Enthousiasme jeugd kan stimulans betekenen voor ouderen Driebandentoemooi om Bliekendaalbiljart 1 de jongeren bezocht IvAO hield bijzonder School ontzegt 70 en Rode Kruis gaat naar Oostzaan Prinses Beatrix in Gouda Twee auto's Prijzen voor onderlinge wedstrijden 'Juliana BURGEMEESTER PEEK TOT JONGEREN: Scopulus viert schrikkeljaar MAF winnaar in strijd om beker Napels decor van film vol zang en dans Moordrecht bereidt komst Ambonnezen voor Keer Weer ent postduiven in Resultaten van SVC-volleybal Collectanten nodig Burgerlijke Stand Politiek J on geren Contact bijeen Voorlopige uitslag VSG-Rotterdam 4-4 Wisselkoersen Visafslag EET VRIJE VOLK WOENSDAG 27 JANUARI 1960 PAGINA 4 t(Van een onzer verslaggevers) Een groepje Schiedamse jongeren zat gisteravond wat on wennig op de stoelen van de raadsleden in het stadhuis, waar burgemeester mr. J. W. Peek hen installeerde als plaatselijk jeugdcomité voor de actie „Doe Open", waarvan, zoals bekend, de opbrengst bestemd is voor de vluchtelingen. Belangstelling Voorzitter R. Goettsch dankte de burgemeester voor de bereidheid het nieuwe comité teinstalleren, ook al omdat hiermee de belangstelling van ouderen voor de actie blijkt. Doelloos Burgemeester Peek juichte de totstandkoming van dit comité van harte toe en noemde het zinvol om de installatie juist in de raadszaal te doen plaatsvinden, opdat duidelijk uitkomt, dat deze zaak niet alïeen de op sociaal gebied actieve burgers aangaat, maar de hele Schiedamse burgerij. „Het vluchtelingenprobleem Is een typisch naoorlogs verschijnsel, dat door omstandigheden een slepend karakter heeft gekregen en waar we voorlopig nog niet uit zijn," zo zei de burgemeester. „Er is over heel de wereld, vooral in Eur opa, al veel gebeurd op dit ter rein. Grote groepen vluchtelingen worden opgenomen in het verband van een volk... Hoeveel er echter is gebeurd brede groepen van vluch telingen wachten nog altijd op een bevredigende oplossing. Ze weten wel, dat de omeilijkheden niet op korte termijn kunnen worden opgelost." „We moeten ons echter realiseren", aldus de heer Peek, „dat het verbre ken van de banden met het vader land, met een milieu, waarin men thuis is, dikwijls een groot offer be tekent. Men moet overschakelen op een geheel nieuwe wereld en dat .kan alleen goed worden verwerkt, als die overschakeling vlug kan plaatsvinden. Lediggang is altijd het begin van veel ellende." De hele Schiedamse Rode-Kruis- colonne vertrekt vrijdagmorgen om half zes naar Tuindorp-Oostzaan bij Amsterdam om de Oostzaners behulpzaam te zijn b(j het weer bewoonbaar maken van hun hui zen. Met mensen uit Rotterdam en Vlaar- dingen reizen de Schiedammers in bussen naar Amsterdam, waar zij zich zonder twijfel heel nuttig zul len maken. Voor het Rode Kruis echter heeft het vertrek van de colonne ernstige consequenties. Alle leden van de colonne zouden namelijk zaterdag in actie komen voor de collecte die dan in onze stad wordt gehouden ten bate van de bewoners van het Tuindorp. En dat betekent dus, dat men een groot aantal collectanten moet missen 1 Het Rode Kruis doet daarom een krachtig beroep op de Schiedamse burgerij om zich aan te meiden als collectant. De aanmel ding kan geschieden aanbetRode- Kruisgebouw, Lange Nieuwstr. 197. Het schrikkeljaar I960 inspireert „Scopulus", Schiedams eerste jeugd- sociëteit, tot het organiseren van een groots evenement a.s. zaterdagavond. Om al haar leden inmiddels drie honderd in de gelegenheid te stel len dit evenement bij te wonen, zal „Scopulus" deze avond de beschik king hebben over het zalencomplex van Musis Sacrum", over de grote zaal, de joyer en de wijnbar. Er zullen diverse attracties zijn. Verder treden twee bands en 'een skifflegroep op. Op deze avond zul len „miss en mr. 1960" gekozen wor den en omdat het nu eenmaal een schrikkeljaar is, zullen ditmaal de dames het in alles voor 't zeggen krijgen. De sociëteit „Scopulus" heeft tot streven, om het in Schiedam toch al wat schaarse amusementsleven enigs zins aan te vullen, door regelmatig gezellige en vooral beschaafde avon den te organiseren. Tevens is het de bedoeling can op deze wijze in con tact te komen met de rijpere jeugd, die zich in de stad komt vestigen om ook deze in de sociëteit op te nemen. Deze Sohrikkeajaar-avond wordt de 25ste avond door de sociëteit binnen anderhalf jaar georganiseerd. Als bij zonderheid dient nog te worden ver meld, dat het bestuur van de sociëteit bij de oprichting geheël zelfstandig te werk is gegaan. Zatedagavond is dus Musis Sr.irum het domein van de jongeren en om dat de dames de lakens gaan uitde len, zal het wel een uitzonderlijke avond worden. trokken mensen vrij ver bij ons van daan leefden hebben wij ons niet zo gegeven aan dit vraagstuk. Daar om juist noemde de burgemeester het verheugend, dat nu, gezamenlijk en in wereldverband, deze kwestie wordt aangepakt. Het is goed, dat de jeugd Is inge schakeld. Misschien «ermag hun en thousiasme ook de belangstelling van de ouderen stimuleren. De burge meester sprak met waardering over het Actieboek, dat is verschenen en hij sprak de hoop uit, dat de Schie damse jeugd veel steentjes mogen bijdragen aan de nieuwbouw voor de vluchtelingen. Dat is voor ons een stimulans om er nog een schepje op te doen. Op het initiatief van een Engelse jongeren groep hebben de Verenigde Naties besloten tot de instelling van dit Wereldvluchtelingenjaar. Het doel is de noden van de vluchtelingen in één klap op te heffen. Nederland heeft daarin een eigen taak, namelijk de tot standkoming van nieuwe huizen voor de bewoners van twee Duitse vluchtelingenkampen Ohmstede en Fi'iedrichsteld. De Nederlandse Jeugdgemeen schap heeft nu de sleutelactie Doe Open op touw gezet. De jeugd hoopt daarmee gelden bijeen te brengen voor de bouw van een gemeen schapshuis en een kleuterschool. De Nederlandse jeugd kan vooruit zien naar een nieuwe toekomst. De vluchtelingen konden dat tot dusver niet. In deze gebouwen gaan ze een nieuwe gemeenschap vormen en daarmee een nieuw Jeven beginnen. Juist daarom is het belangrijk, dat de jeugd deze gebouwen tot stand doet komen. Als we het in Schiedam zover krij gen, dat straks vele nieuwe deuren voor de vluchtelingen opengaan, dan hebben we met de actie Doe Open ons doei bereikt, zo besloot de heer Goettsch. Naast hem hebben in, het comité zitting Marisa Beer en L. Matijs, se cretariaat, M. Witzel, penningmees ter, C. Koning, tweede penningmees ter, W. Hoogervorst, J. van Veen, W. heden ook al het feit, dat de bi- Oomén, W, van Uden en Tini Ruiven. Burgemeester Peek vertelde zelf bij bezoeken aan vluchtelingenkampen te hebben gezien, welke gevolgen het maanden, soms jaren, doelloos en zonder hoop rondslenteren kan heb ben. „Is het soms wel om persoonlijke redenen, dat men zijn vaderland ver laat velen zijn daar ook toe ge dwongen door de omstandigheden, dikwijls tegen hun wil!" In deze ge vallen vooral is het heimwee naar het vroegere leven vaak groot. Na de oorlog stond Nederland voor te grote problemen om zich volledig, te kunnen wijden aan de oplossing van de moeilijkheden van de vluch telingen, Door allerlei omstandig- De inschrijving voor het Driebandentoemooi om het Bliekendaal biljart heeft 32 spelers opgeleverd, zodat in een viertal poules voor wedstrijden gespeeld worden. De zeven best geplaatsten bomen m oe eindstrijd, mét de houder de heer J. II. van Duijl, die vorig jaar be- slag op het biljart wist te leggen. In poule 1, welke in café Thalla dam gespeeld wordt, nemen deel H. aan de Rotterdamschedijk in Schie- Seger 42, W. Hendriks 36, C. Eggel- meüer 36, A. Weeland 36, G. Broek huizen 35, C. Ruggenberg 42, G. Val- kestijn 36 en C. Heijnekamp 36. In poule 2, die wordt gespeeld by 't Oosten, Binnensingel te Vlaardin- gen zijn ingedeeld: H. Walda 30, J. Vermeulen 36, P. v. d. Water 30, L. Dries 30, D. Simons 30, J. de Rui ter 30 en G. v. Letten-v. Rossen 30. By de BV „Entre Nous" Vlaardin- gendijk 1, Schiedam, speelt poule 3, waar zijn Ingedeeld de spelers: F. WOENSDAG Bioscopen: MONOFOLE: Loeiend geweld. 2, 7 en 9.IS uur. PASSAGE: Some like It Hot. 2 en 8.1S uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur Diversen: VOLKSGEBOUW: NVV Bestuurders- bond, cabaret, 20 uur, GEREF. JEUGDHUIS: NCVB Cen- trum, jaarvergadering, 19.30 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Kon. Ver. Oost en West, lezing met licht- beelden over „Ethiopië" door K. J. Junius Ingerman, 20 uur. AMSTELBRON; SBLO Jeugdleiders- cursus, „Sporthyglëne" door dr. J. Stevens, 20 uur, IRENE: WIJkgebouw V. „Gij zult mijne getuige zijn" door W. M. A. Kuln, 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. DONDERDAG I enluons tellingen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit. 10—5 uur. MAF heeft, de eerste prijs veroverd in de door de Vlaardingse tafelten- niscommissie georganiseerde serie bekerwedstrijden. De strijd ging in de laatste fase tussen De Hollandiaan 1 en 2 en MAF 1. De uitslagen van de drie wedstrijden waren: De Hollan diaan 1De Hollandiaan 2 45, De Hollandiaan 2MAF 1 45, MAF 1 De Hollandiaan 1 63. Geboren: Marigje, d v A Huisman en J J Elderkamp. verleden: A A Banning, wed v B P M Beker 85" Jr; W F Pii 56 jr. Koningin Juliana heejt gis termiddag In gezelschap van de Zweedse ambassadeur S. Dahlman een onaangekondigd bezoek gebracht aan het Prin senhof te Delft. Zij heeft de schilderijententoonstelling be zichtigd van de Zweedse schil der prins Eugène. Ongev half twee arriveerde het ge zelschap en om. drie uur ver trokken de gasten even onoffi cieel als ze gekomen waren. De burgemeester van Delft, D. de Loor, ivas in het museum ter verwelkoming aanwezig. Op de foto. wordt de Koningin bij het binnengaan van het mu seum begeleid door de direc teur van het Prinsenhof, drs. D. Bollen. Linksachter- de am bassadeur van'Zweden. (Van een onzer verslaggevers) De jeugd Is het sterkst vertegenwoordigd onder de bezoekers van het Kolpabad. Dat blijkt uit de gespecificeerde cijfers vari het be zoekerstal In het afgelopen jaar. Er werden 138.860 kinderkaartjes voor een enkel bad afgegeven tegen 63.492 kaartjes voor volwassenen en oudere jeugd. Ook uit het aantal afgegeven jaarabonnementen blijkt sterk de meerderheidspositie van de jeugd. Er werden namelijk 78.786 abonne menten voor kinderen verkocht en 28.237 voor ouderen. Napels, de schilderachtige haven en handelsstad van Zuid-Italië uit gestrekt en omhooggestapeld in de brede arm van een prachtige baai, vormt het decor van dé Italiaanse film „Carosello Napoletano". Deze film wordt vrijdagavond in de Stads gehoorzaal vertoond voor de leden van de Filmkring—VKC. De film omspant vlei' eeuwen, waaruit een schat aan folklore, lied jes en dansen Is gekozen. Als ver bindende schakel dient de familie Esposlto, die met haar hebben en houden op een wagentje door de stad trekt, steeds op zoek naar een vaste woonplaats. Het is meer dan een showfilm. Opera, ballet, show, folklore, maske rade, comedia dell' arte, volksliedjes, 1 vormen een bont geheel, dat in deze film is vastgelegd. Aan de totstandkoming van deze film hebben uitstekende krachten meegewerkt, zoals het Grand Ballet van de Markies de Cuevas, het Afri kaans ballet Kelta Fodeba, de bal letgroep van het Romeins theater, Benlamino Gigli. Cletia Ma.te.nia. Sophia Loren en Nadia Gray. Vanmorgen hield de Ver. van Vrouwelijke Studenten uit Leiden een puzzelrit, waaraan tweehonderd vijftig auto's deelnamen. Tot de deelneemsters, behoort HK.H. prin ses Beatrix. De aankomst was bij Julianasluis, vanwaar men naar de markt ging, waar in de Waag en in de. Burgerhal de maaltijd werd ge bruikt. Hierna werd de tocht voort gezet naar Goejanverweiledyk. Het eindpunt van de rit was Boskoop,. Moordrecht begint zich meer en meer voor te bereiden op de komst van zo'n duizend nieuwe inwoners, namelijk de Ambonnezen, voor wie woningen zijn geprojecteerd op een terrein van zes hectare tegenover de Koninklijke Verenigde Tapijtfabric- ken. Er zullen 140 woningen verrij zen. De grond is thans bouwrijp ge maakt door de Nederlandse Heide Maatschappij. Burgemeester H. Vermaat jr, heeft het initiatief genomen een bijeen komst te beleggen voor die personen, die uit hoofde van hun functie con tact met de nieuwe ingezetenen zul len krijgen. Op maandag 1 februari om half acht zal namelijk ds. H. de Boer,- hoofd van de afdeling Sociale Zorg van het Commissariaat voor Ambonnezenzorg, in het De Genestet- huis een inleiding houden over het Ambonnezenvraagstuk. Na afloop hiervan is er gelegenheid tot vragen stellen. Uitnodigingen z(jn onder meer verstuurd* naar de betrokken amb tenaren, de politie, de maatschappe lijke werkster, de geestelijkheid, de arts, de kantoorhouder, verscheidene werkgevers, de drie vakbonden, de brandweercommandant, de midden standsvereniging, de Vereniging voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverle ning, de gemeenteraad, de wethou ders en de kranten. In totaai worden ongeveer vijftig mensen verwacht. AU om te demonstreren, dat Sliedrecht behoefte heeft aan grote nieuwe havens voor de baggerbedrijven, zo troosteloos ligt dit kleine -plezierboot;e tussen het gemeerde baggcr- materiaal. Het zinkt in het niet bij de indrukwekkende installaties, waarmee de Slie- drechters in alle werelddelen naam hebben gemaakt. Diversen: IRENE: Ned. Ver. v. Hulsvrouwen, voorUclulngsmlddag over Neder lands Fabrikaat, 14 uur. t PASSAGE: Harm. Wllton-Fijenoord. g! uitvoering, 20 uur. y IRENE: Gerei. Jeugd Centrale, voor- j? I drsebtsavond, 20 uur. J? I WIJKCENTRUM: H.b.s.-verenlglng Onder One, leeslavonu, 20 uur. q Apotheek: G Gouka, Hoogstraat 29. 4j De Vlaardingse vereniging van i postduivenhouders Keer Weer geeft zaterdagmiddag om kwart over drie 1 gelegenheid tot inenting van post duiven tegen paratyfus. Men kan zich vervoegen in l.et clubhuis in de Stationstraat. Ook niet-leden kun nen hun duiven ter enting brengen. De afdeling Schiedam van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling heeft gisteravond een van de meest geslaagde avonden beleefd uit de laatste jaren; een echt Schiedamse bijeenkomst, waar vele Schiedammers met overgave het spel „Kent gij uw stad?" speelden. Voorzitter G. Spruit hield een kor te inleiding over de geschiedenis van Schiedam, over de periode waarin Schiedam een middelpunt was van de handel tussen het noorden, Kenne- merland en het zuiden, Vlaanderen. Alle scheepvaart ging over Schiedam. Later heeft de stad zich ontwik keld tot een echte haringstad en toen de haringvangst achteruitging kwam de kleine industrie op. Omstreeks 1850 bereikten de branderijen hun hoogtepunt. De heer Spruit vertelde over de sociale omstandigheden in die tijd van veel werkloosheid en minimale verdiensten. Na* deze inleiding speelden de Schiedammers verdeeld in zeven groepen het spel van de kennis van hun stad. Aanleiding tot de vragen waren plaatjes van Schiedam, waar over verschillende vragen werden ge steld en bijzonderheden verteld. Er was ook een muzikale vraag over het stedelied. Na de pauze vertelde de heer Van der Gaag het een en ander over de ontwikkeling van de stad naar aan leiding van oude kaarten. Het schoolzwemmen nam in het afgelopen jaar weer sterk toe. Niet minder dan 67.621 kinderen passeer den de controle tégenover 50.418 in 1958. Het terrasbezoek nam in verge- iy king met 1958 iets af, hoewel de cijfers toch niet gering zijn.-In to taal vertoefden 19.088 oudere en jongere betalende bezoekers enige tijd op het terras tegen 27.892 in 1958.' Vorig Jaar werden ruim 29.000 zwemlessen gegeven (hoofdzakelijk aan jeugdige bezoekers) tegen ruim 30.000 lessen in 1958, In totaal brachten in 1959 515.571 personen 'een bezoek aan de Vlaar dingse zweminrichting tegen .457,825 Eikenbroek 30, G. Buytenhek 36, E. Fortuin 30, B. v, Deursen 30, J. Heinsbroek 30, A. Vos 30, G. Schel- lenbeek 30 en G. v, Gerven 30; In café „De Sluis", Lekstraat te Schiedam speelt poulé 4, waarin deel nemen: J. Kreuger 30, Th, v. Slobbe 30, W, Heinsbroek 30, W. Droge 30, J. Zwanenburg 30, J. v. Bameveld 30, L. Penning 30 en C. Schepen 30. Gisteravond zijn in poule drie de eerste partyen gespeeld, waarvan de uitslagen zijn: E. Fortuin B, v, Deursen P. Eikenbroek G. Buitenhek J. Heinsbroek A. Vos G. v. Gerven 30 22 78 2 0.282 30 30 78 3 0.384 30 30 83 4 0.361 36 29 83 5 0.348 30 29 124 3 01233 30 30 124 3 0.241 30 30 90 4 0.333 30 23 90 3 0.255 De teams van de Schiedamse Vol leybal Club hebben in de afgelopen weck hetzij de volle, hetzij de halve winst binnengehaald. Dames 1 verspeelde haar kans om de eerste plaats over te nemen. Het sterke Smash, met één punt voor sprong aan de top van de ranglyst, kwam in Schiedam op bezoek. De zeer spannende op hoog peil staande wedstryid eindigde onbeslist, 22. hetgeen de verhouding juist weergaf. Dames 2 won met 3—0 van DOS, dat zich by voorbaat gewonnen gaf. Dames 3 stelde teleur. Tegen Wico en tegen Tenaco speelden de SVC-meis- jes met 2—2 gelyk, wat beslist niet nodig was geweest. Heren 2 won met 30 van RANG, terwyi de wedstrijd van het eerste herenteam door de bond werd uitgesteld. Voor de komende dagen staan op het programma: Dames: DOP 1 SVC 1, Hou Stand 1 SVC 2. SVC 2 Smash 1, Hou Stand 2 SVC 3. Heren: SVC 2—ZVC 3, SVC 1— Hon Stand 1. Om half een zijn gistermiddag op de Harreweg een personenauto be stuurd door J. J. A. S. uit Delft cn een personenauto bestuurd door C. W. R. uit Den Haag met elkaar In botsing gekomen. Beide bestuurder» namen de bocht met een vaart van 45 kilometer. zy bemerkten elkaar echter niet met als gevolg een botsing. Beide wa gens werden vrij ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. J. J. A. S. liep glaswonden op aan het hoofd en het rechterbeen en is door de GG en GD verbonden. (Van een onzer verslaggevers) Zeventig kinderen van de Tweede Vreewijkschool voor Chris telijk Volksonderwijs aan de Kromme Zandweg te Rotterdam zullen uiterlijk met ingang van 1 februari geen toegang meer tot deze school hebben. Drie leerkrachten zuilen de school verlaten en voor hen 2ijn nog geen plaatsvervangers gevanden. Het schoolbestuur heeft niet de leerlingen van een aantal klassen, waarvoor geen onderwyzer beschik baar zal. zijn, deze aanzegging doen toekomen. Zeventig leerlingen zyn uitgekozen, die allen afkomstig z(jn uit het nooddorp aan de Pleinweg. een doorgangscentrum voor speciaai I stuur, de heer J. Michelsen heeft ver- vrij geven of naar huis sturen en dus zyn w(j genoodzaakt mede te delen, dat u in januari. uiterl(jk per 1 fe bruari een andere, passende school voor uw kinderen moet zoeken." De voorzitter van het schoolbe- zwakke gezinnen. In een brie! aan de ouders van de uitgekozen kinderen wordt gezegd, dat dit personeelstekort tot bepaalde maatregelen moet leiden. „Wy kun nen uw kinderen niet voortdurend In een vrolijke stemming zijn dinsdagavond in de volle zaal van gebouw Irene de prijzen voor de onderlinge wedstrijden van de chr. vereniging voor lichamelijke opvoeding „Juliana" uitgereikt. Met aanmoedigende woorden over handigde de heer A. Speters de di ploma's en medailles aan de prijs winnaars van de individuele wed strijden. Voor de verschillende afdelingen, 'die eind november in deze sportieve kamp met de eer gingen strijken wa ren prachtige bekers beschikbaar ge steld. De heer Soeters wenste de winnaars in het volgende jaar even veel succes toe. Hy sprak echter de hoop uit, dat zy hun succes dan met meer moeite zouden verwerven, om dat dat zou bewyzen, dat ook de minder goede truners en turnsters vooruit zouden zijn gegaan. Om de gezellige sfeer nog te ver hogen voerde de chr, toneelvereni ging „Het Zuiden" het kluchtige „De poets van Akkerlust" op. Het gaat hier om een groot misverstand, dat zich in allerlei kleine moeilijkheden openbaart. Het Politiek -Jongeren Contact Schiedam komt woensdag 3 februari om acht uur bijeen, in het stadhuis. De heer Joh. H. M. Ham lid van de JOKVP, zal. spreken over het onder- i werp: ,Js er democratie in West- De groepen bleken elkaar in de isuropa? Na de inleiding is er een discussie over dit onderwerp. De vergadering wordt gepresideerd dooi de heer J. A. van Leersum van de JOVD. aantallen behaalde punten niet veel te ontlopen. In een uitstekende stemming werden ten slotte de pryzen uitgereikt. Boer Bunderman en Baron Van Eik tot lepelaar zyn het niet met el kaar eens en daaruit komen allerlei verwikkelingen voort. De muzikale omlijsting van het aardige programma werd verzorgd door de dirigent van de Schiedamse accordeonvereniging KDO, de heer P. M. Hassel. Het Vlaardingse Schaakgenoot schap heeft de thuiswedstryd tegen Rotterdam 3 afgebroken met als voorlopige uitslag 44. De uitslagen waren: VSGRotterdam 3: W. Korpers- hoekH. Veen 10. C. M. v. d. GaagG. J. Onderdelinden 01, J. SmitW. Roldaan 1—0, J. Visser Mr. A. J. Jansen afg.. C. v. d. Mark J. de Hoge alg.. J. v. d. Berg—J. A. Jongejans 0—1, P. Kornaat—W. H. Kroes 01. H. UitholG. Doorn- hein 10, G. MaarsseveenW. Kerst 0—1, J. Akkermans—C. Wit kamp 10. Voorlopig 44. Overige uitslagen groep 2: J. v. Embden jr.—J. Helderop 1—0, J. v. ThuyllK. Dubbeldam HH. W, Davidse—F. Petray afg.. A. de Vette sr.—J. Boerdam 1—0, W. Maandag— A. de Vette jr. 1—0. J. v. d. Lugt E. Lahayc I—0. klaard, dat deze school te veel kin deren uit het nooddorp kreeg en daardoor „een naam begon te krij gen". Hierdoor zou men ook niet ge- makkeiyk de opengevallen vacatures hebben kunnen bezetten. Hij voegde daaraan toe, dat deze kinderen ook niet konden meekomen. Deze selectie van kinderen uit een bepaald sociaal milieu acht men op het stadhuis in onderwijs kringen een onverkwikkelyke zaak. Het is bovendien niet juist, dat de heengezonden kinderen niet zouden kunnen meekomen. Er is byvoor- beeld een leerling by, die op het rapoprt als laagste cijfer een zeven heeft. Overigens kan het gemeentebe stuur hier slechts bemiddelend optre den. Het schoolbestuur van de bij zondere school is autonoom. Het la ger onderwys (openbaar) is echter verplicht zich aanmeldende kinderen een plaats op de openbare school te geven en dat zal dan ook gebeuren zo verzekerde men ons, ondanks de moeiiykheden, die ook de openbare school in het algemeen met de per soneelsbezetting heeft. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire 26 januari 10,561 —10.56} 3.77A— 3.77A 76.771 —76,824 7,56 7,565 87,151 —87,201 - 72,805 —72,855 80,44 —90,49 .54,60 VI54,6555 52,745 —52,791 3,95A~ 3,96fV 60,691 —60,741 Aangehouden Is C. A. P., die bekend heeft dat hy bij Wilton- Fijenoord een boortol heelt gestolen Oostenrijkse schilling 14,50 X—14]51X Rotterdam, 26 januari Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 150 kisten verse zeevis en 320 kg snoekbaars en spiering aangevoerd. De pryzen waren: tarbot klein 1.05 tot 1,45 per kg; schol midd. 45 tot 53. klein 38 tot 41; kabeljauw gr. 55 tot 60, midd. 49 tot 51, klein 36 tot 39: makreel 23 tot 25: wyting 33 tot 36: haring verse 25 tot 27 per kist: kuit 0.65 tót 0,80: spiering 0,85 tot 0,90: snoekbaars 1,95 tot 2,00'p- kg.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1