t IS uw afscheid van A. Bakker Woonrnimtewet buiten en wes Twee jaar geëist tegen Hoofdbestuurder Eibert Meester onder sprekers Storm smeet ee in het water Speelde goedgelovigheid verdachte parten? 8 II Algra opvolger van Bakker Storm jaagt over Scliiedam Opnieuw volle winst voor jongen zakt door ijs Aanranding op Goudsesingel Man overlijdt op straat chiedanwiers j elkaar onder Leerlingen breken in op school BOEKHOUDER VERDUISTERT 22.000 GULDEN Naaimachinehandel opent nieuwe zaak Hond bijt schaap dood Bejaarde man valt Visafslag Het V oetlicht met geheimzinnig spel Wisselkoersen i iM HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 JANUARI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) In een Volksgebouw, versierd met vlaggen van het Plan Vertellen Punctueel Maatschappelijk iverk origineel belicht 55 (Van een onzer verslaggevers) Een groot aantal mensen verbindt aan hun mislukte vakan- i tieplannen de naam Clialetdienst Austria. De man die het vo rig jaar een spaak in hun wielen stak, was de thans 39-jarige rijschoolhouder Johan van D. uit Uithoorn, tegen wie de offi cier vvan Justitie bij de Amsterdamse rechtbank een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek eiste. 55 Fiat-zoncler-meer „Machten en mensen" van Ban ning was het geschenk, dat mevrouw Druk er namens de raadsfractie over handigde en ten slotte was het woord aan de scheidende secretaris zelf, AI die toespraken hadden herinne ringen by hem gewekt en die herin neringen veroorzaakten een storm van gevoelens. „Maar overheersend is toch dankbaarheid. Voor de komst van Eibert Meester naar deze verga dering, voor alle geschenken en toe- (Van een onzer verslaggevers) Voorafgaande aan het afscheid van secretaire A. Bakker heeft gis teravond in het Volksgebouw een korte jaarvergadering van de afde ling Schiedam van de Party van de Arbeid plaatsgevonden. Daarbij is de heer A. Aigra benoemd tot opvolger van de heer Bakker. De heer J. H. Simons gaat het bestuurslid P. Thijssen, die zich niet herkiesbaar stelde, opvolgen. De ove rige aftredende bestuursleden werden herkozen. In de financiële commissie is de heer C. J. Schulze benoemd. Voor de laatste maal las de heer Bakker zyn jaarverslag voor en in dat laatste jaarverslag kon hij mel ding maken van een record wat be- daarmee. De jaarverslagen werden uTEcht cüe ik dsn met Ernsdcrpifpurd 7,a 1 vprvnlipn i" gucugeiteura. van sDrakpn Hii riankhanrheiri aimatten van een recora wat De- de Arbeid, met pamfletten en raambiljetten uit 1934 en rode en tegenover zyn medebestuurders, te- steeg i^igi^namïhfk fan ioslrtot witte tulpen, heeft de heer A. Bakker gisteravond 25 jaren aan fee°°X de inzich" 1247 Dt= heer Bakker gaf een uit- zich voorbij zien trekken. Leden van de afdeling Schiedam van v0£rig overzicht van de belangrijke de Partij van de Arbeid, waarvoor de heer Bakker een kwart langduri gapplaus^ volgde op leggen U^'acürtteft .v?n eeUWw\nK T see"tar.is met wel zeer bijzondere kwaliteiten f^nu en dan vveïeen^ een op. was, hebben hem by zyn afscheid een soort'Dit is uw leven'' dracht kryg.c aangeboden. zal vervullen! En Crescendo opende dit 'levensbeeld' met een muzikale hulde aan een aantal goede eigenschappen van de scheidende secre taris: 'activiteit, standvastigheid en trouw. Pittige marsen, een 'Lang zal hij leven' in verband met zijn zeventigste verjaardag maandag aanstaande, en een 'Öp socialisten, sluit de rijen!' dat uit volle borst door de zaal werd meegezongen. De storm loeide vanmorgen over onze stad ere dat betekende vooral activiteit voor de Schiedamse brand weer, die vanmorgen een keer of twintig op stap is gegaan. We kwa men de brandweerlieden overal in de stadtegen. Er toerden televisie- masten vastgezet of weggehaald, wankele schoorstenen zijn afgebro ken en losse dakpannen weggenomen. Geen brandjes dus, maar toch druk ke uren voor de brandweer! Een wilde storm joeg vannacht over onze stad. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke ongevallen ten ge volge van de krachtige wind. Wei werd enige schade aangericht. Een afsluitboom van de nieuwe spoorweg overgang aan de Nieuwe Damlaan is gesneuveld. De Nederlandse Spoorwegen heb ben er nu een man staan, die het verkeer waarschuwt by nadering van een trein. In de Sint Pietersteeg, naast de Oud-Katholieke kerk is een müurtje ómgéwaaid. Op het Nieuwsticht kwam een schoorsteen naar beneden. In deBic-laan waaide een fiets onivef, juist onder een zware vracht-. wagen en yan het vervoermiddel bleef niet meer over dan eeh verwrongen stuk yzer. Televisie-antennes kwamen er by dozyhen naar beneden in deze woe lige nacht. Twee jongens van 17 en 15 jaar zyn aangehouden. Het zyn leerlin gen van een technische school, waar zy gisteren hebben ingebroken. Zij hebben verder bekend by een juwelier uit Maassluis, waar zy wonen, een horloge te hebben meegenomen. (V&n een onzer verslaggevers)' De Elndhovense recherche heeft de 48-Jarige boekhouder C. v. d. W., aan gehouden, die door onjuiste boekin gen kans heeft gezien in een jaar tijd een bedrag van twee en twintig dui zend gulden te verduisteren. De man maakte wekelijks onjuiste boekingen ten aanzien van vskantie- ibonnen. De zaak kwam utt toen de werk- gevér (een aannemer) aan de rand van een faillissement stond en de financiële gang van zaken pèrsoon- Jijk eens nader onder de loet» nam, 1 Donderdagavond is er weer voor iedereen prysjassen in het club gebouw van De Hollandlaan, aan vang acht uur. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE; Het dagboek van Anne Prank, 2 en 8 uur. PASSAGE: The big country, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam mers tonen hun kunstbezit", 10 tot 5 uur. Diversen: AMSTELBHON: SBI.O Jeugdleiders- cursus,, „VrljetUdsbestedlng" door de heer K. J. van Drtel, 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN. Lasclub Schiedam, lezing, 20 uur. IRENE: Zonnegloren, toneelavond, 20 uur. VOLKSGEBOUW: personeelsver, DES. cabaret, 20 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Het dagboek van Aöne Frank, 2 en 8 uur. PASSAGE: The big country, 2 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Schiedam-; men tonen hun kunstbezit", 10 tot' 5 uur. Diversen: PASSAGE: Schiedamse Kunstkring. Do Hoofdstad Operette brengt „Slsst", ZO uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. De heer H. Komfeld sprak over het werk van de heer Bakker vóór 1934, over het zwart Schiedam uit het begin van deze eeuw, waar by voorbeeld de brandersknechts met negen gulden in de week naar huis gingen. Hy dacht ook aan de vereniging Nieuwe Cultuur, waarvoor de onder wijzer Bakker actief' was en waarin hy zich liet kennen, zoals ihy Iedere gelegenheid; als een bescheiden, on opvallend werker, bereid om steun en waardering te geven. De verschillende toespraakjes wer den telkens geïllustreerd met een geestige tekening en de afbeelding, dae by het jaar 1934 behoorde, liet de heer Bakker zien als een welgedane bakker, die op de bestuurstafel van de SDAP-afdeling afstapte. De heer Weergang sprak over die periode, maar hij keerde eerst toch even terug naar het jaar 1912, toen hij in de Blauwhuisschool leerling was van meester Bakker, die zo on vergetelijk kon vertellen Het was een moeiiyke tyd, dde de heer Bakker meemaakte, toen hy pas SDAP-hestuurder was: crisis, invloed van het nattanaal-socaahsme. Maar later ook dat Ftan van de Ahbeid, waarvoor hy zo actief was. „Kort na de meidagen moest de oude SDAP verzinken." Wethouder H. Sabel sprak over deze jaren. „Het doek vlei, maar Bakker ging niet te leurgesteld in een hoek zitten. Hy bewaarde contacten en legde nieuwe. En h(j dichtte verder voor vrienden en kennissen." Een van zyn gedichtjes kwam on der de ogen van de bezetters en toen werd de heer Bakker ontboden, want er stonden dingen in over onderdruk king. waarvoor men hem ter verant woording wilde roepen. Het antwoord van de heer Bakker: „Ik ben onder- wyzer'en ik wilde het-karakter van, de Spaanse overheersing duldeiyk maken Na de oorlog werd de SDAP de PvdA en het was wethouder P. van Bochove, die toen in een klein ïaaltje van „Irene" voor het eerst secretaris Bakker, zeer nauwgezet werkend aan zyn aantekeningen, ontmoette. „Er zyn geen taken meer voor de ze party, want ze hebben wat hun hartje begeerde, wordt er beweerd," zo zei de wethouder. „Maar wy we ten, dat er nog miljoenen honger- ïyden op de wereld. En wat betreft, ons eigen land: daar vraagt naast de materiële zorg ook de culturele verzorging nu alle aandacht." Mevrouw Bosvan Ringen sprak namens de Vrouwenbond van de Par- I ty van de Arbeid vol sympathie over de belangstelling, die de hêer Bakker altyd voor de Vrouwenbond heeft ge toond. En de heer H. C. van Ruiven voeg de .speelse penseelstreken" toe aan het bQna complete beeld van 25 jaar secretarisschap. De zuinigheid van de heer Bakker by voorbeeld: „Op oude enveloppen plakte hy witte strookjes om ze weer opnieuw te kunnen ge bruiken." zyn dichtkunst werd ge prezen en ten slotte zyn optreden als sinterklaas. Vooral ln de jaren van grote wer keloosheid was sinterklaas Bakker actief, toen hy met Zwarte Piet, Va)\ Ruiven, duizenden kinderen van wer kelozen in vier, vyf voorstellingen ontving en hun een gezéllig feestje bezorgde. „Raad en daad en archieven". In die woorden drukte de heer C. Boer man uit wat de heer Bakker voor hem heeft betekend. „De balken van de zoldering ln zyn huis staan krom door de last van oude archieven." „By een ontmoeting met de heer Bakker, vervolgde de heer Boerman, „denk je aan iemand, die uit een verleden tyd stamt. Maar je leert hem al vlug kennen als een jeugdig, uiterst vitaal mens met een verbluf fende souplesse en veelzydigheid. Hij paste zich uitstekend aan bij de modernisering, die jongere be stuurders voorstelden. En hy maakte op de jongeren een markante in druk." Namens de afdeling bood voorzit ter Boerman de heer Bakker een mooie kyker aan voor zijn natuur studies. Tot grote verrassing van de scheldende secretaris kwam toen ook hoofdbestuurder Eibert Meester hem hulde brengen. De heer Meester her innerde zich de punctuele en uiterst plezierige medewerking, die h(j als secretaris van Zuid-Holland had on- dervonden van de Schiedamse afde lingssecretaris. En ook zyn harte lijke speech ging vergezeld van een geschenk, werk „Hoera voor het le ven!" van ds. Buskes. (Van onze parlementsredactle) De gemeenten in Zeeland en in het westelijk dee! van Friesland zijn het eerst aan de beurt om aan de werking van "de woonruimte- wet te worden onttrokken. Dit wordt bevestigd door een brief, die de ministers van Maatschappelijk Werk en van Vólkshuisvesting en Bouwnijverheid^ aan de betrokken gemeentebesturen hebben ge stuurd, De bewindslieden vragen hierin of de gemeenteraden tegen hun plannen bezwaren hebben. Artikel 31 van de woonruimtewet geeft de bewindslieden de bevoegd heid de wet voor afzonderiyke ge meenten of voor streken van het land bulten werking te stellen. B. en W. der gemeenten zullen dan geen taak meer hebben by de billijke ver deling van de woongelegenheid. Een dergeiyke bepaling tot buiten- werklngstelling wil minister Van Aartsen, zoals wij gisteren reeds meedeelden, ook invoeren ln de huurwet, waardoor in toenemende mate de bepalingen tot huurprysbe- heersing en huurbescherming zullen komen te vervallen. De bewindslieden betogen in hun brief, dat in de gemeenten die zijn aangeschreven, de woningsituatie de vooroorlogse vryheden al weer toe laat. Ook hoeft niet te worden ge vreesd voor toeneming van het aan tal vestigingen, In die omstandigheden zou de overheidsbemoeiing met de woonge legenheid het doel voor by schieten, stellen de twee ministers. Velen zijn nu geneigd het oplossen van hun woningmoeiiykheden aan de over heid over te laten. Voorts staan de bepalingen van woonruimtewet en huurwet de doorstroming naar meer met behoefte en welstand overeenko mende woonruimte in de weg. Mej. Klompé en mr. Van Aartsen menen dat de gemeenten in gevallen van acute'woningnood toch wel kun nen voorzien. Mochten er niettemin moeiiykheden komen, dan zal het ryk streven naar een oplossing in de sector van de gesubsidieerde woning bouw. Oud-PvdA-secretaris A. BAKKÉR' (Van een onzer verslaggevers) Naaimachinehandel Th. Vermeulen Zoon te Vlaardingen, heeft van daag zyn tweede winkel geopend. Het oude pand Waalstraat 38 is herscha pen in een frisse moderne zaak, waarin de vaak zeer ingewikkelde, automatische machines, waarmee de huisvrouw tegenwoordig haar naai werk kan verrichten, goed uitkomen. De twee winkels van deze naai machinehandel liggen vlak bij elkaar, met de achterzyden naar elkaar toe. In de nu geopende winkel waren reeds voor de verbouwing werkplaats en magazijn gevestigd. Deze zyn zo- wei vanuit de nieuwe zaak als vanuit de winkel aan de Fransenstraat ge- makkeiyk te bereiken. De heer Th. Vermeulen, die al 31 jaar naaimachines verkoop in Vlaar- dingep en zich de tyd dat deze ap paraten 75,— kostten (op afbeta ling ƒ95,nog goed kan herinne ren, was evenals zynzoon C. Ver-; meulen optimistisch gestemd over de toekomst van de nieuwe winkel. In Delft heeft de storm op brute wyze huisgehouden. Vooral schoor stenen, ruiten en dakpannen moes ten het ontgelden. Om kwart voor acht werd op de Gasthuislaan een autootje (leiyk eendje) door een ruk wind opgepakt en in het water ge worpen. Sinds vanmorgen zes uur komen op het politiebureau te Delft onophoudelijke meldingen binnen over vallende en op het punt van val len staande schoorstenen. Op de Wa- teringse Vecht sloeg omstreeks acht uur een woonschip los. Op de Delft- weg werd omstreeks deze tyd een boom gedeelteiyk ontworteld en vormde een bedreiging voor de voorbygangers. Een schoorsteen in de Nieuwstraat 16 viel om half negen aan de storm ten prooi en daar werd een kinderwagen bedolven onder een aantal dakpannen. De kinderwagen, die leeg was, werd ernstig beschadigd. Om kwart over negen rukte de brandweer uit naar de firma Renox op de Hypolitusbuurt waar een De Nationale Raad voor Maat-: schappelijk Werk heeft enige tijd ge leden aan Joost, van Roon opdracht gegeven een brochure te schrijven over de opleiding voor maatschappe lijk werk. - Aan alle mensen, die iets van de. vele mogelijkheden van deze opleiding, wensen te weten, kan nu voortaan: het rozerode boekje ter hand worden: gesteld, dat uit die opdracht tevoor-! schiin is gekomen. Het heet 'Bekwaam om te h e 1 p e n' en het heeft al direct en kele dingen vóór. Het is origineel genoeg van vorm om er uit te springen (tussen ai die andere brochures uit, bedoelen wy).: Tekst en illustraties wisselen elkaar: met voldoende vaart af en dus wordt' de tekst nergens te lang. Deze Is bovendien concreet en elastisch ge-j schreven, met zin voor humor en ge-: voel voor proporties. De maatschappij met alle daarin wonende groepen mensen en alle1 daarin voorkomende 'storingen' staan de lezers in korte alinea's duidelijk voor ogen. De vormen van maatschappelijk werk, die deze storingen te lijf gaan na wetenschappelijke bestudering staan overzichtelijk gerangschikt. Een aanwinst dus, want over het maatschappelijk werk bestaan nog veie onzakelijke misverstanden. J. M. De teams van de Schiedamse Vol leybal Club hebben in de afgelopen week weer de volle winst behaald. Dames 1 klopte DOS 1 met 30 via de voor zichzelf sprekende set standen: 1511, 154 en 156. Dames 2 speelde niet wegens het niet opkomen van de scheidsrechter. Dames 3 moest met 30 de meerdere schoorsteen het passerende verkeer! erkennen in ZVC 3. bedreigde. Heren 1 won reglementair met 30 van de DRL-reserves, die niet kwa men opdagen. Heren 2 tenslotte be haalde de voile winst door een 30- overwinning op het Vlaardingse Shell 2. In een weiland langs de Rotter- damseweg heeft gistermiddag een tot nu toe onbekende hond een schaap van de heer Otting uit pynakker doodgebeten en een ander schaap ernstige wonden toegebracht. Het gewonde schaap is door de Delftse politie op vrezoek van de eigenaar doodgeschoten. Uit de klachtenlawinc van gedupeerden, wier verblijf in Oostenrijk niet geregeld bleek, ofschoon zij daarvoor gedeeltelijk reeds hadden betaald, had de officier achl gevallen ten laste gelegd. De grootste nadruk viel b(j de behandeling van deze affaire echter niet op vervlogen vakantie-Illusies maar op het financieringssysteem in de autohandel. proberen „de mensen van de huisjes schadeloos te stellen" vastgesteld op 2 februari. De 13-jarige scholier T. den U. Is dinsdagmiddag door het ijs gezakt van de vijver aan de Rotterdamse Rijweg te Vlaardingen. HU liep een nat pak op en werd overgebracht naar de „politiepost aan de Sneeuw balstraat. Dit is tot nu toe het enige ongeluk dat met „schotsje piepen" is gebeurd. Toch .wagen zich .dagelijks, tientallen jongens op het slechte ijs. De lS-jarige hulp hl de huishou ding A, V, is dinsdagavond omstreeks halftwaalf op de Goudsesingel te Vlaardingen aangerand door een on bekende man. Op de Overschieseweg kon de 74- jarige A. M, de handwagen niet meer byhouden, waar hy achter liep te duwen. De bejaarde man viel en moest door de GO en GD worden verbonden. Voor de komende dagen staan op het programma; SVC 1Smash 1, SVC 2—DOS 1. WICO 1—SVC 3, Tenaco ISVC 3. allen dames; Sport club HillegersbergSVC 1. Rang 1 SVC 2, allen heren. Een van Delfts meest gefoto grafeerde plekjes, de Oostpoort, zal worden gerestaureerd. Het ge meentebestuur is van mening dat de poort in zodanige staat ver keert dat restauratie daarvan noodzakelijk is. De moeilijkheid is: zullen de herstellingswerkzaamheden vol gens pêan A of volgens plan B geschieden! De architect ir. J. Kruger te Voorburg heeft twee plannen Ontworpen. Het eerste kost 154.000 gulden en met het tweede zou 134.000 gulden gemoeid zijn.:,,:.'. Plan A omvat in hoofdzaak het in zuivere stijl terugbrengenvan het poortgebouw en het aan de zuidzijde aanbrengen van een gedeelte van de oorspronkelijke stadsmuur. Plan B is minder ingrijpend en gaat uit van de bestaande toe stand. Hoewel de minister van O. K. en W. heeft meegedeeld dat de gemeente voor plan B een sub sidie van 40 procent kan ontvan gen, is het gemeentebestuur in middels van gedachten veranderd en zou de poort volgens plan A gerestaureerd ivillen zien, omdat het verschil in kosten tussenplan A en plan B slechts een betrek kelijk gering bedrag uitmaakt van 20.000 gulden. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor om 154.000 gulden voor de restauratie be- bes'chikbaar ie stellen. De verdachte heeft namelijk met gelden, die hy voor zyn chaletdienst ontving, geprobeerd zyn rijschool te redden. Niet minder dan drie auto's en twee scooters bleek hy in huur koop te hebben aangeschaft. Zowel de rechtbank als het Openbaar Ministerie en de verdediging lieten er geen twyfel over bestaan, dat het Rotterdam, 19 J anuari Heden werden aan de Visafslag al hier, van Scheveningen en elders 250 kisten verse zeevis en 200 kg snoek baars en spiering aangevoerd. De pryzen waren: Tarbot klein ƒ1,10ƒ1,20; griet 0,90—1,10: heilbot 2.603,60 per kg; schol gr. 4044, kl. 3336; schelvis midd. 4954. klein 3034; kabeljauw midd. 4455, klein 3538; makreel 18—20; koolvis 25— 27; wijting 2528; heek 36—38; haring verse 33—35 p. kist; kuit 0,60 1,25; spiering 0,80—4)55; snoekbaars 1,90—2,00 p. kg. De ASTV Het Voetlicht geeft za terdag 23 januari in hec Volksge- bóuw aan de Tuinlaan een opvoering van een geheimzinnig spel „De kat en de kanarie" door John Willard. Na afloop is er een gezellig bal. De 68-jarige D. v. d. Vaart uit de Vlaadingse Röntgenstraat werd dins dagmiddag op het Mendelssohnplein onwel en overleed ter plaatse. 19 januari Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon 10.55810.55» 3.771—3.778 76.85576.90) 7.5527.568 87.20187.251 72.80—72.85 Duitse mark 90.44)90.49 Deense kroon 54.5554.60 Noorse kroon 52.71452.761 Canada 3.9683.S68 Italiaanse lire 60.72)60.771 Oostenrykse schilling 1451114521 huurkoopcontract het begin van de ellende is geweest. De ryschoolhouder, die een goed vakman was, doch als zakenman „hopeloos te kort schoot" kon de financiële lasten van 'zyn bedryf niet aan. „Als iemand met een contract komt", zo vroeg de president aan de directeur van de N.V. Hollandse Dis- conteringsmaatschappy, die de aan koop heeft gefinancierd, „krygt hij dan zonder meer uw fiat.?" De getuige antwoordde, dat er eerst informaties werden ingewonnen en dat die in dit geval hadden ge luid, dat de man „aan zyn verplich tingen voldeed". Een bedrag van ruim 23.000 biykt echter nog niet afbetaald te zyn. De rijschoolhouder heeft die auto's en scooters ten slotte verkocht, zodat hem behalve verduistering van circa 3950 aan vakantiegelden, ook ver duistering ten nadele van de finan- cieringsmaatschappy ten laste is ge legd. De Oostenrykse kant van deze af faire verscheidene verhuurders hebben evenmin hun geld gekregen liet de rechtbank rusten. De Oosten rijkse autoriteiten hebben op vervol ging wegens oplichting aangedrongen, maai' de officier van Justitie vroeg zich af of de ryschoolhouder „op arg listige wijze" gehandeld had. Verduis tering achtte hy wel bewezen. De officier zei het te betreuren, dat de verdachte, die hy zelf „een slachtoffer" noemde, ertoe gebracht is tot huurkoop van auto's en scooters over te gaan. „Er zit pro visie aan die contracten en men verdient daar op een gemakkelyke manier veel geld mee." De uitspraak werd, nadat de ry schoolhouder gezegd had te zullen

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1