half gaat van start Evenveel ratten als mensen in ons land Ontslagen controleur in beroep bij Centrale Raad van Beroep Bewoners (en gemeente)Geen uitweg meer Luxueus flatgebouwkreeg ketelcentrale in garage Heuse! en herdenkt ramp Echtpaar B. F. J. van den Hoek verlaat Schiedam Orgelbespeling S. W. J. Schade PvdA vergaderde Erehaag voor VFC-linksback ÉmmêÊÊmSÊiÊÊÊM Zes jaar geëist tegen leider van jeugdbende Azië in beeld Scliiedamse bedrijfs- kïaver j ascompetitie Jndo-examens Declamatie' cursus start 11 november RB-ten toonstelling trok 576 bezoekers Inenting Jubilarissen bij Van Berkel en Van Wijk) gehuldigd Prij sklaver j assen Wisselkoersen Pnntemiederlaag voor Oostrnm 9 Burgerlijke Stand PAGINA 4 Adressen WiP8|v^' li - Geen verzoek Tweede seizoen Geluiddempend Gebrom erger Van burgemeester De organist S, W. J. Schade van Westrum bespeelt dinsdag 10 novem ber het orgel in de oud-katholieke kerk. Op het programma staan vL'fnach.1MendSto-Barthtldv^ "tie voor de rattenbestrijding (Van een onzer verslaggevers) van Bach, Mendelssohn-Bartholdy en Ch. Tournemtre. Bachs prei. en fuga in C dur. Peters band IV no. i geeft de toe hoorder een indruk van een zeer speelse stijl. De vijfde sonate van Mendelssohn bestaat uit drie delen en laat een rijke, romantische melo dievorming horen. Van Tournemtre, die organist was In de kerk van de St.-Clotiïde te Parlis, wordt uit zijn opus 55 i'Orgue Mystique, no. 4 gespeeld. Dit werk is gemaakt op de wisselende gezangen van de zondag onder het octaaf van Kerstmis. De bekende melodieën ge bruikt hij in de gregoriaanse en rit mische stijl, begeleid door mooie har monieën en afgewisseld door toccato- vormige tussenspelen. Het voornaamste agendapunt op de algemene ledenvergadering van de afdeling Schiedam der PvdA gister avond in het Volksgebouw, was de bespreking van de voorstellen, amen dementen en resoluties aangaande het partijcongres, dat van 12 tot 14 november wordt gehouden. Men be sloot aan te dringen op de instelling van een gesprekeentrum in de par tij. Met een geanimeerde discussie, waarin o.m. de contributieregeling ter sprake kwam besloot men de bij eenkomst. De uitslagen van de in de kantine der N.V. Excelsior gespeelde wed strijden in de Schiedamse Bedrijfs- klaverjascompetitie luiden als volgt: Standaard aVincent a 33, Vlug —Vincent b 2—4, BWF-GW b 4—2, OW aExcelsior b 3—3, Excelsior a —Standaard b 51, UniqueSTV 0-6. Uitgaande van de Schiedamse Kunstkring komt donderdag X2 no vember De Nederlandse Comedie naar Schiedam om er in Passage een opvoering te geven van „Nina", het blijspel van André Roussin. van de gemeentelijke reinigings- en vervoersdienst. En opnieuw is daar voor m de allereerste plaats de medewerking van het publiek nodig. „Bij een doelmatige bestrijding is voor bijna honderd procent succes mogelijk", zo heeft men ons verzekerd. Nog steeds richt vooral de bruine rat veel schade aan, terwijl zoals be kend de rat de ziektekiemen overbrengt van bij voorbeeld paratyfus. De aanwezigheid van ratten kan bovendien aanleiding zijn tot het ontstaan van de ziekte van Weill en varkenspest. Er leven in ons land evenveel rat ten als mensen en men vindt ze vooral daar waar veel water is. Ze zijn dit jaar, wellicht als gevolg van de warmte, talrijker dan in vorige jaren, hoewel hun aantal niet ver ontrustend is. De reinigings- en vervoersdienst verwacht ook dit jaar weer proble men: men heeft namelijk steeds minder mensen beschikbaar voor de bestrijding, die ongeveer vier maan den in beslag zal nemen. De hele stad wordt systematisch afgewerkt: iedereen wordt dus be zocht. De mannen van de reinigings- en vervoersdienst gaan de ratten te lijf met- cumarinepreparaten, die uit stekende resultaten geven. Ze eisen echter enige voorzichtigheid bij de toepassing en deze wordt daarom in eigen hand gehouden. Er is boven dien regelmatige controle op het uit leggen van de preparaten. De bestrijding van de rat gaat het hele jaar door naar aanleiding van klachten van het publiek. Juist in dit opzicht is de medewerking van de Schiedammers zeer gewenst. Het gaat er namelijk om zoveel mogelijk adressen te verzamelen, waar klach ten zijn over ratten. Deze adressen worden verzameld ln een kaart systeem. De meeste hinder van de ratten- plaag ondervindt men in het wes ten bij de Vlaarclingerdijk tot aan de Vondellaan. Het Is vooral de gewone bruine rat, die de bewo ners daar overlast bezorgt. Het vergif is betrekkelijk onge vaarlijk, maar men dient wel op te letten, dat kinderen en huisdieren er niet van eten. Het vergif werkt op de bloedvaten en het veroorzaakt een inwendige bloeding, waar de die ren eigenlijk niets van merken: ze eten door tot ze sterven. De Cenrale Raad van Beroep te Utrecht behandelde dinsdagmorgen het beroep van de heer G. V., be lastingcontroleur uit Schiedam, we gens het hem op 20 april gegeven onvrijwillige ontslag uit 's rijks dienst. De redenen voor dit ontslag waren van verschillende aard. Zij omvatten niet alleen het verrichten van be-, taalde diensten zonder het daartoe vereiste verlof van zijn superieuren, maar ook onder meer het doen van onjuiste aangiften, het afleggen van onjuiste verklaringen tegenover fis cale recherche en het zich onrecht matig ven-ijken uit de erfenis van zijn overleden broer. De betrokken controleur was niet ter zitting van de Centrale Raad verschenen doch had volstaan met de indiening van een bezwaarschrift tegen de uitspraak van de commissie van advies voor de dienst der rijks belastingen, die zijn ontslag In eerste instantie had goedgekeurd. Het standpunt van de minister van Financiën werd toegelicht door mr. M. E. van NSevelt, advocaat te Utrecht, die er op wees dat de ont slagen controleur bij de behandeling van zijn zaak in vroegere instanties niet de minste tekenen van spijt In de maand oktober zijn de vol gende leerlingen van sportschool Bis- hoff geslaagd: Voor jeugdjudo, gele slip: Feter Dames, Leo Simons; gele band: Koos Broere, Jan Mattis. Stef Stock; heren gele band: J. van Beek, E. Plambeck, S. v. d. Raaf, W. Ro mein. WOENSDAG Bioscopen: MONO POLE-. De hofnar. 2, 1 en 3.15 uur. PASSAGE: Dodende liefde, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Nederlandse schilderkunst van na 1300" en schilderijen, tekeningen en gouaches van Lucebert,. Apotheek*. M. M. H. Evers, Lange Haven 81. Diversen: IRENE: Spaarbank Anno 1820, kin derfeest. MUSIS SACBUM: Schiedams Toneel, „Potasch en Perlemoer met vakan tie". WIJKCENTRUM: Ned. Gesprek Cen trum. dra. J. G. van der ploeg over „Het gesprek". DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De hofnar: 2,'7 en 3.15 Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Nederlandse schilderkunst van na. 1900" en schilderijen, tekeningen en gouaches van Lucebert. Apotheek: M, M. I. Evers, Lange Haven 81. Diversen: PASSAGE: Harmonieorkest OBK, concert. over züh afkeurenswaardige gedra gingen had getoond. Daarom drong de advocaat op verwerping van het beroep en handhaving van het onder havige ontslag aan. De Centrale Raad zal 24 november uitspraak doen. HEUSDEN Honderdviereriaertig Heusdense burgers vonden vijftien jaar geleden aan de vooravond van de bevrijding in de nacht van 4 op 5 november 1944 de dood onder het puin van het instortende middel eeuwse stadhuis. In de loop van enkele dagen had den de Duitsers grote kisten ogen schijnlijk gevuld met zand het stadhuis binnengebracht. Er zaten navigatie-instrumenten ten behoeve van de artillerie in, vertelden de Duit sers aan een ieder, die het maar horen wilde. Niemand vermoedde ge vaar. Toen het geallieerde bombardement begon dat een nieuw offensief in luidde, zochten de mensen, die niet over een eigen schuilkelder beschik ten, hun heil in de kelders van het oude middeleeuwse stadhuis. In de nacht van 4 op 5 november weerklonk omstreeks vijf voor twee een daverende explosie, die het einde betekende voor de toren van de r.-k kerk. Even later onderging de toren van de monumentale Ned. hervormde kerk hetzelfde lot. De derde en zwaarste explosie maakte van het massieve stadhuis een rokende puinhoop. Het betekende een graf voor 134 Heusdenaren. Nog geen halve dag later brachten de Engelsen de bevrijding voor de over levenden. De Duitse vernietigings troepen hadden toen hun werk ai verricht. Woensdag 11 november, 's avonds om half acht, zal in de filmzaal van de Ërasmusschool aan het West- nieuwland teViaardingen de declama tiecursus weer beginnen. Ook dit jaar staat de cursus weer onder leiding van mevrouw Lili van Haghe. De cursus, die éénmaal in de veer tien dagen op woensdagavond wordt gehouden, mag zich reeds enkele jaren in een goede belangstelling ver heugen en de verwachting is gewet tigd, dat ook dit jaar weer velen zich willen bekwamen op het terrein der deciamatiekunst. De cursus duurt zes maanden en aan het eind daarvan wordt een de clamatiewedstrijd gehouden. Alle belangstellenden voor de cur sus, zowel beginnelingen ais gevor derden worden op 11 november in de Ërasmusschool aan het Westnieuw- land verwacht. Ook in de riolering zal men de rat weer bestrijden. Ratten van een bepaalde leeftijd worden naar de afdeling wild- en vogelschade van de Plantenziekten- kundige Dienst in Wageningen ge stuurd voor proefneming. Uit Schie dam zijn er afgelopen jaar een hon derdtal gezonden. Op heel eenvoudige wijze kunnen de Schiedammers zelf belangrijk bij dragen tot de rattenbestrijding: door te letten op afgebroken rioleringen (de rat knaagt graag!), door putten goed af te dekken en door niet non chalant te z|jn met etensresten. Bü een radiohandelaar aan de Rembrandtlaan is vannacht ingebro ken. Een ruit werd ingedrukt; men mist een scheerapparaat. „Nu voorbereid straks veilig heid," was de leuze, waaronder de BB in de A-kring Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen een tentoonstel ling heeft laten circuleren, die de mogelijkheden van bescherming in eigen huis in geval van luchtaanval len toonde. De" expositie was ook en kele dagen in de Schiedamse Koop mansbeurs te zien en trok daar 576 bezoekers. Op vrijdag 6 november 1959 's mid dags van 2 tot 3 uur bestaat er ge legenheid tot kosteloze inenting tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud in het gebouw van de GG en GD, Tuin- laan 80. Eventueel inentingsboekjes der kinderen meebrengen. (Van een onzer verslaggevers) Bijzonder groot was gister middag omstreeks vier uur lu ca rond bet Vlaardingse stadhuis de belangstelling voor twee jonge mensen, die ln het huwelijk tra den. Die belangstelling gold de 23-jarige Arte Alexander van der Zwan en de 21-jarige Margareth® Poot. Niet av leen van famiüezijde was de be langstelling groot. Twee lange rijen juniores van de Vlaardingse voetbalvereniging VFC stonden in hun kleurrijke shirts opgesteld. Op bijzonder feestelijke wijze vormden zij een erepoort. En dat alles werd veroorzaakt door het feit, dat Arte van der Zwan de populaire rechtsback van het eer ste elftal van VFC is. Lawaai van stookinstallatie maakt 't wonen onmoge (Van een onzer verslaggevers) Een aantal bewoners van de U-flat van de NV Wereldhaven, tegenover het NS-station Vlaardingen-Oost, is bijzonder on tevreden. Sterker nog: men is ten einde raad! „We worden er stapel van," zo zeggen ze. En we gaan nu wéér een winter seizoen int Het derde voor enkelen van ons! De boosdoener is in dit geval de centrale stookinstallatie van het 68 luxe woningen en twee winkels tellende flatgebouw. Deze ketel-centrale, die liefst 368 radiatoren op temperatuur moet houden, is provisorisch vlak onder een aantal woningen in twee garages neergezet. De bewoners van de woningen rond de stookcentrale, die 31.000 tot 36.000 op tafel hebben moeten leggen om de „vrije sector"- woningen te kopen, kunnen niet slapen door het onheilspellende ge brom, dat door de loeiende kachels wordt veroorzaakt. Bovendien, zo zeggen de bewoners, is de installatie zó gebouwd, dat maar aan weinig voorschriften wordt voldaan. De gemeentelijke instanties in Vlaardingen zijn van goede wil. Men heeft al van alles geprobeerd. Bur gemeester, wethouders, politie bouw- politie en de mensen van de hinder wet; ledereen is er al bij betrokken geweest. Verschillende keren is, ook al weer provisorisch, getracht om noodvoor zieningen te treffen. Hét heeft slechts tijdelijk geholpen. Steeds weer keert de oude toestand terug. EnIedereen staat machteloos. Op papier is namelijk geen „eige naar" van de stookinstallatie te vin den. Weliswaar geeft de N.V. Wereld haven steeds weer opdrachten tot reparatie, maar „eigenaar" wil de n.v. niet zijn. Ook de verenigingen van huiseigenaren, die het flatgebouw telt, willen geen verantwoording ne men. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. L. G, Costa, Schieweg 99c te Rotterdam, hoofdboekhouder en procuratiehouder bij de Maat schappij Van Berkel's Patent NV. is dinsdag ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum gehuldigd door directie en personeel. Daarbij werd hem meegedeeld, dat hij is onder scheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Directie, collega's en mede werkers en vertegenwoordigers van de ondernemingsraad en van de per soneelsvereniging spraken de heer Costa toe. Er werden hem tal van geschenken aangeboden. Ook bij de NV Vernis- en Japan- lakfabriek J. C. van Wijk Co. hul digde men een personeelslid, dat veertig jaar in dienst is, de heer A. Harmsen, destijds begonnen als leer- lingkleurmaker en thans fabrieks- cbef. In 't Vooronder aan de Nieuwe Binnenweg werd de heer Harmsen toegesproken door vertegenwoordi gers van directie, kantoor-, reizigers- en fabriekspersoneel. Behalve de ge bruikelijke geschenken werd de heer Harmsen een zegelring met de ini tialen van het bedrijf aangeboden. Vrijdag is er weer een prijsklaver- jaswedstryd in het Volksgebouw. Schiedamseweg 12, met als hoofdprijs een konijn. Tevens is er dan gelegen heid om zich op te geven voor de te houden kerstbout-klaverjasavond op woensdag 23 december. Ook op vrij dag 4 december zal er een bijzondere avond zijn met speciale prijzen. De avonden beginnen om 8 uur. De winnaars van de vrijdag ge speelde wedstrijd waren: no. 1. P. Blom (winnaar kip) 4767 pt.; 2; Tem pelaar 4740: 3. C. Verheugen 4723; 4. v. Toorn 4707; 5. C. Vader 4645; 6. mevr. Profhitius 4639; 7. Spek sr. 4622; 8. J. Veïtman 4608; 9. F. v. d. Wijngaard 4592. Er waren 44 deelne mers. MAASSLUIS. Met een gemid delde van 19233 punten uit 7 ont moetingen gaat het team van Wall- ramit aan de kop van de bedriifskla- verjascompetltie te Maassluis. Tweede is Futura met 19230 pnt., uit 7 ontmoetingen; 3e Ver. Touw- fabrieken 19085 uit 8; 4e de Neeff met 18974 uit 8; 5e Witol 18880 uit 8: 6e Verolme Elektra 18538 uit 8; 7e Key Kramer met 18327 uit 7 en 8e Van Toor met 17935 punten uit ontmoetingen. En zo komt het, dat nooit een ver zoek om vergunning, nodig door de hinderwet, h(j het gemeentebestuur is binnengekomen. Er is al van alles ge daan in de afgelopen jaren. In juli 1957 kwam de heer A. Th. A. Bruy ninckx als eerste bewoner van het flatgebouw zijn woning betrekken. De heer Bruyninckx, zeeman in hart en nieren, had met vrouw en drie kinderen steeds aan boord van een schip geleefd en hij had in Vlaar dingen een flat gekocht om op de wat te- gaan wonen. Fraai was het uitzicht en de wo ning beviel hem bijzonder goed. „We dachten een rustig huis gekocht te hebben." aldus de zeeman. Aan het begin, van het winterseizoen begon de ellende. In de garage schuin onder de woning van de huiseigenaar, werd een stookinstallatie opgesteld, die de hele flat van warmte zou voorzien. Van zo'n stookinstallatie was ln de bouwtekeningen helemaal niets ge bleken. De stookinstallatie werd een hel voor het gezin Bruyninckx en voor de andere gezinnen, die er vlak bij kwamon te wonen. Twee elektromo toren, elk van 7H pk, maakten dag en nacht een leven als een oordeel. De feloplaaiende kachels loeiden vooral bij erge kou en de hele Instal latie trilde zo erg, dat niemand kon slapen. „Op mijn klacht werd toegezegd, dat er Iets aan de installatie z'ou worden veranderd." Op 1 augustus 1958 trok het gezin J. van der Ende (drie kinderen) in de flat. De heer Van der Ende, BB- iunctionaris, had Rotterdam verla ten, omdat zijn vrouw een rustige wo ning nodig had. In oktober 1958 begon de stookin stallatie voor het tweede seizoen te draaien. „Het werd een hel voor ons. Wij woonden er nog dichter bij dan de familie Bruyninckx. Alles schud de. 's Nachts kon niemand slapen en menigmaal zaten de kinderen in de kens gehuld een beetje ln de huis kamer, omdat het gezoem daar min der was." Mr. Schreurs, de voorzitter van de Vereniging van Eigenaren van de Flatwoningen, zei. dat er, niets aan te doen was, omdat het hier 'een „privé-zaak" betrof. De bewoners wendden zich daarop tot de Vlaardingse bouwpolitie. Deze installatie bleek niet op de hoogte te zijn van het feit, dat de stookinstal latie in twee garages was gebouwd. De bouwpolitie gaf toen opdracht de. zaak „binnen vijf weken" te ver beteren, De N.V. Wereldhaven bood de gezinnen uit de woningen rond de installatie logies aan in het Laurens- hotel te Rotterdam. De bewoners zou den niet zoveel last hebben van de ver bouwwerkzaamheden. De heer Van der Ende én zijn ge zin trokken naar het Delta-hotel, omdat de kinderen in Vlaardingen op school gingen. Men bleef negen dagen weg. In die dagen en nachten waren de technici van de firma Bronswerk N.V., die de installatie had geleverd, bezig om verbeteringen aan te bren gen. Zo werden de elektromotoren op geluiddempende houten pootjes ge plaatst. Zo werd het toerental van de motoren omlaag gebracht, omdat een TNO-functionaris constateerde, dat dit toerental veel te hoog was. Zo werd met ..super-motoren" ge ëxperimenteerd. Zo werd in de stu wingsbuis een stuk flexibel tussenge- deelte aangebracht om de trillingen te dempen. Zo werden muren ver bouwd en met rubber „gevoerd". Het resultaat was, dat de herrie en tril lingen met een derde verminderde. De vreugde hierover is echter van korte duur geweest. Er staat nu weer een nieuw winterseizoen voor de deur. De centrale stookinstallatie in de garages ronkt er weer rustig op los. Opnieuw kan men niet slapen in de woningen rond de installatie. En weer wordt het gebrom erger. Het getril wordt groter. Muren scheu ren eri ieder vreest, dat er binnen kort ongelukken zullen gebeuren. Het geluiddempende tussenstuk, dat vorig jaar, vanuit Italië Ingevoerd, in de stuwbuis is gezet, scheurt. Als geen nieuw tussenstuk komt er zijn er niet meer te koop dan zullen tal van radiatoren worden vernield. Zonder regelmatig toezicht brom men de kachels voort. Een conciërge heeft de flat niet meer. Ieder ook de jeugd kan vri! binnenkomen. De elektrische installaties zijn niet afgeschermd. Af en toe springen de vlammen meters ver de garage ln. Bouwpolitie, politie, B. en W. kun nen niets doen. Niemand weet tot dusver wie juridisch eigenaar is. Of dat ooit uitgezocht zal kunnen wor den laten wij in het midden. Een feit is, dat de stookinstallatie, die niet voldoet aan de eisen, in de hinderwet gesteld, rustig brandt. Dat moet ook wel, want anders zitten de bewoners van de 68 wonin gen in de kou. Zij hebben het, gedu rende het hele winterseizoen door, warm genoeg. Want de radiatoren efi het buizennet zijn zo goedkoop uit gevoerd, dat niemand de centrale verwarming naar eigen keuze kan temperen, of uitzetten, zonder de naaste buren ln de kou te zetten. Er zijn in de woningen geen regulatoren In juli van dit jaar hebben de be woners van burgemeester mr. J. Heusdcns de laatste brief gekregen. „Als er iets over de juridische kant van het vraagstuk nader bekend zou worden, dan zouden zij er iets over horen." Tot nu toe is niets vernomen, Bü informatie bleek, dat dit ook niet mogelijk is, omdat men bü het bestu deren van de bijzonder ingewikkelde akten en papieren nog tot geen enkel resnltaat was gekomen. Normaal is het- zo, dat de „eige naar" van de stookinstallatie volgens de hinderwet een verzoek indient om de installatie te mogen gebruiken. Tot dusver is zo'n verzoek niet inge diend, omdat er geen „eigenaar" zou zijn. Op papier dan niet. De gemeentelijke diensten zitten met de handen in het haar. En de bewoners zijn ten einde raad. Zij zien voorlopig nog niets gebeuren. En zij zullen dus weer een winter door moe ten met een steeds sterker wordend gebrom en getril. „Toen wjj de huizen kochten, deden wij dat in rol vertrouwen. Wij heb ben helemaal niet naar stookinstal- laties of wat dan ook geïnformeerd. Ik wist niet eens, dat de afvoerpijp van de Installatie door mijn woning zou lopen. Dat was in de maquette helemaal niet aangegeven. Wij zijn erin gelopen," zo zegt de heer Van der Ende, die van plan is alle moge lijke acties, die hij al geruime tijd voert, voort te zetten. „Dit kan niet langer zo!" Maar ook raadsman mr P. van Bochove atet op het ogenblik geen uitweg meer! Het Leger des Heils in Schiedam heeft gisteravond afscheid genomen van kapitein en mevrouw B. F. J. van den Hoek-Govaars, die uitgezonden wor den naar het internationale zendingsveid in Hongkong. Sr.-majoor A. C, Schram liet in zijn toespraak uitkomen, hoe trots men is op het echtpaar Van den Hoek-Govaars Zij ziin namelijk de enige Nederlanders, die in het verre Hongkong zendingswerk zullen gaan verrichten. Hongkong, een stad van bijna drie miljoen inwoners, waarvan een mil joen vluchtelingen, heeft als men be denkt. dat er in, sommige huizenblok ken 500 a 600 gezinnen wonen, die zich in één kamer moeten behelpen, de zending toch wel hard nodig. De zending doet er wat zij kan. Op de daken van de huizen bijvoorbeeld zijn twee scholen voor enkele hon derden kinderen gebouwd; men deelt er dekens uit aan de velen, die door de stad zwerven. Maar er is nog veel meer te doen, zo zei sr.-majoor Schram. Hij wenste het echtpaar Van den Hoek veel succes toe met hun mens lievende arbeid in 'net Verre Oosten De majoor sprak de hoop uit, dat zij in staat zouden worden gesteld de taak, die zij op zich hebben genomen te volbrengen. Bü deze afscheidsbijeenkomst, die in gebouw Irene aan de Nieuwe Ha ven werd gehouden was ojn. kolonel Govaars van het nationale hoofd kwartier van het Leger des Heils aanwezig. 3 november Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark 10,5910.595 3.77H—3.77(3 76.95—77.05 7.557,554 86.86.4—86.914 72.984—73.034 90.551—90.604 Deense kroon4.781—54.834 Noorse kroon 52.92—52 97 Canada 3.03,'g—339, Italiaanse lire 6095460.901 Oostenrijkse schilling 14.603—14.611 Met de drijvende bok Cycloop is gistermorgen een moeilijk reisje over de nollandsche IJssel gemaakt. Inde kabels hing een 12-tons gevaarte met een lengte van 27 meter: een loop brug, bestemd, voor de ijzer- en staal- handel W. H. Kroger aan de Korten- oord 61b in Nieuwerkerk a.d. IJssel. De runners van. de Cycloop hebben het zes meter hoge gevaarte knap op de rails van het bedrijfsterrein weten te zetten. De brug is in één stuk ge bouwd door de firma W. Huizer in Capelle a. d IJssel. Enkele minuten nadat ze op de plaats was gezet, kon ze reeds in bedrijf worden gesteld. Een acht man sterke jeugdbende, die in anderhalf jaar tijd zeker 59 inbraken pleegde in de Domstad en voor ongeveer vijftig mille aan buit wegsleepte, stond gisteren voor de Utrechtse rechtbank. De jonge Inbrekers varieerden ln leeftijd van 17 tot 23 Jaar. Zij. .ston den onder leiding van „Tinus", de 26-jarige loodgieter M. W: Tegen hem werd zes jaar met aftrek: 'geëist, tegen zijn medeplichtigen straffen van 2% jaar tot acht maanden. Isegem (ANP) De Nederlandse be roepsbokser Nelis Oostrnm heeft maandagavond in Isegem (Belgic) op punten verloren van de Belgische middengewicht Bob Stevens. Het ge vecht ging over 10 ronden van 3 mi- noten. Gedurende de eers'te drie ronden had onze landgenoot een groot over wicht op de Belg, die kennelijk ver rast was door het openingsoffensief van Oostrum. Maar geleidelijk her stelde Stevens zich. Er ontstond een gelijkopgaande strijd, waarin de Belg zich met suc ces verdedigde tegen de onophoude lijke aanvallen van zijn tegenstander. In de zesde ronde verloor Oostrum iets van zijn zekerheid en zijn stoten waren niet meer zo zuiver ais in het begin. Stevens werd ten slotte door de jury tot winnaar op punten ver klaard. Het publiek vond echter, dat de Nederlander minstens een onbe slist verdiend had en liet maakte zijn misnoegen over de uitspraak duide lijk kenbaar. Een wereld beweegt Is een boeiend foto- en prentenboek, een beeldge schiedenis van het moderne Azië en Noord-Afrika, In vijf hoofdstukken, naar een schema en met inleidingen van de Amsterdamse hoogleraren Romein en Wertheim, wordt een visueel overzicht gegeven van Azië en Noord-Afrika in de afgelopen halve eeuw, kortweg; van de Rus- sisch-Japanse oorlog in 1905 tot de Bandeend-conferentie in 1955, Meestal zijn de ijverige foto-zoekers (het verzamelen van de foto's en prenten ls bij een boek als dit na tuurlijk het moeilijkste werk) erin geslaagd typerende beelden te vinden. Ook zijn de samenstellers onder lei ding van H. M. van Randwijk ont komen aan het gevaar uitsluitend de politieke geschiedenis in beeld te brengen; zij hebben een ruime keuze van sociale, economische en culturele onderwerpen bijeengebracht. Hetgeen niet wegneemt dat bijna altijd toch de politieke en krijgskun dige historische foto's, en vooral die uit de eerste jaren van de eeuw, de lezer of kijker van nu het meest pakken. Het boek is een Nederlandse vertaling van een oorspronkelijke uitgave voor Indonesië. P. V, 't V. Een wereld beweegt, De volken. san Azië en Noord-Afrika op de weg naar onafhankelijkheid. Uitg. Brusse, Rotterdam 1958. Geboren: Theodora d v J B van Oort en G Nettenbreijer, Johannes B z v J B de Kouing en J M Oostrnm Monique v J F Ververs en P Don kers. Overleden; W Mulder 56 jaar.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1