Drentse koeien uit logeren I I begroeten congres SEKONIC Aanta) ongehuwde moeders stijgende SINTERKLAAS KARTOENTJE Vermeer op PvdA-congres Motorrijder verongelukt RAF-toestel zoek boven Waddenzee Maatregelen voor sneller vervoer Een prijsvraag voor amateurcartoonisten Mist vertraagt verkeer HEVEOAwu» 0i (Snuif en wrlji Eerste transport 4Vee naar voer' f2.30 Lege trein ontspoort: verkeer vertraagd l?e fttMÓ q&/Tj6uigrfg,, üÉé^C é&ïkoiuvfóai. Gevangene ontsnapt tijdens examen v 11 Kamerlid vraagt naar ongelukken in Botlekgebied SHAMPOO 5 (Van een speciale verslaggever) Geertje S <m Martha 7 uit GroHoo Drente, logeren ainds gisteren In Dirksiand FJakkee. Deze beide pinken behoor den tot het eerste transport ran vee uit de 'verdroogde' ge bieden, dat zal worden opge- «tald door boeren in Zeeland •n Zuid-Holland. Hiermee is de tweede actie gestart ten behoeve van de slachtoffers, die de regenloze zomer heeft, gemaakt. De hulpverlening is destijds begon nen met het sturen van voer naar nee. Nu gebeurt dat ook andersom: nee naar voer. Het initiatief voor cteae vorm van böstand ging ook dit keer uit van de boeren (organisaties) uit het ramp gebied van 1953. Ze zijn blij, dat op cöe manier de dankbaarheid kan worden getoond voor alle hulp, die toentertijd aan hén is toegevallen. 43Niet leuk... toch blij Jan Boer uit Grolloo bij Assen was een van de eerste vijftig veehouders, die twee dieren uit logeren mocht ■turen. De plaatselijke bureauhouder »an de provinciale voedselcommis- aexis had hem ook aangewezen alst waar geval. Gistermorgen moest hij met de twee beesten Haar staan op de Brink: in zijn dorp. Zeven uur zou de wagen komen om de beide pinken op te; halen, plus een tiental jonge beesten' van- andere gedupeerden uit de, ■treek. Hij ging bezorgd, op weg. Hoe ion: hij ze terugkrijgen? 'Hel moet en ik ben blij, dat dit kan maar leuk is 't natuurlijk niet,' zei Jan Boer. 'Ik kan ze niet te vreten geven. Br is geen hooi genoeg. En voer kopen ie al zo duur Jan Boer heeft een gemengd be drijf van dertien hectare. Zijn vee stapel bestaat uit: acht melkkoeien, drie vaarzen en vier pinken. 'De vaarzen móét ik verkopen. De pin ken kan ik door dit gebaar van mijn onbekende collega's behouden.' Tweeduizend adressen De Drentse voedselcommissaris Th. Brouwer reisde met het eerste trans port mee Hij stelde zijn boeren voor ■het vertrek gerust: 'Je kunt er zeker van zijn, dat er heel goed voor jullie beesten zal worden gezorgd dat is een erezaak voor da boeren van flakkee.' Tn totaal beschikt men over ruim tweeduizend logeeradressen. Drente zal niet alleen van dit aanbod profi teren. Ook andere gebieden komen aan bod: Overijsel, Brabant, Gelder land, Limburg. De gigantische gratis logeerpartij wordt in de komende weken ver wezenlijkt. Dag en nacht zullen er grote veewagens heen en weer rijden van oost naar west en van noord naar zuid. Het 'gedurende deze winter op stallen' kost de gedupeerde boeren niets. Alleen het transport moet worden betaald. De rest: voeder en verzorging gratis. Geertje 5 en Martha 7 ziirs het Martha" was de eerste jonge koe. die op Flakkee gelost werd om zich daar aan de goede zor gen van gastheer C. Punt uit Sommelsdijk toe te vertrouwen. eigendom van Jan Boer uit Qrolloo. Cor Punt in Dirksiand nam ze gis teravond om zes uur bij de kop en bracht de nerveus geworden dieren naar zijn warme stal, waar een pit tige welkomstloei weerklonk. 'Ze zullen 't goed bij me hebben,' zei hij. 'Ik hoop, dat de mij onbekende eigenaar nog eens naar ze kan komen kijken.' 'Ik weet wat het betekent getrof fen te zijn door een ramp. Het water heeft ons huis gespaard het kwam tot aan de dijk hier. Maar we zaten toch midden in de ellende. Heerlijk om nu een ander te kunnen helpen.' Tot diep in de nacht zijn de expe diteurs bezig geweest met het 'be zorgen' van de logees over heel Flakkee. Ze zijn allemaal nog op stal gekomen, ondanks de honderden kilometers lange rit. Gelukkig hoefde er geen bagage te worden uitgepakt. Koeien hoeven geen tandenborstel mee te nemen op reis. Ze hadden zelfs geen kaart met naam en adres om de nek. In Drente had iemand met drukinkt een rood rummer op hun ruggen geschreven. Dat was alles. (Vervolg pag. 1) De buitenlandse politieke vraag stukken zijn belangrijker dan ooit tevoren. De atomaire bewapening stelt; ons op een nieuwe en andere manier voor de vraagstukken van oorlog en vrede. Achtergronden We mogen niet Jeven bij de feiten van de dag. wij moeten ons verdiepen in de achtergronden. Daarom steit het partijbestuur voor om aan een breed samengestelde commissie de benadering van de vraagstukken van oorlog en vrede voor te leggen. Op het volgend congres zal die commis sie daarover moeten rapporteren. Het is niet de bedoeling de me ningsverschillen, die er in onze party bestaan over de atomaire bewape ning te verdoezelen. Als zy funda menteel zijn zullen ze door het werk van de commissie scherper worden gesteld en dat is alleen maar voor deel, aldus de heer Vermeer. Over het nieuwe beginselprogram dat op dit congres aan de orde komt, zei de heer Vermeer dat dit het re sultaat Is van bet werk van een com missie en van alle afdelingen in het land, die bij honderden hun reacties naar de commissie hebben gestuurd. De voorzitter van de Party van de Arbeid sprak de wens uit, dat het congres geen poging za! doen de so cialistische partybeginselen op een zo smalte basis te stellen, dat de party niet anders zou overbiyvendan terug te vallen tot een kleine sekte. Hy sprak woorden van dankbaar heid jegens diegenen die door een overmaat van werk te verzetten in de korte verkiezingsactie van het voor jaar er stellig belangryk toe hebben bijgedragen, dat het verlies by de staten- en gemeenteraadsverkiezin gen in 1958 weer gedeeltelik kon worden ingelopen. Hierna herdacht de heer Vermeer de leden die in de afgelopen twee en een half jaar door de dood aan de Party van de Arbeid zyn ontvallen. Ten slotte heette hy de vele gas ten welkom, de buitenlanders in drie verschillende talen. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) In de vroege morgenuren werd in geheel West-Nederland, maar in Zee land het ergst, het verkeer gehinderd door dichte mist. Enige veerdiensten in Zeeland en ook die tussen Nu- mansdorp en Willemsdorp weiden gestremd. Het scheepvaartverkeer van. en naar Rotterdam werd ver traagd, hoewel de walradar op volle toeren werkte. De Luchthaven-Rotterdam meldde, dat daar geen verkeer mogelük was. De Sabena liet de helikopter niet vliegen. De RET had met vertragin gen op de lange lijnen te kampen, evenals de RTM. De vroege machine van de KJLM- dienst uit New York heeft vanmor gen enige tijd boven Schiphol gecir keld, maar is toch uitgeweken naar Dusseldorf. Ook het andere lucht- vaartverkeer was gestaakt. i»n *cia«e kluwenhoude( bi-, SM r&deda «paar v« sproo^es- bordUUr^eS, Advertentie LM, N* het eer «te trekje wast U bat ai» •en heerlijk, eaeht sigaartje. Panter Senorftae. h hut bakende rode blikje 20 siuks Ook hi 10 stuks f 1,25 (Van een onzer verslaggevers) Hartelijke woorden in verschillende talen gaven een feeste lijke sfeer aan de ochtendzitting van het zevende congres van de Partij van de Arbeid, dat in Bellevue te Amsterdam wordt gehouden. Buitenlandse gasten, vertegenwoordigers van zuster organisaties spraken korte begroetingsredevoeringen uit. Serban Vainea sprak namens de Oosteuropese socialistische partyen in ballingschap over bun onwankelbaar vertrouwen in het vrye socialisme. E, Beckins uit Zweden die mede na mens de Deense socialistische party sprak, toonde grote belangstelling voor het nieuwe beginselprogram, in Zweden en Denemarken is men er namelijk ook mee bezig. „Net als bij u, niet omdat wy behoefte hebben aan verandering in onze socialisti sche beginselen, maar omdat er zo veel nieuwe ervaringen zyn opge daan, omdat de wereld zo is veran derd,' dat vele sociale en economische versclrijnselen thans duideiyker zyn dan vroeger." Raymond Ourth, secretaris van de Luxemburgse zusterpartij, sprak over het belang van Europese eenheid, speciaal voor de kleine landen. De secretaris van de Israëlische Mapai, Giora Josephtai, had een schriftelijke boodschap gezonden, waarin uiteraard de vreugde om het recente verkiezingssucces van de Mapai de boventoon voerde. Maar zorg kwam er ook in tot uiting: „Wü willen vrede met onze buurstaten, maar de vijandige houding van de Arabische heersers maakt dat wy onze verdedigingskracht moeten handbavcn. De Oostenrijkse en Duitse partyen, (Van een onzer verslaggevers) Even buiten het Amsterdams Cen traal Station is gisteravond vyf voor half acht een lege trein bij hel ran geren ontspoord, doordat een wissel niet goed iag. Het treinverkeer in de richtingen Haarlem en Zaandam heeft de hele avond hinder onder vonden, doordat de bovenleiding be schadigd werd. Tot kwart voor acht konden geen treinen passeren. Passagiers werden met bussen, van Amsterdam naar Haarlem en Zaandam en omgekeerd gebracht. Daarna kon het treinverkeer omge leid worden over andere sporen, waarby zich echter de gehele avond vertragingen voordeden. Advertentie LM in etui Vanmorgen om kwart over zeven is de 55-jarige motorrijder M. J. Rus- man uit Krommenie op de provin ciale weg Hemtourg-Limmen. in de gemeente Wormerveer bij het inha len. van een auto op de linkerweg helft tegen een hem tegemoet ko mende trekker met oplegger gereden. De motorryder was op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) Sinds gistermiddag 4 uur wordt boven de Waddenzee een in West- Duitsland gestationeerde Hunter- jagcr van de RAF vermist. De piloot had kort tevoren gemeld in moeiiykheden te verkeren. Hy kondigde aan te willen landen op de vliegbasis Jever bij Hannover. Dit was het laatste wat men van hem hoorde. De Hunter zou ongeveer tien mijl ten noorden van Leeuwarden in zee moeten zyn gestort. De Nederlandse luchtmacht zette direct enkele vlieg tuigen in bü het opsporingswerk. Hun taak werd iater overgenomen door de RAF die met twee toestellen tot 's avonds laat de Waddenzee van Den Helder tot Bremen heeft afge zocht. echter zonder resultaat. Reddingboten lage» langs de hele Waddenkust startklaar om uit te va ren zodra men iets zou hebben ont dekt. die zelf congresseren. zonden tele grammen en kregen telegrammen terug, ook uit Engeland en Finland waren er telegrammen. Voordat de buitenlandse gasten aan het woord kwamen, heette eerst de Amsterdamse burgemeester, oir. G. van Hall het congres welkom „in de stad die zo nauw met de geschie denis van het socialisme is verbon den." Amsterdam is een hoofdstad, waar geen regering zetelt. Maar de PvdA zetelt er wél en dat verheugt my, zei de burgemeester. Mr. Van Hall wees op het belang van een opgewekt politiek leven voor de democratie en wenste de PvdA een goed congres. Gisteren is de 22-jarige J., verbiy- vende in de jeugdgevangenis te Zutphen. ontvlucht. De jongeman, die een cursus had gevolgd in de in richting, moest examen afleggen in de rijkswerkplaats te Apeldoorn, in de middagpauze heeft hij de benen genomen. De vluchteling is nog niet achterhaald. Advertentie LM het goede anker-horloge f/ef op bet rode^pc/riefjoeJc} e. (Van een onzer verslaggevers) Het lieeft abnormaal lang geduurd voor Joke Staring in een ziekenhuis werd opgenomen. De ambulance in Amsterdam-Noord zal nu ook op zondag worden bemand. Onderzocht zal worden of bet aan beveling verdient aan de overkant van het IJ een tweede ziekenauto te stationeren. By nadere bestudering van de mel- dingsdienst van de GGD zal worden nagegaan of het gewenst Is de ur gentie van een opname duidelüker te omschrijven. De conrtole-arts voor Amsterdam- Noord doet er beter aan In diensttyd zijn rayon niet te verlaten. Dit zyn de belangrijkste uitspraken die wethouder Van den Bergh gister middag deed tydens het (tweede) debat in de Amsterdamse raad over de ambulancedienst van de GGD en de medische voorzieningen aan de overkant van het IJ. Aanleiding hiertoe was de tragische dood van een tweejarig meisje uit de Clematis straat (op 13 oktober), ongeveer drie maandaen nadat een jonge vrouw uit de Korenbloemstraat na een be valling overleed. In beide gevallen ■werd de GGD verweten, dat de am bulance-wagen te laat arriveerde. Mevrouw Van der Siuis-Fintelman <arb,). interpelleerde over het eerste sterfgeval. Thans was het het vrou- weiyke raadslid Muller-West (c.p.n.), die de meldingsdienst van de GGD aan de orde had gesteld. Ja, hoor: het gaat goed! Na de eerste aankondi ging al barstten de sinter- klaasgraptekenaars los. Het kletteren van de kille herfst regens tegen de ramen, het loeien van de wind in de schoorsteen heeft menigeen geïnspireerd om tekenpen en papier te grijpen en een cartoon te bedenken op de Sint, rijn paard, of roem- rnchte Zwarte Piet. binnenkort zal uitpuilen. Bedenk wel dit even tussen haakjes dat het géén zin heeft zó maar een sinterklaas-illustra tie in te sturen. Het moet een GRAP zijn, een échte cartoon, die ons de lach of de glimlach naar de lippen brengt. Een paar woor- Een voor de jury bedenkelijk grote stapel brierm en pakken staat al tn de redactiekast, die - naar we veilig mogen aannemen den tekst ter verklaring van d« grap mag, maar liever niet: de cartoon moet voor rich zelf spre ken. En het kleuren van tekeningen még, maar teit bij de beoordeling niet mee. Nog even de prijzen: 100 voor de winnaar, f50 voor de op één na beste, ƒ25 voor de derde En verder een heel stel boekjes met cartoons als troostprijzen. Nog even ook de spelregels: 1. Alleen amateur-cartoonisten mogen meedoen. Zij die reeds een meermalen cartoons verkochten. zijn van deelname uitgesloten. 3. U mag zo veel cartoons instu ren als u wilt. Schrijf uw naam en adres op de achterzijde van elke tekening. 3 Teken liefst in inkt. 4. De uitspraak van de jury is bindend; over de uitspraak wordt geen correspondentie gevoerd; in gezonden tekeningen worden eigen dom van Het Vrije Volk en wor den niét geretourneerd. Sluit dus geen postzegels in. 5. Adresseer uw brieven aan; Sinterklaas Kartoentj e Redactie Het Vrije Volk Hekelveld 15 Amsterdam 6. De inzendingstermijn sluit op 33 november. De jury is aldus samengesteld: Dik Bruijnesteijn. Hugh Jans en I. Spreekmeester (allen illustra tors en cartoonisten) en Theo M. Eerdmans (journalist). Spaar hen niet. Zorg dat ze een dag moeten wikken en wegen. Laat het kartoens regenen, snééuwen. 0e kast móét vol! (Van een onzer verslaggevers) Het aantal zeer jeugdige ongehuw* de moeders stijgt voortdurend. Ook het aantal gedwongen huwelijken in de studentenwereld neemt toe. B« meeste ongehuwde moeders hadden vroeger huishoudelijke beroepen, maar nu zijn er veel meer die administra tieve en intellectuele beroepen heb ben. Deze mededelingen deed de heer H. M. L. H. S a r ksecretaris van d# Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, gis teren te Utrecht tijdens de jaarver gadering van de FIOM. Da secretaris verklaarde, dat de FIOM in de toe komst meer aandacht zal gaan. beste den aan de preventieve, en aan de na zorg voor ongehuwde moeders en hun kinderen. Over de adoptie van Nederlandse kinderen door het buitenland en van buitenlandse kinderen door Neder landse pleegouders sprak mr. M. C h. de Jong, vice-voorzitter van de Nationale Federatie voor Kinderbe scherming. Er worden tamelijk veel Nederland se kinderen kort na de geboorte afge staan aan Amerikaanse gezinnen om dat veel ongehuwde moeders hun kinderen vaak zo ver mogelijk willen wegsturen. Het komt ook dikwijls voor, dat on gehuwde meisjes kort voor de beval ling naar het buitenland gaan en daar hun kind bij zogenaamde pleeg gezinnen achterlaten. Amerikanen hebben voorkeur voor' Nederlandse baby's omdat zij menen nog historische binding met ons land te hebben. 'Import' nog groter Groter dan 'export' van kinderen is echter de 'import', de laatste tijd vooral uit Griekenland. Deze vorm van adoptie veroorzaakt echter aller lei juridische moeilijkheden. Een kind moet drie jaar bij zijn pleegouders wonen, eer het kan worden geadop teerd en als er in die periode geen verblijfsvergunning wordt verleend kan adoptie niet plaats vinden. Veel kinderen komen clandestien ons land binnen en de heer De Jong vroeg zich af of het niet nuttig is in Nederland een orgaan te belasten met het samenstellen van rapporten over de aspirant-pleegouders ten be hoeve van instellingen voor kinderbe scherming in het buitenland, in het •Igemeen leek nader Internationaal overleg noodzakelijk. Advertentie LM. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Het Tweede-Kamerlid Bakker (c.p.n.) heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over ds ongevallen, die zich kortgeleden heb ben voorgedaan by de bouw van de Esso-raffinaderij in het Botlekgebied, De heer Bakker wil graag weten, waarom de arbeidsinspectie over deze ongelukken geen mededeling wenst te doen en hij vraagt de staatssecretaris nu hoe de ongelukken zijn gebeurd, by wie de schuld ligt en of een straf vervolging wordt ingesteld. In Vokatti, Noordoost-Finland, neemt men deze week proeven met een nieuw soort kuntsneeuw-spring- schans, waarop men ook in de zo mer kan oefenen. De gladde massa bestaat uit houtspaanders die met paraffine zijn overgoten Een kunst- baan van plastic is aanzienlijk duur der. Advertentie I.M handig» staand® iuöe f 1.15 Ruim veertien percent van de studenten aan Zweedse universitei ten is uit arbeidersgezinnen afkomstig aldus een rapport van het Zweedse bureau voor de Statistiek. De meeste studenten kiezen een studierichting, die aansluit op het beroep van hun vader. Advertentie LM. Als Opa Vlasakker in Beet- stumnieroog 108 jaar wordt, staan de kranten op z'n stoep te dringen. Opa's lek en ge brek komen in druk en ieder een ook ik gunt de krasse oude baas z'n publiciteit. Maar van de hoogbejaarde jubilaris van gisteren hadden maar weinigen weet. De Ko ninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij heeft van haar 135ste verjaar dag geen drukte gemaakt, want bij het feit dat achtdui zend driehonderd en vijftig mensenlevens in deze 135 jaar werden behouden, staan wij niet stil. Directeur De Booy slikt dat. 'Wij zijn elk jaar jarig,' zegt hij droog, 'en daar hebben we ons allang bij neergelegd. Of ik wensen heb? Ja, twee vurige wensen! In de eerste plaats hoop ik, dat we voldoende bemannin gen kunnen blijven aantrek ken. Dat wordt steeds moei lijker. Vroeger bestond onze kustbevolking voornamelijk uit vissers en zeelui. Neem de Wadden: daar werd je gewoon naar zee geschopt. Tegenwoor dig kennen ze op de eilanden een bloeiend badgastenbedrijf. Ze hoeven niet meer te varen, ze blijven liever aan wal. En de vissers, die krijg je niet, die trekken er op hun botters en loggers tussenuit. We hebben nog geen krimp, dat niet. Maar het wordt steeds moeilijker, ervaren vrijwilli gers te vinden, die geregeld met de boten willen oefenen en op kritieke ogenblikken hulp bieden. M'n tweede wens: dat er vol doende "redders aan de wal" zullen blijven! We hebben nu ruim 40.000 leden die ons werk steunen. Dat is vier maal zo veel als in 1946, maar nog lang niet genoeg. Aan DIE hulp hebben we groot gebrek. De rest doen we zelf. Wij zor gen voor de boten en de orgs nlsatie.' Die laatste wens is, dunkt mij, bescheiden. Een mini mumbijdrage van VIER gulden per jaar naar postgiro 26363 voor dit werk is geen offer Dat is een plicht. Vindt u zélf ook niet? De KLM-öirecteur mr. Johannes van der Wiel is de schok nog steeds niet te boven. Een paar dagen gelede» stopte hij voor de aardigheid z'n geboortedatum in het spik splinternieuwe elektronische brein dat de maatschappij zich deze week heeft aangeschaft. Vandaag, antwoordde de robot bent u 46 jaar, 4 maanden en 21 dagen. U bent geboren op een donderdag. Gemiddeld is uw levensloop als volgt geweest: Maan- Bezigheid Jaren den Dagen slapen 16 3 15 eten 4 3 10 ontspanning 12 4 werken 13 9 16 Op de Plesmanwég In Den Haag fluistert men, dat mr. Van der Wiel tegen elektroni sche breinen is. Meneer J. O. Gerritse uit Amsterdam wil graag weten of de heren van de Nederlandse Te levisiestichting soms provisie krijgen van de brillenfabri kanten en de oogartsen. 'De film op dinsdagavond,' gromt hij, 'is voor een normaal mens niet te volgen. Ze jagen er gewoon doorheen. Van de onderschriften is geen woord te lezen.' Ik heb het voor u geïnfor meerd, meneer Gerritse. maar het is niet zo! In Bussum ver trouwen ze erop, dat' alleen vérziende mensen kijken. En die hébben al. 'Weet jij,' vroeg Max Tailleur mij vanmor gen telefonisch, 'weet jij wat gotspe is?' 'Gotspe,' zei ik, 'is brutali teit.' 'Nee," zei Max Tailleur, 'dit is gotspe: ik wor net opgebeld door een wereldconcern, de naam 2eg ik je niet, gerust, een wereldconcern, en die lui vragen me of ik voor hun reke ning in Duitsland en Oosten rijk voor de televisie wil op- 'reden. Kijk, dat is nou gotspe!' 'En?' vroeg ik. 'En?' riep Max kwaad, 'wat en? Weet je wat ik gezegd heb? De zenuwe!' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2