Indonesische vrouw ging ten onder in het beloofde land 44 doden in i vorig jaar Conflict over nieuwe lonen in confectie ik. NU 29 Spoorwegarbeiders stalen jarenlang - celstraffen geëist Motorschip zinkt na drievoudige aanvaring Minister wil Ri jnmond ernstig overwegen NS GAAN VORST FORS TE LIJF Nieuwe taak voor TNO Melkverbmik steeg - kaasexport hoog ZUIVEL EN VEEVOER SLAAGS OP MELKWEG ZONDER COMMENTAAR CKefariiie 4 I Haitink wordt niet dirigent in Minneapolis Gevangenisstraf geëist tegen chauffeur Man overreden: op slag dood Streven naar uitbreiding van gemeentelijke belastingen 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Nw.-Guinearaad nog in 1960 Vermeer: Over landbouw grote ongerustheid Bouwers storen zich niet aan Waterstaat Spoorwegongevallen Waarom berisping van mr. Kokosky werd bekrachtigd Kiiid verdrinkt in brandwak Trend Record-oversteek Matroos verdronken in Noordzeekanaal Publiekrechtelijk grensgeschil allesbehalve 'schappelijk' geregeld HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 JANUARI 1960 PAGINA 3 .(Van onze sociaal-economische redactie) Het Sociaal Werkgeversverbond voor de Ccnfectie-industrie heelt de werknemersorganisatie 'De Eendracht' (NW) er van Beschuldigd ongeoorloofde activiteiten te ontplooien. (Van onze parlementsredactie) De vorming van bovengemeentelijke bestuursorganen voor de Haagse agglomeratie en voor het gebied van de Nieuwe Water' weg verdient ernstige overweging. Deze mening spreekt minis' ter Toxopeus (Binnenlandse Zaken) uit in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Van een onzer verslaggevers) Brandstichting, diefstal en flessentrekkerij hebben dinsdag voor de Arnhemse rechtbank een stuk menselijke dramatiek blootgelegd rond een 52-jarig Indonesisch kindvrouwtje. Met een KNlL-officier gehuwd, werd Europa na vele tropenjaren het beloofde land, dat eindelijk in 1952 definitief betreden kon worden. De dood van haar man korte tijd later beroofde haar echter van alle zekerheden, die het leven haar geboden had. Er was niemand meer die de slagen voor haar kon opvangen. Een pensioen van 800 per maand was niet genoeg voor de voortzetting van het luxe leven tje, minder prettige verhoudingen met haar kinderen deden de rest. Advertentie I.M. ALS. U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! Bü botsingen tussen treinen en het wegverkeer op beveiligde en onbe veiligde spoorwegovergangen waren in 1959 vierenveertig doden te be treuren. Er vonden 210 botsingen plaats. In vijf gevallen betroffen dit bot singen, waarvan de verantwoordelijk heid voor het ongeval by de spoor wegen lag. Hierbij waren twee onge vallen met dodelijke afloop. In de overige lag de verantwoordelijkheid bij het wegverkeer. Het aantal doden bedroeg hier 42. Het aantal botsin gen van wegverkeer en spoorwegin stallaties zonder dat daarbij direct treinen betrokken waren bedroeg 360. Hiervan droegen de spoorwegen in vijftien gevallen de verantwoorde lijkheid (bijv. dalende overwegbo men op auto's)In de overige 345 ge vallen lag de schuld bü het wegver keer (aanrijdingen van overwegbo men en knipperlichtinstallaties e. d.). AMSTERDAM (ANP) Het vorige week door het ANP gepubliceerde be richt, dat het Hof van Discipline te Utrecht de door de Raad van Toe- acht aan de Amsterdamse advocaat mr. R. P. Kokosky opgelegde beris ping heeft bekrachtigd, omdat deze advocaat zou zijn te kort geschoten in eerbied voor de rechterlijke macht, blijkt in deze vorm niet geheel juist te zijn. Het Hof van Discipline te Utrecht heeft de beslissing van de Raad van Toezicht te Amsterdam met de daar bij opgelegde berisping bekrachtigd met verbetering van gronden. Deze gronden zijn de volgende: Mr. Kokosky heeft volgens het Hof bij zijn pubiikaties in een dagblad op een voor een advocaat ongeoor loofde wijze de aandacht op zijn per soon en op zijn activiteiten gevestigd of doen vestigen, o.m. doordat een foto bij een door hem geschreven dagbladartikel was geplaatst. Voorts heeft mr. Kokosky volgens het Hof niet behoorlijk gehandeld jegens de schrijver van een artikel in het Nederlands Juristenblad, te vens lid van de rechterlijke macht (in welk artikel een juridisch stand punt werd ingenomen tegengesteld aan dat van mr. Kokosky in een door hem geschreven dagbladartikel) door deze schrijver af te schilderen als ondeskundig, terwijl bovendien mr. Kokosky daarbij slechts de tegen woordige functies cn niet de vroegere functies van de schrijver van dat ar tikel heeft vermeld. Advertentie i.M BESCHERM UW'KEEL METi/faN «■-•••VS 'r'l' ROTSOj fc RÖTERSEPT! VS/ Bernard Haitink, eerste dirigent van het Radio Filharmonisch Or kest, heeft het aanbod om vaste diri gent te worden van liet symfonie orkest van Minneapolis niet kunnen aanvaarden. Haitink heeft contrac tuele verplichtingen met het Con certgebouworkest hij zal onder andere van 8 april tot 8 juni te zamen met Jochum een tournee met dit ensemble door de Verenigde Staten gaan maken en heeft daarom voor dit vererende aanbod bedankt. Wel zal hij af en toe als gastdiri- gent van het Symfonieorkest van Minneapolis optreden. lil! Ze bleef eenzaam achter in een te groot huis. Daarom huurde ze in de torenflat te Nijmegen een appar tement en liet dat luxueus inrichten. Ze kocht kleding en juwelen. De schulden hoopten zich op. Het eind van het liedje was een "deur waarder. Uit schaamte voor de schande stichtte ze in haar flat en in die van de buren brand om ver volgens te gaan feestvieren. De brandweer die nog meende dat het vrouwtje in haar woning was, had intussen gewaagde pogingen ge daan haar te redden. De dikke rook wolken die uit de fiat drongen had den bijna tot verstikking van een dei- brandweerlieden geleid. Bij de politie werd het drama ge completeerd, doordat de vrouw vele leugens debiteerde, zo o.a. over een bedrag van 2000 dat ergens in een handtas zou hebben gezeten. Dat geld zou eveneens zijn verbrand. Snakkend kwam ze voor de recht bank met de waarheid voor de dag: een schuld van 7000 bjj diverse winkeliers, 6000 belastingschuld, 1000 schade veroorzaakt door de brand en een Inmiddels uitgesproken faillissement. De officier van Justitie zag ver band tussen de verschillende feiten, die konden gebeuren omdat de vrouw- niet met haar geld kon omgaan. Hij eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. De raadsman mr. Kuyper uit Nij megen. schilderde de dramatiek van het geval en vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling, omdat de vrouw bij na vijf maanden in voorarrest had gezeten. De rechtbank willigde dit verzoek in en werd op overstelpende wijze dank gebracht door de vrouw, die opgelucht de gevangenis kan ver laten om bij - haar dochter in Den Haag te trachten haar leven in een andere baan te brengen. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. Advertentie LM. ROTERSEPT BESCHERMT UW KEEL! (Van een onzer verslaggevers)' Het zesjarig zoontje van burgemees ter Schipper van Kruiningen (Zuid- Beveland) is gistermiddag spelender wijs in een brandwak bij de dorpskerk geraakt en verdronken. Langdurige toepassing van kunstmatige ademha ling heeft niet meer gebaat. In Neiuw-Lekkerland is bij bet spelen op het ijs van een brede sloot langs dê Tiendweg het achtjarige dochtertje van de familie W. Alder- liesten m een wak geraakt en ver dronken. Op het geroep van andere kinderen sprong de heer E. v. Vliet in de sloot en haalde het meisje op het droge. Ze bleek toen echter reeds te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) De Arnhemse rechtbank heeft de 37-jarige chauffeur J. E. T. uit Noord-Scharwoude wegens roekeloos en onvoorzichtig rijden met zijn vrachtauto veroordeeld tot drie maanden hechtenis en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De eis was zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en zes maand ontzegging van de rijbevoegd heid voorwaardelijk. De man had m Kerkwijk met zijn truck met oplegger een botsing ver oorzaakt met een stilstaande auto uit Kerkrade, waarin een gezin uit Kerkrade zat. Hoewel er geen doden te betreuren waren, bleken de gevol gen van deze botsing rampzalig voor het gezin: de man werd verlamd, een kind ongelukkig, een pasgeboren baby vertoonde afwijkingen enz. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Overreden en op slag gedood is gisteravond de 58-jarige G. Snijder uit St. Annaparoehie. Hij reed op een fiets zonder licht. Toen ht) een stilstaande wagen wilde passeren kwam er een autobus uit tegenover gestelde richting, S wiide de bus ontwijken door van zijn fiets af te stappen. Hij stapte echter links af. Toen werd hij door de bus (van de LABO) gegrepen. Hel ongeluk ge beurde op de Oude Bildtdyk in S#. Annaparoehie, Produkt 'De vakbond zou getracht hebben bij verschillende bedrijven waar reeds een 'bovenwettelijk loon' wordt betaald, toch nog een loonsverhoging te verkrijgen. Volgens liet werkgeversverbond is dit in strijd met de getroffen over eenkomst. Het heeft *De Eendracht' telegrafisch gesommeerd deze acties onmiddellijk stop te zetten. De ver dere samenwerking dreigt hierdoor onmogelijk te worden gemaakt, aldus het telegram. Het gaat hier onder meer om de ionen van de jeugdige werkneem sters. De werkgeversorganisatie meent, dat dit personeel niet de loonsverhoging volgens de nieuwe c.a.o. moet krijgen als het reeds meer verdiende dan in de oude c.a.o. was overeengekomen. Volgens 'De Eendracht' is deze redenering geheel onjuist. In de nieuwe c.a.o. is namelijk een bepaling opgenomen, die jeugdigen met een hoger loon dan hun eigen leeftijds- loon, toch een verhoging van vier percent garandeert. De vakbond wil zich de handen niet laten binden tegenover de indivi duele onderneming die daardoor een bijna onbeperkte vrijheid zou krijgen 'eigen vrije loonpoliti k' te bedrijven. De drie werknemersorganisaties hebben in een gezamenlijke brief aan het Werkgeversverbond krachtig stelling genomen tegen wat zij een 'intimidatie-actie' van de onderne mersorganisaties noemen. (Van een onzer verslaggevers) Gevoelige straffen variërend van tien maanden gevangenis waar van vijf maanden voorwaardelijk tot drie maanden geheel voor waardelijk zijn dinsdag voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen in totaal zeven oud-personeelsleden van de NS, die gedurende enkele jaren op het emplacement in Nijmegen, alleen of in combinatie spoorwagons hadden opengebroken en er grote hoeveelheden siga retten en sigaren uit hadden gestolen. In deze rubriek vermeldt Bet Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het waren goede vakarbeiders ge weest, doch allen waren voor de ver leiding bezweken. Zo was de teneur in de pleidooien van de raadslieden. Er was ook een Nijmeegse pater meegekomen, die een bewogen pleidooi voor een der ver dachten hield. In 1956 begonnen de diefstallen. Toen brak de voorman-rangeerder T, een verzegelde wagon open en stal er een aantal sloffen met sigaretten uit. Dat deed hij nog enige malen en toen de diefstallen schijnbaar niet bemerkt werden, ontstond er al spoe dig een. komplot van spoorwegmen sen, die tijdens hun nachtdienst de sigarettenwagon openbraken. Zij wis ten precies welke wagon zij moesten hebben en konden jarenlang onge stoord hun slag slaan. De buit werd verkocht aan schip pers, caféhouders of sigarenwinke liers, voor de helf van de banderole prüs. Het geld werd eerlijk verdeeld. Iedereen kreeg zijn part, of hij nu op de uitkijk had gestaan of daadwer kelijk de wagon had opengebroken. Dat waren bedragen variërend van 60 tot 200. Berouiv Nadat vorige week een 60-jarige seinhuiswachter reeds tot zes maan den, waarvan drie voorwaardelijk, was veroordeeld, omdat hij op de uitkijk zou hebben gestaan, en een groot aantal tussenpersonen, die zich voornamelijk aan heling hadden schuldig gemaakt mte geldboeten van 75 tot 250 naar huis waren ge stuurd, stonden dinsdag de zeven zg. hoofddaders terecht. Zij gaven allen berouwvol de ten laste gelegde feiten toe. De meesten waren in 1946 in dienst gekomen en zijn na het gebeurde ontslagen. Zij hadden ook allemaal weer elders een betrekking gekregen, waar zij goed voldeden. Bij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf zouden ze echter op nieuw worden ontslagen. Straf hen dus niet met dubbel ontslag, zo was de strekking van de betogen der ad vocaten, doch de officier van Justi tie meende daarmee, gezien de ernst van de feiten, geen rekening te kun nen houden. Uitspraak over veertien dagen. NEW YORK (Reuter) Een Boeing 707 van de Pan American World Airways heeft gisteren in de record tijd van zes uur en twaalf minuten de afstand Londen—New York afge legd. Tijdens deze vlucht schoten 117 passagiers en een bemanning van elf koppen met een gemiddelde snelheid van 890 km per uur over de Atlan tische Oceaan. Het vorige record van 6 uur 31 minuten stond op naam van dezelfde maatschappij. Trend als vermoedelijk gemiddel de van de verbeteringen van de financiële positie van de werk nemers in het vrije bedrijf zou een Rechtvaardig richtsnoer kunnen zijn voor de verbetering van de financiële positie van het over heidspersoneel. Echter alleen indien de daarop gebaseerde economische ruim tevaart voor de ambtenaren zou starten vanaf een rechtvaardig en verantwoord peil. N iet indien willekeurig wordt uitgegaan van een toevallig op een willekeurig moment be staand peil, waarvan de rege ring weigert (althans nog steeds weigert) na te gaan of dit voor haar ambtenaren een eerlijke start mogeiijk maakt. Dit 'regeringsbeleid betekent dat elke verbetering tevens een ver slechtering inhoudt omdat de ambtenaar daardoor in feite nog minder krijgt dan het ge middelde van de verbeteringen in het vrije bedrijf. Uit: 'De Centrale', orgaan van de Centrale van Rijks personeel van 31 dec. 1959. Advertentie LM. s "Wanneer het vriest, ver- stoken de Nederlandse Spoor- 1 wegen per etmaal 17.300 kilo- jcrarn propaangas. Op grote s stationsemplacementen staan i)U ruim 500 tanks met pro- s paangas voor het verwarmen van de wissels. H Met 'schraaptreinen' (voor ijzelfafzetting op de boven- g leidingen), propaangas, elek- 2 trische verwarmingselementen, 1 briketten, vlammenspuiters en sneeuwruimers hebben NS de s strijd tegen de winter aange- i bonden. s Stagnaties zoals die zich in I de strenge winter van 1956 g voordeden, zijn in de toekomst niet meer mogelijk, meent de spoorwegendirectie, al kan een abnormale sneeuwval of een zeer strenge vorst natuurlijk hier en daar nog wel enige vertraging veroorzaken. Voor de Nieuwe Waterweg wordt het rapport van de commissie-Klaa- sesz, dat gereed is, aan de betrokken gemeenten toegezonden met het ver zoek binnen drie maanden hun standpunt bekend te maken. Minister Toxopetfs hoopt zijn eigen standpunt over de te treffen be- stuursvoorzienmgen m het eerste halfaar vanu 1960 te bepalen. Wat de uitbreiding van de Haagse agglomeratie betreft, de minister zal de memorie van antwoord voor zijn nota aan de Tweede Kamer ook over deze kwestie zo spoedig mogelijk in dienen. Minister Toxopeus deelt" de opvat ting van de Eerste-Kamerleden, dat het veelal niet mogelijk zal zijn pro blemen tot een oplossing te brengen door samenwerking van gemeenten op basis van de wet gemeenschap pelijke regelingen. De stelling, dat voor elke agglomeratie afzonderlijk een bovengemeentelijk bestuursor- gaan in het leven dient te worden geroepen, gaat hem echter te ver. Wel is hij van oordeel, dat voor de Haagse agglomeratie en. voor het ge bied van de Nieuwe Waterweg de vorming van dergelijke organen ern stige overweging verdient. Het 'verkitten' van bebouwde ge bieden zal over het algemeen door middel van planologische maatrege len moeten worden voorkomen. Het is denkbaar, zegt de minister, dat (Van onze sociaal-econ. redactie) De gezondheidsorganisatie TNO heeft het wetenschappelijk beheer van het Nederlands Instituut van Preventieve Geneeskunde op zich ge nomen. Dit is geschied op voorstel van een commissie, die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid moest adviseren over de taak, de per soneelsbezetting en de werkwijze van het instituut. De commissie was ingesteld nadat de verhoudingen bij het instituut zo slecht waren, geworden dat het be stuur in oktober 1958 zjjn ontslag aanbood. deze maatregelen slechts verant woord zjjn als er voor de desbetref fende gemeenten langs de weg van grenswijziging andere uitbreidings mogelijkheden worden geopend. Kleine gemeenten die niet in staat zijn een voldoend verzorgingsniveau voor hun inwoners te waarborgen en die niet bij machte zijn een aandeel te leveren in de ontwikkeling van de streek, behoren zo mogelijk in een groter bestuurlijk geheel te worden opgenomen. Advertentie I.M. PAS OP KEELGEVAAR NËEM ROTERSEPT! (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus streeft naar een beperkte uitbreiding van de gemeen telijke belastingen. Dit zal inderdaad leiden tot verzwaring van de totale belastingdruk, tenzij het rijk tege lijkertijd een evenredig deel van zijn belasting-heffingen aan de gemeen ten zou kunnen afstaan. De minister van Binnenlandse Zaken deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Door een aanta! kamerleden is de ■vraag gesteld of de moeilijke finan ciële positie van een aantal gemeen ten niet door uitbreiding van de ge meentelijke belastingen zou kunnen worden verlicht. Minister Toxopeus zegt, dat indien in 1961 een verlaging van de rijksbelasting tot stand zou komen, in beginsel de mogelijkheid aanwezig is om zonder verhoging van de totale belastingdruk het belas tinggebied van de gemeenten te ver groten. Op de vraag of de belastingdruk op het bestaande niveau kan worden gehandhaafd, wil de minister echter niet ingaan. (Van onze landbouwredactie) Het melkverbruik in ons land is in het afgelopen jaar gestegen. Sinds 1952 was er sprake van een daling, maar daar is nu verande ring in gekomen. De droge zomer heeft vrijwel geen invloed gehad op de melkproduktie in Nederland, België en Duitsland. Frankrijk kreeg een zware klap. Met een uitvoer van ongeveer 104.000 ton per jaar Milt Nederland zich in 1959 stevig aan de kop geplaatst van de kaas exporterende landen. Uit de balans over het zuivel jaar 1959, die de voorzitter van het Pro duktschap voor Zuivel, ir, B. van Dam, vanmorgen in de bestuursver gadering van dit produktschap be kendmaakte en waaraan wij boven staande gegevens ontlenen blijkt verder: Bij pijn, griep o( „Ijniierig" gevoel torgt een enftl tablet gat U weer met pteeier Oef tref* kunt Soen 20ubl.0.30, Voordelige geiini varpakiting 100 lab). 1.3.50 1. Dat de Nederlandse melkpro duktie in 1959 met 260.000 ton is ge stegen tot 6.500.000 ton; 2. dat het hoofdelijk verbruik van melk in ons land op hetzelfde peil bleef als in 1958, maar dat het ver bruik van gecondenseerde melk toe nam. De laatste jaren is er echter steeds sprake geweest van een dalend melkverbruik, zowel totaal als per hoofd van de bevolking; 3. tot eind 1959 is er 8000 ton melk naar Frankrijk geëxporteerd, de vraag wordt steeds minder; 4. de kaasproduktie is in 1959 weer met acht percent gestegen. We be reikten nu het record van 203.000 ton. Nieuwe kaassoorten verhogen de afzetmogelijkheden: Engeland nam in 1959 daardoor 6000 ton meer af dan in 1958; 5. in vergelijking met het „crisis- zuiveljaar 1958" voer de schatkist wel bij de ontwikkeling van de zuivel- markt. Toen moest er 407 miljoen worden bijgepast. Voor-1959 komt de subsidie neer op 220 miljoen, acht miljoen meer dan in 1957, Ir. Van Dam waarschuwde er echter voor, dat de omstandighe den, die de zuivelcrisis destijds ver oorzaakt hebben, nog alle aanwezig zijn en dat zij een bedreiging blij ven vormen. Het wegnemen van belemmeringen op de Europese markt zou naar zijn mening veel verbetering in deze toestand kun nen brengen. De voorzitter van het Produkt schap voor Zuivel betoogde dat de ervaringen gedurende de laatste maanden met de boterprijs .leren, dat het nuttig kan zijn te zoeken naar mogelijkheden, die de binnen landse markt wat minder afhankelijk maken van de nukken en grillen van de export. (Van onze correspondent te Hollandia) Bij zijn aankomst te Hollandia beeft de staatssecretaris voor Nieuw- Guinea, mr. Both, gezegd dat indien de parlementaire goedkeuring snel kan worden verkregen zeker nog in I960 de Nieuw-Guinea Raad tot stand kan komen. De bewindsregeiing, waarvan de raad een onderdeel is, zal binnen kort aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. In een ziekenhuis te Edinburgh wordt een nieuw elektronisch appa raat in gebruik genomen dat de ther mometer vervangt wanneer het sto ren van potienten ongewenst is. Er is een draad aan de patient bevestigd en de verpleegsters kunnen aan hun werktafel door het drukken op een knop de temperatuur van de patient aflezen. Agrarische congres PvdA: (Van een onzer verslaggevers) „De tyd waarin alleen maar lip pendiensten aan de Europese econo mische gemeenschap worden bewezen is voorbij. Wij zijn nu gekomen tot het stellen van daden", aldus PvdA- voorzitter Evert Vermeer vanmorgen in Almelo, waar vandaag en morgen het 14<!e agrarische congres van de PvdA onder grote belangstelling wordt gehouden. De heer Vermeer zei in zijn be groetingsrede dat men de ontwikke ling van de opbouw in Nederland niet los kan zien van de Euromarkt. Over de Nederlandse landbouw zei de partijvoorzitter, dat er meer on gerustheid heerst dan bij de debat ten m de Tweede Kamer tot uiting is gekomen. De motie van de heer Egas gaf uiting aan die algemene on gerustheid. Het feit dat die motie verworpen is geeft ons geen. gevoel van wrevel. „Al onze moties worden verworpen, aldus de heer Vermeer, maar zij worden toch door de regering uitgevoerd. In 1951 stelde de PvdA dat het te voeren landbouwbeleid vertrouwen moest wekken bij producent en con sument, In het laatste rapport van de dr. Wiardi Beekman Stichting over prijs en structuurbeleid in de landbouw, dat op dit congres in Al melo besproken zal worden, is in de ze opvatting over het beleid niets veranderd. De burgemeester van Almelo sprak een begroetingswoord tot de deelne mers. Dinsdagavond zijn te Dortmund, in West-Duitsland, 38 personen ge wond bij een botsing tussen een tram en een autobus. 23 gewonden moes ten in een ziekenhuis worden opge- nemen. De toestand van acht hunner is ernstig. (Van een onzer verslaggevers) Op de boven-Kijn tussen Em merik en Lobith-Tolkamer zijn gistermiddag drie schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het motorschip William (350 ton) uit Gent is, ondanks hulp van een bergingsvaariuig, niet een groot gat in de achtersteven gezonken. Schip per Van Ingcn en zijn vrouw, de enige opvarenden, konden tijdig op het bergingsschip overstappen en vonden in Lobith voorlopig onder dak. Een 1500 ton grote Duitse tanker werd als tweede „slachtoffer" in de zijde aangevaren door het Duitse motorschip Holsatia (1300 ton). De schipper van dit vaartuig had ge dacht tussen de William en twee af varende Duitse tankers (die aan el kaar gekoppeld waren) door te kun nen varen. Het. Gentse schip werd door de schok over zyn anker heengetild en met de steven op een krib geschoven. De twee pompen van 80 m3 per uur eik van een bergingsvaartuig uit Tol kamer en een 500 m3-pomp van de brandweer uit Emmerik konden het binnengulpende water niet de baas worden. Het achterschip van de Wil liam verdween ten slotte geheel onder water. Advertentie I.M. NU .HET;KEEL-WEER IS. - ROTERSEPT! (Van onze parlementsredactie) Het conflict tussen de bouwers en Rijkswaterstaat heeft zich gisteren toegespitst bjj de aanbesteding van een magazijn b(i de stormvloedkering in de Hollandsche llsel. Er werden 33 inschrijvingen ingediend, maar alle 33 waren onder voorwaarden. Vol gens de bestaande bepalingen worden inschrijvingen onder voorwaarden echter niet geaccepteerd. Oorzaak van het conflict is de wij ziging die Rijkswaterstaat heeft aan gebracht in de oude en naar de mening van Verkeer en Waterstaat verouderde aanbestedingsbepallngen. De Raad van Bestuur voor het Bouw bedrijf heeft de aannemers verboden onder de nieuwe bepalingen werken aan te nemen. De nieuwe bepalingen zyn gisteren ingegaan. Stelden dus de 33 inschrijvers voor het onderhoudsmagazijn bij de storm vloedkering de voorwaarde dat de oude bepalingen moesten worden toe gepast, bij andere aanbestedingen is dit niet gebeurd. De aanbesteding van het onderhoudsbestek Heusdens Kanaal bij voorbeeld leverde elf in schrijvingen op, waaronder slechts twee onder voorwaarden, (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagavond is de 20-jarige ma troos B. de R. uit Vlagtwedde in het Noordzeekanaa! verdronken. De ma troos opvarende van de Neder landse coaster Lizzard was ter hoogte van de Hembrug nog door zijn colega's gezien, maar toen het schip bij de papierfabriek van Van Gelder in Velsert voer, werd hij ver mist. Onmiddellijk keerde de lichter terug in de richting Amsterdam om met assistentie van havensleepboten en de Wortman van Rijkswaterstaat naar De R. te zoeken. Deze pogingen leverden geen resultaat op. (Van onze sociaal-economische redactie) Twee produktscbappcn hebben het met elkaar aan de stok gekregen. De oorzaak? Een 'grens geschil', wa&rbQ het ene produktschap meent, dat het andere zich op *tjn terrein heeft begeven Partijen stljn: het Produktschap voor Zuivel en het Produktschap voor Veevoer. Het laatste woord is aan het Produktschap voor Veevoer geweest, dat enige dagen geleden het andere produktschap een brief zond, die ein digde met: 'Wü kunnen deze overschrijding van uw bevoegdheid derhalve beslist niet tolereren en verzoeken u daarom met klem deze circulaire voor zover zij aan mengvoederbereiders is ver zonden, per omgaande te herroepen," Het conflict ls ontstaan toen een aantal vee- voerfabrikauten naast kunstmelk voor kalve ren ook melkpoeder voor menselijke consumptie ging bereiden, waarbij nog andere dan uit melk afkomstige vetten werden gemengd. 'Znlvel' trof toen een verordening, die wel door de mi nister van Landbouw werd goedgekeurd, maar waarbij de minister dit produktschap reeds wees op het gevaar van 'grensoverschrijding'. 'Veevoer' vindt dat 'Zuivel' deze aanwijzing van de minister niet had mogen negeren, te meer omdat Wee voer' nu zelf ook een regeling voor üete produkten heeft getroffen. 'Veevoer' over weegt nu een rechterlijke uitspraak te vragen over de grenzen, waar de bevoegdheden van da productschappen eindigen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1