Praten over lonen in de landbouw Voor de Joop S.: „Jos en ik hadden n vrij FLITSEN Verdachte houdt vol: „Ik ben onschuldig" van verdachte KING-ATLAS 'Waddinxveens burgemeester niet onpartijdig Hoe Studie eist van onbevoegde: niet te veel les geven Minister buiten broodoorlog Auto te water: arts verdrinkt I van de gehele aarde voor school en leven ^1/ Kinderfeestjes geknipt om te In de regen Jongens-op-avontuur in Tunis gestrand HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Antwoord aan Tans Binding Rood Wit Dry 3» per iucrfle» MELTO N broekjes TIJDELIJK <Van onze soc.-econ. redactie) Op 3 december zullen de werkge vers- cn werknemersvertegenwoordi gers uit de landbouw onderhandelen over de lonen van de landarbeiders. De drie landarbeidersorganisaties wensen een loonsverhoging van 4 pet. en een verwerking van de huurbii- slag-1957, die neerkomt op een ge middelde verhoging van 1,7 pet,., zo dat de lonen totaal met gemiddeld 5,7 pet. zouden stijgen. De werkge vers willen niet verder gaan dan 2 pet., loonsverhoging en 1,7 pet. ver werking, dus samen 3,7 pet. Op schriftelijke vragen van het Cerste-Kamerlid de beer De Vos van Steenwijk (v.v.d.) betreffende het be leid van de burgemeester van Wad- dlnxveen, heeft minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken geantwoord dat hem niet is gebleken, dat de bur gemeester als voorzitter in de raads vergaderingen soms op ontactvolle wijze optreedt. In de raadsvergadering van 27 augustus 1959, waarin het voorstel van burgemeester en wethouders tot het bouwen van een kweekkas aan de orde kwam. deelde bet vrouwelijke WD-raadslid mee, dat het de over tuiging kreeg, dat de in de raad aan de orde gestelde zaken door het col lege van B. en W. steeds scheef wor den getrokken. Toen zjj op het verzoek van de voorzitter deze bewering te staven geen bewijzen naar voren bracht, ts het betrokken raadslid het woord ontnomen. Van een partijdig beleid van de burgemeester van Waddinxveen is de minister niet gebleken. Advertentie I.M. De Rijswijkse arts prof. dr. J. C. Engelen is gistermiddag in zijn woon plaats met zijn auto in het Rljn- Schiekanaal gereden en om het leven gekomen. Prof. Engelen reed op de Jan Thijs- seweg toen de wagen plotseling te water dook. Men neemt aan, dat de arts onwel was geworden. De Nooit eerder was U in staat om een zo goede en een zo kostbaar uitgevoerde wereldatlas tegen een zo iage prijs in Uw bezit te krijgen als op dit moment. Deze week ontvingen wtj de 5e drek van de AwdrflrtlrwBJlg bewerkt door Dra. G. J. de Vries ehschts 3.95 Voor leerlingen wn ULO en Middelbare Scholen een waarde volle handleiding bij de bestudering ran hoe aardrijkskun dige lessen. CHE KING.WERELDATLAS •jc omvat 51 kaartbladen, alsmede namenregister en statistische gegevens; is een stevig gebonden boek met linnen rug, voor zien van een (raai stofomslag; 21X x 26X cm; w is gedrukt in 8 kleuren op een papiersoort, die speciaal voor deze Kfng-Wereldatlas is aangemaakt; tk geheel oorspronkelijk van opzet et» de vrucht van vier laar arbeid van de auteur. BINNEN EEN JAAR werd de King-Wereldatlas 5 x herdrukt, waar mede het 125e duizendtal bereikt is. INDIEN O onmiddellijk een King-Wereid atlas bestelt op de manier, zoal* bieronder "ts aangegeven, ontvangt U de K'mg-Wereldatlas nog voor 5 dec. thuis. ft KUNT U DE KING-WERELDATLAS BESTELLEN f Door f3,95 te giteren op post rekening no616115 ten name ran kingfabritkefi Tormerna N.Y. Sneek. De keurig gebonden Kmg- Wereldatlas wordt U dan prima rtrpakt franco per post toegezonden. U kim ook een postwissel zenden. Advertentie I.M JONKER FOTO TOE STEL ZEGT (ook in kleur} (Van een onzer verslaggevers) Onbevoegde leerkrachten bij het vfi.m.o. moeten niet meer dan onge veer twintig lesuren per week geven, zodat zij genoeg tijd beschikbaar bon den om hun studie voor het behalen van de bevoegdheid voort te zetten. Maar van een nieuwe regeling is geen sprake. 1 Staatssecretaris Stuaearouch van O., K. cn W. heeft dit geantwoord op vragen van bet Tweede-Kamerlid Tans (arb.). Te veel lesuren geven is nog schadelijker voor die onbe voegden die enige betrekkingen com bineren en zo tot meer dari twintig Iseuren komen, zegt de staatssecreta ris verder. 1 Want: op een zeker ogenblik dreigt ontslag voor al deze onbevoegden doordat weer genoeg bevoegden hi hun vak beschikbaar zullen zijn. Als vermindering van het aantal lessen e.d. een vermindering van in komsten zou geven, gaat men na In hoeverre deze kan worden gecompen seerd door een studietoelage. Vijf bewoners van het Jordaan se dorp Deir Ghoesoen zijn maandag door een Jordaanse krijgsraad ter dood veroordeeld wegens ..spionage voor Israel". Zij zouden Israëliërs "egevens over de Jordaanse strijd krachten hebben verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) Een record aantal getuigen, bijna vijftig, heeft zich de af gelopen dagen in het proces Magere Josje door de president van de Amsterdamse rechtbank laten ondervragen. De 42-jarige verdachte Joop S., die een boekje vol aanteke ningen heeft gemaakt en geen detail onbesproken laat, blijft ook maandag zijn onschuld volhouden. Hij is zelfs van mening dat hij en Magere Josje een vrij redelijk huwelijk hadden. „Jammer genoeg," zegt hij, „kunnen wij bet Jos niet vragen. Hadden Joop S. en zijn vrouw de zaterdagavond voor de moord ruzie? „Nee hoor. Kromme Miep kan wel wat gestommel in haar huls hebben gehoord, maar dat komt misschien omdat Jos en ik wat aan het dollen zijn geweest," zegt de verdachte. „Oh nee, Josje piekerde er niet over „uit het leven" te gaan. Ze wilde heus niet van. me af, meneer de president. Ze had er ook geen reden voor, want ik was goed voor haar," De president herinnert eraan, dat vele getuigen hebben verklaard, dat de verdachte zich dikwijls beestach tig gedroeg. „Ja, maar edelachtbare, «zult ook wel gehoord hebben dat niemand dat ooit heeft gezien. Ze hadden het at. tem aal van Josje vernomen," zegt de verdachte. President: „fiat zou ze nooit ge zegd hebben ais ze zo gelukkig was." Verdachte: .Jammer genoeg kun nen we het Jos niet vragen President: „Nee, dan zaten we hier niet." Verdachte: „Nou edelachtbare, nu ik door dit alles Josjes verleden heb Ieren kermen, denk ik dat ze een dekmantel zocht voor het feit dat ze mij met die andere mannen on trouw was." President; „Maar u bent ook niet brandzuiver." Verdachte: Nee, dat is waar, edel achtbare, ik ben de laatste om mijn vrouw door het slijk te halen." De president zegt dat hy destijds hoofdschuddend de stukken heeft ge lezen en toen al gedacht heeft: nou, nou, de handen van dese verdachte zitten ook los aan zijn lijf. De verdachte richt zich op. „Ze zeggen dat Ik de zaken in de buurt stuk heb gemaakt, edelacht bare, door m'n dronkemansruzies en za. Nou denkt a toch zeker niet dat de jongens dat van mij hadden ge nomen? Dat ik de business kapot zou maken? In dat geval hadden ze toch zeker zo een zootje bij eikaar ge- trommc" I om mij kapot to trappen? Nee, ik heb nooit last met de jongens gehad." Vissen Hij schetst nog even het beeld van hun idylle: vissend in Noordhollands mooie wateren. Josje op baars „met een rijtje dobbertjes want ze had niet zulke beste ogen." Hij met een werphengel, op brasem. „Soms kwam ik 's morgens vroeg naar beneden en dan nam ik haar na gedane arbeid mee naar de eer ste bus. En dan gingen we een dagje rissen," zegt joop, die zich al eens verontwaardigd heeft be toond over mannen die hun vrou wen niet afhaalden „na de gedane arbeid". „Oh, Josje was keurig netjes," aegt Joop. „soms moest ik haar nachts schone kleren brengen." „Dat is een soort bijgeloof. Als die vrouwen niet veel klanten krijgen trekken ze andere kleren aan. Ze geloven dat het helpt," legt de pre sident uit. Verdiensten Hij informeert nog eens naar de verdiensten. „Wat was nou precies een slechte nacht en wat een goede?" „Tachtig tot honderd gulden een behoorlijke nachtopbrengst in de buurt," zegt de verdachte. En even later: ,Joaie had nooit veel geld op zak. Dat had ik haar afgeleerd, want ik wist hoe royaal ze was." Tot slot richt de verdachte zich tot de re cherche. Hij vindt het „geen styi" dat ze destijds bij het doorzoeken van zijn woning „zoveel rommel" hebben gemaakt en niets hebben opgeruimd. President, officier en verdediger overleggen nog even over de proce dure van dinsdag. De verdediger wenst na het requisitoir van de offi cier een ruime schorsing omdat hij graag nog enige bedenktijd wil heb ben. De president voelt er niet zoveel voor „want we zijn dan al zes dagen uit ons werk gehouden." Advertentie IJl (Vervolg van voorpagina) Deze zesde dag is het sluitstuk van het monsterproces Magere Josje. De spanning staat de zelfbewuste, hardnekkig ontkennen de verdachte Joop S. op het gezicht te lezen. Zal de officier van Justitie moord bewezen achten? Om half tien krijgt mr. J. F. Hartsuiker, die zich tijdens het proces vrijwel niet heeft laten horen, het woord voor zijn requisitoir. 'Ik ben voorstander van de openbaarheid geweest, hoewel er termen aanwezig waren de zaak met gesloten deuren te behan delen,' zo begint de officier. Hij laat duidelijk uitkomen, dat de pers zijn vertrouwen heeft beschaamd. 'Ik kon niet bevroeden, dat zelfs foto's van getuigen zouden worden gepubliceerd, naast het feit, dat zonder noodzaak ook personalia werden vermeld. Ik ben ernstig verontrust, omdat een deel van de pers niet de ver eiste discretie in acht heeft genomen.' De officier vervolgt met de recht bank er aan te herineren: „Uwe overtuiging en ook de mijne moeten gestoeld zijn op wettige bewijsmid delen. En bewijzen betekent voor de rechter: zekerheid verschaffen die voor het nemen, van een beslissing nodig is. Hij zal zich echter tevreden moeten, stellen met een betrekkelijke zekerheid," meent de officier. Hij kondigt aan dat hij de volgen de drie bewijsmiddelen zal aanvoe ren: 1. de taal der stille getuigen, 2. de taal der sprekende getuigen, X, de verklaringen van de verdachte zelf. De officier gaat terug naar de dag waarop Magere Josje dood in haar keldertje werd aangetroffen: zondag morgen 11 augustus 1957. Omstreeks 8.20 uur stapt de ver dachte het politiebureau binnen. „Opvallend kalm". Het duurt heel lang eer hij de agenten vertelt dat deze Josje Oudes zijn wettige echt genote is. „Zo normaal was die Joop S. dat het abnormaal was voor een man die zijn vrouw net dood had gevonden,1 zei een der agenten destijds. Magere Josje lag ontkleed op de divan. Ongewoon was de omstandig heid dat alle kleren in wanorde op de grond lagen. Daarora lijkt het de officier uitgesloten dat een wille keurige klant de dader is. Bovendien wijzen pluisjes van een banddoek op het feit dat die hand doek vochtig was, evenals een deken er op wijst dat de dader het slacht offer met water heeft afgewassen, nadat hij haar had aangegrepen. „Daarom moest hij haar ontkleden. Zou een bezoeker zoiets doen? Uitge sloten. De relatie prostitué-klant is van zakelijke aard. Een willekeurige klant zou zich na de dood van zijn slachtoffer uit de moeten maken zo snel mogelijk, zonder zich verder om haar te bekommeren. De officier constateert lat er een binding bestaat tussen dader en slachtoffer. Roof is vo!c na hem niet de achtergrond van deze zaak. De dader heeft geweten dat Josje op hippengeld zat bij Kromme Miep. Hij heeft de beker met geld op brengst van een nacht „werken" laten staan, omdat hij wist dat het geld Kromme Miep toekwam. Mr. Hartsuiker bespreekt vervol gens de „stille getuigen". Conclusies Het wetenschappelijk onderzoek (de officier brengt hulde aan de des kundigen) heeft uitgeweken dat het bloed op het bloesje van Magere Josje niet van deze vrouw zelf afkomstig is. Het is zeer waarschijnlijk dat het bloed aan Joop S. moet worden toe geschreven. De dader heeft de vrouw achterna gezeten. Hij moet haar voordien hebben geslagen. Uit de „stille getuigen" trekt de officier de volgende conclusies: 1. het slachtolfer werd gewurgd, 2. de dader heeft haar achterna gezeten, er vond een worsteling plaats, 3. na de worsteling ts zij ontkleed op de divan gelegd, 4. na de wurging heeft hij gepoogd haar bij te brengen, 5. het bloed op het bloesje Is niet van haar, waarschijnlijk van de dader, 6. de gevonden sporen zijn niet van de dader, 5, de dader is geen willekeurige klant maar had een binding met het slachtoffer. 8. de dader was er bijkans zeker van dat hij niet gestoord zou wor den. „Deze stille getuigen," aldus de of ficier, „wijzen zonneklaar naar de man die haar echtgenoot en tevens haar souteneur was." Ondersteunen de verklaringen en de waarnemingen van de getuigen deze conclusies? De officier meent van wel. De belangrijke getuige Arthur van R. („ik heb de vaste overtuiging dat hij de waarheid heeft gesproken") heeft de verdachte en diens vrouw 's morgens tussen zes uur en 6.15 uur vechtend het keldertje zien bin nengaan, terwijl hij op een paaltje voor het pand zat. Andere getuigen hebben verklaard dat Joop S. heeft geprobeerd (het klopt ook met de natte handdoek en de natte deken) zijn vrouw weer by te brengen althans dat heeft hij hen destijds zelf verteld. Dan zijn er verder de verklaringen die de verdachte voor de rechtbank heeft afgelegd. Hij beweert dat hy de hele nacht heeft geslapen. De officier gelooft er niets van. In de eerste plaats was dat Joops gewoonte niet. Hij was een „aflegger", stond 's nachts altijd te loeren, In de tweede plaats hebben getuigen hem de hele nacht tot 's morgens .vroeg om het huis zien rondscharrelen. „Ik aanvaard dat alibi dan ook niet," zegt de officier. Hij ging nooit slapen voor zijn vrouw na afloop van haar „dienst" weer boven was. Om acht uur werd het voor hem hoog tyd om de moord te „ontdekken" en de andere bewo ners van het huis te alarmeren. Joop S- ziet zijn vrouw op de divan liggen, volgens de deskundigen met angst en ontsteltenis op haar gelaat, Advertentie I.M. (Van onze soc.-econ. redactie) Minister De Pous zal niet bemid delen In de Haarlemse broodooriog. Het gesprek dat gisteren ten de partement» op verzoek van de rayo- naie bakkery commissie plaatshad met drs. J. Wijsen. hoofd van de directe ordeningsvraagstukken van het departement, heeft geen resul taat gehad. De bespreking werd bügewoond door vertegenwoordigers van de tien kleine bedryven die met de prijsver laging zijn begonnen, door bestuurs leden van de Bakkery stichting en de directeur van het Haarlemse bak- kers-grootbedryf Vermaat. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderenuiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Enige opmerkingen uit de New Statesman verklaren een zekere on gerustheid die tijdens dit congres bij me opkwam. Het artikel Is ge schreven door John Freeman, staats secretaris in het kabinet van Attlee. Hij vertelt waarom hy vaak bang waa wanneer h|j als secretaris op vragen van de conservatieven moest antwoorden. Omrchills partij had een der grootste nederlagen in de geschiedenis geleden. Naast hem op de eerste plaatsen namen enkele van de bekwaamste personen nlt Enge land plaats, Tories in merg en been, aartsconservatieven, die allen van Churchill opdracht hadden gekregen om de regering aan te vallen, zonder ophouden, toen de overwinning in zicht was letterlijk da- en nacht. 'Ik heb de spanning niet vergeten die ik voelde als ik vragen moest beant woorden en debatteren onder koude, onverzoenlijke ogen van die rij goed- gefclede tycoons, die de Labour-re- gering hartstochtelijk haatten'. In een ogenblik van wanhoop dachten de conservatieven, dat zij nooit meer een regering zouden vor men. Door hun parlementaire tac tiek slaagden zij er ten slotte in La bour het zelfvertrouwen te ontne men. De laatste tijd heb ik hier de wol ven de herders horen prijzen. De PvdA is zo'n loyale oppositie. De heer Suorhoff is vriendelijk door professor Eomme terechtgewezen, maar zijn zonden zullen hem verge ven worden als hjj zich verder net jes gedraagt. Zo wordt nu een fatsoen aanbe volen dat rr.en niet heeft betracht tegenover de socialisten, toen zij in ie regering zaten. Mag ik de hoop uitspreken dat ze er niet invliegen, dat ze denken aan Churchill, die zelfs als hjj een te genstander moest prijzen, nooit ..an 1 einde de karwats vergat. In kundig heid laat de fractie van de PvdA oiets te wensen over. Laat haar -üet vergeten dat ze staat tegenover ver tegenwoordigers van de Ueden, die baar uit de regering hebben gegooid en die hen, kost wat kost, in de re gen wi" n laten staan. Uit een artikel van Mathieu Smedts, hoofredacteur van Vrij Nederland, in het num mer van 21 november 1959. krabben in haar hals. En wat ver klaart Joop S.: „Ik dacht dat in(jn vrouw een wegzakking had". (Ze leed namelijk aan flauwtes, red. HVV), Deze bevestiging van de verdachte is een leugen, vindt de officier. „Waarom heeft hy dan niet onmid dellijk alarm geslagen? Waarom riep hy dan: „Miep, doe open. Josje doet zo raar." Waarom gaat hij niet naar de dok ter, maar naar de politie, nadat Haarlemse Hennie er drie keer by hem op heeft aangedrongen toch iets te gaan doen. En dan komt hij ten slotte by de politie en zegt: „Er ligt een vrouw- op de divan met krabben op haar hals." De officier noemt dat een vreemde manier van doen. Hy acht „de kring van bewys" om deze verdachte byna gesloten. Joop S. heeft zyn huweiyk vry' goed ge noemd. Zeven getuigen gewaagden echter van zyn beestachtig optreden. „Daarom is ook deze uitspraak van de verdachte beslist onwaar." De stille getuigen, de sprekende ge tuigen en de verklaringen van. Joop S. zelf ..wijzen naar deze verdachte". Zy wqzen hem aan als dader. De officier recapituleert. 1. De stille getuigen richten zich niet op een klant van Magere Josje maar op deze verdachte; 2. de getuige Arthur van R. heeft gezien hoe de verdachte zyn vrouw in het keldertje sloeg; 3. de getuigen hebben verklaard dat hij geprobeerd heeft Josje bij te brengen; 4. getuigen hebben geconstateerd dal er om zes uur 's morgens nog geen bloed op haar bloesje zat; 5. de verklaringen van de verdachte zijn „aantoonbaar leugenachtig. Welke? Dat hy de hele nacht ta bed heeft gelegen, dat hij dacht dat zü'n vrouw e«n „wegzakking" had en dat hü haar nimmer heeft mishandeld. leeftijd 2 tot 8 Jaar, in prachtige ruitde*. sins. Werkelijke waarde 12.» alle maten, slechts OE KLEREN MAKEN DE MAN EN HUISMAN MAAKT DE KLEREN KORTE HOOGSTRAAT 1$ MIDDELLANDSTRAAT 98-109 WOL PH A ERTSBOCHT 218-224 (Van een onzer verslaggevers) De 19-jarige B. ea de 18-jarige G. uit Roosendaal, die op 28 oktober met een huurauto het avontuur te gemoet gingen, zijn gevonden in Tu nis, waar 2e wegens gebrek aan geld zyn gestrand. Da oudste broer van G„ die hen verleden week na het ontvangen van een telegram waarin ze om financiële hulp vroegen, achterna is gereisd, heeft aan zyn ouders getelegrafeerd dat hij de jongens heeft gevondes en met hen de terugreis heeft aan vaard. Men neemt aan, aat de jangen* de huurauto nog steeds in bezit heb ben en deze ook weer in Roosendaal zullen terugbrengen. Dat zal uiter aard de nodige reisdagen vergen. Moet u 'boren! Als de 31-jarige onderwijzer Dick Schermer In Enkhuizen vandaag op de stoel van mi nister Cals zou zitten, zou mor gen de Kamer een revolu tionair ontwerp van wet aangeboden krijgen. Want Dick Schermer vindt, dat voor jonge kinderen het leren zwemmen nog aap het leren vooraf dient te gaan. Zijn eigen Karientje, die net ander half ls, heeft in het lavet haar eerste lessen al gehad. Zijn vrouw Elly zegt, dat hij een zwem-idealist ls. Dat Idealisme nu heeft Mek Scher mer op een geniaal Idee ge bracht, dat de kop van Noord- Holland stormenderhand heeft veroverd. Deze Enkhuizer onderwijzer heeft een plastic zwembad ontworpen, dat opvouwbaar 1» en gevuld wordt met gezuiverd en voorverwarmd leiding water. Dit was zijn gedachtengang: kinderen moeten tot elke prijs leren zwemmen. Hoe kan lk ze leren zwemmen fn die plaat sen waar geen overdekte zweminrichting ls? Hoe kan lk mijn zwemlessen onafhankelijk van mooi of slecht weer door gang laten vinden? Zijn plastic zwembad, dat na eindeloos piekeren en proberen en vele duizenden guldens aan ontwerpkosten uit de bus ls ge komen, beantwoordt aan alle eisen die ouders en kinderen maar kunnen stellen. Het wa ter heeft een redelijke tempe ratuur, er is geen golfslag geen hinderlijk publiek aan de kant en de waterstand kan naar believen worden geregeld. In Enkhulzen staat het zwembad van Schermer op een bijzonder beschut plekje: In de (Ietwat aangeklede) fietsen stalling van een clubgebouw, waar hij tot zes uur 's avonds vrij spel heeft. In Hoorn is ruimte geschapen In een oud pakhuis, waarvan met man en macht een aantrekkelijk zwemzaaJtje met kleedhokjes is gemaakt. En in Den Helder krijgt het plastic zwembad van Dlck Schermer van 1 de cember af ook onderdak. Het bad ziet er uit als een meccanodoos:men kan er stuk ken tussenuit lichten en de maten aanpassen aan de om geving. Dick Schemer kan het werk alleen al op geen stukken meer aan. Hij heeft vijf man perso neel in losvaste dienst. 2'n vrouw Elly ('m'n allerbeste kracht!') houcït de zakelijke en administratieve touwtjes In handen. Alleen In Hoorn zijn al 200 ingeschreven liefhebbers, in Enkhuizen 80 en uit Den Hel der stromen dagelijks de aan vragen bij tientallen binnen. Ten einde raad heeft Schermer wachtlijsten Ingesteld, want de capaciteit van zijn bad maximaal bü 3£ meter te beperkt. 'Voor jonge kinderen is het allerbelangrijkste,' zegt de Enkhuizer onderwijzèr,. die te vens gediplomeerd swem- instructeur is. 'dat ze hun in geboren watervrees leren over- w'nnen. In mijn bad blijken de kinderen van die angst geen last te hebben.' In de Landbode lees ik, dat pagina 3054 van de Handelingen van de Tweede Kamer onrust heeft verwekt bij de platte landsvrouwenorganisaties. Op die bewuste pagina im mers staat te lezen: 'Menig soldaat, die bietekoppen heeft vervoerd naar de droogtege- bleden, heeft zich in de afge lopen weken een omhelzing van een dankbare boeren vrouw moeten laten welgeval len.' Zegt de Landbode: 'Wij heb ben het kamerlid, dat deze woorden sprak, mr. B. W. Bies heuvel, altijd beschouwd als een hoffelijk man zeker ten opzichte van het zwakke ge slacht. Had men van deze agrarische, vertegenwoordiger niet mogen verwachten dat hij gezegd zou hebben dat 'menig soldaat een omhelzing heeft mogen ontvangen?' De hervormde legerpre- dlkant ds. J. Wlersma vertelde zondag tijdens een jongerendlenst in Amsterdam, dat hij veel reac ties uit het land heeft gekre gen naar aanleiding van rijn radiopraatjes in de NCRV- rubriek 'Op de man af. Pret tige reacties, maar ook verwij ten. Zei dominee: 'Als lk weer eens voor de radio ga praten, geloof ik, dat lk dat maar voor de KRO ga doen, want daar ga lk erin als koek. Ik heb veel brieven van rooms-katholieke luisteraars gekregen, die schre ven: Wij zullen u, dominee, in onze gebeden gedenken.' Donderdagavond presen teert de Buitensociëteit in Zwolle een ondeu gende Franse revue, ge titeld lei Paris. Heel Zwolle weet. dat het er Frans zal toe gaan en verheugt zich op een echte Folies Bergères-avond. Het zedige Urk wist het al vier weken geleden en bestelde ruim 40 plaatsen voor een ge zelschap, dat speciaal per bus naar Zwolle trekt. Ik neem het die Cfrkers niet fcwaiyk Een mens moet weten wat er op de wereld te koop ls voor hij beslissen kan. of bü voor of tegen is WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2