'Gesprek in WEU niet eerder zo openlijk5 Levensverzekering 5'/2 percent meer 'In toekomst landingsrechten9 Geen gemarchandeer over terugkoop van gestoten goed Politie moet bestolene helpen! Moet u horen! Rudolf Nelson overleden: schepper modern cabaret Vragen over onderonsjes Ootmarsum ZONDER COMMENTAAR UW COMMENTAAR Minister Luns terug uit Londen Broers mogen zich beiden Boltini noemen Duizenden hebben hun (brom)fiets twee maat betaald WBS-gesprek over grote gemeenten Duiker onderzoekt wrak Bermuda STIJKEL OP SCHIPHOL: W. F. C. VAN HATTUM Figuurl HET VRIJE VOLK ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 Goede trouw Kinderlijk, verweer In de tweede plaats voert de politie aan, dat zij de gestolen fiets niet in beslag zou mogen nemen, behalve dan wanneer de koper verdacht zou worden van heling. De wet zou in de zen te kort schieten. Bij fietsen en bromfietsen zou de politie nu deze bijzondere en beroeps matige kunstvaardigheid niet bezit ten? Het is immers niet aan te ne men. Daarom noem ik het argument kinderlijk. door prof. mr. In beslag nemen Slechte erfenis Deze oud-commissaris wist niet dat de wet met ingang van 1 januari 1959 was gewijzigd. Met. hem moge ik ho pen dat de politie self spoedig een eind zal maken aan het gemarchan deer over de terugkoop van gestolen goed. f Het machtige Elsevier, dat dezer dagen in het stof moest bijten voor het nietige Propria Cures, heeft zich opnieuw op onvergetelijke wijze gebla meerd. In een tweetal 'open brieven.' heeft het blad gepoogd de fi guur en de autoriteit van de heer W. J. H. B. Sandberg, di recteur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, aan flar den te rijten. Opende de kunstcriticus Ch. Wentinck in december '59 de rij met een ve nijnige aanval, de schilder Charles Eijck deed er op 28 december nog een kolenschop vuil bovenop. Uit zijn 'Open Brief' die met de huichelachtige aanhef 'Bes te Wil' aanving, citeer ik frag menten: '...Wij zijn er hem (Ch. Wentinck) bijzonder dankbaar voor, dat hij zich tot ons aller tolk gemaakt heeft en gewezen heeft op het gevaar, dat jij in je persoon tje vertegenwoordigt...' En even later: '...Je hebt je mond je vol onderdrukking en der gelijke zinloze slogans uit de genivelleerde contreien... Ge zien de adembenemende, waar deloze collectie, die in je mu seum tentoongesteld is en die de gemeente Amsterdam 'Aan koop van kunstbezit" noemt, aan welks totstandkoming jouw adviezen niet vreemd zijn, vraag ik me af: Wie wordt hier onderdrukt? Jij niet. Jij, die over zoveel vrij heid beschikt om met geld te smijten...' En dan, nog grover, tot een rechtstreeks persoonlijke aan val ove: taand: '...jij (die) als medeplii ntige van de '18 hel den van het bevolkingsregister aan de Singel' In Amsterdam, die hun heldendaad met de dood hebben bekocht, als enige overlevende hier bij mij op Ravenbos' kwam onderduiken, waar je als een verloren wees kind allerlei infantiele dingen in mekaar knutselde... Je had voor deze generatie misschien een wegwijzer kunnen zijn, maar bij nader inzien werd je een dictator op jouw gebied. Je camoufleerde je minderwaar digheidscomplex met het niets zeggende brutale masker der vitale marktschreeuwers, de krachtpatserij der proletari sche bezemvegers en...' Zo ging het door: '...een zwakkeling... laf genoeg om geen tweede keer meer door Mof fenij-vrees opgejaagd te worden en anderen het nood lot wil opdringen, waarvoor je door toedoen van anderen bent gespaard...' In een uiterst waardige der de 'Open Brief' protesteerde op 16 januari dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis in Den Haag, togen de 'be paald grievende en onrecht vaardige conclusies' van zijn voorgangers. 'De aanvallen op je politieke gezindheid vind ik bijzonder misplaatst. Je hebt edurende de jaren 1940-'45 blijk gegeven van een voor- Het is ai jaren geleden gebeurd, maar het ver haal is te mooi om het u te onthouden. Een zeer vooraanstaand Ne derlands zakenman reisde per Oriënt-Expres van Parijs naar de Balkan, 's Avonds, bU het zich ter ruste begeven, ont dekte hij dat zijn legerstede reeds bevolkt was... Na aan komst schreef hij een woeden de, fel-verontwaardigde brief naar de directie van de Oriënt- Expres. Per kerende post kreeg de industrieel een dikke envelop pe terug, waaruit twee brieven te voorschijn kwamen. De ene putte zich uit in excuses: '...nog nooit voorgekomen ...volkomen onbegrijpelijk ...nieuw personeel ...geweldige spijt ...zal nooit meer voorko men ...hopen u nog jaren als gewaardeerde gast aan boord van onze treinen te zullen be groeten ...beloven een diep gaand onderzoek. De tweede brief bleek de oorspronkelijke klaagbrief van de Nederlander zelf te zijn, die abusievelijk was ingesloten. Boven de aanhef stonden de woorden: 'STUUR DIE VENT HET GEWONE LUIZEN BRIEFJE.' WILLY LEVIS beeldige en moedige houding tegenover de bezetter. En ik blijf ervan overtuigd, dat je zou het weer tot een catastrofe komen op overeenkomstige wijze zou handeler/.-' Je tegen standers willen je in een zwart-wit positie dwingen en doen dit met ontoelaatbare middelen.' Dit alles, beste lezers en le zeressen, stond in Elsevier. Hetzelfde Elsevier, dat en kele dagen geleden de treurige moed had een briefje te schrij ven naar jhr. W. J. E. B. Sand berg, directeur van het Stede lijk Museum te Amsterdam, met de volgende inhoud: 'Zoals u wellicht in Else- viers Weekblad gezien zult hebben, is er gedurende de laatste maanden een nieuwe rubriek verschenen, 'Actuali teit der Cultuur" getiteld, waarin gastschrijvers van naam over een of ander ac tueel onderwerp op cultureel gebied een kort essay schrij ven van circa 1200 woorden. 'Graag zouden wij u ver zoeken een artikel van zo danige omvang te schrijven over het onderwerp De be tekenis van het Bauhaus voor nu". Wij kunnen u hier voor een honorarium aan bieden van 150 gulden. Uw antwoord met belang stelling tegemoet ziende, hoogachtend, enz. enz. De heer Sandberg antwoord de niet. Hij liet evenwel een aantal fotokopieën maken van deze schaamteloze uitnodiging en schreef In de kantlijn van de laatste zin de woorden: '...kunnen ze lang blijven kij ken. Sandberg.' (Van een onzer verslaggevers) De luchthaven Rotterdam ligt wai dichter bij Den Haag dan Schiphol en daarom stapte minister luns vrijdagavond in de Maasstad uiteen KLM-Viscount van de dienst Rotter- dam-londen. De bewindsman had in de Engelse hootdstad een conferen tie van de Wcstenropese Unie bijge woond. Hij aarzelde niet deze vergadering de nuttigste te noemen die hij in de WEU ooit heeft meegemaakt. 'Nooit eerder is er zo openlijk gesproken,' zei hij, 'en zelden ook was er zoveel vertrouwen. Dat kwam waarschijn lijk doordat het gezelschap heel klein was, en omdat er geen offi- De Dr. Wiardi Beekman Stichting houdt op zaterdag 13 februari in het Jaarbeursrestaurant in Utrecht een openbare bijeenkomst, waar het rap port 'Het bestuur van da grote ge meenten" besproken wordt. Deze conferentie van het weten schappelijk bureau van de Party van de Arbeid staat onder leiding van prof. mr. dr. G, van den Bergh. De heren prof. dr. G. A. van Poelje en G. W. B. Borrie.lelden respectievelijk We volgende onderwerpen ln: 'Het Ibestuur van de grote gemeenten" en bestuursorgani- F te .de middaguren wordt een fo rumdiscussie gehouden, leden van het forum zullen zijn mr. dr. j. van jder Hoeven uit Amsterdam, burge meester mr. G. E. van Walsum van Botterdam en wethouder j, van SBwündresrt van Den Haar. "(Van een onzer verslaggevers)' Een duiker is afgedaald naar het wrak van de coaster Bermuda, dat op een diepte van ruim tien meter twee mijl ten noordoosten van de pier van Hoek van Holland ligt. Hij constateerde dat de Bermuda op de bakboordzijde ligt. De stuurhut, waarin zich op het ogenblik van de ram» drie van de vijf opvarenden bevonden, bleek te zijn weggeslagen. (Van een onzer verslaggevers)'. Naar wij van de Algemene Bond Mercurius vernemen heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars een nieu we loonregeling voor het administra tieve personeel bij het levensverze- keringsbedrijf goedgekeurd. De lonen voor dit personeel zijn met ongeveer 51 percent verhoogd. cièle notulen werden gemaakt. Ieder kon vrijuit spreken.' De problemen van 'de Zes' en 'de Zeven" kwamen wel ter sprake, maar üe vergadering was van oordeel, dat de WEU geen forum is voor deze zaken. Engeland zou dan immers als mandataris moeten optreden van anderen. Diep teleurgesteld toonde de minis ter zich over het mislukken van de luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten. Ook hij is van oordeel, dat de houding van Amerika een discriminatie betekent en dat vooral gezien de voorgeschiedenis. 'De KLM was een der eerste lucht- vaartmaatschappijen die een versoek om landingsrechten op de Ameri kaanse westkust deed. Het werd af gewezen, maar later willigden de VS precies dezelfde aanvragen van an dere Europese maatschappijen wel in' De minister wees erop, dat de zaak politieke aspecten heeft, die de rege ring van de VS kent en waarvan zij de realiteit heeft beaamd. Hij r,ei te geloven, dat er inderdaad van zware druk van Amerikaanse belang hebbenden sprake is geweest. En met een gedecideerd 'Ach, wel nee* reageerden hij op de vraag, of da komende verkiezingen in de VS werkelijk van invloed kunnen zijn geweest op de houding van de Ame rikaanse onderhandelaars, die ook al aanvoerden, geen wissel te kunnen trekken on een onzekere toekomst. •-y-rW Het Tweede-Kamerlid Schep s (arb.) heeft de minister van Binnen landse Zaken schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de gemeenteraad van Ootmarsum besloten vóórverga deringen houdt, waardoor dc offici ële raadsbijeenkomsten tot een leeg formeel gebaar zijn geworden. Woont het enige protestantse raadslid zo waagt de heer Scheps verder deze vóórvergaderingen bij, of zijn deze alleen toegankelijk voor de leden van de fractie van de KVP en de groep Gemeentebelangen? .En dreigt de burgemeester, als voorzitter van de raad, op deze manier niet ge heel bulten de beraadslagingen te ge-, raken? De heer Scheps zou graag van de bewindsman willen vernemen of de gang van zaken te Ootmarsum niet ui strijd is met de gemeentewet. (Van een onzer verslaggevers) 'Formeel is de zaak nog open," zei staatssecretaris E. G. Stijkel gister middag na zijn aankomst op Schiphol over het Nederlandse verzoek aan de VS om de KLM landingsrechten op de Amerikaanse Westkust te verlenen, "Indien wij als Nederlands volk ons duidelijk achter dc KLM stellen twij fel ik er niet aan dat de landings rechten in de toekomst toch worden verleend." De staatssecretaris heeft tijdens de laatste bespreking in Washington meegedeeld de Amerikaanse weige ring niet te accepteren en evenmin de conclusie dat de onderhandelingen zijn beëindigd. Tijdens de onderhandelingen is door de Nederlandse delegatie aangetoond dat er voldoende vervoerspotentieel is voor een luchtlijn Californië-Am- 'sterdam, aldus de heer Stijkel. Hij ziet geen aanleiding om te veronderstellen dat de Pan Ameri can Airways de enige Amerikaanse luchtvaartmaatschappij is die zich tegen de landingsrechten voor de KLM verzet. Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels in Washing ton verklaard, dat de Nederlands- Amerikaanse onderhandelingen pas heropend kunnen worden twee maan den nadat Nederland daartoe een ver zoek zal hebben ingediend. Uit alle hoeken van India zijn ongeveer duizend dansers toege stroomd naar de hoofdstad New Delhi cm er een week lang deel ie nemen aan de feestelijkheden ier gelegenheid van de tiende verjaardag van de stichting der republiek India. Deze twee vrou wen komen uit een dorp bij de Tibettaanse grens in hel noord oosten van India. Hun toch al stompe neuzen hebben, een zeer bijzondere vorm gekregen door de speciale neusringen, die zij dra gen en. een soort prop die in de neusgaten is aangebracht. (Van een onzer verslaggevers) Josef Akkerman te Zeist mag de naam Boltiiu blijven voeren voor zijn circusbednjf. Dit is de beslissing van de president van de Utrechtse recht bank in het kort geding over de cir- cusnaam Boltini. Willem Akkerman had de president gevraagd zyn broer od straffe van ,«I\.-d?ang50ni van 5000 gulden te verbieden deze naam te gebruiken Hy zelf zou door erfenis en koop het uitsluitend recht op deze door zijn vader en grootvader gevoerde naam verworven hebben. De president achtte di onvoldoen de bewezen. Willem Akkerman werd veroordeeld in de kosten van het ge ding. Op de rijksweg Amersfoort—Apel doorn in Voorthuizen is gistermiddag de 62-jarige mevrouw Van Esch, die zonder op het verkeer te letten fiet send de weg overstak, door een per sonenauto aangereden. Zij was op si§£ dood. (Van onze kunstredactie) De Duitse componist Rudolf Nelson is vrijdag op 80-jarige leeftijd In West-Berlijn overleden. - Nelson, die lichte muziek heeft ge maakt voor operettes en film, is in Berlijn geboren en vluchtte in de nazitijd naar Nederland: Hij vestig de zich in Amsterdam (vaar hij een theater oprichtte en keerde in 1949 naar Berlijn terug. Nelson leed in de laatste weken aan geelzucht. Rudolf Nelson was de 'Napoleon van het Kleine Toneel' en ie schep per van wat wij tegenwoordig cabaret noemen- Oorspronkelijk werd hij voor concertpianist opgeleid, maar om streeks 1900 zocht hij het bij het cabaret en liet hij dé 'grote' kunst voor wat zij was. Reeds voor de Eerste Wereldoorlog had hij zjjn eerste zelfstandige eta blissement, de 'Chat Nolr', te Berlijn. Ook aan grote revues werkte hij mee en vele van zijn liedjes werden •schlagers' (tophits, zeggen we tegen woordig) en wereldberoemd. Zo schreef hij bij voorbeeld voor Mariene Dietrich het per grammo foonplaat over de hele wereld ver spreide 'Peter, Peter, wo warst. du heute Nacht?" Ook ondeugende lied jes kwamen van zijn hand. Onder andere: "Ersfc kamen die Bluserv, die ■Kieider, die Spitzen und das Jabot, ,dann kam das Hemd nndsoweiter, 'und dann, und dannkam sie'. In zïin glorietijd lanceerde Nelson het ene jonge talent na het andere. Onder deze 'ontdekkingen' bevond zich Kèthe Erlholz, die zijn vrouw werd. In zijn gezelschap vierden ver der grootheden als Josephine Baker, Hans Albers, Willy Forst, Hilda Hil- debrandt, Magda Schneider en ook Dora Paulsen hun triomfen. Vanuit zijn 'Chat Noir" aan de Ber- lijnse Kurfürstendamm maakte hij met zijn artiesten tournees door Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. De zwarte tijden kwamen met het Httler-hewind, In 1933 week Nelson uit, eerst naar Zwitserland, later naar Nederland, waar hij een blijvend on derdak hoopte te vinden, In Amster dam was het Tuschinski, die huls en theater (La Gaité) voor hem beschik baar stelde. Het publiek was enthou siast. Na de bevrijding heeft Nelson in 1947 te Amsterdam ziin tiende lïSS'Ü? RUDOLF NELSON Mijn artikelen in het Ned. Juristenblad hebben bij de politie nogal wat reacties verwekt. In geen van die reacties trof ik echter een antwoord aan op de door mij gestelde vraag: Waarom verleent de politie in gevallen als deze wél haar bemiddeling bij de terugkoop door de bestolene; waar om zegt de politie niet tegen de koper, die verklaart bereid té zijn het ge- stolene tegen de hem kostende prijs aan de benadeelde af te staan, dat hij, koper, naar geldend Nederlands recht het gestolene vermoedelijk zonder eni ge vergoeding aan de benadeelde zal hebben af te staan? Men versta mij goed: ik schrijf over ges to- -- - - - lea (brom) fietsen, die achterhaald worden by de eerste of volgende koper; en alleen voor zover de laatste koper de fiets niet heeft gekocht op een markt of een openbare veiling. Zo zijn er in. ons land duizenden. Nu weet de politie best dat la zo'n geval de bestolene volgens art. 2014 van het Burgerlijk Wetboek hït recht heeft de gestolen fiets binnen drie jaar terug te vorderen van degene lr> wiens handen hij die fiets vindt. En de politie weet ook wel dat in zo'n geval de bestolene volgens art. 637 van het Burger lijk Wetboek niet verplicht is aan de koper de koopprijs terug te geven. Wanneer dus de politie in deze gevallen de bestolenen adviseert de koopprijs te betalen aan de koper, dan adviseert de politie tot iets waartoe de bestolene juist niet verplicht is. In talloze gevallen voigt de bestolene het ad vies maar op. De politie zal het wel het beste weten. De bestolene- denkt dat hij alleen op die manier zijn fiets terug kan krijgen. Hem is niet gezegd dat hij recht heeft op die fiets zonder iets te betalen. Ik verwijt dus de politie dat zij adviezen geeft waardoor de bestolenen in hun rechten worden verkort. Dusdoende 'verzet' de politie geldend Nederlands recht met als gevolg 'dat duizenden Nederlanders rijden op een fiets die zij twee keer gekocht en betaald hebben (VARA-uitz ending op 16 november 1959). Tot zover zijn mijn. beweringen, tot neg toe bij mijn weten door geen enkele politie autoriteit weersproken. De politie verdedigt het door mij gewraakte beleid op verschillende gronden. Ia de eerste plaats wordt door verschillende politieautoriteiten de goede trouw van de koper in het geding gebracht Op deze goede trouw wordt erg de nadruk gelegd. Men kan het Immers licht onbillijk vinden, dat iemand, die volkomen te goeder trouw een tweede hands fiets heeft gekocht en betaald, die fiets plotseling zou moeten afgeven zonder Iets terug te krijgen. Dit geldt dan in het bijzonder voor de argeloze burger-niet-opkoper «He in een of andere fietseazaak het zo begeerde fletsjs of de zo begeerde bromfiets tegen ntet al te hoge prijs, maar toch ook weer niet to erg goedkoop heeft gekocht. Ja, het Is natuurlijk heel naar voor die koper te goeder trouw. Maar het is toch ook wel heel naar voor de eigenaar, wiens fiets uit een stalling of zelfs uit zijn eigen woning is gestolen, dat hij zijn eigendom zou moeten terugkopen. Waarom moet juist hij het risico van dc diefstal dragen? Het belangrijkste i* achter dat de Neder landse wét het nu eeoraae^ift beeft geregeld, dat het risico in deze gevallen is voor de koper en niet voor de eigenaar (zie art. 637 B.W.) en daarom mag de politie zich bij haar adviezen aan de bestolenen volstrekt niet bemoeien met de vraag of de koper te goeder trouw was. De koper behoort de fiets terug te geven zonder eruge vergoeding, ook «1 is hij volkomen te goeder trouw. Dit verweer is voor de jurist kinderlijk, voor het publiek misleidend. Men beroept zich dan op de bepalingen van het Wetboek van Strafvordering, waarin alleen voor bij zondere gevallen (zoals b.v. bij heterdaad) aan de politie uitdrukkelijk het recht is toe gekend enig voorwerp m beslag te nemen. Triomfantelijk roept men uit: "De politie kan niet in beslag nemen, als het gestolen voor werp aan een of meer personen is doorver kocht en gebleken is dat de laatste koper volkomen te goeder trouw heeft gehandeld.' Het pubhek moet wel weer denken: 'de politie zal het wel weten'. En de niet-jurist die een beetje m de wet gaat snuffelen zal inderdaad nergens een bepaling vinden, dat de politie gestolen voorwerpen altijd in be slag kan nemen. Dus de politie zal wel gelijk hebben. Het argument ie voor het publiek misleidend, want het is onjuist. Dat weet eike jurist en dat ondervinden dagelijks duizenden niet-juristen in ons land. De politie neemt dagelijks duizenden voor werpen in beslag, zonder dat er sprake is van een daartoe in de wet uitdrukkelijk toe gekende bevoegdheid. Zoals de politie ook dagelijks honderden huiszoekingen doet zon der dat de bevoegdheid daartoe haar in de wet is toegekend. Zou men het argument van dto politie serieus moeten neme», dan zouden at di» huiszoekingen en al die inbeslagnemingen onwettig zijn. Zij zijn echter niet onwettig, want 't Is al vele tientallen jaren vaste recht spraak dat de politie huiszoeking mag doen als de bewoner zich daartegen niet uitdruk kelijk verzet en evenzo mag de politie alle voor inbeslagneming vatbare voorwerpen in beslag nemen als degcen die deze voorwerpen onder zich heeft, ze daartoe vrijwillig afstaat. „Verreweg de meeste huiszoekingen geschie den met (stilzwijgende) toestemming van de bewoner. Verreweg de meeste inbeslagnemingen geschieden nadat de bezitter het voorwerp daartoe vrijwillig heeft afgestaan. De politie heeft altijd zeer goed de kunst verstaan de burgers te bewegen bepaalde voorwerpen vrijwillig ter inbeslagneming af te staan. Als dat niet zo was zou de wet gewijzigd moeten worden. De noodzaak is nog niet aangetoond. Wanneer de politie bij een opkoper een fiets aantreft waarvan vast staat dat deze is gestolen en wanneer dan de politie tegen die opkoper zou zeggen: 'Mijnheer, deze fiets is gisteren (eergisteren, twee dagen geleden, enz.) gestolen daar en daar, u hebt er zeker geen bezwaar tegen dat we 'm meenemen ten behoeve van ons onderzoek' dan zal die op koper zich wel twee maal bedenken voordat hij weigert. En de eerlijke tweede of derde koper, die te goeder trouw heeft gekocht, zou hij zich daar tegen verzetten? Vooral wanneer de politie hem uitlegt dat volgens de wet de bestolene recht heeft die fiets terug te krijgen? Ik vraag dus nogmaals aan de politie: Waarom neemt gij de gestolen (brom)-fietsen niet in beslag? Want met de inbeslagneming zijn alle moeilijkheden voor de politie opgelost Het beslag opheffen kan de politie niet. Dat kan alleen de officier van justitie of de rechter. En deze instanties zullen de fiets kunnen teruggeven, aan de bestolene (art. 118 en 353 Wetboek van Strafvordering). Ten slotte nog dit. Tot 1 januari 1959 gold in onze wet een andere regeling. Wel kon de politie in beslag nemen, natuurlijk. Maar in beslagneming was dikwijls zeer onbevredigend, omdat alleen de rechter teruggave aan de bestolene kon bevelen. De officier kon alleen teruggeven aan degeen onder wie in beslag genomen was. Dat kwam er op neer dat het voorwerp soms zelfs aan de dief moest worden teruggegeven. De rechter kwam er dikwijls, of in het ge heel niet of veel te laat, aan te pas. En -bovendien bieef de rechter meestentijds in gebreke een uitspraak te geven. Onder die omstandigheden had het weinig zin om ge stolen fietsen in beslag te nemen. De besto lene was misschien zelfs beter af wanneer hij dan in hemelsnaam maar zijn fiets terug kocht. Dat zich vóór 1959 een praktijk ontwikkeld heeft van bemiddeling door de politie is dus verklaarbaar en wellicht zelfs te loven voor zover de politie daarbij de bedoeling had de bestolene te helpen. In zoverre moeten wij de huidige praktijk du» wel ten dele zien als een ongelukkige erfenis. Toen minister Donker dan ook het wetsontwerp indiende, waarmede hij o.a. be oogde te bevorderen, dat een bestolene "zijn gestolen fiets terstond en zonder formalitei ten terugkrijgt' verwachtte ik dat de politie met beide handen dankbaar de nieuwe voor schriften zou aangrijpen en toepassen om aldus een eind te snaken aan een toestand welke o.a. in Het Parool van 21 oktober 1959 'ontstellend' wordt genoemd. Het is helaas anders gegaan. Maar de politie-autoriteiien kunnen hun beleid als nog wijzigen. Dezer dagen ontving ik van een oud-commissaris van politie een. brief, welke als volgt eindigt: 'Ik weet, dat aan de terug gave van gestolen goed een civielrechtelijke kant zit. maar ik ben er van overtuigd, dat u de politie een grote dienst zou bewijzen door te bevorderen, dat haar duidelijke voor schriften worden gegeven, hoe met dergelijke goederen moet worden gehandeld (liefst di recte teruggave aan de benadeelden) opdat er een einde kome aan het gemarchandeer door de politie over de terugkoop van gestolen goed. Ik ben er van overtuigd, dat u er aan de politie een grote dienst mee zult bewijzen.' revue uitgebracht. Hoewel' hem uit Berlijn vaak is verzocht terug te keren, bleef hij gevestigd in Neder land. Hij woonde in Fnts Schillers hotel, waar men hem 's avonds vaak kon aantreffen, omringd door oude en nieuwe vrienden. In april heeft em volgepakt Tuschinski-theater hem op zijn 80ste verjaardag tijdens een grootse nacht- voorstelling gehuldigd. Iedereen, die naam had in de wereld van de klein kunst, werkte er aan mee. Al die artiesten hebben met een schok kennis genomen van zijn over lijden, Sommigen van hen herinne ren zich misschien de woorden, die hij eens heeft gesproken: 'Het uur werk biijft staan en dat is het wat oud "maakt, niet het werken zelf...' In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. Gelieve mij als lid van de PvdA in te schrijven. Ns&tn.* Adres Woonplaats: Verzoeke een gratis 3 mnd. abonrme- Wü vrouwen raent °P Paraat (bandtekening) Tnzenden aan PvdA, Tesselschade- straat 31, Amsterdam-W. Alleen bij aanmelding als lid ont vangt u drie maanden gratis een abonnement op het partijorgaan Pa raat of op het gezellig geïllustreerde maandblad voor de vrouw, Wij Vrouwen. In haar betrekkelijk korte bestaan beeft onze regering zich nu niet altijd direct van haar sterkste zijde laten zien. Er zijn ongetwijfeld enkele krachtige figuren in, doch als geheel genomen slaat zij zo af en toe een pover figuur. Zie haar houding ten opzichte van de busstaking. Langgerekte onder handelingen; plotseling een wilde 24. uurs staking: een ultimatum van de minister van Verkeer en Waterstaat: als jullie niet vanmiddag 4 uur het werk hebt hervat, dan gaan de onder, handelingen voorlopig niet door; hef. tige protesten van vakbonden en uit de Kamer; de minister retireert; de onderhandelingen worden terstond hervat. Of dit ultimatum juist was, willen wij tussenbeide laten. Maar wanneer een minister na een gesteld ultima tum onmiddellijk door de knieën gaat, zodra een storm van protesten losbarst, dan hoort die man niet op zijn hoge plaats. Dit is geen regeren, maar een zich laten regeren, een zich laten ringe loren. Dit is prestige te grabbel gooien. Dit is een duidelijke opwekking tot nog meer stakingen! Uit 'De Zakenwereld* van 30 januari 1960. De Russische president Woro- sjilof is zaterdag uit Nieuw Delhi naar Moskou vertrokken. Hij heeft een officieel bezoek van zestien da gen aan India gebracht.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2