Luidkeels protesterende verdachte verschijnt op kantongerecht Z. Schikhof winnaar van Maltha Raket Vlaardingse O i der raad gaat bakens verzetten Grotere activiteit in belang van oi Schiedam gaat derby tegemoet tegen SFC Gesprekcentrum praatte overHel N.V. Gouda Vuurvast opgericht Grote ravage door serie botsingen Ik heb met de hele zaak niks te maken' Return wedstrij d HBSS tegen Excelsior-M wintermantel Schiedams amateurvoetbal Wat zij vingen Zonnige ivereld SVC behaalde volle winst Wateringen nog 213 woningen te weinig chiedammers onder elkaaï Tcttin. Teken arli k él en Burgerlijke stand Wisselkoersen "~VantaloiÏ Veilmgnieuws Om kampioenschap derde Idas libre Ambtsaanvaarding dr. ir. B. M. Wepster Visafslag HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PAGINA 4 „Ik weet helemaal nergens van, edelachtbare. Ik krijg een briefje, dat Ik hier vanmorgen om kwart voor twaalf moet ko men. Het is nu één uur en ik sta er nog!Luidkeels en veront waardigd protesterend verscheen gistermorgen de zoveelste verdachte, die het doorgaande verkeer niet had laten voorgaan bij het afslaan, voor de kantonrechter. Hij had trouwens nog veel meer te vertellen: „Ik ben hele maal niet op die rijksweg 21 geweest. Ik weet nergens van. „Dan moet dus een ander in uw wagen hebben gereden". „Die wagen is geloof ik al zes keer verkocht. Ik heb niets met die zaak te maken". „Tegen mij!?" Viel best mee Wij etaleren modieuze De Broekenspecialist (Van een onzer verslaggevers) Nadat er enkele jaren klachten waren over de zeer geringe activiteit, die de Ouderraad in Vlaardingen ontplooide, is het verheugend te constateren, dat men nu met een nieuwe ploeg mensen de bakens gaat verzetten. De heer A. K. van der Wal, die in april als voorzitter van de Ouderraad werd geïnstalleerd, heeft er gisteravond in het stadhuis tijdens de eerste bijeenkomst op gewezen, dat men de nodige activiteit gaat ontplooien om de Ouderraad de plaats te geven, die haar toekomt. De verbindingen, die de Ouderraad heeft in de commissie van Advies met de Ned. On derwijzersvereniging en Volksonderwijs gaat men verstevigen om het belang van het openbaar onderwijs zo goed mogelijk te dienen. Beroepskeuze Groepen In St. Joris Doclc is het winter werk, weer op gang gekomen. Dat schrijft de leider van het clubhuis, de heer K. Scholten, in het maand bericht. Er zijn dit, jaar voor het eerst cursussen in make up en bloem schikken voor de meisjes en, boks en klaverjasavonden voor de jon gens. Dan is er de spaaractie voor de werkende jeugd, die kan sparen voor het zomerkamp I960 en voor allerlei andere zaken, Aan de dansavonden is een heel andere spaaractie verbonden. Er wordt namelijk tijdelijk een kleine bijdrage gevraagd aan de danslus- tigen, waardoor het clubhuis 'binnen een paar maanden een eigen band recorder kan aanschaffen. Men moest zich tot dusver van een ge leend apparaat bedienen. Allerlei vernieuwingsplannen zijn intussen door de jongens zelf uitge voerd en andere ide^en wachten nog op realisering. Er moet bij voorbeeld een kantine komen, de keuken is te klein en zo zijn er andere behoelten. Het geld ontbreekt om daaraan spoedig tegemoet te komen. Een moeilijkheid is ook het leidersgebrek. Maar toch schrijft de clubhmsleider in het maandbericht, dat hij ver wacht dat het een heel goed seizoen gaat worden. De Schiedamse politie verzoekt ons nog eens te wijzen op het voornemen een bromfietscursus te organiseren, althans, a, de belangstelling groot genoeg is. Deze verkeerscursus wordt op dinsdagavonden van 8 tot 10 uur gehouden en bestaat uit vier lessen. Tot besluit is er een schriftelijk exa men, waarvoor diploma's beschikbaar zijn. De kosten van de cursus bedragen f 3.50. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55. De aanmelding sluit zaterdag no- verber. Advertentie LM. En de verdachte legde uit, dat hij op het ogenblik van de overtreding met de eigenaar van de auto was. Er waren echter andersluidende getui genissen verzameld. Hij protesteerde heftig; „Ik heb er niets mee te maken". Maar: „Dat maken wij wei uit," zei de kanton rechter streng. „Goed, maakt u dat dan even uit! Ik heb weinig tijd. Geeft u me vanavond een boter ham?" De zaak ging rustig door. En of T. er nu m de auto had gezeten of niet, duidelijk was wel, dat de overtreding werd gepleegd, terwijl hij eigenaar was van de «ragen. En dus eiste de officier 75 of 30 da gen. Door het vlotte verloop van de competitie der Schiedamse zaterdag middagclubs is HBSS zaterdag in de strijd tegen Excelsior M reeds aan de eerste returnwedstrijd toe. De eer ste helft van de competitie is voor de Schiedammers zeker niet rooskleurig geweest, getuige de voorlaatste plaats op de ranglijst. In de laatste wedstrijden is echter duidelijk een herstel ingetreden en de strijd op eigen grond tegen hei Maassluisse Excelsior kan een re vanche opleveren voor de destijds ge leden 2—-O-nederlaag. In de Rotterdamse afdeling is de wedstryd GTBDVO interessant. DVO is de directe concurrent van PPSC, dat zijn leiderspositie op de ranglijst weer verstevigd heeft. GTB kan PPSC een belangrijke dienst De- wijzen door DVO van punten winst af te houden. PPSC zelf heeft vrijaf. GSS krygt zaterdag de kans om zijn derde plaats op de ranglijst te ver stevigen door de puntenwmst te be- nalen op het bezoekende Groen Wit uit Rotterdam. „Tegen mij!?", schreeuwde de ver dachte zeer verongelijkt. „U kunt helemaal geen boete tegen mij eisen!" ,Daar geeft de wet mü anders het recht toe," nep de kantonrechter te rug. „Ik stel u aansprakelijk en ik veroordeel u tot een boete van 50. De verdachte was nog niet uitge- schreeuw en uitgeprotesteerd en hij zal zijn zaak wellicht in hoger be roep, nog eens gaan verdedigen. Daar was verder het geval van de Maassluise schilder YV„ die zijn buur jongetje van elf jaar een auto liet besturen. Hij had het jongetje in de auto ge zet en gezegd: „Start maar!" Het was een paar keer mislukt. Totdat de motor plotseling aansloeg en de auto begon te rijden. De jon gen kon de wagen niet baas en reed tegen een huis, waarvan de deur werd vernield. Ook van de auto bleef weinig over. Toen de wagen werd nagezien bleek bovendien, dat hij niet vol doende was onderhouden, dat de banden niet goed waren, dat de richtingaanwijzers en de hoorn ontbraken en dat er van alles man keerde aan de remmen. De verdachte gaf alles volmondig toe: „Jawel, edelachtbare." De kantonrechter strafte hem ten slotte met een boete van 40 of 16 dagen voor het feit,, dat hij een elf jarig jongetje liet rijden,, en met Advertentie I.M. SCHIEDAM Z U I D -' H O L L A N DSC H E KAN TO ORBOEHHAN DEL. 35 of 16 dagen, 7.50 of drie, 5 of twee, 60 of 24 en 15 of zes da gen voor de verschillende gebreken aan zijn wagen. Op verzoek van de verdachte wordt de auto niet verbeurd verklaard, nu ">v mag hij het voertuig naar de sloop brengen. „Het viel best mee, hoor," zei trouwhartig een beetje overmoedig een Schiedamse jongeman, die op een bromfiet shad gereden met op de bagagedrager een vat, dat hij met een hand moest vastklemmen. De verbalisant deelde mee, dat de jongen slingerde van de ene kant van de weg naar de andere. De zaak werd aangehouden. De chauffeur W. was zo overtuigd van zijn nauwkeurige rekenmethoden, dat de kantonrechter hem moest vrij spreken voor het feit, dat hij veer tien passagiers m zijn wagen zou hebben vervoerd, in plaats van het maximum aantal: 13. Hij werd echter wel veroordeeld voor twee andere kwesties: Zijn wa gen lag vol sigarettenpeukjes en was niet voorzien van een stempel van dc rijksinspectie, Tien gulden of vier dagen en vijf gulden of twee dagen luidde het vonnis. in mooie kwaliteit velours met luxueus „temptation bont", m de nieuwste mo dekleuren voor de zeer speciale prijs van slechts HOOGSTRAAT SCHIEDAM 1 De laatste partijen om de Maltha Raket zijn gespeeld en de jeug dige Entre Nous-speler Z. Schikhof is dit jaar als triomfator uit de strijd gekomen. Zijn clubgenoot L. van Soelen heeft beide vorige ja ren beslag op de mooie prijs gelegd en zou, als hij thans wederom overwinnaar was geweest, definitief eigenaar van de mooie prijs zijn geworden. Op de laatste avond moesten ook nog Buijtenbek en Kooij een partij spelen, maar de uitslag was niet van belang. Nu was de stand zo, dat Schikhof op de laatste speelavond uitgespeeld was en met 12 matchpunten aan de kop stond, en dus een afwachtende houding moest aannemen. SCHIEDAM' Geboren: Eric J. F. z v J. J. F. Morel en I. M. Vreke; Hetty J. d v T. Bakker en D. van Bokhorst; Mary PövA. Verheul en B. Hercules; Petra d v D. Sparre- boom en A. Holleman; Martha, ei v P. Bakker en S. de Man; Bernardus A. z v W. van der Velden en P. A. M. M. Gerse; Paulus A. J. M. z v P H. A. Willers en A. M. T van Wes terhoven Overleden: J. L. Mierendorf, 71 j; K. Winkel, 60 j; G. Meerhof, 65 j. wed. van A. Gille. Engels pond 10.59i—10.592 Amerik. dollar 3,77j-i3.78 its Franse frank 76,9577,05 Belgische frank 7,55g7,552 Zwitserse frank 86,37487,024 Zweedse kroon 73,01473,065 Duitse mark90,5990.64 Deense kroon 54,785—54,834 Noorse kroon 52,91452,965 Canada 3,99i3.991 Italiaanse lire 60,87560.921 Oostenrijkse schilling 14,61—14,62 Voor Van Soelen was het dus een zware opgave. Hp bleek echter niet voor de volle 100 pet. op stoot, want na de 13e beurt had hij reeds een achterstand bij Van Duyl van 150 caramboles. Hoewel Van Soelen tegen het einde van de party nog vier opgelegde kan sen kreeg, benutte hy deze kansen niet, zodat in de 2Pe beurt Van Duiil zyn 350 vol had. Van Soelen, die 294 noteerde miste de nastoot. Onmiddellijk na afloop heeft de heer D. Simons namens het district- bestuur met de heer Schikhof ge complimenteerd en hem de Maltha Raket overhandigd. De uitslagen van de gespeelde par tijen waren: Buljtenhek 250 250 21 SS 11.90 Kooij 250 100 21 32 4.76 Van Duijl Van Soelen 350 350 29 59 12.08 350 294 29 43 10.14 De eindstand luidt: Scllikhof 1750 1750 171 72 10.17 12 Van Soelpn 2450 2337 149 121 15.75 10 Buljtenhek 1750 1627 163 60 9 98 10 v. S. Thans 175G 1592 175 70 9,04 10 v. Du ijl 2450 2283 173 140 12.75 8 Valkesteijn 1750 1399 187 59 7.49 4 Kooij 1750 1199 147 61 7.63 2 v d Velden 1750 1388 200 38 6.92 2 Doordat de heer Ruggenberg we- gens ziekte verhinderd was te spelen was er stagnatie in deze serie ont- Advertentie LM. HOOGSTRAAT S6 - TELEFOON 6S981 Voor de eerste maal in deze competitie staat het Schiedamse amateurvoetbal voor het komende weekeinde een derby te wachten. De, op de ranglijst hoogst geklasseerde Schiedamse club, Schiedam, gaat zijn eervolle tweede plaats verdedigen tegen SFC. Laatst genoemde club heeft na vijf gelijke spelen zondag de eerste over winning geboekt en is op zich zelf dus nog ongeslagen. Dit heeft voor SFC een vierde plaats op de ranglijst opgeleverd en gezien de goede posities van beide clubs zal het aan spanning m deze plaatselijke ontmoeting niet ontbre ken. De ontmoeting vindt plaats op het SFC-terre:n. Excelsior '20, dat het afgelopen zondag tegen koploper Neptunus niet kon houden, krijgt de gelegen heid op eigen terrein tegen RKAVV DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De hofnar: 2, 7 en 9.15 Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Nederlandse schilderkunst van na- 1900" en schilderijen, tekeningen en gouaches van Lucebert. Apotheek: MOM. H. Evers, Lange Haven 81, Diversen: PASSAGE: Harmonieorkest OBK, concert. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: Het groene masker, 2, en 9.15 uur. PASSAGE: Het complot der 39 stap pen, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Nederlandse schilderkunst van na 1900" en schilderijen, tekenlagen en gouaches van Lucebert, Apotheek: M. M H. Evers. Lange Haven Si. Diversen: MUSIS SACRUM: Personeelsvpr. RUn- bende, feestavond. IRENE: Oranjevereniging Guefio, feestavond. STEDELIJK MUSEUM: Vereniging van Vrienden van het Stcdeiljk Museum, lezing ever het Isenhel- mer Altaar. weer wat verloren terrein te her winnen. Het puntenverschil m deze afdeling van de tweede klasse tus sen de 'desbetreffende clubs is slechts genng, zodat een gewonnen of verloren wedstrijd grote veran deringen op de ranglyst te weeg kan brengen. Door twee achtereenvolgende ne- lagen is SVDPW tot m de midden moot van de ranglijst teruggewezen. De jongens van voorzitter Hardeman zullen ook zondag de tanden flink op elka- moeten zetten om bij Quick Steps, dat de derde plaats bezet, tot enige puntenwmst te komen. Ook Mratinit krijgt het moeilijk op eigen terrein tegen Kranenburg, dat naar de bovenste plaats lonkt. De overtui gende overwinning op Delfia zal onze stadgenoten echter het nodige zelf vertrouwen geven. DRZ, dat zich uit de onderste re gionen van de ranglijst heeft losge maakt, gata zondag te gast bij kop loper Nado-Vooruit. Ook Umo, dat twee weken geleden de bovenste plaats bezette, heeft ondervonden dat DRZ verrassend van zich af kan slaan en om deze reden is een gunstig resultaat voor onze stadgenoten ze ker niet uitgesloten. Ursus ten slotte is successievelijk afgezakt tot de on derste regionen. De Schiedammers zullen op hun tellen moeten gaan letten om niet te ver achterop te ra ken I nde uitwedstrijd tegen IFC aanstaande zondag zal fel op punten wmst gespeeld moeten worden om zich van de onderste plaatsen af te houden. In de Rotterdamse afdeling beezt V?F nog steeds de onderste plaats, al wordt deze met Steeds Hoger ge deeld. Er is enig herstel bij de scheepsbouwers en dit zal in de uit wedstrijd tegen St. Lodewyk de doorslag moeten geven. Demos, dat rustig In de middenmoot van de rang lijst vertoeft, moet op eigen terrein te^en Germinal tot winst in staat zim, terwijl schiedamse Boys weer nieuwe mogelijkheden gaat krijgen, waneer op eigen grond de zege zou worden behaald op het leidende Boe zemkwartier. Zeer terecht merkt de heer v, d. Wal op, dat de ouderraad zijn be staansrecht alleen maar kan bewij zen, wanneer hy op voldoende steun van de oudercommissies kan rekenen.. Door het houden van lezingen gaat men ook trachten het mzicht in de problematiek te vergroten. Het eerste optreden van het dage lijks bestuur van de raad geeft zeker reden te vertrouwen, dat hij tot een regelmatige activiteit zal komen. De eerste vergadering, die de ouderraad voor het lager onderwijs jn Vlaardingen in nieuwe samenstel ling hield, was voor een groot deel gedijd aan voorlichting over het on derwerp „Het belang van de beroeps keuze". Vangstberichten van woensdag morgen: VI 14 4 kantjes; VI 56 24 ktj; VI 70 10 ktj; Vl 78 17 ktj; VI 79 50 ktj; Vl 85 25 ktj; VI 89 10 ktj; VI 97 20 ktj; VI 112 40 ktj; VI 114 2 ktj; VI 115 4 ktj; Vl 132 7 ktj; VI 142 20 ktj; VI 172 6 ktj; VI 190 10 ktj; VI 197 12 ktj; VI 199 wemig; VI 203 6 ktj; VI 208 9 ktj; VI 216 45 ktj. Prijzen van hedenmorgensteurha- ring «Ie 33,90; makreel 43,40. Vangstberichten van donderdag morgen: VI 7, 34 kantjes; VI 14, 7; VI 70, 12; VI 78, 4; VI 79, 4; VI 85, 8; VI 89, 9; VI 97, 20; VI 110, 20; V! 112, 3: VI 114, 20; VI 115, 2; VI 131, 17; VI 132, 6; VI 142, 12; VI 172, 5; VI 190, 20; VI 197, 5; VI 199, 10; VI 203, 4;" VI 208, 40; VI 216, 10. De Deen J ór g en Andersen gelukkige kerel"heeft een jaar gewoond op de Fidsji-eiianden, op Samoa er. de Tonga-eilanden in de Stille Oceaan. En aangezien hij ah befaamd wereldreiziger met schrij ven de kost verdient, heeft hij zijn heerlijke ervaringen, geboekstaafd. In het kloeke, door H. P. Leopold uitgegeven werk Lagune van het geluk vertelt hü van het zonnige, onbezorgde leven van gelukkige, met veeleisende mensen te midden van een overdadige natuur. Zijn verhaal graaft, zoals dat meestal met dergelijke journalistieke reisreportages gaat, niet diep, maar boeit de lezer cn. maakt hem deel genoot van dat helaas zo verre, zon nige wereldje. Het aardigste gedeelte van dit luchthartige, vaak humoristische boek is gewijd aan een bezoek aan Tonga, het rijkje van de indrukwekkende, statige koningin Salote. die zoveel aandacht trok tijdens de kronings feesten in Londen. Verder wordt de lezer getroffen door een ontroerende beschrijving van het leven op het melaatseneiland Makogai. Tussen de bedrijven door worden we gecon fronteerd met een geheimzinnig en verlaten scheepswrak. Het boek is met goede foto's ge ïllustreerd en door Johan Winkler op uitmuntende wijze uit het Deens vertaald. H. J. Men was er in geslaaagd mej. F. G. Grocnewoud van het bureau voor beroepskeuze in "Rotterdam bereid te vinden het een en ander over dit belangwekkende onderwerp te ver tellen. Het bureau ih Rotterdam, dat een afdeling vormt van het Gewestelijk Arbeidsbureau, richt zich op het hele Waterweggebied. Het bureau advi seert niet alleen ten aanzien van kin deren, maar ook voor volwassenen, die door verschillende oorzaken hun j beien doosje 73 plaats niet gevonden hebben of geen bevrediging vinden in hun functie. Typerend is, dat voor jongens en mannen driemaal zoveel wordt gead viseerd als voor vrouwen en meisjes, hetgeen waarschijnlijk mede verband houdt met de opvatting dat een juiste beroepskeuze voor meisjes niet zo be langrijk is. Men ziet de werkkring te veel als overbrugging van school naar huwelijk, ondanks het feit dat toch ruim 20% van de meisjes ook later op een zelfstandige werkkring blyft aangewezen. Uitvoerig besprak mej. Groene- woud de groepen waarin men de ad- vies-aanvragenden kan verdelen. Elk van deze groepen vindt echter op het bureau de adviseur, die na een uit gebreid onderzoek zowel ten aanzien van het te kiezen beroep als de daar voor bestaande studiemogelijkheden een advies uitbrengt. Bij het onderzoek kan dus ook blijken of men de mogelijkheden voor een bepaald beroep heeft en of men op een bepaalde school wel thuis hoort. Te vaak nog wordt de studie richting van het kind bepaald door een te groot verantwoordelijkheids gevoel van de ouders of misplaatste oudertrots. Het grote belang van de beroeps keuze is, aldus mej. Groenewoud, dat het daardoor mogelijk wordt de juiste man (vrouw) op de juiste plaats te brengen, zowel in het belang van de gemeenschap als van het individu, omdat daar de beste persoonlijke ont plooiing mogelijk is. Na de inleiding door mej. Groene woud volgde een zeer levendig gesprek over diverse facetten van de prak tische uitvoering van de beroeps keuze. Coöp. Centrale Veilingsvereniging GA te Gorkum. De noteringen waren op 4 oktober 1959: kropsla 1 100 st. 14001600, id, 2 300—900, stoofsla kg 22, spinazie 41, bospeen bos 23—29, prei kg 1031, bloemkool 1 st. 3651, ld. 2 2435, id. 3 13—18, kroten kg 1529, seldery bos 6073, andijvie 716, staaksnybonen 165, pronkbo- nen 48, groenekool 1018, rodekool 30,wittekool 1725, knollen 2023, uien 1532, "winterpeen 1720, boe renkool 1520. witlof 20136, aard- „In het gesprek tracht men in de eerste plaats elkaar beter te leren begrijpen en de mening van een ander te respecteren, om ver volgens naar de gehele waarheid te zoeken. Een ieder, die dan ook aan een gesprek deelneemt, begeeft zich op een riskant terrein. Men komt namelijk dikwijls tot de ontdekking, dat de „waarheid" hele maal onjuist blijkt te zijn. Maar niettemin is het goed, als mensen van geheel andere levens opvattingen, geloof of politiek in een gesprek tegenover elkaar komen te staan". Dit waren de woorden, waarmee drs. J. G. v, d. Ploeg, secretaris van het Nederlands Gesprekscentrum een aantal leden van het centrum, die gisteravond waren samengekomen in het Wijkcentrum Nieuwland, duide lijk maakte waartoe een gesprek kan dienen. Voor drs. Van der Ploeg, die uit Rotterdam was gekomen om deze gespreksavond te leiden, was het jammer, dat slechts een klein aan tal leden aanwezig was. Toch wees de heer Van der Ploeg er op, dat in Nederland op het ogen blik ongeveer zeventig gespreks- centra zijn, die ieder ongeveer tien maai per jaar samenkomen. De be langstelling Is bovendien nog steeds stijgende. Het voornemen om een nieuw be stuur te kiezen moest door het ge ringe aantal aanwezigen in duigen vallen. Het gesprekscentrum, dat in 1949 is opgericht door prof. Kohnstamm en drs. Van der Ploeg streeft er naar om mensen, die er een gezonde, eigen mening op na houden, met elkaar m contact te brengen, zodat men zijn meningen kan uitwisselen en op die wijze tot een eventueel vergelijk ko men. staan. De heer Ruggenberg is inmid dels m een ziekenhuis opgenomen en de door hem gespeelde partijen zyn nietig verklaard. Uitslagen voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 3e kias libre: Poule 1 gespeeld by HOV te Vlaar dingen: Zeebreats 100 46 26 9 1.78 V. d. Kooij 100 100 26 20 3.84 van Tielen 100 100 38 13 2.63 Valk 100 99 38 12 2.60 Suunnondt, 100 100 3a 12 3.0, Liebregts 100 74 33 18 2.24 Poule 3 gespeeld by De Sluis te Schiedam v Kempen 100 100 37 14 2.70 Schra 10O 82 37 12 2.21 v. Reeven 100 100 39 22 2.56 de Wölde 100 61 39 7 1.56 Weekamp 100 100 44 16 2.27 Hartog 100 96 44 14 2.19 Stadhouder 100 100 38 9 2.63 Leenderts 100 94 38 14 2.47 Door de N.V. Gebr. Nagtegaal te Gouda en de N.V. Koninklijke Delfts Aardewerkfabriek De Por- celeyne Fles, v.h. Joost Thooft en Labouchere te Delft, is opgericht de N.V. Gouda Vuurvast te Gouda, die ten doel heeft de fabricage van en de handel in vuur- en zuurvaste materialen en aanver wante artikelen en alles wat daarmede in de ruimste zin ver band houdt, daaronder begrepen het deelnemen in en het voeren van de directie over ondernemin gen met gelijksoortig of aanver want doel. Het maatschappelijk kapitaal vari 'de nieuwe vennootschap bedraagt 5.000.000, verdeeld Sn 5000 aandelen van 1000. waarvan bij de oprichting 1750 aandelen zyn geplaatst. De N.V. Gebr. Nagtegaal neemt deel voor 1050 aandelen, die worden volgestort door inbreng van het gehele tot dusver door haar uitgeoefende bedrijf. De Poreeleyne Fles neemt deel voor 700 aandelen, waarvan 70 worden volge stort in contanten en de overige door inbreng van grondstoffen en gereed produkt. De directie ml worden ge voerd door de heer E. C. van den Bovenkamp. Er werden enkele zeer interessante hlms vertoond, o.a. Bahrain, het centrum van de oliewinning in Per- zië. Ten slotte toverde men op het witte doek een film over India. On danks het regenachtige weer werd deze avond goed bezocht. De eerste teams van de Schiedamse Volleybal Club hebben In de afgelo pen week wederom de volle winst be haald. Dames 1 won met 3—0 aange zien Rotterdam Zuid bij voorbaat deze wedstrijd gewonnen gaf. Heren 1 zegevierde met 30 iver het zeer zwak spelende DRL 2, dat hoegenaamd geen tegenstand bood. Dames 2 presteerde het een 22- geitjk spel af te dwingen van het sterke Hou Stand 1. Een nog mooiere prestatie was het gelijk spel. 22, dat het derde dames-team behaalde tegen Spel. H'berg 1. Het enthousiasme van de Schie damse dames bracht hier, na een 2o-achterstand, de balans in even wicht. Heren 2 ten slotte won met 31 van Shell 2 in Vlaardingen. Op het programma staan nu: dames: SVC 3—Tenaco 1, Smash 1— SVC 2, SVC 1DOP 1. Heren: SVC 2 —Rang 1, SVC 1—Spel. H'berg 2. WATERINGEN Indien men in de gemeente Wateringen alle aan vragers naar behoren wil huisvesten zijn er 213 woningen nodig. Daarom betreuren B. en W. dat er in 1958 slechts 36 woningen werden toegewe zen, terwijl in 1959 maar 18 wonin gen gebouwd mochten worden. Daarom verwachten B. en W, dat ook voor 1960 slechts weinig woningwet woningen zullen worden toegewezen. De particuliere woningbouw zal in Wateringen dus de oplossing moeten brengen. Slechts wanneer men jaar lijks gemiddeld honderd woningen bouwt is het tekort rekening hou dend met de op te ruimen krotwo ningen! m 1970 geheel opgelost. B(j de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij onderwijs zal geven in de theoretische organische scheikunde heeft dr. ir. B. M. Wepster gistermid dag in de aula der hogeschool een rede uitgesproken over het onder werp „De theorie van de praktijk der organische scheikunde". Hij wees erop dat er weinig twijfel meer over bestaat dat theoretische beschouwingen in de organische chemie een sterke positie hebben verkregen, welke voorkomt uit de ar beid van onderzoekers met ver uit eenlopende achtergrond en belang stelling. Spreker gaf vervolgens een aantal voorbeelden van onderzoek met kwantitatieve doelstellingen, waarmee een indruk werd gegeven van de methode van werken. Het is een methode, waarvoor de term „kwan titatieve empirie" om velerlei rede nen bijzonder geschikt is. Deze term suggereert aan de theoretische organicus, dat in een verre toekomst wellicht de organische chemie zal kunnen worden verheven tot de werkelijke exacte weten schappen. Ten slotte is er, aldus spreker, de vraag, of de theoretische organische chemie ook in Delft gedoceerd en bewerkt dient te worden. Hij meende deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden en wel op grond van het feit, dat geen organicus zich thans nog kan veroorloven de theo retische aspecten te verwaarlozen. Men kan geen goed organicus zijn zonder een behoorlijke kennis van de theorie, die immers in staat is zeer nuttige diensten te verrichten bij de voorbereiding, uitvoering en interpre tatie van het experimentele werk. Voor de goede organicus is de theorie een deel van de praktijk. Na de ambtsaanvaarding hield de nieuwe hoogleraar een ontvangst in het stedelijk museum Het Prinsen hof. (Van een onzer verslaggevers) Een grote kettingbotsing op rijksweg 16 ter hoogte van de Fokker fabrieken heeft gisteravond het verkeer n de richting Rotterdam, dat toch reeds vertraging ondervindt door het opgebroken wegdek vande brug over de Oude Maas, nog langer opgehouden. Omstreeks vijf minuten over zeven zag de bestuurder van een personenauto die op het linkerdeel van de rechterweghelft in de richting Rotterdam reed, de 41-jarige J. T. uit Sprang-Capelle plotseling een auto voor hem remmen en dwars over de weg tot stilstand komen. De heer T. stopte, maar het volgend ogenblik reed voor hem achteruit en bot ste tegen zijn auto. Tegelijkertijd werd de auto van de heer T. aan de achterzijde geraakt door een personenauto, bestuurd door de 59-jarige A. F. A. van M. uit Oos- terwjjk. Op zijn beurt werd deze auto van achteren aangereden door de personenauto van de 33-jarige J. T. uit Rotterdam, waarna ook de per sonenauto van de 28-jarige B. L. D. uit Eindhoven op deze achterste auto botste. De 41-jarige H. van L. uit Middel burg schoof met zijn bestelwagen op de auto van de heer D. en werd zelf aan de achterzijde geraakt door het busje van de 39-jarige C. H. uit Moerdijk. Ten slotte reed ook de 45- jarige inwoner van Bergen op Zoom, de heer J. C. G„ met zijn personen auto op de ravage in. De politie, die zeer snel ter plaatse was, zag kans om de opstopping zo kort mogelijk te laten duren, door de hele file van op elkaar gereden auto's met vereende krachten in de par- keerstrook te schuiven. Een zieken auto bracht daarna de gewonden naar het gemeenteziekenhuis. Ze konden echter allen na daar behan deld te zijn, naar huis terugkeren. De bestuurder van de achterste auto, Je heer J. C. G„ brak iikele ribben en liep een wond in zijn »e- zicht op. Zijn zestienjarige zoon, J. G., kreeg verwondingen in gezicht en hals. Een inzittende van de auto, be stuurd door B. JU P. nit Eindhoven, de 58-jarige A. de T., liep een her senschudding op. De Middelburger H. van L. kreeg wonden aan hoofd en linkerbeen en zijn echtgenote liep een hoofdwond op. Een andere inzit tende van deze auto, de heer F. van E. uit Terneuzen, liep schaafwonden op. Al deze gewonden werden be handeld in het ziekenhuis. De zwarte personenauto, waardoor de eerste auto van da heer T. uit Sprang-Capelle moest stoppen, is na achteruit tegen de auto van de heer T. te zijn gereden, direct weggereden. De politie stelt een onderzoek m. Vlak voor deze gecompliceerde bot sing kwamen nog twee kleine botsin gen op de door de interlandvoet- balwedstryd in het Feïjenoordstadion erg drukke rijksweg 16 voor. Deze leverden slechts geringe materiële schade op. ROTTERDAM, 4 november He den kwamen aan de Visafslag alhier 4 vaartuigen en werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 5.00 6.10; sd. midd. 4.304.45; id. klein 3.90—4,10; id. slips 3.35—3.50; Tarbot gr. 3.301.00; id. klem 1.201.40; Griet 1.20—1.45; Schol gr. 54—56; id. midd. 55—59; id. klein "3645; Schar 2024; Zeebot 2325; Schelvis midd. 6860; ld. klem 49—51; Kabeljauw gr. 72—74; id. midd. 52—58; id. klein 41—43; Makreel 26—38; Zeehanen klein 26—36; Wijting 20—33. —B|j KB Is verleend de eremedaille m goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan H. Naastepad werkzaam bij Unilever N.V Tijdens het voetballen op het BPM-sportpark te Vlaardingen heeft gisteren ,de zeventienjarige scholier P. W. J. een trap tegen het hoofd gehaa. De jongen, die een ogenblik het bewustzijn verloor is door de GGD-ambulance naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Hier bleek, dat de scholier een hersenschudding had opgelopen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1