Blamage voor Nederlandse justitie Geen enkele grond voor arrestatie Nederlander Aardbeving in Algerië: 46 doden in Hong Kong Arts: zelfmoord niet mogelijk Schip vlot Dode bij botsing op Rijksweg 2 lampobevi# Meisje leidt bende bij beroving van gezin Benden vermoorden in Kameroen 47 mensen Kasa-Voeboe wil ook vrijheid voor andere Afrikaanse gebieden Kwatta Reep Man overvallen in Vinkeveen Proces-Van R. in Boston Pittig en toch zacht! Kabinet beeft zich niet gebonden Ooievaar zit iveer in Oudeivater In Spanje weer arrestatiegolf (SiXdecuts SWASÏA zo n eigaret van voortreffelijke DRUM-SHAG HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 (Van onze correspondent te Hong Kong) Het is een grote blamage voor de Nederlandse polïtie-autori- teiten, dat de Engelse rechterlijke macht in Hong Kong geen enkele grond heeft gevonden in de uit Nederland ontvangen documenten, om de heer J. v. S., die verdacht van vrouwen handel sedert 25 november 1959 op verzoek van de Nederlandse autoriteiten Is gearresteerd geweest, iets ten laste te leggen. De heer Van S. is vorige week donderdag van rechtsvervol ging ontslagen na een zitting die nog geen twintig minuten duurde. De ambtenaar van het O.M., mr. O'r Mayne, uitte zijn waardering voor het vele werk dat de Nederlandse autoriteiten hebben gedaan om verklaringen te verzamelen ten einde een tenlastelegging mogelijk te maken. BOSTON (Reuter, AP) Een huivering van afgrijzen voer za terdag door de rechtszaal in Boston, waar het proces wordt ge voerd tegen de van moord beschuldigde Nederlandse marconist Van R. Er werden bijna vijftig kleurendia's vertoond van het lijk van de vermoorde Lynn Kauffman. De medicus dr. M. Luongo die als getuige-deskundige werd gehoord, verklaarde uitdrukkelijk en bij herhaling, dat een aantal verwondingen van de vermoorde slechts het gevolg kan zijn geweest van een vechtpartij. VERVOLG VAN PAG. 1 Kans op breken Nog een nederlaag In kwaliteit-beschermende plastic tabakszak l I Rugge graat Eijo-vastgelopen „Premies afschaffen" Marine onderzoekt: Papoea-mariniers? 't is weer (Van onze Paryse correspondent) Zondagmorgen zijn ten zuidwesten van Setif in Algeric twee Arabische dorpen door aardschokken verwoest. Men telde zondagavond 46 doden, 21 zwaargewonden en 67 lichtgewon den. Tot de slachtoffers behoren geen Fransen. Het aantal daklozen is zeer groot. De drie schokken volgden eikaar op met tussenpozen van een uur. 'De twee dorpen liggen in een verlaten bergstreek en tellen omstreeks 6000 inwoners. In hetzelfde gebied kwamen In 1948 300 mensen bij een aardbeving om het leven. In 1954 werd Orleans- ville door een aardbeving ten dele vernield Toen steeg het aantal doden tot 1200. Helikopters van het leger begon nen zondagmiddag onmiddellijk met het transport van de ergste gewon den naar het ziekenhuis van Setif. Uit Setif zelf vertrokken vijftig mi litaire vrachtwagens met matrassen, dekens en medicamenten. Radio- en telefoonverbindingen met de twee getroffen dorpen zijn gestoord. Wat er nog van over is, werd in beslag genomen door de mi litaire autoriteiten en de veiligheids dienst. zodat men op nadere berich ten over de omvang van de catastro fe moet wachten In Costa Rica is nabij de grens van Nicaragua de Nicaraguaanse re bellenleider Pastora met 20 volgelin gen door Costarica&nse militairen ge arresteerd. (Van een onzer verslaggevers) Toen een veekoopman uit Vinke veen gisteravond op de eenzame Bot- holsedijk met zijn bromfiets reed, stond iemand aan de weg, die hem sommeerde te stoppen. De koopman weigerde hieraan gevolg te geven en reed door. Enkele tientallen meters verder stond iemand met een bromfiets de weg te versperren, Stoppen was toer onvermijdelijk. De vreemde greep de koopman vast terwijl de eerste onbe kende trachtte zijn portefeuille te bemachtigen. De Vinkevener wist de beide mannen van zich af te slaan. Zij verdwenen samen op hun brom fiets. De politie is hen nog niet op het spoor. Bergingsdeskundigen waren toen in de ruimen bezig de scheuren provo- sorisch te dichten en bedreigde plek ken te verstevigen. Ook werden zware pompen aan boord gebracht en in werking gesteld. De reddingsboot Prins Hendrik uit Den Helder lag al sinds de vorige avond langszij Voor het geval de si tuatie ineens gevaarlijk zou worden De eerste 'trek* leverde niet vee) op. De Harpalion verschoof maar een paar meter. Het achterschip dreef weer waardoor de kans op breken steeg. Bovendien wakkerde toen ook de wind nog aan. Voor alle zekerheid ging de helft van de bemanning naar de wal. Ka pitein Freeman Fennet stuurde twin tig matrozen en de enige vrouw aan boord met de reddingboot mee, die om vier uur afmeerde in de binnen haven van Den Helder. Schipper Bot verbelde toen: "ze moeten wel vlug wezen met vlotbren- gen, anders komt die schuit er nooit meer af." Zaterdagnacht begonnen de drie slepers opnieuw te trekken. En toen lukte het boven verwachting snel. Het konvooi zette direct koers naar IJmuiden. Inmiddels was geconsta teerd, dat het roer van de gestrande boos achter was gebleven op de zand bank. De Harpalion, verscheen, zondag morgen voor IJmuiden. Maar men moest tot half een wachten op gun stige weersomstandigheden en aflo pend tij. Vlak voor het binnenbren gen van de stuurloze boot dreigde nog een oponthoud. Op de Hector sprong een sleepka bel los. Maar gelukkig kon die snel weer worden vastgemaakt. Behoed zaam manoeuvrerend kwam het kon vooi binnen de pieren gadegesla gen door een grote groep belangstel lenden op het duin. Om één uur werd afgemeerd aan de ToerLstenkade. Twee duikers ver dwenen onder water om de schade op te nemen. Drie schroefbladen bleken te zijn afgebroken. Maar voor de rest viel alles mee. De scheeps huid bleek het avontuur vrij goed te hebben doorstaan. Zondagavond nog werd toestem ming gegeven de vrachtboot door te slepen naar Amsterdam. Bij de HDM zal het schip in dok worden gerepa reerd. Bij de vertoning van de dia's was de vrouw van Van E. voor het eerst tijdens dit proces niet aanwezig. Van S, keek aandachtig naar de gruwe lijke beelden, maar toonde geen ont roering, Dr. Luongo, die het lijk het eerst onderzocht, nadat het was opgevist en die ook indertijd de justitie alar meerde, verklaarde dat de vermoorde vrouw is geslagen, gestompt en ge ranseld totdat zij bewusteloos was. Hij verklaarde ook, dat zij minder dan vijftien minuten later dood was en dat zij na de ondergane mishan delingen nooit in staat geweest kan zijn zelfmoord te plegen. Een vraag van de openbare aan klager, of de verwondingen van het slachtoffer te rijmen zijn met de mogelijkheid dat zij door de patrijs poort van haar hut is geduwd, be antwoordde de arts bevestigend. Vrijdag was dr. Luongo ook reeds verhoord. Toen verklaarde hij, dat Lynn Kauffman niet zwanger was. Aan het slot van die zitting leed de verdediger nog een nederlaag. Verdediger Walter Powers jr. vroeg de rechtbank toestemming een ge luidsband te laten horen waarop een interview stond dat de kapitein heeft gehad met een televisieverslaggsver. Daarin zou Fatlo» hebben meege deeld, dat 'we er bij dit onderzoek vanuit moeten gaan, dat moord on mogelijk is te achten niet alleen wegens het ontbreken van een mo tief, maar ook omdat er domweg geen bewijzen voor zijn.' Maar de rechtbank besliste Sa raadskamer, dat de band niet voor de jury ten gehore mocht worden ge bracht. De verdediging zal in een later stadium van het proces opnieuw een poging doen dit materiaal te ge bruiken. Geen van deze documenten vol deed echter aan de in de Engelse wet gestelde normen, daar ze slechts geruchten betroffen. De verdediger had overigens ont slag van rechtsvervolging kunnen vragen op grond van het feit dat Van S. niet binnen 20 of 60 dagen, maar eerst op de 61ste dag voor de rechter was gebracht, maar aange zien het O.M. zich terugtrok, Waren hiervoor geen termen aanwezig. De rechter ontsloeg de heer Van S. van rechtsvervolging en gelastte teruggave van zijn paspoort en van de waarborgsom waartegen hij op vrije voeten was gesteld gedurende de periode dat zijn zaak aanhangig was. De Nederlandse autoriteiten hebben gefaald om een behoorlijk gefundeer de beschuldiging naar voren te bren gen. Ondanks de lof die de ambtenaar van het O.M. op typich Engelse wijze aan de Nederlandse opsporingsauto riteiten toezwaaide, za! de afloop van de rechtszitting een bittere pil voor hen zyn. Hoewel de heer Van S. dus niet vervolgd wordt, is er ook nog een menselijke kant aan de zaak. De pu bliciteit van deze affaire heeft grote schade toegebracht aan de naam van deze artiest en zijn gezelschap. Hij heeft grote financiële verliezen ge leden en duizenden dollars verloren door zijn gedwongen verblijf in Hong Kong, aan kosten voor zijn verdedi ging en doordat zijn groep zonder hem in Japan moest optreden, waar door zijn gage slechts gedeeltelijk werd uitbetaald. Hij heeft een con tract in Manilla verloren omdat hy voor de Philippijnen geen visum kon krijgen. Zijn tour door het Verre Oos ten zal hij moeten afbreken en elders in de wereld opnieuw beginnen, wat enorme reiskosten met zich mee brengt. Het financiële verlies is echter van ondergeschikt belang: hij vindt de blaam die op hem en zijn groep is geworpen van veel groter importantie. Het financiële verlies zal hy wel te boven komen en hy vertrouwt er bovendien op dat de uitslag van de rechtszitting hem zal rehabiliteren. Deze week begint overigens een nieuwe periode in zijn leven, want woensdag treedt hij te Hone Kong in het huwelijk met de prima balle rina van zyn groep, wat bewijst dat niet alleen hij vertrouwen heeft in de toekomst. &SNQ m*. In deze rubriek vermeldt Hei Vnje Volk zonder commentaar - tref. lende uitspraken van anderen, uiter. aard voor rekenina van hen die morden geciteerd. By de Comoro-eilanden ten noordwesten van Madagascar hebben vissers zaterdag opnieuw een eoela- canth gevangen, een zeldzame Yis, waarvan men een twintig jaar gele den nog aannam dat hij reeds 50 mil joen jaar geleden was uitgestorven. (Van een onzer verslaggevers) Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde weer zijn tol geëist. Achter het stuur van de auto, waarin zij zat met haar 55-jarige echtgenoot, haar 29-jarige zoon en diens verloofde, vond de 54-jarige me vrouw B. J. Bosman-Evers uit Arn hem gisteren de dood op Rijksweg 2 nabij Loenen aan de Vecht. Toen hun wagen een andere auto passeerde, week deze plotseling naar links uit, waardoor een botsing ont stond. Beide auto's sloegen over de kop en kwamen in de sloot langs de weg terecht. De heer Bosman kreeg inwendige kneuzingen en een hersen schudding, zijn zoon en diens verloof de lichte verwondingen. De inzitten den van de andere auto bleven on gedeerd. Op de provinciale weg Haarlem Hilversum, onder de gemeente Uit hoorn, veranderden gisteren in een oogwenk twee auto's in wrakken, toen de 67-jarige heer G. J. van Manen uit Veenendaa! bij het links afslaan geen voorrang verleende aan een hem tegemoetkomende personenwagen. De inzittenden van beide auto's werden over de weg geslingerd. De heer Van Manen en zijn 65- jarige echtgenote werden ernstig ge wond in de Mariastichting te Haar lem opgenomen. Mevrouw Van Ma nen is daar gistermiddag overleden. Een vrachtautobestuurder, die geen voorrang verleende, veroorzaakte gis termorgen in Drachten de dood van de 53-jarige bakker E. v. d. Kuip. Deze was op slag dood toen hij op een kruispunt tegen de wagen botste. In de afgelopen nacht is de der tigjarige mevrouw R. Gol-Konstapel uit Havelte, moeder van drie nog jonge kinderen, verdronken. Mevr. Goi zat bjj haar man achterop de bromfiets. Door onbekende oorzaak is de heer Gol tussen de Lokbrug en de Boskampbrug in. de Drentse Hoofdvaart gereden. (Van een onzer verslaggevers) Pogingen om het Nederlandse vrachtschip Eijo-S (321 ton), dat za terdagavond omhoog liep voor de Schotse kust, vlot te trekken, zyn gisteren mislukt. De Eijo-S, die met een lading gerst op weg was van Berwick naar Ant- werpen, raakte aan. de grond in de monding van de Tweed. De toe stand van het schip is niet onrust barend. De bemanning van zes kop pen is aan boord gebleven. tte T T.' Advertentie LM. neus,keel en borst van vastzittend slijm De beide AR-ministers Zijistra en Van Aartsen en de Ali-staatssecre taris RooivinU vormen min of meer d. ruggegraat van het kabinet al dus ür. Berghuis. De Antirevolutio naire Partij is zich volledig bewust dat op de schouders van deze drie een zeer zware verantwoordeiykheid- rust en zij stelt zich volledig achter hen. Uit Nederlandse Gedachten, weekblad van de Antirevolutionaire Partij. j (Vervolg van pagina 1) Nederland heeft zich daarente gen altyd op het standpunt ge steld, dat de Deltawerken de vaar weg juist beter zullen maken. Niet temin schijnt Den Haag zich ia zy'n antwoordnota van begin no vember wel bereid te hebben ver klaard over één Schelde—Rijnver binding het gesprek te openen. Volgens welingelichte kringen is het Haagse uitgangspunt echter, dat dit gesprek niet een gevolg kan zun van nieuwe verplichtingen die uit het Deltaplan zouden voortvloeien, in Den Haag ziet men de komende be sprekingen dan ook eenvoudig als een uitvloeisel van de bestaande ver dragsverplichtingen. In Rotterdam heeft men de resultaten van de conferentie met bij zonder grote belangstelling afge wacht. „U begrypt dat wij de om wikkelingen op de voet zuilen vol gen", zei ons de burgemeester, mr. G. E, van Walsum. „Natuurlijk hebben wij tegen dit overleg op zich zelf geen enkel be zwaar. Maar: als de regering straks aan de hand van het rapport van de deskundigen met de Belgen zal gaan onderhandelen, dan dienen de Rijn vaart premeis in het geding te wor den gebracht. De Beigen zuilen het premiestelsel, waarmee zij Rijn vaart verkeer naar Antwerpen trek ken, moeten afschaffen zodra er een Schelde-Rynverbinding komt. Dit moet conditie zijn". Mr. K. F. van der Mandele, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, verklaarde blij te zyn omdat de Nederlandse regering zich nog tot niets gebonden heeft. Hy vond het resultaat van de Brusselse conferentie „nogal tevredenstellend". Ook hy maakte de opmerking, dat België de Rynvaartpremies moet af schaffen, zodra tot een Schelde-R(jn- verbinding zou worden besloten. „Verontrust? Nee, dat ben ik niet", zei hy. „Het is prettig te bedenken, dat de gesprekken in Brussel zijn ge voerd tydens een diner". Zondagmorgen streek tot verrassing van de reeds op de been zynde in woners van Oudewater een ooievaar neer op het ooievaarsnest, dat reeds eeuwen op de nok van het uit 1588 daterende stadhuis zetelt. Volgens de overlevering zou dit ooievaarsnest se dert 1650 geen jaar onbewoond zijn geweest. Het ziet er naar uit dat Oudewater gisteren de eerste ooievaar van 1960 in ons land heeft ontvangen. NEW GLASGOW, Ontario (Reuter) Vier gemaskerde jongelui onder aanvoering van een meisje hebben een familie in een afge legen huis te New Glasgow in Ontario (Canada) beroofd onder be dreiging van het leven van een vierjarig jongetje dat zij uit bel hadden gehaald. Het viertal kon met hun buit ontkomen. Mevrouw Mary Cummings, een weduwe, zat zondagmiddag aan de lunch met twee van haar kinderen, de zestienjarige Florence en de vyf- De marine onderzoekt de moge- ïykheid van het opnemen van Pa poea's in marinedienst op Nieuw- Gulnea. Beslissingen zyn evenwel nog niet gevallen. Gezien de politieke aspecten is een besluit voorbehouden aan de minister van Defensie, Ir. S. H. Visser, en staatssecretaris De Jong, ■- Er zyn aanwyzingen, dat men eer der denkt over opname van Papoea's in het Korps Mariniers, dan by de vloot. Alles zal echter afhangen van het onderzoek dat momenteel op Nieuw-Guinea wordt ingesteld. YAOUNDE, Kameroen (Reuter) Benden baiiingen hebben vrijdag dood en verderf gezaaid in voorma lig Frans Kameroen. Zy doodden 47 inwoners van Dschang en Bafou, dorpen in de provincie Bamileke Zestig mensen werden gewond. Van de Invallers hebben politie- troepen er vyftien gedood en er zou den onder hen ook vele gewonden zyn gevallen. De aanvallen deden zich voor aan de vooravond van een referendum, waarin de bevolking zich moest uit spreken over de nieuwe grondwet die de regering van Ahmadoe Ahld- jo heeft opgesteld. Reeds lang wordt het land geteis terd door overvallen. Hiervoor Is de verboden Kameroense Volks Partij verantwoordelijk, naar zij zelf be weert. Dr Felix Moumie. de in bal lingschap levende leider van deze party, heeft de bevolking opgeroepen de volksstemming (die zondag Is ge houden )te boycotten. By noemt de onafhankelijkheid. die Kameroen In januari heeft ver kregen een verhulde vorm van Fran se overheersing. BU herhaling heeft hy geëist, dat er een volksstemming zou worden gehouden onder toezicht van de Verenigde Naties voordat de onafhankelijkheid zou worden over gedragen. In het gebied, waar zich de onlus ten hebben voorgedaan, heeft dr. Moumie veel aanhangers. Waarne mers vrezen nog meer bloedvergie ten. Advertentie LM. SltCHlS Alsof ze achter elkaar hadden gereden en precies dezelfde ma noeuvre hadden gemaakt, lagen gistermorgen twee personenauto's in de sloot langs Ryksweg 2 bU Loenen aan de Vecht. Maar aan deze situatie was een ernstig on geluk voorafgegaan; waarbij de 54-jarige mevrouw Bosman-Evers uit Arnhem om het leven kwam. MADRID (Reuter, AF) De politie van Madrid heeft zaterdag een nieuwe serie arrestaties verricht, kort nadat de Spaanse regering had meegedeeld, dat in de afgelopen week de leiders van een geheime or ganisatie waren gevangen genomen in verband met een serie bomontplof fingen. Aanvankelijk werden de "Commu nisten beschuldigd van de bomaan slagen, maar nu worden Spaanse ballingen op Cuba als de schuldigen genoemd. In een officiële verklaring van de Spaanse regering wordt nog wel ge zegd dat zich bij dc gearresteerden een grote groep personen bevindt "die rechtstreeks contact met de Sowj et- Unie onderhoudt.' (Van onze Brusselse correspondent) Wij zullen in de toekomst ijveren voor de bevrijding van andere Afrikaanse gebieden, in de eerste plaats voor de bevrijding van Roeanda Oeroendi. Dat verklaarde de Congolese nationalistische leider Joseph Kasa-Voeboe, toen hij gisteren met zes andere deel nemers aan de Brusselse ronde-tafelconferentie landde op het vlieg veld van Leopoldstad in Belgisch Congo. tienjarige Ricky, en met haar ver loofde, Norman Vanceeder, toen een meisje en twee jongens, met kussen slopen over het hoofd, waarin gaten waren gemaakt voor de ogen, het huis binnenstormden. Een der twee jongens had een geweer by zich. Het meisje beval de jongens het huis te onderzoeken en alle geld mee te nemen, op haar vraag of er nog iemand anders in het huis was kreeg zy te horen dat de vierjarige Billy en zyn tienjarige zusje Linda slie pen, Beide kinderen werden gewekt en de overvallers droegen Billy naar de keuken. Het meisje hield een mes op de keel van het jongetje en dreigde dat hy vermoord zou worden als iemand enige tegenstand bood. Toen Vanceeder beroofd was bon den de overvallers alle aanwezigen vast, sneden .de telefoondraden door en gingen er vandoor in een wach tende auto die bestuurd werd door een ander meisje. Kasa-Voeboe wekte de Congolezen op de produktiviteit zoveel mogeiyk te vergroten, omdat nu de vrucht van hun arbeid aan hen zelf ten goede zal komen. Hij vroeg ook het regel matig betalen van belastingen aan het nieuwe gezag, dat straks in Congo zal heersen. Een grote menig te verwelkomde koning Kasa-Voeboe. Met het noemen van Roeanda Oeroendi op het ogenblik Belgisch mandaatgebied heeft Kasa-Voe boe een nieuwe pyi op zijn politieke boog genomen. De onafhankelijkheid van Congo zal op 30 juni een feit zyn. Roeanda Oeroendi is echter een gebied, waar een geheel ander volk woont en dat noch etnisch noch geografisch iets met Congo te maken heeft. Mocht Kasa-Voeboe de ko mende maanden op Roeanda oeroen di gaan hameren, en mocht de nieuwste slogan aanslaan, dan heeft ook België zijn „Nieuw-Guinea- kwestie". Advertentie I.M. voor 10 Kwatta- soldaatjeskrygtU van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december *60).

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2