Raad discussieert over verLuur voor Waarschu wingssein klinkt voor Excelsior 20 en DHS flN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Jean Gabin boeiend in „Liefde langs de weg" BEHANGWERK Schiedam en Succes ontmoeten elkaar Hans Henkemans solist in Toonkunst-concert Gevarieerd programma bij uitvoering La Matinata W. A. VERWAYEN Waardering voor geschriftje over oorlogsjaren Prijsvraag van jubilerende bibliotheek Lager KNVB-voetbal Pizzetti, Mozart en Franck |t£SÏ S' Wapensmokkel Komedie Jongetje valt van a er GEVONDEN Kunst in de komende iveek Judo-toernooi om titel voor zwarte banden SY Y naar Noacl SET VRIJE VOLK ZATERDAG 27 FEBRUARI 19GÜ PAGINA 4 TFereïdoorlog De nieuwe lonen in liet drankbedrijf Nièuive publikëties Dames Schiedam in 't koper Program HBSS Meisje tegen brommer Muziek Ballet Toneel Hermes-DVS 2 tegen DFC 2 Bespreek tijdig Uw Bejaarde onder anto Met het einde van de korfbalcompetitie in zicht stijgt de spanning. Voor Schiedam en Succes staat er niets meer op het spel, maar het is min of meer een prestigezaak wie de wedstrijd Succes-Schiedam zal winnen. Derde zaak van A. J. Sitskoorn Doktersdiensten Predikbeurten Burgerlijke Stand (Van een onzer verslaggevers) De raad heeft gisteravond een agenda van dertig punten betrekkelijk vlot afgewerkt. Slechts op enkele voorstellen gin gen de raadsleden uitvoeriger in. De verhuur bij voorbeeld van percelen grond in het Volkspark voor tennisbanen was een on derwerp van discussie. In afwijking met de andere leden van de PvdA-fractie kon den de heren C. Boerman en H. Kornfeld zich hiermee niet ver enigen. 'We beschikten vroeger,' aldus de heer Boerman, 'in het westen van de stad over een ruim gebied voor de recreatie, dat echter langzamerhand voor het grootste deel voor industriële doeleinden in gebruik is genomen. Er is nu een strook van 150 meter breed overgebleven voor recreatie, vooral voor de jeugd. Het komt ons voor, dat dit plan een inbreuk is op je groenstrook, die ter plaatse tot ongeveer de helft zal worden terug gebracht." Zoals bekend heeft de heer J. van Vliet in het Volkspark ten zuiden van de Stadhouderslaan grond te huur gevraagd voor de aanleg van twee tennisbanen aansluitend op de drie banen, die de heer Van Vliet reeds exploiteert. Hiertegen had de heer Boerman geen bezwaar, omdat deze banen zo komen te liggen, dat de groenstrook er niet door wordt inge snoerd. Anders is het naar zijn mening ge steld, met de drie banen, die de r.-k. lawntennisvereniging 'Los Bigotes' ten zuiden van de banen van de heer Van Vliet wil gaan aanleggen. De heer Boerman wilde zijn bezwaren terugnemen, als zou worden aange- ZATERDAG Bioscopen: MONOPQLE: Wapensmokkel naar Cuba. 2.15, 7 en 3.15 uur. PASSAGE: Ieder meisje weet het, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: MARIJKE: Vereniging Het Singel- kwartier, cabaretmiddag voor kin deren, 14 uur. CHR. SOC. BELANGENInzet sleu telactie door de padvinders, 14 uur. JEUGDHAVEN: CJV passe-partout, 20 uur. MUSIS SACRUM: R.K.T.G. Bonaven- tura brengt „Een huls vol verras singen", 20 uur. ARCADE: HKW St.-Praneiscus van Assislë, toneel, 20 uur. IRENE: CJV, toneel, 20 uur. VOLKSGEBOUW: Amicltla, toneel, 20 uur. Apotheek: Backer, dt.-Llduinastraat 58. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Wapensmokkel naar Cuba. 2.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Ieder meisje weet het. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: MARUKË*: Het Singelkwartler, vas tenavondbal, 20 uur. WIJKCENTRUM: Instuif R.-K. Jong Schiedam, vastenavondviering. 20 u. XIVOLI: Doe. Guillaume, bonte avond mm.v. The Barrelhouse Jazzband, 20 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: Maitressc (18 Jr). 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CAPITOL, Het wapen (14 Jr). 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL De witte Non (18 Jr). 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): Het meisje der zonde (18 jr). Zat. 9.30, 11.30. 1.30, 3.30. 5,30, 7.30 en - 8.30 uur; zondag vanaf 1.30 uur Zondag vm. II uur: Zanzabuku COLOSSEUM: Koningin Zenobia (14 jr). 2, 7 en 9.15 uur. HARMONIE: In de greep der spio nage (18 jr). 2, 430, 7 en 9.15 uur. LUMIÊRE: The P3.I. story (14 jr). 130, 4, 8.45 en 9.30 uur. LUXOR: Saboteur (14 Jr). 2, 430, 7 en 9.30 uur. METRO: De hel van Tarawa (14 Jr). Zaterdag 3.30, 7 en 3.15 uur; zondag 2, 430, 7 en 9.15 uur. PRINSES: Vijf poorten naar de hel (18 jr). Zat. 2.15, 7 en 9.30 uur; zondag 4.30, 7 en 9.30 uur. Zaterdag 24 uur: Tramlijn „Begeerte" (18 jr). REX: Het monster van de Amazone. (14 Jr). 2, 430. 7 en 930 uur. THALIA: Een huis vol herrie (lS.jr). 2, 430, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER: The rickshaw man (aJ.). Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur; zondag 1.30, 4,15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA: Some like it hot (18 jr). 7 en 930 uur. Zaterdag 2 uur, zon dag 2 en 430 uur: Donald Duck en z'n vriendjes (a.l.). toonddat elders- in Schiedam geen ruimte is voor deze tennisbanen. Geheel 'Als de industrieën in de omge ving zich volledig hebben ontwik keld, zullen er in de stad weinig recreatiemogelijkheden zijn, dan juist in dit stukje groen.' De heer Boerman vond het daarom be langrijk, dat de groenstrook een geheel blijft vormen. De heer Boerman sprak er namens de socialistische fractie zijn verwon dering over uit. dat, nog voordat in de raad tot verhuur van de gronden is besloten, de heer Van Vliet is be gonnen met de voorbereidende werk zaamheden voor de aanleg van de tennisbanen. De heer K. J Dominicus (a.-r.) drong erop aan dat het karakter van het Volkspark niet geschaad zou worden in de laantjes, die langs de toekomstige tennisbanen lopen. Hij was een voorstander van een goede afsluiting van het sportcom plex aan de kant van het Volkspark door een groep heesters van min stens tien tot twaalf meter breed. De heer Dominicus deed de sug gestie om midden in het complex, achter in het Volkspark een ruimte te scheppen voor het parkeren van auto's. Wethouder P. van Boehove vond deze suggestie de moeite waard. Hij meende, dat het passerende publiek op de openbare weg stellig met ple zier naar het tennissen zal kijken en hij zegde toe, dat de beplanting aan de kant van het park zo nodig wat dichter zal worden gemaakt. „Geen inbreuk" „Ik zie echter niet in, dat hier inbreuk zou worden gepleegd op het groen," vervolgde de wethou der, „Er zijn inderdaad happen van de groenstrook afgegaan voor de industrie. Voor de oorlog ech ter waren er op dit stuk grond ook tennisbanen. - Het is dus een kwestie van' de rommel opruimen,, die er nu ligt, en de oude toestand' herstellen" i De wethouder vond het nogal on voorzichtig, dat de heer Van Vliet al met voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van zijn tennisbanen was begonnen, maar oordeelde het aan de andere kant begrijpelijk, want het tennisseizoen zal per slot van rekening al vrij spoedig inzet- Wethouder Th, J. L, v. d. Berg be ten loofde, dat de kwestie van de toe gangsweg tot de tennisbanen nog in de commissie voor gemeentewerken zal worden besproken. Het voorstel werd daarna aanvaard. De heren Boerman en Kornfeld stemden tegen. Verschillende raadsleden uitten hun waardering voor het voorstel om een krediet van 4.875,— te verlenen' voor de aanschaffing van het ge schrift „Volk in verdrukking en ver zet", dat aan de schooljeugd vanaf het zesde leerjaar van de lagere scholen zal worden uitgereikt, in het kader van hetgeen op vijf mei in Schiedam zal worden georganiseerd. Mevrouw A. Moll-Lips (v.v.d.) in formeerde naar de mogelijkheid om onderwijs over de jongste wereldoor log op de lagere school verplicht te stellen. Wethouder H. Sabel merkte op, dat de onderwijzers hieraan ge woonlijk zeker aandacht besteden. De heer S. Kuiper (c.h.u.) was van mening, dat de ouders een belang rijke taak hebben, als het er om gaat de kinderen op de hoogte te brengen van de gebeurtenissen 19401945 maar ook de scholen kunnen zijns inziens verbetering brengen in de kennis van de jeugd omtrent deze periode Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de gemeentebibliotheek is een grote prijsvraag uitgeschre ven. Er zijn drie verschillende vra genformulieren voor volwassenen, voor kinderen ouder en voor kin deren jonger dan twaalf jaar. De eerste groep moet van een elftal fragmenten de auteurs bepalen. Voor de kinderen zijn verhaaltjes opgesteld, die een aantal titels van jeugdboeken verbergen. De prijzen, in iedere groep drie, bestaan na tuurlijk uit boekenbonnen. De in zendingen moeten voor 26 maart binnen zijn. Uit ons verslag over de komende lonen in de drankindustrie kan de indruk worden gewekt, dat do dienst tijdentoeslagen een nieuwe verhoging van de lonen zouden brengen. Dat is niet het geval. Deze toeslagen, die 1.12 bij één jaar, 2,24 bij twee jaar en 2,75 bij vijftien jaar dienst verband bedragen, werden reeds ge geven. Voorts wordt in het eind van het verslag gesproken over de basisionen, die met inbegrip van de verschillende compensaties (voor huur en AOW)' 78,12 (groep A), 72,25 (groep B), 69.95 (groep C) en 65,87 (groep D) zouden gaan bedragen. Dit zijn dus niet de basisionen, die berekend worden op grond van het uurloon, maar de maximum te bereiken week lonen, waarin ook de 5,3 pet tij d- werktoeslag is verrekend. Deze lonen wachten nog op goed- De heer B. E. Collé (c.p.n.) drong keuring door het College van Kijks- erop aan. dat in de toekomst alle leerlingen in zesde leerjaren een der gelijk 'geschriftje zouden ontvangen en de heer P. J. Beekman ,(k.v.p.) was er voor, dat 25 extra exempla ren een plaatsje zouden vinden tus sen het vaste leermateriaal voor elke zesde klas. Wethouder Sabel antwoordde, dat op dit terrein geregeld nieuwe pu- biikaties kunnen verschijnen, die men voor de schooljeugd nog wel eens ge schikter zou kunnen vinden. Om die reden is men nog niet overgegaan tot aanschaffing van meer boekjes. De kwestie zal volgend jaar zeker weer de aandacht krijgen. Bij de behandeling van het voor stel tot verstrekking van een sub sidie aan het harmonieorkest „Oefe ning Baart Kunst", dat het zestig jarig bestaan viert met onder meer een internationaal concours, .stemde de a.r.-fractie tegen, omdat het con cours op een zondag valt. In antwoord op een vraag van het liberale raadslid H. W. G. Hoek deelde wethouder Van Boehove mee, dat overleg omtrent de ver lichting van de wijzerplaten van de Grote Kerk gaande is. Ook voor het voorstel tot inrichting van het Frans Halsplein als open bare kinderspeelplaats had men veel waardering. De heer Collé (c.p.n.)'1 informeerde, waarom dit zo lang had moeten' duren, waarop wethouder Van de Berg meedeelde, dat ver keersproblemen en gebrek aan tech nici hiervan de oorzaak waren. bemiddelaars. Nadat in de hoogste regionen van het Schiedamse amateurvoetbal Excelsior'20 een bedenkelijke plaats op de ranglijst kreeg toegewe zen, is het nu DHS waarboven zich donkere degradatiewolken samen pakken. De nederlaag van zondag jl. bracht onze derdeklasser op de on derste plaats in samenzijn met Westlandia en VOC. Met nog vier wedstrijden voor de boeg wordt het, zowel voor Excelsior als DHS, de hoogste tijd dat alle krachten worden ingezet om het schip drij vende te houden. Het damescomité van de Schie damse voetbal- en honkbalvereniging Schiedam viert, dinsdag 8 maart het koperen, jubileum met een receptie van 8 tot 10 uur in de kantine op het terrein in het sportpark Harga. Senioren: Noord wijk—HBSS, 4.15 uur, terrein Panhuysstraat, HBSS 2- Noordwyk 3, 4.15 uur, terrein Harga, veld 1. H3SS 3—NSW 3, 4.15 uur, terrein Harga, veld 2, HBSS 5The Red Stare 3, 2.30 uur, terrein Harga, veld 2, HBSS 5—The Red Stars 3, 2.30 uur, terrein Harga, veld 2. Junioren: The Rising Hope al HBSS al, 4 uur, terrein The Rising Hope, HBSS a2Ursus a, 4.30 uur. terrein Spieringshoek, Schiedam b HBSS b. 3 uur, terrein Schiedam Harga, Biydorp c-HBSS cl, 2.30 uur, terrein Laag Zestienhoven, Leonidas c3HBSS c2, 2.30 uur, terrein Gor- dehveg, HBSS c3The Rising Hope c2, 2.30 uur, terrein Harga, veld I. Het vijfde Toonkunst abonnementsconcert, donderdag in het Pas sage-theater, wordt weer verzorgd door het Rotterdams Philharma- nisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Solist is de pianist Hans Henkemans. Op het programma staan het Rondo Veneziano van Pizzettihet pianoconcert in G van Mozart en de Symfonie in d van César Franck. In Hans Henkemans zijn op gelukkige wijze de eigenschappen van een scheppend en een herscheppend kunstenaar verenigd. Hij werd in 1913 in Den Haag geboren en ontwikkelde zich onder leiding van Willem Pijper en Van den Sigtenhorst Meyer tot een volwaardig pianist en componist. Bovendien studeerde hij medicijnen en be haalde hij zijn artsdiploma. Zijn muzikale carrière begon kort na de bevrijding in 1945. In december van dat jaar gaf hij in Amsterdam met het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum de eerste uitvoering van het „Passa- cagiia en Gigue" voor piano en or kest,, een werk, dat sindsdien meer malen uitvoeringen beleefde in bin nen- en buitenland. Henkemans speelde als solist met alle Nederlandse orkesten en maakte tournees Hn de meeste "Westeuvopese landen en ook in Zuid-Afrika. Hij is een geregelde gast op de Salzburger (Van onze filmredactie) In „Liefde langs de weg", de film die vanaf maandag in Monopoie draait, is Jean Gabin, een vrachtau'tochauffeur, uiterlijk geheel gelijk aan de vele vorige realistische figuren die hij heeft gespeeld, maar ook ditmaal boeiend door het zo somber en duidelijk weergeven van een karakter. Tussen de persoonlijkheid van deze chauffeur, Jean Viard en de sfeer van de film, bestaat een merkwaardige harmonie. Een trieste man in een trieste film met veel zwaar motorengeronk, bakbeesten van vrachtwagens, kop lampen In de mist en reclameborden langs de weg Deze vijftigjarige Viard beleeft een late liefde met het dienstertje van een chauffeurscafé. Het kan niets worden, dat is al da delijk duidelijk, maar de man hoopt tegen beter weten in, dat hij een op lossing zal vinden. Hij krijgt moei lijkheden met zijn werkgever en ver liest zijn betrekking. De zestien-jarige A. O. uit de Lange Kerkstraat is gistermiddag bij het oversteken tegen een bromfiets ge lopen. Zij is met een geschaafde knie en enkele inwendige kneuzingen naar het gemeenteziekenhuis gebracht en van daar naar huis. De berijder van de bromfiets de 68-jarige N. V. is ter plaatse door de GGD behandeld. weer een bijzonder gevarieerd programma samengesteld. La Matinata zelf zal er onder lei ding van dirigent H. F. Jung lustig op lostokkelen in „Wiener Madeln van Ziehrer, „Der Wald" van K. Wölki, „Fünf kleine Walzer" van Schubert en de Elizabethan Serenade van Binge. Vier populaire klassieken worden daarna door de arbeiderszangvereni ging Excelsior onder leiding van L. Smit ten gehore gebracht. Het zyn .Die Ehre Gottes" van Beethoven en van Mozart: „Schutzt Tltus", „O Ihr Götter", „Macht'ger Gott" en „Der Freude Lebe". Men kan Adrie Slootmaker aan de piano beluisteren, terwijl verder Tonny v. d. Hoek en Hans v. d. Hoek, twee bekende accordeonisten, en de zangeres Adinda Gospelich voor een vrolijk programma zorgen. Na de pauze voert La Matinata de ouverture Trédici van Joh. R. Kok, „Zur Weite des Tages" van Spiegelberg, „lm Kahlenberger Dorfel" van Fahrbach jr. en de „Bersaglieri-mars" van Gerdes uit. Voor Excelsior staan dan op het programma het Trauungs-chor uit „Die Stumme von Fortici" van Auber, „Heil sei Euch Geweihten" uit Mozarts „Die Zauberflöte", „Chor der Landleute" uit „Die Verkaufte Braut" van Smetana en „Morgen rood" van Otto de Nobel. Ook in dit deel van het program ma zal het accórdeonduo v d. Hoek zichlaten horen. La .Matinata heeft voor het schiedamse gemeenschaps concert een groot werk in studie ge nomen, de „Ouverture in h-moll" van Wölki. Het meisje verzwijgt dat zij een kind van hem verwacht; als hij de waarheid hoort is het al te laat: zij heeft een bezoek aan een aborteuse gebracht en sterft aan dc gevolgen. Fransoise Arnoul speelt dit meisje voortreffelijk. De film heeft een fraaie fotografie met (uiteraard) veel clair-obscur. Een film met de titel „Wapen smokkel naar Cuba" zoals tot maandag in Monopoie draait is. aardig actueel na de laatste revo lutie. De film is echter niet naar deze laatste revolutie gemaakt, maar naar een roman van Ernest Heming way. Over de revolutie op Cuba ho ren we overigens alleen, dat die er is. Het verhaal is eenvoudig. Wapen smokkelaars brengen een kapitein van een luxe-motorboot ertoe hen te helpen met smokkelen. Hij moet wel, omdat liij anders zijn boot kwijtraakt. Een van de wapensmok kelaars ontdekt, dat er geen wa pens maar stenen in de kisten ver voerd worden. Hij is niet de eerste die geliquideerd wordt. Als de maat van de kapitein pro beert te ontvluchten, is er een klein oproer op het schip. De kapitein ruimt de boeven uit de weg en zet koers naar huis, naar zijn vrouw Lucy. Audie Murphy speelde de rol van de kapitein, een goede, zacht aardige kerel. Hij overtuigt niet ge heel, wat trouwens de hele film niet doet. In Passage draait een bijzon der aardige Amerikaanse komedie: „Ieder meisje weet het" (Ask any girl). De zeer pittige, even lieftallige ais vermakelijke Shirley MacLaine speelt er de vrouwelijke hoofdrol in. Zij is een meisje van buiten, dat naar New York gaat om. een baan of een echtgenoot te vinden. Met beide carrières gaat het moeilijk. Bij sollicitaties begaat zij velerlei on handigheden en haar eerste vriend schap leidt niet tot een huwelijk, zoais zij had gewenst. Dan komt zij in dienst bij een re- c'amobureau. De bard-werkende di recteur Miles Doughton (David Niven) berispt haar voortdurend. Op zijn broer ,de vrouwenveroveraar Evan (Gig Young), wordt zij ver liefd. Als zij een beetje gewend is. vraagt zij David Niven om raad. Hij weet immers precies hoe men de klant via het onderbewustzijn beïnvloedt? Hoe moet zij dan op zijn broers on derbewuste werken? Er volgt een lange reeks komische verwikkelingen. Want haar adviseur onderzoekt precies al de aantrekke lijkheden van Evan's vriendinnen en zij probeert deze te evenaren. Het gevolg van deze toegepaste markt analyse is inderdaad dat Evan haar ten huwelijk vraagt. En dan weigert zij natuurlijk om de ware man te trouwen. Charles "Walters heeft dit kluchti ge gegeven met veel humor en spits vondigheid uitgewerkt. Het resultaat is een „sophisticated comedy" van allure, vol snelle scènes en boeiende dialogen. De driejarige August Storm uit de Stationsstraat 68 te Schiedam speel de gisteren achter een aanhangwagen en kreeg een klap van de auto. toen deze plotseling wegreed terwijl het jongetje bleef hangen. Hij kreeg ver wondingen aan zijn been. klaagde over pijn in zijn buik en is ter obser vatie in het gemeenteziekenhuis op genomen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 26 uur: Jongenspet; wit kinderschoentje (R); autoped; sleutel; ring met sleutel; vulpen; vis-ieefnet; passerdoos; autocontact- sleutei; voetsteun van brommer; handpompje; hamer. Te bevragen bij de vinders: Ha mer;, A. v. d. Ende, Westfrankeland- sestraat 119b; uitlaat van bromfiets, Kramer, Lorentzlaan 12a; aktentas met inhoud, v. d. Maat, Kerklaan 49; autosleutels aan ring, B. de Vries, Hogenbanweg 63b; doosje hansaplast, Roodenberg, Alexander Numanstraat 22b; passer, Bosseiaar, Boerhavelaan 65; meisjesbril, G. de Man, Troel- stralaan 127; damesbril, Landsber gen, Vlaardingerdyk 193a; ring met sleutels, v. Tilburg, Dr. Wibautplein 58; bril in etui, J. Woud, Buijs Bal letsingel 35; balpen, C. Smit. Groe nelaan 33; zwarte hond, C. Krabben dam, Hoogstraat 75; damesporte- monnaie met inhoud, G. de Groot, Herenstraat 41/10; damesportemon- naie met inhoud, M. de Koning, Oostsingel 22; knippertemonnaie met inhoud, T. Haag, Buffelstraat 71 Rot terdam (O)passer in etui, M. Stof fels, Fr. Haverschmidtlaan 88; plas tic portemonnaie, M. v. Tricht, Bui tenhavenweg 178 klein 14; bedrag aan geid. B. Boltkamp, L. de Coligny- straat 30; grijze glacé handschoen, B. Swaerdens. Maasdijk 102; bruin lederen handschoen (R), v. d. Berg, Pr. Fred. Hendrikstraat 26a; blauwe kindergymschoen, K. Scholte, Gor- donstraat 12a; blauw sportbroekje, A. Veltenaar, Boerhaveplein 3a; Festspiele en verwierf als componist de Prof. v. d. Leeuwprijs voor zijn vioolconcert. Pizzetti, de componist van het Rondo Veneziano, is in 1880 in Par ma geboren. Hjj behoort tot de be roemdste hedendaagse componisten van Italië. Het Rondo Veneziano is geïnspi- reed op een weemoedig Venetiaans gondellied en een Italiaans dansrit-' me. De inleiding brengt het hoofd thema in de houtblazers, daarna zet ten de altviolen een nieuw motief in, waaruit zich een door het geheie or kest gespeelde hartstochtelijke melo die ontwikkelt. De soloviool mediteert verder en na de terugkeer van het grote tutti en het hoofdthema volgt een zeld zaam melodieuze dialoog tussen de cello- en vioolsolo, die voert naar het allegro en een van zuidelijk tempe rament bruisend feest van klanken, ritmen en kleuren. Het pianoconcert in G, KV 453 behoort tot een vrijwel onbekend deel van Mozarts oeuvre. Het manuscript vermeldt plaats en da tum van ontstaan: Wenen, 12 april 1784. Orkestbezetting'; een fluit, twee hobo's, twee fagotten, twee hoorns en strijkkwartet. Een hoogtepunt wordt in dit diep geïnspireerde werk bereikt in het Andante in C, waarin een merkwaar dig staaltje van kamermuziekensem- ble wordt gevormd door de houtbla zers, wat aan dit deel een merkwaar dig licht koloriet verleent, Francks Symfonie in d ten slotte is een bijzonder goed voorbeeld van een cyclisch werk. Een merkwaardige bij zonderheid van deze symfonie is het tweede deel. In tegenstelling tot bijna alle symfonieën na Haydn is deze driedelig. Zijn voorkeur gaat uit naar tegen stellingen. H(j plaatste vaak de groe pen apart: koperblazers, houtblazers en strijkers wisselen elkaar af of verdubbelen de stemmen, maar wor den zelden vermengd tot een impres sionistische kleur. Donderdag is in het Passage- theater (Schiedam) Hans Henkemans solist bij het Rotterdams Phllharmo- nisch Orkest in het pianoconcert KV 453 van Mozart. Eduard Flipse diri geert verder het Kondo Veneziano van Pizzetti en de Symfonie van Franck. Het Nederlands Ballet geeft maan dag de Rotterdamse première van 'Othello' (Thiriet-Lifar) en danst ver der, met begeleiding door het Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kersjes, 'Petroesjka (Stravinsky- Fokine) en 'Suite en blanc' (Lalo- Lifar). Solisten in 'Othello' zijn Billy Wilson en Sonja van Beers. De uitgestelde première van 'De meeuw' door Rotterdams Toneel za! nu plaatsvinden op zaterdag 5 maart. De Haagse Comedie zorgt woensdag voor een tweede première in deze week: 'De herberg' van Fritz Hoch- waider, geregisseerd door Juris Diels en met medewerking onder meer van Albert van Dalsum, Annet Nieuwen- huyzen, Bob de Lange en Gijsbert. Tersteeg. Reprises zijn morgen 'Twee op de wip' (Rotterdams Toneel), dinsdag 'Eerste liefde?' (Nederlandse Come die), donderdag 'J. B.' (Theater) alles In de Rotterdamse Schouwburg en zaterdag 5 maart 'Eerste lief de?", ditmaal in de Grote Schouwburg (Zuid). In dit opzicht wordt het komende weekeinde voor beide clubs bijzonder belangrijk. Excelsior ontvangt di recte concurrent, tevens hekkesluiter VCS op bezoek. Beide clubs vechten voor behoud van het tweedeklasse schap en zijn alleen bij puntenwinst gebaat. Een zeer belangrijk duel dus. Hetzelfde geldt voor DHS. dat by Westlandia op bezoek gaat. Ook hier twee clubs, die met een gehjk aantal punten de onderste plaats delen en dus fel op winst zullen spelen By de vierdeklassers gaat de be langstelling uit naar Ussus. Er is nog steeds hoop dat onze jongste vierdeklasser de rode lantaarn zal overdragen. Er zal zond eg dan op eigen terrein van Gelukvogels ge wonnen moeten worden en gezien de overwinning van de Schiedammers in de eerste ontmoeting tussen beide clubs moet dit mogeiyk zijn. Martinit kan op eigen terrein te gen Velo de tweede overwinning op deze club behalen, terwijl Martinit in dezelfde afdeling op eigen terrein een moeilijker opgave krijgt om koploper Kranenburg enige puntenwinst af handig te maken. Onze stadgenoten kunnen nog steeds een paar punten goed gebrui ken. SFC, dat ii-i strijd met de kop groep niet heeft kunnen volhouden, krügt bezoek van DDC. De eerste ontmoeting eindigde in een 11-ge- lijk spel en voor zondag verwachten we volle Schiedamse winst. DRZ ten siotte gaat te gast by VEP waarbU opnieuw een punten- Het programma voor Hermes-DVS is op de inhaaldag van a.s. zondag wel uiterst klein, doch niettemin zeer belangrijk. Alleen het tweede elftal komt in het veld en wel zondag, 2 uur op het terrein Damlaan, tegen DFC 2. De Hermes-reserves hebben de laatste drie wedstrijden gewonnen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat enige clubs in het gedrang zyn gekomen en een van deze elftallen is DFC 2, de tegenstander voor a.s. zondag. Winnen de blauw-witte reserves deze wedstrijd, dan zijn de perspec tieven om zich in de reserve le di visie te handhaven aanmerkeiyk be ter. Nu het eerste elftal van Hermes vri) is, zijn alle reserves beschikbaar, maar dit geldt eveneens voor DFC, zodat beide elftallen op oorlogs sterkte binnen de lynen zullen ko men. Een spannende kamp ligt in het verschiet. Advertentie IM. COMPLETE WONINGINRICHTING HOOGSTRAAT 184—186 TELEFOON 67581 - SCHIEDAM verdeling het meest voor de hand iigt. In de Rotterdamse afdeling gaat het nog altyd onderaan de ranglijst vertoevende Wilton Fyenoorü op be zoek by Eureka. De laatste Urie wed- stryden zullen over de eventuele her nieuwde degradatie van de scheeps bouwers moeten beslissen. Demos ontvangt in eigen huis de moeilUke tegenstander Hiliegersberg terwyl Schiedamse Boys Zwart Wit op be zoek krygt. Voor de Zuidhollandse judo-kam pioenschappen voor zwarte banden, die zondagmiddag om 2 uur beginnen in het Sport Centrum Rcinier Huls- ker te Schiedam, hebben totaal 25 judoka's ingeschreven. By de 3e dans heeft alleen Jan Rapmund ingeschreven, zodat hy automatisch wordt afgevaardigd naar de Nederlandse kampioenschappen, die 19 maart in Den Haag worden verwerkt. BU de 2e dans hebben ingeschre ven de lichtgewichtkampioen van Europa en Nederland. Koos Bonte uit Delft, de finalist bij de midden- gewichtkampioensehappen van Ne derland P. J. v. Leeuwen uit Katwyk en Jaap Hoogendam uit den Haag, die vorig jaar Koos Bonte bij de 2e dans wist te verslaan. In dit gezelschap zullen de Rotter dammers Timmers en Baudotn met Deybel van judoclub Dordrecht wel geen belangryke rol spelen. By de 18 le dans zien wy Leen Ratten van Rotterdam, v. d. Plas en Davidis utt den Haag, Ritmeester en in 't Veld uit Dordrecht wel als de mogelijke afgevaardigden naar de Nederlandse kampioenschappen. Te verwachten is, dat alle wedstrij den gaan. over maximum 5 minuten en dat geen verlengingen zullen wor den toegestaan, waardoor de judoka's wel gedwongen zyn om weinig risi co's te nemen en met het vooruit zicht van meer partyen van 5 minu ten te trachten zo spoedig mogelijk een punt te maken. SVV gaat zondag op bezoek bij het Tilburgse NOAD dat nog alle kansen heeft op promotie en zondag koplo per GVAV op eigen terrein een over winning heeft afgedwongen. De rood-groenen kunnen er dus op rekenen een geladen NOAD tegen zich zai krijgen, dat er alles op zal zetten de rood-groenen met lege handen naar huis te sturen. De SW'ers zijn de afgelopen we ken behooriyk op dreef en men heeft vaart in het spel iveten te bréngen. De laatste 4— I-overwinning óp hét ze ker niet zwakke KFC betekent zeker een morele ruggesteun' voor deze moeiiykè uitwedstrijd- tegen het op winst beluste NOAD. De rood-groenen zullen er zondag echter goed aan doen de gehele wed- strüd er het tempo in te houden en het initiatief in handen te houden. Een overwinning op NOAD kan de positie op de ranglijst belangrijk ver stevigen. SVV 2 gaat zaterdagmiddag naar Woudensteijn. voor de ontmoeting met Excelsior 2. De rood-groene re serves hebben de punten hard nodig en zullen er goed aan doen beide punten mee naar Schiedam te bren gen. De 76-jarige mevrouw A, C. H.-S. heeft haar rechtervoet gekneusd toen zy op het Herenpad tegen een perso nenauto liep, bestuurd door A. S. ZU is naar het gemeenteziekenhuis ge bracht en vandaar naar huis. De eerste ontmoeting heeft geen goede indruk achtergelaten. Succes zag toen kans om een flinke achter stand in te lopen en ten siotte een 44 geiyk spel uit het vuur te sle pen. Aan beide zijden was men echter van oordeel dat er te hard was ge streden Het is de taak van de be sturen er voor te zorgen dat na af loop van de returnwedstrijd een be ter oordeel wordt uitgesproken. Er zal ook nu weer fel worden ge kampt om de punten maar dit be hoort te geschieden door verrassing en overtroeven van de tegenstander in behendigheid. Succes heeft een streepje voor wat enthousiasme be treft maar 'in technisch en taktisch opzicht is Schiedam waarsehyniyk de tegenparty de baas. Het terreinvoordeel kan in deze krachtmeting van grote invloed zijn. Al met al zal het ons niet verwonde ren als er weer een puntenverdeling uit de bus komt. De heer A. J. Sitskoorn heeft gis termiddag aan de Hoogstraat in Schiedam zyn derde zaak in vitrage, vloerbedekking en bedden geopend. Hij heeft al twee winkels aan de Beyerlandselaan en de Noordmolen straat in Rotterdam. Ook deze nieu we winkel is zeer aantrekkelijk en modem ingericht. J. v. Buren, Buys BaJiotsingel 72. tel. 69661 P. J. W. Beukers, B. Knap- pertlaan 76, tel. 68004. G. W. Qrmel. Schoolstraat 5. tel: 64244. APOTHEKEN; Gouka en Co., Groenelaan 127. Voor ODI is de uitwedstrijd tegen HKC vastgesteld. De eerste maal werd met ruim verschil gewonnen. Dat zal nu niet zon vaart lopen, maar we houden het toch op een ODI-zege. Voorts: zyn vastgesteld Succes 2 Flamingo's,H PVSchiedam 2, Suc ces 3Sperwers 4, ODI 2DIO 3 en ODI aSSV a. Herv Gem. Grote kerk 10 uur ds E R Damsté, IJsselstein, 5 uur ds J B Oskamp Mymegen (Jeugddienst); Bethelkerk 10 uur ds H W Hemmes, 5 uur ds D J Spaling; Opstandings- kerk 10 uur dr L J Gazemier, 7 uur ds J Gras; Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds D J Spaling, 7.30 uur pastoor H D Raymaekers en ds G Vegter (Oucu- menische Dienst), Weger des Heils Lange Haven 27 10 uur heiligingssamenkomst, 12,15 u zondagsschool, 7,30 uur veriossings- samenkomst leider van de byeen- komst is majoor M Souverein, Oud-Katholieke kerk 10 uur Hoog mis, 17 uur vespers. Ned Prot Bond 10.30 uur ds J A Hebly, 19 uur ds J A Hebly wykcen- trum Nieuwland. Johovah's Getuigen: Volksgebouw 6 uur wachttorenstudie, woensdag 7,30 uur dienstvergadering en theocra tische bedieningsschool. Ondertrouwd; J Boxma 22 jr en J K Hoogstad 21 jr; L van den Heu vel 23 jrvel 23 jr en J Verbiest 20 jr; J 't Hoop 22 jr en m van Rossen 19 jr; J de Jong 23 jr en E Kooyman 19 jr; j G Koning 28 jr en A C Ver kerk 23 jr; J Roelse 42 jr en M Stey- ger 35 jr; h G P Rijntjcs 24 jr en M P L Schenk 22 jr; p L Sla 19 jr en C E de Winter 18 jr; p j j de Wit 30 jr en H Sitton 19 Jr.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1