Republic F 105: nieuwe partner in straaljagersdans BOSCH Ruzie op veerpont: chauffeurs op bon Europa heeft nagenoeg stabiel prijsniveau PRINCE Jf "Nieuw Fraude bij Sociale Zaken: ambtenaren staan terecht Dodencijfer tot zestig LoonberaacI in zuivel vordert Bonn: Worms moet zelf met Iïrupp praten Jas in brand door pijp: man overleden Rookverbod T otopri j s: 9592 per winnaar Vice-president Hof maakt verkeerswet Trein sleurt lege auto mee Richard Flink gevraagd voor Holland Festival Twaalf percent bij Albert Heijn HBU (12pet. dividend): Auto over de kop man, vrouw en kincl ongedeerd W aclitmeesters voor rechtbank Knoop 1 dit in mvoorl 'Gouden regen' vóór opheffing van Grootboek DB 1 1 V(an een onzer "verslaggevers) De heer Gene Murphy van de Amerikaanse Republic vlieg tuigfabrieken heeft gisteravond op een persconferentie in Den Haag voor een verrassing gezorgd in de rondedans om de straal jagerorder voor de Nederlandse en Belgische luchtmacht. Het nieuwste type van Republic, de F 105, is enkele dagen geleden door het Amerikaanse departement van Defensie uit gekozen als het toestel dat de komende tien jaar de hoofdrol zal spelen in de Amerikaanse luchtmacht. Er is reeds een grote order geplaatst. Profijt kompressor zorgt voor 'Uw gezondheid Prijzen vanaf '532>" V N.V. Willem van Rijn f JUNKER RUH GASFORNUIZEN Drie maanden voor dienstweigering Goede sier HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 PAGINA 3 Ingeblikte tranen O {pffO* j VAN NELLE's Afternoon' theebuiltjes 98 ct De meest doordachte sigaret Storm duurt voort. Nog steeds woedt de storm tussen Schotland en Zweden. Tientallen schepen verkeren in moeilijkheden door de ether klinken onafgebroken noodsig nalen. EEN LAURENS PRODUCT Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret verenigd... 20 ft- -neer.''4e ip- waaruit de' werkersdp Advertentie I.M. De Starfighter met de Franse Mirage IHD) volgens de berichten van de laatste dagen finalist in de race naar de Beneluxorder) komt niet meer voor in het, proauktiepro- gramma van de Amerikaanse lucht macht. deelde de heer Murphy nog mede. Enige tijd geleden heeft Republic een prijsopgave (1.4 miljoen dollar per toestel gedaan aan de Neder landse en Belgische regeringen. Daar was een uitvoerige studie aan voor afgegaan over de mogelijkheden ois dc F 105 in licentie te/!aten bouwen in de Benelux. e/!a Conclusie van deze studie: De Bel gische Fabrique Nationale zou de mo toren kunnen bouwen, Philips de elektronische apparatuur en Fokker de romp, terwijl Fokker dan ook nog de assemblage en de proefvluchten voor zijn rekening zou kunnen ne men. 82 percent van dc totale bouw zou in de Benelux kunnen geschie den. zodat slechts 18 percent van die 1.4 miljoen dollar buiten de Benelux terecht zou komen. Wanneer de regeringen van Bel gië en Nederland voor de F 105 zou den kiezen, zou achttien maanden daarna het eerste in licentie ge bouwde toestei uit de fabriek rollen. Zijn belangrijkste argumenten put te de heer Murphy uit liet laatste besluit van het Amerikaanse depar tement van Defensie: Een toestei, Advertentie Ï.M. opgenomen in het produktieprogram- ma van de Amerikaanse luchtmacht, wordt steeds verder ontwikkeld. De licentiebouwer profiteert ook van de nieuwe vindingen, zodat steeds het modernste vliegtuig kan worden ge produceerd en vooral: wanneer het Beneiuxcontract (in totaal hebben België en Nederland 370 toestellen nodig) is afgewerkt, welk werk blijft er dan bijvoorbeeld voor Fokker? Wel, vond de heer Murphy, ais uw regering de F 105 kiest, kiest zij het voornaamste toestel van de Ameri kaanse luchtmacht. Het is vanzelf sprekend, dat de Amerikanen in Europa het onderhoud van hun ma chines zullen toevertrouwen aan de dichtstbijzijnde licentiebouwer van de F 105, aan de Benelux dus. De Duitse minister Strauss zal daar nog wel over tobben, nu Bonn al voor de Starfighter heeft gekozen, zei de heer Murphy. Ja, het waren goed gekozen argu menten, waarmee de heer Murphy ons op de vooravond van de behan deling der Nederlandse defensiebe groting verraste. verkrijgbaar biij de bonafide: handel "V. -v.A liécri vertegen woord iging. r Amsterdam. Haarlemmerweg 475. tel. 185222 (10 lijnen). (Van onze soc.-economische redactie) De onderhandelingen in de zuivelindustrie over een nieu we c.a.o. zijn gisteren, naar wij vernemen, niet ongunstig ver lopen. De werkgevers zijn weliswaar niet bereid alle eisen van de werknemers t in te willigen, maar ze hebben toch j enige voorstellen gedaan, waarvan I de vakbondsvertegenwoordigers met j een. zekere mate van voldoening ken- i j nis hebben genomen. Wat de loonsverhoging betreft, is I een compromis niet uitgesloten. De werknemers hadden S pet. gevraagd. De werkgevers wilden niet verder dan 5 pet. gaan. De nieuwe voorstellen van de werk gevers behelzen onder meer, stelling van een gepensioneerde 1 mei 1960 een toeslag op hun pen sioen zullen ontvangen. MM handige JELLY SHAMPOO staande mm tube f 1.15 Bil BONN (AP) Het Ministerie van Economische Zaken heeft de Ne derlandse schroothandelaar Louis Worms, uit Den Haag, die aangebo den heeft een enorme staalfabriek van Alfried Krupp aan te kopen, meegedeeld rechtstreeks contact op te nemen met Alfried Krupp.. Het ministerie deelde Worms mee niet te weten hoevele geld nodig is voor de aankoop en adviseerde nem toen zich rechtstreeks tot Krupp te wenden. De Rheinhausenfabriek, waarvoor Worms belangstelling heeft, heeft, naar vernomen wordt, een waarde van 1,5 miljard mark. In Berkenwoude is gisteren de 81- jarige L. Dekker door een tragisch ongeval om het leven gekomen. De man was in zijn tuin aan het werk en rookte daarbij een pijp. Enige tijd later stopte hij de pijp in zijn zak. Vermoedelijk heeft hij de pijp niet voldoende uitgeklopt, want de jas van de man vloog in brand. De heer Dekker kon het kleding stuk niet snel genoeg uittrekken en geraakte door de vlammen bewuste loos. De bestuurder van een VAVO- bus uit Schoonhoven, de heer N. Ver schut, die op dat moment juist pas seerde. bracht zijn voertuig tot stil stand in liep de tuin in, waar hij met behulp van een schuim blusser uit de autobus, het vuur wist te do ven. Vervolgens waarschuwde'hij een arts. De heer Dekker bleek zeer ernstige brandwonden te hebben opgelopen. Hij werd naar hetVan Xterson-zie- kenhuis te Gouda overgebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. Advertentie I.M. reeds vanaf f 284.< gaai) mee iet *er In hat jaar 200Q. (Vaneen onzer verslaggevers) Mogen de leraren van het gemeentelijk lyceum tijdens de lessen roken of niet? Over deze vraag heejt de Dordtse gemeenteraad gistermiddag, teneijl de rook in de raadzaal gesneden kon worden, breed voerig en ernsiig gediscus sieerd. Dat gebeurde bij de be spreking van het nieuwe re glement voor het lyceum, waarin een rookverbod voor leraren tijdens de lessen was opgenomen. De meningen liepen, dtvars door de fracties uiteen, jBlauw- rokers" konden in niemands ogen genade vinden. Een „matigheidsvoorstel" zag wet houder Van Leeuwen niet als een oplossing. „Ik hoor de rec tor al tegen een leraar zeggen: U hebt vanmorgen al een si gaartje op, het is nu welle tjes," zei hij. De kern van. zijn- betoog was: een leraar, die zie) in rookwolken pleegt te hullen, kan een leerling, dis zit te smachten naar een si garetje, het roken moeilijk verbieden. En terwijl de capaciteit van de luchtververser in de raad zaal andermaal onvoldoende bleek om de gestaag opkrin- gelende rook te verwerken, zat er voor de raad, niets anders op dan te stemmen, over een door mevr, Traarbach arb ingediend voorstel om, de rook verbodsbepaling te schrappen. Het icertt met IS tegen t6 stemmen verworpen, zodat hel roken door lesgevende leraren in het Dordtse lyceum nu of ficieel verboden is. (Van onze sportredactie) 421 totodeelnemers pikken een graantje mee uit de sinterklaaspat van de KNVB-toto. Het leeuwendeel gaat naar zestien totoisten die dank zij slechts cén foutje 153.480 met eikaar mogen delen, wat hun elk ƒ9.592 rijker maakt. Van deze zestien gelukkigen komen er drie uit Amsterdam, twee uit Den Haag. twee uit Rotterdam en een uit Arnhem, Oude Pekela, Elsio, Venlo, Valkenswaard, Oosterhout, Zaandam, Ddewaard en Nijmegen. De KNVB heeft bovendien niet minder dan 405 gegadigden gekregen voor de tweede prijs van 65.780. Al deze deelnemers met dertien goed voorspellingen krij gen daardoor 162 gulden. Het huis te Bonn waar de componist Robert Schumann in 1836 stierf, zal worden afgebroken, tenzij de gemeenteraad financiële hulp krijgt voor het herstel. Het was door luchtbombardementen in de ooriog ernstig beschadigd. Volgens het Libanese dagblad ..Al Nahar" is een ring ter waarde van anderhalf miljoen gulden, die de Zwitserse regering aan koning Saoed van Arabic had verzonden, in Beiroet verdwenen. (Van onze verkeersredacteur) Mr, N. J. Polak, vice-president van het gerechtshof te Leeuwar den, heeft een nieuwe wegenver keerswet met wegenverkeersbe- schikking ontworpen. Hij wil hiermee aantonen, dat de herziening van onze verkeerswetge- ving, waarmee prof. mr. A. D. Belinfantc in Den Haag bezig is, zich sneller kan voltrekken dan het geval is nu prof. Bellnfante zich op het standpunt stelt, dat zün herziening moet worden gecoördineerd roet de wetgeving van andere Europese lan den. Aldus is gebleken op een kort ge leden gehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging voor F~cht- spraak, waar mr. Polak een inleiding heeft gehouden over zijn ontwerpen, die zeer grote bijval heeft geoogst. De ANWB heeft nu, in een adres aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie, zich be roepend op hetgeen mr. Polak heeft verricht, verzocht om een snellere vereenvoudiging van de verkeerswet- geving dan kan voortkomen uit het streven van prof. Beiinfante. Op het buitenland behoeft niet te worden gewacht, meent de verkeersbond. De ontwerpen van de Leeuwarder magistraat hebben ter vergadering zowel grote bewondering geoogst door de bekwame opzet, schrijft de ANWB. alsook kritiek ten gevolge van ver schillende revolutionaire vernieuwin gen. (Van een onzer verslaggevers) Op de Vondellngenweg te Rotter dam is dinsdagavond een auto mee gesleurd door een rangerende olie- trein. De bestuurster van de wagen bad de auto tijdig kunnen verlaten. De automobliste had de wagen uit haai- garage aan de Vondelingenweg gereden. Toen zij op de rails stond sloeg de motor af. Vlak voordat de trein de auto raakte wist de vrouw- uit de wagen te springen. De auto Werd zwaar beschadigd. (Van onze kunstredactie) Richard Flink, de regisseur ac teur van de toneelgroep Theater, is naar wij vernemen aangezocht om de leiding op zicii te nemen van de Nederlandse toneelmanii'estatie. die volgend jaar weer tijdens het Hol- landfestivai zal worden gegeven. Zoals men weet geeft in deze ma nifestatie een selectie van acteurs en actrices uit aile Nederlandse gezel schappen een serie vertoningen van een bijzonder stuk. Welk stuk Richard Flink zal gaan regisseren is nog niet beslist. De theaterregisseur heeft de laatste seizoenen enkele opvallende regies gevoerd o.m. van verschillende stukken van O'Neill en van Euripides' [phigeneia in Aulis. (Van een onzer verslaggevers) De Groninger politierechter veroor deelde gisteren de 18-jarige A. Z. uit Hoornsterzwaag conform de eis van de officier van Justitie tot drie maanden gevangenisstraf wegens overtreding van de dienstplichtwet. Verdachte poogde zich te ontrek ken aan de dienstplicht door bjj de keuring elk antwoord op de hem ge stelde vragen te weigeren. Dit het onderzoek bleek dat verdachte „on nozelheid" simuleerde. De militaire arts sprak als gtuige over een lum melachtige houding van verdachte. De raadsman mr. Buwalda meende dat de oorzaak van deze houding ge zocht moest worden in de vrees van verdachte voor ontdekking van een kwaal waaraan hij leed. (Van een onzer verslaggevers) Op de veerpont Ooltgensplaat-Dintelsas, die maandagmiddag enkele uren. voor de haven van Ooligensplaat heeft gelegen omdat de abnormaal lage waterstand binnenlopen onmogelijk maakte, zijn moeilijkheden ontstaan tussen enkele chauffeurs van auto's die met hun auto naar de overkant wilden. Door de stagnatie van de veer dienst was de file wachtende auto's in Ooligensplaat groter dan normaal; de capaciteit van de pont was daar op zelfs niet berekend. De oorzaak waren twee automo bilisten, die 's middags van Dintel- sas naar Ooltgensplaat waren geko men. Door het vier uur lange opont houd besloten zij niet van de pont te gaan met hun auto's, maar met dezelfde gelegenheid naar Dintelsas terug te keren. Een aantal chauffeurs van auto's die daardoor niet mee konden met de pont, maakten hier ernstig be zwaar tegen. Zij maakten de kapi tein duidelijk dat de twee auto's van de boot moesten gaan en ach ter de rij wachtende auto's moes ten gaan staan. Er. werden over en weer harde woorden gesproken toen de twee automobilisten weigerden hieraan gevolg te geven. De rijkspolitie te Ooltgensplaat moest er zelfs aan te pas komen. De normale gang van zaken is* dat passagiers die voor een enkele over tocht hebben betaald, aan het eind van de overtocht de boot verlaten. Willen zij niettemin met dezelfde boot terugvaren, dan dienen zij vol gens de regels de regels van. het verenreglement te handelen, een nieuw kaartje te kopen en, indien er meer gegadigden zijn, achter aan de rij aan te sluiten. Doordat de twee automobilisten om wie de moeilijkheden zich af- (Van een onzer verslaggevers» Tegen twee inmiddels onslagen ambtenaren van gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Arnhem, de 47-jarige J. van K. en de 53-jarige P. V., is respectievelijk een jaar ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met ondertoezicht stelling van de r.-k. reclassering, en vier jaar gevangenisstraf geëist. De beide ambtenaren stonden dins dag voor de Arnhemse rechtbank terecht voor omvangrijke fraudes Van K. had zich in zes jaar een bedrag van f 7505.01 toegeëigend dooi strookjes uit te schrijven voor ge fingeerde ondersteunden. -V. had over een periode van zeven jaar onder meer door het vervalsen van staten t 75.623,24 verduisterd. De raadsman van Van K. wm van mening, dat zijn cliënt, een gewezen melkboer, geestelijk niet voldoende was meegegroeid om zich alt ambte- uBsr t.e nantmaven. sprexer ken schetste diens optreden als zeUver wenning. Met betrekking tot V. stonden dc zaken er nog vreemder voor. Diens raadsvrouwe onthulde, dat de reclas sering hem, na enkele voorafgaande veroordelingen, bij de dienst van So ciale Zaken op het archief geplaatst had weten te krijgen. Na drie maan den maakte V. reeds deel uit van de centrale administratie en spoedig daarop was hij eveneens hulpkassier. 'Wat is dat voor een personeelsbe leid?' vroeg de raadsvrouwe zich af. Beide mannen hadden van bet ont vreemde geid goede sier gemaakt. V., die zeven jaar lang om. de drie dagen een frauduleuze manipulatie had verricht, was met name een ge regeld bezoeker geweest van 'Vrolijk België' op de Expo. speelden, weigerden hun wagens van de boot te rijden „Al kost het ons honderdduizend gulden, wij gaan er niet af," heeft een van de twee automobilisten gezegd heeft de rijkspolitie tegen hen proces-verbaal opgemaakt. De kapitein heeft het besluit genomen de twee niettemin de overtocht naar Dintelsas te laten meemaken. (Van onze soc.-econ. redactie) De aandeelhouders van Albert Heyn krijgen over 1959 een dividend van twaalf percent uitgekeerd. Op een buitengewone vergadering van aandeelhouders in Zaandam is meegedeeld, dat er weer belangrijke omzetverliogingen zijn geboekt. Evenals 1959 zullen ook de jaren 1960 en 1961 grote investeringen vra gen, waarbij een verhoging van de lasten komt. in deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard. voor rekening van hen dis worden geciteerd. In zijn Today-show* (een dagelijks televisiecommèniaar voor de Ame rikaanse televisie. Red. IIVV) huilde David Garroway. Hij zei: Tk was van Charles (van Doren, een der hoofd figuren in het TV-schandaai. Red. IIVV) gaan houden. Hij heeft zich zelf kwaad gedaan, natuurlijk.' Toen werd het Garrmvay te machtig, hij liep weg uit tie show. Weinig kijkers wis ten dat de scène de vorige dag op de band was opgenomen; de NBC hield het ingeblikt, met tranen en wel. en zond het de volgende dag uit. Het was een hele vertoning, maar de NBC miste een kans doordat zij niet een paar oude filmpjes draaide waarop Van Doren in de isoiatic-cel in de Twenty One-quiz zit terwijl hij zijn voorhoofd afveegt, mompel! 'Laten we dat deel van de vraag alsjeblieft tot straks bewaren' en doet alsof hij wanhopig naar een antwoord zoekt, dat hem enkele uren tevoren was ge geven, compleet met acteer-voor- schrift. Oude liefhebbers van de Twenty One-quiz herinneren zich in het bijz.onder een tekst, waarin de naam gevraagd werd van de figuur in Verdi's La Traviate. die ièempre libera zingt, 'Ze z.ingt het helemaal aan het eind van een feestje, gege ven door...' fluisterde de transpire rende Van Doren op dat ogenblik. 'Hoe heet ze ook weer! Een sopraan. Haar naam is zoiets als... Violetta! Violettta!' Dit zou allemaal prachtig om te zien zijn in 1939. 'De filosofen kunnen wel zeggen dat het goed is dat dit alles in de openbaarheid is gekomen.' zegt Ro bert Kintner. 'Als president van de NBC vind ik het moeilijk om filoso fisch te zijn.' fjit het Amerikaanse weekblad Time van 16 november 1.959. (Van een onzer verslaggevers) Uit de brutowinst van 7.810.659 over 1958-'59 zal de Hollandse Bank Unie 12,5 pet. dividend 3.125.000) aan aandeelhouders kun nen uitkeren. De HBU met haar vestigingen in Nederland, de Antillen, Suriname, Argentinië, Brazilië. Ecuador, Israël. Turkije, Uruguay en Venezuela legt een balans over met een totaalcijfer van 1.196.680.162. Een financiële instelling ais deze merkt nauwkeurig de conjunctuur- veranderingen in de wereld. Daarvan zegt het verslag: „In Europa kon on danks het ingetriden conjunctuur herstel in i958-'59 van een nagenoeg stabiei prijsniveau worden gespro ken." De .VS -moest belangrijke goud voorraden aan de Europese landen afstaan, hetgeen de muntwaarde in deze landen vaster maakte. liet verslag spreekt de verwachting uit, dat behoud van een stabiel prijs niveau moeilijker zal worden, omdat de herleving van de conjunctuur z.a) doorwerken in verhogingen van de grondstoffenprpzen. Op dit ogenblik ziet de HBU-di- rectie zuik een prijsontwikkeling nog niet, omdat de industrielanden wel iswaar ëen einde maakten aan de intering van voorraden, maar toch niet voldoende vraag naar grondstof fen toonden om de bestaande over produce in de grondstoffen-produ cerende gebieden op te heffen. De Zuidamerikaanse landen heb ben het plan tot een vrijhandelszone te komen. De HBU verwacht, dat op langere termijn en tot op zekere hoogte de export van de Westeuro- pese industrielanden moeilijker zal worden, ais deze Zuidamerikaanse economische samenwerking tot stand komt. Een jong gezin dat gisteravond op de rijksweg te Delft ter hoogte van de Tweemolentjesbrug bij een even gecompliceerde als gevaarlijk ver keersongeval betrokken was, kon na een veelvuldige buiteling met de auto dank zij het gebruik van een veiligheidsriem de op alle plaatsen beschadigde auto verlaten. De bestuurder van de auto. de 27- jarlge student F. P. E. F. uit Delft moest ten gevolge van een verkeers opstopping bij een wegversmalling krachtig remmen. De automobilist week om een frontale botsing te voorkomen uit naar rechts, raakte een voro hem rijdende personenauto van de heer B., sloeg enkele malen over de kop en kwam op de andere rijstrook van de rijksweg tot stil stand. De uit vrouw, man en een baby bestaande inzittenden, konden de zwaar gehavende auto zonder schrammen veriaten. Op dezelfde plaats waar de rijks weg ten gevolge van werkzaamheden aan het wegdek is vernauwd, deden zich omstreeks dezelfde tijd nog en kele kettingbotsingen voor. Een ver tegenwoordiger V. uit Rijswijk reed in op twee personenauto's. De heer S. v. d. P. botste tegen een andere personenauto, terwijl de 22-jarige chauffeur D. een aanrijding kon ver mijden door de heg in te rijden. Bjj ai deze botsingen ontstond slechts materiële schade. (Van een onzer verslaggevers) Op 23 december zullen voor de Amsterdamse rechtbank vjjf wacht meesters van de verkeersgroep der rijkspolitie in Amsterdam terecht staan. Zij worden beschuldigd van omkoping. Zij zouden giften hebben aange nomen van verkeersovertreders en daarna geen proces-verbaal hebben opgemaakt. Van het vijftal is er een door de reehter-commlssaris voorlo pig vrijgelaten. De wachtmeesters deden'diénst op tweemans surveillan—-auta's. Zij zou den het speciaal hebben gesrtmt op vrachtwagenchauffeurs. Advertentie I.M. Met 1 Van Nelie's „Afternoon" theebuikje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk ènproper! Doe 'rook! Beste! ze ditect; (groot formaat) doos van 20 stuks (Van onze pariementsredactie) De uitbetalingen van de op het Grootboek Woningverbetering ge storte gelden zullen op één datum plaatsvinden en wei aan degenen, die blijkens het Grootboek op die dag gereed li-den tot de woning zijn. Deze gouden regen' wordt uitge stort op de dag voorafgaande aan de datum, waarop "de wet tto opheffing Grootboek Woningverbetering in wer king treedt. Dit blijkt u:t net wetsontwerp waarin deze opheffing geregeld wordt. 'Zolang het ontwerp niet in werking is getreden, blijft de stortingsplicht bestaan; zeggen de ministers Van Aartsen Volkshuisvesting), Zijlstra. (Financieni en staatssecretaris Van den Berge (Financiën). Aan deze ver plichting moet uiterlijk 31 juli 1960 zijn voldaan. Maar omdat het wetsontwerp naar verv,achting van de ministers gerui- me tijd voor deze datum !n werking kan treden, verdient' het de voorkeur tie stortingsplicht voor het thans io- pende stortingsjaar te doen vervallen. Dc oiokkering heeft noch ab com promis. noch ais praktisch bruikbare maatregel voldaan, aldus de minis ters. Voor de komende huurverhoging zal een blokkering dan ook niet pieeisvinden. Advertentie IM (Van een onzer verslaggevers) Nog steeds stijgt het dodencijfer. Gistermorgen had de storm a! veer tig levens geëist. Waarschijnlijk zijn er inmiddels nog meer dan twintig aan toegevoegd. Twee schepen zij» naar wordt aangenomen vannacht gezonken. Over het lot van hun be manningen is nog niets bekend. Gisteren sloeg een 'onzinkbare' red dingboot om voor de kust van Schot land. Alle acht opvarenden kwamen om. Ook een Nederlands schip verkeert in moeilijkheden Het is de kust vaarder Frean uit Rotterdam. Het 150 ton metende schip is op weg van Finland naar Engeland met een lading hout. Het overkomende water bevroor, zodat de coaster ook nog een geweldige vracht ijs kreeg te torsen en nu voor de kust van Zwe den met een zware slagzij (25 gra den) ploetert. De machines draaien normaal. Kapitein Breider uit Groningen heeft geseind, dat hij hoopt de moei lijkheden te kunnen klaren. Iedereen is wel aan boord. Het Noorse vrachtschip Elfrida (1719 ton) is vannacht voor de kust van Noorwegen gezonken. Een aan tal bemanningsleden is verdronken. Het Duitse kustvaartuig Merkur (400 ton) heeft geseind, dat iiet zin kende is ten zuidwesten van Stavan- ger. Een Zweedse ertsboot was in de buurt en heeft intussen een van de acht opvarenden opgepikt. In het Kattegat wordt gezocht naar de Deense kotter Margot Kyhl. Het schip wordt met drie man aan boord ai enige tijd vermist. Men vreest, dat het in de storm is vergaan. Twintig mij! oostelijk van Bressay op de Shetland-eilamlcn drijft de Noorse treiler Ertnan (290 ton) stuurloos rond. Het schip heeft het anker uitgeworpen, maar dreigt niet temin op de rotsen te slaan. DEN HAAG Londen Brui te! Geneve Wiesbaden QSsebeihvilie Montreal Rio de J3iieif» stuks

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1