Kwart van jeugd georganiseerd Kan tonrech ter woning binnengedrongen. m«mm Festival aarzelt: stuk van Brecht te politiek en te duur Gaat een auto boven uw begroting? "Kralingen* werkt mee aan uitvoering THOR nog ontspannen Stichting Volkstuin- huisjes in oprichting Ds. P. Zij ls tra 25 jaar predikant I SOT vrijdag in SG-wedstrijd )-mentmg Zware schade bij botsing Commentaar HET VRIJE VOLK WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Gemiddels zijn veel meer jongeren liet van een vereniging dan volwassenen. En wat meer zegt: ze zijn ook actiever. Schie dam is geen buitenbeentje in dit opzicht, zo blijkt uit het derde deel van het boekje 'Jong zijn in Schiedam'. Bij de meeste jongens en meisjes bestaat er de behoefte om iets samen te doen. Bovendien verschaft de organisatie zeker heid en vastheid: de bezigheden, die eraan zijn verbonden, keren geregeld terug op vaste tijden. Een eigen vereniging met een eigen reglement, rumoerige vergaderingen enz. betekent ook een overgang naar het volwassen worden. Kerkbezoek Er bestaat in Schiedam een ver band tussen trouw, kerkbezoek en het actief deelnemen aan het ver enigingsleven. Jongeren uit een kerks milieu zijn over het alge meen ook actief in organisaties, al is dat voor een groot deel binnen hun eigen kring. chiedammers r elkaar onder Lening van vier ton Gezin Sport Maatschappij H. J. J. van Drooge onderscheiden Etalageruit bezwijkt door lading pijpen ~,k miM® - *-* DREIGEN? i Neem dan een MOTOR of SCOOTER Voor de bekende merken met. vakkundige service ROTTERDAMSEDIJK 146 - TEL 69522 - SCHIEDAM Vraagt U eens vrijblijvend inlichtingen. Moderne turnen Burgerlijke Stand (Van een onzer verslaggevers) Hervormd Vlaardingen heeft dinsdagavond ds. P. Zijlstra ter gelegenheid van diens 25-jarig ambtsjubileum een grootse hulde bereid. Dat gebeurde in de bovenzaal van de Rehoboth- kerk, tijdens een bijeenkomst waarop vele waarderende woor den tot deze zeer geziene predikant zijn gesproken. Daarna was er voor iedereen gelegenheid om ds. Zijlstra en diens gezin geluk tc wensen. Kan niet! Twintig kuikens doodgevroren Veilingnieuws ■m Si Bü het onderzoek naar de Schie damse organisaties bleek, dat de kinderen uit een middenstandsgezin (winkeliers, zelfstandige ambachts lieden, enz.* in het algemeen minder druk deelnemen aan het verenigings leven. De hoogste organisatiegraad de grootste activiteit dus in verenigin gen vinden we bij de groep van de 'grote zelfstandigen', hogere employés dus en intellectuele kringen. In wat mindere mate geldt dit ook voor jeugd uit gezinnen van. lagere employés. Zoals kantoorbedienden, boekhouders of etaleurs. Ook bij de grote groep van industriearbeiders is sprake van éen betrekkelijk hoge organisatiegraad. Jongens en meisjes, die af en toe in de kerk komen, of onkerkelijk zfjn vertonen een aanmerkelijk lagere organisatiegraad De jeugd uit de arbeidersgezinnen In het gedeelte ten oosten van de Rembrandtlaan en ten noorden van de Burgemeester Knappertlaan is vrij veel georganiseerd. Het is wat minder in de Gorzen en het meest negatief is de wükinvloed in de oude binnenstad. Zeer actief is echter weer de jeugd „Delftse gd Mest sleutelko ningin," zo verluidt het in een kop boven een kranteartikel. „Ze hoeft niet mooi te zijn, als ze maar char mant is," wordt er aan toegevoegd. Het is een idee van het Delftse jeugdcomité, dat de actie „Doe Open" organiseert. Misschien kan het een aanleiding zijn voor onze Schiedamse school jeugd die ook allerlei plannen voor deze actiein voorbereiding heeft ani. ook voor Schiedamse meisjes de gelegenheid te openen tot een verkiezing als sleutelkoningin! In Delft vragen-ze.de meisjes kandidaten als tegenprestatie voor hun gooi naar het koninginneschap om. een kwartje bij te dragen voor de actie „Doe Open". Zoals bekend, is de opbrengst vandeze actie Jbe- stemd voor twee vluchtelingenkam pen in Duitsland. En de sleutelkoningin? Zij zal ge durende de hele actie in haar nieu we waardigheid regeren over Delft. We maken ons sterk, dat heel wat Schledamsen voor die eer ook wel voelen! De Schiedamse Ondenyijzersto- neelvereniging SOT komt vrijdag uit in de toneelwedstrijd van de Schie damse Gemeenschap. SOT geeft in Musis Sacrum een opvoering van „Als 'n man. geen hobby heeft". Burgemeester en wethouders van Schiedam stellen de raad voor een aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor een vaste geldlening van 398.000 te aan vaarden. De lening is bestemd voor de finan ciering van de bijbouw van vier loka len aan de uloschool in de St. Lidui- nastraat, voor de verbinding van het transformatorhuis Nieuwland-Oost met het schakelstation Schiedam- West en voor de uitbreiding van het Gemeenteziekenhuis. in het meest oostelijk deel van Schie dam naar de grens met Botterdam toe, hetgeen niet verwonderlijk is, omdat dit immers de meest 'stede lijke' wjjk van de stad is, als we even niet aan Nieuwland denken. Ook de samenstelling van het ge zin bleek enig verschil te maken. In het algemeen zijn kinderen met broers en zusters, die niet veel jon ger dan zij zelf zijn, niet zo actief in het verenigingsleven. De 'middel ste' kinderen dus zijn meestal min der georganiseerd in grote gezinnen, dan de kleine. Een enig kind of een kind met broers en zusters, die verscheidene jaren ouder of jonger zijn, zoekt dik wijls een soort aanvulling in de ver enigingen. De verenigingen in Schiedam heb ben een enigszins traditioneel karak ter, meer dan bij voorbeeld in de stad Utrecht, waarmee men (om de over eenkomst in samenstelling van de bevolking) een vergelijking heeft ge trokken. De verenigingen, die op de een of andere wijze kerkelijk zijn georiën teerd, bereiken hier naar verhouding grotere groepen jongens en meisjes dan in Utrecht, terwijl in Utrecht de 'culturele' vereniging (muziek en volksedansen bij voorbeeld) aanmer kelijk sterker zijn. In Schiedam is 5% van de meisjes lid van een derge lijke vereniging, in Utrecht niet min der dan 25%. De sport- en vooral de gymnas tiekverenigingen trekken veel meer Schiedamse jeugd, dan Utrechters. Het aantal meisjes dat in onze stad lid is van een gymnastiekvereniging is wel opvallend hoog: niet minder dan 36% (in Utrecht 24%). De Schiedamse jeugd is (jonger) bij het kerkelijk jeugd werk betrokken dan de Utrechtse. De jeugdbeweging (b.v. padvinderij) is hier bij de jongens van 11—14 jaar meer in trek dan in Utrecht en bij de culturele verenigingen is de belangstelling het grootst zo om streeks het 20ste jaar in Utrecht zowel als in Schiedam, al zijn de Schiedamse meisjes in dit opzicht verre in de minderheid. deld ook langer trouw (414 dan de Utrechters (3-jaar). jaar), De Schiedamse jeugd heeft op vallend meer en ook eerder interesse voor sport- en gymnastiekvereni gingen. ii', De Schiedamse jongelui blijven overigens hun verenigingen gemid- De intrede in de maatschappij heeft over het algemeen een- nega tieve invloed op het verenigingsle ven. Vooral omstreeks vijftien en zestien jaar zeggen veel jongens en meisjes hun vereniging vaarwel; Op hun zeventiende, achttiende jaar is er dan .sprake van een soort herstel, vooral bij de jongens, die dan bewust een vereniginggaan kiezen. „In hoeverre wordt de jeugdver eniging gezien als een middel om maatschappelijk te stijgen zo heb ben de samenstellers van de sociolo gische rapporten over de jeugdsitua- tie in Schiedam zich afgevraagd. Het bleek; dat jongens en meisjes, die uit arbeidersgezinnen afkomstig zijn en lid van een vereniging, op hun 21ste duidelijk hoger stonden op de maatschappelijke ladder dan hun ouders. Over het geheel genomen ligt het percentage vtn georganiseerde jeugd in Schiedam tussen de 25 en 30 tegen 15 en 20 in Utrecht. In 1957 waren er in onze stad meer dan 100 organisaties, waar jongens en meisjes zich bij konden aan sluiten. De jeugd is hier ook vrij hecht georganiseerd en „fladdert" minder van de ene vereniging naar de andere. Bij de verschillende onder zoeken zijn allerlei wensen en ver langens naar voren gekomen. Betere lokaliteiten, meer geschool de leiding, aantrekkelijker pro gramma's, meer mogelijkheden om te experimenteren en ook: meer geld. Contact Nodig ook is het verbeteren van het contact van gemeentebestuur en jeugdorganisaties. Men zou in dit verband kunnen denken aan een ambtenaar voor jeugdzaken. „Er moet voor dat alles een gun stig klimaat bestaan en dat kan het beste tot stand komen, als er een be paald orgaan is, dat regelmatig het contact onderhoudt tussen ge meente en jeugdverenigingen, dat zijn oor te luisteren legt bij alles wat omgaat in het organisatieleven en op grond daarvan de gemeente van tijd tot tijd adviseert". De .samenstellers spreken over een soort „jeugdraad" en zoals bekend, j zijn NJG en Sectie Jeugd van de SG i I inmiddels juist zover, dat een Schie- damse Jeugdraad straks een feit zal eerder j worden. Het boekje „Jongzijn in Schie dam" is een serie momentopnamen schrijft drs. Schelvis. De werkelijk heid echter is een beweeglijke zaak. En dat is belangrijk, dat ieder, die bij de Schiedamse jeugd betrokken is, zich snel en soepel aan de telkens veranderende omstandigheden kan aanpassen. Dat is alleen mogelijk, als men op de hoogte is en blijft van alles wat er gebeurt en in de toe komst gaat gebeuren. De. heer H, J. J. van Drooge is wegens langdurige en tróuwe dienst, onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in zilver. De. heer Van Drooge is expeditie chef bij de fa. W. Hasekamp en Co. alhier, alwaar hij op 20 januari 1920 in dienst getreden is. De burgemeester, reikte deze on derscheiding heden bij de fa. Hase kamp uit In de le Van Leyden, Gaeistraat te Vlaardingen ging maandagmiddag een lading pijpen - van een vracht auto aan het schuiven. Het gevolg was, dat een etalageruit werd ver nield. „Begrip tonen, meegaan met je tijd, niet vastroesten in starre principes en tradities, het is ..eigenijk niets .anders dan.. Jóng blijven". Advertentie l.M. ■- "Sf j --rr, wiïi f Wï' •f)' v (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de berechting van een chauffeur door het Amster damse gerechtshof grepen gisteren de president, de beide raadsheren en de procureur-generaal naar de wetboeken. Dit gebeurde na het argument van de raadsman mr. J. van Wijn gaarden, dat een Amsterdamse kantonrechter, een gerechts deurwaarder, een agent van politie en een bode van het ge rechtshof als getuige wederrechtelijk waren binnengedrongen in de woning van de chauffeur. 'Maar wat heeft dit te maken met de tenlastegelegde mis handeling van de deurwaarder?' vroeg de president. 'Ik heb dit argument nodig, omdat ik een beroep op noodweer wil doen,' antwoordde de verdediger. De chauffeur, de 56-jarige N. P. G. van der W., had appel aangetekend iegen de twee weken gevangenisstraf, die de politierechter hem had opge legd wegens mishandeling van de 34-jarige deurwaarder C, G. van Blok land. Deze had op 26 juni 1959 op de Ruysdaelkade vóór de woning van de chauffeur de 45-jarige markt koopman P. de B. aangehouden om hem voor een alimentatie-gijzeling naar het Huis van Bewaring over te brengen. De man vroeg afscheid te mogen nemen van een vrouw, die zich in de woning van de chauffeur bevond, hetgeen hem werd toegestaan. Een maal binnen, verzette hij zich tegen de overbrenging. Zijn ontsnappings poging mislukte. Tijdens het tumult kwam de chauf feur thuis. Hij gaf gisteren ter zitting toe de deurwaarder (met en kele kopstoten) 'te hebben bescha digd,' maar. zo stelde zijn raadsman nu, dit was een noodzakelijke ver dediging, omdat de politie hem in de steek liet bij de handhaving van zijn recht op de eigen woning. Met het binnengaan van het huis heeft het gezelschap zijn bevoegd heid overschreden, zo luidde de ken nelijk voor het Hof verrassende con clusie van de raadsman, omdat ook de gijzeling onrechtmatig was. De marktkoopman, zo meende plei ter namelijk, zou voor dezelfde alimentatie-affaire reeds gegijzeld zijn geweest en een nieuw bevel tot güzeiing zou hebben ontbroken. In het begin van de zitting had d« president, mr. J. Sprey, de chauffem voorgehouden, dat het gezelschap hei volste recht had. zich In zijn woning te bevinden. Op zijn vingers telde de president af: l. er was een deur waarder met zijn ambtslint om: 2. ei was een agent bij in uniform er. 3, ei was ook een kantonrechter aanwezig, Waarom heeft u zich bij die situatft niet neergelegd? De chauffeur antwoordde dat d» bode van het Hof met een fles be gon te dreigen. De president kreeg echter de indruk dat de chauffeui had geprobeerd de arrestatie van zijn vriend, de marktkoopman, te verhinderen. 'En al stond u ook honderdmaal in uw recht, dan had u de deurwaarder nog niet mogen mishandelen.' meende hij. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, stelde zich op het- zelfde standpunt en requiree'rde thans vier weken gevangenisstraf, 'Inbreuken op de rechtsorde dienen hoog te worden opgenomen,* meen- da hii. Met deze conclusie "was de raads man het op zijn beurt eens, al be doelde hij er het binnendringen in' de woning van de chauffeur mee. Hij bepleitte vrijspraak. In deze ju ridische puzzel zal het Hof 1 maart arrest wijzen. (Van onze kunstredactie) Er blijkt grote verwarring te bestaan over de vraag welk stuk in het komende Holland Festival moet worden opgevoerd als de natio nale toneelmanifestatie voor 1960. Aanvankelijk had men de kenze laten vallen op „De Kaukasische krijtcirkel" van de Oostduitse schrijver Bert Brecht. De heer Peter Diamand, directeur van het festival, deelde ons vanmorgen mee: WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: The Son of Robin Hood, 2.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Notre Dame do Pari*. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge- sloten. Diversen: IRENE: WUksemeente XH. ODG brengt ..Polverlentje wint de laatete slag", 19.45 uur. CHR, SOC. BELANGEN: lasclub Schiedam, lezing met film, 20 uur. AMSTELBRON: Schied. Scheldsrech- tersvereclglng, ledenvergadering. 20 uur. WIJKCENTRUM: NVSH film, 20 uur. Apotheek: Van Westendorp. Singel 83. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE: Notre Dame de Pari*. 2 uur. MONOPOLE: The Son of Robin Hood, 2.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: PASSAGE: Katb. Kring, revue .Rik ketik", 20 uur. CLUBHUIS ST.-JORIS DOELE: bonte avond voor ouders, vrienden van bet clubbuis en medewerkers. 20 u. IRENE: Ned. Herv. Vrouwenvereni ging. voorlichtingsavond, 20 uur WIJKCENTRUM: Onder Ons, film. 20 uur. Apotheek: Van Westendorp, Singel 83. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse vereniging voor Lichamelijke Opvoeding Thor heeft een tijd van moeilijkheden achter de rug. Moeilijkheden op het gebied van leiding vooral. Er zijn echter twee nieuwe instructeurs aangetrokken en een korps van acht leiders en leidsters gaat zondagmorgen- in het Passage-theater tonen, wat men heeft bereikt met de Thor-gym- nasten. Aan de uitvoering werken niet alle leden mee, want de allerjongste tur ners en turnsters geven in de toe komst een afzonderlijke uitvoering. Nederlands sterkste gymnastiekver eniging „Kralingen" uit Rotterdam werkt hieraan mee. De heren van deze vereniging geven demonstraties van tai'elspringen en lange-mat- springen. De dames van „Kralingen" zijn niet van de partij. Zij bereiden zich voor op de Olympische Spelen in Rome en hun training, mag onder geen enkele voorwaarde onderbroken, worden. De bestuurders van Thor zijn van mening, dat het toneel van Passage misschien wei iets aan de krappe kant is voor lange-matspringen: De Kralingers zijn echter zo ervaren, dat zij zich best zullen weten, te redden. Thor zelf zal alle facetten van het moderne turnen naar voren brengen. Bij de dames zijn rek en paard, evenals op het internationale vlak, vervangen door evenwichtsbalk en brug met ongelijke leggers. Zwaaien aan de ringen, knots oefeningen, vrije oefeningen, sprin gen, enz. het is zondagmorgen allemaal in de Passage te zien. Thor telt op het ogenblik 600 4 700 leden. Omdat de belangstelling in het algemeen tegenwoordig sterk uitgaat naar de zaalbalsporten, ver toont men ook bij Thor de neiging om deze spelen in verenigingsver band te gaan beoefenen. Een plan van enkele jaren geleden om met volleybal te beginnen is Een van de grootste bioscopen ter wereld, het Roxy-theater in New York, dat plaats bood aan 6000 bezoekèrs za! gesloopt worden in ver band met uitbreiding van het aan grenzende hotel Taft. toen op niets uitgelopen. Men stelt zich echter voor in de toekomst nog eens een proef te nemen. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheid dienst deelt mede, dat in de week van 22 februari tot en met 27 februari i960 de derde inenting tegen polio myelitis gegeven zal worden aan de kinderen geboren In 1945, 1946, 1947, 1948 en 1958. De inentingen zullen weer plaats vinden in de Koopmansbeurs, Lange Hqven. Tevens.kunnen kinderen van de jaarklassen 1950 .tot en met 1957, die ten minste, zes maanden van te voren hun eerste twee injecties tegen kinderverlamming hebben ontvangen alsnog een derde injectie krijgen. De oproepkaarten voor alle genoemde kinderen worden toegezonden. Voor een vlot verloop der inentin gen is het noodzakelijk dat de ouders of verzorgers der kinderen zich stipt aan de op de oproepkaart aangegeven datum en tijd houden. De inentingen in Kethel vinden plaats in het v.m. gemeentehuis op woensdag 2 maart van 9.30 tot 11.15 en van 2,15 tot'4-uur en donderdag 3 maart van 9,30 tot 11.15 uur. Voor-inlichtingen wende men zich tot de administratie van de GG en GD, Tuiniaan 80, telefoon 69200. Hef bevalt Joan Haanappel uitstekend in Squaw Valley. Het duurt nog een paar dagen, voordat het echt ernst wordt en dus kan er best een avondje ontsponning af. Lachend laat Joan zich door haar danspart ner Herbert Felsinger. een Oos tenrijkse kunstrijder,gallon aan haar enkel binden vooreen ballonnendans. „Er doen zich ernstige moeilijk heden voor, omdat het stuk grote financiële offers vergt. Het is zeer de vraag, of het Holland Festival deze offers kan dragen." - Van andere zijde vernemen wij dat de begroting van het stuk is geraamd op 130.000, dat is -ƒ-50.000 meer dan Shakuntala heeft gekost, de mani festatie van 1958. Vandaag zou men SCHIEDAM. GEBOREN: Zege- llna, d v J Dijksma en J J van der Touw; Fieter, z v P de Regt en T A Stip; Cornells T. z v P de Regt en T A Stip; Maartje, d v P Koster en K van Heest. OVERLEDEN: C P J Heijster 68; P Herfst 68; A van den End 74; P J Splinter 56. De 35-jarige bromfietser A. - V. uit Rotterdam liep kneuzingen op toen hij op het Rubensplein te Schie dam geen voorrang kreeg van een vrachtauto, bestuurd door J. W. de J. uit Reeuwijk, waardoor een botsing ontstond, V. is per GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht en daar opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen is de oprichting van een stichting Volks tuinhuisjes in Rotterdam nog slechts een kwestie van behande ling en goedkeuring door de algemene vergadering van de Rotterdamse Bond< van Volkstuinders. De stichtingsakte is reeds opge maakt en daarin vindt men de be palingen en regelingen, die het be stuur van de stichting zal moeten toepassen bij het beheer, de uitgifte en de financiering van de vele hon derden voikstuinhuisjes, die op de talrijke volkstuincomplexen in Rot terdam reeds zijn of nog zullen wor den opgetrokken. Tpt dusever had de bond zelf de regelig bij deze volkstuinhuisjes. Een aparte afdeling van de bond zorgde daarvoor. Als de nieuwe stichting een feit wordt, dan zal zij het beheer, de fi nanciering en de toewijzing van de ze huisjes geheel in handen nemen. De gemeente is in deze stichting dan in de persoon van de gedelegeerde namens B. en W. de belangrijkste vertegenwoordiger. Zonder deze gedelegeerde kunnen, zials uit de bepalingen van de ont- werp-stichtingsakte blijkt, eigenlijk geen besluiten worden genomen. Geen stukken op financiële hande lingen betrekking hebbende, zullen rechtsgeldig zijn zonder de handte kening van deze gedelegeerde. Voor rechtsgeldige besluiten is altijd de aanwezigheid van de gedelegeerde vereist en indien hij tegenstemt, wordt elk besluit van het stichtings bestuur opgeschort. Hij kan zulke besluiten dan ter vernietiging aan B. en W. voorleggen. Zelfs kan de stichting niet ont bonden worden verklaard, indien de gedelegeerde niet voor zulk een ontbindingsvoorstel is. Uit een enander blijkt, dat het ge meentebestuur een beslissende rol in deze stichting wil spelen. Indien het bestuur de zaken in goed overleg aanpakt, zullen daar nauwelijks moeilijkheden uit behoeven voort te vloeien. De belangrijke functie van de ge meentelijke gedelegeerde in de stieh- tingwordt gerechtvaardigd door het feite, dat de financiering van dc huisjes in eerste aanleg door de ge meente geschiedt. Ds. Zijlstra werd op 17 februari te Noordeloos door zijn vader in het ambt bevestigd. Voordien (van 1919 tot 1929) werkte op het zendmgster- rein van de Gereformeerde Zendings- bond op Midden-Celebes. Terug in Nederland begon hij met de studie in de theologie te Utrecht en op 7 november 1939 werd hij kan didaat. Via Noordeloos, Harmeien en Moerkapelle kwam ds. Zijlstra naar Vlaardingen. HU deed hier op 28 ok- ber 1951 zUn intrede. Dinsdagavond opende de heer D. Kramer, scriba van wijkgemeente 4, de rU van sprekers. De heer A. Poldervaart wees op de eendrachtige samenwerking tussen predikant en kerkeraad en bood ds. Zylstra niet alleen namens wijkge meente 4, maar namens geheel her vormd Vlaardingen een radiotoestel met pick-up aan. Ook ds. J, Schouten, die als voor zitter van de centrale kerkeraad en het ministerie van predikanten het woord voerde, vestigde de aandacht op de betekenis van ds. Zülstra voor de gehele gemeente. Ds. P. v. d. Vloed, voorzitter van de classis Schiedam, gaf in originele vergelijkingen uiting aan zijn waar dering voor de zilveren predikant. Namens de collega-predikanten van de ring Schiedam sprak ds. Heen- vliet. De kerkvoogdij werd vertegenwoor digd door de heer A. v. d. Kaaü. De heer Ulrich van de Gerefor meerde Zendingsbond herinnerde er aan. dat ds. Zijlstra al op 22-jarlge leeftijd een gTote verantwoordelijk heid op zijn schouders laadde. De heer P. Maarleveld sprak na mens de gehele diaconie. HU noemde de wyze waarop ds. Zijlstra zUn werk verricht zeer bijzonder. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Eijsinga uit Zeist, na mens de regelingscommissie zendings- dingsdag, door de heer P. v. Schellen namens het Nederlands Bijbelgenoot schap, door ds. Boertje uit Moerka pelle en ds. Schouten uit Harmeien. De oudste zoon van de jubilerende predikant, ds. W. ZUlstra, bracht de dank van de kinderen onder woor den. Diep ontroerd sprak ds. ZUlstra een dankwoord. HU betrok daarin ook zUn echtgenote in de huldi- ging. De jubilaris werd bedacht met tal- rUke geschenken, bloemstukken en fruitmanden. OUDEWATER. Maandagmiddag vond op de Hekendorpse weg op de grens der gemeenten Hekendorp en Oudewater een aanrijding plaats, die zware materiële schade tot gevolg had. De bestuurder van een Ford-perso nenauto, die uit tegengestelde rich ting een Mercedes-personenwagen zag naderen, bracht op het gladde wegdek vroegtijdig zUn auto tot stil stand, maar de bestuurder van de Mercedes had blijkbaar de tegenlig ger te Iaat opgemerkt en toen deze op het gladde wegdek begon te rem men, gleed de wagen door en botste met vrij grote kracht tegen de Ford op. Beide voertuigen kregen zware materiële schade. De secretaris-generaal van de VN, Hammarskjöld, heeft toegestemü zitting te nemen in de commissie ter bescherming van de monumenten in de Nubische vallei, die door het project van de Aswandam worden bedreigd. zich wenden tot de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, met het verzoek tot een aanvullend subsidie. De heer Diamand was niet op de hoogte van een andere aarzeling die zich bi) de keuze van de „Krijtcirkel" heeltvoorgedaan en die de iriijóiud van het stuk betreft. Het drama speelt zich gedeeltelijk af in commu nistische sfeer. Het verplaatst de toeschouwer naar een Sowjetrepu- bliek in de Kaukasus, waar ex-par- tisanen in 1945 voor het probleem staan, twee door de Duitsera ver woeste kolchozen weer op gang te brengen. Er worden uitspraken In gedaan als „hc. vaderland van het Sowjet- voik moet ook het vaderland van het veratand zijn." De heer Richard Flink, die het stuk had voorgesteld, had bij zUn voordracht tevens van zUn aarzeling ten aanzien van- de politieke Inhoud doen blüken. Aan- vankelUk had men dit bezwaar ge ring geacht, maar nu er een zeer groot subsidiebedrag op tafel moet komen, zou de huivering van de heer Flink zich tot enkele andere personen hebben uitgebreid. De gang van zaken met de toneel manifestatie 1960 is in hoge mate verbazingwekkend. Vier maanden voor de première komt men tot de ontdekking, dat het stuk maar liefst een halve ton meer gaat kosten dan men had gedacht! Tegelijkertijd gaat men zich afvragen, of een stuk uit de Sowjetsfeer op een nationale ma nifestatie wel speelbaar ia I Hoe het zy, dit kan niet. Twee „vergissingen" van een dergelijk ka pitaal formaat doen de vraag rijzen, of er naar de voorbereiding van die toneelmanifestatie niet op een ver bijsterende wijze met de pet wordt gegooid. De Goudse politie heeft gisteren een vrachtauto beladen met dui zend slachtkuikens aangehouden. De auto, van de koopman J. v. L. uit Venxaay, die onderweg was naar Bodegraven, was ondanks de kou niet afdoende afgesloten, als gevolg waarvan twintig kuikens waren doodgegaan. Tegen de koopman is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Coöp. Tuinbouwveiling der Zuid- hollandse Eilanden G.A. Rotterdam. Prijsverloop dinsdag 16 februari '60: AndUvie I 96112 p. kg.; Spruiten (geschoond) 71—117; IA 62—88: IIA 36—72; IB 63—95; ÏIB 19—44; ID 61 —76; Witlof IA 51—62; HA 36—48; IB 49—52; HB 33—42; Veldsla 240— 320; Uien geschild 18—25; C 7—18; D 15—21; Sla 12—19 p. st.; Stoofsla 97—129 p. kg.: Spinazie II 9296; Waspeeri IIA 1421; Peen C 2838; Prei IA 64—107; HA 56—61; IB 52— 78; Kroten HA 27—42; Rode kool IA 40-42; HA 33—39; Groene kool IIA 3539; Boerekool 2953; Selderij 611 p. bos; Peterselie 18; Sjalot ten 24—36 p. kg.; Jonathan I 66—87; II 54—68; Winston II 60—73; Goud renet I 6271; II 5266; Golden Delicious II 69—93; Cox Orange I 116; Lombart Calville I 74—75; Com- tesse II 29—66; Kleipeer H 33—40; St. Remy H 33—33; Brederode II 33—38, ij;! HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1