m rüü LI Meer bouwobjecten worden stilgelegd Markt- en straathandel zijn tegengevallen Cassatie in rechtszaak Agathastraat Eerste DC 8 volgende week hier Vakhonden geven f6.- per dag Bouwstaking Van Rie terug 'Van Rie beroofd van wettelijke rechten muw/ ZONDER COMMENTAAR mmÊm wem llltSlll Stakingsbeeld in Rotterdam Goudvoorraad gestegen Kritiek op politie in Neiv York Cees Nooteboom J naar Amerika 1 »lplPiHl|pf Het nadeel akkertjes Kreet 'prijzenslag' toch verboden Ongeorganiseerden: m.... Steradent reinigt en desinfecteert HET VRUE VOLK WOENSDAG 9 MAART 1960 v jiW*> v-..-,'M-g >ylM ÜKÜI? %PÉ| M'tMW' WÊÈÈÊfflSSs^l|Mi Elfe». fMISÈ.' PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Het stakingsbeeld in Rotterdam en omgeving is sedert gis teren niet veel gewijzigd. Elke dag schrijven de bouwarbeiders organisaties nog wel weer stakers in, nadat kleinere nieuw- bouwobjecten zijn stilgelegd. Vanmiddag hebben zich de ongeorganiseerden laten inschrij ven bij de bonden, nadat bekend werd, dat ook zij voor een beperkte uitkering van de bonden in aanmerking kunnen komen. Daartoe hadden de drie bouwarbeidersorganisat es de zaal van Odeon afgehuurd. Honderden stakende bouwarbeiders kwamen hier al ver voor tweeën bij elkaar. (Van een speciale verslaggever) In Aalten bij Winterswijk wordt un het gat gedicht, dat werd gegraven op het kruispunt waar verleden week een hond heeft staan blaffen. U ziet zelfs zo'n simpel waf-salvo schijnt tegenwoordig als excuus te gelden voor het geliefde opbreken van onze straten. Al moet ik er wel bij vertellen, dat in dit geval een bij zonder beest bezig is geweest: de gashond Max. de moderne wijze van pijnstillen is: snelt Maanden geoefend Weinig invloed litëSÉaÉs VERVOLG VAN PAG. 1 Dura: 'Vaandelvlucht' WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse blad „Washington Post" heeft in een hoofdartikel scherpe kritiek geuit op de politie van New York voor de arrestatie en behandeling van de Nederlandse marconist Willem van Rie. Het blad zegt dat de politie de wet op flagrante wijze heeft geschonden en dat zij Van Rie heeft beroofd van zijn wettelijke rechten. Advertentie LM. ^bieden voor nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis fB&Hgl* ^Xj illlll fi'W/ - w V^^§a%/ >w fiVx v Sm X Üi« ■H^SiH JKS&8® AsKi;«!C.Xas<s iKjBMi Gashond' Max krabt en blaft boven ondergrondse lekken Max trekt in Bredevoort (bi) Aalten) veel belangstelling. Meestal „werkt" de hond onder schooltijd en bi) het krieken van de dag. Maar als de jeugd vrij is gaat se er in. horden achteraan.... In deze rubriek vermeldt Het Vnje Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, utter- aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Dezer dagen besloot het Landbouw schap het aantal arbeidsuren in de landbouw niet in te perken. De vee houderij blijft dus op 3100 uren per jaar of rond 00 uren per week. De 'rode' AN'AB was de enige organisatie die er tegen stemde. Drie landbouw- en twee landarbeidersorganisaties voelden mogelijk om verschillende redenen niet voor verandering. Om sociale, technische, economische en tactische redenen kunnen we het voorstel niet erg bewonderen. Het getuigt van een kortzichtigheid die men eigenlijk bij deze vooruitstre vende bedrijfstak niet meer zou ver wachten.' En iets verder: 'Deze keer beeft men een unieke kans voorbij laten gaan. De landbouw zal het tot zijn schade ondervinden. Juist hier had men in moeten zien, dat het nadeel veel meer de onder- nemers treft dan de arbeiders. De laatste groep maakt ten slotte maar een vrij gering deel uit van het ar beidspotentieel.' De heer L. Ennga in Ons Platteland, Orgaan van de Ned. Chr. Boeren- en Tuin. dersbond. Advertentie IM. flitsen de pijn weg Deze Duitse herder speurt lekken op in ondergrondse leidingnet ten. Het dier werd daartoe afgericht op één specifieke geur die van tetrahydrotiopheen, ofwel de „odorant" van het reukloze aard gas. Elk gasbedrijf verliest geregeld enkele percenten van de produktie door lekken. C „rzaken: verwerende buizen (corrosie); breuken ten gevolge van bodembewegingen, vaak veroorzaakt door zwaar ver keer. In het oosten van ons land zijn de verliescijfers de laatste tijd aanzien lijk gestegen. Tot voor kort impor teerde men daar cokesovengas uit het Roergebied. Heel wat gemeenten schakelden over op aardgas, dat door het rijk wordt gewonnen in niet zo lang geleden aangeboorde „putten" van eigen bodem. Het droge aardgas wordt onder ho gere druk „verzonden" dan cokes ovengas. De verbindingen van de leidingen droogden dus uit en werden poreus meer en meer gas begon te ontsnappen en drong door de aarde heen omhoog. Kostbaar Het opsporen van die „zwakke plekken" en „grote breuken" was tot voor enkele jaren een kostbare aan gelegenheid. Technici hadden hier voor apparaten ontwikkeld: gaslek zoekers, die om de paar meter boven een leiding in de grond werden ge stoken. Daarmee „trekt" men een monster lucht uit de aarde, waarna op een meter wordt afgelezen herveel per cent gas daarin aanwezig is. Een methode die veel tijd kost. In Amerika kwam iemand dus op de gedachte: waarom zouden we niet gebruik maken van een veel goedkoper „instrument" de hondeneus. Het was een bruikbaar idee, dat al gauw furore maakte en ook overwaaide naar ons land. Wij hebben een speciaal Gasinsti- tuut het „laboratorium", dat werd opgericht door de Vereniging van Exploitanten van Gasf&brikaten. (XI kunt d°ze instelling beschouwen als een soort pendant, van wat voor de elektriciteit bekend staat als KEMA.) Hoofdingenieur J. Ster el van het Gasinstituut ging dus op zoek naar een geschikte speurhond. En hij vond Max. Dit dier werd opgeleid door een deskundige trainer en werkt nu sinds vorige zomer in de praktijk. Ik heb Max bezig gezien in Aalten- Bredevoort. Hij werkt natuurlijk met zijn baas, de heer A. H. Konijn. Deze „begeleider" heeft uiteraard maanden met het dier geoefend: ze trekken nu samen langs de lekkende leidingen door stand en land. Een gasfitter van de betrokken ge meente wijst aan hoe de leidingen lopen. Max en zijn baas „nemen" telkens een ruk van zo'n tweehonderd meter. De hond krijgt aan het begin van zo'n tracé een commando. Het dier gaat dan liggen en concentreert zich. Dan klinkt het: „zoek". Max veert op en speurt met zijn neus vlak boven het wegdek aarzelt, draalt zich om loopt door, houdt in en snuffelt weer. Zijn baas houdt hem aan een lange lijn, zodat het dier in zijn bewegingen niet wordt gehinderd. Ja Max heeft gas (althans de toegevoegde geur: het „odorant") geroken. Hij begint te krabben. En blaft dan demonstratief. Op een plattegrond wordt de plaats van het lek opgetekend. Max en zijn baas lopen door. En al gauw slente ren heel wat voorbijgangers achter hen aan. In Aalten waren we na schooltijd. Een hele troep kinderen joelde mee. „Dat vergt extra-concentratie van de hond. die zich niet mag laten aflei den we werken dus het liefst als er weinig verkeer is", vertelt de „be geleider". Na elke „ruk" wordt even gerust. Max mae zich weer even bemoeien met de wereld om hem heen: hij heeft al in de gaten dat er vandaag extra op hem wordt gelet en gedraagt zich dus voorbeeldig..,. Intussen gaat zijn baas aan de gang met de gaslekzoekapparaten, Het uitzonderlijke zomerweer van het afgelopen jaar Is voor de markt en straathandel niet in alle opzich ten gunstig geweest. Hoewel verwacht zou worden, dat het doorgaans bij zonder fraaie weer het bezoek aan de markten bevorderd zou hebben, was de toeloop in feite minder dan andere jaren. Dit deelde de secretaris van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer H. Beekhuis, mede in zijn jaarverslag, uitgebracht op het tweedaags congres van deze vereniging, dat in 's-Her- togenbosch is gehouden. Het verslag constateert ook, dat ■wellicht een toenemende beunhazerij in de markthandel het vertrouwen van het publiek verminderd heeft. Daarom is bij de minister in het af gelopen jaar met klem op het uit vaardigen van een vestigingsbeschik king aangedrongen. Het ledental van de vereniging was op 1 januari 1960 5.450, dat is 400 minder dan op 1 januari 1959. Op deze vergadering werd het hoofdbestuur herkozen. In principe ging men akkoord niet een voorstel tot instelling van een afzonderlijke sectie „venters". (Van een onzer verslaggevers) De Hoge Raad heeft gisteren de cassatieberoepen verworpen tegen arresten van liet Haagse en Arnhem se gerechtshof, waarbij een grote detailhandel in confectie tot geld boetes werd veroordeeld wegens over treding van de wet op de uitver kopen. (Van een. onzer verslaggevers) In de „zaak-Agathastraat" is door de verdediging cassatie aangetekend tegen het arrest van het Haagse Ge- reohtshof, waarbij de dertigjarige chauffeur Arie A. uit Rotterdam we gens doodslag werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het Hof achtte evenals de Rotter damse rechtbank bewezen, dat A, In 1954 de 39-jarige L. P, van Wijnen van het leven had beroofd in een huis aan de St. Agathastraat. Mocht de Hoge Raad tot de con clusie komen, dat op enigerlei wijze de wet verkeerd is toegepast bij de berechting, dan kan hy het arrest vernietigen en zal de zaak opnieuw door een (ander) hof moeten wor den behandeld. In de dinsdag gehouden verga dering van directie en commissarissen van de N.V. Sl&venburg's Bank werd besloten aan de vergadering van aan deelhouders, die op 30 maart zal wor den gehouden, voor te stellen het di- vindend over 1959 te bepalen op acht procent in contanten en daarnaast een uitkering te doen van twee pro cent uit de agioreserve in aandelen (vorig jaar acht proeent in contan ten). die in de grond worden geprikt op de door hem aangewezen plekken. Inderdaad: de meters geven aan dat hier gas ontsnapt. Goed zo, Max. Per dag loopt de hond drie kilo meter leiding. Tot zijn dagtaak be hoort verder de verplichte appeltrai ning en de controle door middel van een oefenspoor: aangebracht met een in het odorant gedrenkte prop wat ten, zomaar ergens op straat. Max heeft al heel wat lekken 'aan gebracht' in Bolsward, Assen, Hee renveen. Hü heeft al tien gemeenten afgesnuffeld, Van de zomer was dat een. moeilijk karwei voor hem. Want hij moest speuren met gesloten bek. En dat in die warmte van toen.... Probleem De gashond is overigens nog steeds een object van studie voor het Gas instituut. Zijn prestaties worden zorg vuldig geanalyseerd. Direct in het begin al heeft hij een probleem opge leverd. Want Max liep over een paar enorme lekken heen zender te krab ben of te blaffen wel uiterst ner veus. Hoe kwam dat? Hij was ge traind op kleine hoeveelheden gas en wist niet wat te doen bi] het ont moeten van enorme 'ontsnappingen'. Een moeilijkheid is ook: het asfalt. Daar kan het gas niet rechtstreeks doorheen. Bij eventuele lekken ont wijkt dat via de zijkanten van een straat. Max loopt dan in de goot te speuren en trekt dan soms naar een rioolput midden op, om daar te gaan blaffen: 'hier komt het naar boven.' Mocht u hem ooit tegenkomen, er gens in het land, dan kunt u rustig zijn naam roepen hij luistert toch niet. Allereerst omdat Max een pseu doniem is. Hij heet in werkelijkheid anders. Maar hoe dat vertel ik aan nie mand: het dier zou door ons publiek dan te veel worden gehinderd,' zegt (terecht) zijn baas. En ten slotte: er bestaat nóg een gashond. Het Utrechts gasbedrijf werkt al jaren met Hertha. Maar ook dat is een schuilnaam! (Van een onzer verslaggevers) Morgen zal de Douglasfabriek de DC 8 „Albert Plesman" aan de KLM overdragen. Zaterdag zal de over dracht van dit viermotorige straal- v -keersvllegtuig zijn voltooid. De bemanning, die onder comman do van gezagvoerder Van der Honert deze eerste DC 8 voor de KLM naar Nederland zal-overvliegen,- zal tot en met 16 maart proefvluchten met dit toestel in de Verenigde Staten ma ken. De overtocht naar Schiphol zal vermoedelijk 17 maart worden ge maakt. Als de weersomstandigheden dit toelaten zal de vlucht Los Angeles Amsterdam non-stop worden uitge voerd. De stemming onder de stakers blijft goed. Daar kon een aanschrij ving, die enkele directies van aan nemingsfirma's aan de stakers had den doen toekomen en waarin met maatregelen werd gedreigd, als het werk niet werd hervat, niets aan af doen. De reactie van de stakers was veeleer de andere kant uit: als het dan hard tegen hard moet, dan kun nen ze ons krijgen, zo luidde het ant woord op deze dreigbrief van aanne mers. De staking heeft ook gevolgen voor de sociale verzekering. De verplichte ziekteverzekering heeft met ingang van de stakingsdatum een eind ge nomen. De bonden hebben hun leden aangeraden zich zo snel mogelijk bij hun ziekenfondsen op vrijwillige ba sis te verzekeren en daarbij toege zegd, dat het premieverschil tussen de verplichte en vrijwillige ziekte verzekering voor rekening van de bondskassen zullen worden genomen. In geval van ziekte moet men zich echter wel onmiddellijk melden bij de bedrijfsvereniging (Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid). Voor het Rotterdamse gebied zal het feit, dat met de protestants- christelijke werkgevers, die aangeslo ten zijn bij de Nederlands Christe lijke Bond van Aannemers en Bouw vakpatroons, toch de c.a.o. van kracht zal worden (mits de goed keuringsprocedure normaal verloopt) nauwelijks van enige invloed op de staking -kunnen zijn. Bij deze werk- geversbond zijn ongeveer 100 patroons aangesloten: dat zijn voor het me rendeel kleine bazen. Er zijn enkele grote, zoals de firma's Donkervoort, Stam, Berghout, v. Unschoten, Spreeuwenberg. Het aantal nieuw- bouwwerken, bij deze firma's onder handen, is niet talrijk, o.a. twee ge reformeerde kerken. In de loop van gistermiddag slaag den de stakers erin ook de bouw werken in Lombardijen goeddeels stil te leggen. Overigens bleek bjj een aantal on georganiseerden de neiging ie be staan voor één dag aan het werk te gaan om daarna gebruik te kunnen maken van de vorstverletregeling. Maa.' het is wel zeer de vraag, of dit zal lukken, aangezien het, overdag niet bepaald onwerkbaar weer is. In het Europoortgebied willen de organisaties ook pogen het dijkwerk en het werk met draglines stil te leggen. De hieraan werkende arbei ders zouden te kennen hebben gege ven zich by de staking te willen aan sluiten. (Van onze soc.-econ. redactie) De ongeorganiseerde gehuwde stakers en kostwinners krijgen een onder steuning van zes gulden per dag. Deze regeling geldt voorlopig alleen voor deze week. Dit hebben de drie hoofdbesturen van de samenwerkende, vakbonden in het bouwbedrijf dinsdagavond op een gezamenlijke vergadering te Utrecht besloten. De organisaties tekenen hierbij aan, dat de ongeorganiseerden geen en kele aanspraak kunnen doen gelden op enige financiële steun van de vakbonden. (Van onze soc.-econ. redactie) De officiële goud- en deviezenvoor raad b|j de Nederlandse Bank is de afgelopen week opnieuw gestegen en wei met 74,5 miljoen, waarvan 70 miljoen goud. Deze stijging is vermoedelijk een gevolg van. het terugtrekken van door de handelsbanken in het buitenland op korte termijn uitgezette middelen, die nlet-oïficiële deviezenvoorraad, omdat hetrenteverschil tnet het bui tenland minder aantrekkelijk wordt. De totale valutareserves by de centrale bank stegen door deze trans actie tot 5.207 miljoen. De bankbüjettentirculatie is de afgelopen week met 107 miljoen gedaald tot 4333 miljoen. De posi tie van de schatkist biyft met een deze week weer toegenomen te goed van 537 miljoen ruim. De aannemers georganiseerd in de rooms-katholieke en neutrale werk geversorganisaties, die eventueel ook bereid zouden zijn de nieuwe -a.o. te tekenen, zullen door de werkne mersbonden naar hun hoofdbesturen worden verwezen. Met hen zullen dus, in ieder geval geen afzonderlijke con tracten worden getekend. De heer Brandsma verwachtte vanj deze gang van zaken geen verzwak-i king van het stakingsfront. 'Wij be-j palen,' zei hij, 'iedere dag opnieuw de' te volgen tactiek. Het is dus best mo-J geiyk, dat wij ook in andere gemeen-; ten straks de staking zullen proela- meren.' Enige provinciale afdelingen van de' Christelijke Aannemersbond zijn het niet eens met hun hoofdbestuur, dat afstand wil doen van de doorbertke- ningsclausule. De afdedingen Friesland, Gronin gen en Zuid-Beveland hebben hun be stuur getelegrafeerd. dat self niet akkoord" gaaif met dit besluit, zy zijn zeer teleurgesteld en hebben ver klaard, dat het vertrouwen is ge schonden. De afdeling Drente heeft het hoofdbestuur dringend verzocht vóór de ondertekening van de c.a.o. een algemene ledenvergadering uit te xhrijven. De NCAB telt 2100 werk gevers. van wie enige honderden in de genoemde gebieden zijn gevestigd. In een televisie-uitzending heeft de heer J. Dura Dzu., voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, ver klaard de toestand bijzonder somber en ernstig in te zien. Hij zei, dat er een impasse was ontstaan, waarvoor hij geen oplossing zag. Hij was echter bereid tot elk overleg, op welke wijze dan ook. Het besluit van Ce Christelijke Aannemersbond noemde de heer Dura 'een vaandelvlucht na één dag staking.' Hij zei, dat deze protestantse bond bestaat uit 'de kleine burger- patroons, die in wezen niet direct met de zaak zijn geconfronteerd.' De UNR-afgevaardigde Ray mond Schmittlein is dinsdag gekozen j tot opvolger van Louis Terrenoire als leider van de UNR-fractie In de Franse Nationale Vergadering. Terre- noire is, zoals bekend, enige tijd ge leden minister van Voorlichting ge- worden. Schmittlein kreeg bij een I stemming 94 stemmen tegen Andre Valabregue 78. De Nederlandse radio-telegra- )ist W. van Rie, hoofdpersoon uit het geruchtmakende proces in Boston, is gistermiddag met sijn echtgenote in Nederland te ruggekeerd, Familieleden en in-, woners van het Brabantse Rijen haalden het echtpaar op schip hol af. Hier wuiven beiden naar hun dorpsgenoten, die op de ba lustrade stonden. De telegrafist, die nog in dienst is van Radio Holland, vertelde eerst een paar dagen bij zijn ouders te gaan uitrusten om bij te komen. „Daarna gaan mijn vrouw en ik naar ons eigen flatje in Utrecht. Andere plan nen heb ik nog niet," zei hij. "EINJGEN Van bw KVNSTGesi, "WT.'by ..■.-.file. „Hü werd gearresteerd," zo gaat het blad verder, „zonder een bevel tot inhechtenisneming en zonder een aannemeiyke reden om hem van een misdaad te verdenken. By werd twintig uur op het politiebureau in New York gevangengehouden en aan een stuk door ondervraagd zonder dat, zoals de wet het voorschrijft, een officiële aanklacht werd gepro duceerd. zy onthielden hem rechts kundige bijstand en verhinderden zelfs dat hij zich met het Neder landse consulaat in verbinding stel de." Het blad wijst er ten slotte op dat Van Rie tydens het proces heeft ont kend dat hy Lynn Kauffman had geslagen. Poiitiemannen die ais ge tuigen optraden vertelden, dat hy ty- r'os het verhoor had toegegeven Lvnn Kauffman te hebben gesla gen, De Washington Post zegt nu: „Daar Van Rie niet alleen moord maar ook subsidiair doodslag was ten laste gelegd, betekent de vrij spraak eenvoudig, dat de jury liever hem geloofde dan de politie." <Van onze kunstredactie» De jonge schrij ver Cees Noote- boom zal dtt najaar naar de Verenigde Staten vertrekken voor een verblijf van 21 maand®#. Hij gaat twee cur sussen bijwonen aan de befaamde 'School of actors van Elia Kazan. Dit is mogelijk gemaakt door een beurs van de Harkness Com monwealth Foundation. Eerst zal Nooteboom nog een re}> maken naar Marokko. Zijn xweeoe toneelstuk, *De Spaanse smokkelaar, ter studie bij de Nedwiand»

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2