Geen communist man van t midden ACOP ziet in nieuw overleg weinig heil Muiterij op tanker van Shell berecht toll ft Textielindustrie is de volledig te boven 'V ANWB moderniseert z'n wegwijzerssysteem i'a 'Ili',/ n 6 Vakcentrales waren abuis' Generaal pleit voor monarchie in Portugal Betere bestrijding van pijnen en griep! hefarme A si ZONDER COMMENTAAR Amerikaan koopt 5en gros' kunst AMBTENARENSALARISSEN Nog witter... stralend wit... zo wast... HET VRIJE VOLK WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 PAGINA 3 Arm land „Farce" V Hoger personeel: i Samenwerken SER-uitspraak over vestigingswet voor land- en tuinbouw Het gaat vlugger en beter V* O t=r Aan de oevers van de maas AARDEWERK Eigen geluid Delgado: Weerstand in Portugal neemt toe (Van onze soc.-econ. redactie)' De centrale commissie voor georganiseerd overleg is dins dag weer bijeen geweest om over de salarisverhoging van het overheidspersoneel te spre ken. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, heeft de vergade ring bijgewoond. Na afloop is mede gedeeld, dat het overleg op 10 de cember a.s. zal worden voortgezet. Zoals bekend wil de regering een voorschot van.drie percent geven op een later toe te kennen, definitieve salarisverhoging. De ambtenarenor- ganisatles hebben dit voorstel, toen het hun op 18 november werd voor gelegd, van de hand gewezen. Van belde kanten de regerings delegatie en de ambtenarenorganisa- ties zijn in de besprekingen van gisteren nieuwe suggesties gedaan. Naar wü vernemen vormen deze suggesties voor de grootste centrale van het overheidspersoneel, het ACOP waarvan onder meer de Algemene Bond van Ambtenaren deel uitmaakt, geen basis voor een vruchtbaar ver der overleg. In deze kring heeft men er dan ook geen behoefte aan zich nader te beraden voor de vergadering van 10 december a.s. Advert»nti« i.M. (Vervolg van voorpagina) De heer Delgado, die een geëmotioneerde indruk maakt als hij het over de onderdrukking in zijn vaderland heeft, begon de persconferentie met zijn dank uit te spreken tegenover de pers en tegenover de Partij van de Arbeid, die door hun kritiek op het besluit van de minister het nu mogelijk hebben ge maakt, dat hij tpch nog in het openbaar kon spreken. „Ik ben niet door de Partij van de Arbeid uitgenodigd," zei hij, „maar het was voor mij wel gemakkelijker contact op te nemen met de oppositie dan met de regeringspartijen. Ik heb wel geprobeerd met politici van de meest uiteenlopende rich tingen te spreken." De politieke situatie in Portugal schetste Delgado door vier voorbeel den te noemen van anti-democra tisch optreden. Er bestaat In Portu gal censuur, de politieke politie heeft het recht een recht waarvan druk gebruik wordt gemaakt om mensen zonder vorm van proces voor perioden van drie jaar gevangen te houden. Deze perioden kunnen willekeurig worden verlengd. In Portugal be staan buiten de officiële, semi-fas- cistische partij van Saiazar, geen andere partijen. Ten slotte komt in de gevangenissen van het regime dagelijks marteling van gevangenen voor. .Ik ben geen communist", aldus de heer Delgado, „al laat de regering dat natuurlijk in het buitenland ver spreiden. Ik ben een man van het midden. Mijn beweging in Portugal is geen partij, maar een vereniging van alle democraten. Bij de verkie zingen van vorig jaar kreeg ik of ficieel 23'/3 procent van de stemmen. Deze uitslag is vervalst. Het zou zeker 75 procent moeten zün> zoals wij heb ben kunnen vaststellen in dorpen, waar de mensen elkaar allemaal kennen." Portugal is een van de armste lan den van de wereld, hoewel Saiazar al 33 jaar alle macht in handen heeft om het land economisch beter op poten te zetten. Het meeste geld gaat nu naar wat wij noemen de vijftig rijke families. Er zijn enorme ver schillen tussen arm en rijk. Het ge middelde inkomen per hoofd is min der dan 200 dollar per jaar. Saiazar wordt alleen door de politie en door .de apathie van het leger aan de macht gehouden. Toch zijn er de laatste achttien maanden drie pogingen tot opstand gedaan, die alle zijn mislukt. Ook in de kringen van de rdc. kerk neemt de weerstand toe. Er is niet veel voor nodig om in Portugal een grote verandering te brengen". De heer Delgado vertelde, dat zijn vrouw en kinderen in Lissabon be trekkelijk vrij kunnen leven. Aan zijn vrouw wordt zijn pensioen uitbetaald en zij was ook in de gelegenheid hem onlangs in Londen te bezoeken. „Maar ik heb ook niet gezegd, dat de dictatuur'in Portugal te vergelij ken is met die in Hitler-Duitsland of van het fascistische Italië van voor heen. Als je je maar niet met de politiek bemoeit!" Maar zich met de politiek bemoeien doet Delgado nu juist wel. „Bij vorige verkiezingen trok de oppositiekandidaat zich na alle of ficiële tegenwerking altijd voor de verkiezingen zelf terug. >k heb dat niet willen doen, al wist ik ook geen schijn van kans te hebben tegen de organisatie van de regering. Ik wii aan de wereld laten zien, dat het regime in Portugal een farce is en dat is ook mijn bedoeling bij mijn rondreis, waarop ik nu enkele dagen in Nederland ben." Dank zij de onvrijwillige medewer king van minister Beerman, zou men kunnen zeggen, is dat de heer Del gado nu dan voor een groter forum gelukt dan hij waarschijnlijk anders gehad zou hebben. Advertentie LM. (Van onze soc.-econ. redactie) De vereniging van hoger personeel in de rayon-industrie meent, dat de drie vakcentrales in hun commen taar op het adres van de 53 hoog leraren een onjuiste uitlating hebben gedaan. Ten onrechte zouden de vakcen trales hebben geschreven, dat deze vereniging het alleenrecht wil hebben om kandidaten uit het hogere per soneel aan te wijzen voor de onder nemingsraden. Het bestuur van de vereniging betoogt nu in een verklaring, dat andere organisaties (bedoeld wor den de bónden van NW, KAB en CNV) niet genoeg leden hebben onder het hogere personeel om als representatief te worden be schouwd. Het bestuur meent, dat alleen de organisaties, die voldoende leden heb ben binnen een bepaalde groep van personeel, bij het samenstellen van ondernemingsraden een rol behoren te spelen ten behoeve van die groep. Advertentie IM LISSABON (Beuter). Generaal Paulo Benard Guedes, voormalig gouverneur-generaal van Portugees India heeft in de Portugese stad Coimhroes gepleit voor herstel van de monarchie in. Portugal. De gene raal sprak tijdens een plechtigheid waarbij hij werd geïnstalleerd als vertegenwoordiger van de Portugese troonpretendent Don Duarte Nuno de Braganca. Aangezien de censuur deze mededeling heeft laten passe ren wordt aangenomen dat de rege- ring-Salazar niet afwijzend staat te genover een uiteindelijk herstel van de monarchie. (Van een onzer verslaggevers) Aan boord van het Nederlandse tankschip „Theobaldius" van de Shell Tankers N.V. is in november 1956 in dc haven van Freetown aan de westkust van Afrika een rel ontstaan tussen de leiding van het schip.en een vijftal bemanningsleden. De Haagse rechtbank heeft zich gisteren met deze affaire bezig gehouden. Tegen vier van de vijf verdachten werden voorwaardelijke gevangenisstraffen van drie maan den en boetes van 100,geëist. Voor de andere verdachte werd vrij spraak gevraagd. De tanker moest in november 195C om Afrika varen, omdat het Suez- kanaal geblokkeerd was. In Free town moest de Theobaldius bunke ren. De tijd daarvoor was echter zeer beperkt, omdat het schip zo spoedig mogelijk plaats moest maken voor een Brits oorlogsschip. De gezagvoerder van de tanker gaf in verband daarmee order, dat de bemanningsleden de steiger niet mochten verlaten. Tezamen met an deren deed de stoker-olieman A. M. v. d. M. dat echter niet, hij ging in de stad een biertje drinken. Toen deze bemanningsleden te rugkwamen, stond de tanker op punt om te vertrekken. Enkele ma trozen konden nog cp het achter dek springen, maar enkele anderen kwamen in het water terecht. A M. v. d. M. zou toen de kapitein bij 'de telegraaf hebben weggestoten en hem hebben beledigd. Hij ver klaarde woedend te zijn geweest om dat de gezagvoerder de schroef liet draaien terwijl er nog een beman ningslid op korte afstand van de schroef in het water lag. De kapitein ontkende echter met. nadruk de schroef te hebben laten draaien terwijl er iemand in het water lag, hoewel ook de andere ver dachten de verklaring van v. d. M. onderschreven. Wegens Insurbordlnatie en beledi ging eiste de officier van Justitie tegen deze verdachte de reeds ver melde gecombineerde straf. Tegen de 20-jarige matroos B. K. uit Botterdam, de 20-jarige matroos F. G. A. V: E. uit Maassluis en de 28-jarige matroos A. J. D. uit Bot terdam, die geweigerd hebben de trossen los te gooien, werden gecom bineerde straffen geëist wegens ge zamenlijk gepleegde dienstweigering. Voor de 24-jarige olieman-stoker P. H. S. uit Schiedam vroeg de officier vrijspraak. Uitspraken op 15 december. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en.... doen wonderenl Op grond van belangrijke ontdekkingen wat hei mogelijk de werking van hot sinds tientallen jaren meest gebruikte middel to versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. 0e 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. f/ Tfjn pijnen en grirp. 6«sehiki voor de gevoeligste maag, «om 41* werft tescfiirmd door het bestanddeel Chat»,ox. 20ttt*. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 UW. 13.50 p 4.35 -V. .7' 6.90 v 8.35 Parfum Troika 1 Carat- Rnemgold (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse textielindustrie heeft rich dit jaar krachtig hersteld van de economische neergang van de laatste jaren. De afzetcrisis van 1958, toen de voorraden bij de katoen-, rayon- en linnenindustrie alleen maar toenamen, behoort tot het verleden. Leveringstermijnen van vier tot zes en zelfs meer maanden rijn weer normaal. Dit blijkt uit wat de directeur van de Stichting Nederlandse Textieljaar- beurs, de heer A. G. Biemond jr., op een persconferentie meedeelde. Er is, zei hij, weer een tekort aan geschoold personeel evenals een paar jaar geleden. Hoezeer de investerin gen in de katoen-, rayon- en linnen- industrie vorig jaar zijn teruggelopen ten gevolge van de bestedingsbeper king, bleek uit de cijfersdie hij noemde. In 1958 werd per arbeider 986 gulden geïnvesteerd, in 1957 was het 1239. Belgiëen Wast-Duitsland waren üTROWf R voor neaeriana veruit ae voornaam ste afnemers. De tricotindustrie bereikte in het tweede kwartaal van 1959 een record omzet van 736 miljoen gulden. In de tapijtindustrie heeft men het langst hinder gehad van de verminderde koopkracht, maar op het ogenblik neemt ook hier de bedrijvigheid weer toe. De Europese integratie en de wij ziging op technisch terrein maken research en nieuwe investeringen no en Belgische wolfabrikanten heeft onlangs besloten zoveel mogelijk sa men te werken in dit opzicht. Het Nederlandse terlenkaprodukt. aldus de beer Biemond, heeft de ichterstand op het buitenland inge haald. Ook aan het modieuze aspect wordt thans voldoende aandacht ge schonken. Op de textieljaarbeurs 1960 in Utrecht zullen weer alleen Neder landse en Belgische textiel-en kle dingbedrijven vertegenwoordigd zijn. In 1960 hoopt men meer ruimte te hebben. Zwitserland is uitgenodigd dan ook deel te nemen. De heer Biemond was slecht te spreken over de accommodatie In Utrecht. In het algemeen vond bij dat de leiding van de jaarbeurs te weinig contact zoekt met het be drijfsleven. (Van een onzer verslaggevers) De Sociaal-Economische Baad zal zich volgende week vrijdag in open bare vergadering moeten uitspreken over een voorontwerp van een land bouw vestigingswet. die dc vorige mi nister van Landbouw, dr. ir. A. Von deling, dit college ter advies had toegestuurd. In een commissie van de SER, die zich met dit voorontwerp van wet heeft beziggehouden, bestond nogal wat verschil van mening. In feite waren eer vier standpunten, die ge deeltelijk door elkaar heen liepen.- Een deel van de commissie voelde niets voor de invoering van vesti gingseisen in de landbouw, een ander deel wel. Ten aanzien van vestigingseisen in ae tuinbouw waren de meningen ook verdeeld, maar de voor- en tegen standers hiervan waren niet dezelfde als die van vestigingseisen in de landbouw. Advertentie IM. als U er nu Kloosterbalsem (Akker- Balsem) op doet. Die heerlijke, zuiveren de wondb&isem reinigt en heelt wonden van allerlei aard. (speciaal ook brand wonden). en bevordert de groei van' de nieuwe huid. Maar ook als wriffmiddel bij reumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Kloosterbalsem al drie geslach ten lang geprezen met de woorden: ..Geen goud zo goed." Het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka meldt dat bij opgravin gen in Libenice nabij Kolin een Kel tische offerplaats is ontdekt. Er werden voorwerpen gevonden die da teren van het einde van de vierde en het begin van de derde eeuw voor Christus. Advertentie IJl. Daar. staan nu de uitgestrekte fa briekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique, waarin ruim 4000 mensen werken aan de ver vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK. 125 Jaar geleden legde Petra* Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maas tricht in de hele wereld bekend als de aardewerkstad. Volgens de aloude, geheime pro- cédé's wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorm, aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerk maar dan natuurlijk van do rt.V.^KONIHKlUXE SPHIHX-tÉBAMIQlrt V/H PETRUS RE60UTMAASIMOtt In deze ruonc/e vermeldt Het Vrijs Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter■- aard voor rekening van hen die worden geciteerd •Romme heeft, ondeugend, in zijn partijraadrede herinnerd aan prol. Oud's mislukte 'derde macht'. Indien een gemeenschappelijk program tot stand komen kan, daagt voor Rom me de 'eerste macht' op. KVP ARP CllU zou dan een zo groot mogelijke combinatie zijn. Wie kan tegen deze 'macht', op? Bijna triom fantelijk sprak Romme van de éérst» macht. Daar kan Ouds derde macht bij in het niet zinken. Er is in de pers terecht gesproken over de blok kendoos die Romme hier hanteerde. Grote blokken treden op: bet chris ten-democratische blok, het rode blok en het liberale blok. Hier dreigt de verzuiling ten top te worden gevoerd. Deze 'machten'-polltiek lijkt ons wel heel ver af te liggen van de christe- lijk-hlstorische opvattingen. Nog een slotopmerking Er is tussen rooms-katholieken en protestanten op geestelijk terrein een verheugend gesprek aan de gang. Over en weer wordt niet alleen be leefd kennis genomen van eikaars li teratuur, maar er Is een mogelijk heid van wezenlijk gesprek. Wie re gelmatig bepaalde r.-k.tijdschriften leest De Wenken aan De Bazuin, Te elfder ure, enz. ziet dit alles le vensgroot voor zich. En het is ver heugend. "Er roert over en weer heel wat. We hebben ons na de rede van Romme afgevraagd: wat bezielt hem? Wil hij politieke vorm geven aan wat theologisch en geestelijk bezig is? Maar dan wordt dit gesprek ge bracht op een terrein waar het niet thuis hoort Dan komt een groeiend begin van juiste verhoudingen tus sen Romme en de Reformatie in het water van de politieke machtsvor ming. En wordt dan vermoord. Rom me heeft heel wat losgemaakt. En dat is niet erg. Het gesprek over deze suggesties van Romme zal nog wel even voortduren. Ook dat is niet erg. Bij dit alles weet de CHU van de waarde van haar eigen geluld.' F. Goudzwaard in Binding, contactblad voor de Christelljk- Hlstorische Unie. (Van onze Kunstredactie) Een geheimzinnige Ameri kaan, een door naturalisatif staatsburger der Verenigde Staten geworden. Nederlander, is op bet ogenblik op grot» schaal werk aan het kopen van 'Europese en in het bijzondei van Haagse beeldende kunste naars. Van meer dan tien schilders heeft deze mysterieuze 'Mister H.' twaalf tot veertig doeken aangekocht. Voor geen enkel schilderij is minder dan hon derd gulden betaald, voor velen een veelvoud daarvan, alles contant. Enkele honderden schilderijen zijn Inmiddels al ingelijst en wel gearriveerd in of op weg naar de Verenigde Staten, waar zij krachtens de bedoelingen van 'mr. H." in bons. fide kunsthandels zullen worden ge- exposeerd en ten verkoop aangebo den als een soort 'tegengif' tegen de Europese kitsch, die met scheeps ladingen tegelijk onder het goed kope douanetarief voor 'galanterieën' naar Amerika wordt geëxporteerd en die volgens 'mr H.' aan de over kant van de Atlantische Oceaan een volkomen vervalst beeld van 'de' mo derne Europese kunst heeft geves- tigd. De keuze van 'mr. H.' beperkt zich niet tot een bepaalde school of stijl, maar richt zich toch wel in het bij- '- .zonder op het werk van wat hij '^-progressieve kunstenaars' acht, te tripten experimentelen en non-figura- "fieVèn. De geheimzinnigheid, waarmee Mj zijn identiteit omhult, verklaart hu uit de vrees, belegerd te, worden door verkoopgrage schilders wanneer hij in de openbaarheid zou treden. Het ligt om meer dan één reden voor de hand dat ook de kunste^ naars die goede zaken met 'mr. H. hebben gedaan, liever niet hun na- men, laat staan hun 'omzetcijfers openbaar gemaakt willen zien. (Van onze verkeersredacteur) De ANWB gaat zijn werwijzersysteem, dat zoals wij kortgeleden nog schrijven dreigt te verouderen, moderniseren, vooral voor wat betreft een aantal autowegen. In ongeveer achttien dagen zal de bond 561 borden plaatsen. Grotere borden dan er tot nu toe staan, komen bij verkeersplein Oudenrijn (zestien), de Oude Maas bü Dordrecht (rijksweg 1 16) en langs rijksweg 43, de bijna voltooide autoweg van Groningen naar de Af sluitdijk. Ook in de steden.Roterdam, Utrecht en Tilburg wordt de rich ting aandui ding verbeterd en de ANWB gaat hier nu toch over tot het gedeelte lijk laag geplaatste richtingsbord, dat in het buitenland reeds allerwege van zo groot praktisch nut is geble ken. In totaal zullen in deze steden enige honderden borden woerden aan gebracht. Wegwijzerprojecten worden verder uitgevoerd bij Breda, Waal wijk, Huizen, Voorthulzen en Oost stellingwerf. En dan komen er in december nog tachtig borden met riviernamen bij. De borden voor verkeersplein Oudenrijn zijn twaalf vierkante me ter groot. Zij staan reeds anderhalve kilometer van het plein af en wor den dan gevolgd door borden, die negen vierkante meter groot zijn. Zij zullen aangeven hoe men moet voor sorteren. Acht meter hoge wind vaste constructies steunen deze enor me wegwijzers, dei over de berm van de weg heen steken. De ANWB zal dit grote werk. dat maandenlange voorbereidingen heeri gevergd, nog voor 1 januari vol tooien. Het omvat 289 richtingsbol den, 192 wegwijzers n 80 rivier* naamborden, met een totale opper* vlakte van 573 vierkante meter. In het conglomeraat Botterdam gaat de ANWB de route west-oost en omgekeerd op veel duidelijkere wyze aangeven dan tot nu toe het ge»»1 was. Op het ogenblik is het beeld zeer moeilijk van het Oostplein rijdende over de Oostzeedijk en ver- der de weg naar Gouda en Utreen» te vinden, welke weg tevens de rome „binnendoor" naar Amsterdam is. pe kleine, verouderde wegwijzers van ae bond worden vooral 's avonds, nau welijks opgemerkt. Door het plaatsen van zestig den op deze route, gaat de ANWB dit alles grootscheeps verbeteren-

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2