Proef van de Rijkspolitie: verscherpte surveillance gewoon l.o. behoort spoedig tot verleden Kienzle Plaatsgebrek bij het voortgezet onderwijs KOU n GEVAT ROEMERS A JANO Schweitzer maakt zich geen zorgen de lekkere Minister Cols in zevende nota: NOP woensdag ter stembus PAGINA 3 SPREKENDE CIJFERS De mammoet Hen bedrag dat spreekt van een groot vertrouwen... Een bedrag dat getuigt van toewijding en soliditeit. Een bedrag dat vooruitstrevendheid en vakmanschap weerspiegelt.. Een gulden ogenblik in het leven van een levensverzekering-maatschappij: het door de HAV-Bank verzekerde kapitaal overschreed een dezer dagen de ÉÉN MILJARD GULDEN! HAV BANK Zoekt u iets héél aparts? 19 cent per rol. Geen zorgen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 Advertentie IM. De mensen denken, dat wy tien van die wagens op ae weg hebben en het zijn er maar drie tegelijk. Dat betekent al een grote preventie. Wij nemen hier een proef om de resultaten te kennen van een ietwat overtrokken surveillance met open vizier en vooral ook om te zien of het aantal ongelukken afneemt. Voorshands hebben wij een groter aantal ongelukken geconstateerd, door dat onze controle intensiever is dan vroeger, maar zeker zijn er minder ernstige gebeurd.' Dit zegt ons majoor w. H. van Ballegoyen de Jong. staf-officier van de Rijkspolitie, als hij ons het experiment toelicht, dat de Rijksverkeerspolitie aan het nemen is op vijftig kilometer van de Zuiderzeestraatweg, tussen Nijkerk en Oidebroek. Sinds 1 oktober wordt daar verscherpt gesurveilleerd, maar eerst kort heeft de Rijkspolitie het systeem openbaar willen maken. Intussen had het in één maand duizend bekeuringen opgeleverd. Duizend bekeuringen, omdat er nu van 7 uur 's morgens tot 11 uur des avonds toezicht is van vliegensvlugge wagens, die de spraakmakende ge meente wegens hun blanke uitmon stering reeds Witte Valken heeft ge doopt en waarvan de bemanningen met gestrengheid optreden. Witte Valken vindt de rijkspolitie zelf helemaal geen slechte naam. Hoewel wij opvallend willen verschij nen en er tijdens deze proef niet door 'stille' wagens wordt gepatrouilleerd, zijn wij .toch genoodzaakt onze prooi meestal van achteren te bespringen, er als een valk op neer te strijken,' zegt de correcte, donkere majoor van de staf. 'Zo véél overtredingen immers, zo als snijden en te snel rijden en ge vaarlijk de file verlaten zijn niet te constateren bij tegenliggers. Men moet ze volgen en inhalen en dat doen onze grote Fords Fairlane en Zephyr, hoe moeilijk de situatie op de smalle Rijksweg 28 dikwijls ook is. Wij hebben trouwens juist deze weg gekozen, omdat hij veelsoortig ver keer heeft met veel filevorming.' Er zijn tien man extra voor gede tacheerd te Apeldoorn, de hoofd plaats van het district, en een toege voegd officier, luitenant E. Spieren burg, is speciaal belast met de orga nisatie en het commando. Twaalf man oefenen iedere dag, ook 'szon-' dags, twee aan twee in de mobiio- foonauto's de dienst uit. De post 'Harderwijk dirigeert ze. De jonge luitenant Spierenburg geeft ons enige cijfers die spreken. !n oktober 1958 waren 8r 29 aan rijdingen. waarvan tien lichte en In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aardvoor rekening van hen die worden geciteerd. "Het is merkwaardig hoe van alle kanten bezwaren tegen dit wetsont werp worden Ingebracht, Ingebracht door de organisaties en door de mensen die ermee te maken hebben en ermee moeten werken. Ook bij het openbaar onderwijs, ook bü de libe ralen leven bezwaren. Ook in r.-k. kring. Wat ons betreft, wij achten vooral de normen voor schoolstich ting, de delegatiekwestie en de onbe kendheid met de overgangsregeling, zaken waarin bevrediging moet wor den geschonken. Het ontwerpwet op het voortgezet onderwijs staat bekend als de mam moetwet. Maar deze mammoet heeft zulk een lawine van bezwaren ge baard dat die te zamen ook al een volwassen mammoet vormen. Dat moet de minister van Onder wijs toch wel iets te zeggen hebben'. Trouw 18 november 1959 Advertentie IM. negentien zwaardere, met grote schade, doden en ernstig gewonden. In oktober 1959 zijn er 41 gecon stateerd, maar toen bleken het 29 lichte te zijn en twaalf zwaardere. De balans was dus doorgeslagen naar de andere kant en er kwamen meer ongelukken ter kennis van de politie. En in november lijken alle cijfers minder te zijn dan verleden jaar. Frappant is trouwens en dit ter zijde hoeveel aanrijdingen niet ter kennis komen van de politie. In Rotterdam bij voorbeeld, zijn daar onder zelfs aanrijdingen geweest waarvan de slachtoffers in zieken huizen lagen, soms met een schedel breuk! Van het aantal onbekende aanrijdingen is uiteraard slechts een schatting te maken. .Jföi 28 van het Rijkswegenplan laas, de Zuiderzeestraatweg, is eigen lijk niet eens zo'n drukke weg. Er passeren vijfduizend voertuigen per etmaal en vergeleken bij wegen in het westen, met bun 14.000, 18.000, 30.000 voertuigen, is dat weinig. Maar de weg heeft toch de grens van de capaciteit van een tweestrooksbaan bereikt en als er ergens verleiding bestaat tot snijden, te nauwe filevor ming, bochtafsnijding en zulke ge vaarlijke grappen, dan is toet bier, waar de militaire colonnes reeds velen ertoe brengen telkens een stap je verder te springen, tussen de co lonne in. En 's avonds zijn het de verlich tingseuvelen die zorg geven. Er is ook een negatief resultaat van de Wttte-Valkenactie. Er is bij sommigen, en dat geldt vooral de vrachtrijders, die zich niet al te zeker voelen omtrent de toestand van hun materieel, een neiging de gecontroleerde weg te mijden. Men ziet nu een iets druk ker verkeer op parallelwegen, zover die er zijn, en enige verplaatsing van verkeer naar de binnenkant van de Veluwe en de straatweg AmersfoortApeldoorn. De politie werkt trouwens nauw samen met de Dienst Verkeersonder- zoek van Rijkswaterstaat in Den Haag. Later wordt de controle uitgebreid.'. Als binnen enkele weken de nieuwe t,p.w.'s, de Technische Patrouille wagens van de Rijkspolitie er zijn, kan een staande technische controle wor&n uitgevoerd. Dan zet men deze '.bestelauto's met hun modernste technische uitrusting langs de weg. terwijl nu alles mobiel wordt ge houden. Verheugend is het te horen, dat omtrent alcohol bij het verkeer geen. trieste waarnemingen worden gedaan. Als de gevallen er zijn spreken zij sterk, maar bekend was reeds, dat het percentage klein is. De maximumsnelheid wordt vrijwel niet meer overtreden en de gemid delde snelheid van de .motorrijtuigen loopt nog steeds terug. Dat gaat uiteraard gepaard met toeneming van de drukte. Men rijdt bedachtzaam nu er Witte Valken vliegen. Minder optimistisch is de mening over de wijze, waarop men reageert op de witte asverkeersstrepen. Men behoeft er zich in het algemeen niet aan te houden en men dóet het ook niet erg trouw. Maar een zeer gunstig resultaat vermelden wij tot slot: De reparatie bedrijven aan de weg hebben het veel drukker gekregen. Men is gene gen de defecten snel te laten weg nemen, vooral ook als het verlichting betreft. En dat is op zich zelf al een zeer verheugend gevolg van. deze belang, wekkende proef, die tot eind novem ber zal duren, maar die later vrij zeker zal worden herhaald om nóg meer leerzame gegevens te krijgen'j 1.000.000.000 IIVEHS»!RZtKiBtHG fiANK SC N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ HCQfOKANTOOR TE SCHIEDAM - TEL. 69304 (Van onze parlementsredactie) Het onderwijzers tekort bij het gewoon lager onderwijs behoort binnenkort tot het verleden. Met de verlaging van de leerlingen- schaal kan in ieder geval op 1 januari 1963 een begin worden ge maakt. Toch. zullen de maatregelen ter bestrijding van het onderwijzers- tekort in het algemeen moeten worden voortgezet, opdat de toeloop tot de kweekscholen in de eerste, twee, drie jaar niet afneemt, Immers, bij het ulo blijft de situatie in de eerstkomende jaren nog zeer zorgelijk. In het gunstigste geval kan verlaging van de leer- lingenschaal hier eerst pas in begin 1964 mogelijk zijn. Kies dan het allernieuwste op het gebied van uurwerken: De KIENZLE-BATTERIJKLOK! Loopt met een ongekende pre cisie ruim een jaar lang op een simpel batterijtje, tonder op winden, geheel onafhankelijk van stekker en stopcontact. Wat een cadeau! U heeft keus uit vele modelten, de één nog mooier dan de andere! Vanaf f85,- Verkrijgbaar In iedere goede horlogezaak. Dit deelt minister Cals in de ze vende nota over de behoefte aan on derwijzers by het gehele lager onder was mee. Het aantal onderwyzers, dat in werkelijkheid per 16 januari 1959 by het gehele lager onderwijs in dienst was, bedroeg 55.200. Op basis van vorige vraagstukken in de andere nota's van de minis ter zouden er by bet lager onder- wüs en voortgezet lager onderwijs 800 onderwijzers minder en by het ulo 250 onderwyzers meer aanwe zig moeten zijn dan thans het ge val is. Het aantal benodigde leerkrachten bij het gewoon lager onderwas werd slechts bereikt doordat in aanzien- iyke mate een beroep moest worden gedaan op een reservekorps bestaan de uit gepensioneerden en gehuwde vrouwen. In de komende jaren zal de situatie zich zodanig verbeteren, dat het over matige beroep op dit reservekorps tot meer normale proporties kan terug keren. Wat betreft de situatie bij het ulo merkte de minister nog op, dat ener zijds met een toenemende stijging van de behoefte aan onderwijzers moet worden rekening gehouden, ter wijl anderzijds het aantal leerkrach- zijn. ten in bezit van ulo-akte waar schijnlijk niet voldoende zal zijn. Minister Cals wil de studiezin van onderwijzers voor de ulo-vakken blij ven bevorderen door handhaving van de bestaande bonusregeling. Ook de tijdelijke aanstelling van onbevoegde leerkrachten by het ulo moet moge lijk gemaakt worden, terwijl verder de bezoldiging van vakonderwijzers, die aan deze scholen worden aange steld, in een vacature in het ver plichte personeel voor rekening van het rijk komt. Een desbetreffend wetsontwerp zal op korte temyn by de Staten-Generaal worden inge diend. Ten slotte pleegt de minister nog overleg omtrent een regeling, waarbij aan onderwyzers bij het uitgebreid lager onderwys een vergoeding kan worden toegekend voor de extra-uren. (Van onze parlementsredactie) Ongeveer tweeduizend kinderen die zich. dit jaar bij het voort gezet onderwijs hebben aangemeld, konden wegens ruimtegebrek niet geplaatst worden. Vooral bij bet ulo is de situatie vergeleken met die van 1958 verslechterd. Bij het lager technisch onderwijs is de ruimte wat groter geworden en liep het aantal afgewezen leer lingen terug, evenals bij het huishoudonderwijs het geval was. De scholen van voortgezet hoger en middelbaar onderwijs lieten een lichte verbetering zien, bij het v.g.l.o. was de situatie iets slech ter. In een nota over de beschikbare schoolruimte voor het voortgezet on derwys geeft minister Cals een beeld van het effect, dat de naoorlogse ge boortegolf op de toelatingsmogeiyk- heden tot dit onderwy's heeft gehad. Bü het middelbaar onderwys (waar het aantal aanmeldingen met 17 pet. steeg) wordt het ruimtegebrek in een aantal scholen door middel van wandelklassen, noodlokalen en het niet-splitsen van klassen opgevangen. Voor de uloscholen is het ruimte gebrek in de dichter bevolkte stre ken groter dan in.de provincies Gro ningen, Friesland, Drente en Zee land. zo konden 1300 tot 1400 kin deren geen plaats ba het ulo vinden. De sty'ging van het leerlingental be droeg hier 10 percent. By het lager technisch onderwas steeg de aanmelding met 11 percent. Ongeveer 2700 3000 jongens konden niet geplaatst worden maar gingen naar het ulo, het landbouwonderwys of het v.g.l.o. Ten slotte moesten 300 tot 350 leer lingen naar het zesde leerjaar van de lagere school. Bij de huishoudscholen konden 1700 meisjes geen plaats vinden, waarvan de helft naar andere scholen ging. Minister Cals wyst erop, dat zich by de aanmeldingen voor het eerste leerjaar vele dubbele meldingen be^ vinden. Maar hy komt tot de con clusie, dat er ten slotte toch 2000 leerlingen overbleven die by geen enkele schooi voor voortgezet onder' wüs terecht konden, Zü moesten terug naar de zesde klas van de la gere school, terwyi een aantal niet meer leerplichtig was. Verder wyst de minister erop, dat de huidige bezetting van het zesde leerjaar van de lagere scholen naar schatting 7000 leerlingen lager ligt dan het afgelopen jaar. De veron derstelling ligt dus voor de hand, dat het aantal aanmeldingen voor het voortgezet onderwy's in 1960 iets zal dalen. Minister Cals heeft de indruk, dat, hoewel de gebouwenvoorziening in sommige sectoren van het voortgezet onderwijs nog zorgen baart, tot nu toe de weerslag van de geboortegolf 194647 en van de sterk gestegen belangstelling voor het voortgezet on derwijs op niet-onbevredigende wpze het hoofd kon worden geboden. Advertentie I.M. (Vervolg van pag. 1) Drs. Roemers ging eveneens in op hetgeen mr. De Graaff heeft gezegd over de betekenis van coördinatie. 'Ik prys zyn duidelijk inzicht, dat er iets moet gebeuren,' aldus drs. Roe mers, 'al is dat dan in stryd met alie theorieën die de laatste maanden zyn verkocht.' De uitlating van de heer De Graaff, dat drs. Roemers geen welvaartsver betering zou verwachten, noemde spreker onjuist. Die verbetering komt er omdat de regeringstheorieën niet worden toegepast. Er zal in de komende maanden in tal van bedryfstakken voldoende te doen zyn, aldus de NW-voorzitter. 'We hebben onze verantwoordelijk heid gedragen en we zuilen dat biy. ven doen, maar we zullen een rede- lyk aandeel in de welvaartsverbete ring voor onze werknemers voorop moeten stellen,' zo zei drs. Roemers. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABR1EKEN TONNEMA KV. SMEEK Woensdag zullen in de Noordoost- polder verkiezingen worden gehou den voor een nieuwe poldereommis- sie root algemene belangen. De verschillende politieke groe peringen in het gebied komen uit met in totaal vijf lijsten: een van de protestants-christelijke groep (AR. CHTJ en SGP), een van de PvdA, een van de KVP, een van de WD en een van. de gereformeerde kiezers. De laatste lijst vermeldt kandidaten die gesteld zijn door le den van do Gereformeerde Kerk Art. 31. De nieuwe poldercommissie zal uit 21 leden bestaan, vier meer dan de oud». vervallen, daarna weer opgebouwd Lambarene waren halve nomaden /NA V f*S\ I met de hulp van vele vrienden in toen ze nog geen vee hadden. Geen i J \Z f I f fin» li f lil y j CJ I Europese landen, waarbij ook Neder- vee, geen mest dus ook geen land- V WI S/ r W I W iand. In 1935 was het al veel te klein bouw, geen blijvende vestiging. geworden. We trachten hun te leren hoe ze <»T„ jQ_ ni> nm vnn aii0„ to l-rrnfn en in 'Maar ik bezat toen 110 koeien, 27 met huisdieren moeten omgaan. Er Nu heb ik nog een aag of acixt om .an alles te kopen en m scjlapen en 40 geiten en die gaven wordt vee ingevoerd en er zijn vrucht- te pakken en stapels douanepapieren in te vullen en dan komt me recht op 500 hectare grond, In bomen gekomen. Bananen en oiïepai- het mooie moment: alles zit in de buik van schip, ik zit op het den schip en we varen naar Afrika terug... lning aan gaf. Ik had genoeg aan vruchten. Het is nu de mangotijd en De man die dit vertelt, lacht als een schooljongen die un de nabije 125 ha. Daar staan nu ruim vijftig dan komen ook de vliegende honden plooitjes in het gegroefde g«icht «a als ^Ti fn In het dorp verplegen we de em- daad aJs troepen honden, hoorders een voor een aan te to£cen, valt een dunne lok grijswit haar langs stJge gewsAen. Voor de patiënten in. een neger zich over de blsun- zijn slaap. de oerwouddorpen zorgen vliegende fcea beklaagt, zeg ik: 'maar jouw colonnes, die over jeeps beschikken. Voor een 84-jarige heeft hij heldere enkele dagen in Nederland verblijft. Hefc a imm„x niet mogelijk in elk en sterk tintelende ogen, grijsblauw In Denemarken, Zweden, Duits- dorp een hospitaal te bouwen, of grijsbruin, dat is in het schemer- land. Frankrijk en Belgie beeft hij 0e melaatsen verstopten zich vroe- licht van de kamer niet te zien. particulieren en instellingen bezocht Rer voor ons; ze waren bang, dat ze Hij zit in een leunstoel in de hoek die zijn werk steunen. Een Rotter- Z0Uden worden geïnterneerd.. Nu er bij het raam dat uitzicht geeft op dams bestuurslid van het Nederlandse med;Cijnen zijn die de ziekte, althans een tuin met sierbomen en vrucht- Albert Schweitzerfonds is zijn gast- ;n het beginstadium, kunnen genezen, bomen en een lange bakstenen muur. heer tot hij naar Bordeaux vertrekt komen de mensen uit zich zelf naar Het zou een pastorietuin kunnen zijn, om er weer scheep te gaan naar OBg waarin dominee wat rondwandelt om Afrika. ook de slaapziekte wordt met nieu- rusüg na te denken over de preek. in de tuinwonlng aan de Westzee- we medicijnen bestreden. Deze ziek- mw De oude man in de leunstoel lijkt dijk van mevrouw E. F. Teychiné te, die vroeger zo verschrikkelijk veel ka werken.' zegt dr Schweitzer.'Het op een dominee: hij Is gekleed als stakenburg—Mees, de secretaresse slachtoffers maakte, is in Equatoriaal- t -JLrreii* ik dank er een vooroorlogse dorpseerwaarde, in van het Nederlandse fonds, staat hij Afrika uitgeroeid, en alleen door de ,fL H !k dasr v. ,aI een zwart pak, dat hem te klein Is de pers te woord. medicamenten, dus niet door bestrij- onze lieve Heer elke dag voor. tr zaï geworden en hij draagt een stijve ding van de vliegen die de ziekte over- straks best ee» dokter zijn die net boord met omgeslagen punten en een |;t- I. brengen. van mij overneemt en die op zijn zwarte das. Het staat eigenlijk vol- «een ponnen beurt wordt geholpen zoals men mij strekt niet vreemd bij die kunste- 'Niet over de politiek praten, ti_miinfiPor oaarskop, bij dit profetengezicht. heeft de gastvrouw verzocht,' En "lesi/ mi|iineci Prediker en kunstenaar, musico- geen bandrecorders gebruiken, grootvader had nog geen vruchtbo men!' Ze mogen wel eens horen datj we ook nog wel iets goeds in Afri ka hebben gedaan Er komen enkele vragen: 'Be wens u nog veel jaren toe, maar u bent bijna 85, Hebt u wel eens aart een opvolger gedacht?' 'Ja, ik moet blij zijn dat ik nog xo loog, organist, cultuurfilosoof, schrij- want daar houdt dr, Schweitzer ver. maar allereerst de stichter van niet van.' het oerwoudziekenhuis in Lambarene, Het wordt meer een lezing dan een de zendeling-arts. die onder melaatsen gesprek, bijna een uur lang vertelt en leiders aan slaapziekte werkt, hij over zijn ziekenhuis, gesticht in Dat is dr. Albert Sctawartw* die 1913, tijdens de Eerste Wereldoorlog helpt. Van zijn medisch werk gaat hij jjj. zyn qoj- aj andere Albert plotseling over op de landbouw. Een Schweitzerhóspitalenop Tahiti, in geleerde bezoeker vroeg snij ems ^efc Amazonegebied en in Laos, De wat naar mijn mening het begin hoofdzaak is. dat de goede geest blijft, was van alle cultuur. Mest, mijn- j;n jaten we hepen, dat de inheem- heer, zei ik, mest en niets anders. SSn dit werk straks zelf voor hun De neger» in de omgeving van broeders kunnen doen.' De AVRO-televisie presen teert morgenavond voor de tweede maal Pierre Janssen, de 33-jarige conservator van hefc Stedelijk Museum In Schie dam, die met zijn serie 'Kunst grepen' (eerste uitzending 25 oktober jongstleden) tongen en pennen In beweging heeft gezet. Pierre Janssen, lang en be weeglijk, nerveus en gevoelig, ls één brok emotie. Zijn op rechtheid is beangstigend, zijn vertrouwen in de mensheid bijna kinderlijk. Na zijn eerste uitzending hielden wildvreemden op straat hem aan om hem geluk te wensen met zijn voortreffe lijke en glasheldere uiteenzet ting over een delicaat onder werp als kunst. Pierre was er verguld mee. Toen kwam Elsevier, dat schreef dat deze 'enthousias te persoon, voortgekomen uit het jeugd bewogen socialisme, die voorheen in Arnhem de kolommen van Het Vrije Volk ■rólde, er dus aan gewend is het vulgus profanum (volgens Van Dale: hefc onbeschaafde volk W. L.) toe te spreken en derhalve de eerste avond al de populaire toon te pakken had' en Pierre zat oneindig diep in de put. •Met deze laag gemikte stoot heeft Elsevier me zeer rauw geraakt. Het zit me zeer diep, dat mag je best weten. Ik heb op het punt gestaan,, met die serie te stoppen. Ik zal je zeg gen, waarom.' 'Ze eisen tegenwoordig ook van je, dat met je culturele overtuiging op de barricade gaat staan. Dat kan ik niet. Ik wil het slagveld niet op, Ik heb altijd de neiging, in zo'n geval onmiddellijk de strate gische terugtocht te kiezen. Niet omdat ik niet voor mijn overtuiging sta, maar omdat ik nimmer bereid ben voor wat dan ook op de vuist te gaan.' Tk ben niet romantisch. He ben zo'n jongen die zegt: O hemel, wat 'n toestand, dan maar weg, neem me asjeblieft niet kwalijk. Dat klinkt niet erg heldhaftig, maar ik voel 't zo.' De culturele overtuiging van Pierre Janssen: zoveel moge lijk gewone mensen op een prettige, verantwoorde manier iets over kunst vertellen. "Dat heeft niets te maken met wat Elsevier mijn Vrije Volk-verleden noemt. Ik ga niet voor de camera staan voor die duizend mensen in Neder land, die iets van kunst weten, waar ik overigens me zelf ook nog niet toe reken. Die heb ben mij niét nodig.' 'Ik wil gewone mensen graag naar een museum krijgen, niet mijn museum, maar naar EEN museum. Ik wil ze daar heel plezierig laten rondwandelen net als in een bos. In een bos zie je alleen fijne bomen, maar daar heb je niet altijd oog voor. Opeens zie je er dan een, die je aandacht trekt en dan denk je:.dét is 'n fijne boom! Zo gaat het ook In een museum. Als ik,dat be reik, heb Ik al véél gewonnen.' 'Nou is het zo, dat ontzaglijk veel mensen gewoon bang zijn voor moderne kunst. Al die moeilijke theorieën en toestan den, ze durven er niet aan. Ze gaan gewoon niet. Ik probeer ze over die drempel heen te krijgen, dat doe ik hier in Schiedam ook. En dat kun je alleen, door ze in hun eigen taal en met hun eigen denk vermogen te benaderen.' •Want. Is het niet zo, dat leken zich door vaklui altijd genomen voelen, zonder dat ze weten waarom? Ga maar es *n auto kopen. Als ik In een ga rage kom en ze zeggen tegen me: d'r is iets mis met uw ver deler!, dan denk ik: Nou wor- ik genomen! Waarom? Omdat ik niet weet, wat 'n verdeler is. Kijk, daar moet je in de kunst ook voor oppassen.' •En wat doet het ertoe of ik nou. goed kan praten of, niet? Ik kan niet kwaaier worden dan als ze zeggen: die Janssen, praten kan-ie! Want dan be doelen ze eigenlijk: hij zal t wel niet helemaal menen. 'Maar ik méén 'fc wei, He meen 't werkelijk!" GELEZEN in het Week blad van de Neder landse Protestanten Band: "Hij was een jon gen van negen Jaar. Z'n ouders hadden hem vier weken naar een boerderij in Gelderland gezonden. Toen hij terug kwam, zat hij vol verhalen. Zo vertelde hij. dat er voor tafel gebeden werd. Ieder vouwde de handen en deed een stil gebed. Dat was hij thuis niet gewoon. Wel had zijn moe der hem het Onze Vader ge leerd. 'Ik heb toen dat Onze Vader maar gebeden,' zei hij tegen zijn moeder, 'maar daar waren op die boerderij zoveel kippen, koelen, varkens, en er was zo veel tarwe, dat ik de woorden ...geeft ons heden ons dage lijks brood... maar wegge laten heb.' In Ede moet de woning nood onrustbarend hoog zijn, ais de Ede- sche Courant deze ad vertentie opneemt: Wegens plaatsgebrek te koop een witte trouwjapon. WILLIE LEVTE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2