stoet over en Twee branden in kweekscholen - opzet vermoed m WAAR HAALT U ZE VANDAAN? Schweitzer 85 jaar m Belgen niet bij onderzoek ZONDER COMMENTAAR Roemers tot Rooivink:, Maandag start van rij-examens 'nieuwe stijl' Oorzaak: grond verschuiving, rietopruiming of golfslag Dr. v. Baal legt ties neer Meisje dood na aanrijding V S-topgangsters naar cel termeulën Niet even duidelijk mmssm Aanvaring Doorman Wilt U naar de WINTERSPORT HET VRIJE VOLK DONDERDAG 14 JANUARI 1960 PAGINA 3 r Eilandje ■Ut 1| a 2 meter ÜNEVEDA J Staatssecretaris moest Utrecht wel waarschuwen n KV-"*. SE V f" (Vervolg van pagina 1) Het is nu duidelijk, dat het hele .oude dorp' onder water val komen te staan, en dat alleen de nieuwe beton- woningen van de zogenaamde tutti- trutti-buurt (waar straten liggen als Abrikozen-, Kersen- en Bananen- straat) droog zullen blijven. Dat be tekent dat zeker driekwart van het tuindorp geëvacueerd moet worden. (Van een onzer verslaggevers) In twee vlak bij elkaar gelegen Rotterdamse kweekscholen is vannacht binnen een uur brand uitgebroken. Alles wijst erop, dat er sprake is van brandstichting. Om 8 minuten voor half vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de kamer van ,de administrateur in de Ge meentelijke Kweekschool voor Kleuteronderwijzeressen aan de Hofstedestraat 36. Om dertien minuten voor half zes werd brand gemeld in de kamer van de amanuensis van de Kweek school met de Bijbel aan het Aelbrechtsplein 10. In de school aan de Hofstedestraat was de vloer van de brandende kamer bezaaid met papieren en rapporten. Een groot deel van deze documenten ging verloren, terwijl voorts twee ta fels, een kast, een schrijfmachine en een telefoon verbrandden. De schade werd geschat op vijftienduizend gul den. In de school aan het Aelbrechts- plein was de ravage iets minder groot. Dat kwam mede doordat de kraan van een fles koolzuurgas was open gedraaid. Mogelijk hebben de brand stichters gedacht, dat door het gas het vuur zou worden aangewakkerd, niet wetend, dat koolzuurgas de vlammen juist verstikt. In deze school was schade aan kasten, vloer en verf- werk, terwijl onder meer een skelet verloren ging. De brand in de Hofstedestraat werd gebrost met drie nevelstralen. De brandwacht Vogel werd tijdens het blussingswerk gewond door een om- laagvallend stuk muur. Aan het Aelbrechtsplein bluste men de vlammen met een nevels traal en een straal iagedruk. De recherche van het bureau Oos- tervantstraat heeft een uitgebreid onderzoek naar de oorzaken van de branden ingesteld. Men ontdekte on der meer, dat in de school aan het Aelbrechtsplein een ruit van het natuurkundelokaal was ingedrukt. Advertentie I.M. Moeten wij U nog Iets vertellen over Dobby overgordijnstof? De meest verkochte was- en zon-echce overgordijnstof voor het moderne interieur? En deze prachtige, doorgeverfde Jacquard en fantasie Dobbysrof. waarvan iedereen de kwaliteit, maar ook de prijs, 3.40 per meter, kent verkopen wij morgen in onze Opruiming per meter voor nog géén twee gulden. Vrijdagmorgen om 9 oer begint de verkoop van deze Dobby overgordijnstof met kleine weefafwijkingen, die niet van inrhed zijn op de kwaliteit. 120 cm breed, in de moderne kleuren als geel. rood. bleu. grijs, blauw, enz. per meter voor ff 04 (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid D. Roemers (arb.) heeft aan de staatssecrètaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid op vrijdag 8 januari 1960 voor de televisie heeft meegedeeld, dat i.200.000 werknemers van de gediffe rentieerde loonpolitiek heb ben geprofitterd? Zo ja, kan de staatssecretaris dan een specificatie van dit aantal geven? (Van onze verkeersredactuer) Maandag 18 januari begint het Centraal Bureau afgifte bewijzen van rijvaardigheid met het doen af nemen van rij-examens volgens de nieuwe regelin. Het betreft hier dus inschrijvingen, die zijn ontvangen na 14 december van het vorige jaar, toen de mogelijkheid op de oude voet examen te doen, sloot. Het nieuwe examen is duurder dan het cude en het duurt langer. Hoewel in de dagen voor 14 decem ber nog een tienduizend inschrijvin gen voor het oude exomen zijn ont vangen, is dit aantal nu vrijwel af gewerkt. Het CBR brengt onder de aan dacht, dat wie ise gezakt en dat zijn in de dagen van de laatste goed kope examens er velen geweest herexamen moet doen volgens de nieuwe regels. Het opnieuw af te leggen examen wordt dus beschouwd als een nieuwe inschrijving. Het Centraal Bureau is druk bezig nieuwe examinatoren aan te trekken, waarvan het er vijfenzeventig nodig heeft. Het aanbod is groot genoeg, maar er wordt een scherpe selectie toegepast, waadoor velen afvallen. Dezer dagen worden 125 kandidaten psychotechnisch onderzocht. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag is dr. Albert Schweitzer, de bekende arts-theoloog-musicus uit Lambarene 85 jaar geworden. Ter gelegenheid van deze verjaardag heeft de Nederlandse commissie van de internationale raad van het in ternationale studiecentrum een Al- bert Schweitzer-prüs ingesteld. De prüs (duizend gulden) zal jaarlijks worden toegekend aan Ne derlanders die dienende en menslie vende arbeid hebben verricht, die meestal in stilte is geschied. Mer denkt aan werkers op het gebied van theologie, zending, cultuurfilosofie vrede geneeskunde en kunst. Twee mannen proberen een auto naar een hoger gedeelte te duwen. (Telefoto ANP). (Van een. onzer verslaggevers) Wat is de oorzaak van de ramp die Tuindorp-Oostzaan heeft getroffen? Volgens des kundigen van Rijkswaterstaat is de grond onder de dijk gaan schuiven. Vannacht was de dijk nog gecontroleerd, zeggen zij, en toen is niets onregelma tigs geconstateerd. Maar .de bewoners in de buurt van de dijk zijn vol bittere verwijten je gens de gemeente Amsterdam. Geruime tijd geleden zijn er palen geheid langs de dijk van het zijka- naal H om ligplaatsen te maken voor woonschepen. (Het Barnegat, waar de dijk ls doorgebroken, ligt tussen het zijkanaal H van het Noordzeekanaal en de Noorder IJ- polders, vlak hij het gemaal). De grond is toen uitgebaggerd en het riet langs de dijk is verwijderd. De bewoners menen dat het dtjkliehaam hierdoor ernstig is verzwakt en dat hierin de oorzaak gezocht moet wor den van de ramp. Anderen menen dat de zware golfslag van coasters, die hier veel langs de dijk varen, mee de oorzaak kan zijn. Tegen elf uur vanmorgen stond in Tuindorp Oostzaan het water al een meter hoog. Het gat in de dijk is 35 meter groot. Het water stroomt er doorheen met een snelheid van an derhalf i twee meter per seconde. Volgens deskundigen van Rijks waterstaat zal het water het peil bereiken van het Noordzeekanaal. Hoe hoog het in Tuindorp Oostzaan zal stijgen, kon men vanmorgen nog niet zeggen, vermoedelijk tot ander half a twee meter. Het is moeilijk te zeggen wanneer het zijn hoogste peil bereikt zal hebben. Pas als het water tot stilstand is gekomen, kan men beginnen met het herstel van de dijk. Rijkswaterstaat stuurt er zijn materiaal heen, om klaar te zijn, zodra dat moment is aangebroken. L LI x (Van onze parlementsredactie) Oud-gouverneur van Nieuw-Guinea dr. J. van Baal is afgetreden als voorzitter van de Koninklijke Ver eniging Oost en West, van de Gere formeerde Vereniging voor Zieken verpleging en van de commissie van advies inzake Nieuw-Guinea van de Antirevolutionaire Partij. Dr. Van Baal heeft hiertoe beslo ten omdat het oordeel van de rege ring over de uitoefening van onwet tige censuur in Nieuw-Guinea ook zijn naam niet onaangetast heeft gelaten. Hij wenst niet over dit oordeel in debat te treden. De heer Van Baal heeft van zijn besluit mededeling gedaan aan het ANP. Tien uur: het water dringt snel op. Het schuurt langs de trottoirbanden en in enkele seconden vordert het al vele meters. De auto's, die zich tot in de verste hoeken hebben gewaagd, kunnen er niet meer door, op som mige punten reikt het water tot de assen. De bromfietsers die nog pro beren hun huis te bereiken, kunnen ook niet verder. De mensen stappen af en waden kniediep door het ijs koude water. Zelfs laarzen zijn al niet meer voldoende om droge voe- ïen te houden. Alleen de zware vrachtauto's van de NDSM en van andere grote be drijven zetten door. Zij keren telkens terug met een laadbak vol vluchte lingen. Het Zonneplein, dat iets ho ger ligt, is nog een eilandje, maar met de minuut wordt het kleiner. In de kille, grijze ochtend onder een gestadige sneeuwval begonnen vrijwel alle inwoners van Tuindorp Oostzaan hun. huizen te verlaten. Over de Oostzanerdijk trekt een on afzienbare stroom van evacués, want het water steeg snel tot een meter hoogte. Toegeschoten mensen uit de omgeving helpen met man en macht de slachtoffers om hun have en goed nog een beetje in veiligheid te bren gen. De onderlinge burenhulp was uitstekend. Mensen uit benedenhui zen hebben zoveel mogelijk hun boel. tje opgeslagen in de eerste etages van de lage huizen. De gemeente helpt de mensen ver voeren in vletten van de marine en boten van de NDSM. Over de dijk komt men slechts voetje voor voetje vooruit want het verkeer is natuur lijk in de knoop geraakt. Op het kruispunt Kometensingel- Oostzanerdijk zit de boel voortdurend in de war. Velen sjouwen bezittingen mee. Dekens, radiotoestellen en an dere kostbaarheden heeft men vast gesjord op fietsen. Hier en daar heb ben mensen uit de omgeving roei boten over de dijk getrokken om op die manier de getroffenen in de on dergelopen tuin stal te helpen bij het reddingwerk. Het hele gebied van de Noorder IJpolder is een grote watervlakte. De hoge elektriciteitsmasten steken er een beetje wezenloos bovenuit. Tus sen de eindeloze stoet van mensen lopen koeien, paarden, varkens en zelfs eenden mee. Tal van instanties zijn. aanwezig of onderweg om hulp te bieden. De Dienst Bescherming Bewolking heeft 'het verbindingsnet bezet, zodat snel inlichtingen over de situatie doorge geven kunnen worden. (Ongecorrigeerd) in deze rubriek vermeldt het fin;. Volk zonder commentaar tref. lende uitspraken van anderen, uiter. aard voor rekening van hen dis worden geciteerd En vervolgens Het hij (het socialis tische kamerlid Den Uyl red. H\ry) een scherp kritisch geluid horen op de ontzaglijk hoge winstuitkeringen uit n.v.'s. 'In 1957 leverden de naam loze vennootschappen met 80 pet. van het totale geplaatste kapitaal een winst op van ƒ3:700.000.000. Daarvan Daarvan werd 1,8 miljard uitge keerd, ƒ300 miljoen in de vorm vau tantièmes en andere soortgelijke uit keringen en anderhalf miljard aan aandeelhouders.' De heer Den Cyl achtte het redelijk, dat van deze enorme winsten en van de uitkerin- gen-om-je-lioed-voor-af-te-nemen een belangrijk deel ook ten goede zou komen aan de werknemers. Het ware ons niet onwenselijk voorgekomen, indien de katholieke woordvoerder, de heer Koersen, die overigens ten voortreffelijk betoog hield, zich even duidelijk over deze zaak had uitge laten als de heer Den CJyl. Uit 'Ruim Zicht' vud II januari 1960, kaderblad van de Katho lieke Arbeidersbeweging. Advertentie IJl >n klasse apart spaar de wikkels voor 6 Rïeuwe series sprookjes-borduurkaartjes (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse marine-auto riteiten hebben geen gevolg ge geven aan het Belgische verzoek om medewerking bij het onder zoek naar de. ramp met het Bel gische vissersvaartuig Frans Elza, in september 1959. De gehele bemanning van de Frans Elza kwam-om het. leven nadat het schip was overvaren door het vlieg dekschep Karei Doorman. De rijkscommissaris bij de Onder zoekraad voor de Zeevaart te Oosten de heeft dit gisteren tijdens een zit ting van de raad verklaard. België had. uitwisseling van de stukken ge vraagd en het recht om de beman ning van de Karei Doorman te on dervragen over de,, aanvaring. De getuigen, bemanningsleden van een ander vissersschip uit Oostende, zeiden gisteren weer dat de Karei Doorman vaart had ge- minderd en twee rode lichten bad ontstoken nadat de Frans Elza niet meer te zien was geweest. Naar de Marïnevoorlichtingsdienst meedeelt heeft de marineraad de aanvaring van de Karei Doorman nog in onderzoek. Te zijner tijd zal de zaak in openbare zitting worden behandeld, maar gezien het vooron derzoek zeer nauwgezet wordt uitge voerd, is er nog niets te zeggen hierr over. Advertentie I.M. Werkt dan nog enkele weken als (steno-) typiste, dan beschikt straks over een aardige reissom (bijv. steno-typiste Neder lands bij een 8-urige werkdag 15,84). Snelle afrekening. BUREAU STENOTYP Groothandelsgebouw A5 - Rotterdam Telefoon 113150 (2 lijnen) (Van een onzer verslaggevers) Bij het plotseling oversteken van de Sittarderiveg in Heerlen is de ne genjarige Hubertine Vranken woens dagmiddag door een personenauto aangereden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed het meisje. NEW YORK (Keuter). Vijftien „voormannen" van de Amerikaanse onderwereld zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en elf hunner moeten bovendien een boete betalen van 10.000 gulden. Vier hebben vier jaar gekregen en een is tot drie jaar veroordeeld. Deze twintig gangsters namen in 1957 deel aan de beruchte „onder- wereldconventie" te Apalachin. Zij- hebben allen een schrikwekkende ge schiedenis, zo zei de rechter. Zij werden in 1957 gearresteerd toen zij in een grote luxe villa een bijeen komst hielden om de politiek te be palen van hun misdadige organisa ties die zich over geheel Amerika uit strekken. De vonnissen vielen wegens verzet tegen de loop van het recht. Rechter Irving Kaufman zei dat de. veroordeelden hun misdadige activi teit verschuilen achter wettige zaken. Het zijn geraffineerde, harde en in telligente misdadigers die uit de samenleving gebannen moeten wor den. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris sur. Y. Scholten van O., K. er. W, heeft reistoelagen van 1006 toegekend aan de dichteres Lidy van Eysselsteyn en de dichten Gerrit Kouwenaar en Harry Iklnk, voor de door hen anoniem inge zonden dichtbundels. Voor het proza zijn ditmaal geen reistoelagen toegekend, omdat de jury de kwaliteit van het ingezonden werk onvoldoende achtte. Met hun dikke wollen winter jas hebben deze Limburgse scha pen nog weinig last van de win terse kou. Of ze ook last van koude natttenen hebben.... o ?e,. brief tan staatssecretaris Scholten aan het gemeentebestuur van Utrecht over de plannen tot singeldemping in het kader van het verkeersplan-Feuchtinger geelt eeen aanleiding tot de gedachte dat de gemeentelijke autonomie door de centrale overheid wordt ondermijnd. Dit antwoorden de minister van Binnenlandse Zaken en staatssecre- taris Scholten op vragen van het Tweede-Kamerlid Smallenbroek (aar.). In het onderhavige geval zou de staatssecretaris in zijn taak tekort zijn geschoten indien hij B. en W. van Utrecht niet opmerkzaam had gemaakt dat bij dit verkeers plan een belang van monumenten bescherming in bet geding is, zo zeggen de bewindslieden. Zevenentachtig jaar oud, al 75 jaar kleermaker en nog kwiek van lijf en geest: dat is het portret van de heer G. J. Jan sen in Neede, waarvan heel de Achterhoek trots aanneemt dat hij de oudste, nog werken de, kleermaker is van ons land. U moet de oude heer gezien hebben om 't te kunnen gelo ven. Een kleine, bedachtzame man op klompen, met dun wit haar, vergroeid en verkleefd met de streek, aan wié de jachtigheid en het ongeduld van onze tijd zijn voorbijge gaan. Een man die van krante- mensen niets weten wil en nog nimmer een fotograaf over z'n drempel heeft laten komen. De oude heer Jansen leeft al driekwart eeuw te midden van broeken, colbertjes, vesten en jassen. Hij staat er om half acht mee op en hij gaat er om elf uur mee naar bed. Tussen dat opstaan en naar bed gaan liggen tien volle uren van ver stellen, tomen en naaien, want 'een achturige werkdag is mij niks weerd.' Hij ging mij vóór naar de kleermakerij, waar nu z'n 54- jarige zoon de scepter zwaait. Toch wel 'n oude stramme man, dacht ik. De oude heer hielp mij spoedig uit de droom: in een oogwenk sprong hij in de legendarische kleer makerszit op z'n tafel.waama hij met vaardige en soepele vingers een voering lostornde. 'Ziet u die kleine naald daar?' vroeg z'n zoon. Ik zag 'm niet. Maar de oude kleer maker zag niet alleen de naald, maar ook het minuscule oogje, want hij gebruikt de naald bij het stoppen en haalt er zelf de draad doorheen. Voor hem is er geen nieuws onder de zon. Wat moderne broeken! Smalle broekspijpen zonder omslag werden ook in z ij n tijd gemaakt. 'Alles komt terug, meneer, maar mooi is 't niet!' Neem alleen maar die boer die een 45 jaar oud pak uit de kast haalde, dat aan de laatste modevoldeed: splitje van achter, afhangende schou ders, nauwe pijpen, geen om slag. Alleen de prijzen... ja, de prijzen. Nu kost een knap maatkostuum in Neede 232 gulden, ,maar de oude Jansen maakte ze -destijds met vest voor zestien guldens en leverde de stof erbij. In 1903 bereken de hij nog een maakloon van 3i gulden, 'maar dat was geen beste tted.' Toch heeft in zijn ogen het vak van kleermaker afgedaan. "M'n kleinzoon hoeft geen kleermaker te worden, da's niks 'edaan. Neem 'n .grote plaats als Eibergen,daar zit ten nog maar twee kleerma kers meer, de rest is er uut.' 'Vader,' zegt de zoon trots, 'kan nog best mee. Alleen heeft hij een hekel aan knoopsgaten. Die stelt-ie uit tot 't laatst. En de ellende is. dat een goed pak er negen moet hebben...' Ondanks de grote woningnood moeten er in Nederland nog kas ten van hulzen staan, waarin men zich slechts ge motoriseerd van de keuken naar de huiskamer kan bege ven. Want anders zou deze advertentie in de Haagse Post geen enkele zin hebben: 'Dame v.g.h. wil graag huishouding verzorgen waar bezit van rij bewijs vereist is.' M'n eigen Harlinger Courant maakt het 'deze week wel heel bont als ze gewag maakt van een slippartij van de 19-jarige Gerrit L., die na een smak van z'n fiets nog een eind met z'n zitvlak over de keien gleed. Voor Gerrit, schrijft de H.C., was de publieke belangstel ling wel wat pijnlijk, want van het zitvlak van zijn broek was niets meer óver, zodat hij het bewuste blote lichaamsdeel maar gauw op het zadel van z'n fiets neervlijde en als een Indiaan naar huls reed. Wist u dat? Van die In dianen, bedoel ik. En in het Limburgs Dagblad las ik in een jaaroverzicht over Heer len de volgende merk waardige zin: 'Ook nog steeds In maart werd voor een deel van de binnenstad éénrich tingsverkeer Ingevoerd, het geen de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen niet verhinderde haar 25-jarig be staan te vieren.' Een welgedane zaken man, aan wie de goede zaken des levens niet onopgemerkt voorbij gingen, raadpleegde dezer da gen z'n huisarts in verband met enkele vage klachten. De dokter keek z'n patiënt eens aan en zei glimlachend: 'Als ik u was, zou ik 't maar es wat kalmer aan 'oen met Wein, Welb und Gesangl' Zei de man: 'Dokter, vindt u 't goed als ik dan maar met het Gccang begin?' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2