SCHOOL IN NIEUWLAND 898.- i fKOKZn verweren zich tegen zgn. haardolie Scliiedams amateurvoetbal Tweede competitiehélft Nog geen plannen voor gebied tussen Oude en Nieuwe Damlaan voor Prof. clr. Gunningsehool officieel in gebruik TELEVISIE I960 rrMmm Ambtenaren ongerust over loonpolitiek In weekend geen veldkorfbal Bromfietser slipte op Scliieweg Stuurloze auto maakt botsing Busje slaat over de kop Verlovingsringen PRIMEUR Post onvoorzien kan hoger geraamd FUNDAMENT ,HIJ IS AF" Wisselkoersen N W-spelen Demonstraties van Buurthuis Perais in La Gaité - Passage KATJAEN DICK Auto klem gereden Voetganger gewond Veemarkt Deo Bosch Visafslag HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 PAGINA 4 SEDERT 1900 53 cm beeld 53 cm beeld met antenne en tafel compleet geplaatst IN SCHIEDAM KOTTERDAMSEDIJK 252 TEL. 68807 PANTALON Oe Broekenspecfalist (Van een onzer verslaggevers) 'Bang!' deed woensdagavond een felle voorzittershamer ln de Beurs en daarmee was de zaak beklonken. De Rotterdamse pe- troleumventers némen het niet meer. Er gebeuren, zeggen ze, in hun handel dingen, die niet door de beugel kunnen. En omdat zij niet 'tot de bedelstaf' gebracht willen worden, stellen zij zich te weer. 'Die haardolie, waar iedereen tegenwoordig zo geheimzinnig over doet, is petroleum, doodgewone petroleum. En al zet men nu klinkende namen op de bussen als Super Haardolie en Raardbrandolie Extra het verandert aan de feiten allemaal niets. Het misverstand dat de gemiddelde Rotterdamse petro- leumventer dus geen haardolie zou kunnen leveren, moet de wereld uit. Al te lang hebben wij toegezien hoe nieuwe olieman- men met wat kapitaal en een serie handigheidjes de markt voor een goed deel veroverden,' zo zeiden zij in een protestverga dering. Mes erin Bindingen Van voor 1906 De krotwoningen bevinden zich in het algemeen binnen de stadsge deelten, die voor 1906 zijn gebouwd. Het aantal voor 1906 gebouwde wo ningen bedraagt in Schiedam ongep veer 4080, in de Gorzen is dit onge veer 400 of ongeveer 10 percent. (Van een onzer verslaggevers) De Prof. Dr. Gunningsehool aan de Burgemeester van Haa- renlaan is gisteravond officieel geopend met een bijeenkomst in de fleurig getinte en aantrekkelijk verlichte gemeenschapszaal. Het was naar deze ruimte alleen al, dat veel woorden van lof uitgingen. Lof in alle toonaarden verder aan het adres van het ge meentebestuur, in het bijzonder aan wethouder H. Sabel, aan ir. J. C. Putter van Gemeentewerken, die veel heeft moeten rekenen om in dit schoolgebouw zoveel' bijzondere kwaliteiten te kunnen verenigen, aan de uitvoerders, het aannemingsbedrijf Muys en De Winter, enz. Die bijzondere kwaliteiten van de prof. Dr. Gunningsehool waren de aanleiding tot deze oificiële inge bruikstelling. want. zoals wethouder Sabel zei'Tot dusver is het in Schie dam bepaald niet gebruikelijk om nieuwe openbare scholen officeel te 'openen.' Onlangs die onderschei ding te beurt gevallen aan de ulo school aan de St.-Liduinastraat. In de Prof.' Dr. Gunningsehool zijn voorlopig behalve de openbare lagere en kleuterschool ook r.-k. lagere schoolklassen ondergebracht en ge reformeerde kleuterkiasjes. De school is van belang om zijn grootte (veer tien lokalen met nog een vierklassige kleuterschool). De ontwerper zag kans om een ge meenschapszaal in de school op te nemen, die het aanzien waard is. en enkele lokalen konden bovendien een groter oppervlak dan normaal krij gen. Ten slotte geeft het feit, dat de school volgens het Muwi-systecm is gebouwd een bijzonder tintje aan het gebouw. „Want Schiedam", zo ver- Advertentie I.M. Ook op gemakkelijke betalingsvoorw. Ook Zwarte Pietjes (Van een onzer verslaggevers) De post onvoorziene uitgaven op de Rotterdamse ontwerp-gemeentebe- groting 1960 zal ruim drie miljoen zekerde de heer Sabel, „heeft daar mee de primeur van Nederland". „Op de plaats van deze school had den we ons aanvankelijk een andere school gedacht. De schets lag zelfs al bij het Departement van Onder wijs ter goedkeuring. Die schooi be vatte ook veertien lokalen en een kleuterschool, maar dat alles in drie bouwlagen, terwijl dit gebouw in twee lagen is opgetrokken". „Ir. Putter", zo vervolgde wethou der Sabel, „heeft destijds de opdracht gekregen om een school te ontwerpen, die voldeed aan de wensen van het Bureau Onderwijs, en dat was geen gemakkelijke'opgave. Temeer omdat de school ook nog in systeem-bouw moest worden ge bouwd. De heer Putter heeft er iets bijzonders van gemaakt. En de heren Muys en De Winter zorgden voor uitvoering in een zeer korte tijd." De heer Sabel herinnerde ook aan de moeilijke omstandigheden, waar onder de heer Brugman, hoofd van. de school, en zijn onderwijzend per soneel, in de afgelopen maanden heb ben gewerkt, terwijl de hamers nog overal in het gebouw klonken. „Een gebouw is gegrondvest op z'n fundamenten," zo sprak mej. H. J. Glasz. rtjksinspectrice van het kleu teronderwijs. „En zo Is ook het mo derne kleuteronderwijs het funda ment voor het verdere onderwijs en de gehele opvoeding. Het bouwen van een kleuterschool is tegenwoordig zoiets als een wonder, want het is zeer moeilijk om goed keuring te verkrijgen. Ik ben bij deze opening", vervolgde mej. Glasz, „voor al blij voor de kinderen, die als kleine kleuter en baby altijd dichtbij moeder zijn geweest-. Maar dan komt de tijd, waarin de kleuter niet meer genoeg heeft aan het gezin. Het kind moet ervaringen opdoen in een ruimer milieu. Dan is er bet moderne kleuteronderwijs, aangepast aan de ldeuter en z(jn manier van ervaren. De kleuterschool is geen school, maar een huis, waar zinvol wordt gespeeld". De heer M. Bijpost, rijksinspecteur van het lager onderwijs te Rotter dam. ziet met bewondering naar Schiedam, als 't gaat om de scholen bouw. Ook hjj roemde de gemeen schapszaal als iets heel bijzonders, dat men op lang niet alle scholen vindt. „Het lijkt haast onmogelijk, maar de heer putter weet altijd nog zo te rekenen, dat men nog precies rijksgoedkeuring kan verkrijgen". De president-directeur van Muys en De Winter, de heer D. de Winter, hield een hartelijk toespraakje, waar in hij vooral veel waardering toonde, voor de manier waarop wethouder Sabel het werk had geactiveerd. „Wij hebben de school niet ge bouwd", zei de heer De Winter ver der, „maar de mensen, die met de uitvoering waren belast. Ook voor hun niets dan lof". „Hij is af". Deze woorden sprak de heer H. A. Kappers, voorzitter van de oudercommissie. Hij bood een kerstboom met verlichting aan. De heer J. j. Lindeman, voorzitter van het bestuur van de stichting Sint Willebrordus. wenste het ge meentebestuur geluk namens de be sturen van bijzondere scholen. Namens de afdeling Schiedam van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging betuigde de heer Th. van Woer- kom vooral de heer Sabel dank voor de wjjze, waarop hij zijn taak ver richt. „De wethouder voorkomt onze wen sen. Het gemeentebestuur dwingt bovendien de onderwijzers als het ware om met open vensters te wer ken, om de leerlingen te laten uit zien op de maatschappij". De heren Van der Kamp. en De VTies spraken respectievelijk namens de afdeling Schiedam van Volkson derwijs en namens de „Nieuwlandse hoofden van scholen." De hoofden van de scholen, die in het nieuwe gebouw onderdak hebben gevonden, sloten de rij van sprekers: de heer J. G. Brugman, hoofd" van de openbare lagere school, mej. H. M. M. Kleinenberg, hoofd van de kleuterschool en de heer J. G. 3. de Vries als hoofd van de St.-Albertus Magnusschool. Drs. J. de winter maakte onder wijzers en onderwijzeressen nog blij met een prachtig geschenk van het aannemingsbedrijfeen radio installatie met luidsprekers in alle lokalen. Advertentie UM Advertentie ÏM «v - -«V -«ev w- ..-v (Van een onzer verslaggevers) De ongerustheid, die ook in krin gen van Rotterdamse rijks- en ge meente-ambtenaren leeft over de ontwikkeling van de loon- en salaris- politiek voor het overheidspersoneel, kwam donderdagavond ondubbelzin nig tot uitdrukking in de vergadering, die'de ABVA voor zijn leden in het Groothandelsgebouw had belegd. Hier heeft de heer A. van Aalst, afdelingsbestuurder, tot in details het verloop van de onderhandelingen in het Georganiseerd Overleg behan deld. „Het overheidspersoneel dreigt onder het systeem van de zogenaam de „vrijere loonpolitiek" achteraan te komen. Dat is in de laatste maan den bij het overie'-r wel gebleken. De vertegenwoordigers van de ambtenarenorganisaties in het Geor ganiseerd Overleg hebben tegenover de rijksoverheid het standpunt ver dedigd, dat het overheidspersoneel niet bij andere bedrijfstakken mag achterblijven", aldus zette de heer Van Aalst uiteen. De vergadering heeft de. houding van haar vertegen woordigers nadrukkelijk onderstreept. De heer J, M. van Poelje, afde lingsvoorzitter. spoorde de vele be zoekers aan de ABVA juist jn deze tijd nog sterker te maken, want hoe sterker de organisatie is, hoe sterker ook de stem van het overheidsperso neel in het Georganiseerd Overleg kan klinken. Er wordt in de oliebranche sinds een jaar of vier op grote schaal aan misleidende voorlichting gedaan, vinden de petroleum venters. 'Stel je toch voor,' zei de heer M. Traas, die al 43 jaar in de handel zit en om zijn vele collegiale activiteiten *de va der van de oliemannen' wordt ge noemd: 'Stel je toch voorKomt een olieman bij een huisvrouw die drie liter petroleum vraagt voor haar oliestelletje en veertig liter olie voor de haard. Nee, géén petroleum voor DONDERDAG 3 DECEMBER HOOGSTRAAT 8S TELEFOON BSaSI "Hi Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse- schilling 10,56110,56 3.77 A3,77(5 76.9777,07a 7,557,554 86,9687,01 72,8772,92 90,50190,55è 54,661—54,714 52,83—52,88 3,96—3,96i 60,62460,874 14,56-^14,57 Éfl'r' 'ril. De vlotte afwerking van het competitieprograroma tot dusver heeft ertoe geleid dat de Schiedamse amateurs op dit moment de eerste helft van dit seizoen, achter zich hebben. Zondag staan de refuxnwedstrijdcn van 13 september op het programma. Wanneer we een tussentijdse balans opmaken dan zien we dat de oogst na de eerste competitiehelft niet^bepaald overvloedig is. Excelsior '20 heeft zich in de tweede klasse staande weten te hou den. Onze stadgenoten staan in de middenmoot van de ranglijst ge- v—klasseerd, maar daar het puntenverschil met hekkesluiter Rooden- guïdën hoger zijn'dan aanvankelijk I burg slechts drie punten bedraagt blijft de situatie kwetsbaar. Voor is geraamd. Op grond van gegevens j DHS geldt precies hetzelfde, zodat voor onze beide hoogst geklas van de minister van Binnenlandse Zaken konden namelijk de algemene uitkering en de belastinguitkering uit het gemeentefonds hoger worden genoteerd. Aanvankelijk was voor onvoorzien 3.453.191 opgenomen Deze post wordt nu 6.863.595, een niet onaanzienlijke meevaller voor de gemeente Rotterdam. VRIJDAG Bioscopen: MONOFOLE: Do laatste stormloop. 2, 7 en "9.15 uur. PASSAGE: Het licht aan de overkant. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schilder kunst van na 1900", „Een dichter schildert" en „De collectie H. L. Straat". Apotheek: 8 Pa. Van Westendorp, Singel 81. Diversen: ARCADE: Slnt-Nlcolaasfeest, Schie damse poUtie. 4 uur. WIJKCENTRUM: Slnt-Nlcolaasfeest Schiedamse Eengelsportver., S uur. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De laatste stormloop. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het licht aan. de overkant. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schilder kunst van na 1900", „Een dichter schildert" en „De collectie H. L. Straat". Apotheek: Fa, Van Westendorp, Singel 81. Diversen: WIJKCENTRUM: Thorbeckeschool, Slnt-Nlcolaasfeest. 10 uur. CHK. soc. BELANGEN: Comenlus- eehool. Slnt-Nlcolaasfeest. 9 uur. MUSIS SACRUM: Personeelsver. Ge meentewerken. Slnt-Nteolaasmld- dag. 2 uur. ARCADE: Kath. Bond van Ind. Be drijven, Slnt-Nlcolaasfeest, 2 uur; Swarttouw, Slnt-Nlcolaasfeest, 2 u. IRENE. Oranjehuurtver. Gusto, Slnt-Nlcolaasfeest, 2 uur. VOLKSGEBOUW: Vriendenkring, St.-Nlcolaasfeest, 2.30 uur. seerde amateurs de tweede competitiehelft zeker niet zonder onge rustheid tegemoet gezi°n mag worden.- Enigszins optimistischer is de posi tie bij de Schiedamse vierdeklassers. SFC, Schiedam en Martinit hebben zich bij de koplopers geschaard. Van deze drie clubs mag verwacht wor den, dat zij ook in het resterende verloop van de competitie een rol zullen spelen. DRZ en SVDPW zitten in de mid denmoot van de ranglijst, terwijl al leen voor Ursus. dat juist op de helft van de competitie de rode lantaarn kreeg toebedeeld, het waarschuwings- sein heeft geklonken. Excelsior gaat zondag naai' De Musschen in Rotterdam. De man nen van Dirk Nijs zullen erop ge brand zijn zich te revancheren van de destijds geleden 2l-nederlaag. DHS gaat naar VOC. In Schiedam werd het een puntenverdeling, maar zoals nu de kaarten liggen, is er een kleine winstmogelijkheid voor de Schiedammers aanwezig. Quick StepsMartinit geeft op het eerste gezicht weinig krachtsverschil. Wil Martinit zijn eervolle derde plaats behouden dan zal de op eigen terrein behaalde zege geprolongeerd moeten worden. Schiedam moet op eigen terrein in staat zijn EDS voor de tweede maal te verslaan en daarmee een. stapje dichter bij de bovenste plaats te komen. Bijzonder belangrijk in dezelfde af deling is de wedstrijd TediroSFC. Tediro is nog steeds koploper, maar wordt fel bedreigd zowel door SFC als door Schiedam. In Schiedam werd het destijds een 11 gelijk spel, maar mocht SFC er nu in slagen de volle puntenwinst te behalen, Tan kan de koppositie in deze afdeling een Schiedamse aangelegenheid wor den, SVDPW en DRZ biyven zondag beide in eigen huis om er respcctie- Voor het komende weekeinde staan geen veldkorf bal wedstrijden op het programma, waarbij Schiedamse clubs zijn betrokken. In verband met St.-Nieol&as heeft de CKB een klein inhaalprogramma vastgesteld. De ODI-iwaalftaJlen zijn daardoor vrij. De RKB organiseert zondag in de Energie-hal de eerste ronde van een microkorfbaicompetitie, die over vier speeldagen is verdeeld. Aan deze competitie nemen de eerste teams dee! van Schiedam en Succes, net tweede van Succes en verder een jeugdteam van beide clubs. De eerste achttallen bij micro korfbal bestaat elke ploeg namelijk uit vier dames en vier heren spelen de volgende wedstrijden: Charlois—Succes, Succes—HSV, Re genboog 2—Schiedam en Schiedam— Chariots 2. i De jeugdceams zitten m de zelfde afdeling en ontmoeten behalve el kaar Trekvogels, waar Schiedam 1 tegen speelt en Rozenburg, die Suc- s ces als tegenpartij krijgt. Succes 2 1 krijgt als tegenstanders Spangen 3 .en Trekvogels 3. Er komen ook eerste-klasseclubs in het veld, zodat er voor de fijn proevers van snel en geraffineerd combinatiespel in de Energiehal veel te genieten valt. Leden van het NW, die een NW- spel hebben besteld, maar dit nog niet ontvingen, worden verzocht, zich te wenden tot mevrouw Valk, Dr. Za- menhoffstraat 123, Schiedam. Door omstandigheden zijn namelijk een paar bestelkaartjes zoek geraakt velijk Duno en "Woerden te ontmoe ten. SVDPW behaalde reeds twee winstpunten op Duno, terwijl de „Zonners" de kans op revanche krij gen voor de eerder geleden 32-ne- derlaag tegen Woerden. Hekkesluiter Ursus ten slotte gaat te gast bij Dirksland. In Schiedam, werd het een 11 gelijk spel en veel verder zullen onze stadgenoten zondag waarschijn lijk ook niet komen. Slippeend over de modder van de daar ter plaatse slechte Schieweg botste gistermorgen de 45-jéfcige bromfietser Bloemberg uit Nootdorp tegen een van tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto, bestuurd door de chauffeur Van S. uit Schie dam. Met een schouderfractuur kwam de bromfietser op het wegdek te recht. Per ambulancewagen is de bromfietsermaar het Bethel-zieken- huis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) Het dit jaar opgerichte buurt huis Pernis mag zich verheugen in een steeds groeiende belangstellin Het bestuur heeft mede in verband met het succes van de reeds onder nomen activiteiten besioten om naast het bestaande clubwerk twee demonstratieavonden te houden, waar ieder toegang heeft. Op woensdag 16 december om acht uur wordt in de oude Ringschool "een kookdemonstratie gegeven voor het maken van een kerstmenu en op maandag 21 december, eveneens om acht uur, bestaat de mogelijkheid om onder leiding een kerstbloemstukje te maken. Indien de belangstelling voor deze demonstratieavonden groot is, zal men dit soort bijeenkomsten herba len. Voor de twee genoemde avonden kan men zich opgeven aan onder staande adressen: Burgemeester Van Esstraat 208 en Burgemeester Ver- duijnstraat 9. Door een mankement in de stuur inrichting reed gistermiddag op de Voorstraat te Delft de vrachtauto bestuurder Kruiswijk uit Delft tegen een bij dé Stevènsbrug geparkeerde personenauto van de heer Dijkstra, eveneens uit Delft. De personenauto werd nagenoeg over de hele rechter! zijde ernstig beschadigd, de vracht auto werd ingedeukt. Volgens de ver klaring van de vrachtautobestuurder zat het stuur vast en kon de wagen niet meer naar rechts. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ARKEL. Op rijksweg 15 tussen Gorkum en Meteren is de Arkeise automobilist L. M. L. de Gast woens dagavond omstreeks kwart over elf met zijn volkswagenbusje over de kop geslagen. HU kon ongedeerd de zwaar beschadigde wagen verlaten. Twee andere inzittenden, de echt genote van de bestuurder en de Arkeise mej. R. werden licht ge woond. Het ongeluk gebeurde, toen de heer De Gast, na gedimd te hebben voor een tegenligger, weer groot licht in schakelde. In de lichtbundel zag hij plotseling een man met een fiets aan de hand te weg oversteken. De heer De Gast remde krachtig en wierp hen stuur om. Daardoor sloeg de auto over de kop. De man met de fiets bleek daarna spoorloos verdwenen. die laatste, want dat mag niet. Met die onzin, gevolg van al te sugges tieve reclame, hebben we dagelijks van doen. En het kost ons, klein olie mannen, klanten Om de achtergronden van dit conflict wat beter te begrijpen, moet men weten, dat er in Rotter dam rond honderd petroleumven- ters zijn. Voor de meesten was de boterham, vooral voor de oorlog, nooit bijzonder dik belegd maar een jaar of tien geleden leek de toe komst prachtig. De oliehaard maakte furore en de oliemannen willen het best weten: een stuk of wat van zulke klantjes betekenen heel veel. Maar anderen, buitenstaanders, vol gens de venters, begrepen dat ook en ze wierpen zich erop. Ze hadden doorgaans kapitaal genoeg om een paar wagens en grote aantallen bus san te kopen. Die bussen gaven ze de klanten in bruikleen, waar menige kleine venter ze de mensen moest laten betalen. Maar vervelender nog was het feit, aldus de petroleumven- ters, dat de nieuwe oliemannen on der de (vastgestelde) prijzen gingen werken. Ook al doordat zij overeenkomsten met haardenleveranciers aangingen, veroverden zij in. korte tijd een groot deel van de markt. „Het is zelfs al zo," vertelde de heer Traas in de protestvergadering, dat die midden standers „hun" olieman meebrengen, alszij de haard komen installeren. Sterker: op de garantiebewijzen wordt soms al vermeld, dat men al leen zijn rechten behoudt als men olie gebruikt van die en die olie man". „Het. mes erin," riep men vanuit de vergadering, die overigens een zeer rustig verloop had. De kleine vensters besloten hun huid zo duur mogeiijk te verkopen en niet mee te doen aan de prijsverhoging, die door de „nieuwe" oliemannen onlangs zou zijn voorgesteld. Verscheidenen van hen zouden de prijs al met een en een kwart cent omhoog hebben ge bracht, zodat zij nu op twintig en een halve cent Is .gekomen." ODe kleine petrolumventers zullen hun prijzen fixeren op twintig cent voor een aan- k'eöp. kleiner dan tién liter, en ne gentien cent voor hoeveelheden, gro ter dan tien liter. De strooibiljetten, waarmee zij een heleboel misverstanden bij het pu bliek hopen weg te nemen, zijn al in de maak. Ze zullen binnenkort in duizenden brievenbussen te vinden zijn. Want zong lang geleden onze Loois Davids niet: „Hij dreigde met een sleutel de familie uit 'te roeien- En het uitstapje te wijzigen in een begrafenisstoet" Natuurlijk vroegen we het commen taar van anderen. Een grote haar denleverancier in het centrum van de stad, de firma L. den Adel op de Meent, gaf de petroleum venter:; ge lijk op één van hun belangrijkste grieven: haardolie is inderdaad ge wone zuivere petroleum. Er bestaat wel een olie, die extra-geraffineerd is, maar die is te duur om in haarden te worden gestookt. Dat er hier en daar bindingen be staan tussen haardenverkopers en oliemannen is ongetwijfeld waar, zo zei men verdei". Maar het is beslist niet overal zo. Ook wij krijgen her haaldelijk verzoeken om samenwer king, maar omdat we zo'n samengaan per se onjuist vinden en niet hele maal fair ten opzichte van de klant, gaan we er niet op in. Maar intus sen is ons toch van extra-verwijzin gen op garantiebewijzen nooit iets gebleken. ,Jk vraag me af," besloot de heer Den Adel, „of de kleine venters by al hun gerechtvaardigde grieven niet toch iets van de moeilijkheden ook aan zich zelf te wijten hebben. Als zy de zaken destijds wat ste viger hadden aangepakt door waar mogelijk te gaan samenwerken, zou het waarschnyiijk zover niet geko men zijn. Men kan immers de ge vestigde kolenhandelaren niet ver wijten, dat zij in olie gingen doen toen hun omzet in vaste brandstof fen een klap kreeg. En deze han delaren beschikten nu eenmaal over een apparatuur, die groot scheepse distributie mogelijk maak te." En Esso-Nederiand: „Haardolie ls doodgewone pertoleum. In ai onze folders zult u dit vinden: .De beste brandstof voor uw oliehaard is pe troleum," Wy verkopen niets an ders....". Advertentie I.M. in glad en bewer&t. Alle maten. De nieuwste modellen. ÏIORLOGER - JUWELIER EDELSTEENKONDIGE ROTTER!)AMSEDIJK 268, SCHIEDAM Wi] geven Zwarte rietje». De Westduitse bondsdag heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat le venslange gevangenisstraf voor schrijft voor personen die opzettelijk kernontploffingen veroorzaken. Advertentie LM. speelt voor u het duo Bax geopend tot 3 uur 's nachts. !fltll|jill!tiliillUiinAlii!illlllllli!lll!lllilll!ll!IWIill!llHIIIUIIHjlHll!lilj|| (Van een onzer verslaggevers) Concrete plannen voor het gebied tussen Onde en Nieuwe Dam laan, waarnaar de raadsleden bij hun onderzoek van de gemeente begroting voor 1960 hebben geïnformeerd, zijn er nog niet, zo ant woorden B. en W. Om aan dit gebied een nieuwe bestemming te kunnen geven moet de daar aanwezige permanente bebouwing worden afgebroken. Voor de opgerichte tijdelijke houten scholen moeten definitieve scholen worden gebouwd. „Ik hoop in de toekomst evenveel mensen op onze voetbalvelden te zien als vanavond in deze zaal". Met deze woorden eindigde de heer ft Molenaar voorzitter van de voetbalvereniging DHS gister avond zijn openingswoord in het Passagetheater, waar maar liefst 939 leden aanwezig waren om de grote „sterrenparade" bij-te wonen. Op de Overschieseweg onder het viaduct is gisteren een te hoog ge laden' auto, bestuurd door. de dienst plichtige soldaat G. H„ klem gereden. Enkele sinaasappelkisten sneuvelden. De auto kreeg geen-schade.- Men kon genieten van de acroba tische komieken Scott and Black. Met hun af en toe by na wiide num mers wisten, deze twee acrobaten de zaal in vervoering te brengen. Ook Diana en. Daranti die een grootse xylofoonshow opvoerden, oogstten veel succes.. En toen kwam dan Willy Alberty, de zanger van het Italiaanse lied, waar de hele zaal in spanning op bad ritten wachten. Het .zal. Willy Albertï zeker een genoegen hebben gedaan, dat hij zo vlak voor zyn vertrek naar Ame rika, waar hy in de Camegie-hal) en waarschijnlijk ook in de Perrv Como Show, zal optreden, op een zo haxteiyk „bis"-geroep werd ont- - haald. Alberti's optreden werd gevolgd door dat van het KolmaT-trio met prachtige acrobatische nummers. Crochet, de befaamde goochelaar, getuigde vooral in zijn nummer met allerlei dranken, die hij vormde uit ..gewoon" chioorwater over een bij zonder grote vaardigheid te beschik ken. Verder waren er deze avond o.a. nog de Three Jacksons, Ho v. d. Heide Wijma, Charles Bay en de vermaarde musical-comedian Rexis. Gerard Brassers bespeelde als ge woonlijk het theater-orgel. Het bestuur van DHS heeft is1 leden ongetwijfeld met dit goed ge organiseerde en geslaagde feest een plezierige avond bezorgd. Om het aanzien van het gebied van de Nieuwe Damlaan af wat te verbeteren is men dezer dagen be gonnen met de afbraak van schuren, stallen en andere minder fraaie bouwsels. De moeilijkheid by de ontrui ming is echter, dat aan de gebrui kers van deze ruimten groente*-, schillen- en lorrenboeren, bloem- venters en kleine varkenshandela ren geen vervangende opstallen kunnen worden aangeboden. Bovendien is er in de gemeente moeilyk plaats te vinden, waar deze mensen zeif opstallen kunnen neer zetten. Ook over de sanering van de Gor zen zijn wagen gesteld. B. en W. De tachtigjarige D, v. T. is gister middag met een gewonde linkerhand naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Hy was geraakt door een meisje dat op de fiets passeerde. schryven in volgende. antwoord hierop het Deze staan in hoofdzaak tussen de Groenelaan en de Hoofdstraat. De staat, waarin de woningen verkeren, steekt, incidentele gevallen daarge laten, gunstig af by die van de wo ningen in de andere wyken of in de binnenstad. De gemeente heeft onge veer 660 van de voor 1906 gebouwde woningen in eigendom. Uiteraard wordt de sanering daar waar grote doorbraken komen, het eerst ter hand genomen. Deze pun ten liggen in het centrum van de stad of in de oruniddeliyke omgeving daarvan. Het aantal echte krotten in de Gorzen bedraagt naar schat ting veertig. De sanering van het complex tussen de Kreupelstraat en de Broersvest hangt zo nauw samen met het plan voor het nieuwe stad huis, dat men eerst een defi nitief saneringsplan kan maken, als het plan voor het nieuwe stad huis gereed is. •s-HERT0GEN»10SCH. Op de paardenmarkt van gisteren werden aangevoerd 343 stuks, w.o. 71 veulens. De prUzen waren: voljarigen 800— 950, jonge werkpaarden 790—900, 11-- jarigeu 565725, veulens ruins 275— 350, veulens merries 375525, hitten $50685, shetlandse pony's (rulns) 175—325, shetlandse pony's (merries) 570800, alles per stuk. Jonge slacht- paarden 1.952,05, oude slachtpaar- den 1,451,60, slachtveulens 1,902 alles per kg gesl. gew. Ruimer aanbod van paarden met matige belangstelling. Goedsoortige jonge paarden werden traag verhan deld. prijzen moeilijk te handhaven of minder. Jonge werkpaarden, han del stroef, prijzen lager. Ruimer aan voer van veulens, handel kalm even eens voor de slacht. Ruimer aanbod van shetlandse pony's, matige han- De Griekse marine-stafchef del. prijzen moeilijk te handhaven. Tsatsos, is donderdag om Der- Jonge slachtpaarden, handel stroef sooniyke redenen afgetreden. Admi- i geheel prijshoudend. Oude raai Panajotopoelos is tot zHn on- slachtpaaxden, handel rustig, prijzen t volger benoemd. De vorige week wa nder. Eerstvolgende paardenmarkt ren reeds de stafchefs van defensie donderdag 7 januari 1960. 1 en leger afgetreden. Rotterdam, 3 december Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden, Stellendam en elders 300 kisten verse zeevis en 220 li spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 125—f 150; Schol midd. 53—62; Zee bot 2325; Schelvis midd. 7476- Kabeljauw gr. 77—79, midd. 54—56 klein 4350; Zeehanen klein 3335-' wyting 2650; Haring verse 2325' Spiering 110—120.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1