LBungalows in Well alleen voor te koop A. Kloos: Geheel vrije loonpolitiek op komst IHl] Dit treft ons pijnlijk A li KA boos op regering om salarisbeleid Ruinerwold moet het nu echt wel geloven NW WON IN 1959! IBIJNA 10.000 LEDEN! Secretaris van Bergen in arrest DER COMf) Straaljager neergestort - piloot gedood BUIT INBRAAK 295.000 WAARD Opperrabbijn Bespreking in Amsterdam Antisemitisme Arbeidsreserve toegenomen het VRIJE VOLK WOENSDAG 6 JANUARI 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De forse vingers van de 68-jarige Drentse boer Sjors de Roo, die heel soepel en beweeg lijk een mestvork kunnen omvatten, knellen wat krampachtig en onwennig om een pen. Hij worstelt verbeten en verbitterd met dit voorwerp in de achterkamer van een klein huis aan de stille Dorpsstraat van Ruinerwold. Het pluche kleed van de tafel naast de haard ligt bezaaid met papieren. Papieren van de BOAZ-bank. Sjors de Roo, hoer uit Koekange, voorzitter van de bank-coöperatie, schuift de bril naar het puntje van zijn neus en rekent, rekent, rekent. Maar het tekort blijft levensgroot en onuitwisbaar in de boe ken staan: de somma van zegge en schrijven tweehonderd en drieënveertig duizend gulden. Als wij deze druilerige namiddag de kamer binnenstappen, schudt hij nadenkend zijn hoofd en .SömBér kijkend over het randje van zijn bril, brengt hij uit: 'Er zijn nog mensen die het niet willen geloven, maar dan zeg ik: het is wel zo hoor, het is wel zo Nood breekt wet Bakje Steekproeven liiinuiinHiiimuiHiumitiiifHimiiiimittiiiimiimiimniiiiiinmmiwmnni' Heerlijke prijs Luchthartig Gebrekkige controle Bewindvoerders «est Met lede ogen C Openhartig (Van onze soc.-econ. redactie) Bij het kader van de ARKA dat gisteren in Utrecht ver gaderde heerst volgens een communiqué groot misnoegen over het regeringsbeleid inzake de ambtenarensalarissen. T\jdcns een oefenvlucht. is een Hunter" MK-6-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden hedenmorgen te 9.50 uur in moeilijkheden geraakt en neergestort in een weiland in de buurt van Marssum bij Leeuwarden. De vlieger, die getracht heeft zijn vliegtuig met de schietstoel te verla ten. werd gedood. Er zijn geen an dere slachtoffers te betreuren. De piloot van de by Marssum neer- eestortte straaljager was de rcs. ser geant vlieger Th. van Mark wijk uit Hardegarijp (Fr.). Hij was gehuwd cn had geen kinderen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De piloot heeft getracht zich met de schietstoel in veiligheid te brengen, doch toen hu het toestel verliet had dit reeds te weinig hoogte om de sprong kans van slagen te geven. Bij het neer-komen van de straal jager ontstond geen schade aan der den. Het toestel verdween in een sloot. De Hongaarse minister van Fi nanciën Istvan Antos is dinsdag in Boedapest overleden. Hü werd 51 jaar. (Van een onzer verslaggevers» In het Xoordlimburgse dorp Well zijn tien bungalows in aanbouw, zomerhuisjes met een zitkamer en twee kleine slaapvertrekken. Dit voorjaar zullen ze gereed zijn, maar .Nederlandse vakantiegangers zullen van dit nieuwe bunga- profiteren. Ze voor verkoop. Boer Sjors de Roo rekent en rekent maar tekort bij bank blijft bijna f 250.000 Ruinerwold moet het natuurlijk wet even verwerken. De kleine, gezette, vriendelijke, behulpzame, welgestelde Jan M„ een echt „heerschap" van de oude, laten we zeggen feodale stempel, voor wie iedereen met eerbied aan zün petje tikte, meneer Jan M„ in zijn gloriedagen boer-wethouder-sta- tenlid-ouderiing van de Gereformeerde Kerk, voorzitter van de AR-kies- vereniglng, directeur van de BOAZ-bank en onbetwist nummer een in het maatschappelijk en kerkelijk leven, deze Jan had de boel opgelicht, de zaak bestolen en bezwendeldRuinerwold kon die afschuwelijke woorden maar moeilijk over de lippen krijgen. „Dan zeg ik: het is wel zo Voorzitter Sjors de Roo is bezig de failliete boedel te beredderen, in het kleine, knusse huisje aan de Dorps straat, waar de geachte notabel als directeur-kassier eens per week zit ting hield. In een zijkamertje van de woning van een eenvoudig administrateur, schoonzoon van Sjors de Roo, scho ven sinds jaar en dag tweehonderd tot driehonderd spaarders hun cen ten in blindelings vertrouwen door het loketje van een coöperatie van grotendeels kerkelijke, vrome boeren, die de welgestelde en weldoende BOAZ uit het bijbelboek Ruth als een soort peetvader voor hun financiële, zeer aardse transacties beschouwden. Op de dag voor Kerstmis ging het gerucht, door het dorp. op de dag dat de 72-jarige Jan M. werd begraven. Men zag op het kerkhof vele zwarte hoeden en zwarte jassen, wat nie mand bevreemdde omdat de overle dene zo belangrijk en alom gezien was. Maar wat opviel, de aandacht trok en na de droeve plechtigheid van Kalekluft. tot Ruinerwold, Koekange en De Wijk werd bediscussieerd was: in de kerk had de dominee enkele onbeduidende woorden gesproken en zelfs de naam van de dierbare dode niet genoemd. En op het kerkhof had alleen het Onze Vader geklonken. Voor de rest, geen woord, wat toch mal was, vergeleken met de over vloedige huldiging van Jan M., tij dens diens veertigjarig wethouder schap en zijn afscheid, toen iedereen zo geroerd was door het feit, dat hij alle functies neerlegde, maar de BOAZ-bank nog graag als directeur trouw wilde blijven, om de gemeen schap te dienen. Tijdens de vredige kerstdagen is het. overal rondgepraat in Ruiner wold: Jan M., die de 21ste in het Diaconessenhuis te Meppel verleed, had de bank bezwendeld voor bijna twee en een halve ton. Eind novem ber, toen de directeur van deze coöpe ratie. zeg maar: onderonsje, vrij ern stig ziek lag, werd de fraude ont- dekt. Medebestuurders van de bank. die tot dusver een ondergeschikte rol in deze simpele geldzaken hadden ver vuld, waren eind november gedwon gen enige maatregelen te nemen, omdat het tijd werd voor rentebij schrijvingen en uitbetalingen in ver band met de naderende feestdagen. Jan M. zou het natuurlijk liever in eigen hand hebben gehouden, be grepen. ze wei, maar ja, nood breekt wet en ze stapten naar Jacob, een boer van middelbare leeftijd, de enige zoon van de weduwnaar Jan M„ die het kapitale bedrijf van de familie beheert, om nog wat pape rassen te halen. Het was bekend dat de BOAZ-di- recteur een kasboek bijhield. Dat boek was voorhanden. Je kon er pre cies in zien wanneer de bakkers knecht Hendrikse zijn laatste vijftig gulden spaargeld had gebracht en hoeveel Annie van boer D., die gauw gaat trouwen, had opgenomen. Maar wilden dc medebestuurders het goed en verantwoord doen, dan moest er nog een bakje op de prop pen komen met kaapten van alle spaarders waarop alle inleggingen en uitbetalingen, gelijk met de „kas boekbewegingen" werden genoteerd en alleen op die kaarten kon je dan precies aflezen hoe groot de spaar tegoeden van de cliënten waren De kaartenbak stond bij Jan M. thuis, in de boerderij. Jacob wilde 'm natuurlijk wel even halen. Hij gaf 'm aan de mannen die vaders zaken even moesten afwikkelen. Maar Jacob had de verkeerde bak te pakken. De bak met kaarten waar op Jan M. aantekening had gehou den van de bedragen die hij in zijn eigen zak had gestoken. Bi» de eerste de beste controle bleek, dat vele tegoeden controleer baar aan de hand van de spaarbank boekjes) veel groter waren dan de kaarten aanwezen. De bestuurders verbleekten. Steekproeven wezen op grootscheepse fraude. Mr. J. G. Ny- singh sr., advocaat te Zwolle, werd ijlings om advies en bijstand ge vraagd. Hij ging onmiddellijk aan het werk, om te proberen te redden wat er te redden viel voor de merendeels „kleine" spaarders. De rijke boeren blijken hun geld elders en veiliger te hebben belegd. De enige dekking waarover de pri mitieve, amateuristische bank be schikte waren de niet geringe bezit tingen van de diep gevallen notabel (Van onze sociaal-economische redactie) In het laatste nummer van De Vakbeweging, het kaderblad van het XVT, wijst de redacteur. A. Kloos erop, dat de ontwikkelingsgang in de richting van een geheel vrije loonpolitiek gaat. 'Wij zullen er niet by staan te jui chen.' als deze ontwikkeling zich gaat voltrekken, maar het voordeel daar van is in ieder geval, dat wij verlost worden van de onwaarachtigheid van het thans geldende loonsysteem,* zo schrijft hij. De heer Kloos wijst er op, dat de staatssecretaris Roolvmk in de Twee de Kamer wei zeer optimistisch is ge weest over de vrijere loonpolitiek. In feite is met de 'nadere verduide lijking' van de aanwijzing niet te werken. Aileen ais er voldoende pro- duktiviteitsstijgmg is,-gebruikt men de aanwijzing en de verduidelijking. Voor moeilijke gevallen laat men het 'beieidvoeren' overwegen. De schrijver wijst er ook op, dat het niet ideaal is, als de ruimte in ondernemingen met een snei stijgen de produktiviteit in haar geheel wordt doorgegeven in de vorm van hogere lonen. Het zou vrij wat be ter zijn. als een deel er van aan de consument zou worden doorgegeven in de vorm van lagere prijzen. Maar daar komt ook niets van. De ondernemers voelen er niets voor hun werkelijke produktiviteitscijfers over te leggen. De heer Kioos schrijft: 'In sommige gevallen weigeren de ondernemers botweg de cijfers over produktiviteit te verschaffen aan de toetsende instanties. Soms krijgt alleen het college inzage en soms zelfs moet het college vol- n het zachtglooiende terrein achter de Heyense molen halvenoege Nijmegen-Ve.nlo ligt het door 59 Duitsers en cén Nederlander bewoonde bungalowpark. 'We wisten niet dat deze huisjes verkocht sou den wordenwe dachten, dat men ze aan vakantiegangers zou verhuren.' zegt Bergens burgemeester van dit bunga low-oord. Inmiddels is een nieuw be drijf in wording bij Well. Het bord dat er de aandacht op vc'igt maakt front naar Duitsland. iowpark niet zijn bestemd aan Duitsers. Daarom heeft de bouwer het bord met Bungalowpark Well zo opgesteld, dat alleen de Duitse automobilisten die bij Kevelaar over de grens komen het kunnen zien: het is in letterlijke zin gericht op Duitse clientèle. Daa-- ntti hing er kort geleden in een hotel m liet naburige Heven, een in het Duits gesteld reciarnebiliet. Het luidde: '10 bungalows in Well Holland. 1.2 km hinter'Grenziibergang Kevelaer-Well (60 km von Ruhrge- bietzu verkouten. 'Aan de beschrij ving van de huisjes werd toe gevoegd 'Wit. je ca 5000 qm kerrlichem Wald. Preis Hfl 2.1.500'. i(Van ome soc.-econ. redactie) g S Het ledental van het NW is g 1 in 1959 met byna 10.000 ge- g groeid. De grootste winnaars 1 zijn de Metaalbedrüfsbond g 1 en de Algemene Bedrijfsgroe- S pen Centrale, die met respec- §f I tievelijk rond 3000 en rond g§ 1 2500 leden vooruitgingen. De 1 waardebonnenactie van het NW leverde in een week tijds |g jé duizend nieuwe aanmeld! nger. g i op. 1 s A. KLOOS ...niet ideaal... staan met de mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat het loonvoorstel gedekt wordt, door het verloop van de produkti viteit.' Daarna zegt de heer Kloos, dat de Stichting van de Arbeid eigenU'k zou moeten weigeren loonvoorstel: u te behandelen, ais er geen behoo. 'jke documentatie wordt overgelegd. 'Staatssecretaris Rooivink heeft de bezwaren in de Kamer luchthartig behandeld en gezegd, dat de werk nemers wel inzage in de produktivi teitscijfers krijgen. De werknemers partijen mogen niet medeplichtig ge maakt worden in de actie van de ondernemers om prijsverlaging te ontlopen, schrijft de heer Kloos. En hij vervolgt: 'Het Is duidelijk, dat wanneer dit verschijnsel een gro tere omvang gaat aannemen, de Stichting van de Arbeid zich zal hebben te beraden, over de vraag of zij in deze gevallen wei advies kan uitbrengen.' Jan AL (Drie boerderijen en vele hec taren land) en de wettelijke aanspra kelijkheid van de zuur kijkende be stuursleden en de leden van de bank, ten bedrage van om en nabü 35.000 in totaal. Mr Nysingh cijferde en toog naar het ziekenhuis, waar hü Jan M. vlak voor diens dood vijf kwartier onder vroeg. Een secretaresse stenografeer de het gesprek. Het tekort stond nu wel vast: wat mr. Nysingh het aller meest interesseerde wos: „waar is al dat geld gebleven?" Jan M. antwoordde: „Ik heb het allemaal in m'n boerderij gestoken." Handlanger? Mr. Nysingh heeft zijn vraag vele malen herhaald en gezegd; „Ik vind het niet waarschijnlijk dat u het al leen hebt opgemaakt. Wie is de handlanger die u hierbij heeft ge holpen?" Jan AL antwoordde: „Ik heb het alleen, helemaal alleen ge daan. Het geld zit in m'n boerderij." In dat geval moet Jan M. de briel- jes van duizend al in de mestvaalt of m de hooiberg hebben gestopt, een andere kostbare investering in de boerderij is niet denkbaar. Het be drijf draagt geen enkel kenmerk, van modernisering of ingrijpende verbete ringen. De leefwijze van de man geeft bovendien ook geen enkel aan knopingspunt. Hij reed in een tame lijk oude auto en gooide, voor zover bekend is, nimmer geld over de balk. Voor zover bekend isRuiner wold, vol wilde geruchten, sugge reerde al gauw. wat niet eens zo vreemd is. dat Jan M. werd ge chanteerd door duistere figuren in rosse buurten van een grote stad. Mir. Nysingh heeft het hem op de man af gevraagd, maar Jan M. zei heftig: „Nee, er is niemand anders by betrokken. Ik heb het geld al leen opgemaakt, in m'n boerenbe drijf." In Ruinerwold en omgeving, waar vele rijke boeren (miljonairs) wonen tegen wie door de ouderen hoog wordt opgezien („geld is hier belang- rüker dan verstand", zeggen nuch- teren smalend) wordt deze verkla ring niet geloofd. Zeker, men wil aan nemen dat de talloze functies in het politieke antirevolutionaire leven en de kerkelijke gemeenschap scheppen vol geld hebben gekost. .Jan M. zou op zijti sterfbed ook hebben verzucht: „Ik had me er ook nooit zo mee moeten inlaten." AXaar dat hij daardoor twee en een halve ton zou zijn kwijtgeraakt, nee. Per slot van rekening brachten die boerderijen ook flink wat geld op, zegt het dorp. dat overigens zeer ver ontwaardigd is over de ontstellend gebrekkige controle die de medebe stuursleden en de accountants heb ben uitgeoefend. Het staat vast. dat niemand ooit de bedragen op de spaarbankboekjes heeft vergeleken met de bedragen in de boeken en het kaartsysteem Het staat ook vast, dat het „een mans-werk" by deze bank regelrecht tot de catastrofe heeft geleid. Het is ons daarenboven nog bekend dat een accountant van de Nederlandse Bank, die op grond van de wettelijke be palingen controle en toezicht op de BOAZ-bank moet uitoefenen, door Jan M. met een kluitje in het riet werd bestuurd. De directeur weigerde ook herhaaldeiyk op bepaalde schrif telijke vragen te antwoorden. Net toen men maatregelen wilde nemen, zo luiden onze inlichtingen, werd de fraude min of meer toevallig ont dekt. De bestuursleden steken zielig cn wanhopig dc armen in dc Jucht. „IVe begrijpen het niet. We begrijpen het niet." Ze zijn trouwens als niet-des- kundigen in het geheel niet in staat er iets van te begrijpen. Mr. Hysingh cijfert en zegt: „Ik tioop uit de bezittingen van M. en andere inkomsten ongeveer vijfen zeventig percent van het tekort te kunnen dekken. Er is een voorlopige surseance van betaling verleend. Er zijn bewindvoerders aangesteld en ik hoop dat een liefhebber, een andere bank binnen veertien dagen deze zaak overneemt en de spaartegoeden tot een zeker bedrag zal garanderen." ■SUB! Heerlijk bos dus en ook een heer lijke prijs voor een huisje met twee iieel kleine slaapkamers en een zit kamer van vijf bij vier meter. Nieite. min. ze zjjn zo goed ais allemaal al verkocht aan Duitsers die in het Roergebied wonen en die hier de week einden en de zomermaanden komen doorbrengen. Het wordt het tweede door Duitsers bewoonde bungalowkamp in de uit gestrekte gemeente Bergen, waartoe Wel! behoort. Het ziet ernaar uit dat Bergen een dorado wordt voor welgestelde Duit sers en ook voor handige bungalow- bouwers. want die kunnen goede zaken doen omdat de prijzen van huizen en grond in Duitsland zelf veel hoger zijn. Het ergarlijke van de situatie in Bergen is dat bouwers van voor de verhuur bestemde bungalows, waar aan een zo grote behoefte bestaat ia Bergen niet aan bod komen. (Van een onzer verslaggevers) De secretaris van de Noordlim- burgse gemeente Bergen, de 53-ja- rige L. AI. B. V. van E. is maandag in zijn woning aan de SiebengewalUse- weg aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Roermond. Zijn arrestatie houdt verband met grondtransacties en het opmaken van een valse acte van grondverkoop. Wat voor grondtransacties het hier betreft is nog niet. duidelijk. De offi cier van Justitie, noch de burgemees ter van Bergen, de heer A. van Kackelenbregh, wilden zich hierover uitlaten. De burgemeester zei alleen, dat deze transacties volgens hem niet in verband konden worden ge- bracht met de kwestie van de bungalow-bouw. Het staat vast dat er de laatste tijd tal van grondtransacties in Bergen tot stand zün gekomen. Er is op ver zoek van Buitenlandse Zaken bos en heidegebied verkocht aan de Duitse ontginningsmaatschappü Batiern- siedlung er is ook gehandeld met vele hectaren grond die voor de winning van grind en zand zulien owrden gebruikt. Verschillende boeren hebben ver kocht tegen prijzen die variëren van ƒ3000,- tot ƒ4500.- per hectare aan een tusseneprsoon, die in sommige gevallen een prüs heeft gemaakt van ruim 7000.-. De gemeentesecretaris zou bij deze onderhandelingen tussen de makelaar en de boeren zyn assi stentie hebb enverleend. Boer Sj.ors de Roo cijfert in de papieren op het pluche tafelkleed en zegt; „Je mu-rt overal op ver dacht wezen, heb ik gemerkt, ik zeg niets meer." (Van een onzer verslaggevers) Ongeveer ƒ295.000.blijkt de waarde van de buit te zijn geweest die onbekende inbrekers in de oude jaarsnacht hebben behaald bij hun inbraak in de juwelierszaak van de heer H. Schipper aan de Heiligeweg in Amsterdam. Dit is na dagenlange taxatie en inventarisatie vastgesteld. Er is een hoge beloning uitgeloofd voor degenen die inlichtingen kun nen geven die tot opsporing van de daders van deze inbraak leiden. Het andere Bergense bungalowpark telt 60 huisjes Op een na zijn ze aan Duitsers verkocht. "Dat was.' zegt de burgemeester van Bergen, de heer A. van Mackelenbergh. 'oorspronkelijk niet de bedoeling. We dachten dat het huurhuisjes zouden worden. Bij de besprekingen is het woord verhuur herhaaldelijk genoemd, maar wij zijn volkomen voor de gek gehouden. Met lede ogen hebben we gezien, dat za verkocht werden.' Een van de twee wethouders, de heer G. A. Smals neemt geenszins de houding aan. dat hij de verkoop be treurt. Hij heeft onlangs verklaard, dat hij de komst van de Duitsers be schouwt als een belang voor de ge meente. Het Westen had volgens hëm nooit veel belangstelling voor dit Noordlimburgse gebied getoond en hij vond het juist dat men dus profi teerde van de Duitse interesse. Washet gemeentebestuur niet achterdochtig, toen er vorig jaar ver gunning werd gevraagd voor de bouw van tien bungalows bij Wel!? 'Ja, dat wel.' aldus Bergens burge-, meester, 'maar we leven in een rechtsstaat, en we moeten bouwver gunning verlenen als aan alle voor-, waarden is voldaan. Het ging hier om een stuk particuliere grond en op grond van een uitbreidingsplan kon den we niet weigeren, want onze ge-, meente heeft geen uitbreidingsplan. Het is nu echter in voorbereiding." Het ontbreken van een dergelijk- plan is inderdaad het zwakke punt.i Bergen heeft daar nooit haast mee' gemaakt. Vijf jaar geleden al werd erj gezegd, dat het in voorbereiding was.' Indien het gemeentebestuur werke lijk iets voor het binnenlandse toe risme had willen doen. bad het dat gekund. Het had kunnen voorschrij ven welke bestemming de grond *ou krijgen en het had verhuur als voor waarde kunnen stellen. Het provinciaal bestuur van Lim burg heeft zich inmiddels ook met de kwestie Bergen bemoeid. Wat hier gebeurt beschouwt de Provinciale Planologische Dienst als 'een onge wenste gang van zaken'. De provincie heeft dan ook aan gedrongen op een uitbreidingsplan Alleen daardoor kan worden voor komen. dat uitsluitend buitenlanders (en bouwers) prófijt trekken van de toch ai zo schaarse recreatieruimte in ons land. In deze rubriek vermeldt Bet Vrije V'oifc zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. BEEMSTER. Tijdens de discussie over de uitkering uit het wegenfonds - herinnerde de heer Van Meursj Iv.v.d.) er aan. dat hij er voorheen via oud-minister Mansholt de rege-j ring verwijt van had gemaakt, dat erj iets mis was aan de verhouding tus- sen rijk en lagere publiekrechtelijke, lichamen. '.Maar deze regering, waar-', van de partij van de heer Mansholt geen deel uitmaakt, is op dit punt af. geen haar beter,' riep de heer Van Meurs uit. Hetgeen de heer Sehagen; tp.v.d.a.) onder grote hilariteit deed opmerken: 'Dat is openhartig!' Van Aleurs: 'Ja, en het mag gerst»*' in de krant ook.' (Dank u. - Redactie). l'it een verslag van een verga-, gadering van hel polderbestuur, Beem-ter in dc Nieuwe Noord hollandse Courant. <Van een onzer verslaggevers) Opperrabbijn A. Schuster van het Ne derlands-Israëlitisch Kerkgenoot schap heeft gisteravond in het NTS-journaal een verklaring afge legd naar aanleiding van 'de golf van antisemitisme die over de we reld spoelt en die ook Nederland niet. onberoerd heeft gelaten.' 'Wij joden zijn weer frontpagina nieuws' aldus de opperrabbijn. 'Er zijn er onder ons die hierdoor ge schokt zijn. Is daar wel reden toef Ik geloot hef niet. We weten maar ai te goed dat het antisemitisme latent aanwezig i.s en van tijd tot tijd aan de oppervlakte verschijnt.' 'Hij die meende dat na de laatste oorlog dat antisemitische haatge voelens uit de harten souden zijn gerukt, maakte wel een grote ver gissing. Het is dus geen verrassing, ofschoon het ons pijnlijk treft' al dus de opperrabbijn. Hoewel de joden in Nederland zich naar aanleiding van de recente ge beurtenissen geenszins bedreigd voelen, vroeg hij wel waakzaam heid. 'Het geweten van het Neder landse volk mag zich niet in slaap laten sussen. Dat is een taak van overheid en volk tegelijkertijd,' al dus opperrabbijn Schuster. NEW YORK De internationals raad van B' nai B' rith. een inter nationale joodse broederschapsor- ganisatie. zal op 25 en 26 januari in Amsterdam bijeenkomen. De raad zal een rapport bespreken over de recente antisemitische incidenten m de Duitse bondsrepubliek. De speciale commissie ter bestrij ding van antisemitisme van de B' nai B'rith zal deze week naar Bonn vertrekken om besprekingen te voe ren met hoge functionarissen in Bonn over de antijoodse incidenten. De voorzitter van de commissie. Ben jamin Epstein, zal in Amsterdam verslag uitbrengen. B* nai B' rith heeft loges in 33 niet- communistische landen. (Vervolg van pagina 1) In een Joodse school te Brooklyn, New York, is gisteren brand uitge broken in een garderobe. De brand werd snel geblust en de tachtig aan wezige kinderen konden ongedeerd het gebouw veriaten. De politie ver moedt dat er brandstichting in het spe! is. In Kopenhagen en Malmoe worden de uiterst rechtse organisaties scherp bewaakt door de politie. In Maimoe staat de beweging onder leiding van Per Engdahl, die in Nederland is opgetreden als, getuige a decharge in het proces tegen de NESB-leiders "Wolthuis en Van Tienen. Het Britse blad Daily Mail weet. te melden, dat een uitnodiging van het Britse filminstituut aan Lenie Riefenstahi, destyds een goede rela tie van Hitier, om in april een lezing te komen houden over haar werk op filmgebied, veel protesten heeft uit gelokt. Het filminstituut zou overwe gen de invitatie in te trekken. (Van onze soc.-econ, redactie) De arbeidsreserve is in december 1959 met 26.627 mannen toegenomen tot 82.457. De op aanvullende werken werkzame personen buiten beschou wing gelaten, telde ons land eind december 69.786 werkloze mannen tegen 46.601 per eind november. De werkloosheid onder vrouwen nam in de laatste maand van 1959 met 142 toe tot 5.622. In 135S steeg de geioglsLoerde ar beidsreserve in december met 35.268 j tot 116.371. De Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvercniging acht de uitkering ineens van 3 percent over de eerste drie maanden van 1960 voor het gehele overheidspersoneel beslist onvoldoende. De bijzondere tegemoetkoming aan de laagstbezoldigden en aan de middelbare ambtenaren werd eveneens als zeer onvoldoende gekwa lificeerd. 'Zelfs de mede door het sociaal-economisch bureau van de centrale GO-commissie berekende achterstand van deze groepen werd niet weggenomen,' aldus de verklaring. Het hoofdbestuur van de ARKA wijst ieder uitgangspunt als on aanvaardbaar af. dat voor de ambtenaren slechts een loonsverhoging mogeiyk maakt die geljjk is aan de gemiddelde loonstijging van het particuliere bedrijfsleven. Dit pok wat betreft de begindatum. Afgezien van de noodzaak van een voldoende algemene loons verhoging voor het overheidspersoneel dient recht te worden gedaan aan de lagere en middelbare ambtenaren. Deze salarissen vertonen vooral sinds de verbetering der topsalarissen een belangrijke achter stand. aldus het hoofdbestuur. De ARKA is van mening dat deze achterstand noch door de sala rismaatregel van 1 2pril 1958, noch door die per 1 januari 1960 is weggenomen. 'Het hoofdbestuur van de ARKA kan dan ook geen enkele ver antwoordelijkheid aanvaarden voor maatregelen die niet voldoende tegemoetkomen aan bovenstaande wensen.' aldus de gisteravond uitgegeven verklaring.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1