Toto en Sportnota gelijk behandelen maastrichts NVSH-film niet voor TV Tlieun v. d. V. 5 januari voor Hof PRINCE In Zeeland eerste met vrije womngvei Eerste Kamer ook boos over gang van zaken ELBE werd met kerst verlost van tros Welke auto heeft spatlap nodig? Meer doden in verkeer Bossen niet afgesloten m zoom Vermeer op 6oudejaarsavond Jeugdige knaap randt vrouw aan in Arkel Scooterrijdster overleden na val LOONGRENS NU REEDS VERHOOGD DE Ontvangst bij staatsiehezoeken Hl Incasseerder gearresteerd Reeks defecten oorzaak ramp met Mariner Jaar cel voor directeur J. Roorda nam afscheid van congres MEER PENSIOEN VOOR GEVALLEN ZEELIEDEN G HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) 'Wij hebben waardering voor de mensen die uit principiële overwegingen tegen een sporttoto zijn. Maar dit respect kun nen wij niet opbrengen voor degenen, die de zondigheid van een toto tot een prijs van 25.000 gulden willen terugbrengen." Dit zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, gisteravond op een stampvolle bijeenkomst, ter gelegenheid van de jaarwisseling georganiseerd, in Marcanti door de federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid. PETRUS REGOUT 'isïtë' AARDEWERK W Oorlogsschadevergoeding geen inkomstenbelasting De meest doordachte sigaret Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret verenigd EEN LAURSWS PRODUCT Maandagavond is de Neder landse sleepboot Elbe op eigen kracht triomfantelijk de ha ven van Honoloeloe binnen ge stoomd na een adembenemend avontuur op een door de storm gegeselde Grote Oceaan. TJAN.1960: DENK OM PE VERPLICHTE SPATLAPPEN VOOR UW AUTO Mooi cadeau Weer op weg Besloten gebied Bniteukansje gaat niet door - collega verzon lotnummer Kritieke periode Sell rootaf faire De heer Vermeer voimI het nodig de toto in de Kamer tegelijk te be handelen met de Sportnota, opdat degenen die weigeren de toto zijn volle kans te geven in de gelegenheid •/ouden worden gesteld daartegenover de noodzakelijke subsidies voor de sport beschikbaar te stellen. Met daverende instemming werden deze woorden van de partijvoorzitter Advertentie I.M. zou trots zijn >vé'. Petrus Regout legde 125 jaar gele den in Maastricht de grondslag van de aardewerk-industrie. Thans de N.V. Sphinx-Ccramique, een bedrijf van meer dan 4000 wer kers. •Hier begint de triomftocht 'van Maastrichts Aardewerk over heel de wereid. Ook het moderne Maastrichts aar dewerk wordt hier volgens de nieuwste methoden gemaakt. Vakkundige ontwerpers garanderen een verantwoorde vormgeving en een decoratief kleurenspel. De technische outillage staat borg voor kwaliteitsproducten. Het is waardewerk waarop Petrus Regout trots zou zijn. Let op deze merken, dan heeft U een goed product.- maar dan natuurlijk van de «.v. KONINKLIJKE SPHINX-CÉRAMIQUE Yffl PETRUS REGOUT MAASTRICHT J (Van een onzer verslaggevers! De rijkspolitie te Arkel heeft In samenwerking met de Gorkumse politie een jongeman aangehouden die vorige week op de Kanaaldijk te Arkel een 20-jarige vrouw heeft aan gerand. Het bleek de 14-jarige leerling- banketbakker T. J. W. van H. uit Gorkum te zijn. De knaap, die ouder dan veertien lijkt, is na gehoord te zijn. naar huis gestuurd. De kinder rechter zal over zijn lot beslissen. (Vervolg van pag. 1) De centrale filmkeuringscommissie heeft indertijd het predikaat „cultu reel" toegekend aan Kringloop en ook de katholieke filmkeuringscom missie had geen bezwaren tegen ver toning ervan voor personen boven 18 jaar. De televisiesectie van de VARA had al in september 1958 interesse, zo deelde de NVSH ons nog mee. Reeds de toenmalige staatssecretaris echter liet weten dat hij vertoning voor de t.v. ongewenst achtte. Met het oog op de onduidelijke po litieke situatie in die dagen liet de VARA de zaak voorlopig rusten. Maar in november Jl. richtte zü of ficieel een verzoek tot mr. Scholten. De NVSH heeft tegen de gang van zaken met kringloop geprotesteerd. Het hoofdbestuur verklaarde tegen over ons zeer erkentelijk te zijn voor de „bezorgdheid" van de staatssecre taris. Hij wil dc film juist in be scherming nemen tegen een onjuiste instelling van het publiek, maar wel licht is hem ontgaan, aldus de NVSH. dat deze verkeerde houding juist het gevolg is van een gebrek aan goede seksuele voorlichting. Waar kan men een geschikter plaats vinden voor een zo Intiem on derwerp dan de huiskamer met zijn beslotenheid En waarom wordt juist in dit geval de gebruikelijke waar schuwing ten opzichte van jeugdige kijkers onvoldoende geacht Nederland wordt steeds vaker op geschrikt door rechtszaken waarbij misvormde seksualiteit en liefdeloos heid van ouders een grote rol blijken te spelen, zo merkt de NVSH ten slotte op. ..Daarom is goede voorlich ting, die doordringt in alle geledin gen van het volk, een zaak van al gemeen belang.". (Van een onzer verslaggeefsters) De 36-jarige mevrouw W. Popijus uit Dordrecht is, nadat zij gister middag in Meerkerk met haar scooter geslipt cn gevallen was. vannacht in het ziekenhuis te Gorinchem over. leden. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt provincialeweg-rijksweg, vlak bij de Bazelbrug.- Het 7-jarig dochtertje van' hef slachtoffer, dat achterop de scooter zat, werd niet gewond. door de geestdriftig gestemde bijeen komst onderstreept-. Het conservatisme, dat in ons land in opmars is aldus de heer Vermeer heeft een zorgwekkend aanzien gekregen door een pers campagne die met politiek niets, maar met het bekladden van men sen alles te maken heeft. Bjj zijn kritiek op het optreden van het kabinet-De Quay, zei de heer Vermeer, dat de Partij van de Arbeid niet zal nalaten scherp en duidelijk aan te tonen op welke wijze er door dit gezelschap wordt voortgemodderd. Het ergste ervan is echter, dat door dit optreden de democratische ver houdingen in. gevaar komen. Er wordt, aldus de partijvoorzitter, een stuk gezag gedevalueerd, waarvan de schade in geen jaren te herstellen zal zijn. Hij wekte zijn gehoor op om 1960 in te gaan met de gedachte, dat dit alles moet veranderen. Het kan anders, zo besloot hij, met de Partij van de Arbeid. (Van onze parlementsredactie) In vervolg op de voorgestelde ver hoging van de toeslag op de pen sioenen van verzetsslacfatoffers, heeft de regering nu ook een ontwerp tot verhoging van de toeslag op pen sioenen van zeelieden-oorlogsslacht offers bij de Tweede Kamer inge diend. Voorgesteld wordt de toeslag, die thans 36.5 pet bedraagt, tot 64 pet te verhogen. De vaste commissie voor ambte narenzaken en pensioenen uit de Tweede Kamer drong er in juni 1957 op aan de pensioentoeslagen eens te bezien. Een toeslagpercentage van 36.5 pet bleek toen geen genoegzame voorziening te zijn. De Buitengewone Pensioenraad en de Stichting 1940— 45 stemden met de voorgestelde ver hoging tot 64 pet in. De verhoging sa! terugwerkende kracht krijgen tot 1 januari 1959. De kosten verbonden aan de ver hoging worden geraamd op 11.5, mil joen gulden per jaar. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag 5 januari zal de 36-jarige barkeeper Theun van der V. zich voor het Amsterdamse gerechtshof moe ten verantwoorden wegens de rel, die zich eind juli 1958 heeft voorgedaan in Kees Mandcrs' cabaret Het Uiltje aan het Thorbeckeplein. De rechtbank veroordeelde de bij die gelegenheid door Manders knock out geslagen Van der V. wegens lo kaalvredebreuk tot vier maanden ge vangenisstraf. waarvan twee maan den voorwaardelijk en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering met toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme. De rechtbank achtte met de offi cier van Justitie mishandeling van de zangeres Zwarte Riek <"nu Riek Jansen) niet bewezen. De officier, die zes maanden en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling had geëist, tekende appel aan tegen het rechtbankvonnis. Dit von nis is nog niet in kracht van ge wijsde gegaan, zodat Van der V. zich •nog op vrije voeten bevindt. (Van-ónze sociaal-econ. redactie) Met ingang van 1 januari 1960 mo gen de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering de loongrens voor de ziektewet, de werkloosheidswet, de invaliditeitswet en de verplichte zie kenfondsverzekering op 7450 gulden stellen. Deze grens is nu 6900 gulden. Door de verhoging zullen dus de werknemers met een loon van 6900 tot 7450 gulden ook in de genoemde sociale voorzieningen worden opge nomen. Voor deze verhoging van de loon grens moeten nog wetsontwerpen worden ingediend. De Sociale Verze keringsraad heeft er etchter geen bezwaar tegen, dat van l januari a.s. af gehandeld wordt alsof de wijzi gingen reeds in de diverse wetten zijn aangebracht. Hetzelfde geldt voor de dagloon grens. dat is het maximumbedrag waarover premie betaald wordt en waarover uitkeringen worden gege ven. Dit bedrag wordt van 19 op 20 gulden gebracht. (Van onze parlementsredactie) Tegemoetkomingen wegens ernstige materiële oorlogsschade of- wegens door Indonesië niet gehonoreerde vorderingen zullen zijri vrijgesteld van inkomstenbelasting. Dit deelt drs. Korthals als minister van Buitenlandse Zaken a.i. in een orief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mee. naar aanleiding van vra gen dienaangaande, die de kamer leden mej. Ten Broecke Hoekstra en mr. De Graaf minister Luns in no vember hebben gesteld. Advertentie I.M. (Van onze parlementsredactie) In Zeeland, zo staat wel vast, zal de eerste proef worden ge nomen met het buiten werking stellen van de Woonruimtewel- 1947. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, deelde vorige week in de Tweede Kamer mee dat overleg' over een dergelijke proef reeds gaande is. Wanneer de Woonruimtewet-1947 buiten werking is. zal het huren van een woning ten dus ook de verdeling van de woonruimte) nog slechts een kwestie zijn tussen huurder en verhuurder. Daarmee keert men terug tot de vooroorlogse toestand. DEN HAAG Londen Brussel Geneve Wiesbaden Eüsabethville Montreal Ria de Jenelr# (Van onze parlementsredactie) Ook de Eerste Kamer is er ontstemd over, dat de kamerieden nimmer worden betrokken bij door de regering georganiseerde plechtigheden, zoals staatsiebezoeken. Zij maakt dit kenbaar in het eindverslag over de begroting van hoge colleges van staat en kabinet der Koningin. Vele leden zijn niet tevreden met hetantwoord dat minister Toxopeus over deze zaak aan de Tweede Kamer heeft gegeven. Volgens vele leden wordt te weinig rekening gehouden met het onderscheid tussen Koning, ministers en Staten-Generaal. Zü hebben' de indruk dat regering en ministerraad worden vereenzelvigd. Met name zijn deze leden er ont stemd over, dat bij. staatsiebezoekw. op de tweede dag 'de ministerraad alléén als gastheer optreedt en dat ïi&•if-*»' (Van een speciale correspondent) Kapitein ATie Poot-, een 42-jarige vueekamoscheoen de Mission Bay kapitein Boot ook de lijn niet de Vlaardinger die zmh sober em zonder de Guadalcanal, met ieder acht Mission Bay te kappen. Hij slaagde stemverheffing uitdrukt, heeft er Nederlandse runners, in een storm erin de vliegkampschepen binnen ge verslag uitgebracht van £e 'weder- geraalct op ongeï8er 1300 mijl ten zichtsafstand te houden, waardigheden va» de 42 HoUanders. h' die met twee vliegdekschepen op weg eesten van Hawaii. waren naar de Japanse sloper. Op 16 december knapte er een £gg Je TUlV 'Wij hebben geen enkel SOS-scin tros die tot overmaat van ramp on- gegeven, want wij bevonden ons niet wrikbaar in de schroef van de Elbe ,.„°TT°^n^nhnnrisve^Rir.)isrd S noM^enïmie^k^o?nzLk^n raakteVe martuiSen slingerden Edwards in zicht. Dit vaartuig bleef nShittr^n hulpeloos op de hoge golven heen en een oogje in het zeil houden totdat yeueuren. op 18 december het vliegkampschip Hulpeloos nel bleek dat de kabel van de Bonhomme Richard arriveerde. De Elbe, met 26 Nederlandse r.ee- Guadalcanal het begeven had. Om lui aan boord, was met twe* kleine een botsing t« voorkomen besloot te deze hoogte méér don 5^5 van de a fsfand owr A dan moet men spat- kippen aanbrengen (Van onze verkeersredacteur) TVelkt automobilisten moeten zor gen. dat zij 1 januari spatlappen heb ben aan hun achterspatborden? De formule lijkt nogal ingewikkeld, maar in de praktijk valt het mee. 31 en moet even een verticale en een horizontale meting doen. Verticaal wordt gemeten de afstand van de onderkant van het spatscherm tot de straat. Horizontaal wordt ge meten de afstand van die onderkant (van het achterste punt af genomen) tot de achteras. Is nu de zo gevonden hoogte meer dan tweevijfde van de gemeten lengte, dan moet een spat- lan worden gemonteerd. .Bij het meten mag de auto met oeladen zijn, maar er mag wel een bestuurder in zitten. Men moet meten op een vlak wegdek. Scooter* rn motorfietsen behoeven reen «patlappen te bphben en even min lijn zij nodig voor auto's die niet harder kunnen dan twintig kilometer per uur en motorvoertuigen zonder volledig koetswerk. Om het wat gemakkelijker te ma ken. noemen wij hier de merken, waarvan de standaarduitvoering zeker vraagt om spatlappen: Citroen DS 19 en ID 19, DAB 600. Fiat 600. 500 en 1100, Ford vrijwel alle wagens (Zephyr, Taunus, Ang- lia en Consul), HUlman Mlnen. Jagu ar 2.4, 3.4 en 150. Lloyd 600. Mer cedes 190 SL. 180 en 190. Morris Minor 1000. Moskvitch, Porsche, Re nault Dauphine en Domaine, Simca Aronde. Ariane en Vedette Beau- Jieu, Studebaker Lark, Sunbeam Ra pier. Vauxliall Cresta cn Velox, Vespa 400 en Volkswagen. Geen lappen zijn in het algeaww® nodig voor Atartón, Opel, OhmMiat Renault-4, Door middel van helikopters wer den van dit vaartuig uitrustingsstuk ken overgebracht voor het vrijmaken van de schroef. 'Ondanks de pneu matische zagen en de speciale snij- werktuigen konden wij het niet red den. De zee was te ruw. Maar,' zo voegde kapitein Poot er glimlachend aan toe, 'toe kregen een paar kalkoenen en ook de man nen op de slepen werden niet ver geten.' "Er kwam zoveel water over dat het te gevaarlijk; was nog aan boord te werken. Wü wachtten toen maar op de Moctobt. een Amerikaanse marine sleper. Die arriveerde 19 december en nam ons een paar dagen op sleeptouw. Zodra het weer wat opklaarde het was nog steeds niet goed de den vier duikers van de Moetobi een poging om de schroef vrij te maken. Het lukte niet. Maar de volgende dag. en dat was Kerstmis, slaagden zij erin de schroef geheel Vrij te maken. Dat Idas het mooiste kerstgeschenk. Een uur later was de Elbe op eigen kracht op weg naar Honoloeloe. Onderweg kwamen wij nog de Oost zee tegen., we namen post over. De Oostzee is met een ander Ameri kaans vliegkampschip eveneens op weg naar Japan. Kapitein Poot la al 29 jaar op tee, waarvan elf als kapitein. Hij heeft een vrouw en drie kinderen. Van Honoloeloe zal hij twee Ame rikaanse afgedankte vliegfcampsche- pen naar Japan brengen. Deze twee zijn achtergelaten dooi de Nederlandse sleper Clyde, die de Guadalcanal en de Mission Bay heeft opgepikt om ze verder te brengen. dan slechts de kamervoorzitters (en dan nog als gast) worden uitgeno digd. Vee! beter zou het volgens deze vele leden zijn, als ministerraad en pdrlement samen als gastheer zou den optreden bij dergelijke gelegen heden. Dan zouden ook niet alle ministers voorrang hebben op de kamervoor zitters, maar slechts de minister president, de vice-minister-president en de minister van Buitenlandse Za ken. suggereren deze leden. Van an dere zijden verklaarde men zich met de hoofdlijnen van het betoog te kunnen verenigen. De Groninger recherche heeft in samenwerking met de politie te Ha ren de 33-jarige incasseerder J.. V, uit Glimmen aangehouden. Hü wordt verdacht van verduistering van 2000 ten nadele van de RVS Levensver- zekeringsmaatschappü N.V. Rotter dam. Hij is ingesloten en zal ter be schikking van de Justitie worden ge steld. Met de woonruimten-et 1947 werd de colleges van burgemeester en wet houders van de gemeenten een (orse zeggenschap gegeven over de ver deling van de woonruimte. Niemand mag een woning betrekken zonder uit drukkelijke schriftelijke toestemming van het college. In vele gemeenten is men niet steeds tevreden over de toepassing van de wet. Met name in kléine ge meenten worden we! eens andere nor men aangelegd voor de toewijzing van een woning, dan in de wet zijn vast gelegd. Soms hanteert men de be voegdheid om personen met een an dere religieuze of ooiitieke overtuiging te weren. Met het ophef ten van de wet wil de regering vooralsnog zeer voorzich tig zijn. Van de mogelijkheid om bij koninklijk besluit de wet voor be paalde gemeenten niet van toepas sing te verklaren (art.. 31) wil nien dan ook alleen gebruik maken als men er zeker van is daardoor niet- een stroom van nieuwe woningzoeken- (Van een onzer verslaggevers) In de eerste tien maanden van dit jaar zijn in Nederland 1372 mensen bjj verkeersongevallen om het leven gekomen. Volgens de voorlopige cij fers van het CBS gebeurden er in deze periode 125.000 verkeersongeluk ken het aantal gewonden bedroeg 37.200. In vergelijking met de cijfers over dezelfde periode in 1958 steeg het aantal ongevallen met 9 pereent, het aantal doden met 2 percent en het aantal gewonden met 10 percent. Een vergelijking over drie jaren leert, dat in 1958 en 1959 het aantal overleden slachtoffers In deze tien maanden lager is gebleven dan in 1957, voordat op 1 november van dot jaar de 50 km-snelheidsgrens in de bebouwde kommen werd ingevoerd. (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris De Jong van De fensie heeft een vervolg-antwoord gegeven op vragen van het Tweede- Kamerlid Ritmeester (v.v.d.) ovet het ongeluk met een Martin Mariner bij Goa op 10 juni, dat acht leden van de Kon. Marine het leven kostte. De conclusie van het. onderzoek is dat het ongeval werd veroorzaakt door het defect raken en stoppen van de stuurboordmotoren en het niet werken van de afwerpinrichting van de benzinetanks in de bommen- ruimte. De snelle opeenvolging van gebeurtenissen liet de vlieger onvol doende tijd van handelen. Het onderzoek van de zwaarbescha- digde motoren en enige delen van de uitrusting wordt nog voortgezet. Het is niet waarschijnlijk dat een definitieve conclusie over de techni sche oorzaak van het uitvallen van de motor mogelijk zal zijn; zo zegt de staatssecretaris. den naar de uitgezonderde gemeenten te leiden. Op het departement van Maat schappelijk Werk heeft men voor het zoeken naar proefgemeenten dan ooit duidelijke richtlijnen. De ideale si tuatie zou zijn een groep van enkele gemeenten, waar geen woningtekort meer is. die niet ver van elkaar lig gen en in een gebied dat enigermate besloten is. Zo'n situatie is in Zeeland het ge makkelijkst te vinden. Op 1 januari 1959 was er in 67 van de 101 Zeeuwse gemeenten geen statistisch woning tekort meer. Gezien de afgesloten heid van de Zeeuwse eilanden behoeft men voor een min of meer massale U'4): uit- de gebieden met grotere wo ningnood naar Zeeland niet te vrezen. Het is dan ook wel zeker, dat men hier het eerst naar de vooroorlogse toestand zal terugkeren. Op het eerste gezicht lijken er ook in Noord-Holland (boven het Noord zeekanaal) en in Zuid Holland (op de eilanden) wel gebieden te vinden, waar een proef kan worden gewaagd. In Noord-Holland hadden 48 van de 120 gemeenten op 1 januari 1959 geen statistisch woningtekort meer. In Zuid-Holland 36 van de 171, Andere proefgebieden kunnen ze ker ligen in Groningen en Friesland, Volgens minister Klompé wordt de kwestie reeds met Gedeputeerde Sta ten van de betrokken provincies be sproken. Overleg met de gemeente besturen zal daarop volgen. (Van een onzer verslaggevers) In het nationale park Veluwezoom (ten noorden van VelpDe Steeg Dieren) zullen geen bossen voor publiek worden afgesloten om de herten zodoende rustgebieden te verschaffen. Dit deelde mr. H. P. Gorter, directeur van' de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten mede. toen hij actuele en natuurbe- schcrmingsproblemen besprak tijdens het congres van de NJN (Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie), dat in Deventer wordt gehouden. Onlangs heeft een commissie een rapport over 'Hcrtenreservaien' uit gebracht aan de minister van Land bouw en daarin de wenselijkheid van zulke rustgebieden uijsesproken. Natuurmonumenten '«1! zich. aldus de heer Gorter, wel offers getroosten voor het handhaven van h%:en in de vrije wildbaan dus buiten de omrasterde terreinen zoai* het Kroon- (Van een onzer verslaggevers) Zeven Hllversumse fabrieksarbei ders, die met een collega een loterij- clubje hadden gevormd, zijn een des illusie rijker geworden. In goed vertrouwen hadden zij iedere week een kwartje afgedragen om mee te doen aan'óe staatsloterij. Twee keer had het clubje, dafc ander half jaar bestond, kleine bedragen gewonnen, die in de kas gingen. Kort voor Kerstmis vertelde de trekkingslijst, dat zij met zijn allen op hun halve lot 5000 hadden ge wonnen. Een van de deelnemers stak alvast zijn vrouw en kinderen in nieuwe kleren, een ander kocht een radiotoe stel, een derde droomde van een TV-toestei, waarvoor hij al een tijd had gespaard. De ontnuchtering kwam, toen bleek, dat hun 54-jarige collega die de kas beheerde, het wekelijks afgestane loterijgeld niet had gebruikt om loten te kopen. Hij had een verzonnen nummer op papiertjes geschreven en deze aan zijn 'clubgenoten' ter hand gesteld. Het geld alias bij elkaar niet meer dan 145 heeft hü zelf opgemaakt. De Hllversumse politie heeft de man aangehouden. üomem en de Hoge VeitiWe maar de vereniging wil niet zover gaan dat zij het publiek daarvan de dupe laat worden. Het niet uitdunnen van bepaalde boseomplexen, zodat hel wild daar dekking kan vinden, acht de directie van Natuurmonumenten voldoende. Bordjes met 'verboden toeaang* rijn dan niet nodig. Sr is voor de natuurbescherming een kritieke periode aangebroken, meende de heer Gorter. <omdat de natuurgebieden de sluitpost dreigen te worden ais het gaat om de be stemming van de nog maar schaarse vrije ruimte. Bfj het projecteren van rijkswe gen maakt men de tracés bij voor-, keur door natuurgebied en verde digt dit dan met te zeggen, dat de natuur daardoor wordt ontsloten. Ook door ruilverkaveling wordt het natuurschoon vaak bedreigd. Een gevaar is verder de speculatie i grond, vooral in het Deltagebied (Van een onzer verslaggevers) Een gevangenisstraf van een jaar wegens het medepiegen van omkoping heeft het Haagse Gerechtshof van morgen opgelegd aan S. C. uit Vlaar- dingen, een van de directeuren van de Zeeuwse Metaalmaatschappij. In 1955, toen de Zeeuwse Metaal- maatschappij er zeer slecht voor stond, heeft de hoofddirecteur van dit bedrijf, B. M. uit Den Haag (bij verstek veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf) de referendaris van Economische Zaken D. v. d. G. omgekocht. Deze ambtenaar,' die jeen jaar en negen maanden heeft gekregen, gaf valse derdelandenverklaringen af, waarmee de Zeeuwse Metaalmaat schappij het in strijd met de waar heid deed voorkomen alsof partijen schroot, welke zfj binnen de ianden van de KSG tegen de normale prijs had gekocht, afkomstig waren van landen buiten de KSG of van scheepswrakken, Dit schroot was namelijk veel duur der en volgens de bepalingen van de KSG werd het prijsverschil aan de handelaars - bijgepast door de ver- eveningskas van de OCCF te Brussel. De Haagse rechtbank heeft G. ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan omkoping tot een jaar gevangenis straf. Twee weken geleden vroeg de procureur-generaal bij het Gerechts hof bevestiging van dit vonnis, ("Van onze sóc.-econ. redactie) Dinsdag heeft het congres van de NOV te Amsterdam op bijzonder har telijke wijze afscheid genomen van de algemeen-secretaris R. Roorda. De voorzitter van de NOV, de heer J. Lootsma. schetste het leven van de schoolmeesterszoon uit Tijnje in de Friese gemeente Opsterland, Roorda is een man die via de KGOB in de politieke beweging en vooral in de vakbeweging' grote activiteit heeft ontplooid. Hij werkte in de Bond van Nederlandse Onderwijzers tijdens zijn Indische jaren, in het NIOG en sinds 1949 is hij bezoldigd hoofdbestuurder van de NOV geweest. Mr. A. de Roos huldigde Roorda als strijder voor de openbare schooL Na mens de Algemene Nederlandse On derwijzersfederatie sprak de heer Derksen en namens het ACOP de heer Hoogewerf. De heer Aalderink bood als ge schenk van de leden een fototoestel met bijbehoren aan. Ook het perso neel van de NOV en van de drukkerij Volharding boder» geschenken aan. In de zitting van dinsdagmiddag heeft het hoofdbestuur een voorstel voormalig politieke delinquenten tot de NOV toe te laten, ingetrokken. In de bossen b(j Gdansk (Dan zig) is een massagraf van 143 vrou wen ontdekt, die in de winter van 1944 op 1945 door de Duitsers zijn doodgeschoten.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2