met 294spijtoptanten in Rotterdam Meer voldoening. Vier doden op de weg KVP-voorzitter trekt van -oppositie r Mr. Van Beek klaagt over groot onrecht H. Tobi blijft toch bij RT de lente aan ZONDERCOME Mali zwaar- heel lekker Concertgebouw krijgt nieuwe concertmeester Verkouden?! ...geniet van zo'n lekkere verse cigaret van voortreffelijke DRUM-SHAG Pittig en tóch zacht! HETT YRSÏE VOLK MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 (Van onze verslaggevers) Het grootste warenhuis van Nederland heeft vanmorgen om negen uur in Utrecht zijn poorten geopend. De voorjaarsbeurs voor verbruiksgoederen, de 74-ste internationale Jaarbeurs, is goed gestart. De belangstelling in de eerste ochtenduren was ondanks de concurrentie van andere Internationale jaarbeurzen zoals de Leipziger Messe -die gelijktijdig open zijn, reeds zeer groot. Vooral ook van buitenlandse zijde was er reeds in de vroege ochtenduren een druk bezoek. waarom betaalt u tevéél Hobbelwagen De speelgoedfabrek Holland uit Dedemsvaart introduceerde voor jonge kinderen een verrassend eenvoudige constructie met vele mogelijkheden: een uit buisframa gebouwde hobbel wagen, die het jong kind de illusie van een eigen auto geeft, maar die in omgekeerde stand getransformeerd kan worden tot een veilige wip-wap. Verder was ook hier weinig nieuws te zien. Corruptiegeld Mymcrylon Sla-tang Zimik platteland In kwaliteit-beschermende plastic tabakszak l (Van onze parlementsredactie)' In felle bewoordingen is zaterdag de voorzitter van de Ka tholieke Volkspartij, rar, H. W. van Doorn, van leer getrokken tegen de manier waarop de Partij van de Arbeid zich te weer stelt tegen de politiek van het kabinet-De Quay. 250 lege bedden (Van onze weerkundige medewerker) Bij zuidelijke winden loopt de temperatuur vanmiddag m ons land op tot waarden tussen 14 en 20 graden Celsius. Plaatse lijk kan zelfs een piek van 21 graden Celsius bereikt worden. Morgen brengt een koufront weer afkoeling. De temperatuur is zondag tot zeer hoge waarden opgeklommen. In Limburg en Brabant werd een maximum van 18 tot 19 graden bereikt, in het midden en westen van 15 tot 16 gra den. Aanzienlijk koeler bleef het door een zeewind aan de tbUsi en Den Helder kwam niet verder dan een maximum van 9 graden Celsius. Maandagmorgen werd op het ïiphtschip Texel nog een zeewatertemperatuur van4 graden Cel sius gemeten. verrassingen op voorjaarsbeurs Advertentie I-M. Oók als U eisen cnoet stelten aar» Uw bustehouders.., óók aan ben die alleen de beste beha's kunnen gebruiken.... stellen wij deze vraag: „Waarom betaalt U te veel?". Koop niet als U dringend nodig hebt... neen, kijk vooruit en koop als de prijs het laagst is. Morgen beginnen wij met een grote partij-verkoop van buste houders speciaal voor zwaar dere figuren. Beha's in vele modellen met voorsluiting en achtersluiting. Prachtkwaliteiten in popeline, jeans en broché... stuk voor stuk uit de series van 6 tot 8 gulden. En deze beha's, w.o. met schuimrubber voorgevormde cups. koopt U morgen bijna voor de halve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur be- begint de verkoop van deze beha's in wit en de confectie maten 42 t/m 56. (dus tot de groot ste toe), door el kaar voord De standhouders waren over het algemeen optimistisch in hun ver wachtingen en al kort na negen uur werden de eerste orders genoteerd. De voorjaarsbeurs voor verbruiks goederen biedt, tenminste wat de ex positie in de gebouwen op het Vre- denburg betreft, maar heel wenig verrassingen: Een uitzondering moet echter worden gemaakt voor de pre sentatie van de gecombineerde stand van de textiel- en de confectie- industrie, die als een voorbeeld van tentoonstellingsarchitectuur mag wor den geroemd. Op een oppervlakte van 28.000 vier kante meter bieden ruim 1400 Neder landse en buitenlandse firma's uit 24 landen een enorme variatie, maar werkelijke nieuwigheden zijn er maar weinig onder de tienduizenden ar tikelen. Speelgoed, huishoudelijke artikelen, wandversiering, ete. etc, waren er in zeer grote keus, maar veelal in hun traditionele vorm met ondanks alle pogingen tot stijlverbeteringen zeer weinig opvallende verniewingen wat vorm en uiterlijk betreft. Op de speelgoedafdeling werd de eerste afschietbare raket, een imitatie van de Amerkaanse Corpora], ge demonstreerd door Dinky Toys. De raket bereikte eert hoogte van ander half a twee meter. Edy komt met een nieuwtje voor nieuwsgierige mannen „kijkt-wat-u kookt-pannen" die voorzien zijn van doorzichtige plastic hittebestendige deksels. De firma Perlstein Roeper biedt een uit Japan afkomstige elektrische huishoud-grill aan tegen de prijs van 49,50. Een artikel, dat 'kijk-en- luistergenot' in één apparaat ver enigt is en door de Rotterdamse fir ma Nehon uit Japan geïmporteerde prismakijker met ingebouwde tran- sistorradia. Dezelfde firma biedt enorme zon nebrillen in vlindermodel aan, die al naar de behoefte van de draagster ais masker of als gezichtsverfraaiing kunnen dienen. Enkele firma's in de speelgoed branche hebben zich voorbereid op de nieuwe vlechtrace die onder namen als Papidou uit zuidelijke landen afkomstig bezig is ook in ons land een middel tot tijdverblijf in trein en bus of huiskamer te worden. De standhouders op de Utrechtse voorjaarsbeurs voor gebruiksgoede- (Van een onzer verslaggevers) „Dc Nederlanders, die destijds bij dc souvereinitietsoverdracht in goed vertrouwen de Indonesische nationaliteit aannamen, hebben nu in Indonesië geen leven. Ze worden op alle mogelijke manieren getreiterd. Zo moeten ze hun namen veranderen, maar ook als ze aan die eis voldoen, blijven ze toch tweederangs burgers. Vooral voor de kinderen is het verschrikkelijk." Dit vertelde ons vanmorgen de 52- de nieuwe administratieve maatrege- jarige radiomonteur A. E, J. Cardon, len vertragend werkten. Niettemin die met zijn vrouw en acht kinderen moesten _twintig passagiers achter met het emigrantenschip Waterman in Rotterdam aankwam. Zij behoor den tot een groep van 294 spijtop tanten, die met dit schip naar Ne derland uitweken. Een onzekere toe komst tegemoet. Alles is beter dan daar te blij ven," zei de heer Cardon, die ons verzekerde, dat hij en zijn gezin in Bandoeng veel onaangenaamheden hebben ondervonden. Een goede werkkring kon hij niet verwerven. Bij een Zweedse onderneming kon hij ten slotte aan de slag. „Het ergste is wei, dat de kinderen steeds gesard worden," vertelde de heer Cordan. Volgens hem kost het iedere spijtoptant minstens vijf honderd rocpia, voordat hij het land uit kan komen. Daarbij komt dik wijls nog „corruptiegeld", waarmee ambtenaren van hoog tot laag wor den omgekocht. De Waterman arriveerde met 451 passagiers, van wie 294 spijtoptanten, voor de helft volwassenen. Aan boord verstrekte bet Ministerie van Maat schappelijk Werk voor 33.000,aan winterkleding. Ze gaan naar con tractpensions. Acht van de tien zijn nog nooit eerder in Nederland geweest. Verte genwoordigers van het Ministerie van Sociale Zaken verwachten, dat het niet moeilijk zal zijn om voor de mannen de meesten zijn geschool de werkkrachten werk te vinden. moesten blijven. Daarmee is echter niet ver klaard. waarom de anaere tweehon derd bedden niet gebruikt weren. Het gezin van de 52-jarige ra diomonteur A. E. J. Cardon, dat vanmorgen met de Waterman uit Indonesië in Rotterdam aan- kfcam. ren, die tot 5 maart geopend is, zal echter naar het zich laat aanzien de eerste dagen er weinig behoefte aan hebben. Tegen het middaguur kregen wü de indruk, dat de anders wat stil lere exportdagen, zoals men de eerste beursdagen wei noemt, ditmaal een zeer grote aantrekkingskracht heb ben op vooral ook 2akeiijk geïnteres seerden. Eén van de weinige nieuwtjes in de bijzonder smaakvol ingerichte tex- tielstands is nymcrylon. Het is een rayon, die dank zij een siliconen- finish beschikt over een ritsje ple zierige kwaliteiten: het is kreukher- stellend, waterafstotend en koel in het dragen. Voor zomerjurken dus een ideale stof. Het wordt al ge maakt in effen kleuren en diverse aardige dessins. Nympiex is een van de vele stoffen uit een reageerbuisje. Het werd al gebruikt voor zeer uiteenlopende doeleinden men maakte kabels van (omdat het op het water bleef drijven), men weefde het tot lopers voor ligstoelen (omdat het jjzersterk is en heel licht) en knoopte er vis netten van. Nieuw is, dat men nympiex ge bruikt in cups van b.h.'s. De stof houdt ook na twintig keer wassen zijn vorm en heeft op schuimrubber voor dat het poreus is. In de grote stand van de ICI staat een plateau met een nieuw soort ritssluiting, de nyle-zipp. Het ding werkt, dankt zij een geheel nieuw, ingenieus systeem en is in dichtgerit- ste toestand volkomen onzichtbaar. Oersterk is hy ook: dat wordt be wezen door het 25-kiIogewicht dat er af en toe aan. wordt gehangen. De prijs: 3% cent per centimeter. Vloerbedekking Is er in grote ver scheidenheid. Nieuw is onder meer een plasticvloer, die simpelweg met water en zeep te reinigen is. Deze Hatema-dublette-vloer is bovendien nonslip en kan zowel worden geplakt als gelast. Een Amerikaanse vinding is Lea- cril, een voor honderd percent kunst matige vezel. Hjj is gebruikt voor kleden, die vuilafstotend, kleurecht, anti-mot en anderhalf a twee maai zo sterk als wol zijn. Dit Leacril- tapijt, dat wordt gemaakt in bijzon der mooie, moderne kleuren, komt op ongeveer ƒ45 per m2. Ook op het gebied van beddespreien staat de ontwikkeling niet stil. Nieuw zijn afwasbare, gewatteerde spreien. De vulling bestaat uit polyester-vezel, de overtrek van nylon op poplin. De prijs is ongeveer ƒ60 voor de nelyon- vesie en 52 voor die met poplin. Op het gebied van de huishoude lijke hulpmiddelen zijn weer een paar handigheidjes toegevoegd aan het toch al zo grote arsenaal. Het schoon maken van glazen wordt met de gla- zenreiniger een werkje van niets. Het ding bestaat uiteen kluit sponsjes met- een handvat, waarmee zowel grote als kleine glazen grondig kun nen worden schoongepoetst. Prijs: 88 cent. De plastic-industrie heeft de we reld een nieuw model sla-tang ge schonken. Een handig, keurig appa raatje, dat bestaat uit een grote lepel met op een handvat een verend be vestigd ringvormig voorwerp dat de sla (of andere groente) vastklemt. Voor ongeveer drie kwartjes bent u het heertje, mevrouw. Autobezitters die hoog wonen en hun auto op straat moeilijk kunnen wassen met een slang, zullen blij zijn met een autowasinstallatie, die be halve de gebruikelijke slang en spons een pompje omvat. Men zet een em mer naast de auto, pompt enkele keren en kan aan de slag. Het ap paraat zal ongeveer 12,50 gaan kos ten. Het gezegde: 'Wie mooi wil zijn moet pijn lijden' geldt niet meer voor het naar bed gaan met een hoofd vol krulspelden. Onder de naam 'curler' zijn er krullers te zien, die zacht en buigzaam zijn. Het frame is van soe pel plastic, het haar wordt gewonden om een rolletje zacht schuimplastic, dat bovendien snel drogen bevordert. Per zes stuks kosten deze krullers 75 cent, per vier stuks 50 cent. Meer voor de sportleven onder ons is er een uit Italië geïmporteerde badmuts van plastic. Hij wordt in tegenstelling tot zijn rubber voorgan ger nimmer plakkerig en is boven dien bestand tegen chloor, zeewater, zon, vet en olie. De prijs varieert naar gelang van het model van i;45 tot f 2,95. Advertentie I.M. In deze rubriek vermeldt Het Vrij* Volk zonder commentaar treil jende uitspraken van anderen niter aam voor rekening van hen ml worden geciteerd. Koekoek in Oldebroek: Socialisten nemen wraak op platteland voor mislukken van Troelstra's staatsgreep jn I9jg En dc standsorganisaties vinden het wei goed. (J. R.j Onze regering vaart een socialistische koers en dè socialisten willen de boerenstand decimeren om dat het speciaal liet platteland is ge- weest, dat in 1918 de staatsgreep van Troelstra heeft verijdeld. Ze zijn dat nooit vergeten en daarom is htm landbouwpolitiek gericht op het con. strueren van een zwak én aflianke- lijk platteland. Daarom ook tracht de regering de ruiverkaveling door te voeren met alle mogelijke middelen aan de hand van de ruilverkavelings- wet. Uit het verslag ;van een bij. eenkomst van het anti-ruil- verkavciingscomité Noord- West Veluwe in de Elbur- ger Courant van 12 februari 1960. Vlak bij zijn woning aan de Ring. vaartweg te Rotterdam is zondag middag tegen zes uur de twintigja rige tekenaar J. C. van IJperen met zijn bromfiets tegen een auto gebotst, die hem tegemoet reed. Met inwen dige bloedingen en een gecompli ceerde beenbreuk is de tekenaar naar het Bergwegziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is over leden. De Rotterdamse politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich voor hefc.geven van inlichtingen in verbinding te stellen met het bu reau Boezemsingei, telefoon 11 57 20. A Zaterdagnacht om kwart voor elf is de 25-jarige ongehuwde metse laar W. Festen op de Ravesteinse- weg tussen W y c h e n en Niftrik met zijn motor uit de bocht gevlo gen, tegen een telefoonpaal gereden en daarna in een sloot geslingerd. Hij was op slag dood. De dertienjarige J. Kuppens te Weert is zondagavond om half twaalf op de Maaseikerweg te Weert door een auto gegrepen toen hij op de fiets de weg overstak. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Weert overgebracht, waar hij een uur later je, overleden. Te Weert botste zaterdag de 29- jarige J. Maartens uit Haarlem met zyn auto tegen een boom. Hij werd ernstig gewond naar een.'ziekenhuis gebracht, waar hij enige uren later overleed. Steven Staryk, in 1932 in Toronto geboren en tot het begin van dit jaar eerste concertmeester van het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Sir Thomas Beecham, is met ingang van 1 april 1960 benoemd tot eerste concertmeester van het Concertge bouworkest. Staryk, die ook als solist naam heeft gemaakt, bespeelt de Hoch- steinstradivarius uit 1715 die ook hv het bezit is geweest van de beroemde negentiende-eeuwse Hongaarse vio list Joseph Joachim. Dit is, zo sprak hij, een oppositie die niet met haar tijd kan meekomen: die dubbelhartige propagandamethoden gebruikt, die zich arrogant ge draagt alsof zij een meerderheid zou vertegenwoordigen: die onwaarheden debiteert en die de bevolking door giftige en dubbelhartige voorlichting probeert te misleiden. 'Heel wat van die propaganda,' aldus de heer Van Doom, 'moeten wij niet met de hand want daar worden je handen van vuil maar met de schoen wegschuiven.* De komende maanden zullen wij keus krfjgen uit een geweldige hoe veelheid raffia tassen in allerlei gezellige dessin en kleurtje. Diverse stands zyn er tot de nok mee ge vuld. Voor handige wezens brengt de Zeeuwse dameshandwerkfabriek een aardig nieuwtje: vilt-applicatiewerk. Men koopt (voor prijzen tussen 1,35 en 8.25 in één pakket een lap met een patroon en stukjes vilt met voor beelden. Vilt uitknippen, op de lap leggen, vastplakken, klaar. In allerlei grappige afbeeldingen van dieren en sprookjesfiguren. (Van een onzer verslaggevers) „Naar mijn gevoel is mij groot on recht aangedaan door de wijze waar op deze aangelegenheid is behandeld en de manier waarop mijn aandeel is getrokken uit het totale verband van wat er is gebeurd", aldus heeft mr. W, C. van Beek, die enige tijd gele den in verband met de censuurkwes- tie ais advocaat-generaal bü het hof van Justitie te Holiandia zonder het predikaat eervol werd ontslagen, gis teren op Schiphol verklaard. Hij was daar aangekomen met zijn echtgenote en vier kinderen, van wie de jongste een baby van drie maan den is. „Ik had mijn verdediging ingediend bij het Hof," zo ging de heer Van Beek verder. „De wijze waarop het Het wekte enige verbazing, dat de Waterman thuisvoer met 250 iege bedden. Men kreeg de indruk, dat de Indonesische autoriteiten het ver- trek van spijtoptanten moedwillig vertraagden, zodat ze niet met het schip konden vertrekken. De Waterman Weef drie dagen langer dan was voorgenomen in Djakarta, omdat het bekend was, dat ontslag is verleend door de regering, is niet in overeenstemming met het advies, zoals dat door het Hof van Justitie is gegeven." Mr. Van Beek, die vonaf 1947 werk zaam is geweest op Nieuw-Guinea, is nieb yan plan naar dat land terug te keren. „Ik moet in Nederland aan de slag zien te komen," zei hij, „en ik weet niet of me dat spoedig zal luk ken. Ik logeer voorlopig bij familie in Amsterdam." (Van onze kunstredactie) Er is een einde gekomen aan dc moeilijkheden tussen het bestuur van de stichting Rotterdams To neel en de directie van het gezel schap. Naar het bestuur meedeelt, zullen Ton Lutz en Hans Tobi ook in het seizoen I960'61 de direc tie van Rotterdams Toneel vor men. Zoals men zich zal herinneren, had de heer Tobi er bezwaar tegen ge maakt, dat zijn salaris lager was dan dat van zyn mededirecteur. Hij achtte zyn verantwoordelijkheid niet geringer dan die van de heer Lutz en kon zich niet verenigen met een ge ringere waardering van zijn functie als zakelijk leider. Het conflict spitste zich toe, toen de acteurs en actrices verklaarden, dat z(j hun contract niet zouden ver lengen als de heer Tobi het gezel schap zou verlaten. Mede op aandringen van burge meester Van Walsum hebben het stichtingsbestuur en de heer Tobi het reeds afgebroken overleg hervat. De heer Tobi heeft zich nu bereid verklaard op zijn tegenwoordig sa laris aan te blijven. Aanleiding tot deze uitval was een tweedaags congres dat de KVP voor haar jongerengroepen had belegd in het conferentiecentrum Woudsclioten hij Zeist. Thema van de discussies: Levensbeschouwing en politiek. Mr. Van Doom wond er bij deze gelegenheid geen doekjes om dat in rooms-katholieke kring de belangstel ling voor maatschappelijke en staat kundige vraagstukken zeer gering is. 'De problemen blijven soms eenvou dig liggen, omdat je er de mensen, die iets zouden kunnen presteren, niet voor aan het werk krijgt,' zo stelde hij met bezorgdheid vast. na de oorlog nu" juist niet dóór de so cialisten aan de orde werden gesteld. j De doorbraakidee is grandioos mis- (lukt: de piannerryerdwazihg is tijdig stot staan gebracht: de bézitsvonning |is een heel wat serieuzere zaak dan jde socialisten ons hebben willen wijs- j maken. t Ons volk haalt opgelucht adem nu het ziet hoe men achter de re geringstafel ernstig moeite doet niet om bevoegdheden en taken naar zich toe te halen, maar om deze van zich af te stoten. Ons volk zal, zo vervolgde de KVP- voorzitter, geduld hebben., totdat wij op 1 april kunnen komen tot een 'even; afrekenen'. om dan te zién waarmee; de arbeiders meer gebaat waren, met de 4% van het NW of met de vrijere Joonvorming van De Quay. Ons voikj ten slotte, zal zich niet 'in de zenu wen gooien' omdat de Partij van del Arbeid dat doet. Advertentie IJM. Komende tot een bespreking van de feitelijke politieke toestand, steide de KVP-voorzitter de vraag, wat de oppositie wil. En hij antwoordde: Het ia heel eenvoudig. Reeds nu wil de oppositie koste wat bost terug in de regering. En hoe probeert ze dat te berei ken? Antwoord: 'Iedere dag een schamper verhaaltje op het huidige kabinet, aanvalletjes in de Kamer, ordedebatjes, zoals die dingen heten, uitgelokt door de. heer Burger, een interpellatie van de heer Suurhoff overl de loonvorming, zo'n verhaa in de stijl van: Heus, dan ik, toen ik minister was. Zo mak als de socialistische partij I en de socialistische vakbeweging wa ren in de jaren van Drees, zo tegen de draad en, tegen alies in zijn ze nu. Het verbaast ons niet, dat ze kabaal maken om niets. Wij wisten dat dit zou gebeuren. Dit heeft ons er niet van kunnen weerhouden, de weg v»n een regering zonder socialisten con sequent te gaan. Ons volk, aldus mr. Van Doom. had zijn redenen om de socialisten bij de jongste verkiezingen met wat minder stemmen naar huis te sturen. Het zal nog eens contateren dat de nieuwe grote maatschaooiihervormingen van (Van een onzer verslaggevers) Terwjjl de sneeuwklokjes nog overal ia bloei staan, hebben dit weekeinde onder invloed van het zachte weer, zich reeds de eerste krokussen in volle glorie getoond. In de bollenstreek en ook el ders langs de duinrand tag men tussen dc nog met stro af gedekte bollenvelden dé eerste velden met bloeiende krokussen in geel, lüa en wit. Zonden het de charmante herauten van een vroege lente M zijn? Normaal valt de bloeitijd van s de krokussen in dc eerste helft g van maart. Het rustige lenle- weer heeft nu al in februari voor een verrassing gezorgd. Vanaf Wallops Island, dat res-* sorteert onder de Amerikaanse staat Virginia, heeft een ballon met een doorsnede van dertig meter een hoog te van 402 kilometer bereikt.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2