Meisjes leerden in 1900 voor vijf centen koken In 1898geen feestje zonder toverlantaarn Lectuur over oorlogsjaren voor jeugd Mr. J. W. Peek voldaan over 'Rijnmond' Wijs stuk Ruim een ton voor centrale verwarming van museum IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Danny Ka ye en Louis Armstrong in één film Volkspark krijgt er zes tennisbanen bij ZESTIG JAAR HUISHOUDSCHOOL Tocli centrale verwarming in nienw complex Kredieten voor bouwterrein Verhuur nieuwe sportvelden via Sportraad chiedammers onderdhaar Ee Nieuwe leervakken Libelle: praktisch en eenvoudig Huurprijzen vau nieuwe winkels Carol Reed Radioactief Röntgenapparaat voor ziekenhuis Predikbeurten Klaver j asconcours van bejaarden m 'P li HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 FEBRUARI I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Tussen 1897 en 1900 kon je in het Schiedamse Volkshuls voor tien centen een wasles krijgen. Een kookles kostte vijf cent evenals een kniples. Verstellen en naaien was nog goedkoper*' twee en een halve cent per les. En al die lessen gingen uit van de vereniging, die de negen- tiende-eeuwse voorloper was van de Schiedamse huishoud school aan de Prins Mauritsstraat. lezend in de notulen keurig getekende lettertjes van bijzonder nauwgezette secretaressen - krijgt men een indruk van de Schie damse meisjes van om en nabij de eeuwwisseling, die zich op de hutshoudeursus vooral schenen voor te bereiden op het huwelijk. Eigen pand Een jaar later krijgt men een rijks subsidie van tweeduizend gulden. De huishoudschool-bestuurders willen het gebouw van het Volkshuls nu aanko pen, maar de onderwijslnspecteur in Den Haag noemt de koopsom te hoog, Eén ding was Inmiddels duidelijk: de school moest de beschikking krij gen over een eigen pand. Er werden dus plannen Ingediend en het wach ten op toestemming uit Den Haag en dat liep volgens de secretaresse ook In die tijd niet altijd op rolletjes, Rotterdamse bioscopen imïïL?'15 uur. Fijne keuhen Naar buiten Het gemeentebestuur is voornemens om ook na de bouw van een nieuw raadhuis de oiüciële ontvangsten te doen plaatsvinden m de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De commissie voor het Stedelijk Museum heeft nu bericht, dat de representatieve waarde van deze „burgerzaal" ernstig wordt geschaad door het feit, dat het gebouw thans is voorzien vari een verouderde stoomverwar- ming, die in geen enkel opzicht aan de eisen voldoet. grond en de verdieping en de restau ratie van het voorplein en de bin nenplaatsen. B. en *W. delen mee, dat met spoed aan het rijk subsidie zal worden aangevraagd m de kosten van deze restauratiewerkzaamheden. De dienst van Gemeentewerken heeft nu de kosten begroot van het omschakelen op een centrale verwar ming. Deze wc dwi geraamd op 103.500, in welk bedrag geen sub sidie van rijk en provincie kan wor den verkregen. Sinds enige tijd verfilmt men in Hollywood gaarne de levens van artiesten uit de wereld van show en jazz. Die levens lijken sterk op elkander. De jonge man of jonge vrouw koestert een artistiek ideaal, maar kan het nog niet verwezenlijken. Hij of zij moet zich tevreden stel len met onbelangrijke baantjes tot eindelijk de wereld rijp is voor de nieuwe soort muziek of toneelspel en de weg naar de top gebaand kan worden. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. van Vliet, die op het ogenblik twee tennisbanen exploiteert in het Volkspark, ten zuiden van de Stadhouders laan, heeft de gemeente verzocht hem de grond beschikbaar te stellen die nodig is voor de aanleg van nog een tweetal banen. Gr m t? "SI if! Ze wisten van feestvieren, de meis jes van de huishoudschool! In 1900 al, in 1925, en heel overtuigend be is ezen 2e het nog eens in 1950 bij het halve eeuwfeest. Ze gaan het dit jaar &!s de school op 1 augustus 60 Jaar bestaat wat kalmer aan doen. Grote plannen althans zijn er nog met op touw gezet. Er liggen in. het gebouw aan de Prins Mauritsstraat verscheidene oude schriftjes en boekjes, die gege vens uit de eerste jaren van het Schiedamse huishoudonderwijs be vatten. Uit de jaren, waarin je bijvoor beeld voor drie maanden privaatles in striken 5 neerteide. En dat strykonderricht werd dan gegeven op de zolder van het toenmalige Volkshuls, die als cursuskamer was ingericht. Telkens weer duikt in de archieven van de school de naam van mej. E. M. C. Maas op (later mevrouw Loop- uyt-Maas; zij is enkele jaren geleden m Kaapstad overleden). Veigadermgen vonden blijkbaar ook in de laatste jaren van de acht tiende eeuw niet veel aftrek. Want twee keer zo blijkt uit het verslag van de secretaresse moest een bijeenkomst worden afgelast van- „Scopulus" is vol plannen voor het nieuwe seizoen. Deze jevgdsocieteit gaat de Schiedamse jongeren film, cabaret, musicals, jazz en nog veel meer bieden. ,Als je van spruitjes houdtdol bent op vakantie, paars je lievelings kleur is en je blij bent dat je leeft, kom dan zondagmiddag ook naar het wijkcentrum, in Nieuwland, waar het bestuur van twee tot vijj uur een algeinene ledenvergadering belegt," 10 luidt de circulairedie de bestuur ders hebben rondgestuurd. De ager.ia van de vergadering ver meldt de samenstelling van een'caba ret en ook plannen tot samenwerking met andere sociëteiten! wege het te geringe aantal aanwezi gen. In 1898 waren er de eerste plannen voor een: Prettig avondje voor de meisjes. Men zai beginnen met thee te dienen om de gezellige toon te be vorderen, voorts za! de tooverlan- taarn vertoond worden. Het huishoudonderwijs ontwik kelde slch al spoedig en in 1898 besloot men tot de instelling van een nieuwe dagcursus, waarin de meisjes ook voortgezet lager onder wijs zouden genieten. „Met lust gaan de meisjes eiken middag aan het werk", zegt het jaarverslag over de resultaten van deze cur sus. In aantekeningen uit 1899 lezen we: „De grootste meisjes zijn een daagje naar de Diergaarde geweest Het clubje had slecht weer. Daarbij waren er enkele, juist de oudste meisjes heel onaara.g". Was het uit stapje dus mm of nuer op 'n teleur stelling uitgelopen, m later jaren zyn die tochtjes naar buiten toch nog dikwijls herhaald. I augustus 1900 - dat is de officieie oprichtingsdatum van de Vereeni- gmg Schledamsche Huishoudschool. Er waren toen actieve leden, dona teurs en een bestuur, waarvan de se cretaresse haar notulen minutieus uitwerkte! Mevrouw C. M. Poortman-Vaiilant was de eerste presidente, mej. M. v. d. Ven werd directrice en ze zou dat jarenlang blijven. 1904 heten: Huishoud- en Indus trieschool voor Schiedam en om streken". „De by nevenvermeld schrijven aan mijn goedkeuring onderworpen plannen voor de bouw van een nieuwe Industrieschool Uwer ver- eenlging ontmoeten geene beden king," schreef ten slotte de secreta ris-generaal voor de minister. En In 1908 ging het nieuwe gebouw aan de Prins Mauritsstraat open. Mét een feest! Een feest echter, dat nog niets te betekenen had vergele ken bij de luister, waarmee in 1925 het zilveren bestaan werd gevierd. Een receptie, een echt vrouwelijke bloemenvei-siering door de hele school een boottocht met een strijkje aan boord, een feest in Musis Sacrum Het hele jaar 1925 stond ha het te ken van het zilveren feest. In het voorjaar was het plannen maken, in de herfst napraten en narekenen - de notulen getuigen er van „Vermoedelijk zou het de persoon, die nu over afbreken zou spreken nog heel wat slechter vergaan, dan de- geen, die dertig jaar geleden met op bouwen begon," schreef mevrouw Loopuyt {de mej. Maas van om streeks 1900) aan de feestvierenden. (Van een onzer verslaggevers) ,Ult tal van perspubllkaties van de laatste maanden Is nog eens na drukkelijk gebleken, dat het over grote deel van de jeugd, die in de naoorlogse jaren is opgegroeid, zeer weinig weet van het leed en de el lende, die over ons land zUn ge komen gedurende de jaren van onderdrukking, 19401945." zo schrijven B. en W. de raad. Zij vervolgen: „Van de grote offers, die door ons volk zijn gebracht en van de gemeenschappelijke inspan ning in de strijd voor de vrijheid is de opgroeiende generatie maar heel weinig bekend. Toch is het van het grootste belang voor de toekomst van ons volk, dat de ge hele jeugd hiervan op de hoogte komt en blijft." Burgemeester en wethouders wijzen op het boekje „Volk in Verdruk king en Verzet 19401945", dat on der auspiciën van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 1960 is verschenen en waarin op duide lijke en instructieve wijze wordt verhaald over de bewogen oorlogs jaren. B, en W. stellen daarom voor dit boekje aan de schooljeugd vanaf het zesde leerjaar van de lagere school en het voortgezet lager on derwijs uit te reiken. Hieronder verstaat men de leerlingen van de inrichtingen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in onze gemeente, alsmede de leer lingen van de nijverheidsscholen voor jongens en meisjes. Hiervoor is een krediet van ƒ4875,nodig. De burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek, heeft in een com mentaar op het nieuwe ontwerp voor „Rijnmond", zoals dit in het rapport van de commissie Klaasesz is vervat, zijn voldoening over de strekking uitgesproken. De taakomschrijving van het te scheppen orgaan wordt er duidelijk in aangegeven, aldus mr. Peek. In tegenstelling tot de burgemeester van Rotterdam acht hij de samenstelling van het dagelijks bestuur aanvaard baar. Van het begin af heeft hy een dergelijk tussenstandpunt ingeno men Dat Rotterdam niet door rechtstreekse verkiezingen een over wegende invloed zal krijgen, acht mr. Peek een voordeel. De Invloed van Rotterdam wordt door het nieuwe ontwerp minder, maar het zal even tueel toch 44 van de 81 stemmen in de bestuursraad krygen. Wat de vertegenwoordiging der gemeenten betreft meende mr. Peek, dat het er praktisch toch op zal neerkomen, dat de burgemeesters zitting nemen. Over het voorzitterschap van Rijn mond zeide hij, dat het aanwijzen van de voorzitter door de Kroon toch altijd kan resulteren in de benoe ming van de burgemeester van Rot terdam in die functie. Persoonlijk acht mr. Peek een nadere inschake ling van Gedeput. Staten in dezen meer wenselijk, aangezien dit col lege dichter by de gemeenten staat. Overigens zeide hij zich te kunnen voorstellen, dat het nieuwe ontwerp voor andere gemeenten moeilijker aanvaardbaar zal zijn dan voor Schiedam, speciaal wat de annexatie bet-eft. HIJ achtte evenwel dit rapport een uitstekend uitgangspunt voor nadere studie en bespreking van het zo belangrijke vraagstuk betreffende het bestuursorgaan Rijnmond. In grote lijnen is het ontwerp al leszins aanvaardbaar, aldus mr. Peek. Bij het besluit tot de bouw van 132 woningen en een galerij met 28 woningen aan de Mgr. Nolcnslaan hebben verschillende raadsleden aan gedrongen op centrale verwarming van het complex. Burgemeester en wethouders heb ben omtrent deze kwestie overleg ge pleegd en het resultaat was gunstig. B. en W. stellen voor een krediet mmgsinstallatie inclusief de dubbele beglazing van de woningen wordt ge raamd op 434.336,—- waarvan 389 940,— ten laste van de wonin gen komt en 44.396,ten laste van de winkels. Alle vertrekken van de woningen zullen worden verwarmd, terwyi de mogelijkheid voor verwarming van de winkels aanwezig Is. B. en W. stellen voor een krediet van 434.336,beschikbaar te stel len. Voor de vaste kosten van de verwarming zal de huur van de wo ningen met 4,10 worden verhoogd, terwijl de variabele kosten op basis van de brandstoffenprys van het ogenblik 3,30 per week zullen be dragen. De kosten voor de winkels zijn nog niet bekend. ZATERDAG Bioscopen: MOoOPOLh: Stella's sleutel. 2.15, 7 en 9.15 uur PASSAGE. The Five Pennies. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: CHR. soc. BELANGEN: Werkende Jsusd, opdrachtenspel, 20 uur. KENS. Com. Schiedam voor Chris tus. Evangelisatlesamenkomst, 20 u. MUSIS SACRUM: Personeelsver. Roml feestavond, 20 uur. CLUBHUIS ST.-JORISDOELE: bont programma en ver jaarsdagbal voor de werkende jeugd m m.v. René en zun Aligatore, 20 uur. igUADE- UVG dansavond, 20 uur. VOLKSGEBOUWVriendenkring, feestavond, 20 uur. Apotheek: Van Westendorp, singel 83. ZONDAG Bloseopen: MONOPOLE: Steua's sleutel. 2. 4.15. 7 en 9,15 uur, PASSAGE: The Five Pennies. 2, 4,15, 7 en e,15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: PASSAGE; THOR, niv. .lng 9.30 uur. TU,0LI: Soe- de Guülaume. Dansfes- tyn mtn.v. het Birdland Quintet, 19.30 uur. WIJKCENTRUM: Instuif r.-k. Jong Schiedam, „De Wido's", 20 uur. WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: De hel ln de stad (18 Jr). 7 en 9.30 uur. UAPITOL: Tarzan de aapmens (14 Jr). 7 en 9.15 uur, vitNTRAAL: Bajonetten tegen tanks mülL 2' 4-3°. 7 eu 9.30 uur. O (naast de BUenkorf): Jour- al van 9 tot 24 uur. J* (ln Beursgebouw): De ge bochelde (a.l.j. Zat. 9.30, 11.30. 1 30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur; zondag vanaf 1.30 uur. Zondag 11 uur vm,: Zanzabuku (a.l.J. COLOSSEUM- The Glenn Miller Story B, 2, 7 en 9.15 uur. HARMONIE: Dracula (18 Jr). Zat. 3.30, 7 ;n 9.15 uur; zondag 2, 4.30, luMIêre: The F.B.I.-story (14 Jr). 4' 6,45 eh 9.30 uur. geen filmvoorstellingen. ^fTTtO: The nun's story (14 Jr). Zat -30 en 7.30 uur; zondag 1, 4.30 en 8.15 uur. PRINSES. Tot de laatste vuurstoot (14 jr). Zat. 7 en 8.30 uur; zondag 430, 7 en 9.30 uur. Belde dagen 2 „F£r: ktndermatlnee. -ïi pU1en der Kiowa's (14 Jr). 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. IöALIA: Een huls vol herrie (18 jr). 4.30, 7 en 8.30 uur. AJMSTER: De vuurproef (18 jr) fat. 2, 7 en g ij uur; sondag 1.30, vro». 7 en 8'15 uur' r 1 7A: A^e schijnwerpers aan! Zat. 7 en 9.30 uur; zondag 4.30, 7 en 9.30 uur. Beide dagen 2 uur: De baby-sitters van de marine laJ.), 1901: het jaar van de lyne keuken, waar toen een plaatsje voor werd in geruimd op het lesrooster. Maar ook het jaar, waarin voor het eerst spra ke was van een meningsverschil met het Volkshuis over de huurprys van de lokaliteiten, die de huishoudschool gebruikte. "Het uiteindelijke resultaat van die onenigheid zou de stichting van een eigen schoolgebouw zyn. Maar zover was het in 1301 nog lang niet. De huishoudschool betaalde 125 per jaar aan huur. Het bestuur was bereid dit bedrag te verdubbelen, op voorwaarde, dat de zoldercursuska- mer zou worden verbeterd. In de vergadering van 1 november 1901 bleek het wéér mis, want nog vonden de Volkshuisleden de huur te laag. We komen nu telkens de namen van burgemeester en wethouders te gen m de notulen. De huishoudschool trok blykbaar steeds meer de belang, stelling van het gemeentebestuur. Een getuigschrift kwam aan de orde. En daarmee dus de eind examens! In 1902 deed het Volkshuls een meuw voorstel. Als de huishoud school 600 gulden huur per jaar be taalde, zou men een nieuw gebouw kunnen aankopen. Niet iets om en thousiast over te zyn, meende het bestuur van de huishoudschool. Een beslissing was echter nog met in zicht. 1904 heten: „Huishoud- en Indus- nu leraressen. En er moeten méér leraressen komen om de ontwikke ling van het huishoudonderwijs te kunnen bijhouden. Na een reorga nisatie ging de school op 28 jeum Aan de viering van het dertigjarig bestaan kwamen vooral veel auto's te pas, waarin de meisjes naar buiten trokken. De rekeningen van open en gesloten toerwagens zijn bewaard gebleven, Memge Schiedammer en vooral Schiedamse herinnert zich het gou den schoolfeest, toen het gebouw aanmerkelijk was vergroot en verbe terd. Nog steeds zijn er bepaalde, zij het niet definitieve verbouwings plannen. Er is in zestig jaar tijds veel ver anderd bij het huishoudonderwijs. Directrice van de school is nu mej. Th. Vis. De meisjes werken tegen woordig anders, de methoden zijn moderner en de opleidingen werden gewijzigd. Er is nu primair onderwijs met een voortgezette opleiding voor assistente in de hulshouding-kinderverzorgster, voor leerling-verkoopster en voor naaister-kostuumnaaister. Bovendien kunnen de meisjes er in aansluiting op de lagere school, worden opgeleid tot gezins- en huishoudhulp. - Maar ondanks die veranderingen bleef de huishoudschool een eigen karakter bewaren en een eigen, echt vrouwelijke en fleurige sfeer. B. en W. zijn overtuigd van de noodzaak van deze voorzieningen en stellen voor een krediet van 103.500 te voteren. Het langer uitblijven van de restauratie van verschillende ruim ten in het museum moet leiden tot een verder verval van het monu ment, aldus de commissie. Dit geldt evenzeer voor de linkervleugel van het gebouw, waar verdere vertra ging van de restauratie een voort woekerend verval in de hand werkt. Het betreft hier de verbouwing van de kelder, de restauratie van de kelder, de restauratie van de bega*-5 De Verenigirc tot Oprichting en Instandhouding van Christelijke Nij verheidsscholen voor Schiedam en Omstreken heeft het gemeentebestuur verzocht om de uitbreiding van het leerprogramma voor de chx. tech nische school met de vakken elek trotechniek en autotechniek nodig te verklaren. Tot nu toe werden aan deze school de vakken timmeren, smeden en bankwerken onderwezen. B en W menen, dat de nieuwe vakken in de lijn van de ontwikkeling iiggen en stellen voor tot nodigverklarlng over te gaan. (Van een onzer verslaggeefsters) Grote verrassingen zijn er op de modeshows van Libelle, waarvan er ln het gehele land een veertigtal ge houden wordt, zeker niet te zien. De geshowde modelletjes zijn meestal uiterst eenvoudig en praktisch. De nieuwtjes zyn meer in de details ge zocht. Grote afneembare kragen, die van een keurige zomerjapon een fleurige strandjurk maken, bloesjes gemaakt van sjaals naar het Paryse voorbeeld en capuchons gedragen bij mantelapkjes zijn aardige byzonder- hetlen. De modellen zijn byna allemaal van veredeld katoen van Nederlands fabrikaat vervaardigd. Gebloemde en geruite stoffen hebben de voorkeur. Erg prettig is, dat er ook modellen worden getoond voor de grotere ma ten en de teenagers. De gemeenteraad heeft in 1958 een voorlopig krediet van ƒ625.000 gevo teerd voor de eerste ophoging met aanleg van noodstratcn, enz. van het herreln voor de bouw van ongeveer 500 woningen in Nieuwland-Oost. Thans is voor het verder ophogen van het bouwterrein, de aanleg van straten en rioleringen en de verdere afwerking een krediet nodig van 3.275.000, Voor de gas-, water- en elektrici teitsvoorziening is nog een bedrag van 287.000 benodigd. B. en W. stel len voor voornoemde kredieten be schikbaar te stellen. Jaren van glorie volgen. Maar meestal komt ziekte, drankzucht of huwelijksmisère het geluk beder ven en begint de faam te verbleken. En dan aan het slot de glorieuze terugkomst. Dê artiest overwint zyn of haar moeilijkheden en geholpen door goede vrienden begint hij of zij triomfantelijk opnieuw. Zo is het dan ook gegaan met een man die voor 1930 erg beroemd schynt te zyn geweest, de kornet speler Loring „Red" Nichols, die in de Dixieland-styl bijzondere presta ties heeft verricht. Hij denkt in de eerste plaats aan zijn kornet en zijn band. Zijn vrouw, zangeres in die band, vindt dat hun grappige dochtertje niet langer dat leven van reizen en trekken kan (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad heeft in de laatste maanden van het vorig jaar gelden beschikbaar gesteld voor de bouw van een galerij met 28 win kels aan de Mgr. Nolenslaan en van 21 winkels bij het complex van 531 woningen in Nieuwiand. De huren van de 28 galery-winkels zullen van 110 tot 133 per week per winkel bedragen in verhouding tot de oppervlakte van de winkels. De weekhuren van de acht win kels, die in het verlengde van de galerij-winkels zijn geprojecteerd, zullen voor één winkel 120, voor zes winkels 105 en voor één winkel ƒ80 bedragen. In vier winkels aan de kop van de woninkbiokken aan de Parkweg zullen een huur van 50,25 per week per winkel moeten opbrengen, terwyl de woningblokken aan de Parkweg hoek Buig. van Haarenlaan, als volgt zullen worden verhuurd: één wmkel tegen een huurprijs van ƒ110, eén winkel tegen een huur prijs van ƒ105. vier winkels tegen 87, één winkel tegen 55,25 en twee winkels tegen ƒ46,50. (Van een onzer verslaggevers) De velden op het sportveldencom plex bewesten de Poldervaart zijn ge reedgekomen. Het ligt in het voor nemen deze velden voorlopig ter be schikking van de Schiebroekse sport vereniging HBSS te stellen, in af wachting van het klaar komen van de sportterreinen in het westelijk deel van het sportpark Harga, die definitief voor HBSS bestemd zuilen zijn. Ook andere verenigingen zullen echter van de nu gereedgekomen velden gebruik moeten maken. Bur gemeester en wethouders stellen daarom voor de terreinen niet recht streeks van gemeentewege te ver huren, maar dit te doen geschieden via de Sportraad. Om de terreinen voor hun doel ge schikt te doen zijn is het echter wel nodig dat er een kleedlokaal komt. B. en W. stellen voor hiertoe een kiediet van 38.150 te voteren, In het plan voor dit clublokaal is de mogelykheid opengelaten om de gebmikelyke indeling van de lokali teiten door het wegnemen van enkele binnenwanden te wyzigen, zodat men een vergaderzaal verkrijgt. meemaken en brengt het kind naar een ideale kostschool. Het meisje voeit zich daar niet gelukkig, van wege het heimwee. Dan krijgt zij polio. Zij gaat net niet dood, maar is ver lamd. Loring „Red" Nichols verwijt zich zelf deze catastrofe, werpt zijn kornet in het water en gaat zich als dokwerker geheel aan zijn gezin en vooral aan de kleine Dorothy wijden. Het meisje geneest dank zij de voortdurende aandacht van haar ouders. Zij is het, die haar vader ten slotte zover krijgt dat hU de kornet weer gaat bespelen en triomfantelijk de wereld van de jazz weer binnen gaat. Danny Kaye speelt de rol van Ni chols in de film „The five pennies". Op heel vermakelijke wijze, gekke gezichten trekkend, gekke liedjes zingend. Zijn humor is meeslepend als altijd en zijn liedjes zijn alle amu sant. Het was een voortreffelijk Idee om hem in enige shownummers Louis Armstrong als partner te geven. Melville Shavelson heeft als regis seur dikwijls voor verrassende effec- ten en belichtingen gezorgd. De echte Nichols, die inderdaad nog leeft, speelt de kornetsolo's, al heeft dan Danny Kaye het Instrument over tuigend aan de mond. De titels van de songs zijn: „The Five Pennies", „Lullaby in Ragtime", „Goodnight sleep tight*' en „Follow the leader" (In Passage). Carol Reed Is een uitstekende En gelse regisseur en ook in de film „Stella's Sleutel" naar Jan de Har- togs roman Stella toont hij zijn ta lenten. De scènes die zich op zee af spelen zijn hoogst indrukwekkend. Het gaat om de wanhopige strijd van kleine sterke sleepboten tegen vliegtuigen en duikboten ln de jong ste oorlog. Aan de wal echter gaat alles mis. Daar woont in een tweekamerflat een mystieke prostituée, die met de sleepbootkapiteins leeft tot ze stuk voor stuk sneuvelen, zoals zij voor spelde. Eén overleeft de gevaren echter en komt bij Stella terug. Die ls dan enorm beledigd: haar tweede gezicht had haar gefopt. William Holden is wat vlak in zijn heldenrol, Trevor Howard echter uit stekend. Sophia Loren kijkt slechts glazig. De film wordt t.e.m. zondag vertoond in Monopol e. Vince Ryker ontsnapt uit de ge vangenis, spaart het leven der bewa kers niet, steelt een auto en rijdt naar Los Angeles. Hij denkt spoedig een miljoen te zullen bezitten. Want h(j heeft uit de gevangenis een bus met heroïne meegenomen. Tenminste dat denkt hij. Welk een gruwelijke vergissing. Het is in feite een bus met kobalt 60 en dat is vreselijk, gevaarlijk radioactief spul. Terwijl Vince Ryker met zijn vrien din en zyn vrienden onderhandelt en steeds erger begint te hoesten en te zweten, zoekt de politie nerveus naar hem. De bus met kobalt 60 kan de halve stad vergiftigen. Moet men de burgerij waarschuwen of niet? Zulke problemen heeft de politie. Het spreekt wel vanzelf dat Los An geles voor de ondergang gespaard blijft en de misdadigers naar aan zyn einde komt. „City of fear" (Paniek in een wereldstad) heet de film Irving Lerner heeft hem geroutineerd gemaakt met Vince Edwards gerou tineerd in de hoofdrol. Vanaf maan dag in Monopol e. (Van een onzer verslaggevers) De raad heeft in 1957 een bedrag van 54.000,gevoteerd voor de aanschaffing van een nieuw röntgen apparaat en planingraaf voor het ge meenteziekenhuis. De aanschaffing is destijds uitgesteld tot de positie van de kapitaalmarkt gunstiger zou zijn. Onlangs heeft de N.V. Bank voor Nedeilandse Gemeenten bericht, dat een lening tot 54.000.voor het be oogde doel kon worden verstrekt. De prijsopgave, die van 1956 dateerd, is thans echter 4.500,te laag. Nu de rontgenoloog aandringt op aanschaffing van de inmiddels aan de markt gekomen Maximum-D. IrX-genarotor, betekent dat nog eens een verhoging van het oorspron kelijke krediet van 14.210,—. B. en W. stellen de raad derhalve voor het destyds verleende krediet met m to taal 19.000,— te verhogen. Ned. Piot. Bond: 10.30 ds J B Schouwink. Leger des Heils: 10 u Heiligings samenkomst, 12.15 u zondagsschool. 7.30 u verlossingssamenkomst. Leider van de byeenkomten is majoor M. Souverem. Oud-Kath. Kerk: 10 u Hoogmis, 17 u vespers. Hevr. Gem.. Grote Ksrk: 10 u ds J D Smids, 7 u ds D Broers, Am sterdam, Opendeurdienst. Bethelkeik: 10 u da J G Jansen, 5 u ds A v Wijk, Bergschenhaek. OpstandingskPrk: 10 u ds D J Spa- ling, 7 u ds J G Jansen. Vredeskerk: 9 u ds J Gras, 10.45 u dr G Huls, Gouda, jeugddienst, 7 u ds H W Hemmes. Jehovahs Getuigen: Volksgebouw 6 u wachttorenstudie, woensdag 7.30 u dienstvergadering en theocrati sche bedieningsschooi. De heer Van Vliet heeft tevens gevraagd, of hij op de reeds in huur uitgegeven grond een derde baan m exploitatie mag nemen. Ook de r.-k. lawntennisvereniging 'Los Bigotes' heeft verzocht een drie tal tennisbanen te mogen aanleggen en m gebruik nemen, ten zuiden van de banen van. de heer Van Vliet. In overleg met de betrokkenen ad viseert de Sportraad nu aan de heer J, van Vliet een perceel grond van 1250 m2 te verhuren voor de aanleg van twee nieuwe tennisbanen met kleedgelegenheid en hem toestem ming te verlenen om op de reeds ge huurde grond nog een tennisbaan, die inmiddels al is aangelegd, In ge bruik te nemen. De Sportraad adviseert om aan 'Los Bigotes' een perceel grond van 2900 m2 te verhuren voor de aanleg van een drietal tennisbanen en de stichting van een clubgebouw Men geeft in overweging de huurpiys te bepalen op 5 cent per m2 per jaar. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor in overeenstemming met het advies van de Sportraad te beslissen. Men dient daarby in aanmer king te nemen, dat de banen van het tennispark Spleringshoek op de zaterdagen en zondagen volko men bezet zijn, zodat er behoefte is aan .itbreiding van het aantal tennisbanen In Schiedam. De klaverjasciub van ouden van dagen houdt in de weken van 16 februari tot en met 31 maart een concours. De wedstrijden vinden plaats m café Het Raadhuis. Grote Markt 2A, waar op 5 apri) ook de f>i ijsuitreildng plaatsvindt. Vandaag viert de brigadier van po litie H. Karei te Schiedam zijn 25- jarig ambtsjubileum. cn evenwichtig en wijs stuk is naar onze mening het rapport van de commissie Klaasesz over de bestuurlijke problemen in het Water weggebied, De commissie heeft niet gebalanceerd op het slappe koord van de tegenstellingen, maar duidelijk knopen doorgehakt. Daarbij heeft zij niettemin naar een /o goed mogelijk evenwicht tussen de verschillende be langen gestreefd. De doorgehakte knopen zijn: an nexatie ten behoeve van Rotterdam van Botlek- en Europoortgebied; de vorming van een nieuw openbaar lichaam; rechtstreekse verkiezing van dit lichaam in een kiesdistrict, ge combineerd met benoeming door de gemeenten. .Vaar evenwicht is ge zocht door de volgende advie/en: de grenswijzigingen worden gekoppeld aan gelijktijdige vorming van het nieuwe lichaam Rijnmond; in dit lichaam zuilen in elk geval alle ge meenten vertegenwuordigd zijn; het krijgt redelijke bevoegdheden cn zelfs een beslissende stem over toekom stige Rotterdamse havens; in het dagelijks bestuur worden drie nict- Rotterdammers naast drie Rotter dammers gedachl, ,aast een door de Kroon te benoemen voorzitter. TAc commissie heeft zich door de gedachte iaten ietden, dat er maar een stad in het Rijnmondgebied is, die heel veel van havens weet cn dat deze stad Rotterdam is. De ha vens in het Botiekgebied en Euro poort zijn Rotterdamse havens, al lig gen enkcie geheel of grotendeels op het gebied van een andere gemeente. Alle half-idealistische beschouwin gen, dat door goede samenwerking de zaken ook zullen marcheren, zijn zeer aantrekkelijk, maar je komt er niet ver mee op den duur. Dat is het nuchter aanvaarden van een gegeven situatie. Iets anders is of de commissie gelukkig was met dit gegeven, met deze situatie, die ont staan is zonder dat de kleinere ge meenten er wat aan konden verande ren. Dat is duidelijk niet het geval. In het nieuwe lichaam ziet de com missie dc garantie, dat aile gemeenten mee kunnen praten, mee kunnen beslissen over de toekomst. yal in deze gcdachtengang Kijn- mond invloed van betekenis heb ben op de havens, behalve dan dat over de plaats cn het beheer van eventueel nieuwe havens kan worden beslist? Er zijn, aldus vrijdagmorgen op een persconferentie gedeputeerde mr. H. van Riei, verschillende mogelijkheden. Misschien zal Rotterdam op den duur alle havens inbrengen. Burgemees ter Van Walsum heeft die mogelijk heid niet uitgesloten. Misschien zal Rijnmond ook het beheer van even tuele nieuwe havens aan Rotterdam willen laten. Dat hangt helemaal af van de wijze, waarop Rijnmond zal en kan gaan werken. TAe commissie wil de voorzittersbe- noeming aan de wijsheid van de Kroon overlaten. Zij legt echter in het wetsontwerp vast, dat drie van de zes andere dagelijkse bestuurders van buiten Rotterdam moeten komen. Was het niet beter geweest aan de wijsheid van de Rijnmondraad over te laten wie deze zes zuiicn zyn cn waar ze vandaan moeten komen? De Kroon, zei gedeputeerde mevrouw De Ruyterde Zeeuw op dc persconfe rentie, is een evenwichtig instituut. De Rijnmondraad zai dat in het be gin niet zyn. Maar, zei deze gede puteerde, waarom zal dat niet ver anderen als de Rijnmondraad een maal zijn vorm heeft gevonden? Elke wet kan gewijzigd worden. T~\e commissie Klaasesz zou spoed met de verdere behandeling van het rapport en bijbehorend wetsont werp zeer waarderen. Het is toege zonden aan alle gemeenteraden. Voor 15 mei zuiicn deze, via Gedeputeerde Staten, hun bevindingen kenbaar moeten maken aan dc minister van Binnenlandse Zaken. Ais de minister het wetsontwerp overneemt komt nog de behandeling in het parlement. Spoed, omdat er nog allerlei moge lijkheden tot wrijving in het Water weggebied liggen en de commissie wil juist de rust terugbrengen. Daar ligt bij voorbeeld nog het plan van de commissie .lansen, dat nieuwe havenmogelijkheden denkt ten zui den van het Brieise Meer. Daar ligt ook het Zuidlandse uit breidingsplan Bcningcrwaard voor in dustrievestiging aan het Haringvliet. Belde plannen „concurreren" efgen- Hjk een beetje met eikaar. De com missie zou zonder twijfel graag zien, dat ze tegen elkaar kunnen worden afgewogen i n Rijnmond en beslissin gen voor de vorming van Rijn mond betreuren. Al was het alleen maar, omdat in het wetsontwerp Rijnmond uitdrukkelijk onderscheid wordt gemaakt tussen bestaande cn toekomstige havens. Dat onderscheid kan pas van kracht zijn op het ogen blik, dat het ontwerp wet wordt. TJTet rapport Klaasesz Is een advies aan de minister. Wij kunnen niet zeggen „maar" een advies. De samen stelling (o.m. drie Gedeputeerden cn drie secretarissen-generaal) wijst erop, dat de minister er een commissie van gewicht van heeft willen maken. Deze adviezen zullen zonder twijfel zwaar wegen. BU het college van Gedeputeerden, dat formeel advies aan de minister moet uitbrengen, by de minister zelf, omdat drie ministeries ln het overleg betrokken zijn geweest. De commissie is nog niet ontbon den. 2ü büjft ter beschikking om ge hoord te worden. Bij voorbeeld door Gedeputeerden of door de minister. En ook dat lijkt ons een verstandig besluit. Advertentie i.m .vs* &l y**1 JÉ «L -.ij al 46? <K„ ij» stf 1? Wil In de open Deur-dienst, die zon dagavond o;n zeven uur begmt in de Grote Kerk. spreekt de Amsterdamse predikant D. Bioers over het onder werp 'Bent u verzekerd?'

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1