eeuw van aan Westvest Nieuw-Guinea: enorm snel van primitieve zelfverzorgings- naar m m ook in St. Joris Doele 80.000ste overleden Gecompliceerde botsing aan Twee bouwketen en wagon in brand WALDO-TAXI 6465J (3 lijnen) V rachtauto werd door kinderen vernield Burgemeester Peek opent vogelshow H mm -f M. van Veen Bejaarde raakt op oversteek onder bromfiets Kerstconcert in Grote Kerk Melktoeslag voor personeel van gemeente? Met lucifers bij kerstboom chiedammers j elkaar Bevorderingen bij Schiedamse politie Brand je door kaars Burgerlijke Stand Weekmarkt wordt donderdag gehouden Esperantoagendo Matroos tot middel in de modder Met andermans bromfiets op zoek naar fietsendief Slachtoffer explosie mocht naar liuis Nieuwe secretaris Vlaardingse IJsclub HET VRIJE VÓLK MAANDAG 28 DECEMBER 1959 PAGINA. 4 miiiliDuiuuuiuiiuiniliitiimiüii.Miuiiiitiitniinnntamifiiiiniiiiiitiiit 012CI6T c: Er groeit niet veel Welsprekend door Grote veranderingen Verkiezing Generatie te vroeg Vijftig jaren lang heeft de afdeling Schiedam van de Neder landse Protestanten Bond in het kerkgebouw aan de Westvest vi?or haar idealen geijverd: „Vrije vroomheid in en door vrome vrijheid". In een speciale herdenkingsdienst hebben de beide Schiedamse predikanten van de NPB, de heren J. B. Schouwink en J.A. Hebly, aan dit jubileum aandacht besteed. .De kerk was In een vrolijke kersttooi gestoken en overvol met belangstellenden. Ds. Schouwink sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat hij in dit vijftigjarige gebouw het woord mocht voeren. Een gebouw echter blijft een gebouw; het wordt pas tot een kerk door degenen, die in dat gebouw hun geloof belijden. Men moet dat kerkgebouw in een goede staat bewaren, opdat straks het nageslacht erin kan samenkomen. En men moet er aan verder bouwen door een bloeiende gemeente te doen ontstaan. De toekomst houdt in, dat wij opnieuw motten doordenken, wat wu zijn en betekenen, zo sprak ds. Hebly uit als ?ijn mening. In de toekomst is onze taak de kerk geestelijk als het ware te her scheppen, ten einde werkelijke een. neid te bereiken. De huidige kerken zijn, aldus ds. Hebly, eigenlijk slechts noodwoningen voor het ge loot, zolang de verdeeldheid nog steeds zo groot is. Een typisch kenmerk van de Ned. Protestantenbond is dan ook. dat deze openstaat voor de nieuwe ideeën van alie kanten. De devies van de jubilerende kerk begint dan ook met de woorden: „staat in de vrij heid".. Advertentie I.M. Gedenksteen Deze gedachte heeft men dan ook door de jaren heen pogen te verwe zenlijken. Een groot voorstander hiervan was de heer A. Cool, stichter De r.-k. sportverenigtjig Excel sioropgericht op de 13de juni 1920, gaat dus in het nieuwe jaar een vc7'tigjarig jubileumfeest vieren. En in de laatste dagen van het oude jaar is een definitie) feestprogramma vastgesteld. ..Daarin is onder meer opgenomen de uitgave van een jubileumclubblad. Er wordt een toernooi georganiseerd voor de junioren, het eerste elftal speelt een jubileumwedstrijd en er is een jubileumcricketwedstrijd. De as piranten gaaneen middag feestvie ren en er is een. feestavond voor de junioren. De grote jubileumfeest avond vindt plaats 12 juni en 18 juin is er ten slotte receptie. Nog eeu goed bericht, dat verband houdt met Kerstmis. Toen kreeg na melijk een deel van het Schiedamse PTT-personeel twee weken loon als gratificatie, een ander deel ontving een week en andere personeelsleden kregen niets, omdat ze nog geen jaar in dienst waren, omdat ze langer dan een hal) jaar ziek waren, hun militaire dienstplicht vervulden of om dergelijke redenen. Degenen, die de gratificatie wel kregen, stonden daarvan nu zoveel af, dat de minder gelukkige collega's ook met een extraatje naar huis kon den. En dat heeft aan beide kanten ongetwijfeld bijgedragen tot een goede kerststemmingI De vishandelaar Th. K. van de Nieuwe Haven heeft zaterdagmiddag omstreeks vijf uur gemeld dat zijn vrachtwagen die voor reparatie op een terrein aan de Kethelstraat stond, was vernield. "Twee meisjes van elf en vier jaar in kerstvakantie van alles te doen. Vandaag waren er spelen, I en twee jongetjes van acht en negen sport en handenarbeid met een filmvertoning. Morgenochtend orga- zijn inmiddels door de politie aange- niseert de SG in de Passage een filmvoorstelling, die om tien uur houden. Zij zouden de achterruit begint. Van de cabine, het linkerportierraam en de bovenkap van de auto hebben j Daarna is er in het clubhuis 's mid- De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, opent vrijdagavond 8 januari om 8 uur een grote vogel show van kleurkanaries, tropische vogels, parkieten, bastaarden, wild zang, kwartels, enz. in de Koopmans beurs. De show wordt georganiseerd door de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, afdeling Schiedam, ter ge legenheid van zijn tienjarig bestaan. De tentoonstelling is voor het pu bliek geopend van 9 tot en met 17 januari 1960 van 10 tot 22 uur. Aan de expositie is een wedstrijd verbon den, waarvoor vier keurmeesters zijn uitgenodigd. van de kerk, die desijtds het terrein voor de kerk heeft doen aankopen. Het gebouw is ontworpen door de Delftse hoogleraar Evers, In de hal van de kerk is ter gelegenheid van dit jubileum door de heer Cool een gedenksteen onthuld. Het kerkgebouw behoeft overigens dringend restauratie en gedeeltelijke vernieuwing, zo deelden de predikan- ten mee. Voor dit doel is een spe ciale collecte gehouden. Zelfs het prachtige orgel, dat door organist Aad van der Hoeven werd bespeeld, vertoont al enige gebreken. Ondanks dit echter, aldus ds. Hebly, is de kerk een belangrijk gebouw voor aïlen, die in dit drukke industriege bied de angst willen ontvluchten. m§§: iliM&Mè et was warm in Biak. In een helderblauwe lucht hing de zon er vrijwel loodrecht boven het geriefelijke KLM-hotel, waar wij voor een paar dagen waren ondergebracht. Haar stra len blakerden het kalkerige pleintje voor het hotel en teister den de arme Hollander, die pas het koele Noordzeestrand had verlaten en die het beneden zijn sportieve waardigheid vond voor de misschien 500 meter van hotel naar KLM-station de auto te gebruiken- De zon rekende het zich blijkbaar tot plicht hem van zijn ongelijk te overtuigen. De thermometer bij de in gang van het hotel wees in de schaduw 98 graden aan. Maar "hoe warm was het op het pleintje, dat overgestoken werd? Was het nu ook voor Biak buiten gewoon heet? Toen we daarover bi] resident Veldkamp ons licht trachtten op te steken, bleek hfj onaandoenlijk verbaasd. Want hij keek nooit op een thermometer! En een van de reisgenoten, die jaren tri Indlë had gewerkt, bleek eveneens het gebruik van dit nuttige instru ment maar nauwelijks te kennen. Waarom ook? Het is hier altijd warm. En of dat nu een paar graden meer of minder is, doet weinig ter zake. 98'? Neen. de heer Veldkamp had er nooit bij stilgestaan, of dat nu extra-heet was of niet. En zo was het blijkbaar ook met de Papoea-bedienden, die in de branden de zon op het voorplein bezig waren de tuin in orde te maken. Er groeide niet veel en de perkjes hadden weinig te betekenen. Er kwam nogal wat water aan te pas, dat uit blikken aan sommige planten werd toegediend. En verder gingen ze met een soort sabels de grassprieten te lijf, die het hier en daar toch gewaagd hadden te groeien en die met een flinke houw werd omgekapt. Bij het aanschouwen van dit be drijf. moest ik voortdurend denken aan de nationale woorden van de heer Tilanus: 'Moet dat nu zo!' Maar blijkbaar heeft de praktijk xiezing van twee leden van de streek- caad voor Biak-Noemfoer in het kies district Bosnik bij te wonen. De resi dent van Geelvinckbaai.de heer Veld kamp. had ons een Volkswagenbusje ter beschikking gesteld met een hoofdagent van politie als ono«*- troffen chauffeur. ;eringe Met grote vaardigheid en geringe snelheid wist hij tal van kuilen in de weg te ontwijken. Maar waar de weg meer kuil dan weg was lukte dat na tuurlijk niet. Dan evenwel stak de voorzitter van onze commissie, die op de voorbank van het busje zat en die dus ook in letterlijke zin zijn taak als voorzit ter uiterst serieus opvatte, ter -waar schuwing een vinger op: dikwijls meer dan één; en soms kwam de hels hand eraan te pas. Dit waarschu wingssysteem droeg ertoe bij, dat we ongeschonden Bosnik bereikten, waar 83 kiesmannen hun. stem moesten uit brengen. Niet allen waren opgekomen. Som migen der opgekomenen hadden hun oproepingsbrief niet bij rich en wer den daarom niet tot de stembus toe gelaten. Er werden ten slotte 72 stem men uitgebracht. De stemming geschiedde in met gordijnen afgesloten stemhokjes. Iedere kiesman moest op zijn stembil jet de namen van vier kandidaten voor de twee te vervullen plaatsen invullen. Hij had de keuze uit twaalf kandidaten. Wie de schrijfkunst niet machtig was, kon zich door een aan- xvezige ambtenaar laten bijstaan. Al leen voor de leden van de raad geldt als els het kunnen lezen en schrijven. (Van een onzer verslaggevers) In het clubhuis St. Joris Doele is er voor leden van acht jaar af ingedrukt terwijl een van de jongens Sags om twee uur een „levend ganze- een tas gereedschap zou hebben mee- bm-dsnei" na ofinnn «ui™n o:»»- genomen. 'De schade bedroeg ongeveer 150 gulden. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, heeft met ingang van 1 januari de brigadiers J. K. A. UijtdeWilUgen en L-. Schuitman be vorderd tot adjudant. De hoofdagenten H. H. van der Horst, C. P. M. Gunnewegh en W. N. Brandt zijn bevorderd tot briga dier In de woning van mevrouw M. M. van V.-Z. aan de Warande is zon dagmiddag een klein brandje ont staan doordat zij een kaars in een kerststalietjewilde aansteken waar bij een pluk watten vlam vatte. Zij doofde het vuur met een fire- stop zodat de brandweer die onder leiding van de heer Struik was uit gerukt, niet hoefde in te grijpen. MAANDAG Bioscopen: MONOPOLE: Al Capone. 2, 7 en 8.15 uur. PASSAGE: En. dat we toffe Jongens zijn2 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM„Schledam- - mors tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Diversen: BEURSGEBOUW: Sehled. tafeltennis- kampioenschappen, 18 uur. MUSIS SACRUM: Schted. Gymn. Bond, karstbsl. 8 uur. ARCADE: KA V-toneel, 8 uur. Apotheek: Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De vrouw met de zweep, 2, 7 en 8.15 uur. PASSAGE: En dat we toffe Jongens - zijn2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Diversen: PASSAGE: SO jeugdfilm „Spanning -bi] da watermolen". 10 uur ra. SPORTCENTRUM: Jeugdtafeltennis- toernooi, 10—12 en 1417 uur. BEURS: Schted. tafeltennlskamploen- schappen. 18 uur. SURSUM CORDA: Jong Harmonie, feestavond, 20 uur. VOLKSQEBOUWVrouwengroep PvdA -jaarwisselingsbijeenkomst. 20 uur. Apotheek: 9 Fa. Gouka en Co.. Groenelaan 127. bordspel", na afloop waarvan weer een film wordt gedraaid. Voor de werkende jeugd wordt 's avonds om acht uur de laatste dansavond van het jaar gehouden met medewerking van de „Teenagers". Woensdagavond is er voor ouders en clubhuisleden een familie-avond met een bont pregramma, die om half acht begint. In gebouw Irene vindt 's middags een ruilbeurs plaats, weer georganiseerd door de SG. En twee januari worden op de zand vlakte de kerstbomen in brand ge stoken. Dat feest begint om acht uur. De bomen kunnen van negen uur af gebracht worden. Spel en sport Maandag 4 januari tenslotte is het clubhuis weer het toneel voor een programma van spel, sport, handen arbeid en film van 9.30 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Een verkleed middag! Daarvoor kan Woensdagavond is in het Gemeen teziekenhuis te Schiedam de op U december jl. geboren Aart de Jong, de 80,000ste inwoner van Schiedam, overleden. Hij moest reeds onmid dellijk na z(jn geboorte in de cou veuse worden verzorgd. SCHIEDAM Gehuwd: J. F. de Zanger, 27 jr. en N. van der Beek. 22 jr.; C. P. Molendijk. 28 Jr. en J. van Zanten, 25 jr.; E. M. G. P. Chalan- ton, 51 Jr. en M. J. FiUekes. 36 jr.; L. F. de Ronde, 36 Jr. en J. M. Wan- sink, 26 jr.; B. Hoekstra, 24 jr. en L. B. Rademaker, 21 -jr.; H. B, Erke- lens, 31 jr. en M. H. Halvaxj 21 jr.; H. Kadlks, 21 jr. en C. Janse, 19 jr.; M.'C. Maan, 22 jr. en A. van Otterloo 23 jr.; E. H. G. Heilbron, 39 jr. en S. A. de Graaft 21 jr.; H. H. Veldho ven, 24 jr. en G. Molendijk, 24 jr.; W. Schram, 28 jr. en E. Stoorvogel, 24 jr. G. de Graauw, 63 jr. en A. J, Otten- <le jeugd dinsdag 5 januari in het clubhuis terecht. De deelnemers gaan zelf een bont programma verzorgen. Woensdagtenslotte is er voor de jongens en meisjes om half tien een vijfkamp, waarvoor enkele vardige prijzen beschikbaar zijn. Om twee uur begint de sluiting van het vakantie- program. waarbij als hoofdfilm „Kalle en de diamantsmokkelaars" wordt vertoond. In het clubhuis is die avond het nieuwjaarsbal voor de werkende jeugd, waarvoor „René en de Alliga tors" de muziek, verzorgen. (Van een onzer verslaggevers) Getuigen van een ongeval, dat donderdag omstreeks 10.45 uur plaats vond op de oversteek aan de Gerrit Verboonstraat en waarbij de 83-jar. H. van Ess uit "de Zalmstraat 30 ge wond raakte, worden verzacht zich te metden aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat. De bejaarde man werd bij het oversteken aangereden door een bromfiets, die in de richting van. de Oranjestraat reed. De bromfietser ongeveer 25 jaar oud, gekleed in een lichte regenjas, glad achteroverge kamd haar en berUder van een Kapteln Mobylette is na het ongeluk zonder stoppen doorgereden. De heer Van Ess is met een bek kenfractuur per GG en GD naar het gemeenteziekenhuis gebracht en daar opgenomen. Wegenbouw op Niauvi-Gui- nea. Een nieuwe 'autoweg van V/aigo naar Ajamaroe zal bin nen twee jaar zijn voltooid. Op .■.■j-eem-pneupiatische fidmer. na.' ingaat alles «met handjeracht, Op ''■„de bovenste foto'llc steiger vdri Waigq,. icaar de boot meUvoed- 4'ëeDhiobr dc arbeiders a&iüagt, Daaronder is men aan het wortels ruimen, nadat de zware bomen zijn gerooid. Dit karmei is een typisch voorbeeld van de veranderende maatschappij op Nir.uio-Gu.inea. waar steeds meer betaalde ar- beid voorkomt. Er wordt nog de aandacht op ge vestigd, dat, evenals dc vorige week, de weekmarkt op het Broersveld deze week op donderdag (31 december) in piaats van op vrijdag zat worden ge houden. Jaudon, la 31an de decembro. Kom- preneble ne okazos klubvespero. La unua kunveno en la nova jaro okazos ce kdo Letsch Amuzan silvestro- vesperon. Mevrouw R. K.-M. heeft aan gifte gedaan van diefstal van haar fiets, die niet op slot voor de Hema stond. J. A. Th. B. meldde, dat in een cabine in het sportfondsenbad een bedrag van vijf gulden uit zijn jas is ontvreemd, terwijl M. K. zeven envijftig cent'miste. E. J. A. A. deed aangifte van'diefstal van zijn brom fiets. die op slot aan de Nieuwe Ha ven had gestaan. In de nacht van zaterdag op zon dag is door - de Vlaardingse politie op de Maassluisedijk te Vlaardingen een man aangetroffen die tot zijn middel onder de modder zat. Bij nader onderzoek bleek de man een 22-jarige matroos te zijn, die een met Rotterdamse bagger opgespoten stuk land had willen doorlopen om daardoor de weg af te snijden en vlugger bij zijn schip te komen. De matroos kon na zich op het poli tiebureau te hebben schoongewlst de weg naar zijn schip vervolgen. dat geleerd. Want ook langs som- mige wegen en bij ons hotel in Hollandia werd op deze manier gewerkt. En dan zal de praktijk toch wel leermeesteres zijn geweest. Toch heb ik we wei afgevraagd, in hoeverre de Nederlands-Nieuw- Guinese economie in haar grondves ten zou worden geraakt als deze gras sprieten nu eens niet gehalveerd wer den!! Maar misschien gaat het niet om de economie, maar om de stabi liteit van het gezag. Want ais deze plantsoenarbeiders nu eens niet dit werk doen, wat doer, ze dan? Welke andere arbeid is hier? Die is niet eenvoudig te vinden in deze wereld, die in een enorm tempo werkelijk revolutionair overgaat van een primitieve agrarische mi- verrorglngsmaatschappij In een ruil- maatschappij; waarin meij^ geld modi?' heeft, dat verdiend moet'worden en waarvoor dus betaalde arbeid no dig is. Biak is niet alleen vlieghaven, er is ook een marinekamp. Op de samen stelling van de bevolking heeft dat Invloed, ook op het karakter van de i plaats. Er moeten werkkrachten komen, ook van wat grotere ontwik keling, er moeten htdzsn gebouwd worden en kantoorgebouwen. Onmiddellijk valt het de bezoeker op hoe groot de veranderingen zijn, hoeveel nieuwe huizen, nieuwe stra ten, nieuwe toko's er in de laatste paar jaar bijgekomen zijn. Ook voor de Papoea's zijn behoorlijke huizen gebouwd niet te vergelij ken met de primitieve behuizingen in de kampongs van vroeger -- al zijn ze niet groot. Maar de hulzen voor de Europeanen zijn evenmin groot. De tijd van. 'zo veel* huisbedienden voor enkele gul dens in de maand is voorbij; de Europese huisvrouwen moeten ook zelf stevig de handen uit de mouwen steken. Naar mijn indruk varen ze daar zeer wel bij en niet alleen zij zelf, maar evenzeer de gemeenschap ais geheel. Een gemeenschap, waarin ook de vrouwen werkelijk werken, lijkt mij heel wat gezonder dan een ge-' meenschap, waarin dit werken be staat in visites maken en ontvangen, over elkaar en anderen en over niets praten en stand ophouden. Bovendien blijkt, dat niet waar is, wat men vroeger meende, nl. dat de Europese vrouw in dit klimaat niet werken kan. Onze Europese vrouwen zijn gelukkig veel flinker gebleken dan het bleke wezen dat in de kolo- oiale tijd als ideaal gold. In de Jap penkampen hebben zij daarvan tal loze blijken gegeven- Toen is eveneens gebleken, dat de Europese mannen onder de tropen zon tot lichamelijke arbeid best In staat waren. Toen het moest! Wat dit aangaat Is het kolonialisme voor bij: voorgoed. De voorzitter deelde terstond nadat de uitslag bekend was, deze aan de aanwezigen mee mes een, voor mij wei onverstaanbaar speechje, maar op zo rustige, welsprekende wijze, ten slotte de gekozenen gelukwensend met bun nieuwe functie, dat vele voorzitters van Nederlandse stembu reaus hem dit niet zouden nadoen. Deze voorzitter was een dorpshoofd, dus een Papoea, een keurig, kittig mannetje, dat blijkbaar geen plan kenkoorts kende, ondanks de aanwe- righeid van resident en assistent-re sident en van heb bezoek uit Neder land. De verkiezing werd bovendien bijge woond door een vertegenwoordiger van het bestuur van Australisch Nieuw-Guinea, die als waarnemer op trad. Ik zat naast de resident, de heer Veldkamp, wiens mening ik omtrent de uitslag van de verkiezing vroeg; in de andere districten had de ver kiezing al eerder plaatsgehad, zodat nu de streekraad compleet was. Zijn oordeel was gunstig, ai waren misschien wel. enkele perdsonen ge kozen van wie het niet verwacht werd en waren dus enkelen uitgevallen, op wier verkiezing gerekend was. Deze verkiezingen hebben geen politiek karakter. In het algemeen Aan de Rotterdamsedijk ontstond zaterdagmorgen om half een een gecompliceerde aanrijding, waarbij drie personenauto's, een taxi en een bus waren betrokken. De personenauto's en de taxi re- hoff, 60 jr.;J. Lindeman, 26 jr. en den achter elkaar in de richting Rot- J P - Jurgens, 20 jr. I terdam, toen de eerste wagen, be- Ondertrouw'd: D, den Boer, 27 jr. 'stuurd door de bloemist G. S. uit A F Cazemier, 25 jr.; J. H. M. van j Rotterdam, rechtsaf wilde slaan en Kessel, 26 jr. en W. A. van den Berg,1 daartoe uitweek. De volgende auto's 21 jr.; M. C. Vavier. 22 jr. en M. Jaspers, 22 jr.; G. Warnawa, 23 jr. èn P. E. Vos, 17 jr. Geboren: Rudolf H., z. v. R. H. van der Wal en J. Jansen; Adrlaan,' z. v. A: Faling en J. Bosman; Elisabeth, d. v. H. J. L. Bröbling en J. Winters wijk; Maria A. E., d. v. J. A. Advo- kaat en M. J. Heijblom; Jan Dave, z. v. F. P. de Jong en E. M. van der Bijl. Overleden: W. Lagerwejj, 66 jr. remden maar botsten daarbij tegen elkaar. De taxi, bestuurd door de 25-jarige Chr. J. A. de Haas uit Rotterdam, week nu naar links uit en vloog daarbij tegen de voorzijde van een autobus die uit da richting Rotter dam kwam. De chauffeur van de bus, J. O, Paans uit Rotterdam, vloog tegen de voorruit en kreegeen buil. D« taxichauffeur werd ernstig ge wond. Hjj heeft waarschijnlijk een schedelbasisfractmir en ts door de GG en GD naar het Gemeentezie kenhuis gebracht. Zijn toestand was vanmorgen redelijk wel. Een buspassagiere, mevrouw J. M. Somers-van Rooij, kiee^ oen lichte hersenschudding en is door de GG en GD naar haar woning vervoerd. Een andere buspassagier Uep een neusbloeding op. De toedracht van het ongeval, is nog niet geheel duide lijk en de politie verzoekt daarom Door een gelukkige omstandigheid waren wij in de gelegenheid de ver- De achttienjarige A. uit Den Haag werd gisteravond door de Delftse politie aangehouden toen hjj zonder licht op een bromfiets door Delft reed. Toen de politie hem aan de tand voelde, bleek de bromfiets in Den Haag gestolen. De jongeman zei, dat hij de brommer in Den Haag had weggenomen om zich naar Schiedam ts spoeden, waar zijn eigen bromfiets was gestolen. Het feestelijk karakter van het kerstconcert in de Grote Kerk werd zowel bereikt door de talrijkheid van de toehoorders als door de behoor lijke prestaties van de verschillende koren en instrumentalisten. Het koor Eben Haezer uit Rotterdam beperkte zich tot betrekkelijk eenvoudige zet tingen van kerstliederen, die zijn dirigent L. Eringa bekwaam leidde. Het Schiedams Christelijk Man nenkoor heeft goede eigenschappen; een heidere, gecultiveerde klank en een behoorlijke koordiscipline. Diri gent Jan van der Ree dient dan ook als voornaamste zorg te hebben de toonzuiverheid, die in deze grote ruimte soms in de verdrukking kwam. Het kamerkoor en -orkest van Laurens van Wingerden, die samen werken onder de naam Rotterdams Barokensemble, hadden het zich niet gemakkelijk gemaakt door de keuze van het Te Deum van PurceU. Niet alle koorleden, die geroepen waren kleine ensembles of zelfs solo te zin gen, waren tegen hun taak opgewas sen. De grote ensembles waren daaren tegen voortreffelijk, en van onze zitplaats af gehoord sloot ook het geheel uitstekend, met inbegrip van het orgel. Een bijzonder moei lijke opgaaf voor de helaas niet met name genoemde organist, en wanneer in andere delen van de kerk een schijnbare ongelijkheid mocht zijn opgetreden, is daaraan de snelheid van het geluid en niet de betrokken musicus schuldig. Orgelsoli werden nog gespeeld door Jacq. P. Eekkers. die de mogelijk heden van zjjn instrument prachtig wist uit te bulten, en door Ary J. Keüzer, die in dit opzicht nauwelijks voor hem onderdeed. Het programma werd omlijst met samenzang, waar aan fraaie tegenstemmen van de koorzangers een bijzonder reliëf ver leenden. RIEN OUWERKERK waren jonge mannen gesozen <S«'J vrouwen dus, hoewel de mogelijkheid daartoe wel bestond) en wat belang rijker Js en tevens merkwaardig mag heten: mannen met een behoorlijke ontwikkeling. De beide gekozen Bos- nikse afgevaardigden rechtvaardig den naar net uiterlijk deze kenschet sing volkomen. Deze streekraad is nu gestart met een redevoering van de gouverneur van Nederlands-NIcuw-Guinea, dr. F. J. Flatteel. Hoe zal hij de vrij grot® bevoegdheid, die hem is gegeven, gaan gebruiken? De ervaringen, die hier worden opgedaan, zullen natuurlijk worden benut bij verdere uitbreiding van het zelfbestuur. Maar nu komt ook aan de orde het zelfbestuur van het gebied als geheel. Het is noodzakelijk, dat daarvoor binnen korte tijd een vorm wordt ge vonden, die bevrediging schenkt en die praktisch hanteerbaar is. We verkeren daarbij in een min of meer tragische situatie; gelet op de algemene ontwikkeling van de autochtone bevolking komt deze in voering misschien een generatie te vroeg- Maar ais we langer dan een paar jaar wachten, dan zija we voor goed te laat! Het is mij gebleken, dat men de ontwikkeling in de wereld, met name ook in Afrika, zeer we! kent. Welis waar geldt dat dit slechts voor een dunne schil van de bevolking, doch dat is minder belangrijk. Belangrijker is dat wij bin nen zeer weinige jaren hier voor moeilijke problemen ko men te staan, als wij er niet in slagen aanvaardbare vormen van zelfregering te vinden. Daarbij zullen Europese des kundigheid en ervaring dus bij voorkeur Nederlandse des- kundigheid en ervaring on mogelijk gemist kunnen wor den. Dit wordt ginds zeer goed begrepen. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Vlaardingen geven de gemeenteraad „in overweging" te besluiten aan het gemeentepersoneel over het vierde kwartaal van 1959 een uitkering ineens toe te kennen van twee cent per kind per dag op de voet van de door de minister van Binnenlandse Zaken voor het rijks personeel gegeven richtlijnen. Deze uitkering ineens houdt ver band met de afschaffing van de sub sidie op melk'per 1 Januari.'Het.-rijk is van plan om voor het overheids personeel soortgelijke voorzieningen te treffen als voor de..werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Met ingang van 1 januari zal de verhoging in de tijdelijke kindertoe slag worden opgenomen. Tevens wordt in deze toeslag opgenomen een be drag van 10 cent per dag per kind ter vervanging van de duurtetoeslag en een verhoging van twee cent per dag per kind voor de eerste drie kin deren en van drie cent voor elk der volgende kinderen in verband met de huurverhoging van I april 1960. Een vlamvattende kerstboom maak te zaterdagmorgen in de Piet Hein- straat 17 te Delft een abrupt einde aan de kerstvreugde van enkele kin deren die onder de kerstboom met lucifers zaten te spelen. De vitrage, de overgordijnen en de versiering gingen in de vlammen op. Toen de brandweer ter plaatse arri veerde hadden de huisgenoten het vuur al geblust. LEERDAM. De heer S. van Kleii. die samen met de heer A. de Groot na de geweldige explosie op 25 no vember bij de Leerdamse Gasfabriek, met ernstige brandwonden in bet ziekenhuis werd opgenomen, mocht donderdag het ziekenhuis verlaten. De toestond van monteur De Groot is van dien aard. dat ook hjj wel spoedig naar huis terug mag keren. De uit Engeland geboortige filmregisseur Edmund Goulding is op 24 december in Hollywood tijdens een operatie gestorven. Hij was 68 jaar. Tijdens de laatst gehouden be stuursvergadering van ae Vlaardingse IJsclub is tot secretaris benoemd de heer J. H. de Kluyver. Tot nu toe waren de secretaris- en penningmees tersfunctie gecombineerd. De porte feuilles werden beheerd door de heer A. Maat. (Van een onzer verslaggevers) Ktweede zijn te Rotterdam twee bouwketen uitge brand, een aan de Schiestraat en een op pier 8 van de Waalhaven. De eerste bouwkeet (van Van Vliet en Van Duist) raakte in brand door hitte-ultstraling van een kachel. Be halve aan de keet was er schade aan bouwmaterialen en gereedschappen, to totaal voor ongeveer tienduizend gulden. De brand werd onder leiding van brandmeester H. Dekker geblust met twee nevelstralen en een straal op de waterleiding. Aanwezig waren de G 7 en bluseenheid 311. De tweede keet was het eigendom van de gemeente Rotterdam en als directiekeet in gebruik, bi) da bouw van de nieuwe elektrische centrale. De oorzaak van deze brand Is onbe kend. Er was voor zesduizend gulden schade aan kantoormeubilair, elek trische verwarming en tekenmate riaal Onder lpidlng van brandmeester J. van den Berg werd het vuur ge blust met twee neve'.stralen en twee stralen op de waterleiding. Aanwezig waren de K 9, de bluseenheid 711 en de.G 8. Door baldadigheid van de Jeugd raakte eveneens zaterdag een spoorwegwagon op het emplace ment aan de Marconistraat in brand. Er gingen twintig stort bakken verloren. Onder leiding van brandmeester A G. Corbeth werd het vuur geblust met een nevelspuit en een straal op de waterleiding. Aanwezig waren de G 3 en de bluseenheden 432 en 431. De Deense beeldhouwer Holger Wederkineh is op 73-jarlge leeftijd in Kopenhagen gestorven. Volgens een officiële mededeling m Amman Is een spiOuage-organi- satie ten behoeve van Israël ontdekt, waarvan een aantal leden Is gear resteerd. De organisatie zou agenten ui een aantal Arabische hoofdsteden hebben.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1