Nederland wil taak afmaken op Nw-Guinea Huurverhoging Esso Te weinig gedaan voor leven van schepeling PAIAAT Explosie Culemborg t ZONDER COMMENTAAR RIJK LEENT 200 MILJOEN Aanvaring Poolzee-Göttingen Toeristenkaart: ook Engeland Loonvoorstellen drankbereiders lang onderweg HET VRIJE VOLK ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 Defensie komt in het g dure adviesbureaus eweer tegen te Nieuwe e.a.o. voor de kerf tabakio dustrie KLM houdt aantal vluchten op India Naar huis Geen verlof Om half zeven VERVOLG VAN PAG. 1 De dirigent die zich. bijtijden aan twee- of viertakt pleegt te wijden Marinevlieger ivilde noodlanding maken de Baehsoïist die vaak vervoerd aan zijn versneUingsHandel roert de primadonna met haar kuren die beter zingen dan sturen zij roepen allen even luid: met ESSO bent u beter uit WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID VERVOLG VAN PAG. 1 Val gebroken Nissenhut getroffen Groot alarm Voors.eliotten Zelfs mogelijk! r L- Lieve Vrouwekerk na vijf weken vlot (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond. Wij staan boven in de Vlielands© vuurtoren en turen in de mistige duisternis. Door een kijker zien wij een nietig lichtstipje langzaam langs de kust kruipen, in de rich ting Terschelling. Het is de sleepboot Stortemelk, die thuis vaart. Aan de spanning is een einde gekomen. De Lieve Vroowekerk is vlot. De SöOO-tonner, ciie wij 's middags nog ais een huizenhoge muur voor ons hebben *ien opdoemen, vrijwel op het droge ergens in de nevelachtige oneindigheden van de Vliehors de schroef hing hulpeloos boven water heeft een lift gekregen van hefc beginnende springtij en een draaiende wind. De Storfemelk en diens grote broers, de Holland en de Doggersbank, alle uit de stal van rederij Doeksen, hebben de rest gedaan. Advertentie I.M. VERK0UDHEID5BACILLEN VLUCHTEN voor de beroemde, desinfecterende Potter s Catarrh Pastilles. Zo'n rode baciltendodende pastille in tie mond geeft U onmiddellijke verruiming! lVo°' Bij apothtken tn drogisten o f. UO Nr. K. TIN N I I XI t K.V. - NfLVtSItfM (Van onza parlementsredactie) Da minister ran Defensie heeft tdezer dagen een circulaire tot de burgemeesters van alle gemeenten ge richt, waarin hij wijst op het bestaan I van personen en instellingen, die goederen en diensten aan dienst plichtige militairen aanbieden. Hfl heeft dit gedaan, omdat is gebleken ..dat deze personen en instellingen hun adressenmateriaal verkrijgen uit d« bevolkingsregisters. De bewindsman laat weten, dat ■hij hiertegen bezwaar koestert, eens deels omdat niet al deze personen en instellingen even betrouwbaar zijn (zij berekenen vaak een te hoge vergoeding), anderdeels omdat hij deze wijze van het verzamelen van adressen niet geheel eerlijk acht. Onder het mom van hulp op sociaal of financieel terrein gaat het name lijk slechts om de behartiging van de eigen zakelijke belangen. Van de zijde van de Legervoorlick- tingsdienst wüst men erop, dat het uiteraard de zaak van de dienst plichtige zelf is, of hij met een ad viesbureau contact wil leggen voor de behartiging van zijn belangen. Natuurlijk mogen deze bureaus ook reclame maken voor hun zaak, maar men acht het onjuist dat daarbij de militaire gegevens uit het bevol kingsregister worden gebruikt. (Van onze soc.-eeon. redactie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft een nieuwe e,a.o. in de kerf tabakindustrie goedgekeurd. De voornaamste veranderingen In de c.a.o. zijn: 1. De lonen, worden met terugwer kende kracht van 1 november 1959 af verhoogd met 5 percent. Tevens 'wordt de huurbijslag in de nieuwe 'lonen verwerkt. 2. De arbeidstijd wordt op 1 januari 1961. 1962 en 1963 telkens met één uur verkort. 3. De afstand tussen de eerste eB vijfde gemeenteklasse wordt terugge bracht van 10 tot 9 cent per uur. 4. De nieuwe c.a.o. bevat een open- breekbepaling. In bijzondere omstan digheden van soc'eof economische aard kan een tussentijdse herziening aan de orde worden gesteld. De c.a.o. loopt tot 31 december 1961. LONDEN (ANP) Volgens een be richt in de Financial Times hebben besprekingen tussen luchtvaartdele gaties van India en Nederland ertoe geleid dat de status quo van de SLM op India wordt gehandhaafd. Als gedurende de nieuwe zomer dienstregeling de KLM ook diensten met straalvliegtuigen, op India zal in voeren, wordt de frequentie van drie tot twee gebracht. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag heeft dit bericht bevestigd. Zo is een bergingskarwei met suc ces bekroond, dat misschien wel niets uitzonderlijks had, maai- juist door de geruisloze doelmatigheid waarmee het tot een goed einde is gebracht, toch indrukwekkend is. En... dat, weer eens wat leven in de brouwerij van Vlieland heeft ge bracht. Het stille eiland met zijn ene dorp vangt nog wel eens een schip: de l-februari-storm van 1953 smeet de Virgo op de Vliehors: dat schip zat er even zeven maanden! Sedertdien kwam ook de Equador nog even aan lopen. Op de oostelijke stranden van het eiland brak dat schip zelf in tweeën. Op 20 januari van dit jaar was het weer de VKeiiorst - Nederlands uit- gestrektste zandvlakte die als vlie genvanger fungeerde. Windkracht 11. storm uit het noordwesten. Heel het dorp spoedde zich des morgens met alle beschikbare ver voersmiddelen over de hele rich ting van het eiland westwaarts, om te gaan kijken, en ja hoor, het lege schip dat uit Hamburg kwam, schoof dwars op de hors. 'Men hoefde heus geen anker meer uit te werpen. Het whippertoestei van de reddingmaatschappij kwam nog in actie, maar te-redden viel er niets. In de loop van de volgende nacht, toen het water was gezakt, viel het grootste deel van de bemanning het dorp Oost-Vlieland binnen, op weg naar huis. Slechts enkelen, onder wie de kapitein, de eerste stuurman en de eerste machinist, bleven aan boord. Bij hen voegden zich een andere bemanning: d« Terschellingers (en in dit geval ook de Vlielanders) van Doeksen. Aan de grote boot begonnen bij hoogwater kleinere te rukken en te trekken. Jan Doeksen leidde per radio van de Lieve Vrouwekerk af de operatie, die al naar de omstandig heden van wind en water overdag of 's nachts plaatsvond. Die eerste week was ruig. Doordat de gestrande boot schuin hing, werk te de installatie voor het oppompen van zeewater niet en dit bracht weer mee, dat licht, verwarming en ook de drinkwatervoorziening aan boord uit vielen. Huiverend van kou, met kleren aan, gingen de mannen te kooi, was sen en scheren was er niet meer bij, iedereen fokte een ringbaard. Zoet water moest met emmers onder uit de machinekamer worden gehaald. Toch was dat niet het ergste, voor de kapitein van de Lieve Vrouwekerk tenminste niet. Elke morgen kon je hem mistroostig op de brug zien ijs beren. kijkend naar schepen, die hij voorbij zag varen. Geen denken aan dat de achtergebleven bemanning zo dicht by huis tijdens deze maand met verlof is geweest. Wat dat betreft kan je net zo goed een reisje maken naar Zuid-Amerika. In plaats van Valparaiso was het hier echter het dorp Vlieland, toch nog op 17 km afstand, waar Je heen ging om proviand en scheerzeep in te slaan. De post, ja die gaat altijd door, 'Lieve Vrouwekerk, per adres hotel Bruin, Vlieland' was het adres. Een -DEN HAAG (ANP) Het rijk is eeE onderhandse lening van 200 miljoen gulden aangegaan met de rijksfond sen en -instellingen, onder overeen komstige voorwaarden als die van de onlangs uitgegeven 4J pet. lening 1960. De storting geschiedt op 1 maart ten laste van de voorinschrijf- rekening- De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal een 41 pot. 25-jarige obligatielening van 100 miljoen uit geven tot een koers van 98. De le ning is verdeeld in coupures van 1000 en 500 gulden. De datum van in schrijving is maandag 7 maart, de stortingsdatum vrijdag 1 april. eaimprookeer&t autodienet zorgde dan wet ervóór naar die gestrande superwalvis in de westelijke wilder nis. Ondertussen sjorden de sleepboten naar hartelust. Op het grote schip was het geen pretje. Soms vloog je tegen de wand op. Het achterste deel van het schip werd bij gunstig hoog tij omgetrokken zodat de dwarslig- ging tenminste was opgeheven. Maar dat omringende zand hoe komt zo een geweldig schip daar ooit uit? Ach, als je geduld hebt komt er wel een gaatje. Het schip ligt bij hoog water niet stil. Het komt al 'rijdend' in een vijvertje te liggen, dat het zelf ultschuurt. De sleepbo ten proberen dan dit te vergroten door het schip stug tegen de zee waarts gerichte kant van de kuil op te trekken. Dat klinkt eenvoudig, maar is moeilijk. Kabels van een kilometer lengte voor de Holland en de Doggersbank (gelegd door het hulpje, de ondiepere Stortemelk) waren eigenlijk nog te kort. Immers, de zware sleepboten dreigden maar al te vask zelf aan de grond te lopen. Daarom moesten er ook wel trucs aan te pas komen. In de eerste plaats konden, zodra een sleepboot er de brui aan moest geven, vliegensvlug ankers worden uitgeworpen, opdat de Lieve Vrouwe kerk niet onmiddellijk weer zou te rugvallen in oude positie. En in de tweede plaats kon de Lieve Vrouwe kerk een enorme hoeveelheid (hon derden tonnen) zeewater als ballast naar binnen laten stromen door mid del van afsluiters. Dan zette het schip dus zich zelf aan de grond om geen gewonnen ter rein te hoeven prijsgeven. Later wier pen pompen het water dan wei weer uit. Zo is dan in deze vijf weken een afstand van ettelijke tientallen me ters afgelegd. Genoeg om meer water te krijgen en plotseling bij een be ginnend springtij zoals nu werke lijk en helemaal weg te kunnen. Het gebeurde oio half zeven. Uiter ste spanning. Bij de reder, voor wie succes geld Is. By de kapitein, die zich zo stierlijk verveelde. Bij de beman ning, die al zoveel zweetdroppels in het karwei had zitten. Het lukte. De Stortemelk, die er ten slotte dichtbij koa komen, trok alleen een eindje. In dieper water namen de grote trekpaarden het over, 'Naar Hoek van Holland ermee! Veel geluk met haar' seinde Doeksen aan de vertrekkende Lieve Vrouwe kerk, en de Vlielandse vuurtoren wachter waarschuwde zijn collega van de Eierlandse toren op Texel om een oogje in het zeil te houden, In Vlieland-dorp ging het nieuws zo snel rond alsof hefc per tam-tam was gegaan. Ach, men heeft de ra dio. De Di*kseu-golf wordt door velen afgeluisterd. Hefc afscheid wekt, bij alle goede wensen voor de gasfc- tegen-wil-en-dank die nu het ruime sop weer kiest, toch wel wat weemoed. Een beetje nering, een beetje ge sprekstof daar kan men toch de neus niet voor optrekken,? 'Zo'n stranding, als er tenminste geen per soonlijke ongelukken bijkomen ja, dat is iets wat eigenlijk elke paar jaar wél eens behoort te gebeuren,' ao luidt een typisch Vlielands oordeel. NEW VORK (Reuter) Nederland streeft in zijn politiek ten aanzien van Nederlands Nteuw-Guiuea geen ander doel na dan zich te kwijten van zijn verantwoordelijkheid jegens de bewoners van dit gebied en hen zo spoedig mogelijk in absolute vrij heid hun eigen toekomst te laten be palen. Dit heeft donderdag de heer L. J. Goedhart voor de VN-commissie in zake inlichtingen over niet-zelfbe* «turende gebieden verklaard. Uitvoerig gaat de regering ten slotte in op de verschillende maatregelen ter compensatie van de huurverho ging. De looncompensatie noemt zij ruim gesteld. Er kan van, een zekere overcompensatie worden gesproken.. De situatie is evenwel aldus, meent de regering, dat een algemene huur verhoging gepaard moet gaan met algemene maatregelen tot het ver lenen van compensatie. De voorbereidende werkzaamheden ten aanzien van een complex van compensatiemaatregelen zijn vrijwel voltooid. Het is echter niet mogelijk een geheel volledig overzicht te ver schaffen van de te treffen compen satiemaatregelen voor anderen dan de loon- en salaristrekkenden. Advertentie LM. DEN" HAAG (ANP) Het vliegtuig ongeval, dat donderdag bij Gibraltar net leven kostte aan de vHegtuig- maker-constabel A. Coenraad, is ge beurd met een Grumman Avenger van de Koninklijke Marine. (Van een onzer verslaggevers) „Het staat wel geheel buiten de schuldvraag van de aanvaring, maar ik blijf het toch bijzonder teleurstellend vinden, dat op een schip van een dergelijk geoutilleerd bedrijf zo weinig is gedaan om het leven van een jeugdige schepeling te redden". Deze opmerking maakte de hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, toen hij vrijdagmiddag conclusie nam in een aan varingszaak op de Nieuwe Waterweg. De raad had zich enige uren bezig gehouden met de vraag of aan boord van de Poolzee en de Göttingen de uiterste voorzorgsmaatregelen waren getroffen om een aanvaring te vermijden. Op 1 deecmber 1959 's morgens even na zes uur was de sleepboot Poolzee van L. Smit en Co op eigen gelegenheid de Nieuwe Waterweg binnengelopen. De boot bad twee lichters op sleeptouw. Aanvankelijk voer men bij helder zicht, maar om zeven uur begon het mistig te wor den. En toen de mist zich snel ver dichtte, achtte de kapitein het raad zaam om vlak bij de zuidwat bet anker te laten vallen. Op het radarscherm constateerde hij echter, dat er plots een ander vaartuig (hef Duitse motorschip Göttingen) opdoemde Er klonken mistsignalen, maar het was te laat. De Göttingen raakte de Poolzee aan bakboord, echter boven de waterlijn. Het schip sloeg niet lek, maar kreeg wei belangrijke schade. Grote venvarring De verwarring aan boord van de Poolzee moet nogal groot zijn ge weest. De bemanning, vrezende dat het schip zou zinken, stond ge reed om in het water te springen. Op dat moment raakte een ma troos te water Er werd een sloep klaargemaakt, maar niet gestreken. De kapitein achtte dit, gezien de situatie van het schip, niet ver antwoord. De drenkeling verdween uit het zicht De raad hoorde de kapitein en de tweede stuurman van de Poolzee: de heren. P. de Werker en B. van Har- melen, voorts de zeeloods aan boord van de Göttingen, de heer D. Farle- viiet en de radarwaarnemer van de post Rozenburg, de heer J. Ver- maasse. Hoofdinspecteur IHetz concludeer de, dat da Göttingen ten onrechte had aangenomen de positie van de sleep precies te kennen. De kapitein had moeten zorgen, dat de afstand tussen zijn schip en de sleepboot, na een waarschuwing van de radarwaar nemer, niet kleiner werd. Dit bete kent, dat hil zich heeft schuldig ge maakt aan een overtreding van het binnenaanvaringsreglement. De hoofdinspecteur achtte ook. dat het observeren, van het radarscherm aan boord van de Poolzee opper vlakkig is geweest. Men heeft ver zuimd permanent controle uit te oefenen. De raad zal later uitspraak doen. De toeristenkaart die al door de meeste Europese landen als grensdo- cument is erkend, zal waarschijnlijk nog voor het komende reisseizoen ook geldig zijn voor Engeland. Van de zijde van de ANWB ver nemen wij dat er nog een moeilijk heid moet worden opgelost: cte toe ristenkaart biedt geen plaats voor douanestempels en die acht men in Engeland noodzakelijk. Overwogen wordt of de kaarten voor dit doel van een aangehecht vel kunnen wor den voorzien. De goedkope toeristenkaart de meeste gemeentesecretarieën ver strekken. dit twee maanden geldige document voor ƒ1,50 is óp hefc ogenblik al geldig voor de volgende landen: Andorra, België, Duitsland, Frankrijk, Griekenland. Italië. Liech tenstein. Luxemburg, Monaco. Oos tenrijk, San Marino en Zwitserland, Ook de burgerambtenaar, de heer F. de Keljzer is zwaar gewond. Kapitein Blommaerts stond vanaf een dijk te kijken naar de munitie- brand in de bunker. Hij werd ook getroffen door een wegschietend stuk beton. Hij is van de dijk afgeslingerd. Met een gebreken been is hy naar het ziekenhuis gebracht. De heer J. Holst uit Haarlem, die op het terrein bezig was met het zetten van hekwerk rondom het fort, kreeg ook een blok beton op zich. De val van. dit brok was al gebroken door een opstaande kant van het hek. De heer Holst kwam door deze gelukkige omstandigheid alleen maar klem te zitten. Hy kwam er met lichte schrammen af. Het autootje van de ploeg arbei ders waar de heer Holst bij hoorde, werd doorboord door een rondvlie gend deel ran de bunker. Het betonbombardement trof ook do nissenhut van de school waarin instructiegranaten en -raketten lagen opgeslagen. De boerderij van de heer De Jong, die in de buurt ligt, werd door brok stukken bedolven. Ruiten sloegen door de luchtdruk uit hun sponnin gen; het dak mist een groot deel van de pannen. In Culemborg sneuvelden tiental len ruiten. Tot in de dorpen Hage- stein en Everdingen viogen de men sen verschrikt uit hun huizen. De 75-jarige mevrouw B. Verrips— van Kampen viel thuis aan de Bloe menhof van de trap. Zy werd licht gewond. De militairen in het fort sloegen onmiddellijk groot alarm. Van de kazernes in Utrecht en Gorkum werd geneeskundige hulp ingeroepen. De snel uitgerukte ambulances behoef den geen assistentie meer te ver lenen. Toevallig was er gisteren op de school geen cursusdag, zodat er niet veel mensen aanwezig waren. De Culemborgse politie zette het terrein van de ontploffing af tot een groep marechaussees uit Nijmegen deze taak overnam. Voor de verhoging van de ongeva!- lenuitkeringen ingevolge de invalidi teitswet en va» de kinderbijslagen zijn reeds wetsontwerpen ingediend. Daarnaast zal ook de Sociale Verze keringsraad verzocht worden te be vorderen dat de tijdelijke uitkeringen ingevolge de Ongevallenwet, de Ziek- ingevolge de ongevallenwet, de ziek tewet en de werkloosheidswet over- pensaties zullen worden verhoogd. Ten aanzien van de uitkeringen" in gevolge de Algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezen wet werd reeds eerder het voornemen kenbaar gemaakt te bevorderen dat deze uitkeringen zuilen worden ver hoogd met ingang van de datum waarop de huurverhoging zal ingaan. Het laat zich echter aanzien, al dus de regering, dat de verhoging van deze pensioenen met hetzelfde percentage als waarmee per 1 april het indexcijfer van de regeringsio nen zal stijgen, niet voor elke groep van gepensioneerden een voldoende compensatie zal opleveren. De regering is van mening dat hier aan zal moeten worden tegemoet ge komen. Zij zal omtrent de te treffen maatregelen het advies vragen van de Sociaal-Economische Raad. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft zich tot het bestuur van de Sociale Verzeke ringsbank gewend met het verzoek reeds in april 1960 voorschotten op de verwachte verhogingen van de pen sioenbedragen krachtens de AOW en de AWW te verlenen. Met betrekking tot de sociale voor zieningen wordt een wijziging van het peil van de uitkeringen overwo gen. Een spoedige beslissing dienaan gaande is te verwachten. Over een verhoging van de uitkeringen krach tens de andere aanvullende sociale uitkeringsvoorzieningen wordt intern overleg gepleegd. Een eventuele com pensatie voor gepensioneerde over heidsdienaren en Indisch-gepenslo- neerden maakt onderwerp van beraad uit. In deze rubriek vermeldt Het Vrtit Volk gander commentaar - tret, lende uitspraken van anderen uitJr" aard voor rekening t«m hes dié worden geciteerd. 'Het is tegenwoordig zelfs mogelijk dat in een kabinet waarin AR en Cfi ministers zitten, gesproken word! over zo iets als commerciële televisie' riep de spreker uit. Hij constateerde een bewustzijnsvermindcring van de waarde van de sterke geestelijke structuren, die wij. zonder dat wij daarvoor hebben behoeven te vech- 1 ten, van onze ouders hebben geërfd. Uit een verslag van een rede van tlr. Bruins Slot voor de AR-Kamerccntrale Den Hel der. in Trouw van 22 februari. (Van onze soc.-econ. redactie) Een groot deel van de arbeiders in de drankindustrie gaat met minder dan zestig gulden naar huis. ïn olcfo. ber van verleden jaar zijn bij het College van Rijksbemiddelaars voor stellen Ingediend voor een vrij be scheiden verbetering in de lonen. Tot op heden is die nog niet verkre- gen. Die zei de heer A, van Haten, be stuurder van de Algemene Bedrijfs groepencentrale. op een vergadering te Schiedam. De heer Van Hattem zei, dat de lonen in deze bedrijfstak sinds jaar en dag achterliggen bij die in andere industrieën. Op de voorstellen van oktober heeft het college afwijzend beschikt. Het wilde meer cü'fers over de pro- duktiviteit. Die zijn echter voor dsze zeer vertakte industrie niet beschik baar. Toch is men erin geslaagd, thans wat meer cijfers over te leggen. De heer Van Hattem deed een dringend beroep op het College van Ryksbemiddelaars om de nieuwe voorstellen, die inmiddels zijn inge diend, met spoed goed te keuren." Moet u horen! De tekenaar Cees Bantzin- ger en z'n vrouw Jetty (FaerI) kunnen thuis wel bij de tele foon b l ij v e n zitten. Wild vreemde mensen bellen Bant- zinger opgetogen op om hem te vertellen hoe blij ze zijn, dat de Amsterdamse kanton rechter zijn 'naakt' niet zinne- prikkelend heeft gevonden. In tegenstelling dus tot een sla ger en een schoenlapper in Ouderkerk aan de Amstel, die bij de politie een klacht had den ingediend. "Pijn aan m'n hoofd!' roept de anders zo onverstoorbare Cees als voor de twaalfde maal de telefoon rinkelt, 'ik denk er hard over een secretaresse te huren.' Met de uitspraak in de naakt-affaire is Bantzinger overigens wel in z'n sas, met de verslagen in de kranten niet. 'Die kranten,' zegt hij fel, 'grepen het hele dorp in z'n nekvel en daar ging het hele maal niet om. Ze schreven over Ouderkerk alsof het een achterlijk dorp is in een of ander achtergebleven gebied waar middeleeuwse huichel achtige toestanden heersen... waar je als artiest geen naakt in je etalage kunt zetten zon der dat er een burgeroorlog ontstaat.' Zo is het dan ook beslist niet. Alleen de slager en de schoenlapper blijken zich aan Bantzingers decent naakt ge stoten te hebben. Zelfs in het forum van de VARA-televisie op woensdagavond, waarin 35 minuten lang op uitputtende wijze over deze niets om het lijf hebbende kwestie werd ge- palaverd, vielen woorden als 'dat ongelukkige Ouderkerk' en 'die boeren daar'. "Laat ik je nou vertellen,' zegt de tekenaar heftig, 'dat juist een zeer groot aantal Ouderkerkers verontwaardigd is over die aanklacht, niet over mijn naakt. Maar laten we er in hemelsnaam over ophou den. Ik ben in Ouderkerk gaan wonen omdat ik lekker rustig wilde zitten en... Op dat ogenblik ratelde voor de dertiende keer die ochtend de teléfoon. Herr Doktor A. Klein, directeur van het kera misch museum 'Het Hetjens' In Dusseldorp. moet gisteren een moeilijke dag hebben gehad. Want In de nieuwe vleugel van de Ko ninklijke Academie voor Kunst en Vormgeving ln Den Bosch wachtten een paar honderd schalen, vazen en plastieken van hedendaagse Nederlandse kunstenaars om door hem kri tisch bekeken te worden. Het Hetjens' gaat in april een tentoonstelling organiseren van representatieve Neder landse keramische kunst. Ruim dertig kunstenaars van naam. onder wie Lanooy, Nienhuis, Zaalberg, Hubers, WUdenhain, Etie van Rees, Frieda Koch en Kamerlingh Onnes plus enkele grote industrieën zonden werk naar Den Bosch, waar Doktor Klein z'n keuze moet maken. Geen gemakkelijke keuze, want de Nederlandse keramiek ik heb het met m'n eigen ogen gezien komt ln deze kerncollectie opvallend goed voor de dag. De gewezen secretaris van de stichting 'Het Leven begint bij 40', die juist een verloren kort geding met z'n vroegere be stuursleden (met wie hij ruim vijf jaar heeft samengewerkt) achter de rug heeft en een nieuw kort geding voor de boeg, gaat een boek uitgeven. In het blad 'Boven de 40' van de gelijknamige stichting, die de heer C. van Eysden nu in het leven geroepen heeft, lees ik de volgende onsmakelijke advertentie: 'Ter perse: Ik Was Secretaris' door Van Eys den. Een roman van intriges en onthullingen. 350 pagina's druks, ƒ3,75 ingebonden. Bin nenkort in de boekhandel ver krijgbaar.' En. wat lees ik in de Harlinger Courant deze week? De 28-jarige me vrouw M. uit de Zuider parkwijk had gehoord dat cog nac een uitstekend middel te gen griep was. Ze kocht daar om maar een half litertje, proefde eens, spuwde het eer ste mondje uit, maar zette daarna toch maar door. Medi cijnen zijn nu eenmaal niet lekker. Na een paar glaasjes begon de cognac echter beter te smaken, ze voelde de ge nezende kracht door haar aderen vloeien en dronk de fles daarom maar leeg. Toen haar man thuiskwam, vond hij haar bewusteloos ln haar stoel. De dokter consta teerde alcoholvergiftiging. Zondag was ze weer hele maal beter. En de griep was ze volkomen kwijt! Bij de heer Maalderink in Wamsveid. lees ik in Van Huis tot Huis. wordt de helft van ,een vette koe te koop aangeboden De andere helft, wordt doodge zwegen. Zou daar wat mee zijn? En tot slot, in de Veen koloniale vond ik deze noodkreet: Wie helpt jongelui aan woon ruimte, waarvan de man tim merman is, die genegen Is om zelf te onderhouden? Waai- vind je zo'n woon ruimte? WILLY LEVIE —trii

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2