"Vrijere loonpolitiek laat ambtenaren in kou staan' Caballero v>r w. Ds. Schaaf: Taalkloof in Kameroen probleem Deuren dicht bij familiedrama Bollencorso huldigt twee jarigen Socialisten gaan over socialisme spreken Verhoging van broodprijs (nog) niet toegestaan Winter vertrok trom DöïtipObevrijcft >er en machinist door gas bedwelmd Bromfietser verongelukt Sleepboothulp voor tanker TULP VIER EEUWEN OUD, VERENIGING ÉÉN EEUW Zoekt IJ iets beters Bijrijder gedood bij ongeluk in België met s Met motor tegen boom gereden Fietsend jongetje komt onder auto V erkeersongelnk trof heel gezin Spelen met vuur 1 2 HET VRIJE VOLK DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 W BS-conferentie T, vïl i#; In twee talen School gesticht Grote uitvindingen L at (Van onze sociaal-economische redactie) 'Helaas is datgene gebeurd waarvoor wij reeds in mei en juni van dit jaar hebben gewaarschuwd. Van de voordelen van de vrijere loonpolitiek, zoals de voorstanders die naar voren bren gen. heeft het overheidspersoneel tot nu toe niets gemerkt. De vrijere loonpolitiek zou sneller werken dan de geleide loonpolitiek en de laagstbezoidigden zouden sneller en beter kunnen worden geholpen. Vandaag moeten wij vaststellen, dat daar not niets van is uitsekomen.' Advertentie I.M. Rook dan morgen eens (CONSTANT! KWALITEIT) EEN LAURENS PRODUCT 'Van een onzer verslaggevers) De situatie van het socialisme is onderwerp van gesprek op een inter nationale conferentie die de Itr. H'iardi Beekman Stichting vrijdag 8 eo zaterdag 9 januari 1360 belegt te Utrecht. Inleiders uit België, Bnge- laud. Nederland en Oostenrijk zui len de ideologische, economische en politieke achtergronden van de hui dige ontwikkeling behandelen. De buitenlandse inleiders zijn dr. K Czernetz uit Oostenrijk, parie- nientsiïd en partijbestuurder van de toPo: het Engelse parlementslid C A R. Crosland, schrijver van The - uture oi Socialism 'De toekomst van hes socialisme): en de Belgische oud-minister van handel prof. dr. H. £ayat, parlementslid en bestuurder De Nederlandse inleiders zijn prof. or VV. Banning, prof. dr. I. Sam- kaïdeu en de heren A A. van Ame- ringen en J. M, den CJyl. De confe rentie staat onder leiding van de voorzitter van het curatorium van de Dr Wiardi Beekman Stichting, prof. mr. dr. G. van den Bergh. De voer talen ter conferentie, die tn 'Espla nade wordt gehouden, zijn Engels en Duits. (Van onze parlementsredactie) De prijsverhogingen van brood in een aantal plaatsen zijn onaanvaard baar en moeten onmiddellijk onge daan worden gemaakt. Dat heeft de minister van Econo mische Zaken, drs. De Pous, doen weten aan het bestuur van de Bak- kerustichting, dat hij gistermiddag op zijn departement had jiitboden. Het bestuur van de stichting kan het standpunt van de minister delen en zal volledig meewearken aan het .ongedaan maken van de prijsverho gingen. Vorige week had de stichting een verzoek tot de minister gericht de prijzen van witbrood en volksbrood mei 1 cent per 800 gram te mogen verhogen. Dit in verband met de recente stijgingen van de bloemprij- zen. De minister had dat verzoek in overweging genomen. In afwachting van zijn beslissing verhoogden bat kers in een aanta' plaatsen reeds hun prijzen. Minister De Pous heeft nu laten weten, dat hij de Bakkerijstichting uiterlijk 4 januari zijn beslissing zal mededelen. Telegram aan minister De contactcommissie van de sa menwerkende bakkerspatroons- on gezellenorganisaties en de coöperatie ve bakkerijen te Amsterdam heeft de minister van Economische Zaken een teiegram gezonden, waarin zo spoe dig mogelijk aanpassing van de broodprijzen aan de gestegen meel- en bloemprijzen wordt gevraagd. Langer uitstel is beslist onverant woord, zo wordt in het telegram ge zegd. 'Van een onzer verslaggevers! De 33-jarige H. v. d. Venne uit Te- gelen is gisteren om het leven geko men bi) een ongeluk met een twintig- tonsvraebtauto van een Limburgse vervoermaatschappij op de weg van Framerie naar Cuesmes in de Bori- nage. De auto reed tegen een boom van een brug, draaide een halve slag om, vloog tegen een spoorwegberm op, kwam weer naar beneden en stond ten siotte stil tegen de voorgevel-van een café. De chauffeur M. Mestrum uit Montfort, liep slechts lichte kneu zingen op. doch de mede-inzittende, de heer v. d. Venne, werd zwaar ge wond. H|j overleed korte tijd na aan komst in een ziekenhuis. uit ig net ooraeei van ae Algemene Bond van Ambtenaren (NW> over het tot nu toe zonder concreet resul taat gebleven salarisoverleg tussen de ambtenarencentraies en de regerings vertegenwoordigers. De ABVA heeft de balans opge maakt van de stand van zaken op dit ogenblik. De regering wil In elk geval de volgende verbeteringen in voeren: Voor het. gehele overheidsper soneel een voorschot; van 3 pet met ingang van 1 januari 1960. Voor de laagstbezoidigden een minimum-verhoging van 12.48 per maand of 2,88 per week. voor de middelbare ambtenaren een extra periodieke verhoging per I januari 1960, voor zover uiers die op 1 april 1968 niet heeft gehad. -sir Het verwerken van de htiur- compensatie 1957 en de later defini tief toe te kennen salarisverhoging in de salarissen en pensioengrond slagen per 1 januari 1960. Verder zijn er nog enige punten waarover de regering van gedachten wil_ wisselen op het moment dat defi nitieve beslissingen moeten worden genomen. De regering acht het mogelijk dat de salarisverhoging boven de 3 pet. komt als straks de "trend' 'gemid delde loonstijging) kan worden afge lezen. Ook dit hogere percentage zal dan van 1 januari i960 af gelden. Een iets vroegere datum van in voering dan 1 januari i960 wil de regering niet geheel uitsluiten. De algemene, de rooms-katholieke en de christelijke centrales van over heidspersoneel staan op het stand punt dat de ambtenaren recht heb ben op een salarisverhoging van 5 pet, De r.-k. en de christelijke centra les menen echter dat de regering, in plaats van een voorschotregeling in te voeren, op 1 februari met een definitief saiarisvoorstel kan komen. De minister van Binnenlandse Za ken zal hierover het oordeel van dr regering vragen. De algemene centrale (ACOPi gaat niet .akkoord met een uitstel van de onderhandelingen. Het heeft hiervoor de volgende redenen: 1. De minister verzet rich tegen een uitkering over 1959. 2. De minister wil zich niet bin den ten aanzien van een toeslag op de pensioenen. 3. Als de regering emd januari een voorstel doet. betekent dit nog niet dat de centrale commissie op 1 februari een advies kan uitbrengen. Dit zou alleen mogelijk zijn als op die datum inderdaad overeenstem ming wordt bereikt. Het ACOP kan - ch met dere pro cedure niet verenigen en het betreurt bet dat de andere centrales de rege ring. die haar beslissing wil uitstel len, in de kaart hebben gespeeld. Advertentie I-M. neus,keel en borst van vastzittend slijm 'Van onze weerkundige medewerker) De winter Is met stille trom afge reisd en aan een terugkeer behoeft voorlopig niet meer gedacht te wor den. Het weer ssl de eerstkomende dagen zacht voor de l(jd ran het Jaar iün met nu en dan enige regen, maar later ook tussentijdse opklaringen. Door de activiteit van een diepe depressie bij IJsland heeft Koning Winter niets meer ia te brengen nu. Met een flink vaartje Is in de afgelo pen vijftien uur zachte oceaanlucbt tegen de aanwezige koude continen tale opgerukt. De laatste moest het onderspit delven, waarna vanmorgen de temperatuur in ons land gestegen was tot ongeveer zeven graden boven nul. Bremen meldde vijf graden. Ber lijn nog geen hoeere thermometer- stand dan min 1 graad. Te verwachten is, dat de zachte oceaanlucbt het de eerstkomende dagen voor het zeggen houdt, waar bij het weer een onbestendig karak ter zal hebben bij een veelal leven dige wind uit zuid tot zuidwestelijke richtingen. "VwrW'*v Dot is hei nieuwe tenue van de landmacht, dat bestaat uit een glad-de kakikleurige kamgaren Broek en een donkerbruin jak. Bij het nieuwe pak kan men hoge en lage schoenen dragen. Een koppel wordt niet meer gedragen. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren met gesloten deuren het familiedrama behandeld, waarvan de 53-jarige A. J, VV., onderhoudsmonteur van het Antoni van Leeuwenhoek huis in Amsterdam, op 1" mei het slachtoffer is geworden. Terecht stonden 's mans belde zoons, een 19-jarige scholier en een 23-jarige elektricien. I (Van een onwr verslaggever») I Os. Ypo Schaaf, tile drie maanden geleden naar Kameroen vertrok om er als eontactman tussen de bijbelge nootschappen eii de clulsteiyko ker ken In dat land de hUbrlvcrkmip en vcrtalingsiirbfid te coördineren. t« voor een kort ber.oek in Nederland terug. H(j heeft heel Kameroen. 150» km breed en 1800 km lang, In do afgelo pen maanden verkend. Een van de merkwaardigste ervaringen die bil daarbij heeft opgedaan Sr, dat h{j nooit iemand een bijbel cadeau kan geven. 'Als ik dat zou doen. menen de Ka - merocnezen, dat zo dar. allemaal recht hebben op gratis bijbels.' vertel de ds. Scltaaf ons. 'Deze. mensen heb ben namelijk een sterk ontwikkeld rechtsgevoel. Driekwart van de ont wikkelde Kameroenezen wil dan ook rechten studeren.' Als promotor van de bijbelvertalin gen heeft ds. Schaaf vanzelfsprekend veel te maken met de taal. Er bestaan 140 officiële talen in bet land, dat ruim drie miljoen inwoners heeft. Sinds 19'7 is het onderwUs in cis ftamcroenese talen er echter verboden. Het Frans is er de enige van over heidswege getolereerde voertaal. De regering heeft zelfs besloten, om brieven in een andere taal dan het Frans ongeopend te laten. Alle kinderen die onderwijs volgen (70*7, van de kinderen) leren op school Frans. In de kerken worden echter de inheemse talen gesproken. 'Hierdoor is er een ernstige taal kloof tussen ouders en kinderen ont staan.' vertelt ds. Schaaf. 'Wij zou den dus ouders en kinderen een grote dienst bewijzen, als we bijbels maak ten In twee talen, het Frans en een der Kameroenese talen. Men is daar nu mee bezig.' Een van de grootste problemen is de plaats, die de familie in de in heemse maatschappij inneemt, 'Als een stamhoofd of een andere ontwikt kelde Kameroenees minister wordt en een hoger salaris krijgt dan Elsenhower en dat gebeurt houdt de halve bevolking van zijn dorp op met wer ken, omdat het halve dorp tot zjjn familie behoort.' Negen jaar geleden kwam in Mata- kan de eerste zendeling. Thans ziin (Van een onzer verslaggevers) De 48-jarige schipper H. Koeren van de motorsleepboot Henja heeft woensdagmiddag half bedwelmd zijn 57-jarige machinist A. Winckel uit de machinekamer gesleept die vol kool monoxide was. Op dek gekomen viel kapitein Kooren bewusteloos naast de machinist neer. De beide mannen waren aan het werk in de sleepboot, die .aan de Maaskade In Rotterdam lag, toen de kapitein zich onwel begon te voelen. Hij besefte nog, dat koolmonoxyde de oorzaak was en sleepte de al half- bewusteloz» machinist mee naar boven. Opvarenden van omliggende sche pen waarschuwden de politie en de GGD, die de mannen naar het Ha venziekenhuis liet overbrengen. Van daar konden beide mannen naar hun woningen aan de Maaskade en de Oranjeboomstraat worden gebracht. 'Van een onzer verslaggevers) Per bromfiets terugkerend van zijn werk in Duitsland, reed de 46-jarige Tegelse fabrieksarbeider N. Luyten woensdagavond met zjjn bromfiets in z(jn woonplaats tegen een 83-jarige voetganger aan. De bromfietser kwam te vallen en werd zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De bejaarde voetganger kreeg geen letsel. ZWOLLE De 21-jarige boeren arbeider H. Visser uit Dedemsvaart is gisteravond bij Hasselt met zijn motor tegen een boom gebotst en zo ernstig gewond dat hij korte tijd la ter ter plaatse overleed. Hij had die dag juist in Hoogeveen zijn rij-exa men afgelegd. De jongste zoon wordt ervan be- schuldigd op de eerste pinksterdag zijn vader zo te hebben mishandeld, dat deze kort daarna overleed, sub sidiair dat hij wetende dat zijn vader o.m. aan een hartkwaal leed zodat sterke emoties dodelijk voor hem konden zijn hem desondanks heeft mishandeld, met dodelijk gevolg. De oudste zoon is gedagvaard we gens bedreiging met doodslag of zware mishandeling. Hij zou met een puntige tang hebben gezwaaid en ge roepen hebben: 'Ik zal je door je donder steken.' De ruzie ontstond des morgens in een woning aan de Warmondstraat tijdens afwezigheid van de moeder. Toen de vrouw terugkeerde vond zij de man stervend bij de keukendeur. Aan zijn hoofd had hij een grote, bloedende wond. Vervreemd Gedurende de oorlogsjaren was de heer Wagenmaker» niet bij zijn ge- zin. Hij voer toen als sergeant 'bij de Koninklijke Marine. Er waren gere geld moeilijkbeden in het gezin', dat van de vader was vervreemd. Tot een aanpassing is het niet gekomen. De officier van Justitie mr. W. K. baron van Dedem ging gisteren akkoord met hei bevel van de door mr. J. Coninck Liefsting gepresideer de rechtbank de deuren te sluiten. De officier betoogde dat de familie, verhoudingen, die ter sprake moesten komen, niet geschikt waren voor al gemene publikaties. Hij vond het zo wel in het belang van de openbare orde als in dat van de verdachten de zaak met gesloten deuren te behan delen. (Van een onzer verslaggevers) De zevenjarige Cor Ciaassen is gis teren op de provinciale weg tussen Overioon en Vierlingsbeek, vlak zijn ouderlijke woning, door een be stelauto gegrepen en zo ernstig ge wond, dat hij op weg naar het zie kenhuis in Venray is overleden. De jongen, afkomstig uit een ge zin met dertien kinderen, had thuis een fiets gepakt, waarmee hij was gaan rijden. Toen hij vanachter een tractor met aanhangwagen het lin kerweggedeelte opreed, kwam hij onder de auto. (Van een onzer verslaggevers) De sleepboten Zwarte Zee en Humber van Leen Smit zjjn onder weg naar de supertanker W. Alton Jones, die met machineschade stuur loos op de Atlantische Oceaan drijft. Het schip bevindt zich ruim zeven honderd mijl ten noordwesten van St. Helena. Het ziet er naar uit, dat het vier tot vijf dagen zal duren, voordat de sleepboten bjj de hulpeloze tanker zullen zijn. Gevaar voor het zeer grote schip is niet aanwezig. Een groot aantal studenten van de letterkundige faculteit der Sor- bonne heeft woensdag in Parijs ge demonstreerd voor meer en ruimere collegezalen. De studenten, veelal gesteund door hoogleraren, hielden een 24-uurstaking. 'Van een onzer verslaggevers) Mijn man is praktisch invaüdc. Een der kinderen is verlamd. Een tweede kind heeft aanvallen van ra zernij en moest driemaal aan de her senen worden geopereerd. En de baby, die op komst- was, toen op 23 juni per ongeluk gebeurde, vertoont afwijkingen. Dit vertelde onder snikken voor de Arnhemse rechtbank, als getuige de echtgenote van de bestuurder van een personenauto die op rijksweg 26, onder Kerkwijk het slachtoffer was geworden van een botsing met een vrachtauto, bestuurd door de 36-ja- rige J. T. uit Noord-Scharwouöe. Het ongeval zou men een verkeers ongeluk kunnen noemen, zoals er dagelijks vele plaatsvinden. Het be richt ervan trok destijds nauwelijks de aandacht. Hoezeer dergelijke bot singen voor de betrokkenen echter fatale gevolgen kunnen hebben, bleek uit de verklaring van de getuige, uit wier relaas naar vor enkwam, dat door de onachtzaamheid van de vrachtautochauffeur een geheel ge zin te gronde werd gericht. De officier van Justitie vorderde zes maanden gevangenistraf tegen T.. waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. In Spanje verblijven in totaal 14.875 personen in de gevangenis, al dus het blad ABC. Van deze gedeti neerden zijn er 816 veroordeeld we gens „misdrijven tegen de veiligheid van de staat". (Van een onzer verslaggevers) Over de donkere dagen voor Kerstmis heen zien de mensen in de bollenstreek al het zon netje van de lente schijnen. Ze maken er een 'lenteparade' van 'n de vorm van eert- "bloemencorso dat- ten dubbel feestelijke inslag zal heb ben. Vierhonderd jaar geleden werd ie eerste tulp uit Turkije naar de 'age landen gebracht en volgend jaar bestaat voorts de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur honderd, jaar. Deze beide feiten vormen de draad die dbor dit eorso lopen, wanr- voor de streefdatum 23 april is. Meer dan dertig praalwagens en een aantal versierde personenauto's, ruitergroepen en begeleiders te voet, muziekkorpsen en bloemenmeisjes, te zamen ongeveer duizend mensen, zul len aan deze 'lenteparade' meewer ken. De ontwerper. A. W. van Drie! uit Amstelveen, heeft met zijn schier on uitputtelijke fantasie een fraai corso ont worpen, dat weer als vanouds door de bollenstreek zal trekken, van Sas sen heim naar Bennebroek en terug. Het hele corso is ons dinsdag in "Treslong" te HiUegom tn kleurige te keningen getoond. Het is ditmaal de geschiedenis van de ontwikkeling van het bloembollen- vak sedert de eerste tulp werd ge ïmporteerd. Daarnaast zijn de meeste grote ontdekkingen en uitvindingen uit deze periodesymbolisch in beeld gebracht. Uitvindingen als telegraaf en telefoon, de drukpers met de eerste krant, de ontwikkeling van het onderwijs, de wetenschap m de sport, de luchtvaart, foto, film en televisie. Dit alles wordt getoond, bedolven onder voorjaarsbloemen van velerlei soort. Elke groep of onderneming die een praalwagen voor zijn rekening neemt cm volgens de ontwerpen tc versie ren. is verplicht voor tachtig percent bolgewassen te gebruiken. Het slot van het corso wordt ge vormd door een hulde aan de hoo derdjarige vereniging, met een praat wagen die omringd wordt door eer groep van zestig ruiters. Evenais vc rige jaren zullen weer tal van mt- ziekkorpsen meewerken die elk op ee' deel van de route voor vrolijke klar ken zullen zorgen. Voor één moeilijkheid staat het cr rnité echter nog: het zoekt naar d< tamboer-maitre die de stoet moet ope nen en die bereid en in staal is dt route van in totaal dertig kilomete te voel af. te leggen. es 4000 mensen die kunnen lezen en schrijven, De sending heeft er een school gesticht met 135 leerlingen en cr '.'.(In 300 gedoopte christenen. Ds, Schaaf vertelde, dat cr een groot gebrek mm bijbels bestaat ln Kameroen. In Yaounde de hoofd stad met 80.001) Inwoners, waarvan drie kwart christen is, bleek bil zijn komst geen bilbel to koop. Gisteren is ds. Schaaf naar Kame roen teruggevlogen. Hij heeft een contract voor vijf jaar. maar of hij er zo lang zal blijven, weet hij niet. Op 1 januari wordt het land zelf standig en In mei worden er verkie zingen gehouden. 'Dan pas zullen we weten of we door kunnen gaan met ons werk. Dat hangt, helemaal van de nogal labiele poilttcko toestand af.' Advertentie LM. SUPER DROP dè drop voor grote mensen! N»« alfctn («zond, maar ook zo lekktrj Houdt mond tn tanden ichoon! cti. per rol Elk tablet ia >Mrt in de rol verpakt. Koop n t Het enige lichtpunt ln de medede lingen die gisteravond met betrekking tot de commerciële televisie van re geringswege zijn verspreid is wel dit dat er nog geen beslissing is geval len. Voor het overige is de zaak on rustbarend genoeg. De regering overweegt het verlenen van een zendvergunning aan een on afhankelijke televisiemaatschappij. Dat betekent commerciële televisie naar Brits model. Dat is zo iets als de „nationale" omroep van mevrouw Van Someren- Downer, Wij hopen dat de regering begrij pen zal dat zij hier met vuur speelt. Want wat hier dreigt te gebeuren is het zetten van een breekijzer ln ons omroepbestel. Wij zullen er geen. doekjes om winden. Als deze plannen, waarover nog geen beslissing is gevallen, on verhoopt toch zouden doorgaan, zou het ons niet verbazen als wij In Ne derland voor een politieke crisis zon den komen te staan. - Uit Trouw van 16 december in een. laconiek communiqué van het Ministerie van O., K. en W. wordt een tip opgelicht van een der best bewaarde politieke geheimen, nl. van de plannen van de staatssecretaris sen Scholten en Veldkamp, inzake de reclametelevisle. Wat daarin gezegd wordt is allerminst geëigend om met vertrouwen de nadere ontwikkeling af te wachten. Bit De Tjjd-De Maasbode van 16 december. Moet u horen! Vanavond, bij de NCRV. maakt de in Parijs wonende en werkende Nederlandse acteur Van Doude z'n TV-debuut in zijn vroeger" vaderland. Van Doude heet hij nu in Frankrijk, waar ze zijn vol ledige naam Doude van Her- wijnen niet kunnen uitspre ken. Een lange, tengere jonge man van 32, die een cynisch, verzorgd Nederlands spreekt met goed-vaderlandse uit schieters. In Arnhem in dienst bij de stoottroepen, op z'n I9de jaar. samen met negen ander uit- vüegers. naar Parijs met be hulp van een Franse studie beurs. 'Ik was de enige die bij het toneel wilde. Van die ne gen anderen kan ik zeggen, dat ze allemaal zeer wel ge slaagd zijn.' Dat klinkt cynisch, maar ook 'Monsieur Van Doede' mag niet mopperen. Niet dat de deuren van de Farijse toneel school voor de jonge Neder lander openvlogen. 'Als je ln Parijs bij het grote toneel wilt. kun je niet zomaar studeren. Je komt er helemaal niet in. Je mag gaan kijken, maar daar leer je geen duvel van.' Het heeft drie jaar geduurd voor Van Doude een plaats kreeg. Het waren moeizame, armoedige jaren van figu reren bij de Comédie, zingen in cabarets, 'en zulk soort join tjes.' 'Ik leerde alle stukken, die Ik te pakken kon krijgen, uit m'n hoofd. De taal ken ik nu pas. Daar heb je veertien jaar voor nodig en dan moet je nog een talenknobbel hebben.' Het Franse publiek kent nu Van Doude, uit films als Pot- Bouille van Duvivier met Gé- rard Philipe (hier verboden). Love in the afternoon met Audrey Hepburn en Gary Coo per, The Happy Road met Barbara Laage en van TV- programma's. Binnenkort ko men er twee nieuwe Franse films uit met Doude van Her- wijnen. 'Dus 't is gelukt?' 'Nee.' zegt Van Doude hard, 'lukken is 't pas als je 'n ster bent. Wat ik lukken noem. is 'n Yves Montand, 'n Brigitte Bardot, >n Gérard Philipe. Ik heb 't aardig, maar lükken doet 't bijna niemand. Zolang ik nog niet drie hoofdrollen heb gehad, kun je van lukken niet spreken.' De rol, die Van Doude van avond in 'De erfgenaam' krijgt te spelen, is 'n moeilijke rol. 'Ik heb m'n eigen Ideeën over TV en hier hebben ze ook hun eigen ideeën. Ik weet niet wie gelijk heeft. Maar ik zal niet zo kunnen spelen zoals ik het wil. Ze besteden hier veel meer aandacht aan het detail In Frankrijk werken ze In een totaal ander ritme. Overigens zo'n groot stuk in twee weken, dat kan eigenlijk niet.' In Zwolle bestaat deze week de uitleendisco theek van de openbare leeszaal nog steeds de enige in Nederland pre cies een jaar. In dat jaar hebben de moe dige mejuffrouw C. Jacobs en haar staf geleerd dat a) je in het leven eerst risico's moet durven nemen om later subsi die te krijgen; b) mensen op grammofoonplaten veel zuini ger zijn dan op boeken; c) Zwolle meer muziekminnaars telt dan men had durven ho pen; d) van één uitvoering van geliefde werken als Bachs Matthaus-Passion meer versies voorradig dienen te zijn en e) de discotheek nooit groot ge noeg kan zijn. Het is een groot succes ge worden. De uitleendiscotheek, begonnen met 450 platen, is uitgegroeid tot ruim 700. 'Vol gend jaar halen we de 1000.' Een abonnement kost f7,50 per jaar. een plaat lenen vijf tig cent. Een kras komt een muziekminnaar naar gelang lengte en diepte op twee tot vier gulden te staan. Slechts zes keer is het gebeurd, dat een plaat onherstelbaar bescha digd terugkwam en vergoed moest worden. De 'schuld'gen' kwamen het zelf melder, wat in de leesbibliotheek vriiwei niet voorkomt. Bach, Beethoven. Mozart. Chopin en Bartók staan hoog genoteerd. Ook .kindersprook jes en -liedjes en een enkele operette zijn te bevragen. 'Aan tophits begin ik niet. Bij brui loften en partijen vragen zé De Jantjes, maar daar peins ik niet over.' De kribbebijterige heer Johan Liiger alias Pas- quino, die ln zijn doel loos leven z'n hoed al aan vele kapstokken heeft op gehangen. gaf dinsdag in De Telegraaf een wonderlijke kreet weg over de AVRO. Schreef hij op 6 oktober nog: 'De AVRO is een neutrale omroepvereniging en zou als zodanig een nuttig bolwerk kunnen zijn tegen de verpoli tiekte zuilen." op 15 december heet het: 'Sedert de rode in filtratie ln de AVRO lijkt ml) een fusie met de VARA eigen lijk de oplossing. Ik weet ook 'n hoogftjne: Sedert de rode infiltratie ln De Telegraaf lijkt mij een fu sie met De Waarheid eigenlijk de oplossing. Dan Is de heer Lüger alias Pot voor Meneer weer onder eigen dak. lk neb mijn ogen uitge wreven toen ik ln de Enschedese editie van ons bloedeigen Vrije Volk de volgende advertentie las: VERLOVINGSRINGEN voor uw leven bil H Berkhof Almelo. Tjonge, tjonge, wat 'n trieste toestand daar ln Almelo. WTT.LY LEVTE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2