Voor vader 2v* jaar voor moeder iaai Politie in Deventer wist er niets van Koedoe: eersteling van 1960 in Blij dorp dienst op Amsterdam Dierenarts uit Zurich komt leeuw opereren Echtpaar mishandelde zoontje Instemming mei gratiebeleid in Eerste Kamer Geldwisselaar neergeslagen en beroofd en jaar voor huilende overvaller Geen houding "Orion' loopt schade op bij aanvaring PL AN VAN BE A JANU&&L PARTIJEN VERKOOP Tachtig parkieten in klein kistje Lucifers in bedje: kindje (2) gewond HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 JANUARI I960 PAGINA 3 SE ONGELOOFLIJK VOORDELIGE Een beperkte partij luxe impori-SLAAPKAMERS BINNENWEG "City Cent; BEIJERLAN DSELA AN Vcrblij fsverbod SD'er Berends In deze rubriek vermeldt Het l'rpg Volte zonder commentaar trej- lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Hel uitstellen van de parlementaire behandeling van het Beneliix-Unie- verdrag door <le Tweede Kamer van Nederland en de discussies daar rond gelijken veel op de bekende storm in liet glas water. In de Belgische staat, waar het verdrag met reer grote meer- derheid werd goedgekeurd, stemde een aantal senatoren, vertegenwoor digers van landbouwdistricten, tegen het verdrag. Dat was niet vriendelijk, maar het was een HOUDING. Maar een uitstel zonder dat door dc rege ring, noch door liet parlement een klare uitleg wordt verstrekt over de redenen van dat uitstel, lijkt ons geen staaltje van grote staatsmans kunst. Uit Bcnelux-Nicuws, orgaan van het Comité Benelux. (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 31-jarige fabrikant J. D. uit Voorthuizen wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, van de ruim vierjarige Hette L., tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was vijf jaar met aftrek. Zijn vrouw, de 31-jarlge J. D.van de L,, kreeg wegens mishande ling zes maanden gevangenisstraf. Ook tegen haar was vijf jaar ge- eist. Voorts werden beiden voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de Dr. Meyers Vereniging. Veertien dagen geleden had D. bij stuurde het naar buiten. Hette kon de behandeling: van zijn zaak toe- niet meer op zijn benen staan, kwam gegeven, het kind Hette meermalen te vallen op een stenen trapje en te hebben geslagen en geschopt. Hij overleed diezelfde dag zonder dat er dwong het ventje urenlang om de een dokter was bijgehaald, zandbak achter het huis rond te lo pen en gaf het brood met zout of mosterd te eten. (Van onze paxiementsredaetie) In Deventer u:i$t men niet, dat. de onlangs vrijgelaten politieke delin quent A, Berends niet in Overuse! en Gelderland mocht komen, omdat men daarvan niet op de hoogte was ge steld. Dit wordt van de zijde van het Ministerie van Justitie bevestigd Officieel zegt men, dat een on derzoek naar de gang van zaken wordt ingesteld, maar de suggestie is reeds gedaan, dat minister Beer man het er wel mee eens is. dat met te ruime bekendheid is gege ven aan de beperkende bepaling bij de voorwaardelijke invrijheidstel ling. De indertijd tot levenslang veroor deelde Berends wist intussen zélf be paald wél. dat hü zich niet in Gel derland en Overfjsel mocht vertonen, waar hij de meeste van zijn misda den tijdens de oorlog had bedreven. Het was hem nadrukkelijk gezegd, toen hij de gevangenis in Hoorn ver liet en het stond bovendien in zijn identiteitspapieren. Daarin las ook de Deventer politie het, nadat men achteraf via de of/i- cier van Justitie bij het kantonge recht te Zutphen teas gewaarschuwd. Het was de verwachting (men zou zelfs kunnen zeggen de afspraak) dat Berends zich zou vestigen in Amster dam en dat hij zijn fanülie uit De venter daarheen zou laten overko men. De Orion van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij is in de Duitse Bocht in aanvaring geweest met de kustvaarder Lisa Eichmann. De Orion is met zeven beschadigde spanten doorgevaren naar Dordrecht. De Lisa Eichmann heeft op eigen kracht de reis van Gent naar Stockholm voortgezet.. De moeder van het kind, die op de hoogte was van de vroegere mishan delingen, had Hette vaak bij wijze van 'strafmaatregel' in een wasma chine met koud water gestopt en het kind ook getrapt. Toen twee dagen na het overlijden sectie werd verricht, bleek, dat Hette diverse bloeduitstor tingen in armen en benen had. een bloeduitstorting in de hersenen en bloedingen in de hersenvliezen. Vol gens de deskundige als gevolg van de inwerking van uitwendig geweld. Bü de bepaling van de strafmaat overwoog dc rechtbank, dat D. sterk verminderd toerekenbaar moet wor den geacht en zijn vrouw in vermin derde mate. Op 17 juni 1959 werd Hette des morgens nat. uit de deken gehaald, waarin hij in de keuken moest sla pen. Verdachte sloeg het kind met een stuk hout tot bloedens toe en President Eisenhower zal, tijdens zijn reis naar Zuid-Ainerika, op 24 en 25 februari Argentinië bezoeken, zo heeft de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Taboada, be kendgemaakt. (Van onze parlemcutsredactie) Vele leden van de Eerste Kamer stemmen in met het gratiebeleid van minister Beerman ten opzichte van politieke delinquenten. Dit blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van Justitie. Deze leden zeggen de ernstige ver grijpen in de laatste wereldoorlog niet te willen vergoelijken, maar zij stellen, dat gevoelens van haat en wraak het beleid niet mogen beïnvloe den. Bovendien vragen zij zich af of de omstandigheden waaronder de misdaden zijn begaan (oorlogstoe stand, verzwakte zedelijke remmin gen) op den duur niet ais verzach tend dienen te worden aangemerkt. Enkele leden spraken echter als hun oordeel uit dat het bij wijze van gratie op jaren stellen van de ern stigste, tot de doodstraf veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers niet zal mogen plaatsvinden. Voorts willen enkele leden de zeker heid hebben, dat oorlogsmisdadigers na hun vrijlating niet direct weer de opvattingen zullen gaan propageren, die aan hun misdaden ten grondslag lagen. Als die zekerheid er niet is, bevorder dan hun vrijlating niet. vra- aen zii minister Beerman (Van een onzer verslaggever) F.en onbekende heeft gisteravond omstreeks halft tien aan de Bos en Lommerweg te Amsterdam een 39- jarigc geldwisselaar van een sigaret tenautomaat neergeslagen en beroofd van zijn geldtas met ongeveer 150. Het slachtoffer moest roet hoofd wonden naar het ziekenhuis worden overgebracht. De geldwisselaar, de 39-jarige W. A. Wolfs, stond voor het portiek waarin de automaat hangt toen iemand hem vroeg om een pakje sigaretten. Toen de wisselaar het ge vraagde uit het apparaat wilde halen werd hij met een hard voorwerp op het achterhoofd geslagen. Hij viel be wusteloos neer. Toen hij bijkwam merkte hij dat zijn tas met wissel geld was verdwenen. ning maakt, dat de bladen van de heer Luger tot dusver nog nimmer een serieuze recensie hebben gewijd aan het pro gramma van het Amsterdamse J ournallstencabaret. Waarom, is nu wel duidelijk. Voor 'n kostelijk lachertje in het nieuwe jaar zorgde zater dag ongewild de grijsaard Joh. Luger (alias Pasquino) in de dagbladen De Telegraaf Het Nieuws van de Dag. Luger dan rook een rode rel in de botsing tussen de VARA en het Amsterdamse Journa listencabaret en trok meteen partij, natuurlijk zonder-eerst z'n licht op te steken, waarbij dus een oude, beproefde Tele- graaf-traditie in ere werd ge houden. Laat mij Pasquino voor een keertje op het rechte pad hel pen. Hij raakt er toch snel ge noeg weer van af. Het Amsterdamse Journalis tencabaret heeft zich uit een VARA - programma terugge- I trokken, omdat het bezwaar maakte tegen een coupure die Ary van Nierop in de proloog van het programma wilde aan brengen. In deze proloog gaven, de journalisten hun verrukke lijk satirische kijk op enkele Nederlandse dagbladen. Dat hadden ze overigens met'hun programma Pers-VERS al bij na vijftig keer gedaan zonder clat iemand hieraan aanstoot had genomen. De VARA echter maakte wel bezwaar en daarmee was voor het journalistencabaret de kous af. 'Welke dagbladen hebben die artiesten dan wel op de hak genomen, toen zij door de VARA deswege gecensureerd werden?' vroeg Pasquino zich gniffelend af na eerst slim op gemerkt te hebben 'dat het niet onze bladen (lees: De Te legraaf/Het Nieuws van de Dag - W. L.) geweest zijn, daarvan kan ik u ongezien dé verzeke ring geven.' Want, aldus moet de oude, rood bloed ruikende Telegraaf-vos gedacht hebben, dan zou die VARA natuurlijk niet de minste bezwaren heb ben gehad. Laat het nou juist wél De Telegraaf geweest zijn, waar tegen de scherpste pijlen van de journalisten-cabaretiers waren en waartegen ook de VARA in het geweer.kwam uit (de mijns inziens ongerechtvaardigde) vrees, datde luisteraars zich hieraan, zouden kunnen sto ren. Dit hadden de journalisten van Pers-VERS over De Tele graaf willen zeggen: De Telegraaf, de krant van de reactie. Maar dat is smaad. Ik was reeds lang geleen. de vooruitstrevendste van alle progressieven, Reeds in de oorlogstijd riep ik: Europa één! Wat ons betreft, sehrijftPas- quino, kan het Journalisten cabaret rustig zijn gang gaan! Wat mij betreft ook. Waarbij ik graag de pikante aanteke- fNog in de roes van de jaarwisseling las ik in de kranten, dat de heer Alfried Felix Alwyn Kruppe von Bohlen und Hal- bach zich bereid heeft ver klaard, een bedrag van 5000 mark uit te betalen aan elke joodse ex-slavenarbeider, die in de oorlog door de nazi's bij zijn concern is te werk gesteld. Een zegsman van het con cern verklaarde, dat Alfried, die de enige eigenaar van de onderneming is, wenste 'bij te dragen in het helen van de oorlogswonden'. Hij noemde deze bijdrage 'strikt vrijwillig'. Laten we vurig hopen, dat alle joodse ex-slavenarbeiders strikt vrijwillig zullen weige ren 5000 mark aan te nemen van Alfried Felix Alwyn Krupp von Bohlen und Halbaeh, die in 1945 (samen met elf ande re directieleden) beschuldigd werd van plundering van in dustrieën in door Duitsland bezette gebieden en tewerk stelling van 55.000 slavenar beiders, door Amerikaanse rechters in Neurenberg ver oordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf en hiervan na zes jaar de andere helft kwijt gescholden kreeg. Zelfs een strikt vrijwillige bijdrage uit zijn handen zou mij voorgoed m'n zelfrespect doen verliezen. (Van een onzer verslaggevers) Het jaar I960 was nag nauwelijks een dag oud. toon deze antilope, een koedoe, in Diergaarde Biijdorp werd geboren. Als de meeste jonge kudde dieren. die kort na de geboorte met de volwassen exemplaren moeten (Van een onzer verslaggevers) meetrekken en zo nodig in voile De Britse luchtvaartmaatschappij vaart moeten kunnen vluchten, is British European Airways heeft bij zo'n kleintje al heel gauw even snel de Britse luehtvaartinstanties een en behendig als de moeder, aanvrage ingediend voor een hriikop- terdienst tussen Londen en Amster- Jonge antilopen zijn altijd mooi, dam. maar geen ander soort is zo bekoor lijk als een koedoekalfje met zijn Het is de bedoeling van BEA deze fluweelzwarte ogen. de bijzonder gro- dienst voorlopig uit te voeren met te en toch sierlijke oorseitelpen en Sikorsky S 61-helikopters en met de fijne witte strepen onder de ogen, Vertol-hefschroefvliegluigen en later over de neusrug en, ais een snor. op ook met toestellen van het type de bovenlip. De bruine vacht heeft Fairey Rotodyne. evenwijdige witte dwarsstrepen. BEA wil de vergunning voor een tijdvak van tien jaar, te beginnen met de datum waarop haar de toe stemming zai worden verleend. Tegelijkertijd heeft BEA vergun ningen aangevraagd voor het onder houden van diensten met. helikopters op de trajecten LondenParijs. Lon denBrussel, Londen—Birmingham en/of Manchester en Land's End— Scilly-Eilanden. De frequentie zal afhankelijk zijn van het vervoers aanbod. Naar wij nader vernemen zou het in de bedoeling van de BEA. liggen haar plannen in 1962 uit. te voeren.. Het een en. ander is meegedeeld in het jaarverslag van de BEA, daè enkele dagen geleden is uitgebracht.. De BEA is van plan met toestellen te gaan vliegen die ongeveer 40 per sonen kunnen vervoeren. Indien de plannen van öe BEA doorgaan, zal waarschijnlijk het ter rein aan de Jan van Gaienstraat als i landingsterrein worden aangewezen, j spiraalvormige horens draagt, is een begeeerd trofee. Het blijkt gelukkig mogelijk, deze prachtige dieren te fokken. In Biij dorp is ai tweemaal eerder een koe doe geboren. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Overeenkomstig de eis heeft de Haagse rechtbank vanmorgen de 36-jarige machine-bankwerker B. C. H. uit Den Haag wegens verduiste ring en afpersing veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met toe zicht en als bijzondere voorwaarde een psychiatrische behandeling. H. heeft in augustus van het vorige jaar een 79-jariae weduwe in haar woning in Voorburg overvallen. Hij dreigde haar met geweld en kwam daardoor in het bezit van haar por- temonnaie met circa 40.-. Even laier. gooide hij de portemon- nee weer op tafel. De cude vrouw pakte namelijk haar bijbel en begon met hem over het geloof te praten. H. begon te huilen en diste de vrouw een verhaal op. dat hij zich in de greep van de onderwereld bevond en zich daarvan vergeefs had trachten los te maken. De weduwe, die niet lang na de overval is overleden, ging ten slotte zovex-, dat zij hem een pak van haar zoon. kerkgeld, kledingstukken, een tabakszak met een pijp en een psalm boekje meegaf, nadat hij beterschap had beloofd. De volgende dag be sprak de vrouw het gebeurde met de dominee, waarna aangifte volgde. Bovendien heeft H. nog een band recorder verduisterd. De grote koedoe (er komt ook eext soort voor die kleine koedoe heet) xs in sommige delen van Afrika nog talrijk, maar vermindert snel in aan tal door de ontginningen, de jacht en de stroperij. Vooral de kop van een volwassen koedoebul die forse, Fraaie slaapkamers, uitgevoerd In mahonie met blank riegel- ahorn. Deze kamers bestaan uit een 3-deurs garderobekast (125 cm. breed, 1/2 leg, 1/2 hang) afgewerkt met metalen lijsten, gróót 2-persoons ledikant met 2 nachtkastjes, tafel en 2 stoelen met stof naar keuze. Ongekend voordelig. m Compleet voor slechts (Van eext onzer verslaggevers) De gemeentepolitie uit-- Bergen op Zoom heeft gisteren èen kléin kistje ia beslag genomen, waarin een vogel- handelaar uit VUssingen-tachtig par kieten naar Eindhoven had Verstuurd. Het kistje, dat in de trein uit Zee land werd aangetroffen, had de afme tingen 30x40x12 cm. Verscheidene vogeltjes zullen deze korte reis niet overleven. Een uitzonderlijk koopje! Een perlij SALON-SLAAPBANKSTELLEN, ullermate'degelijk uitgevoerd en bekleed met diverse prima wollen stoffen. Een luxueus zitmeubel, In een handomdraai in een comfortabel bed te veranderen. Een uitkomst voor kleinbehuisden. Compleet, inclusief 2 royale verende fauteuils A&L In de Volkskrant van »RW maandagochtend las ik d\ een interessant stuk over het werk van inter nationale visserij deskundigen, die zich verdiept -hebben in de trek van de tong en de schol. Maandag is de 'Willem Beu- kelsz' uitgevaren -voor het eerste scholonderzoek. Op drie reizen zullen 6000 schollen worden gemerkt om de trek naar en van de paai-plaatsen te bestuderen. Bij dit onderzoek zullen niet. zoals aanvankelijk de bedoe ling was, rode plastic staart- vlaggetjes worden gebruikt, maar gele vlaggetjes, die veel sneller worden opgemerkt door de bemanning van de vissers schepen. 'Het afschaffen van de rode en de invoering van de gele vlaggetjes,' zegt de Volkskrant geruststellend, 'heeft geen en kele politieke betekenis en evenmin iets te maken met de politieke overtuiging van de nieuwe minister van Land bouw en Visserij, mr. V. O. M. Marijnen (k.v.p.).' WILLY LEVIE 1 persoon: voor slechts (Van een onzer verslaggevers) Een tweejarig kind heeft gister middag in de Nicolaas Beetssti-aat te Bergen op Zoom spelend met lucifers haar eigen bedje in brand gestoken. De moeder, mevrouw j. Soeters, hoorde het meisje hevig huilen en kon het redden. Het kind werd met ernstige brand wonden aan beentjes en romp in het ziekenhuis opgenomen. Hoe de luci fers in het kinderbedje terecht z(jn gekomen is vooralsnog een raadsel. 2 persoons voor slechts beweerde haar handelswaren van een onbekende te betrekken. De politie kon pas toeslaan nadat kortgeleden in Eindhoven twee van de eerder in Vaals aangehouden vrou wen op heterdaad getrapt werden op diefstal in een groot vai-enhuis. De derde vrouw, die van de ar restatie getuige was, kon zich mét de meestal bij deze expedities ge bruikte en door de thans gearres teerde Maasti-ichtenaarbestuurde auto in veiligheid brengen. Zij gaven de op dezelfde dag reeds in andere warenhuizen gestolen goe deren in bewaring bij een •filiaal- houdster' in Nutli, die de verkoop van de gestolen waren in de mijnstreek behartigde. De twee in Eindhoven gearresteerde vrouwen werden spoe dig weer vrijgelaten, want de bult die zij bij zich droegen, was weinig waar devol. Hun vrijheid was echter van kor te duur. De Maastrichtse politie had inmiddels aanwijzingen genoeg om de zaak op te rollen. Toen de .vrouwen, die In leeftijd variëren van 25 tot 40 jaar, onraad roken verbrandden zij nog een deel van de gestolen waar. De politie acht het niet waarschijn lijk dat de echtgenoten der gearres teerde dievegges van het komplot op de hoogte zijn geweest. ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT VUSSINGEN - -•• Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2