•Op de Bermuda is gevaar vermoedelijk onderschat zelfs onder zwemvesten BEHI SDC wordt ontbonden Oud zingt de lof van Noordwester trekt verwoestend spoor over land en zee Schipper Willem van Seters van de Leis Naar oorzaak valt slechts te gissen 4 Dat ik nou net niet aan hoorei was f Toto: Regering legge zich neer bij de kamermeerderheid HL D. Louwes: Pas op voor niet- georganiseerclen ZONDER COMMENTAAR 320 schapen op Goeree verdronken Kapitein Alje Smit Soldaten gedood bi] verkeersongelukken Geen jmssend woord HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 JANUARI 1960 PAGINA. 3 SS Afscheid Voetbaltoto X Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) 'Ze hebben het gevaar waarschijnlijk onderschat,' oordeelt Willem van Seters, de schipper van de reddingboot President Jan Leis, terwijl hij met een vermoeid gebaar zijn rechterhand voor zijn roodomrande ogen brengt. Hij is net teruggekomen van een vergeefse speurtocht op de wild geworden zee naar overlevenden van de gezonken Bermuda. Van vijf uur in de,morgen tot half zes in de namiddag zijn de redders van de Leis paraat' geweest voor de levens van de vijf mannen op die ongelukkige kustvaarder. Het heeft niet mogen baten. Terneergeslagen komen ze aan wal. spaar de wikkels voor 6 nieuwe se.rfë' .sprpokjès-bordü u rkaartjes WILLEM VAN SETERS .hoge zee. (Van een onzer verslaggevers) Is een achteroplopende grondzee de Bermuda noodlottig geworden? Het lijkt niet waarschijnlijk, dat dit de enige oorzaak van deze scheeps ramp zou zijn geweest» maar de preciese toedracht zal wel nooit be kend worden. Maakte het schip twintig graden slag zij doordat de iading gerst was gaan schuiven? Waarschijnlijk, maar zeker is dat niet. Is die la ding' dan later misschien mede door twee grondzeeën door gaan schuiven? Of had de Bermuda niet alleen water in de machinekamer, maar ook in liet ruim? Dat is allemaal een gis, want daar is nooit over gesproken Maar anderzijds geloven deskundigen, dat een schuivende iading. zelfs als dat gerst is, het schip niet zo snel had doen kapseizoen. Die snelheid zou op wafer wijzen, dat veel be weeglijker is. Het zal wel tot in lengte van dagen een raadsel blijven. Advertentie I.M. Voot de slanke lijn I d« nieuw* - in Amerika ontdekte - zoetstof waarover men in de hele wereld ent hows iaat Is! Tot drie maai toe gingen ze het zeegat uit, trotseerden ze de ver schrikkingen van de kokende bran ding, die de reddingboot onder schui mend water bedolf. Het zout brandde op hun oogleden, de wind sneed hun de adem af. En alles voor niets. Een kwartier na de eerste melding voeren ze de Berghaven uit-, een uur later waren ze bij de Bermuda, die slagzij maakte over bakboord en ge meld had, dat er water in de ma chinekamer stroomde. ..Er stond een hoge zee." zegt Wil lem van Seters en als hij dat zegt, mag men gerust aannemen, dat het buitengewoon slecht was, want hij behoort tot de zeelieden, die een storm aanduiden met een stijve bries. De kapitein van de Bermuda wen ste geen huip van de reddingboot. Aanvankelijk weifelde hjj zelfs, of hij sleepbootassistentie zou aanvaarden. Dat deed hij pas vele uren later. Zonder zwemvesten „De ramen van de stuurhut waren versplinterd en ze hadden de boel met planken dichtgespijkerd. Voor de rest zag het er aan boord rustig uit. Ze liepen zelfs zonder zwemvesten," vertelt Van Seters met enige verba zing in zijn stem. De Leis heeft de Gele Zee bij de Bermuda gebracht, die het zwaar te verduren had. De zeeën sloegen er overheen. De storm had windkracht twaalf: 120 km per uur. Voorde red dingboot was er toen weinig meer te doen. Om half een liepen ze binnen; maar om half twee gingen ze alweer naar zee. want de sleepverbinding tussen de Gele Zee en de Bermuda was ver broken, maar toen ze goed en wel op de ziedende zèe waren, had de sleep boot weer vastgemaakt. „Hemelshoog Door het stampen van de Leis op de zeer hoge golven (hemelshoog, zei Van. Seters) kreeg de reddingboot mankement aan de knalpot, .waar door ze uitlaatgassen aan boord kre gen. Ze gingen terug voor een nood- reparatie. In de Berghaven ontvingen ze het verzoek van de kapitein van de Gele Zee om straks in de buurt te willen blijven als de sleep voor de "Waterweg zou komen, maar voordat het zover was. vertrokken ze hals over kop naar zee. De Bermuda was gekapseisd. ook de sloep dreef ondersteboven en verder zagen we wrakhout, wat kie ren, reddingboeien en andere drij vende spullen, maar mensen konden we niet vinden," zegt Willem van Se ters met schorre stem. Ze zagen de kustvaarder in de diepte verdwijnen en ze bleven zoe ken, samen met de Gele Zee en een helikopter. Tegen donker wor den, gaven ze het op. Vermoeid, te leurgesteld, verdrietig en teneer- geslagen kwamen ze aan wal. „Gedane zaken némen geen keer," zegt Van Seters en weer wrijft hjj zijn hand over zijn ogen als wil hij dat verschrikkelijke beeld van die omgeslagen kustvaarder, waaronder hij vyf mensen wist, wegvegen. AMSTERDAM (ANP) Het Sociaal D-mocratisch Centrum van leden de Partij van de Arbeid zal worden ontbonden. Op de zaterdag gehouden algemene ledenvergade ring van bet SDC is een motie aan genomen waarin tot de 'noodge dwongen' ontbinding werd besloten, zo is van de zijde van het SDC medegedeetd. De ontbinding van het. centrum is een gevolg van een op liet partij congres van de PvdA aangenomen resolutie en een nadien gevoerd ge sprek van het partijbestuur der PvdA met 'net bestuur van het Centrum. Het hoofdbestuur van het SDC heeft besloten om ais commissie een on derzoek in te stellen naar de wen selijkheid om te komen tot een links-socialistische studievereniging waarvan de principiële basis gelijk zal z(jn aan die van het SDC. Het orgaan van de SDC, 'Socialis tisch Perspectief', dat twee keer per maand uitkomt, zal als onaf hankelijk blad blijven verschijnen, aldus de mededeling van het SDC. (Van een speciale verslaggever) Op een vergadering van de VVD in zijn geboorteplaats Purmerend heeft prof. rar. P. J. O u d gisteravond opnieuw de lof gezongen van het kabinet- De Quay. Hij zei te hopen, dal de AS,- en CH-ministers van de kwestie van de voetbalpool geen halszaak zullen maken, omdat dit probleem toch ligt 'buiten het hoofddoel van onze samenwerking: de ombuiging van het sociaal-economisch beleid.' ..Het schip lag met de kiel omhoog. (Van een onzer verslaggevers) Over zee en land heeft de zware storm, die herhaaldelijk or- kaankvacht had, een verwoestend spoor van dood en verderf getrokken. Tien mensen verloren in het noodweer het leven en uit het gehele land komen berichten- van grote schade aan huizen, gebouwen en plantsoenen. Vijf zeelieden gingen met de Bermuda ten onder. Op de Wes- terschelde sloeg een Belgische lichter om. De 25-jarige Ant werpse schipper en zijn 21-jarige vrouw (ze waren pas ge trouwd) verdronken. (Van een onzer verslaggevers) „Het heeft geen zin meer om nog langer-te zoeken. We moeten aannemen, dat alle opvarenden van de Bermuda zijn omgekomen. We gaan; naar binnen. Over en sluiten maar," zegt de krakende stem uit de luidspreker van de radio, die afgestemd is op de noodgolf. Dan is alleen het ge kraak van de'radio nog hoorbaar in het gebouwtje van Dirkzwager van de Berghaven in Hoek van Holland. Iedereen zwijgt versla gen. „Dat ik nou net niet aan boord was." zegt kapitein Alje Smit toon loos, Hij is de gezagvoerder van de Bermuda, maar kapitein Westers heeft hem vervangen, omdat hij last had van zijn maag. En weer klinkt door de verslagen stilte diezelfde zin. Verbaast hij zich over de wonder lijke samenloop van omstandigheden? Rebelleert h(j tegen het lot? Voelt hij zich misschien schuldig, omdat hij door deze vreemde speling van het lot aan de dood ontkomen is? Wie zal het zeggen? Niemand durft het. hem te vragen. Hij staart met betraande ogen óver de grauwe zee, die met witte schuimkoppen storm loopt tegen de kust. Ginds ligt zijn schip begraven onder veertien meter ijskoud water. Diep in zijn kraag gedoken loopt hij naar buiten en als een benauwen de afscheidsgroet klinkt nog éénmaal die toonloos uitgesproken zin; „Dat ik nou net niet aan boord was." (Van een onzer verslaggevers) De voorzittervan het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes, heeft in z(jn nieuwjaarsrede gewaarschuwd voor het gevaar dat het grote aan tal ongeorganiseerde boeren oplevert. Uit deze hoek komt dikwijls een scherpe agitatie, die gevaarlijke vor men kan aannemen. Er moet meer aandacht worden besteed aan de ongeorganiseerden. De verhoudingen in de moderne ge organiseerde landbouw, zijn zo inge wikkeld geworden, dat het belang er van velen ontgaat, zei de heer Lou wes. Hij wees erop, dat de agitatie zich voorai richt tegen het Land bouwschap en de ruilverkavelingen „In de dertiger jaren", aldus de heer Louwes. „hebben wij ondervon den, hoe noodlottig deze geestelijke gesteldheid kan worden. Wanneer die mensen worden aangesproken door een sterke beweging. Wij. mogen ook niet vertrouwen, dat- het bijna totale gemis aan leidende krachten in deze kring op dit ogenblik, altijd zo zou blijven en misschien zouden wij ver baasd staan over de omvang, wan neer daar w e 1 leiders van formaat zouden optreden. De voorzitter van het Landbouw schap betoogde, dat een groot opgezet offensief van verantwoorde popula risering en van de organisaties in hun kring en van het Landbouw schap in de kring van de niet- georganiseerden, hoogst noodzakelijk is. De heer Louwes zal 1 mei defini tief aftreden als voorzitter. Hij maak te dit woensdag tijdens zijn nieuw jaarsrede bekend. De heer Louwes zal spoedig daarna 67 jaar worden en naar zijn mening is dat een goed ogenblik om zijn werkzaamheden als voorzitter te staken. De heer Louwes was van 1944 af voorzitter van de Sichting van de Landbouw en sinds 1954 voorzitter van het Landbouwschap. In een voor zijn doen nogal rustige rede waarin hij er terloops op wees dat zijn standpunt: Niet in de rege ring met socialisten, voorlopig alleen voor de huidige vierjarige periode geldt stelde prof. Oud met vol doening vast. dat de positie van de VVD in de regering 'oneindig veel sterker' is dan in de periode van 1948 tot 1952. toen ook een VVD'er (rar. Stikker, red. HVV) minister was. 'Natuurlijk kan men niet onmid dellijk een heel ander beleid recht streeks ingaande tegen het tot nu toe gevoerde verwachten.' zo betoogde de liberale fractieleider. 'Dat zou de maatschappij niet eens verdragen Het ging ons alleen om een geleide lijke ombuiging van het beleid en die is nu aan de gang.' Met name de vrijere loonpolitiek werd door prof. Oud geprezen. Over het 'grote en belangrijke pro bleem van de belastingdruk' zei hij: 'Ik heb nooit gezegd, dat het mo gelijk zou zijn de belastingdruk in één keer een stuk naar beneden te brengen. Ook hier gaat het om een geleidelijke ombuiging van de lijn.' Het enige belangrijke punt waarop de heer Oud kritiek had be trof de landbouwpolitiek, die naar hij vreesde het belang om aan de boeren een redelijk aandeel in het nationale inkomen te geven, onvoldoende in het oog hield. 'We hebben het kabinet met vertrouwen zien optreden.' aldus prof. Oud, 'en we hopen, dat het zel den zal voorkomen dat we een maat regel van de regering niet zullen kunnen steunen. Bij de bepaling van ons standpunt zullen we er intussen wel rekening mee moeten houden, dat een afwij zing van een maatregel onzerzijds het aftreden van de regering ten gevolge kan hebben. Het kabinet zal er zeer verstandig aan doen.' zo stelde prof. Oud vast. •alleen in het alleruiterste geval ie verklaren dat het aan de afwijzing van een voorstel de kabinetscrisis verbindt.' Eén van de punten waarbij het moeilijk kan liggen, is het probleem van de voetbaltoto. In antwoord op een vraag, wat de VVD-fractie zou doen als de pro- testants-christelijke ministers van de voetbaltoto "wel een halszaak zouden maken, zei prof. Oud: dat kan ik nu nog met geen mogelijk heid zeggen, want ik weet niet over welk pur,t het precies zal gaan. En hij voegde eraan toe: ook als de regering de 'Kamer geheel vrijlaat in de beslissing, dan nog zal ieder lid van de meerderheid zoveel mo gelijk rekening moeten houden met de opvattingen van de minderheid. Bij verkeersongelukken zijn giste ren twee soldaten om het leven ge komen. Bij Leuvenum slipte een jeep; drie soldaten werden- uit de kantelende wagen geslingerd, de chauffeur, de twintigjarige G. Zwart uit Velzen, gelegerd in 't Harde, raakte bekneld achter het stuur en werd gedood. De negentienjarige W. 'A.: Nagte- gaal uit Maarssen. gelegerd in Ede. werd tussen Ede en Arnhem aange reden toen hij de weg overstak. Hij was op slag dood. In deze rubriek vermeldt het Crjfa Volk aonder commentaar tret, fende uitspraken van anderen, niter- aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. De voorsteilen, welke na moeizame onderhandelingen in de Vakraad voor .Meubileringsindustrie tot stand wa ren gekomen, werden op 12 oktober tér goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars toegezonden. Daar was een hele papcrassenwinkci voor nodig: produktiviteitsherekeningen en berekeningen van de kosten die de wijzigingsvoorstellen met zich zou- den brengen. 'Degenen die zo gaarne van de knellende banden van de geleide loon- politiek af willen en overstappen naar een vrijere loonpolitiek, waarin het wat gemakkelijker ademhalen j0a zijn, zullen inmiddels wel anders hebben ervaren. Onder de geleide loonpolitiek, zo heette hel, werd er gemillimeterd. Voor de wijze waarop de procedure thans verloopt, hebben we nog geen passend woord kunnen vinden, maar het is vee! en veel erger dan voorheen hel geval was. Uit 'Ons Bondscontact' van de Algemene Bedrijfsbond voorde Meubilerings- en Houtbedrijven, van 19 januari 1969, Door 'n brand in de armenwijk San Martin aan de rand van Buenos Aires zijn woensdag 3.000 mensen dakloos geworden. Ongeveer zeshon derd primitieve woningen gingen in vlammen op. Acht miljoen Amerikaanse ge- zinnen 15 percent van het totale aantal hebben meer dan een auto 15 miljoen Amerikanen hebben een jachtakte en 115 miljoen een levens verzekering. Dr bootsman van de mijnenveger Giethoorn, de 33-jarige L. Cyvat uit V'ljssingen sloeg in de zware zeeën overboord en verdronk. Een 76-jarige veekoopman, de beer J. Lcusink nit Oldebroek en een Brits militair J. Co* kregen door de wind dodelijke verkeersongelukken. De op het strand van Vlieland ge strande Lieve Vrouwekerk was van- (Van onze correspondent De storm en het hoge water van woensdagmorgen hebben rampzalige gevolgen gehad voor dc schapenhou derij op Goeree-Overflakkee. Van de Gebrs. Den Boer. te Herkingen weidden enige houderden schapen op de gorzen nabij het Sas van Dirks- land en van de opzichter van de pol. der en de buitengorzen van de West plaat Flakkee. de heer P. van Vliet te Sommelsdijk, bevonden zich scha pen aan de oever van het Haring vliet» De kudden zijn door het snel stij gende water verrast en de dieren hebben niet meer weg kunnen ko men zodat de schaapherder van de heren Den Boer. toen die gistermor gen naar de gorzen kwam een groot aantal dieren iniste en deze bij nader onderzoek her en der verdronken vond. j j In totaal zijn ongeveer driehonderd dieren van de Herkingse schapen houders verloren gegaan en twintig van de heer Van Vliet. morgen bij laag water per jeep be reikbaar. Personeel van de Cavale- rieschieschool heeft bemanningsle den naar de wal gebracht. Achten twintig man en een vrouw werden ontscheept. De kapitei bleel met ne gen man aan boord. De mijnenveger Roermond is van morgen," gesleept' door de sleepboot Simson, veilig de haven van Den Helder binnengekomen. De positie van de oorlogsbodem was gisteravond nog hachelijk. Het Noorse tankschip Tank Ex press kwam gisteravond by het licht schip Texel in moeilijkheden. De sleepboten Cycloop van Wijsmuller eu Holland van Doeksen zullen het schip hulp verlenen. Twee drijvende loskranen raakten op de rede van Terneuzen op drift. Een kraan werd op de zeedijk ge smeten. de andere is lek geslagen. De machinist Paiilussen werd in het water getrokken, maai- met een vol gende golf weer aan boord gezet. De nieuwe dijk van de Viisihgse boulevard is ernstig beschadigd en over een lengte van driehonderd me ter weggeslagen. Drie ladingen ba saltblokken verdwenen met de gol ven.... Op het emplacement van Winters wijk raakte een goederenwagen op drift en botste tegen een rijdende goederentrein, waardoor zes wagons ontspoorden. De ravage was zeer groot. Hier en daar werden dijken be schadigd, maar de toestand was ner gens zorgwekkend. Ln Friesland kwam het dijkleger op, maar be hoefde weinig dienst te doen, omdat de storm vóór hoogwater ging liggen. De veerdienst van Culemborg. waarvan een kabel was gebroken, kon gistermiddag weed normaal on derhouden worden, nadat een nieu we kabel was aangebracht. (Vervolg van pag. 1) Minister Van Aartsen vraagt voorts dus de mogelijkheid om bij algemene maatregel van bestuur de werking van de Huurwet vrijwel geheel te be ëindigen voor nader aan te wijzen gemeenten of gedeelten daarvan. Hij denkt daarbij in de eerste plaats aan plattelandsgemeenten. „De regering stelt zicli namelijk ten doel meer nor male omstandigheden in de woning- voorziening te scheppen," zegt de be windsman. De overgang naar vrije marktverhoudingen dient evenwel ge leidelijk te zijn. In drie fasen De minister stelt zich de gang van zaken in drie fasen voor. In de eerste plaats zal de Woonruimtewet moeten verdwijnen, waartoe de minister in samenwerking met de minister yan Maatschappelijk Werk al het nodige doet. In de tweede fase wordt een eind gemaakt aan de huurprijs- beheersing, echter ohder handhaving van een vorm van hum-bescherming, die dan in derde instantie wordt op geruimd. In het ontwerp wordt dan ook reeds een andere vorm van huurbe- scherming voorgesteld, In beginsel krijgt de verhuurder na'beëindiging van het huurcontract weer de vrije beschikking over zijn pand. Echter kan de kantonrechter op verzoek van de huurder de ontruiming opschor ten. De minister denkt daarmee te vens een rem te hebben op ongemo tiveerde prijsverhogingen. De minister betoogt in zijn memo rie van toelichting, dat voor de be paling van de huren het huurpeil van 1940 geen uitgangspunt meer kan zijn, zoals dit in de voorgaande jaren steeds het geval is geweest. Dit sys teem heeft geen relatie tot de zich steeds wijzigende werkelijkheid, zegt hij. Veranderingen in de waardering voor verschillende woningtypen en de achteruitgang van wijken en straten komen er o.m. niet in tot uiting. Liberalisatie Al was het systeem in de afge lopen jaren verantwoord, het stre ven moet toch gericht zijn op libe ralisatie. Dit kan pas gebeuren als er een zeker evenwicht is tussen vraag naar en aanbod van wonin gen. Maar er zijn op beperkte schaal al wel enige deelmarkten aan te wijzen, waar dit het geval is: Zij zullen in de komende jaren in grootte en aantal groeien, be toogt mr. Van Aartsen. De minister acht echter momen teel de afstand tussen toelaatbare vraaghuur en toekomstige even- wichtshuur nog te groot, om voor woningen te kunnen overgaan tot hetzelfde systeem van huurbepa- ling, als sinds 1954 voor bedrijfspan den geldt. Invoering van dit stelsel voor wo ningen zegt de minister te overwegen, voor wanneer er een evenwicht zal zijn gekomen tussen vraag en aanbod en het huurpeil op de te verwachten hoogte is gekomen. Geen differentiatie De regering meent nog niet te moe ten overgaan tot differentiatie van de huurverhoging naar gemeente klasse. Het cijfermateriaal van de SER cn van de voorlopige raad vóór de volkshuisvesting geeft geen dui delijk beeld. Mocht de noodzaak zich duidelijker gaan aftekenen, dan zal daarin b(j de nog komende huurver hogingen tegemoet kunnen worden gekomen, aldus de minister. Bij de volgende huurverhogingen zal ook moeten worden bezien of de huur van oude woningen, die wegens onvoldoende onderhoud niet voor- huurverhoging in aanmerking zijn gekomen, toch niet te veel bij de evenwichtshuur achterblijft. Ook acht de minister het onjuist ais door voortdurende verwaarlozing de huur al te drastisch zou worden verlaagd. Dan zou de mogelijkh/id om alsnog A rivet-» m 50* Produkt Advertentie I.M in het onderhoud te voorzien defini tief worden afgesneden. In zijn nieuwe regeling wil mr. Van Aartsen verwaarloosde woningen daarop op gelijke wijze behandelen, als woningen die door het ontbreken van woongerief (ouderdom) niet voor verhoging in aanmerking komen. De beoordeling van dc toestand wil de minister opdragen aan de huurad viescommissies. die daarbij in dé plaats zullen treden van de colleges ran burgemeester en wethouders en de huurcommissies. De laatste orga nen zullen volgens zijn plannen ver dwijnen. „Vrij willekeurig'" De bepaling van de huurgrens van de zeer oude woningen die in prin cipe buiten de huurverhoging zullen vallen (ƒ9 in de eerste tot 5 in de vijfde gemecnteklasse) noemt de be windsman zelf „vry willekeurig". In afwijking van zijn eerder kenbaar gemaakte inzicht heeft hij nu de ge middelde huur van de vooroorlogse arbeiderswoning als richtlijn geno men. Hij schat, dat van de ongeveer 580.ÜUÖ voor 1919 gebouwde woningen er 300.009 beneden de gestelde huur- grenzen vallen. Voor bedrijfspanden is de ontwik keling naar vrije marktverhoudingen verder gevorderd dan voor woningen, meent minister - Van Aartsen. Be halve voor winkelwoningen en de kleine panden van kleine midden standers en zelfstandigen, zal de libe ralisatie daarom sneller moeten wor den doorgevoerd. Hij wil dan ook bedrijfspanden, waarvan de jaarhuur ligt boven 5.000 teerste gemeente- klasse), 3.500 (tweede en derde klasse) en 2.500 (vierde en vijfde klasse) vrijstellen van huurprijsbe- heersing. Waar de liberalisatie van de huur- yerhoudingen kan worden ingevoerd, wil de bewindsman een zekere vorm van huurbescherming toch nog voor lopig laten voortbestaan. Momenteel kan een verhuurder slechts op enkele nauw omschreven gronden ontrui ming eisen. Volgens de voorgestelde bepalingen zal de kantonrechter nog slechts kunnen ingrijpen als ernstige beiangert van de huurder zich tegen ontruiming Verzetten. De ontruiming kan dan enige tijd worden opge- schort. i Een stom verkeersongeluk op 30 april van het vorige jaar heeft de 29-jarige acteur Jurg Molenaar van de Nederlandse Comedie nu al negen maan den lang uitgeschakeld. Een groter ramp kan een jong to neelspeler. die net met z'n eerste grote rollen lof en suc ces oogstte, nauwelijks overko men. Het ging zo goed met Jurg Molenaar. Na enkele kleinere rollen In 'Richard" II' en 'Het Landgoed Stépantsjikowo' kreeg hij in De Twaalf Ge zworenen' eindelijk z'n kans. De toneelliefhebbers, die zich deze knappe opvoering van de Nederlandse Comedie niet lie ten ontglippen, zullen zich vast en zeker de schuchtere kantoorbediende ln de jury nog "wei herinneren: het. on aanzienlijke mannetje met het brilletje en de dropjes. In 'De Zwanen van de Theems' kreeg Jurg Molenaar als de student Peter z'n twee de belangrijke rol. Vijf maal benutte hij deze kans. Toen zette een roekeloze automobi list, die Jurgs scooter bij Hoe velaken geen- voorrang ver leende, er voorlopig een punt achter. Twee gebroken dijbenen en een ernstige polsfractuur ga ven weinig hoop voor een op timistische kijk op de toe komst. Toen ik nog op de weg lag, dacht ik meteen: dat kost me een paar maanden! Ais kind heb ik ook es zo iets ge had en dat heeft vijf weken geduurd.' In de Amsterdamse War moesstraat (nummer 51 ligt Jurg Molenaar met een keu rig baardje tussen de balken te wachten op het goddelijke ogenblik, dat hij weer lopen mag. Die 'paar maanden' zijn er nu ai negen geworden. Negen lange maanden afwachten, hopen en teleurstellingen, maar een bewonderenswaardig zonnig humeur, een onver woestbaar optimisme en een onvoorwaardelijk vertrouwen in de kundigheid van zijn chi rurg ('...een heerlijk mens, hij kijkt niet naar je als 'rt ding, maar hij toont wezenlijke be langstelling') houden hem;, geestelijk overeind. De collega's van de Neder landse Comedie laten hun on- iortuinliike jonge vakbroeder niet in de steek. 'Dat een man als Han Bentz van den Berg me komt opzoeken, vind lk ge weldig. Van Mary Dresselhuys. waarmee, ik nota bene nog nooit in één stuk gezeten heb en die mij amper kent. kreeg ik 'n hartelijke brief en een pakje, Ko van Dijk stuurde me grammofoonplaten met fragmenten uit toneelstukken, die ik op de band mag over nemen.' Jurg Molenaar leeft tussen,, ups en down*. De ups brengen z'n vrouw, z'n vrinden en col lega's. De downs komen van het lange wachten en de on redelijke gedachte, dat toneel- lievend Nederland zijn naam inmiddels wel vergeten zal zijn. Als u hem van het tegendeel wilt overtuigen, doet u even belangrijk werk als die knappe chirurg, die Jurg Molenaar lichamelijk weer op de been gaat helpen. De autobusonderne ming N.V. Velox in de, Betuwe zoekt een vijf tal chauffeuses om hot nijpend personeelste kort op haar drie lijnen op te vangen. De heer E. D. Kiin- kert, directeur van de Velox én de NBM, Is vol vertrouwen, dat zijn naarstig zoeken .met succes beloond zal worden. 'De vrouw,' zegt hij. 'heeft al lang bewezen dat ze tractoren en vrachtauto's kan besturen. Waarom dan geen bus? Ik ge loof trouwens, dat onze be scheiden pogingen in deze richting niets nieuws zijn. in het buitenland zeker niet. Geen zinnig mens gelooft toch immers, dat een vrouw fysiek en psychisch minder geschikt zou zijn voor dit werk dan een man?' De bedrijfssector Autobus diensten, die op dit ogenblik verbeten vecht voor een ver betering in de (achtergeble ven) landelijke loonregeling heeft met grote personeels- moeilijkheden te kampen. Van de ISO conductrices die de NBM in dienst had, zijn er op het ogenblik door tal van oor zaken.nog slechts een dertig tal in functie. De eerste advertenties van de Velox hebben nog geen stroom van vrouwelijke vrij willigers opgeleverd. Maar wat niet is. kan komen. 'Als de proef slaagt.' zegt ae heer Klinkert hoopvol, 'gaan we misschien verder op deze weg.' Het laatste nummer van het studenten weekblad 'Leids Uni versiteitsblad' wenst zijn lezers een goed 1960 toe Op de voorpagina meldt de redactie*. 'Wij hopen in I960 niet meer te braken van... (en dan volgen twaalf punten waarvan lk het tiende punt aanstip) ...de journalist Luns hof en andere Ganzen. Een Amsterdamse on derwijzeres schrijft mij: 'ln mijn Klaz; komt Bart je met het pikante nieuws, dat ooievaars kikkers eten. De afschuw stoat Chrisje op het gezicht te le zen. 'Bah!' roept hij. 'die vuile vleze ooievaar! Haalt hij eerst de vette kikkers uit de sloot en dan gaat-le met z'n Voze bek baby'tjes rondbrengen.' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2