?m i/o" te volkstellen: kom erin en vraag maar fn Brazilië en Peru liggen goede kansen voor landbouwkolonies Gróót feest roer moedige kinderen Vrije-Volklezers kiezen BRAVOBRIGAOE Caballero Generale repetitie over 10.000 huizen Jasonreactor voor Petten Kees Martelers verlaat VRON Prins rui Zuidamerikaanse reis Wielrijder door auto gegrepen De backs zijn sterker dan wij dachten bij deze fles een fles ORANA limonadevan Ib^voor 76 et. J DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 HET VRIJE VOLK Tijdelijk bij elke fle& Zwarte Kip Wijn, Vruchtenwijn of Advokaat een fies Orana limonade van IS? voor 76 ct (Van e€n onzer verslaggeefsters) Bent w een gezin of een huishouden? Woont u in een be drijfswoning, een varend schip, of een plaggenhut? Bent u een oom van het gezinshoofd? Of zijn nichtje? En schrijft u uw godsdienst zo u er een heeft met de letters Ap. Gen., D.G., O. Bis C.? Of moet het gewoon zijn N.H. of R.-K.? Bij wijze van generale repetitie voor die telling van volgend jaar zijn er vorige week in tienduizend Nederlandse woningen, verdeeld over het hele land, formulieren bezorgd met allerlei vragen erop. Trouwhartig Gepieker Niet te betalen Ais straks de statistieken van deze proeftelling verwerkt De eerste BRAVO BRIGADIER 1959 is benoemd. Zonder daarover ook maar een moment te twijfelen, kozen wij Jan v. d. Willigen uit het Utrechtse Rhenen. Deze twaalfjarige heeft zich zodanig onderscheiden, dat hij z'n plaats in het erekorps compleet verdient. Wat deed Jan? De heer W. Rebergen. Kerkplein 6. vertelde ons daarover, namens tal van inwoners uit Rhenen, o.m. dit: 'Maandenlang trok m'n buurjongen er op uit met zijn wagentje om schillen op te halen voor de koeien, die ten gevolge van de droogte honger leden, 's Morgens om zes uur begon Jan schillen te verzamelen. Tussen schooltijd en 's avonds ging hij naar de droge weiden. Geen woord van dank ontv; hij. Alleen de koeien, die Jan ten slotte op een duimpje Kenden, stormden op hem af.' In kolonieverband Landingsrechten Zoekt U iets beters Rook dan morgen eens Derde wethouder in De Lier? a \>y Advertentie l.M. Het Nederlandse volk als geheel hoeft zich over dergelijke vragen pas vol gend jaar mei het hoofd te breken als wc allemaal worden gevoiksteld of voiksgeteld. net wat u wilt. Maar een kleine tienduizend Nederlandse ge zinnen en huishoudens nee, dat is niet hetzelfde heeft het deze week al moeten doen. in aeze ruoneK vermeiat Het Vrije Volk tonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. O» da hals van elke fles zft es» Snelspaarkaart Plak. hierop 5 kip. pan (op elke fles wijn. Vruchtenwijn, advokaat en limonade zit er één) en u ontvangt bovendien een He® Monaco voor de halve prijs. Het invullen van die papieren, was vrijwillig; de mensen hadden'te vo ren. een beleefde brief gekregen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek ia Den Haag. Zij waren uitgeko zen voor die proef telling en of ze zo vriendelijk wilden zijn mee te wer ken? stond er in die brief. Deze week zijn de formulieren opgehaald. Ais Amsterdam een maatstaf is en waarom zou het niet zijn wij een bereidwillig volk. Van de 950 Amsterdamse gezinnen die formulie ren kregen zijn er maar 55, die-niet wilden meedoen. Toch zijn. er meer van wie men geen gegevens zal krij gen; dat zijn dan de mensen die zel den of nooit thuis zijn. Er kondén nu eenmaal niet meer dan tweemaal twee dagen worden uitgetrokken voor dat bezorgen en ophalen van de for mulieren. Wij zijn in het oude hart van Am sterdam een ochtend mee geweest, trap op trap af om die formulieren te halen. Vrijwel alle mensen had den een trouwhartige poging gedaan om ze in te vullen, maar lang niet iedereen was erin geslaagd. Ze verontschuldigden er zich een beetje verlegen voor. Of we maar even wilden binnenkomen. Dan .moest- meneer maar vragen en zelf •invullen; hij was ten. slotte gewend fmet' de pen om te gaan. De antwoorden kwamen grif; des noods met hele familiegeschiedenis- 'sen erbij. Niemand nam aanstoot aan de vraag: In welke inkomsten- iklasse valt u? Ze hoefden alleen maar op te geven: 'beneden 65 gul den in de week' of 'van 65 tot 90 gulden In de week' of zo iets globaals, maar «r waren er heel wat die pre cies vertelden wat ze verdienden. 'Dat komt' set de ambtenaar, 'omdat dit een arbeidersbuurt is. Daar zijn de mensen vlot en mak kelijk. Mijn collega's in de zoge naamde betere buurten hebben het wat dat betreft moeilijker. Daar zijn de mensen wantrouwendenze denken dat de belastü.g erachter zit en dat is toch echt niet zo.' Nee, wantrouwend waren ze be paald niet. Ik had naar recht en rede moeten opbiechten dat ik een indringster was, dat ik met die hele volkstelterij niets te maken had en alleen maar een nieuwsgierige jour naliste was. Maar ik kre-g er ner gens de kans voor. Men accepteerde het als iets gewoons dat er twee mensen kwamen. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse artiest Kees Slan ders heeft zich teruggetrokken uSt de VRON. „Er zitten te veel dilet tanten in de leiding. Er maken technische noch artistieke vakmen sen deel van uit," zo verklaarde de heer Manders tegenover het ANP. Hij had zelf een werkschema voor de opzet van de VRON opgesteld, waarin hij tot de conclusie kwam, dat er ten minste een aanvangs- kapitaal van een half miljoen gul den. en een voorbereidingstijd van zeker vijf maanden nodig is. De VRON zelf.had een aanvangskapi- fcaal van een ton begroot, en wil reeds op sinterklaas gaan uitzen den. Merkwaardigerwijze bleken de een voudige vragen vaak het moeilijkst te zijn. Ingewikkelde verhoudingen als één huishouden bestaande uit twee gezinnen met ergens ook nog weer een. kostganger, leverden niet eens veel problemen op. Maar welde vraag, waar men na het achttiende levensjaar nog meer had gewoond, behalve in Amsterdam. 'Ik heb nog een poos ie buiten ge woond,' zei een alleensmande oude vrouw, Buiten bleek Haarlem te zijn, maar ten slotte is Amsterdam-West ook buiten voor i< mand die in de binnenstad is geboren en getogen. Ze was naar Haarlem vertrokken in 1940, dat kwam er na veel piekeren wel uit. Maar wanneer was ze nou weer teruggekomen? 'Na dat bom bardement...' We hebben het maar op 1943 gehouden. De soorten onderwijs die ons lieve vaderland' rijk is, bleken ook nogal eens tot verwarring te leiden. Mid delbaar onderwijs met vijf- of zesja rige cursus had iemand ingevuld, wiens beroep niet leek te wijzen, op zo'n langdurige schooltijd. Het bleek, dat hü een cursus voor de binnen vaart had gevolgd. Ras-Amsterdammers worden altijd aangezien voor een nieuwsgierig volkje, maar daarvan is ons niets ge bleken. De vraag of men één van een tweeling was, wekte hier en daar eeq lachje, maar niemand vroeg: .W&ar om willen m dat nu weten,? Het is eên van de vragen die alleen aan deze uitgezochte tienduizend ge steld wordt; volgend jaar staat die niet op het formulier. Blijkbaar heeft de statistiek voldoende aan een steek proef wat de tweelingen betreft. De waag naar centrale verwar ming leidde tot. hilariteit.; die naar een televisietoestel geenszins. Die werd trouwens opvallend vaak met ja beantwoord. Eén vraag vrezen we nu al zal niet leiden tot erg betrouwbare statistieken. Dat is de vraag: zoekt u een andere woning en zo ja. hoe veel huur wilt u dan maximaal be steden? De meesten. hadden neen geant woord, hoewel er in dat- deel van Am sterdam bepaald geen riante wonin gen staan. Er waren zelfs nogal wat notoire krotten bij. Willen ze dan geen betere woning? Natuurlijk wel, 'Maar. we hebben AOW, we kunnen geen tachtig gul den in de maand betalen.' En ergens anders: 'Weet u er één tegen een redelijke prijs? Ik betaal hier tien gulden; een nieuwe woning voor mijn gezin komt op negentig, honderd gulden in de maand Daar kan ik niet aan beginnen. Twaalf gulden, in de week is het meeste dat ik zou kunnen verwonen. Nou, dat boef je toch niet eens in te vullen.' Nee, had ook het oude echtpaar ingevuld, dat zo graag 'naar buiten wiide. Voor deze echtelieden was 'buiten' IJmuiden. Aan ruilen hoef je iiiet te beginnen want wie wil zo'n Kleine oude stadswoning in een nau we straat? 'Nou en vestigingsvergun- 5ing zomaar, krijgen wij niet en een huisje kopen kunnen we niet.' (Van een onzer verslaggevers) "Nederlandse immigranten zijn van harte welkom in Brazilië en Peru. Er liggen daar kansen voor landbouwkolonies die zeer de moei te waard zijn,* Deze boodschap heeft prins Bernhard mee terugge bracht van zijn reis naar deze beide landen, die zestien dagen heeft geduurd. Hef was zijn vijfde bezoek aan Zuid-Amerika. Om tivee uur gistermiddag arriveerde onze 'reizende ambassadeur' met de DC-7-c, Zwarte Zee op Schiphol. Koningin Juliana kwam hem afhalen in gezelschap van de prinsessen Irene en Marijke. Meteen na de verwelkoming zaf de Prins een persconferentie, die begon met het. voorlezen van zijn schrifte lijk vastgelegde indrukken. IX' Prins heeft in Brazilië de Ne derlandse landbouwkolonies bezocht, •die tijdens zijn vorige reis door zijn korte ziekte niet aan bod zijn geko men. De grotere daarvan streven thans alle naar uitbreiding. 'Dat getuigt van een redelijke welvaart. Zoons van de kolonisten moeten straks eigen Zijn en er ZOU een getal bij zijn j bedrijven vestigen. Van belang is dat van: In 1959 zochten van de w 10,000 Nederlanders er zoveel naar een andere woning', dan kan men daar deze aanteke ning bij maken: Geen andere woning zoeken betekent be paald niet: geen andere wo ning wensen. Het zal in vele gevallen wél betekenen, dat men berust heeft in de misère. men hier niet achter raakt by het steeds hoger wordende peil van de landbouw in Nederland.' Het grootste probleem bij deze uit breiding waarvoor de plannen al zyn^ uitgewerkt vormen de kosten. De Prins zei later in antwoord op een vraag daaromtrent: 'Ook het ontvangende land moet 'financiële huip verlenen. Die bereidheid bestaat gelukkig, ook al omdat onze landge noten eerste klas krachten zijn en een soort van school voor de plaatse lijke boeren.' Br i» De Nederlanders ia Latijns-Ame- rika voelen zich er wel zo thuis, dat ze hun eigen folklore uitdragen in voorstellingen, die zeer worden ge waardeerd. Na Brazilië bezocht de Prins Peru. Hij bezichtigde er een gebied dat de regering graag in cultuur zou zien gebracht. 'Voor typisch tropische cultures zijn hier mogelijkheden met kans op hoge winsten.' De Prins meende dat emigratie hierheen voor het grootste, gedeelte in koloniever band moet gebeuren. Prins Bernhard bracht aan het slot. van de persconferentie een klacht naar voren, die hij totzijn spijt vaak had moeten aanhoren in de landen die kort geleden door hem zijn bezocht. Turkije, Soedan, Tan- ganjika, Brazilië, Peru en Mexico. 'Nederlandse firma's schrijven dikwijls in op grote projecten in deze landen. Het werk wordt hun dan vaak gegund, ook al zijn ze niet de laagste inschrijvers. Maar later trekken deze ondernemingen dan ineens een. inschrijving terug. Dit doet ons land veel kwaad. Een dergelijk incident is van grote in vloed op zo'n hele natie. Ik wil geen namen noemen, maar u kunt ervan verzekerd zijn, dat derge lijke situaties bijzonder pijnlijk worden. In Los Angeles heeft de Prins voor zijn terugkeer nog een rede gehouden voor het bestuur van The Bank of America. Hij heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt nog eens te spreken over de landings rechten voor de KLM in Amerika. Verscheidene autoriteiten hebben •hem daarna verzekerd dat zy zullen trachten deze zaak gunstig te be ïnvloeden. Overigens weet men aan de andere •kant van de oceaan nog altijd niet te veel van ons land af. Iemand vroeg de Prins daar nog onlangs: 'En hoe is nu het klimaat by u in Kopenhagen?' Advertentie Jaa van der Willigen komt dus op 14 november naar Amsterdam. Een auto van Het Vrije Volk zal hem 'halen en brengen'. Maar' wie zullen naast deze vertegenwoordiger van Rhenen staan? We weten het nog niet. Welke Limburger verdient het op het erepodium te staan? Welke Rotterdammer en welke Groninger? Dat maakt u uit! Aan de lezers van Het Vrije Volk is het om ons te laten weten welke 18 meisjes en jongens van 6-13 jaar in aanmerking komen voor een benoeming tot Bravo Brigadier, Heus, het doet er niet toe waar uw kandidaat woont. Onze auto's rijden zo nodig naar Delfzijl en Terneuzen. Het Vrije Volk zorgt onder alle omstandigheden voor het vervoer. Geef ons maar de namen van hen die voor een ereplaats hl aanmerking komen. En doe dat als het even kan vóór zaterdag 7 november, want dan moet de Bravo Brigade worden gevormd. Adresseer uw 'voordracht' aan: Het Vrije Volk. Hebelveld 15. Amsterdam-C. Zet linksboven adreszijde briefkaart of brie?: BRAVO BRIGADE. (CONSTANTE KWALITEIT) Naar wij vernemen zal de gemeen teraad van De Lier maandagavond uit de wethoudersmoeilijkheden trachten te komen door de benoe ming van een derde wethouder, die uit de KVP afkomstig zou zijn. Hier door zou, aldus de voorstanders van dit plan, in het college een beter evenwicht ontstaan: twee AR-elden, een CHU- en een KVP-lid.' Tot nu toe is de raad van De Lier nog niet verder gekomen dan tot het inleveren van blanco stembriefjes. Zelfs een zitting in aanwezigheid van de commissaris der Koningin, heeft geen oplossing kunnen brengen. (Van onze parlementsredactie) Misschien zelfs nog,vóór de hoge- fiuxreactor zal in Petten een re- searchreactor van het type jason in gebruik komen. Men verwacht ten minste in bevoegde kringen, dat de beslissing over de aanschaf op korte termijn zal vallen. De reactor moet ongeveer zes ton kosten, de bijkomende kosten zullen ongeveer vier ton bedragen. Als de aankoop snel geschiedt en het reac torgebouw vlug genoeg gereedkomt kan Jason in 1960 gaan werken. Jason heeft een wartmteproduktle van 10 kilowatt por uur. Deze energie wordt door water afgevoerd in twee fasen. Het water in dé reactor brengt de warmte-energie in zgn. warmte wisselaars waardoor een tweede wa tercircuit loopt. Voor dit tweede circuit denkt men water uit het Noordhollandsch Kanaal tè gebrui ken. De energie van de Jason-reactor die op uraniumoxyde van 20 per cent werkt, zal waarschijnlijk niet worden benut. Men stelt zich na melijk voor het koelwater uit het tweede circuit te lozen in zee. Het eerste werk aan de daarvoor nodige pompinstallatie is al verricht Gevaar voor radioactieve besmetting is er bij deze werkwijze niet, omdat de twee koelcircuits volstrekt ge scheiden zijn. De bouw van de hoge-fluxreactor in petten is zoals bekende tien maan den vertraagd, doordat lasiouton zijn geconstateerd zowel aan het uit Amerika afkomstige reactorvat als aan de betonnen bassins De Franse marine heeft woens dag het Wes'.ciuitse vrachtschip Bil bao aangehouden en naar Cherbourg opgebracht. Men vermoedde dat het schip oorlogsmateriaal voor de Alge rijnse opstandelingen aan boord had Het was op weg naar Noord-Airika' Uit Nederlandse Gedachten, weekblad van de Antirevolutio naire Partij, van 31 oktober 1959. Gistel-middag omstreeks vijf uur is de 69-jarige heer J. den B., die per fiets van Papenarecht op weg was naar Alblasserdam en plotseling de weg overstak, door een passerende personenauto, bestuurd door de heer C. V., gegrepen. De wielrijder werd met een schedelbasisfractuur naar het gemeenteziekenhuis in Dor drecht vervoerd, waar bij aankomst bleek dat hij was overleden. Moet u De 35-jarige dominee C. Uidam, die u nu nog vinden kunt in. Maasbracht (L.), is een man met grote moed en durf. Al tweemaal In z'n leven heeft hij z'n schepen achter zich verbrand. Z'n derde koerswijziging is over acht we ken een feit. Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij dachten ze in 1942, dat de 18- jarlge Cor Uidam de voetspo ren van z'n vader zou druk ken en een blijvertje zou wor den. Maar in '45 stapte de jon gen de scheepsbouw uit en de Amsterdamse politie binnen. Zeven jaar diende hij aan het bureau Singel als politie agent, voornamelijk belast met straatdienst. Maar in '46 wist hij het al: dit Is 't eigenlijk niet. Steentje voor steentje bouwde hij aan een toekomst, die hij als zijn roeping zag. In '51 zette de politieman Uidam een streep onder zijn theologische studie, in '52 al stond hij als dominee in Maas- bracht en Stevensweert met een uiterst kleine kudde van amper tien gezinnen onder z'n geestelijke hoede. Weer zijn er zeven jaar ver streken, weer heeft Cor Uidam radicaal z'n bakens verzet. Op 11 januari vertrekt hij met vrouw en vijf kinderen (van één tot tien jaar!) naar Syd ney, Australië, waar hij een beroep heeft aangenomen bij de Nederlandse gemeente in de (Australische) Presbyteriaanse Kerk. 'Met Genesis kandk zeggen, dat ik zeven jaar voor Lea, ze ven jaar voor Rachel en nu nog zeven jaar voor de scha pen en de bokken moet die nen,' zegt hij met een jongens achtige glimlach. Maar onmid dellijk komt de ernst om de hoek als hij eraan toevoegt: 'Weet u dat het eigenlijk een zotte situatie is, dit vertrek? De Presbyterian Church heeft nauwe banden met onze Her vormde Kerk. Maar toch moet ik ontslag nemen uit de Her vormde Kerk, ofschoon ik voorlopig precies 't zelfde werk blijf doen. Ik moet mijn eme ritaat aanvragen en dat be tekent, dat het vrijwel uitge sloten is dat ik ooit naar Ne derland kan terugkomen.' Een moedig en gedurfd be sluit dus. Maar ook een be sluit met perspectief. 'Voorlo pig ga ik me in Sydney uit sluitend bemoeien met die Nederlanders die geen aan sluiting bij de Australische Kerk kunnen vinden. Samen met de 32-jarige ds. Bregman, die ik alleen van een foto ken, gaan we een onmetelijk terrein bestrijken, niet alleen pasto raal, maar ook sociaal, natuur lijk.' 'Wel 85 percent van'de Ne derlandse emigranten in Aus tralië behoort tot een cate gorie die laat ik 't heel voorzichtig zeggen in ons land niet al te kerkelijk was. De ervaring heeft ds. Bregman geleerd, dat ze daarginds vaak hulp en steun zoeken en naar de dominee toestappen, ook 'al is die kerk niet veel.' Ds. Bregman heeft in z'n brieven de moeilijkheden daar ginds niet verzwegen. 'Maar,' zegt z'n blonde collega in Maasbracht enthousiast, 'als daar in Sdney zo'n kerel staat, durf ik 't gerust aan!' 'Per saldo weet ik Uit m'n Amsterdamse tijd, wat er te koop Is op deze wereld. En mijn vertrek, van het noorden naar hier was al een soort emigratie!' Ik geloof, dat wij dominee Uidam in Nederland niet meer zullen terugzien. Hij overweegt in de toekomst Australiër te worden. 'Het wordt mijn taak de Nederlanders de overgang naar de Australische Kerk ge makkelijk te maken. Dan lijkt het mij juist om de na tionaliteit van je nieuwe va derland aan te nemen. Alleen dan heeft emigratie werkelijk zin!' f Morgenavond staat Do- naïd Jones voor het eerst van zijn leven als 'prpf' op het grote toneel. In 'Hot Summer Night' (Hete Zomeravond) stelt het Rot terdams Toneel het rassenpro bleem aan de orde en Donald neemt daarbij uiteraard een sleutelpositie in. 'Ik sta te rillen en te beven als ik aan die première denk,' zegt de 27-jarige Dinky, die voor Hommeles en Artiesten café z'n hand niet omdraaide en met evenveel flair jazz- liedjes in een nachtclub als spirituals in een kerk zingt. 'Dit is geconcentreerd wer ken. De ene dag doe je het goed. de andere dag bar slecht. Als 't een succes wordt, heb ik geen avond meer vrij.' 'Wat zou je eigelijk 't liefst willen doen?' 'Een. show op televisie, sa men met Rita Reys, 'n lekker jazz-triootje met een simpel abstract decor. Ik ben geen echte zanger, maar een liedje brengen, een tekst levend ma ken, dat vind ik het heerlijkste wat er isi' tEen bekend medewerker aan een. bekende om roep gaf dezer dagen zijn tekst telefonisch aan Hilversum door. Zei de medewerker midden in zijn tekst: ...dan eet ik je stante pede (op staande voet- W.L.) op... Tikte de steno-typiste on verschrokken: ...dan eet ik je tante mede op... WILLY

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2