Aantrekkelijk boekje over situatie jeugd IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Gina als beeldschone zigeunerin Esmeralda Verschilt Schiedamse jeugd van die elders Val Uw garderobe GRATIS aan Derby Martinit-SVDPW noodsein voor Excelsior DHS krijgt een harde noot te krakenVDL JEANNE DE JONG: GRAAG IN SOUFFLEURSHOKJE 4Lerenverstandhouding ouders-school belangrijk 4 DAGEN GEHEEL GRATIS TE KOPEN HERENMODEMAGAZIJN TIMCO Kolonel Palstra bij Heilsleger m Wonderdoeners in Ontmoeting met kunst5 Lager KNYB-voetbal Zaankanters bij Hermes-DVS op bezoek chiedammers elkaav* onder Doktersdiensten Kapitein gestraft Robin junior Burgerlijke Stand GEVONDEN Predikbeurten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) „Jong zijn in Schiedam het aantrekkelijke geschriftje van drs. N. Schelvis, dat dezer dagen als samenvatting van de ver schillende rapporten over de jeugdsituatie in onze stad is ver schenen, wil vooral een inzicht geven, aanknopingspunten ver strekken, voor het gemeentebestuur, maar ook voor anderen, die zich bezig houden met het jeugdwerk. Het werkje is ingedeeld in drie hoofdstukken, die de onder werpen „Leren", „Wonen" en „Spelen" behandelen. De klassen van de Schiedamse scholen zijn langzamerhand overvol, zo blijkt uit de rapporten. In februari 1955 telden de eerste klas sen gemiddeld 52 en de tweede klassen 54 leerlingen. Men heeft met dit euvel in heel het land te kampe Oudercommissie Leren in gedrang Vrije jeugdvorming (Van onze filmredactie) Victor Hugo's grote roman „Notre-Dame de Paris" is weer eens verfilmd, ditmaal in kleuren en onder regie van Jean De- lannoy. Gina Lollobrigida speelt de beeldschone zigeunerin Esmeralda, die haar onstuimig kloppend hart schenkt aan een onwaardige, een lichtzim i jonker, en haar vriendschap aan de gedrochtelijke bultenar Quasimodo, de klokkeluider van de Notre-Dame. Veredeld Bij het vorderen van de competitie van het Schiedamse amateurvoetbal wordt het steeds duidelijker dat Schiedam het dit seizoen zonder een kampioen zal moeten stellen. Schiedam en SFC, die lange tijd tot de kandidaten hebben behoord, zien hun achterstand steeds groter worden, en de overige Schie damse vertegenwoordigers vertoeven of in de grijze midden moot van de ranglijst of hangen in de onderste regionen. In het stro Vooral op de katholieke jongens scholen Is het Icerllngental per klas bijzonder hoog. Op verschillende scholen probeert men de overbevol king te verwerken door parallelklas- sen, maar zelfs daarvan waren er In Schiedam met 44 en 46 leerlingen. Die te volle klassen vindt men vooral ook bij de zogenaamde semi- ellte en el'te-scholen. De tweede klas telt daar gemiddeld 64 leerlin gen tien meer dan voor alle scho len in Schiedam geldt en 24 meer dan in de tweede klassen van dezes volksscholen. De voornaamste oorzaak is, dat de „elite'-scholen naar verhouding meer leerlingen trekken uit alle de len van de stad. In het algemeen hadden de Schie damse schoolhoofden weinig te kla gen over de belangstelling van de ouders voor de school. Bij de volks scholen echter, aldus deze samen vatting van de rapporten over dit onderwerp, geloven vele ouders het wei. Juist voor de kinderen uit de volks buurten si het och belangrijk, dat er begrip en contact bestaat tussen school en gezin. De onverschilligheid van deze ouders is dus een dubbel zwaar probleem. „Natuurlijk," zo zegt drs. Schelvis, „er zijn medisch opvoedkundige bu reaus, waar men wel eens ien einde raad komt met een kind, ,dat niet wil deugen", maar over het algemeen bekijkt men de zak. daar net iets ie veel door een medische brii. Van daar dat men zou gaan denken aan een pedagogisch centrum in Schie dam, of een soort contactorgaan voor schoolvraagstukkcn." Oudercommissies worden in „Jong zijn in Schiedam" ook bijzonder hoog aangeslagen. We hebben er in onze stad nog veel te weinig. Het is vooral hun taak om de eenheid tus sen school en gezin te herstellen. Ze kunnen dat doen door het organise ren van ouderavonden (met bijvoor beeld een spreker of een, film), en door zich bezig te houden met alge mene wens.", en bezwaren van de ouders. De oudercommisie dient verder op de hoogte te zijn vars zaken als de benoeming en het ontslag van on derwijzers, van vakanties (hoe lang en wanneer), van cijfers en rappor ten en vooral ook van beroepskeuze en psychologisch onderzoek. Het zijn allemaal onderwerpen die school én gezin raken. Ook het gemeentebestuur heeft in deze een taak: belangstelling kweken door bekendheid te geven aan het „gemeentelijk schoolbeleid", excur sies te houden naar modern inge richte scholen, belangstelling by ju bilea en wellicht door een onderwijs tentoonstelling of een onderwijsdag te houden. De leerlingen die na de leerplich tige leeftijd gaan werken, komen voornamelijk van de volksscholen, de semi-volksschoien, de middenscho len, het vglo en het nijverheidsonder wijs. De ouders van de leerlingen van deze scholen doen in het algemeen maar weinig duiten in het zakje, als het erom gaat wat hun kinderen moeten worden. Ze willen df hun kin- de-en gauw laten verdienen èf ze gaan op advies van de onderwijzer, die dikwijls een besissende stem heeft. Totaal anders ligt de zaak by de semi-elite- en "'itescholen, die im mers bekend staan als opleidings scholen. De meeste leerlingen van ulo, hbs of gymnasium zijn afkom stig van deze scholen en de Invloed van het onderwys is by het bepalen van de keuze meestal niet zo groot. Andere activiteiten dan leren, die in het schoolleven een plaats hebben, zijn: melkdrinken, schoolsparen, geld verzamelen voor het schoolreisje, enz. Zestien van de 37 Schiedamse schoolhoofden waren hier met enthousiast over. De meeste afwij zingen zyn afkomstig van katholie ke hoofden. Men was van mening, dat het leerprogramma in het ge drang komt. De overige hoofden zeiden echter, dat het goed is als kinderen leren sparen en lets over hebben voor minder bedeelden (In kinderpostze gelactie), Het zijn voorat de elite scholen, die kampen met tijdgebrek door een overladen leerprogramma. Het gevaar «rigens, dat de ac tiviteiten in schoolverband op de duur een sleur gaan worden, ligt op de ioer. Daarom moet men van tijd tot tijd iets nieuws worden begonnen en ook in dit opzicht is het gewenst overleg te plegen: in byvoc-beeld een gesprekscentrum tussen scholen en gemeente. Ouders en kinderen stonden sym pathiek tegenover bezigheden na schooltijd (schooltuintjes, school- voetbal, muziek, enz.). Negen school hoofden waren tegen (gebrek aan tijd), 27 schoolhoofden vonden daar entegen de bezigheden nuttig, omdat ze gezond zijn, een goede vrijetijds besteding vormen en bovendien een band tussen thuis en school doen ontstaan. Méér leiders en méér plaats dat zi)n de wensen, die in dit ver band nog naar voren werden ge bracht. De school kan in dit opzicht vooral ook tekorten van „thuihs", maar ook van de wijk opvangen. Voor de jongens en meisjes, die de leegte tussen school en thuis niet kunnen opvullen, die rondslenteren en zich vervelen, die zich ook niet willen aansluiten bi) verenigingen, is de vrije jeugdvorming van belang. Deze is zoveel als een zekere georga niseerde vrijetijdsbesteding. De meeste schoolhoofden stonden hlvr positief tegenover. Bij de negatieve antwoorden was opnieuw tijdgebrek het argument, terwyi verschillende schoolhoofden vreesden, dat er van de verantwoor delijkheid van het gezin voor de kin deren niet al te veel zou overblijven. Er bestaat zo nu en dan een con currentie tussen school en vrije jeugd vorming, evenals tdssen schooi en gezin. Overleg en contact kunnen een oplossing brengen. Het happort doet de voorzichtige suggestie van een „ambtenaar voor jeugdzaken". Een dergelijke figuur, aldus drs. Schelvis, zou juist op het gebied van de vrije jeugdvorming goed werk kunnen verrichten. „Jong zijn in Schiedam" behandelt ook de invloeden van wijk- en jeugd vereniging op de situatie van de jeugd in onze stad. We komen daar nog op terug. „Jcmg zijn i;i Schiedam.Dat is de titel van een geschriftje, waarin de verschillende rapporten over de jeugdsituatie in onze stad zijn samen gevat. In een voorwoord zegt de samen steller, drs. N. Schelvis] dat er meer steden in ons land zijn van de grootte van Schiedam, die snel groeien en uit hun jasje barsten. Er zijn na tuurlijk overeenkomsten met die ste den. Maar gelukkig! de schrijver is van mening, dat er allerlei dingen zijn, die op de problemen hier een speciaal Schiedams stempeltje druk ken. Schiedam heejt nog jeel van zijn eigen karakter kunnen behouden, al wordt eraan geknabbeld, doordat het steeds meer wordt ingekapseld in de huizenblokken va.i Rotterdam tot Hoek van Holland. Maar de boze tongen die beweren, dat Schiedam eigenlijk niet meer zou zijn dan b.v. één. van. Rotterdams westelijke wij ken, die tongen hebben ongelijk," zo schrijft drs. Schelvis. Welnu, over de speciale problemen, die het Schiedamse karakter met zich brengt kunt u elders op deze pagina meer lezen. Gregory Peck (hy heet in de film Jim Douglas) vermoedt dat één van deze vier de moordenaar is van zijn vrouw. Hy' komt kijken, hij is in het stadje wanneer de misdadigers weten te ontvluchten. En hy leidt, woedend en bekwaam de achtervolging .Met eigen hand dood hy, op gruweiyke wyze, drie van de ter dood veroor deelden. G. in 't Veld, Willem de Zwijger laan 23, tel. 68599P. Jungerius. Cats- laan 8, tel. 67355; A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstraat 3, tel. 69952. Apotheken Van Westendorp, Singel 83. De schrijver is zelf ook zo sterk onder de bekoring van zijn tragische heldin geweest, dat hjj haar behalve in de roman, in een opera-libretto gestalte gaf. Misschien heeft hy Es meralda in zyn verbeelding als een iets teerder en poëtischer wezentje gezien dan de innehjke en plasti sche Gina, die zich in felrode drape- ring en met grote schitterogen op het filmdoek vertoont. Gina's Esmeralda krygt in deze soms overladen versie veel meer aan dacht dan de Quasimodo van Antho ny Quinn. Gelukkig maar: een mis- baksel-in-kleuren is nog erger dan een monsterlijk man in zwart en wit. Bepaald afschuwelyk is de scène van de geseling, ook al schynt die deer- lyk mismaakte blote rug de slagen wonderbaarlijk goed te verdragen De regisseur heeft zyn kracht ge- zoeht in staaltjes van massa-regie en „The Bravados" is een niet ge heel pretentieloze western. Gre gory Peck speelt er een hoofdrol in. middeleeuwse kostuums sterk aan de Drie Stuiversopera herinnert: de be storming van de kathedraal en de daarby een aantal verbluffende ef fecten bereikt, zoals het tafereel ln de Bedelaarsgrot, dat ondanks de liquidatie van het gepeupel door des konings boogschutters. Met deze spektakels en het boeien de constrast tussen „de griet en de griezel" za! deze film menigeen boeien. In Passage. Gregory Peck is in de niet geheel pretentieloze western „THE BRAVA DOS" een woedende man. Terwijl h'j, zes maanden geleden, bij zijn vee op het veld was is zijn mooie, jonge vrouw beroofd, verkracht en ver moord. Sindsdien heeft hij niets an ders ln de zin dan wraak. In het stadje Rio Arriba zu'len vier misdadigers worden opgehangen en (Van een onzer verslaggevers) Is de Schiedamse jeugd in de loop van de jaren veranderd Die vraag hebben de samenstellers van de rapporten over de jeugd in onze stad voorgelegd aan 21 hoofden, die al voor de oorlog aan de Schiedamse scholen waren verbonden. De schoolhoofden deden krasse uitspraken, die neerkomen op het volgende. De jeugd van nu kan zich minder afgeleid, onrustiger en vaak verr veüs. De kindereu hebben minder belangstelling voor het onderwys, maar meer voor de radio, de televi sie en de bioscoop, een euvel, dat niet alleen in Schiedam voorkomt. De jeugd van vandaag is om het zacht te zeggen vrijer ten opzichte van de ouderen en dat zyn dan vooral de onderwyzers, de ouders en ook de politie. De jeugd is ruwer geworden en minder gezeglijk. Ook onder el kaar bestaat er minder harteiykheid dan „vroeger". De ouders voeden de kinderen niet streng genoeg meer op en dat merkt de school wel degelijk. Drs. Schelvis schryft, dat er aan deze oordelen een gevaariyk kantje zit. „Immers, deze oordelen kunnen Advertentie IM. In het tydvak van 15 fehruari tot en met 14 maart stellen wy U in de gelegenheid Mocht TJ lot de gelukkigen behoren, dan krygt V tegen inlevering van uw kassabon het gehele door IJ bestede bedrag in contanten terug. BROERSVEST 56 SCHIEDAM Het bovenstaande geldt ook voor onze afdeling confectie, ZATERDAG Bioscopeni MONOPOLE'„be Bravados, 2 i, 7- en 9.15 uur. PASSAGE: Notre Dame de Paris. 2, 4.13, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 105 uur. Diversen JEOGDHAVEN: CJV Passe-Fartout, 20 uur. IRENE: Mondaccordeonver. VIOS, feestavond, 20 uur. VOLKSGEBOTJW: Kunst na Arbeid, toneel, 20 uur. MUSIS SACRUM: Instuif R.-K. Jong Schiedam, KRO-avond, De Spring plank, 20 uur. Apotheek; Van Westendorp, Singel 83. ZONDAG Bioscopen; MONOPOIS. The Bravadoc, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Notre Dame de Paris. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schiedammers tonen hun kunstbezit, 10S uur Apotheek; Van Westendorp, Singel 83, De Schiedamse afdeling van het Leger des Heils krijgt zondagavond de nieuwe territoriaal leider, kolonel W. F. Palstra, op bezoek. Deze byzondere bijeenkomst wordt gehouden in het gebquw van het Le ger des XTeils aan de Lange Haven 27 en begb om half acht. Het Schie dams.; n,eger des Hells bestaat op 23 mei zeventig jaar. Men treft nu al de voorbereidingen voor verschillende speciale byeenkomsten in de periode van 28 mei tot en met 5 juni. De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein van het ms. Harald, J. de H. te Rotterdam, gestraft door hem voor twee weken de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 6 november van het vorig jaar is de Harold op de reis van Brom- borough naar Vlaardingen by een poging tydens slecht zich te Hoek van Holland binnen te komen, op de strekdam van de Zuiderpier ge lopen. Naar het oordeel van de raad was de bezetting op de brug onder de gegeven id oh (omstandigheden in dit drukke water te zwak, Be tekort koningen in het beleid van de kapi tein en zyn schuld aan het ongeval zyn aldus de raad ernsüg. gemakkeiyk vooroordelen worden, waardoor de jeugd in een bepaald schema wordt gezet. Laten we niet vergeten, dat de schoolhoofden, die al voor de oorlog in Schiedam wa ren, bepaald niet meer tot een al te jonge generatie behoren en juist daar vallen vergeiykingen met „de jeugd van tegenwoordig" vaak on gunstig uit". Is de Schiedamse jeugd anders dan de kinderen in andere plaat sen Ook hier kwamen de antwoor den in grote hjnen op hetzelfde neer. Enkele hoofden vonden de jeugd in Schiedam, vergeleken roet die in andere plaatsen, niet alleen ruwer, maar ook dikwyis brutaal, onbe schoft en lomp. Voor de rest hoorde men ook hier de klacht, dat de kin deren snel zyn afgeleid, nerveuzer en bovendien ook vryer tegenover de ouderen dan in andere plaatsen. •Gelukkig waren niet alle opmer kingen negatief. Verschillende schoolhoofden vonden de Schie damse jeugd wel eerlijk, spontaan en actief, vergeleken b(j die uit andere plaatsen. Een goede verstandhouding tussen ouders en school kunnen het kind alleen maar zeer ten goede komen, concludeert- drs. Schelvis. Ouder avonden zyn in dit verband geen weggegooide avonden, het instellen van ouderccmmissies is geen verlo ren activiteit. XAaar dat alles moet spontaan groeien, ook dank zy voor lichting door de gemeente. Aan een Pedagogisch Centrum, een gebouw waarin allen die met de opvoeding van kinderen te maken hebben, elkaar ontmoeten, bestaat werkelijk wel behoefte. rass De vierde, een Indiaan, achter volgt hy tot over de grens, in Mexico, en pas als hy met deze in gesprek raakt, 'eert hy dat hy zich vergist heeft. Geen van de vier heeft zyn vrouw vermoord. Een ander, een intussen al gedode gouddelver, was de schuldige. In Monopole (t.m. zondag). Wie de film „Robin Hood" heeft gewaardeerd, zal ook „De dochter van Robin Hood" niet willen missen. Een kleurrijke, romantische uit beelding van een avontuuriyk tyd- perk in de Engelse geschiedenis. Vanaf maandag in Monopole. Maandagavond gaan we voor de laatste maal in dit seizoen de kunst ontmoeten in de aula van Schiedams Stedelijk Museum. Drs. Th, van Vel- zen, directeur van het Cultureel Cen trum De Beyerd in Breda, is de spre ker op deze „Ontmoeting met kunst". De titel van zijn causerie is „De wonderdoeners". Hij zal vooral de verschoning van goden en goddeiyke machten in de beeldende kunst be handelen. Ook ditmaal vormen mu ziek en dubbele lichtbeelden de illustratie. Het museum zal na deze „Ontmoe ting" wegens interne werkzaamheden tot 10 maart i960 gesloten zijn. Op die datum wordt de nieuwe tentoon stelling geopend. Gehuwd: G. Jongekrygh, 23 jr en N. van Rü'swyk, 19 jr: P. D. J. An- tonissen, 29 jr en M. J. Th. L. Groe- nondaal 32 jr; P. J. Loch, 22 jr en C. J. S. van Rij, 18 Jr; A. M. Panne- koek, 21 jr en C. M. van IJzendoorn, 17 jr; J. G. M. Hulst, 29 jr en M. J. A. Peterse, 24 jr. Geboren; Ingrid dv M. G. Dorré en L. M. Brehm; Hermina dv D. Bouman en M. Brouwers; Ronald L. zv L. J. Stoot en M. J. van Gend; Willem J. zv J. H. W. Mulder en C. C. Hille. Overleden; W. Netten 8 mnd.; J. Meyer 79 Jr. Ondertrouwd: H. Baas 27 jr en C. de Leeuw 31 jr; A. Grims 26 jr en E. Eekman 23 ,1r; G. M. Kreukniet 23 jr en J. M. Bergers 23 jr; A. D. Nuis 23 jr en L. N. van Schuylen- burch 24 jr; J. C. A. M. van IJzen doorn 22 jr en H C van Geerenstein 22 jr. verblijf in de tweede klas weer zou den moeten degraderen. Zo Is de positie van Excelsior "20 door de slechte resultaten van de laatste weken bedenkelijk geworden en alleen een groter aantal gespeel de wedstrijden houdt onze stadgeno ten van de onderste plaats af. Het zou we! bijzonder teleurstellend zyn als de zwartwitten na een éénjarig (Van een onzer verslaggeefsters) De heer J. van der Graaf heeft ons een paar weken geleden enthousiast verteld over zyn werk voor de toneel vereniging „Tot Steun in den Strijd" en over zyn denkbeelden omtrent het amateurtoneel in het algemeen. Maar niet minder geestdriftig heeft mej. Jeanne de Jong ons de aantrek- kelykheden van een wel heel speciaal onderdeel van een toneeluitvoering uiteengezet: het souffleren. Ze doet dat nu al een jaar of der tien, van 1947 af. Even voor iedere voorstelling van de Schiedamse On derwyzers Toneelvereniging laat ze zich m het souffleurshokje zakken. En van de publieke waardering hoeft ze niets te missen, naar ze vertelt. Want na afloop van de avond wordt z(j mét de spelers en speelsters in het algemeen huldebetoon betrokken. En dat is belangryk. zy voelt zich hierdoor ais souffleuse één met de groep. „Ik voor my vind dat je, om te souffleren, alle repetities moet vol gen," zegt de vriendeiyke donkerha rige mej. De Jong. „Je gaat dan alle rollen kennen en je weet vooral wat de moeihjke pun ten zyn. De ene speler help je met een enkel woord, de an ter heeft een complete zin nodig." Hele stuk Maar welke behoeften er ook by de spelers bestaan, mej. De Jong heeft er een gewoonte van gemaakt het hele stuk. mee te zeggen, opdat ze niet voor onverwachte situaties geplaatst kan worden. Het is eigeniyk min of meer toeval lig, dat ze in het gezellige clubje van SOT-spelers is gaan souffleren. Ze vergezelde haar broer, de heer A. de Jong, die in het gezelschap meespeelt, naar een repetitie, juist op een ogen blik, dat er een souffleur werd ge zocht. Welnu, Jeanne de Jong, in het da gelijks leven telefoniste, had daar weinig moeite mee. Toch is dat souf fleren minder eenvoudig dan *t mis schien ïykt. „Je moet voor de acteurs gemakkelijk te begrijpen zijn. Maar ze mogen het in de zaal niet horen. Ik merk de souffleur büna altijd op, ook b(j beroepstoneel. Maar dat komt dan ook, omdat mijn oren er op ge spitst zijn", vertelt ze. „Als de spelers myn hulp nodig hebben, zie ik het aan een enkei detail. De een trekt met zy-. mond, by een ander schiet er een flits van nadenken door de ogen. En dan pro beer ik de moeilijkheid te verhelpen." SOT speelt ook in andere plaatsen veel voor Volksonderwijs en de souf fleuse herinnert zich nog, hoe de Schiedamse onderwyzers in Benthui zen van een christeiyke zaalverhuur der geen toestemming kregen voor hun voorstelling, omdat het publiek zou bestaan uit Volksoncierwjjs- mensen. SOT heeft toen in een boeren schuur gespeeld. Het was er bitter koud, maar Jeanne de Jong had het warm: haar souifieurspiaats was een uitholling ln het stro voor de paar den. De Schiedamse onderwijzers spelen nu al zo'n dertig jaar toneeL Er zijn veertien leden. Verleden week speel den ze in Strjjen. volgende week ko men ze uit in Ridderkerk (en boven dien in de toneelwedst-yd van de Schiedamse Gemeenschap!), Ze worden in allerlei Zuidhollandse plaatsen harteiyk ontvangen, de ac terende Schiedamse onderwijzers, en in een plaats als Oud-Beyerland by voorbeeld, stopt 's nachts het bal by het vertrek van SOT en staande ap plaudisserend doet men het gezel schap dan uitgeleide. „En in de groep laten ze ook mü voelen, dat ik wel degeiyk iets doe, dat van belang is. Ik hoor erby," legt Jeanne de Jong met levendige geba ren uit. En daarom heeft ze zoveel plezier in die onopvallende, maar verant- woordeiyke taak, ln haar hokje onder het toneel. Ook DHS valt steeds verder terug en ook voor onze derdeklasser heeit het waarschuwingssein al geklonken. SVDPW en Martinit zyn ook nog lang met uit de gevarezone, terwyi ürsus nog steeds de rode lantaarn torst. Het wordt al met al de hoogste tijd dat de Schiedamse amateurs de zaken eens wat emsiger gaan aam- pakken. Uiteraard geldt dit voornameiyk voor Excelsior. Zondag krijgen de Schiedammers bezoek van HBS. In het begin van het seizoen werd het een geiyk spet (1—1) en nu de punten zo kostbaar worden moet er zondag enige puntenwinst op tafel komen. DHS ontvangt het Maassluise VDL. De gasten voeren een felle stryd met Schiebroek om de boven ste plaats en dit zal DHS zondag wel de punten kosten. Ook in Maassluis verloren onze stadgenoten (3—2). In 4C gaat de belangstelling uit naar de plaatseiyke ontmoeting Mar tinitSVDPW. Een stryd uit de mid- delnutige middenmoot met SVDPW belust op revanche de eerder geleden 01-nederlaag. SFC kan zondag iets van de achterstand op de koplopers inlopen door op eigen terrein tegen hekke- sluiter The Rising Hope de volle winst binnen te halen. Hetzelfde geldt voor Schiedam, dat het echter in de uitwedstryd tegen Rockanje, dat op de voorlaatste plaats staat, wat moeiiyker zal kry- gen. De eerste ontmoetingen van bei de clubs eindigden in gelijke spelen. Bijzonder belangrijk is de wedstrijd Hekelingen—Ursns met de (voorla- pig) definitieve bezetting van de on derste plaats in 4H. In Schiedam werd het destijds 1I. Een van de factoren, die voetbal zo aantrekkelijk maken, is het com petitieverloop. En bezien we in dit licht de stand van zaken bij Her mes-DVS, dan zou men vorige weck gezegd hebben, dat de rol van de biauwhemden uitgespeeld was. Maar, de uitslagen van afgelopen zondag waren van dien aard, dat er weer perspectieven zyn, te meer om dat de belangrykste wedstryden nog moeten komen. En één van die wed stryden is Hermes-DVSZFC zon dag om 2 uur aan de Damlaan. De Zaankanters hebben dit sei zoen blyk gegeven een goede gooi te willen doen naar de eerste drie plaat sen, doch de laatste weken vertonen hun prestaties een enigs zins dalende iyn. Of deze ploeg uit vorm is zal de wedstrijd van komen de zondag moeten uitmaken. Maar evengoed als wij weten de Zaandammers, dat ook Hermes voor de laatste kansen strijdt, zodat zy uiterst geladen het veld zullen be treden. En van Hei-mes kan het zelfde verwacht worden. Een wed strijd, die de toto-spelers deze week heel wat hoofdbrekens zal kosten. Hermes-DVS 2 is vry. Het derde elftal gaat naar Gouda 3 en kam pioen Hermes 4 is eveneens vry en is dus in de gelegenheid plannen te beramen voor de komende promo- tiewedstryden. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—6 uur; lichtbruin suède dameshandschoen; blauw kin derwantje; wit kinderwantje (1.); 1 p. beige wollen handschoenen; grijze wollen handschoen (r.>lede ren kinderhandschoen (1.)gnjze kinderwant; bruin glacé dames handschoen (r,); 1 p. glacé hand schoenen; sleutel: blauwe kinder- portemonnee; jerrycan met benzine; wieldop van auto. Te bevragen by de vinders: rode portemonnee met inhoud, P. Ver boom, Prof. Kamerlingh Onneslaan 127a; kinderportemonnee met in- inhoud, Hartog, Buienhavenweg 36; bruine portemonnee met inhoud, v. Gils, Palsterkamp I4d» Rotterdam, tel. 35080, toestel 312 of 314; speel goedbeertje, V. vyver. Makkerstraat 1; balpen. J. Kleppertal, Meeuwen- singel 90; gryze herenhandschoen (r.), Molendyk, Pendrechtsestraat 6; 1 paar groene wanten, M. Auf der Heide, Swammerdamsingel 37; 1 rechter gymschoen. W. Ritsema, Co- pernicusstraat 5b; overall, D. Schaap, Nieuwsticht (M) 18; blauw damesvest, E. van Klinken, Vlaar- dingerdyk 159b; grys overhemd, B. Huizer, P. Potterstraat 46c; 1 p. le deren herenhandschoenen (bruin), M. Huigen, p. a. de Wolf, Nwe Maas straat 97a; blauwe handschoen. Touw. Voornsestraat 35; bruin glacé herenhandschoen (1), J. Verdugt, Molensingel 34; dameshorloge, H. Leenders, Newtonstraat 2; heren polshorloge, F. Ruts, Schie 76a; da mespolshorloge. K. Nagelkerken. le woonak aan de Oostkade te Spyke- nisse. In de Rotterdamse afdeling is al- feen de wedstryd Demos—TOGB vastgesteld. Alhoewel de Schiedam mers op de voorlaatste plaats staan is in deze afdeling het degradatie- lot al op VND gevallen. Ned. Protestantenbond: 10.30 uur ds. J. A. Hebly, jeugddag; 19 uur ds. J. A. Hebly, Oosten o.Ia. Lorentz- plein: Oud-Kath. Kerk: 10 uur Hoogmis, 19 uur vespers. Grote kerk; 10 uur ds. H. W. Hemmes; 5 uur ds. A. Hoffman. Bethelkerk: 10 uur: ds. J. D. srnids; 5 uur: ds. J. D. Smids, H. Avondmaal. Opstandingskerk: 10 uur: ds. A. Hoffman; 7 uur: de heer A. H. v. d. Heuvel, Utrecht, ds. G. M, Couvëe, oecumenische dienst. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur: ds. J. G. Jansen, h. doop; 7 uur: ds. E. van Bruggen, Rotterdam, opendeur- dienst. Jehovah's Getuigen: Vollcsgebouw 3 uur: openbare lezing; 4 uur wacht torenstudie; woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theocratische bedieningsschool. Leger des nelis: 10 uur Heiiigings- samenkomst, 12.15 uur zondagsschool, 19.30 uur verlossingssamenisomst, lei der van de byeenkomsten is majoor M. Sourerein.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1