Officier onthult honorarium van verdedig er Vinnig woordensteekspel in roerige rechtzaak RVimflH Souteneur? Ik boende en schrobde en verzorgde het huishouden Stichting wil stukken terug van secretaris bi Proef met direct te betalen bonnetje volledig geslaagd oet u horen! Berger boeren ontwaken HOEST UW KIND...? ZONDER COMMENTAAR Echtpaar van brandstichting verdacht Man aangereden door 3 anions Duitser tijdens vlucht in been geschoten Vragen Scheps over Berends Inwoner Australië benoemd in raad van Wieringermeer Té optimistisch Vijf percent meer in goud en zilver HET VRIJE VOLK ZATERDAG 9 JANUARI 1960 VERVOLG VAN PAG. 1 Bijna dubbele waard Naar enorm meer? WITTE KRUIS DE -Bekte PIJNSTILLER WITTE KRUIS a P<Z.t^ Minder druk Advocaat: UW salaris voor déze zaak zeker te hoog... Toen deze boer A, Jermeskens na een ongeval in het zieken huis was opgenomen, kwamen zij hem daar zelfs opzoeken om hem over te halen tot verkoop en het bedrag dat zij boden liep ten slotte zelfs op tot ƒ48,000, voor 14 ha. De gemeente en deze maatschappij (De Merwede) kwamen ook tot een overeenkomst. Bergen wilde 30 ha verkopen en bovendien afgraving ver lenen voor 437 ha. De raad heeft hieraan zijn goed keuring ai gehecht. Het is alleen de vraag of GS dit besluit niet zal ver werpen. Door particulieren is in totaal or. gcveer 250 ha verhandeld. Dit de ge gevens van het kadaster is nu geble ken dat de boeren en ook de gemeen te een prijs hebben ontvangen die veel lager ligt dan de waarde Ben stuk grond van 31 ha, waar voor de makelaar ƒ125.000 betaalde, werd b.v. doorverkocht aan De Mer wede voor 215.16(5. Voor een per ceeltje vaa ruim 4 ha ontving een boer ƒ14.500, maar de ballastmaat- schappij betaalde eraan de makelaar bijna het dubbele voor (ƒ28.250). Een stuk grond van 4.9 ha werd be taald met 14.700 en bij doorverkoop aan de Merwede bracht het ƒ31.850 op. Toen deze bedragen kort geleden In het Dagblad voor Noord-Limburg werden gepubliceerd, werden tal van verkopers opgeschrikt, uit hun eerst zo aangename roes. Het gevoig is ge weest dat zij nu bijzonder vijandig staan tegenover de gemeentebestuur ders, die hen niet "hebben ingelicht over de waarde van de grond. f In hoeverre de gemeente, die ge- middelde 5000 voor een hectare ont ving, goede zaken heeft gedaan, staat ook cog te bezien. Afgezien van de prijzen rijst de vraag of het wel verantwoord is dat een gebied van vele honderden hec taren (ruim 700) wordt afgegraven en herschapen tot een meer dat zich zal uitstrekken van de Maas tot ver voorbij de weg Nijmegen—Venlo, want zowel bouwgrond als natuur gebied en ln -sommige gevallen een bijzonder mooi stuk natuur, worden er aan opgeofferd. Advertentie LM. Talm niet langer, grijp dadelijk inBestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een zeer roerig rechtsgeding over de vraag of de 46- jarige Amsterdammer F. J. J. B., alias 'Lodie', dan tvel een onschuldig handelaar in Japanse sjaaltjes dan wel een soute neur was, heeft de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren de bekende advocaat en schrijver van sappige week bladstukjes mr. Francois Pauwels moeten verzoeken wat minder emotioneel te zijn. De magistraat deed dit nadat de grijze pleiter, vooruitlopende op het vonnis, zijn cliënt ter zitting luide had toegeroepen zich kalm te houden, „omdat hij toch werd vrijgesproken" en zich vervol gens in een vinnig woordgevecht had begeven met de jonge sub stituut-officier van Justitie mr. H. Bouma. Beide juristen kwamen niet geheel ongeschonden uit de strijd te voorschijn, maar de advocaat was ogenschijnlijk beter af: zijn cliënt werd voorlopig vrijgelaten en bovendien had hij de beschikking over een honorarium van anderhalf mille. De openbare aanklager had niet kunnen nalaten ter openbare zitting van deze ruime sala riëring gewag te maken. riep hij, „ze hebben die vrouw niet eens gevraagd of ze ter zitting van haar verschoningsrecht gebruik zou maken. Hoe kan een rechter-com- missarls een verdachte eigenlijk op dit bewijs gevangen houden? Mijn cliënt zit ai maanden! Advertentie IM (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Wieringermeer die gis teravond onder voorzitterschap van burgemeester Omta werd gehouden, zijn door raadsleden van drie ver schillende fracties vragen gesteld over de benoeming van de heer J. Rentmeester in de vacature ontstaan door het bedanken als raadslid van de heer A, A. Pauwels 'k.v.p.). De heer Rentmeester woont namelijk reeds geruime tijd in Australië. Geantwoord werd, dat het stem bureau altjjd verplicht is de volgende kandidaat van de lijst te benoemen en dit was de heer Rentmeester. Men heeft verzuimd indertijd bij het ver trek van de heer Rentmeester zijn naam van de lijst te schrappen. Men zal zo spoedig mogelijk met een nieuwe voordracht komen. ln deze rubnek vermeldt Bet Vnje Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden oeciteerd. Dat er prijsverlagingen in de lucht zitten, is inderdaad verheugend nieuws: deze zijn thans nodig om ondanks eventuele prijsverhogingen, die hier en daar uit de algemene compensatiemaatregelen van I april a.s. zullen voortvloeien, het algemeen prijsniveau stabiel te houden. Is men echter, wanneer men bij voorbeeld meent, dat forse loonstijgingen en prijsdalingen gemakkelijk hand ln hand gaan, niet wat té optimistisch? Uit "De Werkgever', orgaan van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers, van 31 december 1959. Het was de officier in dit geding dan ook wel bijzonder tegengelopen. Zijn kroongetuige de vrouw van wier ontucht de "verdachte zou hebben geleefd verschoonde zich omdat zij tevens diens echtgenote was, de bezwarende verklaringen van een vroegere compagnon van verdachte maakten weinig mdruk omdat hij óók moest melden een vroegere amant te zijn geweest van diens echtgenote en de volijverige brigadier, die meege luisterd had met een telefoongesprek, had ook maar een zeer onduidelijke dialoog fcunnen noteren. Bij dit alles kwamen: een verkla ring van een Japanse firma, die be weerde deze verdachte voor tiendui zend guldens aan sjaaltjes te hebben verkocht en hem dus als handelaar te beschouwen, een zekere „Erika" en een zeer onduidelijke inbraak, die verdachte in het huis van zijn echt genote zijn eigen huis dus zou hebben gepleegd. .Deze man," riep verdachte uit over zijn ex-compagnon, die nu in eigen beheer sjaaltjes verkoopt, „deze man wilde met mijn vrouw trouwen en belastert mij nu uit wrok. En dat terwijl ik hem alle medewerking heb verleend." Op dat moment schorste de presi dent de zitting waarna de rechtbank terugkwam met de mededeling dat de zaak werd teruggewezen naar de instructie omdat zij zeer beslist niet geheel duidelijk was. Miserabel Mr. Francois Pouwels reeds eer der had hij gezegd dat zijn cliënt onschuldig was en dat hij ér anders niet was geweest, „want ik liou niet van dit soort zaakjes" mr. Pauwels richtte zich vervolgens op om een fel requisitoir uit te spreken tegen de officier, „Het vooronderzoek ïn deze zaak is zonder meer miserabel geweest," Dit gedmg is een uitvloeisel van een gerechtvaardigde actie tegen de walletjes, maar meneer de officier heeft er wel heel erg naast gegrepen. Hier. m mijn hand, heb ik verdachtes boekhouding, maar ik heb het nauwe lijks behoorlijk met mijn cliënt kun nen doornemen, zulk een controle werd er uitgeoefend in het Huis van Bewaring." oOk de officier, die tijdens dit be toog pioenrood was aangelopen, ver hief zich nu van zyn van 's rijks wapen voorziene zetel. „Geen wonder dat we controle heb ben uitgeoefend," zei hij mte stem- lerheffing," deze verdachte heeft een van zijn bewakers omgekocht om een brief naar buiten te smokkelen. Wat stond erin die brief? Verdachte schreef aan zijn vrouw dat het bewijs moest worden ver zwakt en dat zijn raadsman moest worden vervangen door mr. Pau wels, die daarvoor met vijftienhon derd gulden betaald moest wor den Slechts even was pleiter door deze mededeling overdonderd. Toen riep hy tot de officier: „dat is onbehoor lijk. ïk zal uw slarais óók niet in het geding brengen. Maar één ding is zeker: voor wat u in deze zaak ge daan hebt is het zeker te hoog." Tk had er na deze instructie maar het zwijgen toegedaan." De raadsman deed de rechtbank ten slotte het verzoek zijn cliënt voor lopig in vrijheid te stellen, waartegen de officier zich verzette. De recht bank wees het verzoek echter na een kort beraad toe. Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. Tabletten, poeders, cachets 11 (Van een onzer verslaggevers) Ook in een tweede geding inzake souteneurschap tegen de 44- jarige ex-behaugdrukker A. C., bijgenaamd „Ab", stuitte de officier van Justitie mr, H. Bouma gisteren voor de Amsterdamse rechtbank op grote moeilijkheden. De ex-echtgenote van deze verdachte, die getooid met de fraaie naam „Judoka", geruime tijd zitting hield aan de Singel, weigerde te getuigen op grond van haar verschoningsrecht. De man kwam met een 2eer origineel verweer: hij was geen souteneur, stelde hij, maar een huisknecht, een huisknecht bij zijn echtgenote wel te verstaan. „Een souteneur." aldus verdachte, „is er een die in luxe auto's rijdt. Ik ben echter dag en nacht slaaf ge weest. Ik heb aardappelen geschild, het kind verzorgd en de was gedaan. Zij deed niet dit." „Daar ben jij voor, zei ze altijd, is het niet 1 risch dat ik elke week een zeker huishoudgeld nodig had?" Desondanks eiste de officier tegen deze reeds maanden in voorarrest zittende verdachte twaalf dagen hechtenis en een jaar rijkswerkin richting. Ter zitting wilde ook de tweede ge tuige van de officier, een schoon zuster van de verdachte, aan hem gepar iteerd via zijn vrouw, haar verschoningsrecht laten gelden. Na langdurig beraad kwam de rechtbank echter tot de conclusie dat dit niet mogelijk was omdat verdachte in middels van zijn vrouw gescheiden was. De getuige vertelde vervolgens dat zij het kind van verdachte in haar huis had opgenomen en hem her haaldelijk op bezoek kreeg, waaruit de conclusie was te trekken dat hü niet werkte. Tijdens een ruzie tussen verdachte en diens echtgenote had de laatste uitgeroepen: „Bikker voor je honderd gulden per week. Dit zit ten toch maar goed." De brigadier, die in deze zaak het onderzoek had, vertelde dat de man eens tot zijn vrouw zou hebben uit geroepen: „Er zijn er drie vermoord op de wallen, jjj zult de vierde zijn." Sr was ruzie ontstaan tussen het tweetal toen de man verhoudingen zou hebben gehad met andere vrou wen, waarna de echtgenote hem ten slotte aanbracht. Later trok ze de aanklacht weer terug, doch toen had de politie al genoteerd dat ze f 300 per week ver diende en dan 200 afdroeg aan haar echtgenoot. Het Roosendaalse echtpaar M.-T. is, verdacht van brandstichting in zijn woning aan de Fortuinstraat, in verzekerde bewaring gesteld. De brand ontstond in de nacht van zondag op maandag. Het echt paar had het huis gekocht en sinds enkele maanden betrokken. De zoV derverdiepïngg góng geheel ai de be nedenverdieping gedeeltelijk verlo ren. Omdat in het huis tijdens blus- singswerkzaamheden een sterke pe troleumlucht werd waargenomen stelden de politie en de brandweei direct een onderzoek naar de oor zaak van de brand in. Gebleken is, dat de brand is ont staan in een kast onder aan de trap, die de enige verbinding vormde tus sen beide etages. De trap bleek ge heel verkoold. Het echtpaar M. zou wakker zijn geworden door een sterke rooklucht, maar het werd bijzonder vreemd gevonden, dat het echtpaar met het zoontje volledig gekleed, uit, de brandende woning kwam, terwijl buren in nachtgewaad kwamen kij ken. Tevens viel het op, dat er vrijr wel geen meubilair in de woning was te vinden. Het bleek, dat het meubilair was opgeslagen bij de ouders van M, Het huis van het echtpaar was be hoorlijk verzekerd, naar deskundigen meedeelden was er zelfs sprake van overwaarde. Het betrokken echt paar bhjft tot op heden ontkennen, de brand te hebben gesticht. Verdachte, die ter zitting een zeer afwezige indruk maakte, heette alles echter gelogen. „Ik zweer bij mijn moeder in het graf," zo zei hy met kiem, „dat het allemaal leugens zijn.'' Nogmaals benadrukte hij slechts ais „huishoudster" te zijn opgetreden, hij legde zelfs huishoudboekjes over, hü had geboend en geschrobd en dat soort werk deed een souteneur toch niet?" „Dat is juist het werk van een souteneur," zei de president, welke wellicht Ietwat naïeve visie door de roep experts op de publieke tribune met zulk een daverend hoongelach werd ontvangen, dat de magistraat met ontruiming moest dreigen. De officier hechtte weinig waarde aan het feit, dat de vrouw haar aan vankelijke beschuldiging had inge trokken. „Dat gebeurt herhaaldelijk," zei hij. „Een vroegere echtgenote van hem heeft ook gezegd daTt ze voor hem in het leven had moeten gaan." De raadsman legde er de nadruk op dat zijn cliënt énkele jaren gele den een schedelbasisfraettuur had opgelopen en sinds die hid niet. meer de oude was geworden. Het echtpaar woonde destijds m alle eerbaarheid in Huizen, waar de mang behang- drukker was. Hy kon dit werk echter niet volhouden en trok met zijn vrouw naar Amsterdam waar de laatste „m het hotelvak ging". „Pas later." zo zei de advocaat, „moest hij ontdekken, dat zijn vrouw prostituée was op een peesadres in de binnenstad. Hij kwam echter nooit op da: adres, hij hield er zich verre van, hij deed de huishouding." „Een korte uiterlijke beschouwing van verdachte en zijn vrouw." be sloot pleiter, „maakt een ieder dui delijk, dat de vrouw domineert." De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. (Van een onzer verslaggevers) De 32-jarige J. H. Scbreurs uit Heemstede is vrijdagmorgen op Rijksweg 13 bij Delft dodelijk veron gelukt toen hii na eerst door een passerende melkauto te zijn gegre pen achtereenvolgens door twee uit de andere richting komende auto's werd overreden. Dit dodelijk ongeluk werd vooraf gegaan door enkele kettingbotsingen, die een groteverkeersverwarring ver oorzaakten. De heer Schreurs was met eenandere automobilist, de 22- jarige Amsterdammer J. Hogendorp langs de binnenberm bezig zijn wa gen recht te zetten toen hij door een passerende melkwagen werd ge schept. Deze aanrijding had plaats juist op het moment, dat de melkwagen, bestuurd door de dertigjarige E. Ottjes uit Den Haag een andere auto wilde passeren. De heer Schreurs werd over de binnenberm heen op het wegdek van de andere rijweg geslingerd en daarna door twee personenauto's overreden, die belde zijn doorgereden. De melkwagen "kwam door en manoeuvre te kantelen, en viel op een daarnaast rijdende personen auto. (Van een onzer verslaggevers) De stichting „Het leven begint bij 40", die zich ten doel steit oudere mensen aan een positie in de maatschappij te helpen, heeft gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank een kort geding gevoerd tegen haar vroegere secretaris O. J. M. van Eijsden, die weigert de onder zijn beheer gestelde stukken aan het bestuur af te dragen. De stichting eist teruggave dezer bescheiden op straffe van betaling van een som groot duizend gulden voor iedere dag dat ge daagde in gebreke blijft. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagmorgen ontdekte enige ar beiders die werkzaam zijn aan de weg in de buurt van bet clubgebouw van de padvir.iers in Aalten, dat er een ruit stuk was aan dit gebouwtje. Bij nader onderzoek bleek, dat er op enige zakken een man lag te slapen. De gewaarschuwde rijkspolitie stelde een onderzoek in, waarbij aan het ücht kwam, dat men te doen had met de 19-jarige Duitser G. N., een vluchteling uit de oostzone van Duitsland, die reeds enige keren was gearresteerd en uitgewezen, daar hij niet in het bezit was van een geldig paspoort. Tijdens de overbrenging naar het politiebureau nam hij echter de benen en een wilde achtervolging werd ingezet. Na herhaalde sommaties van d« politie en het lossen van waarschu wingsschoten waaraan de vluchteling geen gehoor gaf, werd hij ten slotte door een schampschot geraakt aan een van zijn benen, waarna hy zich overgaf. Vermoed wordt dat achter de her haalde bezoeken van N, aan Aalten een meisje schuilt. By monde van zijn raadsman rr F. Brandt hield de gedaagde vol nu., steeds secretaris der stichting te zijn. uit hoofde van welk feit hü de stuk ken rechtens onder zijn beheer zou hebben. Weliswaar gaf pleiter toe dat ziin cliënt op een onlangs gehouden be stuursvergadering gedreigd zou heb ben. zijn ontslag te nemen, doch latei- zou hij deze aanvrage in een brief hebben teruggenomen. Ook de voorzitter zou het ontslag niet hebben aanvaard blijkens een later geschreven brief aan de gedaagde welke was geadresseerd aan „de secretaris der stichting". De raadsman van de stichting, mr. H. P. J. Dolk, voerde hiertegen aan dat de gesalarieerde secretaris zijn ontslag niet onmiddellijk maar per 1 januari had genomen. Géén fraude „Trouwens," aldus pleiter, „zelfs al mocht de gedaagde aanspraak maken op de functie van secretaris, dan had bij de bescheiden nóg aan het be stuur moeten overdragen wanneer daarom was gevraagd," De raadsman stelde met nadruk dat het hier beslist niet om fraude ging de ruzie was begonnen om kas stukken die de secretaris aan de penningmeester had moeten over dragen. Hij omschreef gedaagde ais een „eigengereid man, die vasthield aan zijn baantje." De president zal uitspraak doen. DEN HAAG (ANP) Het College van Rijksbemiddelaars heeft de c.a.o. voor de goud- en zilvernijverheiö goedgekeurd, die volgende week ia werking treedt. De lonen worden met 5 percent verhoogd. De partijen zullen nader overleg plegen over de volgende week in beginsel goedgekeurde arbeids tijdverkorting. (Van een onzer verslaggevers) Ruim acht maanden geleden, op 1 mei 1959, begon in Rotterdam, Zwolle, Sneek en Kampen een proefneming met het nieuwe systeem van politle- straattransacties. Bij justitie en politie is men van mening, dat deze proef met bet 'direct te betalen bonnetje* volledig is geslaagd. Men overweegt tbans om het systeem binnen niet ai te lange tjjd in het gehele land in te voeren. (Van een onser verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (arb.) heeft de minister van Justitie vragen gesteld over de voor waardelijke invrijheidstelling van de oud-SD'er A. Berends. Hij verzoekt de minister volledig mee te delen welke voorwaarden hierbij gesteld zijn er. of deze aan Berends zeil en aan alle betrokken instanties zijn meegedeeld. De proefneming heeft enkele) ove rigens kleine) onvolkomenheden van het transactiesysteem aangetoond, die bij algehele invoering zullen moe ten worden vermeden. Zo bleek bij voorbeeld, dat voor enkele overtredin gen het direct betalen duurder was, dan wanneer men het op een proces verbaal en een 'afkopen' liet aanko men. Een der oorzaken van dit probleem was, dat men in de arrondissementen vaak verschillende 'tarieven' voor de zelfde overtredingen heeft: het ene arrondissement straft 'duurder' dan het andere. ln de proefgebieden heeft het nieu we systeem de werkzaamheden voor de politie zeker niet verminderd, maar de justitie kreeg het er minder druk. Het aantal processen-verbaal en oproepingen is er lager dan vóór de proefneming. Het totaal van de processen-ver baal, oproepingen én transactie# is echter groter (soms aanzienlijk: gro ter) dan het aantal processen-verbaal en oproepingen van vroeger. Eén ding heeft de proefneming dui- dehik aangetoond: het publiek loopt een' grotere kans "een bonnetje' tin welke vorm dan ook) te krijgen dan voorheen. Bij een overtreding tarijgt men naar de praktijk uitwijst van de politie in de proefsteden vrij snel een aanbood om door het betalen van. een, twee of drie rijksdaalders de zaak meteen af te doen. Wanneer men daar niet op ingaat, zal de agent pro ces-verbaal moeten opmaken, .óók ln gevallen, die hij vroeger wellicht afdeed met het geven van een waar schuwing. Men. heeft in Rotterdam (de groot ste proefstad) de indruk, dat dit alles het aantal verkeersovertredingen gunstig beïnvloed. Nu het publiek weet, dat een over treding onmiddellijk geld kan gaan kosten, waagt men het er minder gauw dan vroeger op om parkeer- of wachtveröoden te overtreden of an dere kleine fouten in het verkeer te maken. Bü een aanval van een bende op een boerderij bij Versailles, 130 km ten noorden van Cali, in Colombie zijn twaaif mensen gedood en één gewond, aldus is vrijdag gemeld. In de wereld van radio en televisie is de Singer-concert- zaal te Laren een begrip ge worden. Wie Singer zegt, denkt aan programma's als 'Alles gaat naar wens', 'Van Grote K tot kleine k', 'Je neemt er wat van mee', Anders dan ande ren' en 'Dit is uw leven', om maar een losse greep te doen. Wie in Singer moet werken, denkt aan Pieter Leffelaar en zijn hulpvaardige staf. Pieter Leffelaar, de directeur van het Singer-complex (concertzaal én museum). Een bewogen mens, bruisend van vitaliteit, spontaan, impulsief, driftig. Een gastheer in optima forma, gul en hartelijk, uitgelaten als het goed gaat, diep in de put als het niet zo best verloopt, Een man met maar één wens: een sfeer scheppen in deze toch al zo sfeerrijke omgeving, waarin iedereen, van hoog tot laag, zich thuisvoelt. Op een stralende zomer avond in 1956 tijdens een avondfeest met het Neder lands Ballet onderkende Leen Timp de verrassende mogelijk heden van deze unieke zaal. De NTS heeft niet lang geaar zeld: dank zij belangrijke in vesteringen ln de technische outillage is Singer nu een offi ciële hulpstudio, waar alle TV- secties en ook de radio met groot plezier werken. Een week geleden stelde PTT de hülp- zender van Singer in gebruik, zodat de uitzendingen uit La ren thans zonder reportage- wagens via het zendernet bij u thuis komen. ■k De Amerikaan William Hen ry Singer jr. de dichterlijke dromer van stilte en stemming heeft dit alles niet voor ogen gehad. Hij was de zoon van een staalfabrikant die zich in Parijs als impressionistisch schilder naam had verworven. Singers hart trok naar 'het land van Mauve). Hij kwam in 1900 naar Nederland en woon de afwisselend in Laren en Noorwegen, een land waaraan hij eveneens zijn hart had verpand. Singer stierf in december '43 en zijn weduwe besliste, dat het werk van haar man en hun rijke verzameling aan kunstschatten een blijvende plaats moesten krijgen. Vier jaar geleden werd Laren die blijvende plaats. Het culturele ieven van het Gooi vindt in Singer een be langrijke voedingsbodem. Ai- leen het museum trek al 35.000 bezoekers per jaar uit binnen- en buitenland, waarbij de grote zomer- en wintertentoonstel lingen een voorname trekpleis ter vormen. Op de agenda van de concertzaal prijken concer ten, literaire en filmavonden, voordrachtskunst, toneel en ballet. De televisie heeft dit alles nieuwe impulsen gegeven. Pie ter Leffelaar verheugt zich daarover. Ik geloof niet, dat de TV nog steeds een remmen de invloed heeft op het mu- seumbezoek en het culturele leven. Bij ons in ieder geval neemt het bezoek duidelijk toe.' Uit zijn stem klinkt voldoe ning. Per saldo heeft Leffelaar 26 jaar lang in Haarlem in de kunsthandel geleefd. Hij zou er niet meer buiten kunnen, Zelhem, een kleine wel varende gemeente van 8200 zielen In de Ach terhoek, heeft twee gloednieuwe, moderne scholen gekregen. Maarde beide schoolhoofden hebben beslist, dat de kinderen voortaan hun schoenen in de klaslokalen niet mogen aanhouden. Pan toffeltjes moeten de vloeren tegen beschadiging bescher men. Ik vond dat een vreemde gedachtengang. Scholen wor den gebouwd voor kinderen en niet omgekeerd. Maar een be zoek aan Zelhem, onder leiding van de zeventigjarige wethou der van Onderwijs en Finan ciën, II. Dierssen (wie u overi gens amper zestig geeft!), heeft me van gedachten doen veranderen. Beide scholen, gebouwd vol gens het principe lieht-lucht- ruimte, zijn juweeltjes. Op de vloeren ligt lichtblauw lino leum. De wegen rondom Zel hem zijn, vooral In de winter, vies en modderig. Men kan er lang over dis cussiëren of men er verstan dig aan doet in lagere scholen lichtblauw linoleum te leggen. Maar doet men dit, dan kan ik een beslissing als in Zelhem is genomen, billijken. Trouwens, B. en W. noch de ouders zagen er iets onredelijks in. In Zelhem dus zijn het zulke bolieboffen, ze leren 't op hun sloffen. Over het wel of niet overnemen van de com plete Fledermaus van de Duitse TV heeft een bepaald ochtendblad ïn Neder land zich by zonder druk ge maakt, waarschijnlijk, omdat over de zaak van majoor K. en die van de Meulenbelts niets meer te zeggen viel. Interessant daarom is een klein ingezonden stuk in Het Parool van donderdagavond, waarin de heer L. Nijhoff te Amsterdam, die de complete Fledermaus wél zag, schreef: 'Ik hoorde het volgende dia loogje tussen twee heren ge nodigden op het feest bij Or- lowski, die een diamant of robijn mochten uitzoeken uit een schaal, door een dienaar gepresenteerd: De ene heer: Tch nehme mir das Antisemiterl!' De andere heer: 'Dann nehme ich mir das Rabbinerl!' Zegt de heer Nijhoff: "t Was zo ontstellend en 't was zo gauw voorbij, dat ik twijfelde of ik 't wel gehoord had, maar ik had het gehoord.' WILLY LEVTE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2