Enorme buit bij kraak in Amsterdam Wéér jonge vrouw in Birmingham van het leven beroofd Haagse furie Kampen maakt het har Ieren houden Nederlandse treiler aan in 9-mijlszone Nu ook synagogen besmeurd in Londen en Antwerpen 1000 schepen meer in haven van Rotterdam DAF gaat fabriek verder uitbreiden TREURIGE BALANS LENI en LILY: eregasten van de SJAH! K D.W. STOR OVERLEDEN Echtelijke ruzie eindigt met familieveldsiag mm Mr. J. W. F. Donatli overleden HAKENKRUISEPIDEMIE GRIJPT OM ZICH HEEN Oud HET vrije volk ZATERDAG 2 JANUARI 1960 PAGINA S Kuwt miljoen aan sieraden In de nieuwjaarsnacht is in Amsterdam de grootste diefstal na de oorlog gepleegd. Tijdverdrijf {VERVOLG VAN PAGTNa 1 ACHILLESPEES Mond gebrand Knalactie DUBLIN (AFP) Op nieuwjaarsdag is de uitbreiding van de Ierse territoriale wateren met enkele honderden vierkante kilometers van kracht geworden, op deze eerste dag al hield een der drie patrouillerende Ierse marinevaartuigen de Neder landse motortreiler Frank Vrolijk Sch. 64 aan. r 1 WAARDEBON Profiteer er direct v»n: de oplage is beperkt. Abonneer u nu en stuur deze WAARDEBON meteen op, dan krijgt u LibtlU twee wektrt gratis en hoeft u daarna niets te missen van deze unieke teportage-setie. I 1 L_ (Van een onzer verslaggevers) Goad en juwelen ter waarde ran 250.060 zijn gestolen op enkele honderden meter van het politiebureau Singel uit de juwe lierszaak van de heer H. Schipper aan de Heili&eweg. Deze enorme buit haalden de die- ven uit de etalage en de vitrines van ge winkel, die 's nachts aan de straatzijde wordt afgeschermd door een zwaar beveiligd stalen rolluik. Voor zij echter op hun gemak en met smaak de beste stukken uit de «Uectic van de juwelier gingen ha len, hebben de inbrekers eerst nog liet modemagazijn Vendöme in de Kalvers tra at bezocht. Daar namen jij ƒ250 aan kasgeld weg. Het klein geld lieten zij liggen. In beide percelen kwamen de daders binnen via ingedrukte ramen, Me. rij konden bereiken langs het dak van het zwembad aan de Heillgeweg. waar zij zich hadden laten insluiten. De dieven hebben waarschijnlijk op het dak zitten wachten tot de eige- MaJ van de juwelierszaak naar bed ving. Toen dat te lang duurde, z«n iij waarschijnlijk als „tijdverdrijf" eens bij Vendöme gaan kijken. ZU forceerden een dakraam en kwamen binnen. Behalve het geld vonden zij ook enkele flesjes Cola. Op de goede afloop hebben zij twee flesjes leegge dronken, voor zij naar de juweliers- zaak trokken. De eigenaar was omstreeks half twaalf naar bed gegaan. Toen was slles nog in orde, had hij geconsta teerd. Maar toen de juwelier gister morgen om elf uur in zijn zaak kwant, zag hij in de etalage slechts de kale halzen van de etalagepoppen die de vorige nacht nog getooid wa ren met schitterende colliers. Wanorde Gouden armbanden, zegelringen, munten, broches en een grote hoe veelheid losse diamanten bleken ver dwenen. In de etalage was een grote ravage aangericht. Plateaus die de vorige avond nog vol met ringen had den gelegen, waren half leeg. De mooiste stukken ontbraken. Overal in de uitstalkasten waren kale plekken of lagen minder waardevolle voorwer pen door elkaar gegooid. De heer Schipper was geheel en al overstuur. Ongeveer een kwart mil joen schade schatte hij onmiddellijk. De juiste schade 2al moeten blijken uit het onderzoek dat door de politie en door de verzekeringsdeskundigen wordt ingesteld. (Van onze Londense correspondent) De politic van Birmingham xoekt bijna in paniek naar een moor denaar. Het^ zoeken was vlak voor de kerstdagen al begonnen, nadat in een tehuis van de YWCA (christelijke jonge vrouwenvereniging) de 29-jarige Stephanie Balrd op afschuwelijke wijze vermoord was gevonden. Het zoeken is nu met verdubbelde kracht voortgezet. Op enkele kilometers afstand van de plek van de vorige moord is name lijk wederom een jonge vrouw van het leven beroofd. Advertentie LM. Het is de 18-jarlge fabrieksarbeid ster Pauline Blaney. Ze werd ge wurgd gevonden in een flat te Edg- baston, op korte afstand van Bir mingham, Scotland Yard heeft inmiddels de Britse psychiaters om hulp ge vraagd. De politie vraagt te gissen wat er omgaat in het brein van de moordenaar, wat hij thans doet en vooral of het waarschijnlijk is dat hij zal voortgaan met het ple gen van moorden. Met de gumminknuppel en de blanke sabel werden de straten schoon geveegd, een brigadier, die In een portiek in het nauw was gedre- ven loste (het enige) waarschuwings schot. De mensen verdwenen in de huizen, het bombardement begon. Een regen van klinkers, tegels en oude rommel daalde vanaf de daken en uit zolderkamers op de politie- en brandweermannen neer. De poli tie stond machteloos. Toen kon het waterkanon gehaald worden. t Rommelend als een naderend on weer onder de hagelbui van stenen trok het waterkanon door de straten. Twee keiharde waterstralen spoten langs de gevels, drongen de zolder kamers binnen en veegden de „bom- bardeurs" van de daken. „Zonder dat waterkanon hadden we moeten schieten of traangas ge bruikt," zegt de politie. Maar het waterkanon bleek een .achillespees" te hebben. Eén van de achterruiten werd door en grote klin ker vernield, de 57-jarige adjudant van politie H. A. van Horssen, die achter de ruit zat werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest v, irden opgenu^-°n. Alle acht brandweerwagens rukten uit om meer dan veertig brandjes te blussen. Eer. brandu eerman werd aan hoofd en schouder door een klinker gewond. Onder het publiek, dat voor het overgrote d^l uit mannen van 18 tot 30 jasr bestond, vielen ook gewonden: door het eigen bombardement of door klappen met gummistok en sabel. Om half drie scheen de 'opstand' «♦dempt. Huiseigenaren kwamen hun beklag doen bij de politie, omdat het waterkanon hun zolderkamertjes had volgespoten. Het bleef narommelen. Omstreeks hktf vijf begon de politie in jeeps aan de laatste grote charge en om vjjf uur was het woeste Haagse «est" definitief afgelopen- Van de zijde van de brandweer 1» J*n hevig verontwaardigd over het 'rit, dat auto's en brandweerlieden d«or het publiek gemolesteerd wer den. Wij komen vrijwillig te hulp als iemand een sleutel kwijt is, ais er ergens een kelder is volgelopen of klimmen tijdens storm met levens gevaar op de daken. Dit optreden van het publiek heeft ons diep teleurgesteld, aldus brand weercommandant H. J. van Oost veen. (Van «en onzer verslaggevers) Buiten het woelige Den Haag spande het anders zo rustige Kampen wel de kroon met een ongekend rumoerige jaarwisse ling. Opgeschoten jeugd terroriseerde gedurende enkele nachtelijke aren het oude stadsdeel Brunnepe en de binnenstad. Dt door stenen en an dere projectielen bedreigde politie moest tal van charges uitvoeren. Enkele oproerkraaiers en straat schenders gingen mee naar het bu reau. Een 26-Jarige Amsterdamse mili tair die tussenbeide kwam toen meisjes werden lastiggevallen, werd bewusüoos geslagen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Er deden zich ook veel gevallen van. openlijke dronkenschap voor. Een jeugdige Kampenaar die be wusteloos op straat werd gevonden moest met een alcoholvergiftiging naar het ziekenhuis. Een Venlonaar ioilde de faarwis- seling luister bijzetten met een num mertje vuursputeen. Hij nam daar toe echter bezine in plaats van pe troleum in. zijn mond, en werd ern stig gewond, Ook Drachten* zette een kwade traditie voort, de cellen ten politie- burele werden gevuld. Er moet in deze nacht toot groter kapitalen dan ooit aan vuurwerk verschoten zijn in Nederland, dat blijkt uit berichten van alle kanten. Behalve dan misschien in Hen gelo waar mejuffrouw H. Smit van de kinderpolitie via de 'Knaiactfe" een bedrag van 400 gulden verza melde voor de aanschaf van een invftliedenwagentje voor een kind. Dit was een deel van het geld dat de jeugd anders aan vuurwerk be steed zou hebben, In de vroege ochtenduren ven I860 verstoorde een 40-jarige vrijgezel de rust van het Vlissinger St. Jozef zie kenhuis. Hij verzocht schreiend en tierend om opname, zijn vriendin had tegelijk met 1959 vaarwel ge zegd. Do politie kwam er aan te pas om hem met een zoet lijntje naar zijn eensato# kamer terug te brengen. Het rustige Zeeuwse plaatsje Kmbebdijke beleefde op oudejaars avond een wild- west-speurtocht van de versterkte rijkspolitie naar een autodief. Met de revolver in de hand werd tuintje voor tuintje en schuur tje voor schuurtje 'genomen'. 'Niet schieten, ik geef me over' riep ten slotte de 23-jarige A, M. uit Vlake, die in Rilland-Bath een auto had gestolen waarmee hij bij Kr&bbedljke over de kop sloeg. De oudejaarsnacht in Amsterdami had het motto: vuur en vechten, or kanen van lawaai leverde het vuur werk, niet ongevaarlijk waren dei kerstboomvuurtjes die 38 brandjes opleverden. Een 36-jarige brandwacht* hep een rookvergiftiging op. Ben 16-jarige scholier stak een so|J daat in de buik. een 56-jarige man kreeg een dolksteek in de knieholte. 'Toch minder ernstige gevallen dan een jaar geleden* vindt de niet on tevreden Amsterdamse politie. In Utrecht is op oudejaarsavond in de^Nieuwe Taalstraat een vecht partij ontstaan tussen zes politie agenten en een driehonderdtal jonge feestvierders. Hierbij raakte een po litieman licht gewond aan het <?«-; iaat. Twee politieagenten werden ge wond en een ruit sneuvelde toen op oudejaarsavond een aantal opge schoten jongelui het Vlissingse po litiebureau bestormden. Ze hebben getracht een vijftal jongens, die ge arresteerd warén omdat ze voorbij gangers met vuurwerk bekogelden, te bevrijden. De politie wist met de gummiknuppel in de hand de aan val af te slaan. De publiciteit van een foto, waar- Op een vrouwelijke politieagent, staat in de kleren van ue vermoorde Stephanie, heeft volgens de politie succes gehad. Het is gelukt meer te weten te komen omtrent haar doen en laten in de 80 minuten, die liggen tussen het ogenblik waarop zij de kapperszaak verliet in Birmingham en het ogenblik waarop haar doods kreet werd gehoord. Wellicht volgt de politie al een spoor. Men zoekt een man van even in de twintig, ongeveer 1,70 m lang en met krullend haar. Voorts heeft de politie de voorgeleiding gevraagd van een 47-jarige man. Charles Goodby, in verband met de tweede moord. Kapitein S. Harleveld moest vandaag voor een rechtbank in Waterford verschijnen. Hij wordt ervan beschuldigd binnen de territoriale wateren levtst te hebben. Op liet Ogeüijlik. Van de aaühoudiüé bevond ué Scii. C** 4itiu üUlteii üe vroegere 3-mlilszone» maar binnen de sinds gisteren bestaande 9-mijlszone. Kapitein Harte veld heeft inmiddels verklaard dat hij er aeker van is buiten de nieuwe territoriale aone gevist te hebben. 'Van een onzer verslaggevers) In de ochtend van oudejaarsdag Js te Hengelo overleden, de heer D. W. Stork, directeur van de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co NV. De heer Stork is vanaf 1947 directeur geweest van tfe Machine- fabriek en sinds 1954, bij de fusie van Werkspoor NV te Amsterdam en Stork, ook directeur van de VMF. De heer Stork werd op 20 juli 1898 te Hengelo en trad op 20 april 1925 in dienst bij de Machinefabriek1 Stork. Buiten het bedrijf bewoog de heer Stork zich op een breed terrein. Zo was bij onder meer voorzitter van de Commissie "Voorlichting van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond, lid van het bestuur van het Bedrijfspensioenfonds voor de Me taalindustrie. voorzitter van de Be- drijfscommissie voor de Onderne mingsraden in de Metaal Industrie, lid van het dagelijks bestuur van het Nederlands Studie Centrum voor Doelmatige Bedrijfsleiding, lid van de contactcommissie Industrie-Ho ger Onderwijs( mede-stichter van het Nederlands Paedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven, en Ud van de commissie van Bijstand, Sectie Gees telijke Volksgezondheid van het Ne derlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde. In Hengelo was hij bestuurslid van vele verenigingen. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. :.i»» "TIHJUE GESCHENK viod ik het allerleukste"- rei jr Farab Dtba tegen twee Nederlandse meisjes die als winnaressen van een LIBELLE DROOMWENS naar Teheran vlogen. Laat u in de komende jaouari-nutmners de reportages niet ontgaan over deze fantastische droomreis. Een sprookje uit „1001-Nacht* in déze tijd! Dat leest u alleen maar in Libetle, want LIBELLE is nu eenmaal beter Noteer mij als abonnee cn stuur mij tvee weken GRATIS Libelie. Daarna betaal ik per week 35 et per kwartaal f 4.55 18 d woonplaats:. A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In open envelop met 4 ct 1 postzegel, zenden aan Ubelle, Nassaupiein 7, Haarlem. Postgiro 268670. (Van «en onzer verslaggevers) Twee Loosdulnse families. Van de B. en B.. zijn met 25 mannen en vrouwen vechtend het nieuwe Jaar ingegaan. De 2l-jarige kolenhandelaar P. P, B, gehuwd met een meisje uit de familie Van de B„ kwam na midder nacht bij zijn echtgenote la de Ru bensstraat thuis. Op zolder ontspon zich tussen het echtpaar een hoog- lopende ruzie, tijdens welke de vijf tien familieleden van de vrouw, die beneden aaü het feesten waren, de trap opkwamen. B. werd :n zijn on dergoed en op blote voeten op straat gezet, ecu spoor van vernielingen en omgetrokken bromfietsen in de gang achterlatend. Hij zon op wraak en verzameld» zijn familieleden en enkele buren, van wie een zich wapende met een bij], om zich heen. In gesloten gele deren trok de groep naar de Rubens- straat. De deur was gesloten, maar binnen korte tijd stond het gezel schap binnen. Een vechtpartij, waarbij gebroken flessen in gezichten en halzen wer den gedrukt, ontspon zich en vond haar einde toen 3. B. met ontbloot zitvlak in een partij gebroken glas werk werd neergezet. Hij moest ia het ziekenhuis aan de Zuidwal wor den opgenomen. De politie bracht de 56-jarige wa ke- G. B. en zijn zoons G. B. en P. R. naar het bureau Op de leeftijd van 62 jaar is oude jaarsnacht te zijnen huize te Arnhem overleden mr. J. W. F. Donath, deken van de orde van advocaten te Arn hem. Mr. Donath. die als advocaat veel bekendheid genoot, trad twee weken geleden nog op in het korte geding dat door de gezamenlijke omroep verenigingen bij de arrondissements rechtbank te Arnhem aanhangig was gemaakt tegen de N.V, Explicate te Doetinchem. de uitgeefster van „T.V. onafhankelijk weekblad voor kijkers en luisteraars". AMSTERDAM (Reuter, AP) Wederom zijn hakenkruisklad deraars aan het werk geweest. In een tiental Westduitse plaat sen zijn gedenktekens, synagogen en joodse begraafplaatsen oneeerd. Maar ook in België en Groot-Brittannië hebben kladders hun liederlijk; werk verricht. Op de synagoge aan Kensington Park Road, in Notting Hill (Londen), zijn drie grote haken kruisen verschenen met de woorden 'Juden 'rans'. In dese rubriek vermr Jt Het Vri/e Volk tonder comme i aar tref fends uitspraken van anderen utter* aard voor rekening van hen (m ivorien geciteerd 1259 was het jaar van Oud. Hij heeft het nieuwe kabinet in zijn macht. Hij Is niet de enige macht, hebber, maar de anderen zijn even zeer van hem afhankelijk als hij van hen en dat is meer dan de heer Oud in de Partij van de Arbeid kon bereiken, want daar waren de aller, hoogste functies niet voor hem weg. gelegd. De Volkskrant ran 31 december 1953 (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse haven ont ving in het afgelopen jaar vijf tig schepen meer dan de ha vens van Amsterdam en Ant werpen te zamen. Het Rotter damse totaal was 23.291, ruim duizend meer dan vorig jaar. Amsterdam kwam met een voor uitgang van 112 schepen op 7219. Antwerpen kreeg 220 schepen minder dan vorig jaar en bereikte een to taal van 16.022. Het totaal van Ant werpen en Amsterdam te zamen is 23241 schepen. Antwerpen noteerde en nieuw re cord voor de totale tonnage van de binnengekomen schepen: 43,5 miljoen ton. Dit cijfer is voor Amsterdam ruim 18 miljoen ton en voor Rotter dam 86 miljoen ton. Er kwamen in 1959 bijna duizend schepen (954) meer de Nieuwe Wa terweg binnen dan in 1958, toen het totaal 25.216 was. In het afgelopen jaar was dit 26.270, hiervan bezoch ten dus 2.979 schepen andere havens (Viaardingen, Schiedam en Dor drecht) dan de Rotterdamse. De Nicaraguaanse regering heeft de grondwettelijke waarborgen op nieuw ingesteld, die op 30 mei Jl. als gevolg van een „mvasiepoging" van oppositie-elementen waren opge schort. (Van een onzer verslaggevers) De DAF-fabrieken In Eindhoven zullen de komende jaren opnieuw worden uitgebreid. Onder meer komt er een nieuwe aanhangwagen fabriek. Dit heeft de directeur van de DAF- fabrieken. dr. H. J. van Doorne. don derdagmiddag meegedeeld tijdens zijn jaarrede voor het gehele, ongeveer 4500 mensen omvattende, personeel. De automobielfabriek zal een aan merkelijke uitbreiding dienen te ondergaan en bovendien moet er een geheel nieuwe aanhangwagenfabriek worden gebouwd. De huidige aan hangwagenfabriek is te klein gewor den om nog te kunnen voldoen aan de vraag naar steeds zwaarder materieel. In de bestaande aanhangwagen- fabriek zal de DAF een nieuw pro- dukt gaan fabriceren: een lichte ventwsgen. De eerste prototypes wor den reeds beproefd in het bedrijf. Men verwacht de eerste vent- wagen, die wordt gebouwd uit com ponenten van de DAF personenauto, over enkele jaren van de band te kunnen laten komen. De omzet van DAF-bedrijfsauto's loopt met sprongen op. Er wordt reeds naar 35 landen geëxporteerd De personenwagenproduktie, zo be sloot de heer Van Doorn e, loopt thans uintstekend, al heeft men aanvanke lijk te optimistische verwachtingen gehad over het tempo waarin deze zou kunnen aanlopen en kunnen wor den opgevoerd. De levertijd voor de binnenlandse markt zal in 1960 vee) korter kunnen worden. Ook de export zal in het begin van dit jaar aan vangen. Tijdens deze bijeenkomst, gehou den op de zestigste verjaardag van ds fcser Van. Doorne. werd da DAF- directeur onderscheiden met de gou den penning van de stad Eindhoven. UI ëeta du» metomm mag Op nieuwjaarsdag werd dr. Hub van Doorns van de DAF uit Eindhoven zestig jaar. Voor zijn grote verdienste voor Ein- hoven. dat de heer Van Door ns op 15-jarige leeftijd als smidsjongen binnenkwam, werd hem door burgemeester ir. Witte de gouden erepen ning van de stad Eindhoven aangeboden. Hetgeen net zoveel zegt als 'ereburger mn onze staiT, zei de heer Witte. noemen. Tevens ontving hl) de ere- pening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant. Namens het gezamenlijk personeel ontving de heer Van Doorne een door Peer van de Moiengraft geschilderd portret. Mevrouw Van Doorne kreeg een voor deze ^gelegenheid speciaal ontworpen gouaen broche. De gemeente Deurne heeft de heer Van Doorne op nieuwjaarsdag be noemd tot ereburger. Notting Hfll Is ai-eerder' het fonee) geweest van rassenreiletjes, waarbij het tegen kleurlingen ging. Tijdens de verkiezingscampagne verschenen er trouwens reeds antisemitische slagzinnen. Op nieuwjaarsdag ontdekte men ook hakenkruisen en antijoodse slag zinnen op een krantegebouw en een conservatieve club in. Bolton, in Noordwest-Engeland. Het kwaad van de rassehaat heeft zich ook in Antwerpen gemanifes teerd. Vandalen hebben er in de oudejaarsnacht een synagoge met teer besmeurd met hakenkruisen. De synagoge, die door Duitse en Belgi sche SS'ers in brand was gestoken, is na de oorlog geheel herbouwd. De politie van Scheinfeld heeft de 22-jarige timmerman Ludwig Vogel gearresteerd. Vogel, die lid is van de uiterst rechtse Duitse Rjjkspartij. heeft bekend hakenkruisen en slag zinnen op het plaatselijke gerechts gebouw te hebben gekalkt. Hij geeft openlijk toe dat hij antisemiet is. De Westduitse president, Lübke, heeft in zijn nieuwjaarsboodschap een dringend beroep gedaan om waakzaam te zjjn tegen „gebeurtenis sen als het schenden van de syna goge van Keulen." Dergelijke daden bevuilen de naam van Duitsland, aldus Lübke. De treurige balans van de laatste dagen is aldus: Brunswijk-. een ge denkteken voor nazislachtoffers ge schonden: Scheinfeld: een gerechts gebouw bekiadderd: Allersberg: een kerk, een fabriek van een jood, het stadhuis en andere gebouwen be- sn.eurd met hakenkruisen en anti semitische leuzen: Burgdorf: haken kruisen op bomen, banken en lanta renpalen: Nienburg: de muur van een joods kerkhof besmeurd; Schwelm: een poort beklad: Dïnsla- ken: een restaurant en een slagers winkel met swastika's besmeurd: Schaffenburg: een spoorbrug volge- kliederd: Geisenkirchenhaken kruisen op een kerk: Offenbach: op verschillende plaatsen nazislagzin nen. De auto van een halfjood be krast; Notting BUI: synagoge ge schonden; Battersea: witte haken kruisen op de anglicaanse kerk met de woorden „joden, eruit": Bolton: hakenkruisen op muren; Antwerpen: synagoge besmeurd. Moet u Ik kan 't niet helpen, maar ik ben blij dat het er weer op zit. De maand december en dat nieuwjaar, bedoel Ik. De olie bollen, de sneeuwballen en de appelflappen hangen nog aan m'n huig en de doodvermoeien de jaaroverzichten weet u t nog? óf we "t nog weten! van kranten, weekbladen, radio en televisie malen me nog door het hoofd. Het was me 't jaartje wel, zong Wïm Kan op oudejaars avond 1956. En om by Kan te blijven: was 1959 me 't jaartje soms niet? En zal i960 niet weer net zo'n jaartje wezen? Een oudejaarsavond knaagt aan je maag en aan je schuld gevoelens. Je wilt matig zijn en je eet te veel. Je wilt goed en lief voor alle mensen zijn en op 2 januari, als je met het gezicht in de plooi een slordige 378 keer 'gelukkig nieuwjaar!' hebt gezegd, weet je niet eens meer wat je zegt en ga je over tot de orde van de dag. Dezelf de orde van de dag als in 1959, '58, '57, noemt u maar op. De mensen menen het goed met de mensen. Ja, op sinter klaas, kerst en oudjaar, maar dan, dan gaat het spel weer beginnen, 't Spel van eerst ikke en dan jij, een hardvoch tig en egoïstisch spel, zonder de sfeer van de kerstkransjes en de oliebollen. Het zij zo. Wie zal ons ver anderen als we niet met ons zelf beginnen? Ik ben niet beter en (mis schien) niet slechter dan u. Daarom dus: een héél voor spoedig 1960 voor alle 305.000 vrienden en vriendinnen van dit uw dagblad (m ik méén het!). Van de heer J. D, Stro ve, administrateur vari de KLM op het kan toor in Wenen, hoorde ik het volgende historische verhaal. De familie strove zocht een hulp in de hulshouding en plaatste derhalve een adver tentie In Oostenrijks meest ge lezen dagblad. Maar zelfs In het land van de Fredls en Mitzl's, dat altijd zo rijk ge zegend is geweest met h.i.d.h.'s, meldde zich geen gegadigde aan. De familie Strove wachtte twee dagen. Geen telefoontje en geen druk op de huisbel. Op de derde dag ging de tele foon en een onbekende man nenstem vroeg in het Neder lands: "Mevrouw, zoekt u een hulp in de huishouding? Helaas kan ik u daar niet aan helpen, maar hebt u soms trek in een maaltje boerenkool?' Mevrouw Strove stond per plex. maar de onbekende deed uit de doeken, dat hij een Wener was. die zijn hele leven in Nederland had doorge bracht. Nu h!j voor zijn levens avond naar zijn geboortestad was teruggekeerd, had hij als herinnering aan de voortreffe lijke Hollandse keuken in zijn tuin boerenkool gezaaid en wel met zo'n groot succes, dat hij er hele volksstammen een win ter mee onder de pannen kon brengen. Enfin, ten slotte meldde zich ook nog een hulp in de huis houding en wel een van het platteland. Het eerste dat de familie Strove haar aanbood, was een bord overheerlijke boerenkool. Zei Gretl met afschuw in haar stem: "Nee. dat lust Ik niet, dat eet bij ons thuis alleen de geit!' In 'De Band" (het or gaan van de Federatie van Kantoorboekhan delaren) las Ik van een boekhandelaar die in zijn etalage een populair-weten- schappelljk werk van Hom- stein had staan, getiteld 'Gaaf Geslachtsleven*. Een knaapje van amper tien trad binnen met de vraag: 'Wat kost dat boek over ge slachtsleven?' "Waarom wil je dat weten?' "Voor me zelf!' "Maar dat is helemaal geen boek voor jou, ventje! Waar om wil je dat boek hebben?' Zei het knaapje: 'Ik wil sla ger worden!' Overigens, kent u uw eigen land? ik niet, toen Ik ln een bekende buitenlandse reisgids over Nederland las, dat er In Hoorn een standbeeld staat van Jan Pieterszoon Cohen. WILL¥ LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1