lleumfeest van Willy den Ouden sloeg in 1933 eerste paal ERRES RADIO en TELEVISIE IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Eddy Constantine weet het weer te klaren Ds. F. R. A. Henkels sprak over Isenlieimer Altaar en R E U G E R KUN 5T IN DE KOMEN DE WEEK davo L GfOS JUÜGENS C. HUIZER Fa. L KAMP Jubileumgeschenk voor bacl DE VAKMAN Beeldhouwer Benelux-tunnel in bespreking Compliment L. WITTER n.v. 4Tabitha' viert jubileumfeest Predikbeurten chiedammers onder elkaar Een HAARD of KACHEL JURGENS Zelfbediening in ,De Papaver" Jam-Session in Schiedams Museum Wisselkoersen Burgerlijke Stand Avondgebed november En nu maar meten! Fa Zondagsdiensten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslsggevers) In 1933 werd er een met groen versierde paal door Schiedam gereden. En even later verrichte Willy den Ouden een belang rijke handeling: de eerste paal voor een Schiedams Sportfond senbad ging de grond in. Vol verwachting keken de Schiedam mers uit naar de resultaten. Ze wisten niet van de talloze moei lijkheden, die aan dit feestelijke ogenblik waren voorafgegaan. Ze wisten al evenmin van de problemen, die nog zouden volgen. Dat waren er vele. De moeilijkheden bleven het zwembad en zijn oprichters bepaald niet bespaard. Het 'zorgenkind', dat ten. slotte toch een, ook financieel gezond zwembad is gewor den, gaat straks een zilveren jubileum vieren. Stijging OOK VOOR EN JURGENS' SERVICE DE BESTE SERVICE Eddie Constantine klaart het weer en natuurlijk helemaal alleen! Nee, toch niet helemaal alleen. Zonder z'n harde vuist, z'n onfeilbaar revolverschot en de wonderschone (voor onder wereldbegrippen althans) Dominique Wilms, was hij menigmaal niet uit wel bijzonder benarde posities geraakt. EN JURGENS' SERVICE DE BESTE SERVICE St.-NIcolaascadeaus voor MANNEN Moderne vesten en pull overs tweka v. 25.75 t.m. 29.75. De wolkam v. 39.50 t.m. 45. T oneel Cabaret Exposities Literatuur Muziek Opera Radio Levering door In Schiedam verkrijgbaar bij Hoogstraat 128 - Telef. 68304 DAVO HAARDEN van? WOÉRKOM Het Sportfondsenbad heejt een Sportjondsenblad uitgegeven. Vele oudere Schiedammers zullen zich nog goed herinneren vsat daarin wordt beschreven: de moeilijkheden name lijk, die het bad in. de eerste jaren van zijn bestaan meermalen in ge- paar dreigden te brengen. „Ik behoef de geschiedenis van het Sportfondsenbad hier. niet te memo reren', ieder Keet. dat zijn weg niet over rozen is gegaan". Zo schrijft Schiedams burgemeester, mr. J, iff. Peek in zijn inleiding tot dit jubi leumblad. En hij vervolgt: „Afsar wie het ge bouw betreedt, merkt daar weinig van. De- sportverenigingen, de school jeugd. in klasseverband en allen, die de zwemkunst al dan niet regelmatig beoefenen, zij achten het de gewoon ste zaak van de wereld, dat het bad daar staat en goed functioneert. Blijkbaar is het dus vanzelfspre kend, dat er mensen zijn. die met verbeten volharding tegen alle pers pectief in: doorzetten en voor de plaatselijke gemeenschap iets tot stand brengen, waarvan het nut verre uitgaat boven de financiële uit komsten". De burgemeester schreef hiermee woorden neer., die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Vele Schie dammers zullen deze woorden graag onderstrepen, strafes tijdens de recep tie, die op de verjaardag van het zwembad. 17 november, om hal) vijf in het gebouw wordt gehouden. Advertentie LM. De eerste gedachte aan een Schie- juist daardoor brengt de winter het dams Sportfndsenbad ontstonden in Sportfondsenbad ongekende top- de jaren 1929, toen het Sportfondsen- maanden. Advertentie I.M. bad in Amsterdam was geopend. En na inleidende besprekingen van de voorzitter van de Seheidamse Zwem- club, de heer J. B. Wijchers, en de 'Dolfijn-zwemmer, de beer N. J. Bou- vet, kwam het in Schiedam tot een comité tot aanbeveling, waarin bur gemeester Stulemeijer en vier wet houders zitting hadden. De kosten ondergingen al niet minder wijziging. Ook hierin stij ging. Aan Ionen en sociale kosten werden in 1935 10.065 uitgegeven, in 1958 68.623. Dank zij ook de inspecteur van on derwijs, de heer M. Moll, is het schoolzwemmen als leervak voor de (Znrnntio vijfde klassen van de lagere scholen ingevoerd. En dit heeft de zwemin- Er werden 250 spaarders gewonnen richting er mede „bovenop geholpen", en toen diende men bij de gemeente een verzoek in om garantie voor de pJe^Vh1| ^Tmbfd L te Weln ge rente en aflosing van een lening van P orien. -Er ig echter voldoende mo- maximaal 170 000, die de op te rich- gelijkheid tot uitbreiding. Immers, als ten N.V. Sportfondsenbad-Schiedam de achterwand van het bassin wordt bij derden zou aangaan. weggebroken, kan men op het ach terterrein een school- en industriebad ■Maar de eerste tekenen van de bouwen, dat in.de zogenaamde pu- naderende crisis waren toen ai blieke uren als ondiep bad kan dienst zichtbaar het verzoek werd niet doen. De hoge investeringskosten vormen voorlopig nog een bezwaar, maar plannen zijn er voldoende. (Ongecorrigeerd) (de zaak met ervaring) HOOGSTRAAT 117 TELEFOON 66603 HOOFDSTRAAT 189 TELEFOON 68387 XJ kunt het allemaal tot dinsdag in Monopoie zien. Daar draait na melijk 'Het groene masker' en dat moet dan een vertaling zijn van de titel van de roman van Peter Chey- ney, genaamd "La M6me vert de gris," Lemmy Caution (die rol speelt Eddie) krygt opdracht Jicht te bren gen in een goudsmokkel. De gangsters, die hij tegenover zich krijgt,- zijn bijzonder slimme jongens en het ziet er dan ook me nigmaal naar uit dat Lemmy in Pa rijs of Casablanca of -waar ook het onderspit zal moeten delven. Maar Lemmy is onder een goed gesternte geboren en als het erop „De naties ontmoeten elkaar in het vermoeide hart van Europa". Deze woorden sprak dominee F. R. A. Henkels vrijdagavond in de aula van het Stedelijk Museum in een causerie over het Isenheimer Altaar. Op dit beroemde en fascinerende kunstwerk van Mathis Grünewald die van 1460 tot 1528 leefde, ziet men namelijk verschillende figuren die oude kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders uit alle delen van Europa voorstellen. De schilder zelf ziet men terug in de afbeelding van Sint Sebastiaan. Deze figuur stelt de mens uit de vroeg-renaisanee voor met al zijn geestelijke spanningen. Het al taar. dat oorspronkelijk in Isenheim in de Elzas heeft gestaan bevindt zich nu in een oud nonenklooster in Colmar, dat is ingericht als museum. koopt u bij dus bij De zaak met ervaring. HOOGSTRAAT 117 TELEFOON 66603 De drogisterij, parfumerie- en fotozaak „De Papaver" aan de Gerrit Verboomstraat is overgegaan op het zelfbedieningssysteem. De winkel heeft daartoe enige wijzigingen on dergaan en is met. een bijzonder praktische en smaakvolle inrichting gisteren heropend. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOUB: Het groene' masker, 2, <7 4.13, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het complot der 39 stap pen. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM-, „Nederlandse schilderkunst van na 1900" en schilderijen, tekeningen"en gouaches van Lucebert. Apotheek: M. M. il. Evers. Lange Haven 81. Diversen: CHR. SQC. BELANGEN: kinderfeest. IRENE: Chr. Film Actie, Tranen over Johannesburg. JEUGDHAVENCJV, Passc-Partout. MUSIS SACRUM: voetbalver, DHS, feestavond. Ned. Rode Kruis, cabaret. VOLKSGEBOUW: Gruno, toneel avond. ZONDAG Bioscopen: JïONOPOLE: Het groene masker, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het complot der 39 stap pen. 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN AREïia: Same, like tt not. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: Paniek ln een wereldstad. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Nachtzuster Ingeborg. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour- vaa 3 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw): Kop óp, borst vooruit. Zaterdag 9.30, U.30, 1.30, 3.30, 5.30, 720 en 0.30 uur; vanaf 1.30 uur (ai.) COLOS6EUM: Opstand der gladia toren. Zaterdag en zondag 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). Zaterdag en zondag z uur: De slavin van Het oerwoud H4 Jr). HARMONIE: De Indische grattempel. ifat.e£dag 3.30, 7 en 9.15 uur; zondag t4;J:30' 7 9-15 uur (18 Jr). nuMIÈRE: Sonaansee. Zaterdag en TT?°H?aS 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (aJ.) geen filmvoorstellingen. PJ&ats aan de top. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 9.15 uur (18 Jr). •PRINSES: Ik was een gangster. Zat. 7 en 9.30 uur; zondag 4.30, 7 en 9.30 Uur (18 jr). «EX: De gevangene van de woestijn. Zaterdag en zondag 2. 4,30. 7 en 930 uur (14 Jr). THALIA: Anlmeermelsjes. Zaterdag zondag 2, 430, 7 en 930 uur 't VENSTER: vrouwengeheimen. Zat. 2, 7 en 9.15 uur; zondag 1.30. 4.15, Ch 9.15 uur (18, Jr). VICTORIA; Das Drelmaderlhaus, Zaterdag en zondag 7 en 9.30 uur (al.). Zaterdag 2 uur en zondag 2 en 430 uur; 't Is leest vandaag ingewilligd. Opphouden of door gaan? De Schiedamse zwemlief- hebbers beslisten: „Doorgaan. Zón der gemeentelijke garantie. Eén paar jaar spaarden de Schie damse spaarders door. En begin 1933 leek er een nieuwe weg te zijn ge vonden om de totstandkoming van het bad te bewerkstelligen. Een Rotterdams notaris had zich bereid verklaard om, zodra het zwem bad zou zijn opgeleverd .een hypo thecaire lening te verstrekken van ongeveer 190.000. De bankiersfirma Th. A. Soiling Co. in Rotterdam wilde tijdens de bouw de nodige gel den in de vorm van een bouwkrediet verstrekken. De bouw werd begonnen en rijk- halzend keek men uit naar het ogen blik van de opening in november 1934. Toen kwam, als een donderdslag b(j heldere heme! het bericht, dat de no taris, die de hypothecaire lening zou verstrekken, ia staat van failllsse- leumgeschenk aanbieden, ment was verklaard. Dat geschenk krijgt de vorm van een aantal wedstrijden tussen Pogingen om elders iemand bereid zwemmers en zwemsters van grote. faam. De KNZB heeft aan deze -eiaftSïïontmoetingen, die zaterdag en zondag 21 en 22 november worden cUe crisisdagen vohtomm bevroren. gehouden, de kwalificatie van „eerste officiële selectiewedstrijden De bankiersfirma wilde ten slotte voor de Olympische Spe.en in Rome' gegeven, het bouwwerk wel voltooien, op voor- nlf waarde echter, dat het bad bestuurd 7-" 7.011 worden door een directie, wnar- haanse Natalie Steward (na Cockle Gastelaars Europa's snelste zwemster op de vrije slag), Christine Gosden (de snelste Britse vlinderslagzwem ster), de jeugdige, snel opkomende Margaret Toms, Graham Symonris, Gr. Sykes (Brits kampioen op de rug slag) en Kendréw mar Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) De vier Schiedamse zwemclubs (de r.-k. zwemvereniging Start, Wilton-Fijenoord, de Schiedamse Reddingbrigade en de Schiedamse Zwemclub) gaan het zilveren Sportfondsenbad een prachtig jubi- zou worden door een directie, waar van de leden zich elk hoofdeiyk aan sprakelijk stelden voor de schuld aan de firma. En heel begrijpelijk: het ene na het andere aspirant-directie lid trok zich nu terug. - Het Schiedamse zwembad hing aan een zijden draad. Mr. J. A. C. Bieren broodspot heeft in die tijd een lang gesprek gehad met Soiling Co. Hei 7°™* resultaat was ten slotte, dat hii. al- ,51? de schoOiSiagkampioene Col- resultaat was ten slotte, dat hfj, al leen, het directeurschap aanvaardde mét dus de hoofdelijke aansprake lijkheid. Een kwart eeuw lang heeft hij zijn functie vervuld, zonder ooit één c< salaris of vergoeding te ontvangen lette Goossens en de Vijftienjarige rugslagkampioen Herman Bouwens. Uit Frankrijk tenslotte komt R. Piacentini, Frans rugsiagkampioene. Onderhandelingen met Zweden en cent West-Duitsland rijn nog gaande. Ook het Nederlandse veld is zeer en dat alles omdatjhti als stichter van sterk bezet. Op de 100 meter vrije slag komen Cockie Gastelaars, Sieta het Sportfondsenwerk in Nederland ook dit Schiedamse bad als een van zijn geesteskinderen beschouwde. Spanning Talloze moeilijkheden zijn opgedo ken. Er waren ogenblikken van grote en zelfs angstige spanning. Maar dat alles bleef „achter de schermen". En bij alle problemen is bedrijfs leider F. A Putto een grote steun ge weest. Hij jubileert mét het zwembad. En op de 17e november, de officiële verjaardag van het zwembad,'zal de heer Putto officieel worden benoemd tot directeur, een functie die, sinds de balans in 1958 een positief resul taat opleverde, een minder zware persoonlijke verantwoordelijkheid voor de financiën met zich brengt. De bezoekcijfers bleven in het be gin beneden de verwachtingen: 8.086 ln de laatste zes weken van 1934, 119.996 in 1935, in 1938 86.646. Pas in de oorlogsjaren ging men zijn ont spanning meer In het zwembad zoe ken: 164.048 bezoekers in 1943; 213.389 in 1944. De laatste jaren is het bezoekcijfer gestegen tot ongeveer 300.000. Trekt in de zomermaanden het Kethelse zwembad veel zwemmers tot zich, Posthumus en Jopie Troost uit; rug slag: Ria van Velsen, Rinie Dobber en Lenle de Nijs; schoolslag: Ada den Haan; vlinderslag; Atle Voorbij, Ti neke Lagerberg en Marian Heems kerk; 200 meter vrije slag; Cockie Gastelaarsf, Corrie Schimmel, Jans Koster en Judith de Nijs. Wat betreft de heren: op de 100 meter vrije slag krijgen we Theo Hoogveld, Bert Sitters en Leo Ver- burgt te zien; schoolslag: Wieger Mensonides, Laurens Kostelijk en Ab. Kroonenburg; rugslag: Jaap de Jong en Jan Jiskoot; 200 meter vrije slag; Leo Verburgt en Koos de Jong; 200 meter vlinderslag: -Charles JRltton en Bert Sitters. Deze grootsopgezette wedstrijden zyn mede mogelijk door een gift uit de KNVB-toto. Het werk, dat de verbondenheid van kerk en kunst uit die tijd weer geeft werd vroeger in tijd van oor log door de boeren uit de omtrek gedemonteerd en op allerlei plaat sen verborgen. Het is een wonder dat het kunststuk, op twee beeld jes na, geheel compleet en onbe schadigd was. Behalve het geschilderde gedeelte, dat bijna modern van opzet is en uit opklapbare panelen bestaat, heeft het altaarnog. een reeks lindehouten deurtjes die Christus en zijn aposte len voorstellen. Ds. Henkels lichtte zijn interessante voordracht toe met een serie fraaie lichtbeelden waarmee hij geleidelijk ook de grote verschil len tussen de tegenwoordige tijd en de late Middeleeuwen aantoonde en de overeenkomsten: de dreiging van de oorlog en de geestelijke tweestrijd die de mens in deze belde perioden beheersen. Advertentie IM. aankomt, dan blijkt hy ergens nog weer iets slimmer. Niemand minder dan de beroemd ste beeldhouwer, die ooit heeft ge leefd, Is een van de hoofdpersonen in „Aphrodite, godin der liefde". Praxiteles wiens faam vanuit de vier de eeuw voor Christus tot op onze tijd klinkt, af Is van zijn werk héél weinig overgebleven. Deze Griekse kunstenaar nu is in de film druk be zig een beeld van Aphrodite te ma ken naar levend model. Hij heeft een origineel standpunt ten opzichte van oorlogvoering en gelooft niet in de conflicten die tussen Grieken en bin nenvallende Macedoniërs worden uit gevochten. H\j pleegt uit menselijk heid zelfs landverraad. Een gewonde Macedoniër verbergt hij in zijn huls. Alles zou prettig zijn afgelopen, ware niet deze Macedoniër verliefd geworden op het model. Donk zij diens soldateske handtastelijkheid bezint Praxiteles zich dat hij ook verliefd op het meisje is en na enige strubbelingen pleegt hij een verraad, dat precies tegenovergesteld is aan zijn eerste. Hij levert de Macedoniër aan de Grieken uit. Het meisje, overtuigd van de dood van de Macedoniër, werpt zich uit wanhoop in de goot en Praxiteles is evenmin gelukkig. Dan komen dc Macedoniërs definitief optrekken. Aan het hoofd de doodgewaande. De beeldhouwer wordt door barba ren vermoord en de uiteen gerukte verliefden vinden elkaar terug. Mooie oorlogshandelingen en liefdesscènes in pompeuze decors luisteren de film op. \V. Tourjansky heeft het in het Engels gesproken werk in de be- In het Schiedams Museum wordt vrijdagavond een Jam-Session gehou den temidden van de schilderijen en tekeningen van Lucebert. Er wordt muziek van Monk, Rollins, Davis en Brown ten gehore gebracht met „so- lologéh" van Pierre Janssen en Karei Scholten. BROERSVEST 6 TELEF. 68206 LUXE VERPAKKING. 6 november Engels pond - 10.591—10.59S Amerik. dollar 3.771— 3,781 Franse frank 76,97177.071 Belgische frank7.5517.551 Zwitserse frank87.12 —87,17 Zweedse kroon 72,921—72,976 Duitse mark 90,59 90,64 Deense kroon 54,78 —54,83 Noorse kroon52,921—52,974 Canada 3.99A3,99Ti[ Italiaanse lire 60,881—60,931 Oostenrijkse schilling 14,60114,611 Gehuwd: J B Smit 31 en M E L M v Baarle 29, A G M Peters 37 en J J M Mulder 29, M F A v Geideren 25 en G v d Pluüm 19, H v d Zant 29 en J L Stor 24, W v Rijswijk. 27 en N M Holster 28, J H G Tromp 23 eri J de Jager 22. Geboren: Johannes L z v A L v Zwieten en A H J Lubrecht, Ronald R z v j Bal en E Jansson. Overleden: W M v Gameren 69 e v M T v Lith, A Kamerman 47. Ondertrouwd: P J Berkouwer 23 en E ten Hope 21, P Blom 68 en S H Reinicke 67, M J Deelen 37 en H M T L v d Meer 33, G J M v Gorp 32 en M- A Kappelhof 22, J C Hage 27 en C Breugem 26. H Kemeling 24 en R Mettes 23, L Kriek 27 en D W Vol 21, J v Pelt 31 en M A Vink 24, J Schoor 29 en E J M Nefkens 21, W Schram 28 en E Stoorvogel 24, J M N Schuurmans 22 en J C Veenendaal 20; C Serry 28 en D E Homburg 20, G v Tol 26 en L Schulze 24, H v Veen. 22 en C v Dokkum 24. De gemeenteraad van Vlaardin- gen heeft gisteravond tot onderwijzer aan de Ericaschool de heer J. L. Nijland en tof onderwijzer aan da Willem de Zwijgerschool de heer P. van den Broek benoemd. (Van een onzer verslaggevers) „Over de bouw van de Benelux- tunnel tussen Vlaardingen en Schie dam worden op het ogenblik bespre kingen gevoerd tussen de leden van het tunnelcomité en de desbetreffen de ministers. De onderhandelingen verkeren nog niet in een stadium, dat wij u hierover roededelingen kun nen doen". Dit antwoordden B. en W. van Vlaardingen op vragen van raads leden in de Memorie van Antwoord van de begroting 1960 vjtn de ge meente. Zoals men zich zal herinneren is enkele maanden geleden op Initia tief van de burgemeester van Vlaar dingen, mr. 3. Heusüens, het tunnel- comité in leven geroepen om te trachten de Beneluxtunnel onder de Nieuwe Waterweg bij Vlaardingen in de particuliere sector te bouwen. Men had reeds financiële medewerking uit 't buitenland toegezegd gekregen. Het grootste struikelblok was, dat tolgelden zouden moeten worden geheven. Ook de colleges van B. en W. van Schiedam en Rotterdam hebben een afgevaardigde in het tunnelcomité aangewezen. Ter gelegenheid van de tweehon derdste geboorte dag van Friedrich von Schiller geeft Rotterdams To neel dinsdag de ïerste opvoering van diens drama „Don Carlos", in de vertaling van Dolf Verspoor, ge- snsceneerd door Karl Guttmann, in decors en kos tuums van Joseph Carl en met een geluidsdecor van Jurriaan Andrles- sen. Lies Franken, Andrea Domburg, Max Croiset en F k van TJlsen be horen tot de medewerkenden' aan dit historische stuk, dat zich zoals be kend afspeelt aan het hof van de Spaanse koning philips Iï. De voor stelling begint om half 8, evenals de herhaling op zaterdag. Morgen geeft Rotterdams Toneel, eveneens in de Rotterdamse Schouw burg een reprise van ,,'n Hete zomer avond". In het Passagetheater (Schiedam) speelt de Nederlandse Comedle donderdag „Nina", Tot en roet donderdag blijft het ABC-Cabaret nog in Luxor („Laat je niets wijs maken i"). In De Lantaren komt vrijdag, zaterdag en zondag het fameuze gezelschap van Lotte Goslar. We hebben dit onder het hoofd „Cabaret" opgenomen, maar het zou evengoed onder ballet, toneel, pantomime of wat ook kunnen staan. Cabaret komt er misschien wel het dichtst bij, omdat Lotte Goslar haar publiek laat lachen over hun eigen kleine zorgen, en dat is toch wel een typerend kenmerk van cabaret. Haar troep bestaat behalve uit deze pan tomime-danseres zelf uit de Deense conferencier Freddy Albeck, de dan seres Rosalind de Mille, de acteur danseur Paul Jayson, de Chileense danser Jean Cebron en de pianist Eddy Biedes. Het expositiegebouw Zuid, Zuid- plein, nog uit zijn Coolsingeltyd be kend als „de paalwoning", wordt vandaag geopend met een tentoon stelling van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Rotterdam onder het motto „Kunstenaars zien Rotter dam". Dinsdag dragen in De Lantaren Riek Sprong en Willem van der Loos werk van een aantal Rotterdamse schrijvers voor. Hun programma heet „Rotterdam vroeger en nu". Te zeif- der tijd levert op de tweehonderdste sterfdag van Schiller de Duitse voordrachtskunstenares Margaret Bach een bijdrage tot de herdenking van deze dichter, door in het Rijn hotel toneel- en prozafragmenten en poëzie van deze dichter ten gehore te brengen. Zij doet dit voor het Ge nootschap Nederiand-Duitsland, dat echter introductie toestaat. Donderdag draagt van 12.45 tot 13.20 uur in 't Venster Mary Kiehl twee novellen van Couperus voor. Zondag speelt in het AMVJ-gebouw het Janacekkwartet voor de Kamer muziekvereniging werken van Koze- luh, Dvorak en Brahms. Aangezien deze zaal veel groter is dan de ge woonlijk gebruikte Boymansaula, blijft het gebruikelijke tweede optre den op dinsdag achterwege. Maandag geeft Adrla&n Engels de tweede be speling van het nieuwe transeptorgel van de Grote of Sint-Laurenskerk. Dinsdag geeft ln de Grote Kerk te Vlaardingen de koorcombinatie Glo- ria-Toonkunst-Excelsior onder lei ding van Piet van den Kerkhoff een uitvoering van Haydns oratorium „Die Jahreszeiten". De uitvoerenden zijn dezelfden als tijdens de uitvoe ringen in de Rivièrahal (Rotterdam) waarover wij woensdag uitvoerig be richtten, met uitzondering van de koren en van de basparty, die dit maal wordt gezongen door Herman Schey. Woensdag treedt in de Rotterdam se Schouwburg het fameuze karr-c- orkest I Musici uit Rome op dat dank zy grammofoonplaat en radio wel geen nadere introductie meer be hoeft. Hun programma loopt van Vi valdi via Corelll, Bonporti en Schu bert tot Mozart. In de Rivièrahal geeft het Opera koor Maasstad, dirigent Nico Ringels, tegeiykertyd een uitvoering in con- certvorm van de opera Mefistofele van Arrigo Boïto, een werk dat sinds de dagen van de (echte) Opera Ita- liana niet meer in ons land is ge speeld, Het werk Is uiterst moeiiyk voor de uitvoerenden, maar in een goede uitvoering tevens bijzonder boeiend voor de toehoorders. De solisten in dit op Goethes Faust gebaseerde werk zijn de bekende Marina Jensen, de sinds enkele ja ren in ons land gevestigde Bulgaarse alt Dora Pawlowa, de Antwerpse te nor Paul Schotsmans (voor het eerst in Rotterdam), onto stadgenoot Karei Mac Lean en de bas Tadeusz Wierzbicki. Tot de ruim tweehon derd medewerkenden behoren verder het mannenkoor Onderlinge Zang- studie, het kinderkoor De Kleine Stem West, de Zuider Orkestvereni ging en leden van de harmonieën Hermandad en RET. Het organise rende koor viert met dit concert zyn eerste lustrum. Donderdag en vrijdag is Lola Bo- besco in Bachs beide vioolconcert! soliste by het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, dat onder leiding Lotte Goslar is de muze van het gezelschap, dat volgende week in De Lantaren vele kunsten combineert. staat van Fritz Rieger. De concert! worden geflankeerd door de Franzö- sische suite van Egk en de Vierde Symfonie van Schumann. Vrijdag concerteren in de Stadsgehoorzaal (Vlaardingen) het mannenkoor Or pheus, dirigent Andries Noordegraaf, het meisjeskoor sweet Sixteen o.l.v. Lex Karsemejjer en het kwartet Jo Bos. De koren zingen gevarieerde programma's. Zaterdag concerteren in de Nieuwe Oosterkerk koor en orkest van het Rotterdams Barokensemble. diri gent Laurens van Wingerden, en de organist Jan Brandwijk. Hun pro gramma bestaat uit werken van Pur- ceil (Te Deum), Buxtehude Bach Handel en Pepusch. Orgelbespelingen worden deze avond gegeven in de Wilheiminakerk (Wim van de Pan ne) en in de Shnonstraat (Dirk Jansz. Zwart). De première van Carmen is, zoals bekend, door de Nederlandse Opera uitgesteld. In plaats hiervan wordt nu maandag onder Arrigo Guarnieri „La Bohème" uitgevoerd met een nieuwe Mimi (Mirella Freni) in de hoofdrol. XJit de Grote of Sint-Laurenskerk wordt zondag om 19.05 uur een sa- menzangprogramma onder leiding van Willem Mudde uitgezonden, waaraan onder meer de organist van de kerk, George Stam, meewerkt. Het oecumenisch avondgebed, dat iedere zaterdagavond van half acht tot acht uur in de Lutherse kerk wordt gehouden, zal in de maand november worden geleid door: ds. Couvee op 7, ds. Cazemier op 14. ds. v. d. H&agen op 21 en ds. Gras op 28 november. HET VRUE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: 20 - Tel. 68798 kende kleurige en heroïsche styi van zulk soort 'easterns' verfilmd. Vanaf dinsdag in Monopoie. Het voor; een film wel zeer uit zonderlijke compliment van "een open doekje' krijgt 'Het komplot der 39 stappen', die in Passage te zien is. Natuurlijk is er de spanning van moorden en achtervolgingen, maar minstens even boeiend is het geestige Scarlet Pimpernelachtige spel van Robert Donat. Advertentie 1M. Hoe groot is uw kamer? Kfein, middel, groot, GROOT? De Davonette van Davo verwarmt 'ml En het aardige is dat deze Davonette (koien of oiie, wat u wilt) ook nog een zeer móóie, modèrne haard is! Bekijken? Doe het morgen - bij de vak man Davo-dealer! UW WARMTE-WENSDRÓOM WERKELIJKHEID! G. VERBOONSTRAAT 21 SCHIEDAM - TELEF. 68589 Verkrijgbaar bij GROENELAAN 57 - TEL. SCHIEDAM 68661 - Sft jj t voomtóig^by ORANJESTRAAT 13 - TEL. 65673 BROERCVELD 137-139 - TEL. 67736 Leverbaar en vakkundig geplaatst door JONKER FRANSSTR. 91-93 TELEFOON 123462 Soepele betalingsregeling mogeiyk. (Van een onzer verslaggevers) Enkele vooruitstrevende vrouweiyke leden van de (lUdKatholieke paro chie van de Heilige Johannes de Do per in Schiedam nebben 2eventig jaar geleden de vrouwenvereniging „Ta- oitna" opgericht. Dat was om pre cies te zijn op zes november. Hun doel was het vei*richten van maatschappelijk werk. „Tabitha" was de eersce vrouwenvereniging in de oudkatnolieke kerk en het vooroeeid werd in verschillende parochies na gevolgd. Langzamerhand is de werkzaam heid van „Tabitha" een andere vorm gaan aannemen. Het onderhoud van üet kerkeiyk linnengoed en alle an dere kerkelijke gewaden behoort thans tot de taak van de vereniging, evenais het poetsen van koper.- en zilverwerk. Morgen, zondag, gaat „Tabitha" het jubileumfeest herdenken met de H. Mis, die om tien uur begint, "smid- d&gs recipieert het bestuur van haif drie tot half vijf in de gemeentezaal aan de Dam en om vijf uur besluit men met het zingen van de Vespers van Dankzegging. Ned. Protestantenbond, afdeling Schiedam, 10.30 uur: mej, da, G. S. Westerrouen v. Meeteren: Rem..Rot terdam; 19 uur: ds. J. G. Schouwink, Dienst Oosten o.ls. Lorentzplein. Herv. Gemeente: Grote Kerk: 10 uur; ds. F. Slump. Oegstgeest; 5 uur ds. J. D. Smids; Bethelkerk: 10 uur: ds. J. Gras; 5 ur: ds. H. W. Hemmes; Opstandingskerk: lo uur: ds. A. Hoffman: 7 uur: ds. J. C. Schuur man. Bleskensgraaf; Vredeskerk; 9 en 10.45 uur: ds. J. G. Jansen; 7 uur: ds. M. J. C. Visser, Rotterdam (Open- deurdienst). Jehovah's Getuigen: Volksgebouw;. 6 uur: wachttorenstudie; woensdag 7.30 uur: dienstvergaderins; en theo cratische bedieningsscbool; Oud- Ka th. Kerk: Dam 28: 10 u.: hoogmua 17 uur: vespers. De volgende artsen hebben dtt weekeinde dienst: D. Houthuysen jr., Swammerdamsingel 43 ,tel. 68516; D. in "t Veld, W. de Zwijgerlaan 23, teil 68599; Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856. Apotheek: fa. Gouka Co., Groe- nelaan. 127.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1