zei de resultaten van deze proef met veel belangstelling af te wachten. Namens de commissaris der Ko ningin In Zuid-Holland sprak mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw woorden van bewondering en erken telijkheid. ZU hoopte, dat een goede verbinding tussen rijksweg 13 en de autoweg Rotterdam—Utrecht niet lang op zich zal laten wachten, Kortdaat en niet bang voor het slechte weer beklom de minister ten slotte het podium langs de rijksweg om de enorme hoeveelheid materiaal, die by de reconstructie is gebruikt, aan zich te zien voorbijgaan. Ver volgens trok hij. te zamen met een kantonnier van Waterstaat een paaltje uit de grond, dat de automo bilisten dwong hun snelheid te be perken tot 70 km. 27 oktober Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon. Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 10,58110,60 3,77 3,77« 76,9077,00 7,545—7,555 86,91586,965 72,961—73,015 90,481—90,531 54,78554,835 52,825—52,97* 3,9813,99 60,83560,88" 14.60314,611 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 De twee chauffeurs zagen er ver moeid uit. Het waren Tijme Malen- stein uit Bunschoten en Cornells Peters uit NJJkerk, Zij waren dinsdag morgen om kwart voor twaalf met volle tanks vertrokken en passeerden de Belgische grens pas om kwart over drie. Op het traject Amhem- Njjmegen-Den Bosch-Breda stond zoveel wind, dat slechts een lage ge middelde snelheid werd bereikt. Een der directeuren van het Rot terdamse expeditiebedrijf Hentzen N.V. reed vooruit om de controle aan de Belgische en Franse grens zoveel mogeiyk te bespoedigen. Het grootste oponthoud had het transport aan de Franse grens. De douane Het de tankwagen pas door toen aan alle mangaten voldoende was geroken om zeker te weten, dat geen champagne of cognac Frankrijk werd binnengesmokkeld. De grens was met veel moeite opengehouden tot negen uur. Om vijf voor half tien gaf de verificateur met het horloge in de hand de chauffeurs nog vijf minuten om de grens te overschrij den, Dat lukte. Maar nog vier ach teraankomende tankwagens uit Ne derland moesten wachten tot woens dagmorgen vijf uur. Malenstein en Peters hebben zich in donker Frankrijk goed gehouden. Zij spreken belden geen woord Frans, maar wisten Parijs zonder omwegen te bereiken. Het weer in Frankryk was zeer behoorlijk: koud, maar geen regen. Hun eerste opmerking In Parijs was: „Wat zijn wjj Ik Nederland met uitstekende wegen verwend." Twee vertegenwoordigers van de Rotterdamse expêditleondememing loodsten hen over de buitenboulevards naar de fabriek in Ivry. Daar is twee uur lang gepompt, waarna Ma lenstein en Peters in de cabine stap ten en koers zetten naar Nederland. Zodra de transporten op gang ko men, hoopt men de Nederlandse tankwagens tegen 's avonds twaalf uur in Parijs te kunnen ontvangen. Voorlopig zullen de transporten du ren tot 31 december van dit Jaar. Vare het gebouw van de ROTEB, waar minister drs. H. A. Kort hals zijn rede uitsprak, begaven vanmorgen enige honderden ge nodigden zich met bussen naar het viaduct over de Rotterdamse Schie om daar van de officiële openstelling van het totaal ver-, nieuwde wegvak getuige te zijn. De minister trok er geholpen door een kantonnier een paal uit de grond, die bi) een moder ne, kruisingsvrije autoweg niet past, Verdachte, die nog maai' zes we ken in het bezit was van een rij be wijs. reed op 7 oktober in Rotterdam van de Mathenesserlaan de Wester singel op en nam de bocht zo ruim, dat hij op het linker weggedeelte te rechtkwam. voor hem fietsten twee meisjes geheel rechts van de weg naast elkaar. Zij praatten met elkaar en volgens S. maakte een van hen een onverhoedse beweging die hem deed schrikken. Hü maakte toen een manoeuvre, maar herinnert zich daarvan alleen nog maar, dat hij de stoep op wilde rijden. Of hU daarby geremd of gas gegeven heeft, weet hl) niet. Het links rijdende meisje werd 20 ernstig gewond dat zij kort daarop overleed. Bij het getuigenverhoor verklaarde het vriendinnetje van het slachtoffer dat zij wel met elkaar hadden ge praat, maar geen grapjes od de fiets hadden uitgehaald. Zij had plotse ling de klap van de aanrijding ge voeld en was op het trottoir terecht gekomen. In zijn requisitoir zei de officier, dat er niets was gebeurd om ver- dachtes ongelukkige reactie te rechtvaardigen. Hij is domweg op de meisjes ingereden en dat heeft de dood van een van hen veroor zaakt. Daar verdachte spoedig een betrekking in Engeland zou moeten aanvaarden, verzocht hij de recht bank spoedig vonnis te wyzen. Mr. L. G. Eykman voerde in zijn pleidooi aan. dat S. noch uit eisen belang noch voor zi)n genoegen in de bestelauto reed. maar alleen om de werkgever van zijn verloofde te helpen, die door de ziekte van een chauffeur was gedupeerd. De ver keerde reactie na zijn plotselinge schrik kan alleen aan zijn onbekend- beid met het voertuig en zijn oner varenheid worden venveten, die hem te gespannen deden rijden. Pleiter drong op clementie aan, ook omdat de unieke kans die ver dachte in Engeland geboden wordt hem anders zou kunnen ontgaan. De rechtbank bepaalde de uit spraak op donderdag 29 oktober. (Van onze kunstredactie) In een stampvolle Stadsgehoorzaal heeft gisteravond de Nederlandse Comedie het biyspei „Geleerde vrou wen" van Molière opgevoerd. Het was de tweede maal binnen veertien dagen, dat dit stuk in Vlaardingen op de planken werd gezet. De eerste maal kwam de Neder landse Comedie de leden van het Vlaardings Kunst Centrum bezoeken, gisteravond was het publiek de gast van de Stichting Culturele Kring. Gelukkig trokken beide voorstel lingen veel publiek, zodat ernstige financiële gevolgen uitbleven. Een beoordeling over stuk en spel hebben we veertien dagen geleden reeds gegeven, zodat deze nu achter wege kan blijven. De wethouders G, Waltra en M. H. L. Weststrate woonden de voorstelling van gister avond by.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1