79 Paard wandelde tuin in. huren bij kantonrechter vieren IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN ,Al Caponedictator van de onderwereld' Gestroomlijnde landbouw Kap. Frits de Jonge officier orde ON PREDIKBEURTEN Vee uit wei naar een 'Daar had 'n degelijke moeten staan AlleënDHS speelt zondag Koninginnebrug afgesloten Kerstfeest op technische school Auto en motor m Jongens gooien stinkbommen angster op oversteek aangereden Auto's botsen Tafeltennissen voor scholieren Program DWS koffiemelk Vlaardingens laatste zeven kalkoenen zijn verkocht Doktersdiensten D Bejaarden vieren Kerst bij Leger des Heils „Puck" speelt voor Katholieke Kring Hermes ontvangt koploper VSV ...en zo'n grote fles Afscheid politie Na val overleden in La Gaité - Passage 7 KAT JA EN DICK Burgerlijke Stand HET tfclJE VOLK DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Het paard van de Schiedammer C. is enkele maanden geleden de tuin van zijn buurman Van L. binnengewandeld. Beide heren verschenen gisteren voor de kantonrechter en zetten daar beur telings met grote heftigheid hun standpunt uiteen. C», een grote, stevig gebouwde man, had zijn paard de over treding niet zien maken. Van L., twee hoofden kleiner en heel gedecideerd, zei met nadruk: 'Maar ik heb het wél gezien en ik heb het dier weggehaald.' Advertentie I.M. Tegen huis De Schiedamse mej. A. B. had on der invloed en zonder rijbewijs auto gereden en was daarbij tegen 'n huis gebotst. Ze werd veroordeeld tot een boete van 115 of 41 dagen. Vrachtwagen De heer Van P. stond terecht, om dat een van de vrachtwagens, die zijn firma heeft rijden, ondeugdelijk was. De koppeling van aanhangwagen en motorwagen zou niet in orde zijn ge weest en bovendien was de chassis- balk verzwakt. Mr. P. van Bochove trad op als verdediger van de heer Van P. Hij meende, dat hier stellig sprake was van een twijfelgeval. PANTALON De Broekenspeciaiist een '/2 liter Vrouw met zweep Toffe jongens woont in een torenflat en naast haar in een andere to renflat wonen de varkens. Voor leghennen Op schuimrubber Proeven hebben aangetoond, dat men zich bij dit soort cul tures niet beslist behoeft te beperken tot bloemen. De mo- 5ta*se sr?,nd h,cbtün se' gelijkheden met groenten en HERENKLEDING HOOaSTRAX±i61%tw.y.SCHIEDAM PUTSELAAN 32—34 ROTTERDAM In verband met dringend uit te voeren herstellingswerkzaamheden zal de Koninginnebrug gedurende drie dagen voor alle verkeer, uitgezonderd voetgangers, afgesloten worden en wel op 5, 6 en 7 januari 1960. Omdat de brug gedurende deze pe riode ook niet gedraaid zal kunnen worden, zal ook de scheepvaart' dooi de Bultensiuis gedurende deze drie dagen volledig gestremd zijn. „De technische vooruitgang van de laatste jaren is zo groot dat wij gauw geneigd zijn te denken dat alles mogelijk is. Wanneer we horen van kunstmanen cn raketten vergeten wij wel eens de dingen die niet modern zijn. Toch herinneren wij ons nog steeds die grote gebeurtenis van bijna tweeduizend jaar geleden". Met deze woorden opende de heer J. Puileman, directeur van de tech- nfschë school aan de Mgr. Nolens- laan de laatste van een serie van drie kerstvieringen, voor de. leerlingen van de school en' de leraren, met hun vrouwen. Een schoolbandjë dat pas enkele .dagen oud is, verzorgde 'de begelei ding bij de gezamenlijk gezongen liederen. Tot slot las de heer J. L. Bax het verhaal „Jack heeft er mee afgedaan" voor. Jack, een vlijtige fabrieksarbeider, wordt beschuldigd van opruiing en trekt naar het noorden van Canada, waar hij na vee! omzwervingen de eigenlijke Opruier vindt. Jack helpt de opruier inplaats van hem te straf- En hij vertelde hoe dat in zijn werk was gegaan. Hij was het paard stilletjes genaderd en had het toen voorzichtig weggevoerd: 'Want ais je zo'n dier verschrikt, vertrapt hij je tuin nog meer.' Schade: tien gulden. Het paard had namei(jk heel wat groenten vertrapt. Toen dé zaak echter zo vei' was gekomen, ging verdachte C. van leer trekken. 'Kijk eens, edelachtbare,' en hij strekte zich ver uit boven de groene tafel, 'het is zijn eigen schuld'. Hij heeft het land verkocht aan de Provinciale "Waterstaat en kon geld vangen of een omheining krijgen. Hij koos het geld en toen kwam er een armetierig omheininkje. Daar had een degelijke omheining moeten komen,' stelde verdachte vast. *Dat paard had niets te eten,' wierp Van L. in het midden. 'Ik had hem al eerder zien staan rek ken 'Was die omheining een voorwaar de by de verkoop van de gi-ond?' wilde de kantonrechter weten, 'Stil zwijgend,' zei Van L. 'Hij heeft laatst een olieieiding laten leggen en daar heeft-ie ook geld voor gevangen,' zei de verdachte enigszins bitter. Het resultaat van dit alles is dat de zaak wordt aangehouden Beiden komen op 13 januari terug. Eii weer waren er velen fietsers, bromfietsers, en automobilisten die door het stoplicht bij de Westhaven plaats in Vlaardingen waren gereden. En voor allemaal betekende dat boe ten van 5, 7,50 en 12,50, al naar de aard van hun vervoermiddel. De Schiedammer S. had bij zijn eerste ritje op z'n nieuwe brommer weinig geluk. Hij reed bij ongeluk harder dan vijftig kilometer, de ma ximum snelheid buiten de bebouwde kom. En daar kwam nog bij, dat het ergens halverwege de B.K.-iaan was. Twintig gulden of acht dagen vroeg de officier en aldus besliste de kan tonrechter, J. v. d. B, had in dichte mist. over de Nieuwe Damiaan gereden in een auto die geen groot licht voerde. De officier van Justitie eiste 25 of tien dagen. De kantonrechter maakte er 20 van. Verschillende automobilisten had den geen voorrang verleend aan te gemoetkomend verkeer bij het af slaan. De betrokken vrachtwagen was een dag voor de keuring door de politie nog nagezien door een be drijf, dat de vrachtwagens van de heer Van P. regelmatig controleert. De officier had 100 of veertig da gen geëist tegen de chauffeur van de auto en tegen de heer Van P. boeten van ƒ30 of twaalf dagen en van ƒ15 of zes dagen. De uitspraak was 50 voor de chauffeur en 25 en ƒ15 voor de heer Van P. Gisteren om half negen ontstond een aanrijding tussen een auto, be stuurd door de 42-jarige mejuffrouw J. B. M. en een nrotor bestuurd door M. L. Het ongeluk gebeurde doordat me juffrouw M. geen voorrang verleen de. L. liep schaafwonden boven het linkeroog op en is voor onderzoek naar het Gemeente Ziekenhuis over gebracht. Twee jongens van veertien en twaalf jaar, die met stinkbommen in een warenhuis aan het gooien waxen, zijn aangehouden. De directie heeft parfums laten rondspuiten zodat de klanten geen hinder hebben onder vonden van de lucht. Dank zjj het avond-aan-avond col lecteren van het Schiedamse Leger des Heils hebben driehonderd bejaar den woensdag in Arcade een koste lijke avond gehad. Tussen de vele tractaties door werden drie aardige tekenfilms gedraaid en was er samen zang met medewerking van het mu ziek en zangkorps van het Leger des Heils. De achtste kerstviering van de be jaarden is dan ook weer een waar succes geworden. Advertentie 1.M HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 68981 (Van een onzer verslaggeefsters) De NVV-vrouwen hebben gisteren een oude waardevolle traditie voortgezet: in het. Volksgebouw vierden zij het .kerstfeest te zamen met een groot aantal bejaarden. De heer K. van Wingerden was in daad. (loet daarmee zÜri goede kerst- verband met zijn gezondheidstoestand verhinderd en dus voerde de heer J. Witteveen zowel in de middag- als in de avondbijeenkomst het ivoord. Een alleraardigst toneelspel, opgevoerd door leden van de Vrouwenbond, maakte het programma tot een bijzonder geslaagd geheel. De toneelgroep „Puck" zal donder dag 7 januari in het Passage-theater voor de Katholieke Kring een opvoe ring geven van het blijspel „Pelikaan- eiland" van J. B. Priestley. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Arrivederci Roma, 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: „En dat we toffe jongens zijn....", 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Apotheek: Pa, M. M. H. Evers, Lange Haven 81 Diversen: ST.-JORIS DOELE: Kerstbiïeenkoms; voor medewerkers, 20 uur. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: Al Capone, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: „En dat we toffe jongens zijn....", 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", .10 tot 5 uur. Apotheek: Pa. M. M. H. Evers, Lange Haven 81 Diversen: IRENE: Zondagsschool Het Westen. Kerstvieringen, 3 uur. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Al Capone. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: „En dat we toffe jongens zijn....", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Diversen: OPSTANDINGSKERK: Geref. Kerk, Wijk Nieuwiand, Kerstdectamato- rlum, 10 uur. CHR. SOC. BELANGEN: NCGOV kerstfeest, 2 en 3 uur. GROTE KERK: Kerstconcert oj.m.v :R0tt. .Barak Ensemble. Schiedams Chr. Manenkoor en Chr, Gem Zangver. „Eben Haëzer". 3 uur. SURSUM ÖORDAZondagsschool Wijk rv, Kerstfeest, 4 en 7 uur. ZONDAG Bioscopen MONOPOLE: Al Capone. 2. 4.15. 7 en 9.13 .uur, - PASSAGE: „En dat we toffe jongens zijn. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 3 uur. hebt een periode meegemaakt, die bepaald niet gemakkelijker is, dan die, welke wij nu beleven," zo zei de heer Witteveen. „En u hebt in die tijd kans gezien om de grondslagen te leggen voor het werk, waarmee wij bezig zijn. Wij zijn als het ware uw erfgena men, En daarom vind ik het iedere keer weer een belevenis, als de vrou- De 52-jarige voetgangster, mevr. L. is gisteravond om half tien opeen beschermde oversteekplaats op de B.K.-laan aangereden. Door de regen hadden de voetgangster en de scoo terberijder P., die haar aanreed, el kaar niet gezien. Mevrouw L„ de scooterberijder en zijn duopassagiere werden tegen de straat gesmakt, waarbij P. en zijn verloofde Th. in 't V., schaafwonden opliepen. Mevrouw L. klaagde over pijn in haar been en is voor onderzoek naar het Gemeen teziekenhuis overgebracht. Zondagmiddag,- aanvang Z uur, staat aan de Damiaan een interes sante wedstrijd te wachten. Hermes- DVS is dan de gastheer vat» de lei der van de le div. B„ VSV, WU jooa st Ssoid-rasisA ozaa Schiedamse publiek geen onbekende. Want al heeftHermes deze tegen standers de laatste jaren niet ont moet, voorheen kwamen de Velse- naren regelmatig naar Schiedam en de wedstrijden droegen immer een sensationeel karakter. En we geloven niet, dat de wed strijd voor a-s. zondag hierop een uit zondering zal maken: alle factoren zijn aanwezig. VSV staat vanaf het begin van deze competitie reeds aan de kop en heeft dit bereikt met een zeer sterke verdediging met nog steeds stopper Spaans aan het hoofd en een voorhoede, waarin enkele spelers zijn opgenomen, die door uiterst snel te combineren voor de benodigde doelpunten kunnen zor gen, En Hermss-DVS? Het is bekend, dat onze stadgenoten haar beste wed strijden speelt tegen gerenommeerde tegenstanders, dit ja3r nog AGOVV, Alkmaar uit bijvoorbeeld. Laatste zondag bewees Hermes weer eens, dat zii een wedstrijd willen winnen. Onze stadgenoten zijn zeker niet kansloos, .maar dat het _zai gaan spannen aan de Damiaan ligt in de lijn. De overige elftallen van Hermes he'oben kerstverlof. wenbonden de oudere NVV-leden by elkaar halen op zo'n kersfcbijeen- komst." De heer Witteveen zei met veel na druk, dat deze samenkomsten, voort vloeien uit de behoefte eens van ge dachten-te wisselen, met degenen, die uit hun werkkringen zijn gestapt en daarmee ook.uit het NW, en: „die de club toch groot hebben gemaakt!" De heer Witteveen sprak ook over de vrjje loonpolitiek, die nu ai bijna negen maanden aan de gang Is. „In kringen van hen, die eerst de grootste voorstanders waren, hoort men nu ai reacties als „We zijn er niet gelukkig mee". Men zegt, dat 400.000 leden van de laagst betaalden een. aanzienlijke sa larisverhoging hebben .gekregen in deze maanden. Ja, en waarom schreeuwde men in 1952/53 dan zo, toen wij een nivellering van de lonen voorstonden? We groeien op het ogenblik naar een nieuwe bestedings beperking toe," zo meende de heer Witteveen. Hij stelde nadrukkelijk, dat de erfenis, die de oude vakbondsleden hebben nagelaten, verplichtingen geeft. Met enthousiasme zongen de bejaarden in ,de zaal in de pauze socialistische liederen en met veel plezier keken ze naar het toneel spel. „Het kerstavondgeheim", dat onder regie van P. van Leeuwarden een alleraardigste opvoering kreeg. Opvallend was daarby de vertol king van de rol van tante Agaath, maar ook in verschillende andere rol. len bleek wel. dat de NVV-vrouwen met genoegen en toewijding hun aandeel in dit kerstprogramma lever den. Gisteravond om vijf minuten voor negen is een aanrydlng ontstaan op de Vlaardingsedijk, doordat een be stelauto, bestuurd door de grossier R. H. geen voorrang verleende aan een personenauto bestuurd door W. F. De botsing was zo hevig dat de auto's een kwartslag draaiden. W. F, en z(jn vrouw, die naast hem in de wagen zat, werden licht aan het hoofd gewond. Tegen H. is proces verbaa! opgemaakt. Het voor zondag samengestelde in haalprogramma voor het amateur voetbal brengt slechts één Schiedam se club in het veld, namelijk DHS. De Schiedammers krijgen'bezoek van Schiebroek, dat dit seizoen voor het eerst in de derde klas uitkomt en het voortreffelijk doet. De Rotter dammers staan op dit moment op de derde plaats. DHS heeft echter ook nog de kans op de ranglijst tot de bovenste plaat sen door te dringen. Wanneer zondag op eigen terrein een revanche voor de in Rotterdam geleden 1—0-neder- laag bewerkstelligd kan worden ko men onze stadgenoten weer aardig in de lift. Het sportcentrum Schiedam houdt op 29 en 30 december een taf eltennis- toemooi voor scholieren. Waarschijn lijk zullen de deelnemers worden in gedeeld in leeftijdsgroepen. Voor leden van een tafeltennisvereniging, aangesloten bij de Nederlandse Tafel- tennisbond, worden aparte groepen gevormd. De wedstrijdleiding zal worden bij gestaan door de heer Bela Simon, bondscoach van de Ned. Tafeltennis- bond. Hij zal ook waardevolle tips en technischeaanwyzingen geven. Woensdagmiddag als definales: gor den. gespeeld, zal. mevrouw; Agries Simon met haar man.-: ds. Bela Simon een demonstratie geven, Men kan'zich. tot dinsdagmorgen 9 uur opgeven by de Schiedamse Gemeenschap, WV-kantoor, Passa ge en bij het Sportcentrum, Westvest 19. Het toernooi staat onder auspi ciën van de Ned. Tafeltennisbond. Het programma voor DWS voor zondag luidt als volgt: Dames 1: DWS—Quintus, 14.30 uur, Energie hal. Dames 2 vry. Heren 2: DWS Parthenon, 12.15 uur, Energiehal. Meisjes-aspiranten: DWS ARoda, veld 2, Energiehal, 9.55 uur; DWS B —Wilton, veld 2, Energiehal, 10.30 uur. Dames-junioren: Roda—DWS, veld 1. Energiehal, 12.30 uur. Heren junioren: DWSActief, veidU, Ener giehal, 19 uur. Advertentie IM. „Al Capone, dictator van de onderwereld" heet de film die tot dinsdag In Monopole wordt gedraaid. Rod Steiger speelt er voor de man die in de jaren twintig Chicago terroriseerde. Hoewel hij zich zelf „zakenman"noemde, handelend o.a. in drank en meisjes, was hij vooral berucht door zijn afpersingen en zijn moorden. Een tijdlang moest ieder bedrijf, dat nl ;t door zijn gangsters ver woest wilde worden, hem een bepaalde schatting betalen. Voor geen enkele misdaad schrok de onderwereld van toen terug. En de strijd tussen de verschillende groepen was zeer wreed. Op een mensen leven werd niet gekeken. Al Capone heeft een aantal jaren in macht en weelde geleefd, maar is toen ondergegaan. Hy werd tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Me de-gevangenen die hem haatten tuig den hem zo af dat h(j lichamelijk «n geestelijk gebroken naar een krank zinnigengesticht moest worden over gebracht. Op 25 januari 1947 is hjj overleden. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen heeft geen kalkoenen meer in de plantsoenen rondlopen. De Vlaardingse jeugd zal naar Blü- dorp moeten om ook deze vogels te Ieren kennen. Of anders moeten zij het met een plaatje uit een dleren- album doen. Gistermiddag heeft Plantsoenen chef D. J. v. d. Weyden de laatste zeven kalkoenen, die Vlaardingen nog ryk was, van de hand gedaan. Dat gebeurde tijdens de jaarlijkse afslag van het overtollige gemeentelijke ge vogelte bij de opstallen van de. dienst aan de Hofsingel. Kalkoenen, eenden en ganzen gin gen vlot van de hand, al lagen de pryzen hier en daar iets beneden de markt van vorig jaar. In menig viaardings gezin zal ge durende de komende kerstdagen een „gemeentelijk braad je" op de kerst tafel'staan. De chet van de Plantsoenendienst' heeft besloten geen kalkoenen meer in de Vlaardingse parken rond te laten lopen omdat ze toch telkens weer gestolen worden! De heer J. Korpel, adjudant van gemeentepolitie, neemt 39 december in de kantine van het hoofdbureau afscheid in verband met het. bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 1 januari gaat ook de adjulant B. A. van Noort met pensioen. De 24-jarige monteur J. F. Wind- horst uit Schiedam, die dinsdagmid dag op het terrein van de Caitex van vier meter hoogte is gevallen, door dat h(j door elektrische stroom werd getroffen, is vanmorgen in het Wes terziekenhuis overleden. De film-biografie van Al Capone bevat sterke scènes en de titelrol wordt door Rod Steiger bewonderens waardig gespeeld. Maar voor 'n ech te biografie is de film nu eenmaal niet 't geschiktste medium. De nood zaak om steeds maar weer beelden te gever», gefcn uiteenzettingen, maakt dat de achtergrond te vaag blijft. Men vraagt zich steeds weer af: hoe kon dit alles? Welke politieke en sociale situatie veroorzaakte of be gunstigde een zo teugelloze misdadig heid? We krijgen In de film wat te horen van. omkoopbare politici, maar daarbij blijft het dan helaas. Trouwens, veel ontwikkeling geeft de film ook niet. Al Capone wordt weliswaar steeds rijker, maar hjj wordt nooit anders. Van psychologie is geen sprake. En zo biedt de film eigenlijk niets dan op zich zelf heel boeiende en goed gemaakte fragmenten uit een gangsterleven, dat men in 'n paar uiterlijkheden enigszins leert ken nen maar waarvan men vrijwel niets begrijpt. Het had net zo goed het leven v>n een fantasiegangster kunnen zijn. /.o maakt „Al Capone" de tamelijk grote pretentie van de vervaardigers niet waar. Maar als gangsterfilm in het gewone genre voldoet hij zeer zeker. Men kijkt gespannen en ver rast naar de vele vreemde en nare gebeurtenissen. Richard Wilson had de regie. „De vrouw met de zweep" is de echtgenote van Steve Daily. Hij is echter niet met de schone half-In- dlaanse Cheyenne getrouwd, omdat hij van haar houdt, maar om zijn leven te redden. Want een huwelijk met deze dame, die van dinsdag af in Monopole haar zweep laat knal len, was de voorwaarde om te wor den vrijgelaten uit de dodencel, waarin hij op zijn executie zat te wachten. Eenmaal vrijgelaten gaat hij naar zijn wettige vrouw op zoek, maar dit wordt hem door kompïotterende boe ven wel heel erg moeilijk gemaakt. Ten slotte weet hij alle tegen hem samenspannende boze machten in clusief de vurige vrouw te temmen. Frankie Laine laat op de achter grond zyn stemgeluid horen. Passage geeft vanavond, tege lijk met het. Rotterdamse A r e ft a de eerste voorstelling van de film „En dat we toffe jongens zijn,...!'* waarin we Norman Wisdom zien. U treft elders in dit blad een recensie aan. (Van een onzer verslaggevers) De scheidende commodore van de KRL-vloot, gedurende de laatste vijf van zijn veertig dienstjaren gezagvoerder van de Willem Ruys, kapitein Frits de Jonge, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr. G. E. van Walsum heeft hem woensdagmiddag aan boord van het KRL-vIaggeschip de versier selen op de borst gespeld. In deze huldigingsbijeenkomst heb ben vele anderen namens de directie en het personeel het woord tot kapi tein Frits gericht. De heer B. E. Buys overhandigdedaarby een foto Advertentie I.M: speelt voor" u het duo Bar geopend tot 3 uur 's nachts Evangelisch Lutherse Gem,: don derdag kerstnachtdienst, 23 uur ds. S. G. v. d. Haagen; eerste kerstdag ds. S. G. v. d. Haagen; zondag: ds. A. Jense (Gouda); donderdag 31 dec. ds. S. G, v. d. Haagen. Oud-Katholieke Kerk: donderdag, kerstnacht, 22 uur Nachtmis; eerste kerstdag 10 uur Hoogmis, tweede kerstdag 10 uur Hoogmis; zondag 10 uur Hoogmis, 17 uur Vespers. Ned. Prot. Bond, afd. Schiedam: donderdag, kerstnacht 23 uur ds. J. B. Schouwink, eerste kerstdag 10.30 uur ds. J. A. Hebly (kerstdienst); tweede kerstdag 15.30 uur zondags- schooikerstfee5t; zondag 1030 uur ds. J. A. Hebly en ds. J. B. Schouwink, herdenking vy'ftigjaiig bestaan kerk gebouw. KERSTNACHTDIENSTEN Grote Kerk, 11.30 uur,'ds. J. G. Jansen. Bethelkerk, 11.30 uur ds. J. D. Smids. Opstandingskerk, 11.30 uur dr, L. J. Cazemier. Geref. Kerk, Franselaan, 10 uur ds. J. v. d. Linden, ds. J. Gras. EERSTE KERSTDAG Grote Kerk, 10 uur ds. A. Hoffman. Bethelkerk, 10 uur ds. D. J. Spallng. Opstandingskerk, 9 en 10.30 uur ds. H. W. Hemmes. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur ds. J. G. Jansen. ZONDAG 27 DECEMBER Grote Kerk, 10 uur ds. H. W. Hem mes; 5 uur ds. G. P. Klijn, Drieber gen (Jeugddienst). Bethelkerk. 10 uur ds. J. D. Smids; 5 uur ds. J. Gras. Opstandingskerk, 10 uur dr. L. J. Cazemier', 7 uur ds. D. J. Spaling. Vredeskerk. 9 cn 10.45 uur ds. D. J. Spaling, H. Avondmaal; 7 uur ds. J. G. Jansen. van een Oudhollands bureau („Uwas een goodwill ambassadeur)". Voor de nautischedienst sprak de heer G. J. Zaayer, voor de haven journalisten de heer C. Borstlap en ten slotte hoopte de nieuwe gezag voerder van de Willem Ruys, de beer C. G. F. Hoek, de voetsporen van oud-kapitein De Jonge te drukken. Deze nam heel leuk afscheidaan de burgemeester en directieleden schonk hij de herdenkingsmunt. die Bermuda bij zyn 350-jarig bestaan heeft geslagen. En aan de nauti sche dienst schonk hij de sextant om door te geven aan de eerste leerling uit de lagere regionen, die tot stuurman zou opklimmen. De volgende artsen hebben de beide kerstdagen dienst: W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696: P. van Santbrink, Mgr. No- lltnslaan 183. tel. 62562; Mokken- storm, Van RuUsdaellaan 52 B, tel. 64098; Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel, 67856. Apotheker: Fa. Van Westendorp, Singel 81. Zondag worden de doktersdiensten waargenomen door J. van der Veer, Ruys de Beerenbroucklaan 16, tel. 69873; G. W. Ormel, Schoolstraat 5, tel. 64244; H. J. Ormel, Singel 76, tel. 68250. Apotheker: Firma Gouka Co., Gröenelaan 127. Geboren: Johannes P, z v j m M van Vliet en E W van der Heijden; Anja. d v J F van Hese en E W van Doorn. Overleden; B Sabel, 65 jr. De technische revolutie van de laat ste eeuw, de zeer snelle ontwikke ling van de wetenschap in het al gemeen en de veel grotere afhan kelijkheid. niet alleen van de lan den, maar ook onderiing van de werelddelen heeft de landbouw niet onberoerd gelaten. In de agrarische sector speelt zich de laatste tijd een ontwikkeling af, die alleen te vergelyken is met de grote industriële revolutie van ds vorige eeuw. De romantiek In land bouw en veeteelt gaat meer en meer verloren. De greep van de mens op de natuur, hoe weerbarstig die ook biyft, wordt steeds nauwer. Grond en vee krijgen meer en meer het karakter van productieapparaten, die wor den geconstrueerd en geregeld, We hebben daarom eens nagegaan welke experimenten er in de agra rische wereld worden gedaan en welke nieuwe ontwikkelingen reeds gedeeltelijk hun beslag hebben ge- kregsn»' koe van de toekomst Hej. i3 een gi0baai overzicht gewor- Van ome soc.-economische redactie) Buiten, op het land, zal men dan weinig vee meer kunnen zien. Mis schien valt er hier en daar bij een ouderwetse boer nog eens een paard of een schaap te bekijken, maar dat eal dan ook alles zijn. De kippen, die baanbrekend werk hebben verricht bij de trek van het land, zal men na uitnodiging en na een grondige ontsmetting bij de in gang van het gebouw, kunnen bezich tigen in privé-flatjes met aparte ver lichting en aparte muziek. Omstreeks die tijd zal het stadium bereikt zijn dat het vee (wat men in vakkringen noemt) los van de grond wordt gehouden. En zo héél ver weg lijkt die tijd niet meer. Het zal nog wel even duren voor a! het vee zo. leeft, maar er zijn nu al boeren in Nederland, die hun koeien niet meer buiten laten lopen. Er ztjn hier ook al grote barakken, waar de leghennen privé-hokjes ter beschikking hebben en er zijn al een heleboel varkens, die na hun eerste levensweken geen stukje weiland of modder meer onder de hoeven hebben gehad. Veranderingen in de agrarische we reld hebben veel meer het karakter van een ontwikkeling dan die in de wereld van de industrie, daar spreekt men van revoluties. Maar wat zich de laatste jaren in de agrarische sector over de gehele wereld afspeelt en wat zich daar aan ontwikkelingen aftekenen zou men zonder overdrijving ook een revolutie kunnen noemen. Duizenden jaren heeft de koe op stro geslapen, maar het is niet uitge sloten dat alle koelen aan het eind van deze eeuw o» schuimrubbermar trassen zullen kunnen uitrusten en theoretisch 1? men al zo ver dat meD met één kilo voer een slachtkuiken ook een kilo zwaarder kan maken. Deze gehele ontwikkeling, waarin de wetenschap voorgaat bij het toe passen van méér economische metho den; beperkt zich niet alleen tot het vee. Er zijn nu al streken op aarde, waar men bloemen kan kopen, die den, waarbij wy met verder zijn ingegaan op de consequenties van- sommige ontwikkelingen en de waarde van sommige proeven. Het geheel levert echter wel de aan wijzing op, dat er van een 'simpel landleven', zeker In de ontwikkelde gebieden, geen sprake meer is. ne bloemkwekerijen vereisen wel een flink beginkapitaal, maat' de uit komsten blijken goed te zijn en de eigenaars kunnen werken met weinig arbeidskosten. De grond is hierbij volkomen uit gesloten en men kan dergelijke kwe kerijen desnoods midden in een stad opzetten wanneer men maar voor vol doende licht zorgt. met"water geteeld of m^akken^met andere gewassen lijken buiten- grind of gewassen zand. Deze moder- gewoon eroot.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1