gestart voor bedrijven Vier eerste palen gaan de grond in ®9 ©0©O© ZIJN GRAMMOFOONPLATEN DOOD DOOR PERFECTIE? I Zal oude bakkerskar dan toch verdwijnen? mner Dit gebeurt in de wereld ^Pï KIPPEN ETEN VOOROUDERS OP BIJ ONTBIJT Ruiters stappen over naar motorvoertuig E J. Kuikman over waar van de sport Causerie voor ,Expogé4 Elektrowagens veroveren markt wil alleen nog voor VN werken weg |Geen accijnzenj betaald: 2500 1 het VRIJE VOLK WOENSDAG 3 FEBRUARI I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Vier eerste palen gingen verleden week de grond in. In 'Kethel werd het startsein gegeven voor de bouw van een rij eengezinswoningen. Elders begon de bouw van fabriekshallen voor drie bedrijven. In Je eerste plaats was daar, zoals wij reeds meldden, de Franka-limonadefabriek, die zich in Schie dam gaat vestigen. Dit bedrijf kampte aan de Spangesekade in Rotterdam, waar het tot dusver zijn fabrieksruimten had, met een enorm gebrek aan ruimte. Er was geen enkele mogelijkheid meer tot uitbreiding en daarom besloot men in het industrieterrein nieuwe gebouwen op te trekken voor kantoor, fabriek en op slagruimten. Transportbedrijf Spelregeltest voor Schiedamse junioren Start inschrijving scliooltoernooien mm i Oprichting van schietvereniging Belg verdacht van diefstal van auto Burgerlijke Stand Inenting Prijsklaverjassen bij De Hollandiaan Visafslag Tsjajkowski's schuld Bezield 'Smokkelen.' Dure terrassen Geen interesse Wandeling -j -» j 1 beste bestrijder te zijn van de ral den boete i fruitvlieg, die in de Austra- lië Zijn wespen. Niet dat de volgen voor de drachtige zeugen van Australiërs er zelf ZO dol op afnemende boer. zijn, maar het beest bleek de Melk in plastic lische boomgaarden een rava ge aanricht. Bloedtransfusie Zivols experiment Zwolle met succes proeven worden voeren. Er zijn nu proeven aan de gang om na te gaan of men aJ- lerlei plantenziekten kan be strijden door de hocveeiheicl antibiotica in de grond op te De heer J. Drijver, directeur van de Hmonadefabriek, heeft de eerste paal de grond ingedreven. Hij sprak de verwachting uit, de drie nieuwe fabriekshallen nog voor mei in ge bruik te kunnen nemen. Dan immers begint het seizoen voor zijn bedrijf. Het aannemingsbedrijf J. van de Tempei en Zn. gaat de fabriek bou- wen. Dit bedrijf zal, aansluitend op dit gebouw nog twee industriehallen bouwen, die bestemd zijn voor Hoogenboom Co's machinefabriek uit Rotterdam en het metaalbewer- kingsbedrijf van de heer E. H. Lepol- der in Schiedam. In de Hmonadefabriek zal een hypermoderne machine een plaats krygen, die automatisch en volko men baeterievrij werkt. De capaci teit bedraagt 12.000 flessen per urn en dat opent mogelijkheden om de produktie straks in de nieuwe fa briekshallen op te voeren van drie tot zes miljoen flessen per jaar. De industriehal voor de Franka- limonadefabriek is ontworpen door de architecten J. Nuyt en J. Hellkens in Vlaardmgen. Van dit complex van vijf industriehallen zal de Hmonade fabriek er dus drie beslaan. De fir ma Van de Tempelzal ter plaatse in totaai tien hallen bouwen. Voor de meeste is al een bestemming ge vonden. De hallen meten 10 x 30 x 4,20 meter en ze worden opgetrokken uit beton. Eet Transport- en Beurtvaartbe- drtjf Weber Zn. in Rotterdam moet plaats maken voor de aanleg van de studentenflat aan de nieuwe Maasboulevard. Directeur A. Weber heeft aan de Overschieseweg de eer ste paal geslagen voor een nieuw ge bouw, dat, vlak bij de Sehie en bij de toekomstige rijksweg, zeer gunstig ligt. Ook de heer Weber verzekerde ons, dat er haast wordt gemaakt met de bouw. Het pand zal bestaan uit een grote garage met bijbehorende werkplaatsen ën opslagplaatsen en een kantoorgebouw met dienstwonin gen in twee verdiepingen. Men hoopt het pand per 1 juli te kunnnen betrekken. Op die datum moet namelijk de bedrijfsruimte m Rotterdam ontruimd zijn. De heer C. van Kluyven, architect in Schiedam heeft het gbouw ontworpen, de gebr. Everaart Van de Berg zijn belast met de uitvoering. Ook de Zakkencentrale is met de bouw van een nieuw pand gestart. De zakkencentrale moet in verband met de verbeteringen aan de Over schieseweg verhuizen. Het komt nu aan de nieuwe Overschieseweg bij de Strickledeweg. De te bebouwen oppervlakte be draagt 4000 m2, belangrijk groter dan het bestaande pand. Het ontwerp is van de architect S. T. Goslinga, uit voerder is de firma G. Zoon te Rot terdam. Het nieuwe bedrijf zal mogelijk heden bieden voor een efficiënter werkwijze, vooral doordat het aan alle technische eisen zal voldoen. Ook de Zakkencentrale zal, In ver band met zijn omvangrijke export, profijt trekken van de aanwezigheid van de Schie en van de aan te leggen rijkswet. Voor de derde en laatste maal is in het kader van de voorlichting aan de jeugdleiders door de SBLO In de benedenzaal van Amstelbron aan de Broersvest een bijeenkomst georgani seerd. Ditmaal was het de heer J. Kuil man, voorzitter van. de CKB in Am sterdam, die, onder het getik van de biljartballen, zijn visie gaf op het onderwerp: Waardering van de sport. De voorzitter van de SBLO, de heer J. Bijloo, was verhinderd en daarom opende de heer F, Kolman, bestuurs lid, de avond, waarbij hij nogmaals de aandacht vestigde op het grote belang van deze lezingen. Helaas was het aantal belangstellenden dit keer niet zeer talrijk. De heer J. Kuilman sprak de me ning uit, dat men de sport als onder deel van onze samenleving niet moet onderschatten. Hij vertelde het een en ander over de evc'-itie van de sport, zoals die voor de kindejen van betekenis is. Immers, zo zei de heer Kuilman, als Grammofoonplaten hebben een lelijke eigenschap, wordt wel ge zegd. Ze zijn met de meest geraffineerde technische middelen zo perfect gemaakt, dat wie ernaar luistert geen levende vertolking meer hoort, maar een spiegelglad gepolijste uitvoering die zijn in stelling tegenover concerten, waar .menselijk en dus met foutjes wordt gemusiceerd, bederft. Met deze stelling in 't achterhoofd hebben we eens achtereenvolgens drie splinternieuwe platen op de draaitafel gelegdalle drie technisch zo goed als volmaakt en in uitvoeringen, waar nauwelijks sieèfèKoudende aan merkingen op kunnen worden gemaakt. Na één keer draaien scheen DGG LPM 18541 (30 cm LP, 24) het be zwaar te bevestigen. Lorin Maazel, een dirigent van nog geen dertig, gaf een prachtig uitgebalanceerde ver tolking van Brahms' Derde Symfo nie en maakte de plaat vol met diens Tragische Ouverture, ook al tot in alle details perfect verzorgd. Maar wij jong zijn spelen we maar wat Ik beide berken niet geSend had, voor de vuist weg. Later gaan we meer in verband spelen en vanzelf komt er dan meer organisatie aan te pas. Men gaat dan ook bepaalde sportfiguren waarderen. zou ik er via deze plaat met belang stelling en bewondering van hebben kennis genomen en niet met dank baarheid en veel muzikaal genot. Toch was de tekortkoming van deze plaat niet, dat de uitvoering al te glad en afgeslepen was. Herhaald afspelen, vergelijking met de noten en met andere uitvoeringen wezen Vanavond start de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging weer met de traditionele spelregeltestwedstrijd voor de Schiedamse junioren. Op deze eerste avond komen de C-klas- sers aan de beurt, 10 februari de B- en 24 februari de A-klassers. De wed strijden worden gehouden in de kan tine van Hermes-DVS, aanvang ze ven uur. Ook in 1960 worden er weer toer nooien voor schoolhandbal, -korfbal en -voetbal gehouden. De Centrale Schoolsportcommissie zal voor de beoefening van de verschillende schoolsporten de grote lijnen aazige- vrn. Men zal bovendien trachten om in de toekomst wat uitbreiding te geven aan deze schoolsporten. Dezelfde commissies, die tot dusver zich heb ben ingezet voor de schoolsport, blij ven de leiding, over de .diverse ,,ac- tiviteiten, behouden. Dezer dagen'be- gint de. inschrijving voor.:, de toer nooien weer. In de zaal van de heer J. J. West huls, Warande 207 komt maandag de Nederlandse Vereniging van Ex-poli tieke Tevangenen. afdeling Schiedam bijeen voor een contactavond. De ex-stafofficier der BS J. Ver hagen zal een causerie houden over zijn „Geheime zender G 11 in de be zettingstijd", Deze lezing begint om half negen. De bijeenkomst vangt ecncer aan om kwart voor acht in verband met een bespreking van de statutenwijziging van het regle ment van Expogé, die op een buiten- gewone algemene vergadering op 13 en 14 februari in het Evert Kupers- oord in Amersfoort zal worden be handeld. WSfS In de bovenzaal van Amstelbron wordt vrijdagavond 5 februari de „Dat is een zaak van winstmarges," vertelde ons een vertegenwoordiger van Spijkstaal Electro in Spükenisse, die de bezorgwagentjes fabriceert, „De zuivelfabrieken kunnen zich n viuti 'tvu<tgd)Uiiu o atn/i ti1-'1- v *v oprichtingsvergadering gehouden voor blijkbaar wat meer permitteren aan Ann C* w. - -3 T% flk W V 1 V» f» f\IIO (f Q 'c vein lipf, Tvr G f"i ri een Schiedamse schietvereniging. De organisatoren, de heren P. J. Drenth en G. Bosman, zullen hier hun plan nen uiteenzetten. Het idee tot d eoprichung is een ge volg van de schietwedstrijden, die in de zomer van 1959 door de Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen In "het Beursgebouw aan de Lange Ha ven zijn gehouden. Enkele deelnemers en organisatoren vatten toen al het plan tot oprichting van een schiet vereniging. Belangstellenden zijn hartelijk .welkom op de vergadering. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Titanenstrijd. 2. 7 en ti.15 uur. PASSAGE, dome like It hot, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen Diversen STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit. 105 uur. MUSIS SACRUM: Schiedams Politie Muziekgezelschap, uitvoering, 20 uur. ARCADE: Firma Van Doorenmaalen, modeshow, 20 uur; KAV-vergade- ring, 20 uur. IRL-Vi,. Kiesvereniging Groen van Prlnsterer. familie jaarvergadering 20 uur. SURSUM COHLA: waterspurtverenl- ging De dchle, ledenvergadering. 20 uur; Korfbalvereniging Sur ces, ledenvergadering, 20 uur. WIJKCENTRUM: kleuterschool. Burg. van Haarenlaan, ouderavond, 20 uur Tentoonstellingen Idem. Diversen: PASSAGE. Toonkunst, concert m.m.v 4 Salvatore Accardo, viool, 20 uur. 4 GEREI. JEUGDHUIS: A.-R. Kies- vereniging. Jaarvergadering. 20 uut IRENE: Coöperatie DES. contact- avond. 20 uur. s OPSTAK DINGSKERK: Herv. Gem 5 leugdavond m.mv. Bavo. 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) Er is een nieuw, grappig produkt van eigen bodem: de Spijkstaal Terrier. Een door een elektromotor voortbewogen wagentje ontwik keld voor de bezorging van brood. Het is uitzonderlijker dan u denkt, want let u maar eens op: wél zijn ér In Nederland al heel wat soortgelijke bezorgwagens op de weg, maar bijna uitsluitend in de zuivelsector. De broodfabrieken durfden er tot dusver niet aan. uitvoering) kan worden verhoogd tot ongeveer dertig: op, grotere afstan den verliest het wagentje zijn eco nomische voordelen. De aandrijving heeft plaats op het achterwiel, de snelheid is maximaal veertien kilo meter per uur en dat maakt een rijbewijs overbodig. Volgens Spijkstaal bewegen de kosten van het wagentje zich tussen de veertien en 'zestien gulden per week: afschrijvingen, wegenbelasting, stroomkosten en onderhoudskosten inbegrepe a. Twee surveillerende agenten hoor den vanacht op het Bagijnhof een fluitend geluld, dat afkomstig bleek te zijn van een losse uitlaat van een auto. Toen de agenten de auto aan hielden bleek het voortuig bestuurd te worden door de 23-jarige Belgische varensgezel L. J. V. A. M. uit Temse. De man ls aangehouden verdacht van diefstal van de auto, die hij vannacht om ongeveer een uur van het Vriese- pleln zou hebben meegenomen. De auto is eigendom van de heer A. van der Paard, Vrieseweg 15. De Belg lag met zijn schip in Zwijndrecht. hun collega's van „het brood." Toen Spijkstaal zes jaar geleden de eerste geheel tn Nederland ver vaardigde elektrowagens Introdu ceerde, bleek er al spoedig een markt voor het produkt. Maar die markt beperkte zich tot de zuivel. Het gaat er echter op lijken, dat nu ook de broodfabrieken gaan meedoen. En dat is dan niet In de laatste plaats, omdat het voortdurend moeilijker wordt mensen te vinden, die in weer en wind op sjouw gaan met een handwagen. Het bakkerijbedrijf J. JansseWz. uit de Oranjeboomtraat is een proef met de Spijkstaal Terrier begonnen. Twee wagens zijn al enige tijd in bedrijf en er volgen er nog zes in februari. „Voldoen ze, dan zuilen we op den duur een groot aantal van onze 145 bezorg wagens door elektrische autootjes vervangen." zei ons de heer Jansse. Een groot aantal, niet allen: „Het heeft geen zin de wagens in te zetten op een route rond een fi liaal. Een lading brood is veel lichter dan een lading melk en dus heeft de Terrier een minder zwaar chassis dan de zuivelwagentjes. De actiera dius (twaalf kilometer Sn standaard- Geboren. Barbara Ch dv J van der Hoek en J Hoogendam. Overleden: P J Kram, 90 jr; S Boogaart 77 jr wed F W Wölcken. Op vrijdag 5 februari 's middags van 3.30 tot 430 uur bestaat gele genheid tot kosteloze inenting in het wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibaut- plein 129. tussen 3.30 en 4 Uur tegen pokken en tussen 4 en 4.30 uur tegen difterie, kinkhoest en tetanus. Trouwboekjes der ouders en even tueel Inentingsboekjes der kinderen meebrengen. Donderdagavond is er weer voor iedereen prijsklaverjassen in het clubgebouw van De Hollandiaan. park 't Nieuwelant te Vlaardingen. Er zijn weer mooie prijzen beschik baar gesteld. Aanvang acht uur. ROTTERDAM, 2e februari Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: tarbot klein 1,10—1,50: griet 0,80—1.00; heilbot 2.703.00 p. kg; schol midd. 3035, klein 26—29; schelvis midd. 51—54: kabeljauw gr. 5659. midd. 3639; makrwl 20—23; wijting 35—37 per kis: tuit 0.701,35 p. kg. De Spijkstaal Terrier met ca bine, maar zonder laadruimte. Men kan er de laadbak opzetten die men tvenst en die het best. beantwoordt aan- de behoeften van het bedrijf. (Van onze kunstredactie» Tul Brynner wil lijn filmcarrière ruilen voor een permanente post bij de Verenigde" Naties. De acteur, wiens kale hoofd bijne even befaamd is ais de boezem van BB. heeft als spe ciaa! adviseur van da VN voor hei Wereidvluch telin gen jaar een reis gemaakt langs de kampen van ver dreven Arabieren in het Midden- Oosten, HO gaf gisteren in Beiroet een persconferentie, waarop bij volgens AP melding maakte van zijn voorne- s meu om Hollywood derug toe te draaien. 'Ik heb nooit veel voor acteren ge voeld. Ik ben al 26 jaar bezig met plannen om ermee op te houden.' aldus Brynner. 'en ik geloof dat de tijd nu rijp is. Ik ben zo diep ge schokt door alles wat ik In de kam pen heb gezien, dat ik alleen nog maar voor de VN wil werken.' diep geschokt volmaakte vertolking had geregis treerd. Maazei geeft elke noot, elke notengroep wat hem toekomt en zorgt voor een behoorlijke samen hang. Maar hij gaat niet uit van het ene ondeelbare werk om vandaar uit elke noot op zijn plaats te zetten. Al ligt hier de fout in de uitvoe ring, die is niettemin, zoals gezegd, uitstekend. Wie een bezieldere uit voering zoekt, kan toch bij DDG te recht, die Brahms' Derde enige tijd geleden ook uitbracht in een vertol king onder Jochutn, eveneens met de Berliner Philharmoniker. Philips GL 3022 (30 cm LP, 18,50) bewijst, dat de schuld ook niet altijd bij de uitvoerenden iigt. De Wiener Symphoniker spelen op deze tech nisch voortreffelijke plaat (behou dens een lelijke las in het begin van Doornroosje) de balletsuites uit dit ballet under Van Otterloo en die uit De Notenkraker onder Moralt, Het „extra", dat behalve de noten uit een plaat moet komen, bestaat bü Brahms uit verdieping, maar bij Tsjajkowski's balletmuziek - zouden we .-..Isschlen beter van make-up of politoer kunnen spreken. Zowel Van Otterloo als Moralt brengen die met smaak aan, maar Moralts resultaat is beslist bevredigender. Niemand zal echter wel willen volhouden, dat Rudolf Moralt een di rigent van groter formaat was dan Willem van Otterloo is. Beiden val len waarschijnlijk eerder in dezelfde klasse. Maar in dit geval ligt het verschil in het werk. Tsjajkowski heeft van de suite uit het ballet De Notenkraker een fraai geconcipieerd geheel gemaakt, vol mooie contras ten; de' suite uit Doornroosje., die Van Otterloo uit te voeren kreeg, mist die eenheid. Een mooie Noten kraker evenwel, metals toegift een betrouwbare en degelijke Doorn roosje. DECCA SXt 2027 (20 om sterlo, 29.50/ echter doet alle twijfel over "ons onderwerp verdwijnen. Ernest Ansermet dirigeert eert uitvoering van Debussy's ballet Jeux. Een ge beurtenis op zich zelf, want dit sub tielste van al Debussy's orkestwerken stelt zulke hoge eisen aan dirigent en orkest, dat zaaluitvoeringen een grote zeldzaamheid zijn. en een zo volmaakte plaat als deze bestond er ook nog niet van. De stereoplaat nu déze stereo- plaat althans geeft van deze ver tolking een welhaast volmaakte il lusie. Het blijft een illusie. Natuur lijk. Niemand wil u wijsmaken dat het Suisse-Romande-orkest in uw huiskamer is opgesteld. Maar de illu sie is zo sterk, dat we het gevoel hebben bij een levende uitvoering aanwezig te zijn, met hier en daar een echte zwak getroffen blazerspas sage, maar met als veruit overh »r- send kenmerk een prachtige beheer sing van de partituur, naar noten beeld en Inhoud. Die beheersing is er bij Ansermet en het orkest. Maar ook bij de tech nici, die in Jeux zowel als in Dukas' prachtige romantische ballet La Péri de partituur, uitgelegd volgens de dirigent, als leidraad hebben ge kozen. Zij toonden zich volledig op gewassen tegen de veel hogere eisen, die opname in stereo juist aan hen stelt. Het geheel ls nagenoeg perfect. Maar het is geen lege perfectie in technicolor. Ook op de plaat bleef het een bezielde vertolking. En we zijn blij, te hebben ervaren dat dit op de draaitafel mogelijk is. REEN OUWERKERK Terwijl de heer B. van Ardennen gisteravond aan het Van Hogon- dorpplein 25 tc Gouda naar de televisie zat te kijken, kwain bene den in zijn huis een onbekende door de open achterdeur naar binnen. Hij nam de kassa race naar achteren en leegde hem daar. De inhoud was ƒ224,14. Omstreeks half elf waarschuwden de buren de heer Van Ardennen dat hij de ach terdeur open had laten staan. Toen hÖ hem ging sluiten bemerk te hü de afwezigheid van de kassa. Hij vond hem -— zonder geld uiter aard terug op de plaats achter dc zaak. De 26-jarlge Matilde Favre uit Aosta In Noord-Itallë moet voor een gerechtshof verschijnen we gens het smokkelen van een half opgerookte Zw'tserse sigaar. De sigaar werd in haar huis aange troffen, nadat douane-ambtena ren een inval hadden gedaan, om dat zij een anonieme waarschu wing hadden gekregen dat Ma- tilde smokkelde. De sigaar was echter het enige Zwitserse voor werp dat zij vonden. Matilde be weert overigens dat het al een heel oude peuk ls: haar man zou de sigaar hebben meegebracht van een reis naarZwitserland, die hij zes jaar geleden heeft gemaakt Arrestatie Een arts in Rome is midden in de nacht gearresteerd door de po litie omdat hy zich, slechts ge kleed ia pyjama en overjas, voor zijn huis bevond. De dokter had een dringend telefoontje gekre gen: hy zou door een auto wor den opgehaald voor een zeer ern stige zieke. Hij gunde zich daarom slechts de tijd een Jas aan te schieten en rijn instrumententas mee te nemen, maar had het on geluk opgemerkt te worden door een politie-auto die voorbij reed. Wat hü ook zei, hij werd meege nomen en een uur lang vastge houden op het politiebureau. Pas daarna kon hij terug naar, huis, waar de auto op hem wachtte die hem naar de zieke bracht. De arts heeft een klacht ingediend. Een storm van protest is gere zen tegen het besluit van de Pa rijs® gemeenteraad om de huur voor verwarmde terrassen aan de boulevards te verhogen van 289 tot 650 frank per vierkante meter. De vereniging van hotelhouders ral stappen bij de autoriteiten on dernemen. In de kerkelijke gemeente Castlemorton in het Britse graaf schap Worcestershire heeft men verandering gebracht in een tra ditie, die al vierhonderd jaar be stond. Al vier eeuwen begon men het nieuwe jaar daar goed door de armen 'n heel brood te verschaf fen. De belangstelling voor deze Wimbury-aalmoes. zoals tie gift wordt genoemd, werd steeds ge ringer. De dominee besloot toen geen brood meer weg te geven, maar cake. Ook dit heeft echter niet bet gewenste resultaat gehad. Slechts twee mensen hebben zich gemeld voor hun portie cs's'. Aan het. werk Brigitte Bardot ls twee weken na de geboorte van haar zoon Nicolas weer In de filmstudio's bij Parys aan het werk gegaan. Zij ls begonnen met repetities voor de film 'La Vérité.' Grote schrik ontstond zondag In de straten van Viterbo, Italië, toen Norma, een uit haar kooi ontsnapte circusleeuwin, rustig een wandelingetje maakte Ieder een vluchtte, maar Norma had geen kwaad in de zin: zij nam plaats op een balkon en sloeg jiet straatgewoel gade, waarbij. zij van tijd tot tijd brulde. Toen haar trainer verscheen, liet zij zich zonder verzet naar haar kooi terugbrengen. O s I ikrhf, hnmnvaarrien een rava- genomen met kunstmatige insemina tie van varkens. Tot dusver gebeurne dat allee:, op grote schaal bij koeien. Miljoenen Nederlandse kippen eten '3 morgens bij het ontbijt een stok van hun voorouders op. Na langdu rige proeven is men erin geslaagd voedermrel te maken van kippeve- rcn. Van tlkip wordt nu bijna alies gebruikt. Alleen met de eierschalen weet men nog niet goed weg. Er zou van deze onverteerbare schalen pri ma tandpasta gemaakt kunnen wor den; het bezwaar is alleen dat die pasta onbetaalbaar zou zijn door de 'noga verwerkingskosten. Wat ook dikwijls afvalt zl)n ne koppen van de siachtkulkens. Soms krijgen deze beesten om de groei te stimuleren een hormonenpil in de kop achter het oor geplaatst. In cie slachterijen worden deze koppen met en van de belangrijkste in- een vernietigd, maar ze zijn in het •msffi-ortilrplpn van Anitrn- begin wel eens per abuis als varkens- voerartnceien van Austra- voer gebruikt £et 2Wr ernsMge ge. (Van onze landbouwredactle) De Fransen kunnen nu gis zij dat willen melk in plastic zakken kopen LONDEN (AP) De 33-jarige Nederlander 3. van V. is In Londen veroordeeld tot 2509 gulden boete, omdat hij in hel bezit was van acht flessen Amerikaanse whisky en meer dan 80.000 sigaretten waarvoor geen invoerrechten waren be taald. De goederen waren af komstig van Amerikaanse ma riniers die wachtlopen bij dc Amerikaanse ambassade in Londen, Via zijn echtgenote, die telefonist® is op de ambas sade, was van V. met hen in contact gekomen. (Van een onzer verslaggevers) De landelijke ruitersport In Vlaardingen verdwijnt. De landelijke ruitervereniging Die Flardinga Ruiters telt nog slechts drie of vier leden die inderdaad de ruitersport beoefenen. Dat vertelde voor zitter P. v. <j. Berg dinsdagavond toen hij de elfde ruiteravond van Die Flardinga Ruiters opende- Niettemin was de zaal van Mu- zanda tot de laatste plaats bezet door leden, zodat men niet de in druk kreeg, dat deze vereniging een kwakkelend bestaan leidt. Voorzitter v. d. Berg had ook hier voor een verklaring. Die Flardinga Ruiters is by na geheel overgescha keld op de paardekrachten. die on der de motorkap van eenautomo biel zijn opgesloten. Voor de dertig paarden, waarover de leden in 1949 beschikten, zijn nu honderden paardekrachten in de plaats gekomen. Die worder op gezette tijden inge schakeld. als Die Flardinga Ruiters puzzelritten organiseert. Daaraan nemen ongeveer zeventig automobi listen deel. Al is er dus van de rui tersport weinig meer over dan het embleem in het vaandel, de vereni ging bloeit niettemin en heeft goede vooruitzichten voor de toekomst, ai- dus de voorzitter. Na uit openingswoord zong men staande uit volle borst het federa tielied. Vervolgens opende Henk Bukman met een vlotte conférence een bont- programmr, dat oncl de titel ..Een avond in de mallemolen" de ruiters- automobilisten gezellig bezighield. fn Nleuw-Zeeland hebben een paar mensen goed hun brood met het kweken van regenwormen voor de veeboeren. Door een gril van de na tuur kende men in Nieuw-Zeeland de regenworm niet. Nu wordt het beest In de wetlanden uitgezet om de grond wat luchtiger te maken. De Hongaren, die op een gegeven ogenblik gingen twijfelen ot het nu werkelijk wel waar was dat een os harder groeide dan een .stier, namen een uitgebreide proef. Het bleek dat de stieren wonnen. Na de hun toe gemeten tijd te hebben volgegroeid waren de stieren tien percent zwaar der dan de ossen. In Rusland heeft men nagegaan wat de resultaten waren van bloed transfusies bij slachtkoeien. Het bleek dat de beesten meer gingen eten, hun voer beter verteerden en snel ler groeiden. De zijderups In de Sowjet-Ume kreeg het harder te verduren. Het dier werd met isotopen bestraald. Het resultaat was dat een nieuw Ren f-.h-.i-.v soort rups kon worden gekweekt, die nen pe prus dp^eïfrte rbe twintig tot dertig percent meer pro- f!essern!lk a!s d,e van iuceert De Russen zijn overigens ook be gonnen in hardbevroren grond te zaaien ZIJ hebben daartoe ten speciale zaaimachine ontworpen, die de keiharde grond openfreest, het graan erin deponeert en de gleuf weer dicht maakt, oorzaak van dit alles ls een vrij schadelijke wind, die Juist in de oogsttijd van het zomergraan op treedt. Door midden In de winter zaaien kunnen de Sowjets nu een naar weken vroeger oogsten en duv meer tarwe binnenhalen Blijven we weer dichter bij huis. lan blijkt dnt. er ln de omgeving van Bosbouwkundigen nebben even eens naar de liocopcn gegrepen, die ln de landbouw ai op beschei den schaal worden gebruikt Zij constateerden ermee dat tijdens zonnig weer het water met een snelheid van één tot twee meter per uur door de boomstammen naar boven stroomt. En ten slotte ls er dati ook vast- gesteid dat er anOhtotica in de zrond zltten

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1