„Houdt zelfstandigheid van gemeente m t oog J. J. van Woerkom voor centrum gem. diensten K. J. Dominicus bepleit bezinning op taak van commissies van bijstand Gemeentebeleid te veel speculatief Humanisten over „Rede, geloof en liefde mmm 'Onze boerenstand meer emigranten leveren Orgelconcert H. Lasschuit W. L. v. d. Meer onderscheiden Raadslid Collé over v.g.l.o.- onderwijs Nederlaagserie 'Entre Nous' Vrouwen vallen bij uitstappen Demonstratie van biljarters in De Serre Burgemeester van Glasgow brengt bezoek Schiedamse bedrijf s- klaver j ascompetitie Wim Sonneveld voor zilveren kunstkring Lage brug Overschie 's nacbts gesloten Bil j artcompetitie district Schiedam Jubileumfeest van Oranje Garde Bromfietser verloor macht over stuur Dood van Chinese matroos behandeld Zweedse kerstboom op Stationsplein* Amsterdamse AMVJ voert musical op in Rotterdam HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 PAGINA 4 De heer J. J van Woerkom (vv.d.) legde in zijn algemene beschouwingen vooral de nadruk op de positie van de gemeen te tegenover het rijk. Wachten de gemeenten enerzijds hunke rend op een hogere uitkering van het rijk, aan de andere kant zijn ze ook nog met handen en voeten gebonden door allerlei beperkingen. „In het ontwerp-mammoetwet zijn de gemeentebesturen gedegradeerd tot schoolbesturen," zo meende de heer Van Woerkom, „En ook ten aanzien van het onderwerp Rijnmond dreigt de gemeentelijke verantwoordelijkheid maar al te gauw onder te gaan in het grotere geheel. Nieuiv politiebureau „Nu gaan we een nieuwe brand weerkazerne bouwen en bovendien nog eens veel geld uitgeven aan een uitbreiding van het politiebureau, dat niet centraal ligt. „Beantwoordt het bestuur van een gemeente nog wel aan de be doeling van de wetgever," zo stelde de heer K. J. Dommlcus (ar „Het zwaartepunt is steeds meer verlegd van de raad naar B. en W. De taak van de raad als bestuursorgaan is dus verzwakt en een ge volg daarvan Is een verslappende belangstelling van de bevolking voor vraagstukken van het openbaar bestuur." Logopediste 'Het beleid van het gemeentebestuur ligt te veel in de sfeer van het speculatieve. Wij t erlangen een constructieve politiek, waarin overdreven sociale maatregelen achterwege blijven. Deze kritiek uitte de heer W. Kok (chu) maandagavond naar aanleiding van de begroting voor I960. En op deze laatste op merking werd van verschillende kanten meteen al fel gerea geerd. Subsidie verhoging De heer Kok merkte op, dat het begrotingstekort hem met zorg ver vulde. Hu meende dat het wellicht met eenvoudige middelen bestreden kon worden en noemde de verhoging van sommige subsidies te drastisch „Alleen de mens stelt zich vragen aan de werkelijkheid om zich heen en in zich. Alleen de mens kan de wereld m haar totaliteit be schouwen," zo zei de heer A. Treurniet gisteravond tot leden van het Humanistisch Verbond, afdeling Schiedam, die in het Wijkcentrum Nieuwland bijeen waren Het onderwerp van zyn causerie was .Rede. geloof en liefde" I /rt&M WL HET vrije volk. Tien ha te iveinig Zin In de kerk van de Ned. Protestan ten Bond aan de Westvest 92 geeft woensdagavond de Haarlemse orga nist Hendrik Lasschuit een concert Op het piogramma staan Fantasia en fuga m c van C Ph. E Bach, Partita over ,.Freu dicti sehr, o meme Seele" van G. Bohm, Conceito del sign Meek van J. G Walther, koi aal- bewerking „Wie schdn leuchtet der Morgenstern" van D Buxtehude, variaties over een Pmse Kerkzang, Gunter Raphael, Partita over „Nu daaght het in het oosten", Jacob Bijster en Passacaglia uit de Sonate no 8 van J, Khemberger De uitslagen van de deze week Voor de Schiedamse Bedryfs-klaver- jascompetitie gespeelde wedstrijden brachten op de ranglijst wemig ver andering Zowel leider BWF, Vin cent A en Vlug boekten winst zodat de spanning er nog steeds In Is. De resultaten van deze week luid den als volgt "Vlug— GW a 5—1; Standaart bVincent a 24, BWP Excelsior a 42, Vincent bGW b 33STWExcelsior b 42 Het grote kersttoernooi, dat de SBKC op 21 december ln de kantine van de N.V Excelsior aan de Buiten havenweg gaat houden, is geheel vol geboekt Aan dit toernooi zullen tachtig koppels elkaar de eer en de prijzen gaan betwisten Wegens langdurige en trouwe dienst is de heer W. L. van der Meer begiftigd met de ere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, in zilver. De heer Van der Meer is sedert 8 december 1919 m dienst by de NV. Werf Gusto v.h Firma A. F Smul ders alhier, waar hij thans werkzaam is als voorman-gereedschapmaker, tevens baas van het gereedschap- magazijn Deburgemeester reikte de onder scheiding gisteren op het bedrijf uit De Schiedamse Kunstkring viert donderdag 17 december haar zilveren bestaan met een jubileumvoorstel ling door het ensemble Wim Sonne veld Het programma heet „Rimram" en onder de medewerkenden zijn Albert Mol, Conny Stuart en Joop Doderer. De voorstelling begint om half acht ln het Passage-theater. Samenwerking is noodzakelijk, maar de stedelijke belangen worden daarbij te wemig gediend. In Rot terdam zegt men wel Rijnmond, maar men bedoelt Groot-Rotter dam De heer Van Woerkom wilde met een definitief oordeel wachten tot na de verschijning vande beide rappor ten over Rijnmond. „Onze fractie is sterk verontrust over het genoemde verschijnsel. Als gemeenteraad moeten we de zelf standigheid van de gemeente goed ln het oog houden." Ten aanzien van de stedebouw vroeg de heer Van Woerkom naar een basisplan vooi heel Schiedam, waaun de vestiging van bedrijven, het karakter van de nieuwe wijken, het verkeersvraagstuk, enz enz zou den zijn opgenomen. Verder is m de WD-fractie de vraag gesteld of men zou kunnen komen tot een centrum van gemeen telijke diensten. Kunnen we met betei bij de Piovemersbrug aan de andere zude van het water een nieuw ge bouw zetten voor politie, brandweer en voor de meldingspost van de geneeskundige dienst' Vandaal lopen goede veibmdingswegen naar alle delen van de stad De heer Van Woerkom melkte op, dat de bouwverenigingen m het ver leden hebben bewezen hun taak uit stekend te verrichten. Na de ooi log kregen ze echter geen kans meer om hun womngbezit uit te breiden „Verschillende womng- bouwveiemgingen hebben aantrekke lijke plannen laten uitwerken. Ik be treur het, dat ze geen gelegenheid hebben om deze plannen te doen uitvoeien De heer Van Woerkom noemde de verlichting van Schiedam in het al gemeen rommelig en zonder enige De heer Dominicus informeerde naar de mogelijkheid om aan de com missies van bijstand op het gebied van zeer technische en gespeciali seerde vraagstukken meer bevoegd heden toe te kennen H(j beval een bezinning op de taak en werking van de commissies van bijstand en op de samenwerking van het college met deze commissies sterk aan. „Het financiële beleid wordt langs WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLY: Union Pacific. 3, T en 9 15 uur PASSAGE Bet licht aan de overkant 2 en. S 15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM „Do collectie H. L. Straat". Diversen IRENE Personeelsrer. Vlug, Sint- Nicelaaafeest. 2 uur. VOLKSGEBOUW: Steeds Vooruit. kinderfilm. 2 uur. KERK NED, PROT. BOND Orgelbe speling door Hendrik Lasschuit. 8 uur MUSIS SACRUM Toonkunst Muziek school, lerarenconcert, 8 uur. CHR SOC BELANGEN Chr Be drijfsgroepen Centrale, Jaarvergade ring, S uur OPSTANDINGSKERK- Jonge Kerk, bijeenkomst van wijt 2 en 7. 8 uur Apotheek: C. Jansen, Swsmmerdamslnge! 41 en Nleuwland-Apotheek, Dr. Wlbaut- pleln 17. DONDERDAG Bioscopen: MONOFOLE. Union Pacific, 2, 7 en 9 15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. „De collectie H. L. Straat". Diversen: WIJKCENTRUM. Coöp. DES, St.- Nlcolaaafsest 4 uur. IRENE: siso-clubs, overdracht ge schenke» van de opbrengst bazaar aan de bewoners van het Geref Rusthuis, 7.30 uur. PASSAGE- Toonkunst, concert met medewerking van Shura Cherfcassky plano, 8 uur VOLKSGEBOUWAlg. Ned, Bouwvak Bond. ledenvergadering, 8 uur 7 WIJKCENTRUM bijeenkomst K-K g Vrouwengilde, 8 uur. Apotheek: 3 c Jansen, Swammerdarasingel 41 en jrieuwland-Apotheek, Dr. Wlbaut- 4 plein 17. solide lijnen gevoerd en in het alge meen is van ongewenste en nlet- nooazakelijke uitgaven geen sprake De heer Dominicus uitte nulde kutiek" op de wijze, waai op het oor spronkelijk begrotingstekort is terug gebracht tot ongeveer drie ton Hij sprak over een „uithollmgspolitiek" en verschuiving van de lasten naar volgende jaren Hij hoopte, dat de nieuwe finan ciële verhouding rijkgemeenten juistere normen voor uitkering zou opleveren, .Zolang achten wij de rose glans van optimisme, die over de geleidebrief hangt, niet meer dan een zoete dioom," zei de heer Dominicus De AR-fractieleider sprak er zijn voldoening ovei uit. dat van r -k en prot,-chizude initiatieven zijn ge nomen, die zoals men mag verwach ten, zullen leiden tot de bouw van bejaardentehuizen Naar de mening van de heer Do minicus zou daarnaast in Schiedam nog plaats zun voor een verzorgings flat voor beter-gesitueerden „Hiei ligt een terrein braak voor het pai- ticulier initiatief' De heer B. E, Collé (c.p.n infor meerde welke overdreven sociale maatregelen de heer Kok (c.-h.) achterwege zou willen laten. Hy wilde zyn mening omtrent Rijnmond opschorten tot na het verschijnen van de rapporten. „Wat gaat er hiei in Schiedam ge- beuien als het vijfjarenplan ten einde is", wilde de heer Colle weten Hu vroeg aandacht voor de mogelijk heid in Schiedam een school te stich ten voor v g 1 o-onderw ijs. In andere steden zun daarmee goede resultaten bereikt bij kinderen, die niet of nog met m staat zijn u 1 o.-onderwijs te volgen. (Van een onzer verslaggevers! Met ingang van vannacht zal de Lage brug te Overschie de komende veertien dagen iedere nacht van 0 45 tot 5 15 uur zun afgesloten voor het verkeer, behalve voor wielrijders en voetgangers. lijn Hij vond het aanbevelenswaar dig eens bij het rijk te informeren naar de gang van zaken bu de sub sidiering voor het r-s. lyceum Ook zijn fractiegenote, mevrouw A. Moll-Lips, voerde het woord. Zy drong aan op de benoeming van een tweede logopediste. „Het komt voor," zo zei zij in haar toelichting, „dat kinderen moeilijkbeden ondervinden door by voorbeeld woordblindheid. Het kind komt dan voor raadsels te staan en zou langzamerhand ge makkelijk tot de moeilijk opvoedba- ïen kunnen gaan behoren" De logo pediste heeft een taak bij het op sporen van deze gevallen „Kinderen, die bij tijdige hulp ge woon op de lagere school hadden kunnen blijven, lopen gevaar af te glyden Mevrouw Moll was er sterk voor, dat de logopediste daarom zou wor den Ingeschakeld bij het medisch schoolonderzoek op de openbare la gere scholen. Voor de competitie in het district Schiedam van de KNBB zijn gister avond gespeeld m afdeling E de par tyen LEVRES waarvan de uitsla gen zijn. J van Gielen 80 80 32 16 2.50 A. de Jong 74 44 32 13 137 J Poot 65 65 29 13 2 24 G. Fredenks 67 30 29 5 1.03 P Roosendaal 53 53 32 8 1.65 E Edelenbos 47 39 32 5 121 P Roosendaal 53 53 31 8 1.70 W. Bakker 44 39 31 5 1.21 In poule 2 van afd, E Conflance DKC. H van Wijk 64 64 37 11 1.72 C de Vormer 71 50 37 7 1.35 G. van Stolpe 64 64 34 14 1.38 C de Vormer 64 59 34 6 1.73 K v, d Linde 58 58 21 11 2.76 J v. Heerde 59 46 21 8 2.19 J v Heerde 55 55 27 7 2 03 C de Herder 58 25 27 7 0 92 In de 3e klasse llbre zy.n gespeeld in poule 3 bij De Sluis: A Leenderts 100 100 34 20 2 94 M v Kempen 100 79 34 12 2.32 A Wiekamp 100 79 32 14 2.46 B v Reeven 100 100 32 25 3.12 C Stadhouder 100 100 43 15 2 32 Schra 100 78 43 10 1.81 C Stadhouder 100 100 52 14 1.92 H v Wolde 100 89 52 10 171 W Hartog 100 45 22 7 2 04 A Leenderts 100 fO 22 16 4 54 A Wiekamp 100 72 35 12 2 05 M v Kempen 100 100 35 12 2 85 B v Reeven 100 100 26 16 3 84 H Schra 100 55 26 9 211 Het vendel Schiedam van de Oranje Garde belegt vrijdag 18 de cember ln de grote bovenzaal van het Wykcentrum Nieuwland een by- eenkomst ter gelegenheid van het Kilveren bestaan van het Vendel Aanvang acht uur. De 22-jange bromfietser J v d W verloor gisteravond de macht over het stuui, toen ia de Julianalaan zyn achterband sprong. Hij reed tegen een stilstaande bestelauto en is met een Uchte hersenschudding per GG en GD naar zijn womng vervoerd. 'Er woidt wel veel werk verzet maai waaischynlyk gaat dat ten koste van de kwaliteitzo meende de heel Kok verdei Wanneer ei een eensgezinde teamgeest in het college heerste, dan zouden bij voorbeeld de voorbei eidmgen van de plannen voor het raadhuis en het gemeentezieken huis anders zijn verlopen 'Of is er spiake van nonchalance'' vroeg de fractievooizlter van de CHU zich af Hu dacht hierbij aan de ge leidebrief met een post van 320 000 voor arrestantencellen, welk bedrag latei bestemd bleek te zyn voor de eerste etappe van een heel uitbrei dingsplan 'Het lykt me raadzaam om spoedig een bijeenkomst met de raad te hou den ter nadere oriëntering over de verbouwing van het politiebuieau. Is het met beter het bureau geheel te vernieuwen'5 'By de woningbouw ligt te steik het accent op de weistandsgrens Ei wordt te weinig gestreefd naar een voudige woningbouw' De heer Kok deelde mee, dat er klachten waren over het ondeihoud van de gemeen tewoningen. 'De brandmelding is dikwyls der mate bezet, dat, van het doorgeven van orders voor de geneeskundige dienst, hetgeen via dezelfde post plaats vindt, geen sprake kan zijn.' De voorziter van de Chr Historische fractie noemde het riskant, dat de post 's nacht maai dooi een man be zet is De vervuhng van de havens gaat door Als er geen streng toezicht is op de naleving van de letoidening op dat punt, dan blijft het resul taat negatief Het drinkwater 13 al leen bruikbaai voor het schoon maken van huishoudelijke artike len auto's en vuilnisemmers Wan neer komt aan deze narigheid een einde,' zo vioeg de heer Kok zich af Ook de Vlaai dmgse biljartvereni ging Sunlight heeft uitdagei Entre Nous in de jubileum nederlaagserie een nederlaag toegebracht De bezoe kers behaalde 7 punten en 92 pet winst tegen Entre Nous 5 punten en 85 95 pet De persoonlyke lesultaten waren L. van Soelen J. de Winter G v Schellebeek J, de Winter A de Vos L van Nooid J Heynshioek W de Korver A. Bleiksloot T Thobshholt A Bieiksloot A. Hoogenboom 396 328 26 0 78 78 26 2 65 65 27 1 78 78 27 1 57 24 35 0 54 54 35 2 S4 54 30 2 47 44 30 0 35 26 33 0 30 30 33 2 35 35 19 2 38 15 19 0 De heer H. Uiterbogcrd, onder baas bij de plantsoenendienst, was gistei en 25 jaar m gemeentedienst In de aula De Tempel m Overschie is hy gehuldigd. Het eerste van deze drie begiippen omschi eef de heer Treurniet als een typisch menselijk kenmerk, het ver mogen om te kiezen In dtt verband ook gewaagde de heer Treurniet van de verschillen tussen mens en dier Het dier bij voorbeeld leeft m het heden, de mens Is zich ook bewust van het verleden De mens kan anderen en zich zelf bedriegen. Maar de meest wezenlyke eigen- T: ■cm--- - *r; - V -p v5 sas*®» Een fraai stukje Schiedam vanuit de lucht gezien Op deze zonnige toto kan men onder scheiden het historische Prove niershuis, de dit. jaar negentig jaar oud geworden Rijks Hogere Bur gerschool en geheel rechts de bekende mme van Mathenesse. (Foto KLM Aerocarto) (Van een onzer verslaggevers) Twee vrouwen zyn dinsdagavond 111 Rotterdam by het uit de tram stappen gevallen Op de Bergweg viel de 59-jange huishoudster A van Rietschoten uit de Aegidiusstraat, die daarbij een gebroken heup opliep, en op de Schiedamseweg kwam de 73-jarige weduwe F Margus-Hagoort uit de Haspelstraat ten val. Zij brak de rechtervoet. De Raad voor de Scheepvaart heeft zich dinsdag bezig gehouden met de viaac of de dood van een Chinese matroos by een bootsoefeumg op de Tjiluwah op 3 febiuaii van dit jaai te Tandjoug Pnok mogelyk te wijten is aan de schuld van de dei de stuui- man B F M. uit Rotterdam, die by deze oefening de leiding had Tijdens de oetemng stortte de bemande boot plotseling naar beneden, waardoor een der Chinese matiozen zo ernstig werd gewond, dat hy oveileed. Na een uitgebreide discussie over sloepstryken, waaraan door enkele leden van de raad, de hoofdinspec teur en enkele deskundigen werd deelgenomen, zei de hoofdinspecteur, de heer J. Metz, dat het te ver zou gaan de derde stuurman in deze zaak te corrigeren. De raad zal in deze zaak op een nader te bepalen datum uitspiaak doen De heer D. van 't Oor. eerste ambtenaar voor sociaal weik C by de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken is op lö december 25 jaar ui dienst van de gemeente Rotterdam. (Van onze landbouwredactie) De Nederlandse boeren laten, door niet te emigreren, veel goede kansen in het buitenland verloren gaan. Er is rcer weinig belangstelling voor emigratie. Het inkomen van de landarbeider in sommige streken is gedurende de afgelopen jaren boven dat van veel kleine boeren uitgekomen. De vraag kan worden gesteld of de hervcrkavelde bedrijven op Walche ren niet te klein zijn uitgevallen. Er komt de laatste tijd wat meer belangstelling onder de boeren voor een bedrijf in de nieuwe IJselmeerpolders. Tot voor kort was die belangstelling echter zeer klein. Het rapport van de Commissie Hofstee, dat de regering van advies moet dienen hy het uitgeven van de grond in de meuwe xjselmeei pol ders op een. zo verantwoord moge- ïyke wijze (en waaraan wü boven staande punten ontlènen) zegt dat de commissie het vraagstuk van de te kleine landbouwbedrijven als het centrale punt van haar taak heeft gezien. 1) De commissie, waarin iandbouw- leskundigen van vrijwel alle politie ke partijen zitting hadden, meent lat meer aandacht moet worden be deed aan de emigratie. Voor veel Nederlandse boeren is dat nameiyk ie enige weg om in de landbouw werkzaam te blijven. In het totaal van de emigranten neemt het aan deel van de landbouw de laatste laren echter steeds meer af. De Corsicane» hebben dinsdag twee uur gestaakt om te protesteren tegen de duurte en tegen het besluit van de regering, de met-renderende spoorlyn van Bastia naar Ajaccio en Calvi op te heffen, waaruit nog meer ongemakken voor de Corsicanen zou den ontstaan SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 6879S Wat inkomen betreft, raakte de Helnere boer in een steeds moeily- ker positie. Hij gaat tot een achter gebleven groep behoren, want hoe wel er op dit punt weinig concrete gegevens beschikbaar zyn, meent de eommissie dat de landai beider op het ogenblik al meer veidient dan de kleine boer, terwyl het de vraag i« of de grotere boeren hun positie hebben kunnen handhaven Het moeilijkste punt vormt de wanverhouding tussen de hoeveel heid werk op de kleme bediyven en het aantal beschikbare arbeidskrach ten Ondanks zeer haid werken levert de aibeid naai verhouding weinig resultaat op en het gevolg is dat het Inkomen daalt Naarmate de bedrij ven grotei worden, stijgen de resul taten van het werk Hoeveel invloed de moderne tech niek op de landbouw heeft, blijkt wel uit de ervaringen op Walcheren. Toen dit eiland 11a de oorlag herverkaveld werd, meende men, zich baserend op toen bekende gegevens, dat de nieuw te vormen bedrijven tien hectare groot moeten worden Sindsdien, heeft de techniek de boer in staat eesteld met minder mankracht meer grond te bewerken 'Er kan' zo zegt de commissie 'nu reeds aan getwijfeld worden, of deze keus (van tien hectaren) wel juist was Het lijkt, zonder dat iemand hiervoor een verwijt kan. worden gemaakt, zelfs niet te ge waagd reeds vooilopig te conclude- lendvv dat keuze aan de lage kant is uitgevallen'. Hoewel niet alle kleine bedryven zuilen verdwijnen, ziet ook de Com missie Hofstee de oplossing van veel moeilijkheden in een vergroting van de bedrijven. Ruilverkaveling zal daaraan veel kunnen bijdragen, In de nieuwe IJselmeerpolders komt grond ter beschikking voor boeren, die uit dergelijke gebieden willen vertrekken en daar een flink stuk land achterlaten, dat onder de anderen kan worden verdeeld. De meeste resultaten verwacht de Commissie Hofstee echter van be- dryfsvergrotlngen, die spontaan tot stand komen, buiten verkaveling of andere ingrepen om dus Wel zou het, ook naar de mening van de commis sie, raadzaam zijn passende maat regelen te vinden die het splitsen van bedrijven zoveel mogelijk tegen gaan. 1) De conclusies uit dit lap- port publiceerden wy reeds eer der In De Serre te Vlaardingen, het nieuwe café-restaurant dat voor het zalencomplex Muzanda in Vlaardin- ger-Ambacht ls verrezen, hebben gis teravond onder grote belangstelling twee Nederlandse biljart-cracks, Cees van Oosterhaut en Kees de Ruyter een magnifieke demonstratie gegeven. De blljartdemonstratie vond plaats ter gelegenheid van het feit, dat De Serre is ultgebield met een biljartzaaltje, waaun een van de beste biljarttafels van Vlaardingen (een Rend Gabriels) een plaatsheeft gevonden. schap van de mens is toch, naar de mening van de heer Treurniet, het feit, dat hy kiezen kan en meestal zelfs kiezen moet Om te kunnen kiezen tussen waar en onwaar, recht en onrecht, heeft men verstand nodig, terwyl de keuze verder wordt bepaald door milieu en sociale invloeden „Het leven heeft voor ons zin, naarmate wy zin ln het leven heb ben," zo meende de heer Treurniet. Hij sprak verder over „geloof", dat hy zag als „het risico van het leven aanvaarden" of wel „het ontwikkel de vermogen om te doen. wat je van uit je menseiyke mogelijkheden tot kiezen niet laten kunt" Oprecht ge loven kan ons de zin van het leven doen ontdekken De heer Treurniet zag een nauw verband tussen geloven en liefheb ben en haalde het Gebod over de naastenliefde aan, dat hij als volgt wilde aanvullen „Hebt uzelf lief en leef onder alle omstandigheden bltt, aanvaard uzelf en dan hebt u ook uw nevenmens hef" Want „In samenleving met de an der krijgt ons leven werkeiyk zin" zo besloot de heer Treurniet De aan wezigen bespraken het onderwerp daarna met elkaar (Van een onzer verslaggevers) Uit de Zweedse wouden boven de poolcirkel is met het motoi schip Bil ka van de Svea Line een keist- boom onderweg, die door het Sand- viken-concern wordt aangeboden aan Rotterdam Op 17 december arriveert de Birka in Rotterdam en van 18 december af zal de boom, met honderden lichtjes versierd, prijken voor de Ingang van het Groothandelsgebouw aan het Stationsplein De bewoners van het Groothan delsgebouw zullen kort daarop aan enige honderden Rotterdamse kinde ren van alle gezindten een kerstfeest aanbieden Tydens dit feest zullen enige geschenken worden overgedta- gen aan de verschillende clubhulzen van deze kinderen (Van een onzer verslaggevers) Mr. Myer Galpern, duecteur van een meubelbeditjf én Loid Provoost (burgemeestei van Glasgow, maakt met een aantal commeiciele figuren uit de hoogste regionen van Schot land een toernee door ons land Doel daarvan is ondei meei Nedei- landse bedryven te interesseren voor deelneming aan de Nederlandse week, cue van 9 tot, 14 mei in Glas gow woidt gehouden. Er woidt dan een grote tentoonstelling gehouden (met plaats voor 200 Nederlandse bedryven, waarvan zich tot nu toe 36 hebben aangemeld), er komt een sportultwissellng, de trams worden versierd, ei zullen Nederlandse vlag gen wapperen en Nedeilandse tuipen bloeien en men verwacht bezoek van 150 000 Schotten Dinsdag was mr Galpern in Rot terdam. De Stichting Havenbelan- gen bood hem en zyn gezelschap een rondvaart en een luncn aan en des middags werden het Stadtimmerhuis en het museum Boymans-van Beu- nmgen bezocht, (Van een onzei veislaggevers) De Amsterdamse AMVJ-musical- groep komt naar Rotterdam met. Sandjj Wilson's musical De Boe kanier' De Amsterdammers bren gen de musical in een bewerkte ver taling van Peter Goemans op 12 de cember in de grote zaal ton het AMVj-gebouw aan de Mauntsweg, De Amsterdamse musicalgroep be staat uitgezonderd enkele musici, onder wie de pianist Joop Fosthumfl en de gitarist Rob Pauwels, bege leider van Toon Hermans ia diens One Man Show uit amateurs, die decors en kostuums in eigen beheer hebben gemaakt De leden van de groep varieren in leeftyd van 20 tot 29 jaar. De AMVJ-muslcalgi oep bestaat nu due jaar en heeft in die tijd reeds twee andere musicals op het reper toire gehad Een ervan. „Free as Air", is gedeelteiyk op televisie ge bracht De legisseur en pioducer van „De Boekanier" is Dick van den Ende

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2