In toestand en over IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN In elke film krijgt BB her moei li van se busdiensten verbeterd Lijn 48 over de brug. lijn 56 in Z Verbetering straten; riolering in Ketbel OM TE SNOEKEN is 't nu de beste tijd r Lerarenconcert muziekschool RET met sinterklaasverrassing Lijstcollecte van NCGOV St.-Nicolaas bij politie Hermes zondag naar Eindhoven 's Winters hengelen steeds meer in trek Predikbeurten "Y (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond begint de behandeling van de begroting voor 1960. Bij het vooronderzoek heeft de raad onder meer geïnfor meerd naar de voorraad bouwrijpe industriegrond en de be langstelling hiervoor van ondernemerszij du In het Industrieterrein ten noorden van de Parallelweg ligt nog 6900 m2 en in dat bewesten de Schie 71.000 m2 industrie terrein direct beschikbaar of op zeer korte termijn bouwrijp te maken, zo delen B. en W. mee. Bij het uitbaggeren van de Wil- helminahaven in 1960 zal weer een complex van ongeveer 50.000 m2 op definitieve hoogte worden opgespoten, terwijl dan tevens een begin zal worden gemaakt met het ophogen van et;, com plex ten noorden van de Oudedijk. Havens Grachtwater 2e Toonkunst Concert Het Rotterd. Philh. Orkest Shura Cherkassky (Van een onzer verslaggevers) De RET heeft vandaag gezorgd voor een prettige sinter klaasverrassing. Het Vlaardingse buspubliek kan na maandag onmiddellijk van het geschenk profiteren. De eerste prettige verrassing is, dat buslijn 48 vanuit Schie dam de nieuwe brug over de Oude Haven zal overkomen en rond het Van Schravendijkplein gaat rijden. De tweede sinterklaasverrassing is, dat lijn 56 vanaf het hoofdstation NS in Vlaardingen via de Westdijk wordt door getrokken naar de Zuidbuurt en al zal doorrijden naar de plaats, waar het station Vlaardiogen-West zal verrijzen. Omleggen verkeer Nieuwe route Weslwipc-hus Korreltje zout Roodjassen 'Aardig wat gevangen Kieskeurigen 'Daar heb je 'em' HET VRIJE VOLK ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 PAGINA 4 Van de zijde van de ondernemers bestaat belangstelling: regelmatig voorden nieuwe percelen van de in dustrieterreinen uitgegeven. Kort geleden is van het industrie terrein bewesten de Schie een nieuw complex in exploitatie genomen, na melijk tussen, de 's-Gravelandseweg en de spoorlijn naar Delft. Bij die gelegenheid is voor het hele gebied een nieuwe exploitatiebegroting op gemaakt en berekend, weike erf pachtscanon nodig is om een lonende exploitatie te verkrijgen. Als zich in de prijzen van materia len en lonen of in de rentestandaard geen schommelingen van betekenis voordoen, behoeft de erfpachtscanon voorshands niet gewijzigd te worden, zo schrijven B, en W. In de toestand van de vervuilde havens is geen verbetering te con stateren, zeggen de raadsleden. Maar voor zoveel daarvoor personeel be schikbaar is, wordt het drijfvuil re gelmatig uit de havens verwijderd, antwoorden B. en W. Als bij de nieu we spulsluis een fijner krooshek zal zijn aangebracht, zal de toestand stellig verbeteren. In de Joop van 1960 zal een tweede drijfvuilnisvlet in gebruik worden ge nomen en ook dat kan dus een be hoorlijke verbetering opleveren. B. en W. oord 'sn een afzonder lijke verordening riet nodig, omdat in de algemene politieverordening al een verbod is opgenomen tot het storten van afval in openbaar vaar water. Het water van de Wilhelmina- haven is dikwijls sterk verontrei nigd met olieprodukten. Dit is te wijten aan de oliehavens in Pernis en de overwegend zuidwestelijke winden, waardoor de olie, die in Pernis onder de steigers blijft han gen, d" rivier opwaait en in onze havens terechtkomt. Ten einde te voorkomen, dat t?~ .- schepen in het Schiedamse havenge bied het water door olie verontreini gen. is al in 1948 verboden brandbare vloeistoffen over tm-wd te gooien of van de wal in het water te werpen, te pompen of te laten vloeien. Bovendien is men in het begin van dit jaar begonnen met aan de kapi teins van aUe in Schiedamse wateren liggende schepen een in het Engels gestelde schriftelijke waarschuwing uit te reiken. Burgemeester en wethouders den ken in de slechte toestand van het water van de Noordvest- en Veile- vestgracht verbetering te brengen door de grachten vaker en krachtiger door te spoelen vla de verbindings duiker met de Korte Haven. Dit is in de afgelopen winter en kele malen gebeurd en men had toen de indruk, dat het inderdaad verbe tering gaf. Het spuien is thans on mogelijk, doordat in de Noordvest- gracht een afdamming is gemaakt ten behoeve van de bouw van een nieuwe brug. Begin volgend jaar echter zal de afdamming worden ver wijderd. De heren Fred Bienenmann en Jan van der Tak, blokfluit, Rob Hoenders, gitaar, en Kees Bak, piano, leraren aan de Schiedamse Toonkust Muziekschool, geven woensdagavond in Musis Sacrum een concert. De directeur van de school zal met de heer Bak enkele werken vrar piano a quatre mains uitvoeren. Hét- programma vermeldt werken van Marcello, Valentino, Genzmer, Sor, Hoenders, Ravel, Stxategier, e.a. Op de administratie van de school er, van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat zijn kaarten verkrijg baar voor dit concert Berv. Gem., Grote Kerk 10 uur ds. A. Hoffman, 3 uur ds. D. J. Spaüng; Betheikerk 10 uur dr. L. J. Oazemier, 5 uur ds. E, van Bruggen, Rotterdam (Opendeurdienst)Opstandingskerk 10 uur ds, H. W. Hemmes (H.AJ, 7 uur ds. H. W. Hemmes: Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. D. J. Spaling, 7 uur ds. mr. G. C. Mulder, Hillegersberg en ür, C. H. Lmdeyer, Rotterdam Oecumenischedienst) Ned. Protestantenbond 10.30 uur dr. J. F. van Royen, rem., Rotterdam. Baptisten-gemeente 10 uur ds. Rei- ling, 19 uur ds. R. Reiling m.m.v. J. Buurman, tenor en H- da Koning, Toroasorgel, Oud-Katholieke Kerk 10 uur Hoog mis, 17 uur Vespers. Jehovah's Getuigen: Volksgebouw 6 uur wachttorenstudie, woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedieningsschool. (Van onze filmredactie) Brigitte Bardot krijgt het in iedere film moeilijker. In Passag e, in „Het licht aan de overkant" heeft ze nare ouders en wil zij met de vrachtrijder George3 (Raymond Pellegrini trouwen. Ook nog wan neer deze, heldhaftig, een ongeluk krijgt en de dokter hem opdraagt zich maanden lang zeer kalm te houden, niet te roken, niet te.drin ken en niet te beminnen. Advertentie LM- donderdag 10 dec., uur Passage-Theater Dirigent: EDUARD FUPSE Solist MoussorgskyEen nacht op een kale berg; Tschaiko-waky: 2e pianoconcert In G, Op. 44; Brahms; ie symfonie In C, Op. 68. Knarten: kassa Passage-Theater en ten kantore Notaris Blaissc. Brigitte Bardot en Raymond Pelle- grin in „Hef licht aan de overkant". Zij trouwen dus en gaan een weg- cafê exploiteren. Het gaat het echt paar niet' goed, ondanks BB's uit houdingsvermogen. Hoewel zij waar lijk niets anders doet dan er naïef- weg hoogst uitdagend bijlopen, wordt haar man jaloers. Vooral als aan de benzinepomp aan da over kant een man in dienst komt (Roger Pigaut i die de allure van een ver leider bezit- Het gaat allemaal mis. Hoewel Brigitte zich tamelijk netjes houdt, barst de waanzin uit Raymond PeUe- grin en hij, de meesterschutter, neemt het geweer en mikt op de benzinepompbaas, zijn eigen vrouw en-de benzine-knecht. Daarna loopt hij zelf, in waanzin, tegen een vrachtauto op. Dood. Dit verhaal is door Georges La- combe verfilmd, net alsof het een drama was. Maar de regisseur kon toch niet voorkomen, dat men als kijker zich uitsluitend bezighoudt De heer C. van Leeuwen uit Schiedam, voorman-kieurmaker bij de Kon. Lak-, Vernis- an Verffabrie- ken Moiyn en Co N.V. te Rotterdam, herdacht gisteren zijn vijfentwintig jarig jubileum- Hij werd met zijn ge- sin door de directie ontvangen en in een bijeenkomst met het gehele personeel gehuldigd. Het wegdek van de Lorentzlaan en de Prof. Kamerlingh Onneslaan zullen in 1960 worden verbeterd, zo staat te lezen in het verslag van het afdelingsonderzoek van de begroting. De Singel, waar de resten van een laag asfalt bij nat weer gevaarlijk glad zijn, zal to zijner tijd onder handen genomen worden. In de gemeente zijn echter zeer veel bestratingen, die niet ideaal zijn. Het streven is om deze kei- bestratingen langzamerhand te doen vervangen. m Ook de bestrating van de St.- Liduinastraat, de Rozenburgsestraat cn de Prins Mauritsstraat is nogal glad. Het ligt in de bedoeling deze ZATERDAG Bioscopen: MONO PO LXDe laatsto stormloop. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. PASSAGE; Het licht aan de overkant. 2, 4.15, 7- en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MÜSEXJM:„Schilder kunst van na 1900". „Een dichter schildert'* en „De collectie H. L. Straat", Apotheek: Fa. Van Westendorp. Singel 81. ZONDAG Bioscopen: MONO POLS: De laatste .stormloop. 2, 4,15. 7 en 8.15 uur. PASSAGE: Het ltcht aan de overkant. 3, 4.15, 7 tn 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schilder kunst van na 1900", „Een dichter schildert" en „De collectie H. L. Straat". ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA; Some like It hot. Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Ir). CAPITOL: Anna. Zaterdag en zondag 2, 4.30, T en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Bittere rijst. Zaterdag e» zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (13 jr). CINEAC (naaat de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (In Beursgebouw)Ontvoerd door da contra-splonage. Zaterdag 9.30, 11.30, 1.30. 3.30, 5.30. 7.30 en 9.30 uur: zondag vanaf 1.30 uur (14 Jr). Zondag H uur vm.: Zan- zabuku (a.l.). COLOSSEUM: De zoon van Robin Hood. Zaterdag 2 en 7 uur; zondag 2. 7 en 945 uur (14 Jr). HARMONIE: Terreur over Dublin. Zaterdag 3.30 en 7 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIÈRE: Het spookhuis op de heuvel, Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUXöR: De hel van Noord-Afrlka. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Drie Franse katjes. Zaterdag 3.30 en 7 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 8.15 uur (18 Jr). FKINSES: De wraak van Franken stein, Zaterdag 7 uur: zondag 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). REX; Bloedige vergelding. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 Jr). THALïA; De man die verdwijnen moest. Zaterdag 2.15, 8.45 én 9-30 uur; zondag 1,30, 4.15, 6.45 «n 9.30 uur t14 Jr). 't VENSTER: Les enfant» du Paradis. Zaterdag 1.30 en 8 uur; zondag t, 4.30 en S uur (18 jr). VICTORIA: Zolang er mensen zijn. (14 Jr). Zaterdag 7 en zondag 7 en 9.30 uur. Zaterdag 2 en zondag 2 en 4.30,uur: Abbott en Costello als waaghalzen (al.). straten in de loop van het vojgend jaar opnieuw te bestraten. Zeer waarschijnlijk zal men in 1960 beginnen met het ophogen van de straten ten zuiden van de P. J. Troei- straiaan. Burgemeester en wethouders gullen de suggestie uit de raad om bij da naamgeving van straten en lanen aandacht te willen schenken aan be roemde componisten, overwegen. Bij ontwerp en aanleg van de Schiedamseweg tussen de Zwaluwen laan en het dorp Ketbel zal rekening worden gehouden met de eisen van het moderne verkeer en men zal de bochten zoveel mogelijk rechttrek ken. Met de aanleg van een riolering in Kethel kan men pas beginnen als de Meeuwensingel is doorgetrokken tot de Kerklaan en de verbindingsweg tussen de Schiedamseweg en de Vlaardingseweg is klaargekomen. Immers, eerst dan kan de schiedam seweg gedeeltelijk worden afgesloten, De Schiedamseweg is ter plaatse te smal om zonder omleggen va» het verkeer de riolering te kunnen leg gen. Men zal waarschijnlijk in 1960 met dit werk. kunnen beginnen. Wat Blijdorp betreft: het gedeelte ten oosten van de Schiedamseweg is al van een riolering voorzien. Ten westen van deze weg zuilen binnen kort een aantal huizen worden af gebroken, waardoor de situatie aan merkelijk zai verbetoren. Verwacht mag worden, dat in de loop van 1980 de plannen voor de nieuwe Buitensluis gereed zullen ko men. In de op van 1960 zal een be gin worden „emaakt met de aanleg van een nieuw dijkvak tussen de nieuwe spuisluis en de Rijnstraat, ter vervanging van de Havendijk, zulks in verband met de bouw van de ge projecteerde flats tussen Ha: .indijk en Maasboulevard. De veranderingen hebben als gevolg, dat .op enkele plaatsen in Vlaardingenmet name bij het Van Schranvendijkplein de drie Vlaardingse bussen parallel zullen komen te lopen. Lijn 48 wordt een zogenaamde ringlijn. Dat wil zeggen, dat. de bus de route Schiedam—Vlaardingen vrij wel zonder stoppen zal rijden: De bus zal in Vlaardingen niet behoe ven te keren, maar rond het Van Schravendijkplein gaan rijden. De haltes die in vlaardingen ais gevolg van de noodsituatie rond het bouwterrein van de nieuwe brug over de Oude Haven waren ontstaan, zul len worden opgeheven. Het doortrekken van de twee bus lijnen bus 43 blijft voorlopig nog de huidige route rijden betekent een grote verbetering, Met ingang van dinsdag 8 decem ber gaat bus 48 de volgende route afleggen: Schiedam, Broersvest, Koe markt, Gerrit Vcrboonstraat, Oran jestraat, Nieuwe Haven, Burgemees ter Knappertlaan, Viaardingerdijk, Schiedamsedijk, Station Viaardingen- Oost, Schiedamseweg, Nieuwe Brug over Oude Haven, AVesthavenpiaats, Korte Hoogstraat, Cf on jéstraat, Van Schravendijkplein en. weer terug, Van maandag tot en met vrijdag vertrekt de eerste bus om half zes uit Schiedam, de laatste om twaalf uur 's nachts precies. De eerste bus vanaf 't v. schravendijkplein vertrekt om kwart voor zes 's morgens in die periode en de laatste om kwart over twaalf. Op zaterdagen zijn begin- en eindtijden vanuit Schiedam hetzelfde en vanaf 't v. Schravendijkplein start men 's morgens om 6.03 en houdt men 's nachts op om achttien over twaalf. Op zondag begint men in Schie dam om half aeht 's morgens te rij den en eindigt men om vier over 12 's nachts, Vanaf het Van Schra vendijkplein zijn de eerste en laatste vertrektijden: 7 uur 45 en 12 uur 15. Be nieuwe route voor AVestwijk- bus 56 ziet er ais volgt uit; Station NS, AVesthavenkade, Westhaven plaats, Korte Hoogstraat, Cronjé- straat, Van der Driftstraat, Burg. Pruissingel, Billitonlaan, Floris de Vijfdelaan, Biois van Treslongstraat, Van der AVerffstraat, Dirk de Derde- laan, Marnislaan, Dr. Wiardi Beck- manstraat, l. Valstarstraat, Prof, Rutgersstraat, Station Vlaardingen- West en weer terug. Bus 56 start op doordeweekse da gen 's morgens om zes uur en ein digt om tien over twaalf 's nachts bij het hoofdstation. Op zondag zijn deze tijden respectievelijk acht uur en tien over twaalf 's nachts. Vaja de plaats van het station Vlaardingen-West vertrekt de bus vanaf 's morgens 6 uur 30 en rijd: tot 12 uur 24 's nachts. Op zondagen start men hier om twintig minuter, over acht 's morgens en eindigt men om 12 uur 24. I met het bewonderen van het mooi? meisje. Door al die moeilijkheden verliest zij niets van haar schoon heid. Als men met het geloof. Jat maar vijfentwintig percent van wat de slag zinnen vertellen, waar is. naar de film „Union Pacific" (Monopole) gaat kijken valt het allemaal best mee. Dan ziet men de mannen met de grote hoeden, die noest aan de spoorweg bouwen en de Indianen be strijden. echt als nobele lieden en dan zijn de geraffineerde bandieten werkelijk heel louche. Met een beetje goede wil kan men dan zelfs nog in de edelmoedigheid van de opofferingsgezinde heldin van het verhaal geloven. Cecil B. de Mille, de regisseur van de film, weet hoe hij het leven in het barre westen, van Amerika moet verfilmen, al is aan de decors soms wel een beetje erg te zien. dat het allemaal „maar" studiowerk is. Union Pacific, het verhaal van de aanleg van de eerste transcontinen tale spoorweg van Amerika, is een film van de „keiharde" soort, waarin de boeven gestraft en de helden be loond worden, en dat natuurlijk al lemaal op een heel mooie en edel moedige manier. Een manier, die voor degenen, die er van houden, best het aanzien waard is. Barbara Stanwyck is de heldin, Joel McCrea haar beschei den redder, Akim Tamroff en Lynne Overman zorgen op heel prettige wijze voor de „lachertjes." Cecil B. de Mille laat een afdeling van de beroemde Canadese bereden politie opdraven in „De laatste stormloop De roodjassen steken fraai af tegen de beboste bergen en wat vormt die gedisciplineerde scha re een contrast met de bende orde loze halfbloeden, die tegen de Cana dese regering rebelleren. Er* is ver der nog een lakonieke sheriff uit Texas, een mooie rol voor Gary Cooper en Paulette Goddard is het aanzien ook wei waard. Het geheel is een wat primitief verhaal, span nend als een niet zo erg opvoedkun dig maar wel erg in de smaak val lend jongensboek. Tot dinsdag in M o n o p o 1 e. De leden van de NCGOV in Schie dam en speciaal de werkers van de actieve groep voor de drankbestrij ding hebben vergunning gekregen om een lijstcollecte te houden. Tot 19 december komen zij aan huis om een bijdrage voor het kerstfeest, dat zij met hun pupillen willen vieren. Ze zijn van plan om zieken en bejaar- den met een flinke boodschappentas vol lekkernijen te verrassen. In dp rijwielstalling van Gusto is een controle gehouden. Er waren 315 fietsen en 175 brommers gestald. 182 rijwielen en 8 brommers voldeden (niet aan de eisen. - Bat ook politieagenten ie vijlde december met kloppend hart «ƒ- wachten, bleek gistermiddag in dr' cade, waar de sint de raetbewaar. ders kwam bezoeken. Dit Sint-Nlcolaasfeest dat door het Schiedamse politiekorps self georga niseerd werd, is vooral voor de vrou wen en kinderen van do agenten, alsmede ook voor hen zelf een groot succes geworden. St.-Nicolaas, die vergezeld was van één Zwarte Piet, had, zoals gebruikelijk, voor alle aanwezigen «en geschenk bü zich, hetgeen door de kleintjes met veel oh- er. ah-geroep ontvangen werd. Hermes-DYS trekt zondag naar de Lichtstad om met Eindhoven te gaan uitmaken, wie de aansluiting met de kopgroep zal behouden. Beide ploe gen. nemen op de ranglijst vrijwel dezelfde positie in en wissejen uit stekende resultaten af met tegen vallers. Dit wordt dus een strijd, waarvan maar heel .weinig te zeggen is, doch afgaande op de praktijk van de laat ste weken, zijn we geneigd een kleine Schiedamse overwinning te tippen, juist omdat Kermes zijn laatste drie uitwedstrijden in een overwinning wist om te zetten. Gezien het'feit, dat het verjongen van de topelftallen van Hermes zeer bevredigend is te noemen, heeft men besloten de jeugd in het tweede elfta! te laten prevaleren. En daarom zal het zondag om 2 uur aan de Damlaan tegen Excelsior 2 een Interessante party worden en een goede gelegen heid om kennis te maken met de toekomst van Hermes. Het derde elftal gaat op bezoek bij Overmaas 2 en zal duchtig op zijn telien moeten passen om de fraaie tweede plaats op de ranglijst te handhaven. Het vierde elftal gaat thans met zeven punten voorsprong aan de kop en kan deze positie nog versterken door Tediro 2 te kloppen. In sportpark „Harga" om 10 uur. De meeste mensen kijken, jc een beetje meewarig aan of Avijzen naar hun voorhoofd als je zegt, dat je in deze tijd van het jaar eens lekker gaat vis sen. Al zitten ze zelf misschien zondag aan zondag op kille tribunes van voetbalvelden, de hengelaar die in het gure najaar de polder in- of de plassen optrekt, verklaart mén voor gek, AVanneer je echter op ceq, nevelige morgen aan de met een dun ijsvliesje bedekte poldersloten arriveert, kom je, tot de vreemde ontdekking, dat het aantal voor gek versleten hvinter- licngelaars' elk jaar toeneemt. Botenverhuurders aan de plassen, die zomers hun twintig af dertig roeibootjes allemaal verhuren en vroeger 's winters hun hele vloot pp stal zetten, verhuren elk jaar tijdens het winter seizoen méér bootjes, D2f1\fian.niaar conelusi? uit getrokken worden, nl. dat het snoeken steeds populairder wordt, want dit is het grot? yerschii met de hengelsport in de zomer: 's winters is er eigenlijk maar een vissoort-, waarop je met enige kans op succes kunt jagen: de snoek, de torpedovor mige jager, die door aijn niet te stillen vraatzucht even gretig" het aasvoorntje als de blinke- rende lepe! inslikt. Hoewel de snoek altijd een van de favoriete prooien voor de hengelaar is geweest oefent hij ee>tïjS grotere aantrekkingskracht op de sportvissers uit. Nu deelt deze geel op groen ge- spikkelde roofridder van het zoete water weliswaar in de algemene malaise van de achteruft- in/ir!, V!SStand m Nederland, maar voqr de sportvisser met een fijne speurdersneus en een juist gevoel voor de goede 'stek' zijn e.v in het Hollandse polder- en piessenland heus nog wel snoeken te vangen. gekregerT Sn^dend fcoude dae h1 het laatst van november hebben wij daar het bewijs voor Het vfswater, dat een paar ingewij den ons hadden gewezen, lag ergens tusgen Utrecht en Hilversum in een veenplassengebied, dat verdwijnen zal als de onzalige plannen van Provinciale Staten van Utrecht door gaan. Men wil er namelijk voor de zandwinning een twee kilometer lange reereatieplas van maken, Maar goed, in het waterige mosaïek van tiental len kleine plassen en lange tochten, mpeat zich volgens onze inlichtingen eem respectabel sterke snoekkolonie nebben gevestigd. Nog geen jaar geleden ving één enkele hengelaar er 37 snoeken op een dag, waarvan de grootste 25 pond. Een dergelijk verhaal alleen al is in staat je 's morgens om zes uur uit bed te halen en Je een temperatuur van vier graden pius een zuidooster-windkracht vier te laten doorstaan. Van de acht boten, die er bij een afgelegen boerderijtje voor henge laars gereed plegen te liggen, waren er al zes weg toen we er om acht uur met koude laarzenvoeten aankwamen. ,'D'r is aardig gevangen de laatste dagen, zei de boer, waarmee hij een verklaring wilde geven voor de afwe zigheid van ges roeibootjes. Met onze werphengels met inge vette nyionlijn en ieder een aker vol grote en kleine aasvooras, roeiden we weg. Watervogels waren er niet meer te bekennen. Alleen zweefde hier en daar een meeuw over het water. Door de lange, mooie herfst waren de meeste waterplanten nog niet ver rot, zodat hut bijna onmogelijk was te 'slepen', dat wil zeggen, langzaam roeiend het aasvisje op een meter of dertig achter de boot mee te trekken, 1" de hoop, dat een Jagende «soek het zou ophappen, Het zou dus zoeken en af en toe stilliggen worden die dag, We «aten nog geen tien minuten op do eerste stek of Rein, een bekende Amster damse hengelaar wiens voornaam alleen al een begrip in de sportvisse- rij is, had de eerste hobbel. Met een enorme vaart schóót zijn steekdobber onder water, De Ujrt liet hU ver»n, msar toen de dobber bovenkwam 'nam' d« snoek hem niet opnieuw mee. Het visje werd binnen» gehaald en bleek siaart te misse». de helft van zijn 'Hij heeft niet doorgebeten,' zei Rein spijtig, want zeiden ontglipt een snoek hem ais hij eenmaal hoeft ge beten, We kregen daarna verschillende keren beet. Maar telkens nadat de snoek 'geproefd' had het hij het visje onaangeroerd, De verklaring voor deze kieskeurigheid werd gauw gevon den, Als een snoek een aasvisje grijpt en ermee wegloopt om het op zijn gemak to 'keren' verdwijnt zijn eetlust, zodra hij een beetje weerstand in de UJtl voelt. Door de voor de tijd van het jaar nogal weelderige waterplan- tengroei kregen onze lijnen tussen de waterplanten te veel weerstand als de snoek er met de aasvisjes van door ging. Het was dus zaak de schoonste plekken water op te zoeken.óf over e«n naar weken terug te komen ah de planten door vorst en kou van dr oodem verdwenen waren. Omdat we niet gekomen waren voor het laatste gingen we dooi', ook afzaten we met trillend Koude han den onze werpmolens op te draaien. Hoewel er in de bootjes in onze buurt niet slecht gevangen wjrd één met vijf snoeken, één' met vier. drie met drie bleef onze vangst beperkt tot twee snoeken. Maar dat waren dan ook de twee grootste, een pond of acht elk. Maar zoals in elk water moest ook op deze piek de legendarische dertig ponder rondzwemmen: een breedka- kig monster, waarop al menige hen gelaar tevergeefs een 24 honderste nyionlijn beproefd had. Tegen schemer kreeg ons geloof in die reuzensnoek opeens weer nieuw voedsel. Op honderd nieter van onze boot klapte een donker- getinte torpedo pardoes uit het water en kolkte met een knal terug. 'Daar heb je 'em,' fluisterde Rein en hij roeide de Kant van c}e reuzen- kolk op. vijf, tien. vijftien minuten liet hh gijn aasvisje er rondzwem men. Geen bewijs. Het werd donker der, maar we bleven hopen. En toen, bijna geluidloos, werd de steefedobber razendsnel omlaag gezogen, we zaten op de goede plek en niemand twij- teide eraan of de sprookjessnoek had toegeslagen. Andere hengelaars een garage houder, een fotograaf en een confec tionair kwamen behoedzaam aan- roeien. iedereen keek en hield de adem in. De steekdobber bleef weg en dus besloot Rein te slaap. HU sloag, trefzeker en abrupt Maar dit maal was zijn slag niet dodelijk, want de snoek had bijtijds qpvaad gerokt». Zeven boten lagen even later voor ae wal, Ze voerden zestien snoeken, vanereiid van twee tot acht pond. aan,. Alleen de twee grootste exem plaren werden meegenomen, de veer tien anderen werden voorzichtig in het water teruggezet. Om te groeien en om nóg goochemer te worden. Want door de groeiende sporti viteit van de moderne sportvisser, die meestal alle gevangen vis in het water terugzet ('voor de vol gends keer") stijgt de intelligentie van vissen waarschijnlijk. En wie weet hoe vaak die uitge kookte dertigponder vóór on§ »j rnet natte, behoedzame handen de vrjj- heid teruggekregen had nadat hij ?ija roütaucia had snoeten betaien met een r zij het (Jan tijdelijke haak ln de bek. BHRT-aTÖOf;

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1