Appèl-telefonade brengt Rotterdamse brandweer Ook dat kon nog tot radeloosheid Hotelbrand Verwisseling- aandelen geslaagd 1 Overloonse middenstand legt gewicht in schaal: 1845,8 kg 17i Eisenhower Sint bezorgt jeugd in Ellinchem dag DODEN IN VERKEER Explosie in Purmerend Emigranten niet voor e naar Lijnen geblokkeerd - geen ernstige gevolgen m Reactor-hal te Delft tijdelijk afgebroken Kleuters hebben profijt van zetfout met Ess o bent u beter uit! HET VRIJE VOLK MAANDAG 7 DECEMBER 1959 PAGINA 3 Ontruiming Uit raam GoudaA polio/Unilever Ook brandmeldingen Joelen en schreeuiven Hartverlamming, niet slag met bezem, doodsoorzaak vader I>e sleutelaar, de sukkelaar De vluggerd, de passeer-me-maar De man met honderd paardekrachten De wouw die iedereen laat wachten De hertog uit het spookkasteel De zanger met de grote keel r/ XJ hoort van hen 't bekend geluid: (Van een speciale verslaggever) Landbouwer Harry Beurskensuit Overloon krijgt vandaag een nieuwe fiets. En dat is dan de hoofdprijs van een merk waardige „toto", georganiseerd door de middenstand uit dit Peeldórp in Noord-Brabant. Op een soort van pool-fonnulier moesten de deelnemers invullen hoeveel de winkeliers ter plaatse gezamenlijk zouden wegen: vier dames en twintig heren. ZAAIERS worden g-e-s-p-*4-d mgmmm Stichting Volk en Ruimte 'Licht volk meer voor over ernst probleem der bevolkingsaanwas* Sinterklaas i VERVOLG VAN PAG. 1 NAAR FEEST ONDER VLOER VROUW EN KIND Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) lVa£ er gebeuren kan als hon derden mensen met méér aan ge rechtvaardigde hoop tot het 'al leruiterste willen gaan dat on dervond gisteren ook de familie H. van den Berg, Delf gauwstraat 35b, Rotterdam. Dit gezin heeft het telefoonnummer 80866 en het heeft er van geweten. Wat deden namelijk heel wat mensen, die de App'èl-uitzendin- «en van radio Luxemburg hadden beluisterd en in hun krant geen afwijkingen hadden ontdekt Ze draaiden het nummer 9980S óm en belden op goed geluk nummer S0866. Bij de faniilie Van den Berg. die met de Appèl-actie niets te maken had, stond de te lefoon niet stil „Dat begon 's morgens om half tien al," vertelde ons nog altijd goed gemutst mevrouw Van. den Berg „en het ging door tot een uur oj vijf. Eerst vonden ve het een beetje vervelend, maar later hebben we legen iedereen maar een graje gemaakt. Kortom: als er gisteren werkelijk érgens een televisie-toestel iccrd verdiend, dan wel bij ons (Van een onzer verslaggevers) Een stortvloed van telefoontjes uit alle delen van het land heeft zondagmorgen de alarmcentrale van de Rotterdamse brandweer in ernstige moeilijkheden gebracht. Honderden mensen belden op met de vraag of hun folder voor de actie Appèl 4 misschien een geheime prys bevatte. De drie lijnen van de alarmcentrale waren urenlang geblokkeerd. Dat betekende dat de brandweer voor brandmeldingen geruime tijd nauwelijks bereikbaar was. Oorzaak was de vermelding van het fictieve telefoonnummer 99808 in de Appèl-folder. (Vervolg van pagina 1) Door de school heen zU" we toen naar buiten gekomen en naar dc brandweerkazerne gebracht." Wonder boven wonder hebben de beide meis jes van hun klimpartij, waarbij sprongen van vier nieter diepte te pas kwamen, slechts enkele lichte ont vellinkjes overgehouden. Behalve de geredden verzamelden zich spoedig ln de brandweerkazerne de bewoners van de bedreigde om liggende huizen. Hun woningen moes ten op last van de brandweer ont ruimd worden. Met hun dierbaarste bezittingen zaten zij in nerveuze spanning te wachten op de afloop van de brand. In het hotel hadden binnengedrongen brandweerlieden geen kans gezien verder dan de eerste verdieping te komen. Het vuur sloot elke verdere doorgang naar boven uit. De heer Zaagsveld, die in een ge leende leren jas met biotc benen voortdurend bij het blussingswerk bleef, deelde de brandweerlieden mee, dat, er nog vier personen binnen moesten zijn. Op dat ogenblik moeten de slachtoffers al dood geweest zijn. Evenals bij vorige acties, georganb seert door de heer A. M. Bergers uit Rotterdam, is de actie Appèl 4, ten bate van de militaire oorlogsslaclu- offers, voorafgegaan door een krant, waarvan een aantal exemplaren voor een totaalbedrag van ƒ25.000 aan 'geheim geld' bevatte. De krant is massaal verspreid. Men moest zondag morgen naar Radio-Luxemburg luis teren om te horen of zijn exemplaar voor een prijs in aanmerking kwam Nadat de geheimen waren ontslui erd. werd degenen die een afwijken de krant in handen hadden eekregen, en dus een prijs hadden gewonnen.- verzocht een nummer te bellen dat voorkwam in een advertentie. Alleen de prijswinnaars kenden dit nummer: en met nadruk werd erop geweien dat alle andere kranten, waarvan de desbetreffende advertentie XEJZ 99808 vermeldde, niet in aanmerking kwa men voor een prijs. „Ik was om vier uur naar bed ge gaan," vertelde de oude heer ons zenuwachtig. „Toen was er nog niets aan de hand. Maar om half vijf werd ik wakker door een slag en ik zag dat de kamer vol rook stond. Ik stormde naar het kamertje van Agues dwars door rook en vuur, zette haar raam aan de straatkant open en riep haar naar buiten te springen. Toen ben ik naar beneden gerend en kwam samen met de heer Kremer net op t(jd om haar op te vangen. Mijn vrouw wilde ook springen, maar dat zouden we niet kunnen houden. Hea raam zit wel vijf meter boven de straat. Toen ik de brandweer zag, riep ik haar toe te I wachten." j Di welke kamers de vier slachtof- l fers verbleven op het moment van I het uitbreken van de brand wist de j heer Zaagsveld, die het hotel sinds j 1943 bezit, ons niet te vertellen. Wel wist hij, dat drie andere meis- j jes. die hun verblijfplaats in het hotel hebben, nog niet thuis waren geko men. In de kamers van het hotel had hij in hoofdzaak elektrische ver- wanning, vertelde hij verder. Slechts op twee kamers brandde meestal een oliekacheltje. Met twaalf slangen werd het vuur aan alle kanten ingesloten. Twee ladderwagens bewezen grote diensten bij het bestrijden van het vuur, dat inmiddels ook naar het dak was door- j gebroken. Om vijf uur 59, precies eei uur en een kwartier na de eersti melding, kon het sein brand meeste gegeven worden. Pas om zeven uur was men met di nablussing zover, dat brandweerlie den met rookmaskers voor op d< derde etage naar de slachtoffer! konden gaan zoeken. Om zeven uui werd de eerste overledene naar bui ten gebracht en overgedragen aan de GGD. Om twintig minuten over zeven werd het laatste verkoolde slacht offer gevonden. Het brandpiket was inmiddels al begonnen met het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Een moeilijk werk. dat, evenals de of ficiële identificatie van de omge komenen, nog veel tijd kan kosten. De bewoners van de aangrenzende huizen konden om half acht weer naar hun huizen terugkeren. Maar in verschillende huizen is door het bluswater veel schade aangericht. Het café Prinsen, dat onder het hotel ligt, bleef voor het vuur gespaard, maar kreeg zeer veel waterschade. De ho telhouder was tcger. brand verzekerd. Het aantal gewone aandelen, certi ficaten van gewone aandelen en trustcertificaten A, B, en C in N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrie ken Gouda-Apollo, dat naar aanlei ding van het aanbod van 13 novem ber 1959 ter overneming is aangebo den, beloopt ruim 99% van het uit staande kapitaal, aldus deelt Uni lever N.V. mee. Zoals bekend heeft Unilever voor de overneming nog als tweede voor waarde gesteld, dat door wijziging van de statuten van Gouda-Apollo de beperking van het stemrecht tot ten hoogste 6 stemmen per aandeel-, houder komt te vervallen en dat op deze statutenwijziging de vereiste ministeriële, verklaring van geen be zwaar wordt verkregen. Maatregelen worden thans genomen om bedoelde statutenwijziging tot stand te bren gen en de ministeriële verklaring van geen bezwaar daarop te verkrijgen; terstond daarna zal de beschikbaar stelling der gewone aandelen, certifi caten van gewone aandelen en scrips Unilever N.V. worden aangekondigd. De socialistische burgemeester van Dusseldorp, Georg Ploek, is zon dag plotseling aan een hartaanval overleden. Even tevoren had hij een Nederlandse sinterklaas ontvangen, die hem aan het hoofd van een Am sterdamse delegatie, begeleid door de Nederlandse consul-generaal, een be zoek kwam brengen. Het was blijkbaar niet duidelijk genoeg geweest. Vele honderden men sen die een krant hadden roet het nummer 9PS0S belden tóch. Zij kwa men allen terecht op de alarmcen trale van de brandweer, die het num mer 99 heeft. Ais men hoorde dat raen roet de brandweer was verbon den. draaide men opnieuw en na korte tijd was de chaos compleet. Naar rneü achteraf heeft kunnen vaststellen, heeft de naak «Sakfcig geen ernstige gevolgen gehad. Er kwamen des morgens verscheidene brandmeldingen tussen de nieuws gierige Radio-Luxemburg-Iaisteraars door. Maar door een gelukkig toeval zijn deze meldingen niet zèer ver traagd, De brandweer Iaat er echter geen twijfel over bestaan dat. het massale verzoek om informaties zwa re consequenties had kunnen hebben. E>e heer A. M. Bergers verklaarde, dat zijn organisatie wel degelijk reke ning had gehouden met dë mogelijk heid dat tal van mensen zonder prijs- krant tóch zouden gaan bellen. Daar om was in overleg met de telefoon dienst voor deze kranten het nurmnei 99808 gekozen. Er bestaan namelijk geen telefoonnummers in Rotterdam die met 99 beginnen. Men rekende echter buiten het alarmnummer van de brandweer: mensen die het num mer 99808 langzaam draaiden, moes ten wel bij de alarmcentrale terecht komen. Voor het gebouw aan de Heem raadssingel, van waaruit de actie wordt geleid, verzamelden zich intus sen enkele honderden mensen die zich maar matig ingenomen toonden met het feit dat hun daar geen enkele inlichting werd verstrekt. Hoewel dat ook in de krant met nadruk was ver meld, liep het uit op een joel- en sehreeuwpartij, die de heer Bergers noodzaakte de rolluiken neer te laten. Er ontstond een woordenwisseling, toen een man er zelfs in slaagde de woning binnen te dringen. Omdat hij niet bereid bleek weer te vertrek ken, werd de politie in de arm geno men en diende de heer Bergers een klacht tegen hem in. Zondagavond laat hadden 25 van de 144 prijswinnaars zich gemeld. (Van een onzer verslaggevers) Sectie heeft uitgewezen dat de doodsoorzaak van de 70-jarige Am sterdammer C. die vrijdag over leed na een huiselijke twist met zijn zoon, hartverlamming is. De geestelijk onvolwaardige 37- jarige zoon is vrijgelaten. Hij was aangehouden toen bleek dat, hij zijn vader met een bezem op het hoofd had geslagen, wat een lichte hoofd wond veroorzaakte. Eike klant had veertien dagen lang voor elke bestede gulden een zegel gekregen: daarvan moesten er tien op het formulier worden geplakt. Harry Beuskens was de enige, die goed had geraden, zijn opgave klopte op maar een half onsje na met de werkelijkheid, die gistermiddag ten aanschouwen van het hele dorp werd vastgesteld. In het gemeenschapshuis zijn de winkeliers gewogen, uiteraard onder toezicht van de politie. Twee van hen konden niet aanwezig zijn en waren van tevoren op de schaal gestapt, Sint-Nicolaas bezorgde, daar toe in staat gesteld door de AP, ook dit jaar weer de kinderen in EIHnchem een fijn feest. De kleintjes waren al gauw hun angst voor de goeaheiligman vergeten, toen de cadeautjes werden uitgedeeld. Het was een hele stroom... (Vervolg van pag. 1) In het communiqué wordt verder gezegd, dat bijzondere aandacht werd besteed aan het probleem van subversieve activiteiten in het Mid den-Oosten. President Eisenhower zei erop te vertrouwen, dat de VS samen met andere vrienden en bond genoten zouden voortgaan steun te verlenen aan de economische ont wikkeling en veiligheidsinspanntn- gen van Turkije. Voor zijn vertrek uit de eeuwige stad is Eisenhower gisteren nog plechtig door de Paus ontvangen na afscheid te hebben genomen van de Italiaanse regeringsleiders. Paus Johannes XXIII, die Eisen- liower in zijn particuliere bibliotheek ontving prees 'de hoge idealen van het Amerikaanse volk.' 'De Rooms-Katholleke Kerk,' aldus de Paus, 'die steeds streeft naar een ware vrede tussen de volkeren, kan elke poging om dit doel te bereiken slechts met vreugde toejuichen.' Hij loofde de edelmoedigheid van het Amerikaanse volk 'dat de voor uitgang van de meest behoeftige vol ken bevordert door het schenken van zoveel materiële goederen- De kerkvorst gaf Eisenhower de pauselijke zegen. Eisenhouwer ontving de pauselijke medaille in goud. Belde hoogwaardig heidsbekleders wisselden getekende foto's uit. (Van een onzer verslaggevers) Voor de achtste achtereenvolgende maal heeft NA'. De Arbeiderspers dch ontfermd over de 38 kinderen ln het kinderhuis Ellinchem, in Elle- com. Over kinderen, die de verjaar dag van Sint-Nicolaas niet in familie verband kunnen vieren. Sint kwam niet met lege handen: directeur H. J. Beuke kreeg een envelop met vijfhonderd gulden aan geboden, dan was er nog de 16-mm filmprojector voor de Ellinchemjeugd en natuurlijk de presentjes voor de kinderen. Om kwart over drie zaterdagmid dag arriveerde de goedheiligman ln het tehuis. Hij had, voorafgegaan door' het plaatselijke muziekkorps Excelsior, eerst een tocht door het dorp gemaakt. Ernstige klachten over de 38 kin deren had Sint niet. Een paar eige naars van vuile nagels, een enkele kleine eter, een al te enthousiaste voetballer, dat waren de enige klant jes die op zachte wijze vermaand moesten worden. Het Huistrommelorkest verwelkom de Sint met een oorverdovende roffel serenade. Met de geschenkenverdeling kwam het hoogtepunt van het feest. Perso neel en directie van De Arbeiders pers hadden gezorgd voor voetballen, poppenhuizen, bedlampjes, meccano dozen, langspeelplaten, snoepgoed en nog veel meer. smid Henckens bleek de zwaarste van het gezelschap met 98,9 kg. De middenstand bevatte nog enkele mooie zwaargewichten, maar toch niet zoveel als sommigen hadden ge dacht. Uit de bus kwam ten slotte deze uitslag: 1845,8 kg. De dames sloegen geen gek figuur. De lichtste woog 56,5 en de zwaarste kwam tot 79 kg. Even dreigde bij 't wegen (op 'n staande schaal die normaal zakken meel te verwerken krijgt) een moeilijkheid. Er stapte een man met zijn overjas aan naar het plat form, En hjj trok hem onder geen voorwaarde uit. Oorzaak: „rimme- tiek". De politie besloot een kilo van zijn cijfer af te trekken. De middenstand kwam tot zün actie omdat er iets gedaan moest worden tegen de concurrentie van de grootwinkelbedrijven en andere „zui gingen" van koopkracht naar grotere plaatsen in de buurt. Hoeveel formulieren waren inge vuld in het dorp is niet bekend. „We hadden geen zin om ze allemaal nog te tellen ook," werd gezegd. (Van een onzer verslaggevers) De hal van het in aanbouw zijnde reactorcentrum te Delft die al ge deeltelijk was opgesteld, zal weer worden afgebroken. Dit is het besluit waartoe de des kundigen gekomen zijn na de moei lijkheden die men enige tijd geleden ondervond by het lassen van de sta len platen voor de hal. De werkzaam, heden aan de hal moesten toen wor den stopgezet. Nu zullen de gedemon teerde onderdelen van de hal een fabrieksbewerking ondergaan. Daar na zal dit gedeelte van het werk weer doorgaan. De bouw van de laboratoria en van de andere gebouwen, op te richten voor het Reactor Instituut, gaat ge woon door. Het Reactor Instituut Delft werd opgericht ten behoeve van het gehele onderwijs in Neder land. Advertentie LM. Rood Wit Dry ƒ2.7 t*r smt» (Van een onzer verslaggevers) De stichting Volk en Ruimte U Amsterdam heeft er in een verzoek schrift bij de ministerraad op aange drongen zich te beraden over de ma nier, waarop het Nederlandse volk kan worden doordrongen van de ernst van het probleem van de be volkingsaanwas. In het verzoekschrift wordt uit drukking gegeven aan de verontrus ting van de stichting over de bevol kingsgroei, die voor de naaste toe komst ernstige gevolgen op econo misch, sociaal en cultureel gebied doet verwachten. De taak van dé overheid ten aan zien van dit vraagstuk is in hoofd zaak voorlichtend, aldus het adres! maar nog nimmer is een dergelijke voorlichting geven door de achter eenvolgende rezenmren. (Van een onzer verslaggevers) Verkeersongelukken kostten zaterdag en zondag weer verscheidene men senlevens. De 16-jarige E. Aalten uit de wezeninrichting Neerbosch (Nij megen), die zaterdagavond met een groep andere jongens uit de inrich ting in afwachting van het Sinter klaasfeest een wandeling maakte, werd óp de slecht verlichte West kanaaldijk door een auto aangereden en elf meter meegesleurd. Hij was op slag dood. Gisteren werden twee fietsers bij het oversteken van een verkeersweg door passerende auto's aangereden en gedood: de 78-jarige A. Nijboer op de rijksweg AlmeloZwolle, en de ll-jarige F. Stultiens op de Roer- mondseweg bij Weert. In het ziekenhuis te Delft over leed gistermorgen de 19-jarige H. Dingjan uit Rijswijk. Hij was zater dagmiddag op de Stalpaert van. der Wieleniaan te Delft, terwijl hij een andere fietser inhaalde, aangereden door een passerende vrachtauto. Op de Jacob van Lennepkade in Amsterdam viel zaterdagmiddag het achtjarig meisje P. Payrable van de bagagedrager van een fiets. Zij werd overreden door een vrachtauto en bleek bij aankomst in het ziekenhuis overleden te zijn. Op de Spoorlaan te Roermond kwam zaterdagavond de 69-jaxige voetganger M. Boesten om het leven, toen hij by het oversteken werd aan gereden door een NaO-hus. De 77-jarige H. Folkerts stak zaterdagmiddag plotseling de Pa- terswoldseweg te Groningen over. Hy werd gegrepen door een per sonenauto en dodelijk gewond. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen uitk aard voor rekening van hen die worden geciteerd. In deze atmosfeer van goedwillend heid en getemperde verrukking heeft de regering het Nederlands volk ver blijd met een 'nota over de hoofd lijnen van het in de eerstkomende jaren te voeren beleid ter bevordriae van de vorming van duurzaam per soonlijk bezit in brede kring'. In dit twaalf bladzijden tellende staatsstuk rijst voor ons het beeld omhoog van een als Sinterklaas vermomde Va dertje Staat, die cadeautjes uitdeelt aan de zoete kinderen zij die willen en kunnen sparen en onder wijl de gard gereed houdt voor de stoute de belastingbetalers die de cadeautjes mogen betalen. Uit T)e Onderneming', orgaan van het Centraal Sociaal Werk geversverbond van 21 novembtr 1959. Haar man, die juist beneden was, kreeg de gehele schoorsteen op zich. Hij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Het gezin Alberts was reeds op. zy zouden om half tien door familie per auto worden opgehaald voor het vieren van het St.-Nicolaasfeest in Amsterdam. Hun huis werd tot in de fundering opengescheurd. Het stoffel yk overschot van me vrouw Alberts werd pas na uren werken onder de betonnen keuken vloer gevonden. Haar man en de bei de kinderen (3 jaar en 13 maanden oud) kwamen wonder boven wonder zonder letsel uit de puinhoop. De man was zo overstuur, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. De explosie is vermoedelijk onder de vloer geweest. De huizen z(jn als het ware diep uit de grond opge licht en daarna ineengezakt. Het feit, dat de brokstukken niet werden weg geslingerd en dat nergens in de aan grenzende woningen en woningblok ken ruiten sneuvelden, wvjst op een ondergrondse explosie. 'Het was erger dan een bombarde ment,' vertelde de nog totaal ver blufte heer Van der Veen ons. 'Als of er een doffe dreun op je aan kwam. Mijn vrouw was bezig met de elf maanden oude Barbara en ik wilde zelf onder de douche gaan.' Toen de muren ingedrukt werden en alles daverde en kraakte, was de eerste gedachte van de heer Van der Veen voor vrouw en kind. Hoe hij beiden in de tuin kreeg, wist hij zelf niet meer. 'Het. was vreselijk,' zei zijn vrouw. Tfc voelde een stoot in mijn. rug en ik weet nog, dat ik over de krijsende baby heenviel. Daarna sleurde mijn man ons de tuin in. Burgemeester mr. R. Kooiman van Purmerend. die met twee wethou ders spoedig ter plaatse' was. gaf last de resten van de inboedels van de getroffen families op te slaan in gemeenteboxen. Op rekening van de gemeente zai in het eerst nodige voor de slachtoffers worden voorzien. Ook voor huisvesting zullen de no dige maatregelen worden genomen. Het getroffen, uit zes eengezins woningen bestaande blok, was gezet door het Bouwbureau van de Wo ningbouwvereniging voor Bedrijven. Het werd geheel bewoond door per soneelsleden van de NDSM in Am- nterdam-Noord. (Van een. onzer verslaggevers) Een banketbakker uit Lei den heeft een reclamestuntje voor de St.-Nicolaasverkoop plotseling zien veranderen in een aanslag op zijn voorraad banketletters. De bakker had een folder uitgegeven in de zuidivestwijk van de Sleutel stad, en had in een klein aan tal met opzet een fout laten drukken. De eigenaars van- een folder met zo'n fout zouden een banketletter ontvangen. Buiten de opzettelijke fout bleek er echter een tweede (taal)jout in de folder te zijn geplaatst. Tientallen bewoners togen dus naar de bakker, die uiteraard op zoveel „goede op lossingen" niet gerekend had. Toen bovendien zijn repliek niet zo sportief bleek, wilden de prijswinnaars beslist hun prijs ontvangen. Er kwam ten slotte een compromis. Er zou den tien. grote letters naar het kleuterdagverblijf Margriet ge zonden worden en de eigenaars van de folders-met-een-foutje zouden afstand doen van ban ketrechten. Met steun van de politie is dat voorstel ten plotte ten uitvoer gebracht. lORONTO (AP). De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft 84 Nederlandse emigranten, die erop rekenden voor een koopje naar Nederland te kunnen vliegen om in hun vaderland de kerst dagen, door te brengen, teleurgesteld. Deze raad heeft namelijk een start- vergunning geweigerd aan het vlieg tuig, dat de Canadian Holland Club van Burlington had gecharterd van de BOAC. Het vliegtuig zou vrijdag vertrekken van Buffalo in de staat New-Vork, maar de raad voor de burgerluchtvaart verklaarde de club niet charterwaardig. De internationale lucbtvaartbepa- lingen vereisen, dat een club zich goed heeft gevestigd voor zy charter vluchten voor haar leden kan orga niseren. Volgens de raad voor de luchtvaart heeft de zeer sne-i ge groeide Burlington Club niet kunnen bewijzen, dat zij nog voor iets anders is opgericht dan het organiseren van chartervluchten. Lucas Koops van Burlington is de agent, die de reis heeft georganiseerd. Een retour voor deze chartervlucht zou 950 .gulden kosten. Het normale tarief voor een lynvlucht is bijna 2000 gulden. Tegen dit laatste tarief zullen dc meesten van de 84 teleurgestelden nu waar- schijniy'k dit weekeinde nog naar Nederland vertrekken.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2