Burgemeester van Amsterdam Ernst van ramp is te laat ingezien Minister zet punt achter broodoorlog CBR gaf sinds '51 ruim miljoen rijbewijzen uit Chauj eur: Water sijpelde al twee maanden geleden op plaats van breuk door dijk Sleepboot zinkt na botsing in Sumatra Weekeinde tussen vriezen en dooien Insinuatie van een communist Haags meisje dood door gas Minister: Let op anti-semitisme KLEINE 200 HORLOGES UIT HANDEL Aannemers voor tuchtraad Wilt U naar de WINTERSPORT? Burgemeester van Sleen geschorst J HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 JANUARI 1960 PAGINA 1 *U kletst uit uw nek' 8 Na 'dichting' lek Prinses Wilhelmina zendt telegram Onrustige Zenuwen? Collega zag het ook Vragen over hulp aan Franz ELza Kunstenaarsverzet kent prijzen toe Schade wordt ver - oorzaak een raadse 1 (Van «en onzer verslaggevers) Tijdens de extraditing nun m Amsterdams® gemeenteraad over 4e ramp in Tuindorp Oostzaan is het tot een onverkwikkelijk incident ge komen tussen het communistische raadslid de heer L. Seegers en enkele- leden van de socialistische tractie. De heer Seegers verweet de wet houder van Publieke Werken, rnr. Van 't Huil, dat hij donderdagavond ln de bioscoop zou hebben gezeten, toen de tijd van het dichten van de dijkbreuk, was aangebroken. Het communistische raadslid nans leze woorden echter terug aadat hem duidelijk was geworden dat zijn inlichtingen onjuist waren. Uiteraard veroorzaakte de commu nistische insinuatie opwmding m tie raadzaal Het socialistische raadslid Den Uyl. die samen met zijn frac tiegenoot, de heer Boetje, de wethou- had ontmoet bij de dijkbreuk, op het ogenblik dat hij in de bioscoop geze ten zon hebben, interrumpeerde fel. kletst uit uw nek.' zo klonk het door de raadzaal. En: 'Dat Is een gore, grofschan» dalige opmerking.' zo lieter. zij het CPN-raaösüd weten De heer Seegers krabbelde ijlings terug. Zijn woorden trok hij in. Vraag: Hoe kwam het communis tische raadslid aan zijn wijsheid? Da Telegraaf meldde vrijdagmorgen uiteraard ten onrechte, dat de wet houder donderdagavond naar de film was wezen kijken... (Van een onzer verslaggevers) De materiele schade van de overstromingsramp in Tuindorp Oostzaan zal zo grondig mogelijk worden vergoed. In overleg met de regering zijn hiertoe alle maatregelen getroffen. De Amsterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, heeft dit laten weten in een extrazitting van de gemeenteraad, die gis termiddag werd gehouden en die als enige agenda-punt had: de ramp. Advertentie I-M. Als in deze winter de nachten onverwachts kouder worden, zorg dan dat er bij U thuis ook een paar van die handige mol ton tussendeken* in reserve liggen. Witte molton dekens, ;en mooie, zware kwaliteitge ruwd als een wollen deken geweven van prima garens, gaan wij Maandagmorgen om 9 uur verkopen voor een speci-.e Opruimmgsprijs. Als U hem gisteren kocht voor 4.50. dan betaalde U geen dub beltje te veel maar vanaf Maandagmorgen koopt U hem niet voor 4.50. maar voor nog géén drie gulden. Maandagmorgen om 9 uur (wij zijn 's Maandagsmorgens al tijd open) begint de verkoop van deze witte Moltondekens. 125x180 cm. voor De tweede belangrijke verklaring, die de burgemeester aflegde, wa«: 'De oorzaak van ie overstronjjxig is voor ons een raadsel.' De burgemeester stelde, dat er ln de eerste uren na de overstroming een chaos had geheerst Dat was ech ter onvermijdelijk. Als voorbeeld gaf hij sjjri eigen optreden. Toen. hij 's morgens om half acht van de ramp n kennis werd gesteld, spoed de hij zich naar het bedreigde Tuin dorp-Oostzaan. Daarmee gaf hU ge volg aan een eerste opwelling. 'ik had .natuurlijk naar het stad huls moeten gaan en daar als een spin in zijn web me met de organi satie van de hulpverlening móeten gaan bemoeien,' aldus de burgemees ter. Hij betreurde het, dat de waar. schuwing voor het wassende water niet sneller is doorgegeven. Maar de ernst van de situatie is pas laat in. gezien. Tal van mensen zijn gewoon naar hun werk gegaan om later pas te horen, dat het gehele tuindorp diep onder water stond. Amsterdam werd echter geconfron 'teerd met een ramp, zoals de stad nog nooit had meegemaakt. Achter af is dus gemakkelijk te zeggen, dat de zaak anders aangepakt had moe ten worden. De hulpverlening is echter allengs in goede banen geleid en zal verder krachtig worden aan gepakt. Apart orgaan De gemeente heeft een apart or gaan onder een. hoge ambtenaar in gesteld, dat onder meer georgani- seerd de schoonmaak zal aanpakken. Voorts zal dit orgaan de te ver richten werkzaamheden stimuleren er, coördineren. Over de vergoeding van de ma teriele schade zei de burgemeester, dat daaraan ahes zal worden ge daan, wat maar mogelijk is Op het overstroomde gebied is de Rampen wet van toepassing. Het wil zeggen, dat het Rijk de kosten betaalt, die voortvloeien uit het hanteren van deze wet, zoals de verplaatsing van de bevolking. "Maar het menselijk leed en de (Van een onzer verslaggever») Tb. haar slaapkamer in, de ouder lijke woning aan de Van Havesteta- stxaat in Den Haag is vrijdagmorgen de elfjarige Aresia Krul dood aange troffen. In de kamer hing een sterk» gaslucht. Vermoedelijk is 's nachts eau brwak ontstaan in de leiding tussen de gas meter en de hoofdafsluiter onder het trottoir :Oe familie Kris: had donder- óag bij het gemeentelijk gwfljedrtjf een klacht ingediend over onvoldoen de gas toevoer. Dit euvel werd 's avonds doe een gasfitte verhol pen die dezelfde avond de gasmeter in de slaapkamer van het slacht offer op een lek had gecontroleerd. Be recherche en het gered: lijk laboratorium stellen een onderzoek m. Minimumprijs vastgesteld (Van een onzer verslaggevers) De broodoorlog in Haarlem, Heem stede en Aerdenhout zat met ingang van de volgende week definitief tot het verleden behoren. Gistermiddag zijn in Den Haag de betrokken partijen onder voorzit terschap van de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, in een zeer korte verga dering bijeengeweest, waarbij hij meedeelde, dat de minister maandag een minimum broodprijs zal vast stellen. In bakkerskringen verwacht mei; dat deze prijs tussen de 37 en 39 cent zal komen te liggen. angst kunnen wij nooit vergoeden. Met de slachtoffers, waarvan ;r ve len zjjn, die alles zijn kwijtgeraakt, kunnen wij slechts onze deernis en medeleven uitspreken.' Uit de verklaring van de burge meester bleek voorts, dat de bewo ners van Tuindorp-Oostzaan over eenkomstig wettelijke voorzieningen geen huur voor hun. woningen be hoeven te betalen. Nonsens Oover de oorzaak van de overstro mingsramp zei hij, dat er sprake is van een raadsel. De gemeente zal. evenals trouwens de Justitie en Rijkswaterstaat, een grondig onder zoek gaan instellen. Hij verwierp krachtig reeds enige oorzaken. 'Klinkklare nonsens', noemde hij de verklaring, dat aangelegde rem- schoeimgen voor woonschepen de oorzaak zouden kunnen -ijn. In tweede instantie verzwakte hij zijn opmer king door te zeggen: 'Ik baseer mijn mening op die van deskundigen. Zelf heb ik ook geen verstand van dijken. Laat ik zéggen, dat die ge noemde oorzaak bijzonder onwaar schijnlijk is.' Hij ontkende voorts, dat er op die plaats gebaggerd was, wat als mo gelijke oorzaak van de breuk is aan gegeven. of dat de aanleg van een golfwenng iets met de breuk te ma- ;n .:ar hebben. Ten slotte bracht de Amsterdamse burgemeester dank aan allen, die op de een of andere wijze hulp hebben geboden. Vrijdagmiddag, slechts ander halve dag na ie overstroming van Tuindorp-Oostzaan. heeft een grote drijvende kraan met zand het gat in de dijk van Zij kanaal H in Amsterdam-Noord voorlopig gedicht. Op deze luchtfoto ïse» we de kraan bezig met de laatste fase van de voorlopige dichting. (Luchtfoto ANP) AMSTERDAM (A.VF) Het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft gis terochtend het volgende telegram ontvangen van prinses Wilhelmina: 'Met groot leedwezen vernam ik de tijding van de watersnood welke een leel van .Amsterdam .jetroffen heeft en betuig u mijn hartelijke deelneming.' (Van onze parlementsredactle) Minister Beerman van Justitie beeft de procureurs-generaal ln den lande verzocht scherp te letten op antisemitische verschijaselen. Bij wil van alle antisemitische ver schijnselen in Nederland op de hoog te gehouden worden. Dit geldt ook voor antisemitische uitlatingen. (Van onze verkeersredacteur) Sinds 1 januari 1951 nieuwe wettelijke bepalingen zijn Ingegaan heeft het Centraal Bureau Afgifte Bewijzen van Rijvaardigheid in Den Haag 2.735.439 rij-examens afgenomen. DEN HAAG (ANP) Van de vel* duizenden horloges die de Kenrtn». dienst van Waren deze week on derzocht heeft, blijken er nog geen tweehonderd een sneer dan toelaat* bare radio-activiteit te vertonen. De directeur-generaal van de Volks- gezondheid prof. dr. P. Muntendam heeft gisteren meegedeeld eat dw» Horloges aan de handel zijn onttrok, ken. "Zowel voor de import, verhandel!:» en het ln het bezit hebben van deze horloges ts krachtens hel, Rad!o4c tl eve Moffen-besluit ingevolgd de Wa renwet vergunning vereist van de mi nister van Sociale Zaken en Volkss -. zondheid. Het is ds bedoeling dat der gelijke horloges uitsluitend verkrijg, baar zijn voor bijzondere doeleind» zoals bijvoorbeeld voor dtepzeedui- kers.' aldus de directeur-generaal (Van onze soc.-econ. redactie) De Raad van Bestuur Bouwbedrijf t aan de aangesloten aannemers verboden in te schrijven on Water, staatswerken, waarin een arbitrage, artikel voorkomt, waarmee de Èaad het niet eens is. Thans deelt de Raad van Bestuur mee, dat enkele inschrijver,? ach niet aan dit besluit hebben gehouden. Hierover zijn klachten Ingediend, die behandeld zullen worden volgens de tuchtrechtspraak, die ln het bouw- bedrijf geldt De op te leggen boeten zijn niet aan een maximum gebon den. R Advertentie X.M. Mijnhardt'a Zenirwtabfatton Uitgegeven werden 1150 322 be wijzen van rijvaardigheid, waaruit blijkt, dat meer dan de helft van de geexamlneerden niet de eerste maal :,;i geslaagd voor het examen. Het afgelopen jaar was een top jaar ln het tweeender tig jarige be staan var het bureau. Aangevraagd werden 426113 rij-examens en daar van zijn er afgewerkt 417.127. Deze cijfers heeft de directeur van het CBR, de heer H. M W. Wester- laken, meegedeeld m de jaarverga dering, die de commissie van toe zicht, het eigenlijke bestuur van het bureau, dézer dagen heeft gehouden ln Den Haag. De heer Wester lake vermeldde als aantal ingeschreven rijschoolhouders In Nederl id 4495. Een geneeskundige verklaring werd 316.656 maai afgegeven, waar van 111544 maal by de verlenging an het rijbewys. Tot secretaris der directie is benoemd mr J. F, Han sen in Den Haag en de staf is uiige- breid met twee inspecteurs voor de buitendienst, de heren J. D. Daale De» Haag en lr. B. A. J. Versteegh te Eefde. Het Zuldkoreaanse 'Ministerie van Buitenlandse Zaken eft be kendgemaakt, dat dertien Noord- koreaanse studenten, die ln Oost- Duitsland studeerden, in december jj naar West-Duitsland zijn uitge weken. waar zij onder de hoede staan t an de Zuldkoreaanse ambassade te Bonn. (Van een onzer verslaggevers) Trecies op de plek, waar de doorbraak zich heeft voltrok ken,-heb ik twee maanden ge leden water door de dfjk zien sijpelen." Dit zegt de 42-jarige chauf feur Jo Platvoet van de N.V. Grint- en zandhandel D. van Baarsen, die geregeld vrach ten grint over de dijk langs de ondergelopen Noorder IJ- polder reed voor het dichten van gaten in de weg. Ik weet nog goed, dat het twee maanden geleden was.' zo vertélt hij. 'omdat ik toen juist weer aan het werk gmg nadat ik een tijdje met een gebroken enkel thuis had moeten blijven. Ik heb op dat moment natuurlijk in de verste verte niet aan een doorbraak gedacht, want dan had ik wel gewaarschuwd. Maar nu... nu zeg ik tegen mij zelf: het is logisch, dat er bij het gemaal een gat m de dijk is ontstaan.' Jo Platvoet heeft er wel met zijn vrouw over gepraat. Hij had het voor namelijk over de weg, die zo slecht was, maar hij vertelde haar ook van het water, dat hij op verschillende plekjes in net doorgebroken gedeelte van de dijk de polder in zag sijpelen. Jo Platvoet zegt, dat hij bei- er toen ook met een aolleea-chauffeur. SINGAPORE (AP). Twee Nederlanders, kapitein P. Nitsche en machinist H. J. Heupink van de sleepboot Pacific One (honderd ton), hebben ongedeerd een botsing overleefd tussen hei 4,000 ton metende tankschip Talang Akar van Stanvac en een ledige aak, die werd gesleept door de Pacific One. Cot Bos, die met een woonschip aan de dijk ligt, over heeft gehad. 'Oor heeft hetzelfde ais ik geecn- stateerd. maar we hadden er geen notie van, dat het gevaar iou kunnen opleveren. Je praat wel eens meer met eikaar over dingen, die je dan «eer vergeet, omdat je er op zo'n ogenblik niet bij stilstaat. Vfe zeiden nog wel tegen lfcaar: begrijp je n«i dat daar niets aan wordt edaan? We spraken met een man van een bagger. aa '.schappij. «Me daar werk uitvoerde. Hij zei: die dijk wordt erg slecht. Er is waarschijnlijk niet voldoende geld om hem goed te onderhonden.' Je Platvoet verklaart nadrukkelijk, dat hij op geen enkel ander punt van de dijk iets onregelmatigs heeft ge constateerd. 'Ik rijd zo vaak over die dijk, dat Ik dat dan beslist gezien zou hebben.' Donderdagochtend heeft hij de eer ste zakken zand naar het gat ia de dijk gereden. Op de terugweg nam hij slachtoffers van de overstroming; die tegen de Oostzanerdljk war op» geklommen, mee in zijn wagen ZIJ waren de eersten aan wis hij ver telde, wat hij twee maanden geleden had gezien. Het Tweede Kamerlid, de heer E. A. Vermeer (ara) heeft aan de mi nister van Defensie gevraagd of het juist is dat de Nederlandse laarine- autoriteiten geen gevolg hebber ge geven aan een Belgisch, verzoek om medewerking bij het onderzoek naar de ramp met het Belgische vissers- vaartuig Frans Elza in september 1959? Indien dat zo is. vraagt hy of de minister niet van oordeel is. dat door deze weigering in de publieke opinie een onjuiste opvatting kan ontstaan, over de positie van de Karei Doorman by de ramp in sep tember 1959. (Van onze weerkundige medewerker) De weersontwikkeling is dit weekeinde gunstig in verband met de toestand in het overstroomde gebied van Tuindorp- Oostzaan. Er zal geen strenge vorst voorkomen en in plaats daarvan schommelt de temperatuur om het vriespunt. In de kuststreek wordt zeljs lichte dooi verwacht. Advertentie LM. Werkt dan nog énkele weken als (steno-)typiste, dan beschikt U straks over een aardige relssom (bijv. steno-typiste Neder lands bij een 8-urige werkdag 15.84). Snelle afrekening. BUREAU STENOTTP Groothandelsgebouw A5 - Rotterdam Telefoon 113150 (2 lijnen) De tesing vond plaats op de ri vier Slak In Sumatra. De sleepboot ging verloren en de mogelijkheid be staat. dat tw.ee van haar Chinese be manningsleden om het leven zyn ge komen. Agenten van Caltex, de eigenaresse van de aak en de sleepboot deelden vandaag mede, dat de Talang Akar op 8 januari des morgens om 2 40 uur opstrooms ln de rivier voer toen zij in botsing kwam met de aak. Deze sloeg tegen de sleepboot die kap seisde en zonk. Zes van de Chinezen werden door het tankschip van Stanvac gered an zijn gisteren door het tankschip Pandoe van Caitex te Singapore aan land gezet Kapitein Nitsche en machinist Heupink zijn in de oliehaven Doemai achtergeble ven. De aak die naar Singapore wordt gesleept heeft volgens de agen ten geen averij opgeiopen. De in uitzicht gestelde zeer lage temperaturen zyn met gekomen In plaats van te dalen gmg het kwik in de thermometerbuis omhoog en tus sen gisteravond zeven en vanmorgen zeven uur was er op verschillende plaatsen een stijging van vyf graden. Den Helder meldde vanmorgen —3, en alleen gisteravond m Eindhoven. (-11) en Maastricht (-13 graden) werd nog strenge vorst bereikt De oorzaak van deze verandering moet worden toegeschreven aan een kleine storing boven Denemarken die veel sneller met bewolking opkwam dan was verwacht. Ook de wind liep eerder naar de westhoek terug. Een depressie boven Zuld-Scan- dmaviè zal de vorst dit weekeinde van weinig betekenis doen zijn Bij luchtaanvoer van de Noordzee moet in het binnenland een tempera tuur om het vriespunt verwacht worden tot lichte vorst, in de kust provincies kan het zelfs enkele graden dooien. In de loop van de periode neemt de kans op enkele buien in hoofd zaak in de vorm van sneeuw, toe Deze ontwikkeling doet niet ver wachten dat het met de winter nu definitief gedaan zal zijn. Na een tijdelijke Inzinking wordt later bij naar noord tot noordoost ruimende wind. opnieuw kouder weer verwacht. By Koninklijk Besluit van 15 ja nuari is met ingang van 18 januari de heer S, J van Rooyen burgemees ter van Sleen, voor de tijd van drie maanden geschorst. De prijs voor beeldende kunst 1959 van de stichting "Kunstenaarsverzet 1942—1945' is toegekend aan de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krcp De letterkundeprijs 1959 is toegekend aan de schrijver Belcampo te Groningen, De 67-jarige mevrouw B. M. van K. stak gisteravond In he Kanaal straat in Utrecht plotseling de rij weg over en werd ioor een auto gegrepen In zorgwekkende toestand werd zil naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij kort na aankomst omleed. Moet u horen! Dr. L. van Egeraat, de harfcs- tochtelijkste ontdekkingsreizi ger van deze eeuw, heeft met Noorwegen zijn laatste ont dekking tegen zere benen geschopt. Veertien dagen geleden sprak Van Egeraat twintig minuten lang voor de VARA-televlsle over Noorwegen. Een paar da gen later publiceerde het Os- lose blad "Dagbladet" (links georiënteerd, met een grote straatverkoop) een veront waardigd stuk van de hand van mevrouw Aase Margrethe van Fraeijenhove-Jaerlum, al twintig jaar losvast correspon dente van Dagbladet in Neder land. In haar woning aan de Am sterdamse Okeghemstraat heeft mevrouw Van Fraeijen- hove» die vloeiend Nederlands spreekt en verstaat, mij een Nederlandse vertaling laten lezen van het artikel dat haar krant van haar opnam. Zij begint met de opmer king, dat haar programmablad de causerie van dr. Van Ege raat aankondigde met een kanttekening waarin Oslo 'de stad zonder hart" wordt F" noemd, terwijl juist Oslo .rij elke Noor bekend staat onder de naam 'de stad met het grote hart*. Toen de uitzending begon.' aldus de correspondente, 'viel je als Noorse van de ene ver bazing in de andere. De com mentator vertelde, dat de Dom kerk ln Trondheim mooi was, maar liet geen foto zien. Hij vond ook Bergen mooi, maar ook hiervan geen foto. Daar entegen liet hij een kaai ge bergte zien en barak-achtige huisjes als 'typisch Noors' en voegde eraan toe. dat men volstrekt niet naar Noorwegen moest gaan in de hoop, ooit iets moois te vinden in bouw werken.' •Van Oslo de stad zonder hart kregen we een glimp van Vlgelands monoliet en van het raadhuis, welks uiterlijk hij vergeleek met een graan silo. De koning van Noorwe gen, aldus Van Egeraat, vindt het heel gewoon om zijn doch ter straks weg" te geven aan de eerste de beste burgerman. Geen Noor zal ooit opstaan voor een vrouw in bus of tram of zijn meisje in haar jas hel pen. De Noren eten de hele dag vis, zij praten de hele dag over vis en men ruikt er overal de hele dag vis.' 'Het geheel,' zo besluit het artikel, 'was niet alleen on sympathiek. het was ook hoogst misleidend, ja een hoon.' Tot zover mevrouw Van Fraeüenhove, die mij vertelde dat zij zich van tevoren zeer op deze uitzending had ver heugd. 'Ik heb tijdens de uit zending geen aantekeningen gêfil&akt, want ik heb een ijzeren geheugen, ik kan woor delijk herhalen wat hij gezegd heeft. Onmiddellijk na de uit zending heb Ik mijn artikel geschreven. Niemand kan zeg gen, dat ik de tekst uit z'n verband heb gerukt, want er zat geen verband in.' 'Ik weet het wel: zijn hart la ln Italië en. niet ln het noorden. Maar waarom doet hij dit dan? Zijn keuze van foto's - toevallig weet ik, dat hij alleen van Oslo al zeven- .tlen prachtige foto's ter be schikking had en z'n woor den waren verkeerd. Ik heb me zelfs afgevraagd of deze man überhaupt wel ln Noor wegen Is geweest.' Vanuit het Diaconessen- ziekenhuis ln Breda, waar hij voor een operatie was opgeno men, gaf een vrijwel herstelde dr. Van Egeraat het volgende telefonische commentaar: Tk vind dit heel beroerde voorbeelden van iemand die zegt, dat zij heel goed geluis terd heeft. Ik heb nooit de woorden 'Oslo - stad zonder hart* gebruikt. Ik heb gezegd, dat Oslo eigenlijk één grote buitenwijk is, een stad zonder centrum, met andere woorden: één groot park. Ik heb het stadhuis niet vergeleken met een graansilo. "Wel heb ik gezegd, dat het van buiten iets weg heeft van twee reusachtige graansilo's, maar dat iemand die het gebouw binnentreedt, perplex staat te kijken maar de moderne fres co's en wandschilderingen. Ik heb geen barakken ge toond. maar een plaatsje aan een fjord. Ik zei, dat de ligging charmant was, maar dat zo'n plaatsje vaak tegenvalt als men naderbij komt. Van de steden Trondheim en Bergen heb ik gezegd, dat dit steden zijn waarop men zonder meer verliefd wordt. Ik noemde Noorwegen na Amerika en Engeland de be langrijkste scheepvaartoatie ter wereld en het klassieke land van de visvangst. En ach, wat die misleiding en die hoon betreft, laat ik u alleen maar vertellen, dat ik 2000 brieven heb gekregen van mensen uit alle lagen, die deze zomer coüte que coüte naar Noorwe gen willen voor hun vakan tie...' Een 88-jarige kleer maker uit Valkens- waard (N.-B.) schrijft mij, dat zijn 87-jarige collega Jansen uit Neede niet de oudste nog werkende kleer maker van Nederland is. 'Ook Ik werk nog steeds,' schrijft hij, 'en lees ook uw krant nog zonder bril, steek ook een draad zonder bril in de naald Uw agent ter plaatse weet, dat ik geen opschepper ben.' WILLY LEVE te

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2