Directeur-sportvlieger ontkent schuld aan on gelul k. met vliegtuig HONIG HAITINK en JOCHUM vaste dirigenten Concertgebouworkest Tototragedie in Oosthuizen: winnen TON LUTZ Nog meer als Ballij? R oet o i Tover 6 borden heerlijke soep uit elk pak! soepen ZONDER COMMENTAAR Geen fraude, zegt politie geopereerd Bhnco velletjes jicijjigt vevbrcincl Oo^GtlIl^Cll 'Boerenleider' wil tocht naar Den Haag Oppositie loopt uit vergadering van Eilandraad Andere clausule voor arbitrage Auto slipt, man gedood m Staten kiezen op 3 augustus 18 Eerste-Kanierleden üs§ Uithongeren Lonen in onderzoek PAGINA 3 royale altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERT/ES VERVOLG VAN PAG. 1 Naar Hoorn HET VRIJE VOLK DINSDAG 16 FEBRUARI i960 (Van onze speciale verslaggever) Het neerstorten van de S 11 werd indertijd het eerst gemeld door de Noorse tanker 'Sagona'. Pas later hebben bemanningsleden van dit schip een uitvoeriger relaas gegeven van het ongeluk. De gezagvoerder van de Noorse tanker vertelde onze verslaggever na aankomst van het schip in Pernis. dat de bemanning het vliegtuig met een stilstaande motor zag naderen. Het daalde snel en men vreesde, dat het ln zee zou storten, maar op het laatste moment sloeg de motor aan en trok het vliegtuig weer op. En juist, toen men aan boord van de Sagona verlicht ademhaalde. Marcel S. uit Maastricht ontkent dat hij schuldig zou zijn aan het doen verongelukken van zijn vliegtuig PH-SIK (Fokker S 11). Vlie- ger Bernard Kleijn uit Stolwijk stortte met dit toestel in zee op 2' stortte het toestel bijna loodrecht in januari ji. enkele mijlen uit de kust van Engeland. Hij kwam zee' Men strcek onm»ödelijk hierbij om het leven. De justitie vermoedt, dat deze piloot opdracht had de machine te laten „verdwijnen" waarna de eigenaar van de verzekering een uitkering zou kunnen claimen groot ƒ30.000,-. Zondagavond werd S. in verzeker de bewaring gesteld. Vanmorgen ver telde ons zijn advocaat jhr. mr. L. A. M. Sasse van Ysselt: „Er is geen sprake van dat mijn cliënt deze „constructie" op grond van bepaalde aanwijzingen toegeeft. Ik acht het volstrekt uitgesloten, dat hiervoor een sluitend bewijs wordt gevonden. Men kan de feiten in deze zaak wel op vijf verschillende manie ren Interpreteren. Marcel S. werd aangehouden op grond van een mogelijke verdenking. De schijn is inderdaad tegen hem. Intussen heeft deze „rel" afbreuk gedaan en niet zo gering ook aan de goede naam van S. Dat be rokkent hem straks in zijn bedrijf (ook al wordt hij volledig gerehabi liteerd) een onschatbare schade". De opgesloten directeur-sportvlie ger zal vermoedelijk donderdag wor den voorgeleid bij de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh. Deze kon vanmorgen uiteraard nog niets zeg gen over het onderzoek dat in volle De heer H. Koekoek, bestuurslid van de landelijke vereniging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw en indertijd een der lijstaanvoerders van de uiterst reactionaire Boerenpartij, heeft de boeren in zijn omgeving op geroepen met auto's naar Den Haag te rijden voor een protestdemonstra tie tegen het landbouwbeleid. De heer Koekoek richtte zich op een vergadering in Doornspijk vooral te gen de ruilverkavelingen en de mo- nopoliebeffingen op enkele land- bouwprodukteu. - Hy riep de aanwezige boeren op als protest melk en eieren in Den Haag aan de man te gaan bren gen. de melk voor 28 cent per liter, de eieren voor 9 cent per stuk. VVan een,onzer verslaggevers) De Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen op woensdag 3 augus tus bjjeenkomen voor de stemming ter verkiezing van achttien leden van de Eerste Kamer voor de groep Znid-Holand. De kandidaatstelling zpl op 32 augustus plaatsvinden. De Staten komen op 24 mei in bijzondere vergadering bijeen ter be spreking van het streekplan Brielse Maas. De gewone zomerzitting begint op 7 juni en wordt op 5 juli en vol gende dagen voortgezet gang is. Namens hem werd ver klaard „Wij zijn tot aanhouding overge gaan om allerlei aspecten in deze zaak te controleren zonder dat de betrokkenen contact kunnen maken, met de verdachte. Ons werk wordt uiteraard zeer bemoeilijkt door de dood van kroongetuige Kleijn". Het briefje De gearresteerde directeur J. H. S. heeft een verklaring gegeven van het verdwijnen van het briefje, dat de omgekomen piloot in zijn pension te Maastricht had achtergelaten. De heer S. heeft tegenover de politie verklaard, dat hij met een piloot van zijn-bedrijf en een broer van de omgekomen vlieger in het pension de persoonlijke bezittingen heeft weggehaald. Daarbij hebben zij een envelop ge vonden geadresseerd aan „de heer B. Kleijn". Er zat een blanco velle tje papier in. Envelop en briefje zijn toen verbrand, aldus de heer S. De vlieger Kleijn vertrok 22 ja nuari van het vliegveld Beek naar het Engelse Lympne. Daar zou hij de heer S. afhalen, die (per Sabena) naar Engeland was gereisd om, zoals in die dagen werd gezegd, een Tiger Moth voor zijn bedrijf te kopen. Op het vliegveld Heek is tot op heden nog geen Tiger Moth voor het bedrijf van de heer S. aangekomen. Ook Is op het vliegveld niets bekend over uitbreiding van de vloot. Wel staat er een kleine Auster, die on langs door het luchtreclaniebedrijf is gecharterd. een sloep, maar er was niets meer te vinden dan wat wrakstukken en een half opgeblazen rubber reddingboot je. Ook vond men een zitkussen van de piloot en zijn handschoenen. Van de vlieger zelf was geen spoor te vinden. Enkele bemanningsleden meenden zich te herinneren, dat even voordat het vliegtuig viel er een pakje uit geworpen werd. Ook de rubber red dingboot werd vlak voor het neerko men in zee gegooid. Advertentie I.M. (Van onze correspondent te Willemstad) Tijdens de behandeling van de begroting in de Eilandraad van Curacao hebben de oppositiepartijen gisteren na het afleggen van een ver klaring dé vergadering verlaten. De begroting werd behandeld on der leiding van de gezaghebber Cor- sira. De gedeputeerden "(wethouders) waren er echter niet bij. De oppo sitiepartijen verweten de gezagheb ber partijdigheid, een onbehoorlijke houding en zeiden, dat hij „reclame maakt voor zich zelf". Door weg te lopen wilden zij trachten te vermij den. dat de schijn van een normale begrotingsbehandeling werd gewekt. De behandeling van de begroting is hierna gewoon voortgezet met elf le den van de Eilandraad. De verdach ten van de bekladding van het standbeeld van koningin Juliana zijn inmiddels op één na op vrije voeten gesteld. Volgende maand komen zfi voor de rechter. **SS80>*' HONIG geeft u niet 4 maar6 borden soep uit elk pak. Dat betekent dat u 2 'borden extra kunt geven ais ze er om wagen en dat doen ze! HONIG soep - gemaakt van de fijnste ingrediënten - smaakt naar meer. En die „zes borden" zijn ook zo gemakkelijk als u voor 2 dagen soep wilt Waarmaken. Jniiennesoep 48 et Kalfssoep 48 ct Venaicellisoep 43 ct Waterstaatsbestekken De arbitrageclausule in de bestek ken voor werken van de Rijkswater staat, waarmee de aannemers zich niet konden verenigingen, is verval len. Zij is vervangen door een an dere clausule. De thans varvallen clausule richtte zich niet tegen het college, dat in geval van geschil een bindend advies moet uitbrengen. Het had slechts de bedoeling te voorko men, dat de bindende adviseurs zich met een beroep op de jurisprudentie niet meer gebonden zouden achten aan hetgeen overeengekomen is tussen aanbesteder en aannemer. Aldus heeft minister Korthals ge antwoord op vragen van het Eerste- Kamerlid H. Rottinghuis (k.v.p.). Advertentie l.M. flitsen de pij n weg Bij een botsing tussen een perso nenauto en een zwaarbeladen truck, in een scherpe bocht van de spoor weg ln Roosendaal, is gisteren de 40- jarige heer Kessels uit St. Oedenrode gedood. De heer Kessels, die in de bocht wilde remmen, slipte door de gladheid van de weg en kwam met zijn auto terecht onder de truck uit Dinteloord. wwx&m». m ln deze rut/riek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wonden geciteerd. In de chaos van de laatste dagen hebben de BBA-chauffeurs van het rayon Eindhoven htm hoofd koel ge houden en de juiste weg bewandeld. Deze vervoer*taking treft immer» alleen maar de mensen die op die vervoermiddelen zijn aangewezen en breugt zeker de regering, waar het dan zogenaamd tegen gaat, niet in dwangpositie. Wij vinden het trouwen» erg op vallend, dat deze stakingen uitbreken op een moment, dat er overleg ge pleegd wordt om tot verhogingen over te gaan, en dat er ntet gestaakt werd, toen in vorige jaren van over leg geen sprake was en de Ionen toch niet hoger waren. Zit hier ee bepaalde politiek achter? Men zou zo zeggen, van wel. Elke staking is in de moderne maatschappij economisch zinloos en sociaal onverantwoordelijk. En er is trouwens een heel een voudig middel om stakingen ook on mogelijk te maken, als wettelijk ge regeld werd. dat aan stakers geen levensmiddelen zouden mogen worden verkocht. Want waarom zou de maat schappij ervoor moeten zorgen, dal deze mensen in leven blijven, als zij door hun eigen daden weigeren deel te nemen aan het normale maat schappelijke verkeer. Ten slotte biest leder zelf zijn baas en sijn werkkring es kan hij de con sequenties kennen. Is hij met die 'ge volgen' niet terreden, dan moet hij niet naar die baas gaan en ergens anders zijn emplooi zoeken. Staken is dus onzin, maar overleg is gesond. En dan blijft het een feit, dat men meer vliegen vangt met dsn ntet azijn. Dit "De Kempenaer' van 29 jan. 1960. In Noord-Holland wijkt de gang van zaken af van die in de grotere steden. Ten einde te voorkomen, dat clubmensen uit alle delen van de provincie de lange reis naar het bureau in Alkmaar moeten maken, zfin verschillende centra ingericht. Een daarvan is gevestigd in Hoorn. Hier neemt de heer Koeman, een bondsofficial, de formulieren in ont vangst. Hij zorgt op zfin beurt voor het transport van de enveloppes uit geheel West-Friesland naar Alk maar. Dat is ook nu gebeurd. "Vrijdagavond hebben Pol, een lid van mi, club, en ik samen de zaak gecontroleerd.' aldus secretaris Vis ser. *WU hadden 137 formulieren, waarop precies 800 kolommen waren ingevuld. Die stopten wij in de enve loppe met de 130 gulden die aan de KNVB moesten worden afgedra gen. Net als anders plakten wij de enveloppe ook dicht.' Traditiegetrouw nam een andere inwoner van het Noordhollandse dorp, de 60-jarige Jan Vos, de stuk ken mee naar Hoorn. Hij werkt daar. 'Ik doe dat al van het begin af,' vertelde hij ons. "Koeman kwam het hele geval bij mij halen. Hij tekende ook de groene en de gele kaart af, als bewijs dat ik alles had overhan digd. Er kwam ook een KNVB-stem- pel op. Dat gebeurt altijd. Of hij de formulieren en het geld ook natelde? Nee, dat doet hij nooit Een merkwaardige zaak. Dit be tekent, dat de Hoornse official ver klaarde 137 formulieren en 130 gul- (Van een onzer verslaggevers) „Van fraude is ons niets gebleken." Deze verklaring werd vanmorgen na mens de politie in Den Haag, die het onderzoek in de toto-affaire leidt, officieel afgelegd. „Voor ons is .het een raadsel hoe vijf Ooslhuizer formulieren konden verdwijnen." De KNVB neemt geen deel aan het verdere onderzoek. Bij het sor teren van de 30.000 Nooidhollandse formulieren, waarmee thans op gro te schaal begonnen is, zijn uitslui tend de notaris en politieambtena ren betrokken. Gisteravond is de 47-jarige V»'. J. Oude Wolbers tc Hengelo toen hij over de Delderiiestraat. fietste door de aanhangwagen van een hem inha lende vrachtauto geraakt en gedood. Het ongeluk gebeurde doordat de wielrijder, die een kartonnen doos vervoerde, plotseling begon te slinge ren eti tegen de auto viel. Ket slacht offer was gehuwd en had vijf kinde- j enkel J. van Jan Visser.' ren. I Dat andere formulier was Wel of geen zesenzestig mille? De heren Visser (links) en Joos- ten arriveerden gistermorgen sa men op het Bondsbureau in Den Haag. Ze waren op zoek naar hun poolformulier met één „alles-goed"-kolommetje. den te hebben ontvangen zonder te weten of dit ook werkelijk de inhoud van de enveloppe was! Wat daarna gebeurde is voorlopig nog een raadsel. Waarschijnlijk is in Alkmaar de enveloppe geopend daar in in elk geval het geld geble ven en niet meer gesloten. Het staat wel vast, dat de Oosthuizer enveloppe, in strijd met de voor waarden, niet meer opnieuw is dicht geplakt. Toen notaris Bolt hem zon dagavond uit de verzegelde zak van de afdeling Noord-Hoüand haalde was het de enige geopende. (eren ge bleven? Dat is ae ernstige vraag, waarvoor politie en bondsautoritei- ten zich thans geplaatst zien. Tot nu toe kan slechts worden aangenomen, dat secretaris Visser er 137 verzond. De Hoornse official tekende in elk geval voor ontvangst, maar bovendien incasseerde de bond via zijn ai'deUngsadministrateur 13(1 gulden. En dat was het bondsaan- deel voor 800 zegels, geplakt op 137 formulieren. Het was beslist meer dan verplicht zou zijn geweest bij .mieren. 'Ze moeien ons uitbetalen. Wij hebben geen fout gemaakt,* menen secretaris Visser en voorzitter Joos- tcn. De laatste voegt er graag aan toe: 'Zo nodig maak ik er een proces van.' Eerder op de dag vertelde de heer Joosten, wat bleek om de neus, ons bfi 'het KNVB-bondsbureau hoe het drama zondag was begonnen. Hij was hier in gezelschap van zijn secretaris, de heer Visser. Op diens formulier had de heer Joos ten voor het eerst van zijn leven juist omdat er een dubbele pot te verdelen viei een kolommetje ingevuld. Hij parafeerde het. zodat geen twijfel kon bestaan wie de eventuele winst toekwam. Uitgere kend dat kolommetje was feilloos. Voorzitter Joosten ontdekte zon dagmiddag, na het horen van de uit slagen, dat. hij er een heleboel goed moest hebben. Controleren kon hij het niet precies, omdat het duplicaat bij Visser lag. Daar kreeg Joosten de bevestiging van zijn vermoedens: alles goed. Het tweetal belde met de KNVB. Om half elf kwam de verbinding ein delijk tot stand. U bent de derde,' werd gezegd. En: 'Gefeliciteerd!' Later kwam echter de koude douche. 'Het klopt niet. meneer. We hebben in de kluis wel een formu lier ten name van J. J. Visser, maar daarop is zes goede voorspellingen het hoogste.' Secretaris Visser antwoordde: 'Klopt! Dat is het formulier van mijn zoon Johan Jacob. V hebt er echter ook nog een gekregen op mijn naam. echter onvindbaar in Den Haag. 'Bestaat niet,' zei de secretaris van de kieine Noordhollandse club.' Ik heb hier het gestempelde bewijs, dat de formulie ren van mijn club zijn verzonden, na uitvoerige controle door de districts bestuurder in Hoorn, Vandaar is het pak verzonden naar Alkmaar. En het moet zijn aangekomen, want het for mulier van mijn zoon is er wél1.' Mevrouw Joosten vertelde ons gister morgen; ,We waren gisteravond een uur helemaal gek. Later werd die domper op onze feestvreugde gezet. Ik weet niet wat we ervan moeten denken. Visser is zo zeker van zijn zaak. Hij doet het altijd zo secuur. Zelf heeft hij al eens een eerste prijs gewonnen, met zeven anderen samen. Hij heeft dat formulier zeker ver stuurd. Het zal wel terechtkomen. Dat kan niet anders.' Zondagavond laat trof de KNVB al bepaalde maatregelen- De bin nengekomen formulieren uit Oost huizen werd apart gelegd en verze geld. "Wfi laten in zulke zeldzame gevallen de beoordeling over aan no taris Bolt en de Haagse politie,' deelde men ons mee. Gistermorgen om half twaalf begon op bet bondsbureau een grote ver gadering. De heren Visser en Joos ten bepleitten hier hun belangen, ter grootte van 65 mille, tegenover no- ;arls Bolt en een Haagse hoofdin specteur van politie. Daarbij waren we! KNVB-officials aanwezig. Tegen tweeën verlieten de Oost- huizenaren de bijeenkomst. De ove rigen bleven de problemen bespre- ten. (Van onze kunstredactie) Binnenkort is de benoeming te verwachten van Bernard Haitink en Eugen Jochum tot vaste dirigenten van het Con certgebouworkest. De directie van het orkest heeft hiertoe, zo vernemen wij, Intern reeds besloten. Daarmee heeft men het probleem van de opvolging van Eduard van Beinum, die vorig jaar overleed, op elegante wijze opgelost. Enerzijds was Haitink door zfin onmiskenbare talenten de aangewezen opvolger van zfin grote leermeester. Anderzijds be schikte hij nog niet over de grote ervaring, die de positie als leider van een dergelijk orkest vereist. De er varing van Jochum zal dan ook, naar men mag hopen, een waardevolle aanvulling vormen. Zoals men weet, heeft Haitink on langs het aanbod afgeslagen, diri gent te worden van het orkest te Minneapolis. De Amerikaanse be langstelling voor deze jonge dirigent zal stellig de beslissing van de directie van het Concertgebouw orkest hebben verhaast. Wereldnaam Haitink, op 4 maart 1929 in Am sterdam geboren, heeft zich trou wens Juist in Amerika een wereld naam verworven toen bfi ruim een jaar geleden», op aanbeveling van Eduard van Beinum diens plaats in Los Angeles innam. Ferdinand Leïtner was zfin voornaamste leer meester, Zfin directietechniek ont wikkelt zich nog altfid in snel tem po en hfi verliest met name gelei delijk de overbodige gebaren, die het werk van .deze geboren dirigent aanvankelijk minder effectief maak ten. Eugen Jochum, in 1902 in Beieren geboren, is al eens eerder eerste dirigent van het Concertgebouw orkest geweest: naast Mengelberg van 1941 tot 1943, Hfi munt uit door tegelijkertijd spontaan-muzikale en magistraal opgebouwde vertolkingen van Beethoven en heeft zich in de naoorlogse jaren bovendien een grote naam verworven als Wagner- dirigent. Van de vele gastdirigenten, die het Concertgebouworkest ïn het laatste jaar hebben geleld, zfin het juist Haitink en Jochum die, ieder op zfin eigen manier, het best in de traditie passen en het ligt dus voor de hand, dat zfi de aangewezen figuren zfin om die traditie voort te zetten en uit te bouwen. Wat dit laatste betreft, zfin vooral Haltinks vertolkingen van werk van jonge componisten hoopge vend. f (Van een onzer verslaggevers) Ton Lutz, 'directeur van het Rotter dams Toneel, is maandag met goed gevolg geoppereerd aan een acute blindedarmontsteking. In verband met zfin opname ln het ziekenhuis moeest de voorstelling van Shakespeare's „Het spel der vergis singen" te Utrecht maandagavond worden afgelast. Bovendien zal de première van Tsjechow's „De Meeuw" worden uitgesteld. Onder regie van Peter Sjarow. zou deze première vrijdagavond door het Rotterdams Toneel worden gegeven. Het is nog niet hekend, wat er gebeurt met andere toneel- en televisievoorstel lingen, waaaraan Ton Lutz zou medewerken, zoals de televisie-repre sentatie van Hugo Claus' toneelspel „Suiker". Het stond reeds vast, dat Jochum en Haitink samen de Amerikaanse tournee van het orkest zullen lelden, die voor 1961 is geprojecteerd. (Van een onzer verslaggevers) De gewestelijke raad van het Land- bouwschap in Overijsel zal naar aan leiding van de berichten over de zaak van de landarbeider Baliij in Diepen veen laten nagaan, of er in deze pro vincie nog meer niet geheel volwaar dige landarbeiders zijn die door hun werkgevers onvoldoende worden be taald. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door de plaatselijke sociale com missies. De c.a.o.'s en bindende loonregelin- ten voor de landbouw bepalen, dat /oor onvolwaardige arbeidskrachten n onderlinge overeenstemming een loon wordt bepaald. Deze overeen komsten dienen te worden goedge- reurd door de plaatselijke sociale kommissies van het Landbouwschap. Op het ogenblik wordt onderzocht of le overeenkomst tussen Baliij en Siens werkgever de vereiste goedkeu ring had. De Japanse politie heeft maan dag in Nagoya zes leden van de Ja panse communistische partfi gear resteerd, direct nadat zfi in de stad waren aangekomen aan boord van het Nederlandse schip Ommenkerk. De arrestanten, die uit communis tisch China- kwamen, worden ervan beschuldigd dat zfi indertfid Japan zonder toestemming hadden verlaten. 'Ik heb de eer u mede te delen, dat ik mij in mijn vrije tijd heb toegelegd op het schil deren van religieuze schilde rijen en het boetseren van beesten en beelden van 1000 jaar voor Christus. Ik noem u enkele stuks: Het Tabernakel (140'bij 180), Simson tussen de Pilaren, De Overspelige Vrouw, Het Avondmaal, De Doortocht der Rode Zee, Zonsverduiste ring in Palestina.' Ik zou het zeer op prijs stel len dat u mij bij gelegenheid met een bezoek komt vereren en zie gaarne uw komst tege moet.' Was getekend: S. W. Glastra plus nader adres in Amsterdam. Ogenschijnlijk een doodge woon briefje, van een doodge wone man, die Iets wil laten zien. Maar iets in het hand schrift van de heer S. W. Gla stra deed me vermoeden, dat het niet zo 'doodgewoon' was en dus zocht ik hem op. Een kale trap, een sombere voorkamer tweehoog, bars tensvol met ouderwetse zware meubels, die al jarenlang de hoop op vernieuwing hadden opgegeven. Een schraal licht van buiten, dat de kamer in een voortdurend duister ge vangen hield. Aan en tegen de muren schilderijen: grote doe ken en kleine doeken ln felle kleuren met duidelijke en minder duidelijke bijbelse voorstellingen en op een dres soir een overstelpende kudde van geboetseerde klei-figuren, grillig en bizar, uit een onwe zenlijk verleden. Midden in die kamer stond S. W. Glastra, een kleine door zenuwen verkrampte man van tegen de vijftig, die maar praatte en praatte. Een man van twaalf am bachten en dertien ongeluk ken, die als timmerman door het leven had zullen gaan, maar 'n eigen kattebakcen- trale probeerde, als ponytax- koetsier, meubelmaker en als chauffeur-wagenwasser geen bestaan vond, ziek werd, in de steun viel en nu als psycho- metrist-helderziende probeert een stuk brood te verdienen. Een man ook met zeer sterke religieuze bindingen, die in de voetsporenvan zijnvader aan sluiting zocht bij het Leger des Heils, maar daar geen thuis vond zoals hij zich dat wenste. Een jaar geleden is deze Glastra, zoals hfi zelf zegt, door een innerlijke drang aan het schilderen gegaan. 'Ik had nog nooit een penseel aange raakt én van verf, kleuren of doeken wist ik niets. Maar een inwendige stem zei: koop 'n doek van 80 bij 95. Ik kocht een doek van 80 bij 95 en de stem zei: koop die en die verf kleuren en schilder 'De Door tocht van de Rode Zee'. Glastra maakte dat schilde rij en 'de stem" gaf nieuwe op drachten door. De kleine, ner veuze man ging door met schilderen, want 'de stem' wist niet van ophouden. Doek na doek stapelde zich op in die donkere, sombere voorkamer, waar geen plekje aan de muur meer vrij is en waar zelfs tot In de alkoof reusachtige schil derijen hangen, met heel fijne penseelstreken geschilderd, ln felle warme kleuren. Hij laat ze zien en richt er een looplamp op. 'Ik zei u al, ik heb helemaal geen sjoege van verf, maar ik krijg dat al lemaal door. 't Zfin meester stukken, meneer, maar nie mand wil ze kopen en dat is mijn ramp. Ik heb er nu weer een op stapel staan, 'Het Ta bernakel', een doek van 140 bij 180, maar ik weet niet waar ik 't laten moet en als dit klaar is, moet ik beginnen met 'Christus op de Olijfberg', 140 bij 200. Dat zal dan wel 't laat ste zijn, want waar ik dat moet neerhangen, weet ik he lemaal niet.' 'Ik kan niet anders, meneer, ik krijg die stukken op en ik moet ze maken, 'tls toch ook zeker zonde als ik deze gave, want een gave is het, meneer, aan de kant moet zetten. Heeft u ooit zo'n meesterwerk gezien?' en hij strijkt eerbie dig over een van die kolossale doeken, 'ik probeer het evan gelie op m'n doeken over te brengen. Ik schilder met drie verschillende schilders in m'n geest, zal ik maar zeggen, Rembrandt, Vincent van Gogh en Rubens en het laat me niet los.' 'Ik heb alweer zeventien doe ken opgekregen,kijkt u maar!' En hij laat een schrift zien, waarin zeventien bijbelse on derwerpen onder elkaar staan, compleet met maten en gege vens. Hij hunkert naar een artls- tek oordeel, maar ik voel me niet bevoegd om zulk een oor deel te geven. De heer Glastra zélf komt voor mij wel uit de verf: een teleurgesteld, verbit terd man, die bij zijn 'inwen dige stem' compensatie vindt voor de vele klappen die hij in het leven heeft moeten incas seren. Maar duidt zijn merkwaar dige 'gave', die zelfs voor een leek verrassende aspecten heeft, op een werkelijk talent? Gerrit Kouwenaar, onze medewerker voor beeldende kunsten, die bij de heer Gla stra heeft rondgekeken, zegt: 'Het is mij honderd percent meegevallen. Zfin schilderijen zfin werkelijk bijzonder merk waardig, mooi van kleur, heel direct gedaan en ze hebben zeker iets persoonlijks. Hfi heeft geen begrip van tech niek, hij kan niet tekenen, hij smeert maar wat, maar hij heeft een vreemde fantasie en veelgevoel voor kleur en at mosfeer, waarbij opvalt zo als dat bij dergelijke mensen meer het geval is de bruta liteit en de directheid van de onwetende. Ik zie hem in de eerste plaats als een curio sum.' Een curiosum is S. W. Gla stra zeker, Daar is geen twijfel over. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2