Snel helpen Hulpprogram klaar: na .D-dag geen gas en verwarming 3F m LU J71 Plan m Militaire bewaking bij Tweede Kamer ASPRO M f WOL-MOQUETTE fASPÉ TAPIJT W Kernenergie O. r 'Geen gebreken bij laatste controle - jaar geleden' mtEP? 'Noodtoestand in Zoetermeer' VELOURS DAMAST «OO Meter LUXO R u SNIP SNAP RÉVUE •^2aSPRÖ'S' HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 JANUARI 1960 PAGINA Merkwaardige seinfom NVV stort f 25.000 in Rampenfonds O „Komt li iddfe V^layónd l C.a.o. kleimnetaal goedgekeurd -ëVi U tf&ntweeft jfikk 600 stuks graslinnen 'aken 600 stuks graslinnen lakens 4200 stuks gpaslinn©0 56 x 59 cm, van voor slope" A Lao* voordal vast zat staan wi« verantwoordelijk is voor öe over- 'f-tromin? van Tuindorp Oostzaan in Amsterdam, moet de schade worden vergoed. Zodra de bewoners in de komende weken hun huizen weer zullen gaan betrekken, hebben zij huisraad nodig. Het gewone leven moet weer op gang worden gebracht. De door de nood gedwongen eracua- tie heeft tallozen op kosten gejaagd. Bij een ramp als deze zijn wij met elkaar verplicht de gevolgen op te vangen. Dat is een eis tan solidari teit. Hoe dat gebeurt, is een zaak van later orde. Dat het gebeurt en snel gebr-rt, dient als een paal bo ven ter staan. 'iet spreekt vanzelf dat er een aanknopingspunt wordt gezocht bij de wijze, waarop de gevolgen van de ramp in 1953 in Zeeland zijn opge vangen. Dal zou betekenen dat de schade aan huizen, landerijen, wegen en bedrijfsgebouwen zal worden ver goed door het Rijk. De schade aan huisraad, stoffering, kleding en an dere roerende goederen zou dan voor rekening komen van hel Rampen fonds. Dat kan als het Rampenfonds groot genoeg is. Om dat fonds groot genoeg te ma ken, zal er worden gecollecteerd. Goed, want velen zullen, naar wij hopen, de behoefte voelen om dit leed te helpen lenigen. I'.r is immers behalve aantoonbare schade heel wat niet aantoonbaar verlies gele- drn. dat wel uit vrijwillig ter be schikking gesteld geld vergoed kan worden maar uict 20 gemakkelijk uit officiële middelen. De huisraadschade op zichzelf, voor zover aantoonbaar, dient in eik geval vergoed Ie worden ook als het Rampenfonds onverhoopt niet ge noeg geld zou hebben. Dan moet de overheid die namens ons allemaal handelt, bijpassen. -Vu er veel geld nodig is. zien wij niet in. waarom het Rampenfonds, dat over zes miljoen beschikt, drie miljoen in reserve moet houden. Volgens voorlopige schattingen be draagt de schade aan roerend goed meer dan zes miljoen. Laat het Rampenfonds die toch mcteeD hesrhikbaar stellen. Dat kan als de regering zich garant stelt voor de drie miljoen reserve die het fonds achter de hand wil houden. Een der gelijke garantie moet de regering op zerr korle termijn kunnen geven. Dok bij deze ramp geldt dat snelle hulp dubbel zoveel waard is ais langzame hulp. Het Rampenfonds moet in samenwerking met de af deling Sociale Zaken van de gemeen te Amsterdam in staat zijn, die hulp soepel en met begrip voor bijzondere individuele noden snel te verlenen. Advertentie IJVI. (Van een onzer verslaggevers) Het water in Tuindorp Oostzaan zakt met de regelmaat van een klok. Ieder uur daalt het een centimeter. Vandaag wezen de peil stokken een daling van ongeveer 75 centimeter aan. Een speciale groep rijswerkers is koortsachtig bezig de dijk te verstevigen. Het gemeentebestuur van Amsterdam, dat gisteren een groot scheeps hulpprogramma ontvouwde, heeft er geen twijfel over laten bestaan dat de bewoners de eerste dagen in zeer primitieve om standigheden zullen moeten leven. De brandende vraag: „Wan neer?" kan niet met zekerheid worden beantwoord. Wellicht om streeks het einde van deze week. Deze dag zal worden aangekondigd als D-dag. De eerste dagen zal er nog geen gas zijn. geen elektriciteit, geen ver warming en misschien ook geen water. Alle leidingen van de elek trische aansluitingen zullen moeten worden vernieuwd. Gasleidingen moeten worden getest en doorge blazen. Er zai gecontroleerd moeten wor den of de leidingen van het water beschadigd zijn en of het water zelf besmet is. Er zulten misschien woningen zijn die moeten worden afgebroken. Ge dupeerde bewoners van dergelijke huizen zullen door het CBH aan nieuwe huisvesting worden geholpen, waarvoor reeds direct een aantal woningen geblokkeerd werd. ,De GGD zal ervoor zorgen, dat de twee artsen van het tuindorp weer zo snel mogelijk zich kunnen vesti gen en ook het zittingslokaal zal men trachten op korte termijn weder in gebruik te stellen. Tijdelijk zal een polikliniek worden ingericht. Advertentie IJif. met dit weer... déze y Robinson Sterk en stevig Is deie schoen. Warm, droog en oer-degelijk Door de Robinson garancie- rubberzool bij uitstek ge schikt als beroepsschoen. Het is een schoen die be- schêrmt! model 6S51 net de ijzer- sterke Robinson garantie- rubberzooi. In zwart en brum, alle herenmacen 5 c.'m 11 Als bijdrage ter leniging van de nood der getroffenen van de waters noodramp in Tuindorp-Oqstzaan hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland vanmorgen besloten 100.000 beschikbaar te stellen en dit bedrag te doen overmaken aan een of meer door Gedeputeerde Staten aan te wijzen instellingen. De com missaris der Koningin dr M, J. Prin sen, heeft in een korte toespraak de ramp herdacht. Het lid van de Provinciale Staten Mr. J. Koelse (arb.) had een aantal vragen gesteld over de ramp. Dr. Prinsen gaf hierop de volgende ant woorden: de Noorder IJpoider waar van de gronden grotendeels in han den van Amsterdam zijn, is een ge reglementeerd waterschap dat, naast het oppertoezicht, van de Kroon, on derworpen is aan het toezicht van de Provinciale Staten. Op grond van hun inrichting be hoort het tot de taak van de water schappen hun boezemwaterkeringen in goede staat te onderhouden. Zij zijn. als autonome lichamen bevoegd in hun keuren of politieverordenin- gen voorschriften op te nemen ter bescherming van die waterkeringen. Ook de Noorder IJpoider heeft dit' gedaan. De waterschapsbesturen be horen er regelmatig op toe te zien dat de waterkeringen in goede staat verkeren en dat de keurbepalingen worden nageleefd. Dit toezicht be hoort niet tot de taak van het pro vinciaal bestuur. Wel oefent de Pro vinciale Waterstaat, wanneer bij zondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, eèn zekere con trole over de boezemwaterkeringen uit en rapporteert, indien een wa terschap zijn taak niet naar behoren blijk te -vervullen, hieromtrent aan Gedeputeerde Staten. Zodanige controle is een jaar ge leden. in verband met de plannen tot inrichting van Zijkanaal H als ligplaats voor woonschepen, gehou den over de waterkering van de N'oorder IJpoider, waarbij geen ge breken aan de dag zijn getreden. De oorzaak van de ramp is aan Gedeputeerde Staten nog onbekend. 1 200 Meier Een prachtige kwaliteit zware damast ïn bloemdessïn en mo derne motleven. Kleuren: goud, iever, reseda en terra. Deze bekende eerste keus veJours- damast, 120.cm. breed, van 6.75 per meter jg* NU voor feSr Deze beperkte partij prima en degelijk tapijt in de kleuren groen, fraise en anthraciet, breedte 70 cm., nu ongelooflijk voordelig, per meter voor Nog enkele stukken 100 cm. breed per meter voor i m J JsjT gjgy m B BINNENWEG "City Centrum" BEUERLANDSEtAAN Ir. deze rubriek vermeldt hei Pnii Volk zondei commentaar tref. fende uitspraken van anderen, uiter. aard voor rekening van hen dig worden geciteerd Voorlopig blijft alles oudïml,Ho rnaar vaststaat dat er tol voor enige maanden dicht bij het gisteren nat stanc gat binnen een afstand van duizend meter van het gemaal is heid en gebaggerd. Voor dit werk had hel polderbe stuur (voorzitter mr. G. van 't Huil) géén toestemming gegeven. Het werd uitgevoerd door de dienst van pB. blicke werken (wethouder van Am- sterdam mr. O. van 't Hull l Algemeen Dagblad van 15 januari JBfïfl. Door een scinfout is gisterochtend in onze krant komen te staan dat het polderbestuur van de Noordcr-IJpol- der geen toestemming voor het hei- werk iangs de nu doorgebroken digs zou hebben gegeven, Dit is niet juist, Het polderbestuur heeft deze toe- stemming wél gegeven. Algemeen Dagblad van 18 januari tflfio. ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT VLISSiNGEN T ankwagens De gemeente zal er zorg voor dra gen dat zodra woningen worden be trokken, tankwagens met drinkwater aanwezig zullen zijn. De Gemeente lijke Woningdienst zal alle huizen wanneer zij worden betrokken, op be woonbaarheid onderzoeken. In het bijzonder wordt erop ge wezen, dat niemand in de huizen zal worden toegelaten zonder dat daarbij een schade-enquêteur aanwezig is. In het overleg met het Nationaal Rampenfonds zal het gemeentebe stuur 500 ambtenaren beschikbaar stellen om deze inventarisatie te be hartigen. Dit geschiedt onder super visie van de Dienst voor Sociale Za ken. Bjj het schoonmaken van de hui zen zal zoveel mogelijk hulp worden geboden. Hiervoor heeft men een ploeg van honderd mensen beschik baar. VOOR VADER' 'EN ZOON (Van een onzer verslaggevers) Het NW en zijn aangesloten bon den hebben maandag besloten 25000 over te maken aan het Algemeen i Rampenfonds, bestemd voor de slachtoffers van de overstroming van Tuindorp Oostzaan. De Verbondsraad van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft be sloten, een bedrag van 10.000 over te maken aan het Rampenfonds. (Van een onzer verslaggevers) Hel droge tuindorp Oostzaan krijgt een zware militaire be waking. Driehonderd man van de Koninklijke Marechaussee en 500 militairen van de 127ste afdeling van de luchtdoel- artillerie uit Haarlem zullen in de eerste tijd na het droogvallen zor gen voor een „waterdichte" afzet ting. Om de gehele polder heen zullen posten staan op honderd meter af stand van elkaar. Binnen deze eer ste ring wordt een tweede cordon getrokken. De posten van die bin nenste ring komen op onderlinge afstanden van 25 meter rond de woonwijken van Tuindorp Oost zaan. De taak van de versterkte gemeente politie zal dan worden de bewaking en de controle van de huizen en van de personen die in eerste in stantie voor het herstel en reini- gingswerk in het drooggevallen dorp zullen worden toegelaten. Advertentie I.M (Van onze parlementsredactie Er begint tekening te komen in de voorbereiding van een stelsel van verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid voor bezitters van motorrijtiguen. Op het. ogenblik pleegt het departe ment van Justitie overleg met het bedrijfsleven en andere belang hebbenden over een voorontwerp van wet waarin de belangrijkste eisen worden neergelegd. De gedachten gaan uit naar een zo algemeen mogelijke verzekering. I Dat betekent dat waarschijnlijk ook i de bromfietsers eronder zuilen val- j len. De categorie premiebetalers zai j dus een uitbreiding van betekenis ondergaan. In de kringen van het verzekeringswezen heeft reeds de j vraag opgeld gedaan of dit zat moe ten leiden tot een herziening van de tarieven. Tot bepaling van een stand punt is het echter nog niet gekomen. "Voorwaarde daartoe is allereerst dat de bedragen worden vastgesteld die in geval van schade voor vergoeding in aanmerking komen. De plannen tot instelling van een verplichte WA-verzekering dateren in feite reeds uit 1955. In dat jaar werd namelijk op 7 januari een Beneluxverdrag ondertekend waarin de wenselijkheid ervan werd uitge sproken. De vorige minister van Justitie, prof. Samkalden, heeft zich met deze aangelegenheid dan ook reeds ge ruime tijd beziggehouden. In augus tus 1958 verklaarde hü in een vraag gesprek met onze parlementsiedac- teur; „Wat komen moet is in de eerste plaats een regeling van de verplichte WA-verzekering. De voorbereidingen werden opgehouden doordat er op verschillende plaatsen tegelijk aan werd gewerkt, zoals in de Benelux en in de Raad van Europa. Wij heb ben moeten afwachten hoe het daar liep. Maar thans gaan we met volle kracht verder." Vonnis Juist dezer dagen heeft een von nis van de Goudse kantonrechter er nog eens aan herinnerd, hoe drin gend nodig deze voorzieningen lang- De militairen en de marechaussees2anierhand zijn geworden. Hij ver- zullen waarschijnlijk vandaag, in (Van onze parlementsredactie) Op zeer korte termijn, misschien zelfs nog deze week. zat minister Van Aartsen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging' van de Huurwet indienen. Daarin zullen onder meer vervat zijn de voorstellen van de regering om met ingang van 1 april 1960 de woninghuren met 20 pereent te verhogen. Naar verluidt wil minister Van Aartsen daarnaast echter ook een artikel in de Huurwet zien opgeno men, dat hem de bevoegdheid ver leent voor bepaalde gemeenten de maatregelen ter bescherming van de huurders en de huurprijsbeheersing buiten werking te stellen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid wil hiermee aan sluiten op de plannen van zijn ambt genote van Maatschappelijk Werk om voor enkele, zorgvuldig te selec teren gemeenten men denkt voor al aan Zeeland de Woonruimte- wet op te heffen. De bevoegdheid hiertoe is in de Woonruimtewet op genomen. maar een soortgelijke be paling ontbreekt in de Huurwet. Als belde voornemens van de be windslieden uitgevoerd worden, ontstaat in de betrokken gemeen- Advertentie I-M. ZondatWif'ddag12' uur ten de vooroorlogse toestand op het stuk van het huren van een woning. Huurder en verhuurder moeten dan onderling tot overeen stemming komen over de huurprijs en de andere huurvoorwaarden en geen enkele overheidsinstantie zal zich ook meer kunnen bemoeien met de verdeling der woonruimte. Voor de huurverhoging van 20 per cent zal compensatie worden gege ven in de vorm van een loonsverho ging van 4 percent. De verwachting is dat ook een verhoging van de AOW en de overheidspensioenen zal worden voorgesteld. De vakraad voor de kleine metaal nijverheid deelt mede, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars thans zijn goedkeuring heeft verleend aan de voorgestelde loonsverhoging van 5% voor het smeden- en metaaibe- werkingsbedrijf en het isolatiebedrijf, alsmede aan een loonsverhoging van 4% voor het elektro-technisch be drijf. De nieuwe ionen gaan geiden mei ingang van de eerste volle loonweck volgende op 20 januari. Amsterdam aankomen: Zij zuilen nog dezelfde dag met hnn bewa kingstaken beginnen. De bijstand van de land- en lucht macht wordt verleend op verzoek van de burgemeester van Amster dam. Hoe liet commando over de gehele bewakingsdienst zal worden gere geld is nog niet bekend. Advertentie IJM. behalve tot een geldboete tot voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De voorwaarde luidde dat zij zich binnen drie weken tegen wettelijke aansprakelijkheid dienden te verzekeren. Het schijnt in de bedoeling te lig gen, de minimaal te verzekeren be dragen, als er eenmaal een wet is tot stand gekomen, vast te stellen b|j algemene maatregel van bestuur. In dit geval zal de wet dus slechts bepalingen bevatten waarin het prin cipe van de verplichting voor de onderscheidene categorieën tot uit drukking wordt gebracht. W aarborgfonds Overwogen wordt verder de instel ling van een waarborgfonds, waarin een deel van de premies zou kunnen worden gestort. Een dergelijk fonds, zou de mogelijkheid moeten schep pen de verzekerden die geen ver haal kunnen vinden, tegemoet te komen. Weer een daverende aanbieding Twentse textiel voor prijzen, die U in deze tijd eigenlijk niet meer kunt verwachten. Sterke graslinnen lakens en slopen, echte Twentse textiel voor opruimmgsprijzen, bijna 30% lager dan normaal. één-persoons' 150x210 cm, van -4Avoor twee-persoons, 180 x 220 cm, van -5t?5" voor Woensdagmorgen om 9 uur begint deze Twentse textiel- verkoop, graslinnen lakens en slopen met hotelsluiting, voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten. Ook een nieuwe vorm van belas ting zou aan het waarborgfonds ten goede kunnen, komen, namelijk een heffing van degenen die overwegen de gemoedsbezwaren tegen verzeke ring hebben. Zoals ook het geval is bij vrijwil lige WA-verzekering, zal schade, niet groter dan 50. niet voor vergoe ding in aanmerking komen. (Vervolg van pagina 1) Bij Euratom ontstaat dan ook langzaam maar zeker de overtuiging, dat de ontwikkeling van de atoom energie in Nederland op andere leest geschoeid zal moeten worden, wil Ne. derland niet een niet te corrigeren achterstand krijgen. De deskundigen van Euratom ach ten de situatie zeer urgent, gezien de laatste energieprognoses. Volgens conservatieve schattingen zei in de zes landen van de Euromarkt over 20 jaar 1000 miljard kwn elektrische energie per jaar verbruikt worden. Dat is ruim tienmaal zo veel als op het ogenblik. De prognose voor Nederland is, in verband met allerlei factoren in dustriële uitbreiding, bevolkingstoe name nog iets scherper. Voor de ontwikkeling en de bouw van een atoomcentrale aldus een deskun dige moei 10 a- 4 jaar, samen dus 14 jaar, gerekend worden. En dus be gint het kort dag te worden. Bij Euratom realiseert men zich dat voor een klein land als Neder land de bouw van kerncentrales eco nomische risico's en moeilijkheden kan meebrengen, maar, aldus zegs lieden van Euratom, er zijn allerlei mogelijkheden tot samenwerking met andere landen. Het prachtige koppel- !net waarover men beschikt en de komst van de Euromarkt maken het mogelijk by de planning Europees te leuken in plaats van nationaal eco nomisch. De Wcslduitse ambassade in Kaboel (Afghanistan) heeft de ge ruchten bevestigd dat "een tweemoto- rig Russisch toestel tnet 21 inzitten den op 13 december is neergestort. Het toestel was op weg van Kaboel naar Tasjkent en is vermoedelijk bo ven Russisch gebied verongelukt. Minder Busdiensten ZOETERMEER Het gemeente bestuur van Zoetermeer heeft een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken, waarin het verzoekt om maatregelen „die een einde maken aan de noodtoestand ontstaan door de inkrimping van de busdiensten van de N.V. Citosa te Boskoop." Het openbaar vervoer naar en van omliggende gemeenten is hierdoor onvoldoende geworden. Zoals is gemeld besloot de Citosa tot de inkrimping wegens gebrek aan. chauffeurs, welk gebrek een ge volg zou zijn van de salarisschaal die op dit gebied van toepassing is. 'Toen ik Corrie Brokken een paar jaar geleden het Euro visie-Songfestival zag winnen, heb ik tegen de familie Car- rell gezegd: Jongens, dat ga ik ook es proberen!' De 25-jarige cabaretier Rudi Carrell, dfe week-in-week-ult in VARA's zaterdagavondpro- gramina Week-uit,. Week-ln laat horen dat hij wat waard is. zit er volgende maand aan vast. Hij heeft A gezegd en op 9 februari in de nationale fi nale zal hij B moeten zin gen. Het wordt evenals voor vele anderen van de zestien deelnemers zijn zangdebuut en hij sldd.pt er niet meer van. 'Slapeloze nachten... maar dat zullen ze allemaal wel hebben. Nee, wat ik zingen ga, blijft geheim. Maar ik loop 't de hele dag te zingen en als ik op de tram sta, dan sta ik 't te fluiten, in de hoop dat het al populair is voor ik begin. Nou. da's maar 'n lolletje natuur lijk. maar feitelijk heb ik nog nooit zo iets gedaan. Ik bedoei, ik zingelke week een liedje, maar dat probeer je dan eerst. Daar krijg je nu geen kans voor.' Rudi Carrell vindt die na tionale finale geen wedstrijd, maar een loterij met vijftien nieten. 'Je hebt amper drie minuten tijd om op te vallen. Ik kan moeilijk op m'n hoofd gaan staan of naakt opkomen om op te vallen. Je moet dus iets anders zoeken. Je zit uren te repeteren, je zit op die tekst te gluren of je er iets mee doen kan en aan het slot kom je tot de overtuiging, dat je er niks mee doen kan. 't Tf een loterij met een grote dosis geluk, geloof me.' Wie nu zou menen, dat Car rell bij voorbaat de moed al opgegeven heeft, vergist zich. 'Ik hoef er geen doekjes om te winden, ik zie 't als een le vensbelang voor m'n carrière. Verspelen doe ik niks, want ik ben geen zanger, ik ben en blijf conferencier. Maar van dit songfestival ben Ik altijd bezeten geweest. En als je wint... nou, dan Is dat voor mij de drempel tot het inter nationale werk. En dat willen we toch allemaal? Ik heb nog nooit gevlogen en ik wil best voor die Europese finale naar Londen, best! Of ik optimist ben? Gisteren belde een meneer op van de Nederlandse Bond van Lees- portefeulllehouders, die mij een contract aanbood voor 29 maart, de datum van de Euro pese finale In Londen. Ik zei 'Man. ik heb één kans op de zestien, dat ik dan in Locden Tffl' Eén ding is zeker: Rudi Car rell zingt op de nationale fi nale van 9 februari niet het liedje waarmee hij zijn optre den op zaterdagavond voor de radio inleidt: 'Neem me alsje blieft niet serieus...' Voor de eerste keer in zijn nog jonge, maar succesvoile carrière wil hij verschrikkelijk graag wél serieus genomen worden. In het Nieuw Noord hollands Dagbiad las ik een ingezonden stuk van de heer A. Reus uit Andijk, die verontwaardigd schreef: 'In uw net en vroom blad lees ik een uitvoerig ver slag over de uitvaart van ze kere wielrenner Coppl. Hij liet naast zes miljoen gulden ook twee vrouwen na. Is het eerste gedeelte van de vorige zin mis schien de oorzaak, dat'de Kerk hem met een mis uitgeleide deed? Of gelden in Italië an dere normen voor de katho lieken dan hier in Nederland? Ik mag in uw blad. dat nog zo principieelis om in vastentijd een bal-advertentie te weige ren, toch wel een deugdelijk antwoord verwachten.' Het deugdelijk antwoord van de redactie: 'Zo net en vroom ais wij zijn, is het voor ons steeds een eer te vernemen, dat. er lezers zijn, nog netter en vromer dan wij zelf. Zekere wielrenner Coppl werd met 'n Mis uitgeleide gedaan, zoals in het algemeen katholieken na een H. Mis van Requiem ten grave worden gedragen. Coppi is katholiek gestorven; tijdens zijn ziekte heeft hij zich tnet de Kerk verzoend. Hij neeft zich ais dit de lezer interes seert ook met zijn vrouw verzoend. In Italië gelden voor katholieken dezelfde normen ais in Nederland. Op de keper beschouwd vormen de Ita lianen een net en vroom volk. Zoals wij allen zijn, mét of zonder zes miljoen.' Op een forum-avond van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, afdeling Lunteren. werd de volgende vraag gesteld: Waarom doen de biggen bij het drinken de ogen dicht? De heer H. van Riessen, forumlid en dierenarts te Lun teren. wist het niet. Maar de heer H. Visscher, adjunct secretaris van de Gelderse Maatschappij had meteen dit antwoord klaar: "Dat bomt. omdat de biggen niet willen weten, dat hun moeder een varken is.' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2