Vrouwenhandel voor Rotterdamse rechtbank BaUetmeester ontkent enig te hebben gepleegd Twaalf getuigen a charge vertellen over nachtclubs reizen en vage contracten Oosterland betaalt nu salarissen Parkacoats Peekf Cloppenbug Twee man gedrost van schip naar Legioen ïn Amsterdam wéér vijf bordeelhouders in de cel gezet Moet u horen! V7ZZ? VAKCENTRALES elke woensdag jongensmarkt Besluiteloosheid Europa-dag op alle scholen Verrdraaid lekkerr die Eén jaar langer ontzegging voor acteur Jan R. HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 MAART 1960 PAGINA 3 OPLETTEND „IK ONTKEN" BUFFETJUFFROUW 7S CIGARILLOS Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De gehele dag heeft de Rotterdamse rechtbank vandaag uitgetrokken voor de behandeling van de zaak tegen de 40- jarige baUetmeester Josef B., die als woonplaats Casablanca heeft en verdacht wordt van vrouwenhandel. Hij is de enige verdachte, al stelt de dagvaarding dat hij zijn praktijken be dreef in samenwerking met de 43-jarige Jan v. S. Deze Van S. echter is buiten schot gebleven. Weliswaar was hij in Hong kong gearresteerd, maar de Britse autoriteiten hebben het ver zoek van de Nederlandse regering om hem uit te leveren niet ingewilligd. De tenlastelegging: is uitvoerig; zij beslaat acht pagina's. Reeds eerder gaven wij een samenvatting van de inhoud. In het kort komt het hier op neer dat B. en Van S. op drie verschillende tijdstippen, eerst in 1953 in Frans Noord-Afrika, de twee volgende keren, in februari 1958 cn van juli tot september 1959 in Rotterdam of elders in Nederland, contact zouden hebben gezocht met jonge vrouwen en meisjes. Daarbij werd hun in het vooruitzicht gesteld dat zij, mits zij zich aansloten bij een balletgroep die op tournee zou gaan naar Noord-Afrika of naar landen in het Nabije of Midden-Oosten, als artieste, danseres of mannequin zouden worden aangesteld. In een uitvoerige reportage heb ben wij beschreven hoe de heren daarbij te werk gingen en die ge dragslijn vinden wij in de dagvaar ding terug. De meisjes moesten een in het Frans of Engels gesteld contract te kenen. waarin hun een gage van 15 it ƒ20 per dag werd gegarandeerd, maar daarvan moest dan hun gehele levensonderhoud worden betaald. Daar dit bedrag niet toereikend bleek en bovendien de passen aan B. of Van S. moesten worden ingeleverd, verkeerden zü in een volstrekt af hankelijke positie. Het „huisreglement" van de oor den van vermaak en ontspanning, waarheen de tournee hen voerde, schreef voor dat zij de bezoekers tot het maken van hoge verteringen zou den animeren, hetgeen tot voor de goede zeden weinig bevorderlijke praktijken aanleiding gaf. Blijkens de dagvaarding ging het ln het eerste geval om twee, in het tweede geval om vijf (van wie er drie, allen minderjarig, thuis hieven, omdat hun ouders hel contract niet wilden tekenen), in het derde geval om drie meisjes of jonge vrouwen. De laatste tournee, naar Corsica, ging niet door omdat B. inmiddels gearresteerd was. In deze zaak zijn door het OM twaalf getuigen opgeroepen; de twee raadslieden die verdachte zullen ver dedigen, mr. H. de Waard en mr, W. j. van Es. hebben bovendien vijf getuigen k décharge doen verschij nen. De belangstelling op de publieke tribune is gering als de rechters even voor tien uur de zaai binnenkomen en de president, mr. C. W. de Visser, (Van een onzer verslaggevers) Het gemeentepersoneel van Ooster land heeft gisteren zijn salaris over februari 1960 eindelijk ontvangen. GS van Zeeland hebben de gemeen teontvanger geadviseerd om maar tot betaling over te gaan op slechts één handtekening, namelijk die van de burgemeester. GS zijn bereid te zijner tijd geen bezwaar te maken tegen het toelaten van de betalingen in de gemeente rekening 1960, al zijn de bevelschrif ten niet overeenkomstig de wet ge tekend, Het is inrr.iddels nog niet gelukt een complete gemeenteraad samen te stellen. De kandidatenlijsten van de CHÜ en de PvdA zijn uitgeput, in totaal hebben nu IV raadsleden en kandidaat-raadsleden bedankt. (Vervolg van pagina 1) In Friesland waar de bouwar beiders in Leeuwarden en Harlingen al van de eerste dag af staken, is Harlingen met ongeveer 190 man het front komen versterken. De staking in Breda heeft een grotere omvang aangenomen dan de plaatselijke leiding had verwacht. Er hebben zich 950 stakers gemeld in Slaats van 650. Met toestemming van et stakingscomité wordt doorge werkt aan de verbouwing van het St.-Ignatlusziekenhuis, om de zieken niet te duperen. Vanmorgen om zeven uur is ook voor arbeiders, die werken aan de nieuwe verkeersbnig over de Mer- wede bij Gorincbem, bet stakingspa rool gegeven. Al enige dagen hield men rekening met de mogelijkheid dat arbeiders van andere stakingsobjecten by de brug waren te werk gesteld. Hoewel dit tijdens een bespreking met de aannemers niet duidelijk kon wor den aangetoond, is er toen wel zo veel bekend geworden, dat er vol doende redenen waren om het werk stil tc leggen. Ook ongeveer zestig wegwerkers, die de toegangsweg naar de brug aan de Sleeuwijkse kant aan leggen, zijn in staking gegaan. In to taal staken nu ongeveer 260 man. de zitting opent. De verdachte, een kleine, goedgeklede man met zwart krullend haar, luistert oplettend naar de officier van Justitie, mr. H. van Buuren, als deze de lange dagvaar ding voorleest. Oplettend wordt er óók geluisterd door de vele getuigen (meest jonge vrouwen) die van de deurwaarder een plaats op de twee achterste banken hebben gekregen. Na het voorlezen van de tenlaste legging gaat de president na of alle getuigen aanwezig zijn. Het blijkt dat vijf getuigen k charge (o.a. een vrouw uit Duitsland) niet verschenen zijn. Van het horen van vier daar van. wordt na toestemming van officier en van de raadsman, mr. Van Es, afgezien. Een getuige a charge, een zeer be langrijke, heeft zich ziek gemeld. De president verzoekt de officier zosnel mogelijk een onderzoek naar de aard van de ziekte in te stellen liefst nog vóór het middaguur. Meegedeeld wordt, dat er één getuige ft décharge is bijgekomen. Wanneer alle getuigen de zaal ver laten hebben, stelt mr. De Visser de eerste vraag aan de wat bleke ver dachte: „IF hebt de dagvaarding ge lezen, Bekent of ontkent u?" Het antwoord van de verdachte is kort en zeer nadrukkelijk: „Ik ont ken absoluut enig misdrijf gepleegd te hebben." De man mag weer gaan zitten. Dan wordt de eerste getuige ge hoord, een 'getuige k décharge, die in verband met haar werkzaamheden spoedig vertrekken moet. Het is Cor- rie Hartong, directrice van een dans school in Rotterdam. Op vragen van mr. Van Es deelt zij mee, dat verdachte voor de oorlog aan de Rotterdamse dansschool een opleiding heeft gevolgd voor toneel- dans. In juni 1940 slaagde hij voor het examen. Hij trad daarna op in de balletgroep van Yvonne Giorgi. Op verdere vragen van de raads man vertelt mej. Hartong, dat zij zich meent te herinneren, dat hij ook nog recitals heeft gegeven. Daarna hoorde zij niet veel meer van hem. De getuige antwoordt bevestigend als mr. Van Es wil weten of zy in 1950 B. met een balletgroep aan het werk had gezien tijdens een optreden in Rotterdam, en wel in de nachtclub l'Ambassadeur. Gevraagd naar haar oordeel over dit optreden zegt mej. Har tong: „Het, viel me op dat de cho reografische oplossing in de open ruimte goed was. De uitvoering was een goed geheel. Alles wees op een deugdelijke voorbereiding. De tech niek was behoorlijk. De aankleding was zeer smaakvol." „Was het kitsch?" vraagt mr. Van Es. „Nee, naar wat ik gezien heb, heb ik die indruk niet gekregen," zegt mej. Hartong. De tweede getuige is brigadier- rechercheur H. Drentje van de Rot terdamse politie, die ook in Weét- Dultsland en Oostenrijk tegenwoor dig was bij de verhoren. Op een vraag van de president verklaart hij dat hij volhardt by' de inhoud van zijn proces-verbaal. Mr. De Visser gaat dan na hoe de zaak aan het rollen is gekomen. Het begon in februari 1958 toen men hoorde dat de leider van de dans groep, die in de Ambassadeur op trad, meisjes zocht. Verschillende mensen kwamen inlichtingen vra gen, Een van de aangezochten, een buffetjuffrouw, ging in op het ver zoek van de baUetmeester. Anderhalf jaar later kwam de re chercheur deze buffetjuffrouw, de thans zieke getuige N„ weer tegen. Het interesseerde hem te weten hoe het met haar gegaan was. De vrouw vertelde. En de rechercheur* noteerde de gegevens in zyn achterhoofd. De herinnering aan haar medede lingen werd weer zeer levendig, toen bij de zedenpolitie de aanvragen voor goed zedelijk gedrag binnenkwamen voor twee minderjarige meisjes, die met toestemming van hun ouders naar het buitenland wilden. Dat zou gebeuren onder leiding van B. De justitie was het hier niet rate eens. De ouders van het meisje wilden toch hun toestemming geven. Nog dezelfde dag werd het kind onder toezicht gesteld en werd er omdat zij niet in Rotterdam te vinden was om haar aanhouding verzocht Twee rechercheurs vonden haar in Den Haag onder ccr. bed. Dc presi dent zegt, dat de justitie zo snel had ingegrepen omdat men bang was dat het meisje door de verdachte over de grens zou worden gevoerd. De twee volgende getuigen, de hoofdagent-rechercheur J. Muller en de hoofdinspecteur A, A. Buijens, volhard-n eveneens bij de inhoud van de processen-verbaal. Dat van de laatste heeft betrekking op een on derzoek over amusementsgelegenhe- den in Cyprus. Daar de verdediging nog geen gelegenheid had van dit stuk kennis te nemen, wordt de be handeling daarvan naar de middag- zitting verschoven. De eigenaresse van een bar aan de Heemraadssingel legt verklaringen af over haar briefwisseling met Marga- retha N. die drie jaar als buffetjuf frouw bij haar heeft gewerkt. Zij kon buitenlandse bezoekers redelijk in het Engels te woord staan en ging vlot met de klanten om, maar kon zich goed redden als „de mannen soms vervelend werden". Blykens de eerste brieven die ge tuige ontving, ging alles goed; later schreef Margaretha haar dat ze moeilijkheden had met B. en de eigenaar van het etablissement waar zij optrad. In een volgende brief liet zij weten dat ze weggegaan was en vier maanden op kosten van een Braziliaan in Ankara woonde. Ze volgde die vreemdeling naar zyn va derland, maar keerde later naar Rot terdam terug. De 19-jarige Janneke B.. die nu als kapster in Montfoort werkt, was na moeilijkheden methaar ouders van huis weggelopen. Ze had haar intrek genomen bij een vriendin, met wie ze samen als animeermeisje in dienst trad van een Haagse nachtclub. Haar loon was 12,50 per nacht, waarbij een provisie kwam van de verterin gen die de bezoekers op haar aan dringen maakten. Onder zyn toneelnaam Barezki had verdachte kennis met haar gemaakt en haar voorgesteld lid van zijn bal- j letgroep te worden. Janneke had er i wel oren naar en werd door B. die dagelijks lessen gaf, opgeleid. Toen verdachte met het contract op de proppen kwam. had zij er be zwaar tegen gemaakt dat zij hem haar pas zou moeten afgeven en de belofte gekregen dat ze die zou mo gen behouden. Gedurende de tournee die eerst Corsica en daarna Turkye, Arabië. Marokko en Perzië zou aan doen, zou ze 20 per dag krijgen, waarvan ze haar gehele levensonder houd zou moeten betalen. President: „Vond u dat niet wei nig? Hebt u nooit eens naar de le vensstandaard ln die landen geïn formeerd by mensen met meer erva ring?" Getuige: „Ik dacht dat het wel gaan zou." Omdat de balletlessen haar te ver moeiend waren na haar werk in de nachtclub dat tot vier uur '«nachts duurde, waarna ze nog naar Rotter dam terug moest liften, zocht ze een nachtverblijf in Den Haag. Op aan raden van B. ging ze eerst naar een artiestenpension, later verhuisde ze naar een hotelletje. Mr. Van Es: „bat deed u toch niet op advies van B. Ging u er niet heen omdat daar een lid van het Italiaanse orkest uit de nacht club verbleef?" Getuige ontkent dat, hetgeen enig verbaasd gemompel op de pu blieke tribune verwekt. Nadat deze getuige nog verteld heeft dat de tournee steeds uitgesteld werd omdat ze volgens B. de dans kunst nog niet voldoende meester was en hy ook nog niet genoeg contrac ten had afgesloten, komt de verhou ding tot haar ouders ter sprake. Mr. Van Es: „Wisten uw ouders wat voor werk u deed in Den Haag?" Getuige: „Nee, ze dachten dat ik kapster was." Toen de politie haar in het tweede hotel kwam halen, was ze naar haar kamer gevlucht en onder het bed ge kropen, omdat ze de mannen gezien had en voelde dat ze van de politie waren. In totaal heeft ze drie contracten getekend, evenals haar ouders die ten slotte toch hun toestemming gaven. Ze had toen wel gezien dat het En gelse exemplaar veel langer was dan het Hollandse, waarvan ze de inhoud kende, maar daar had ze verder niet bij nagedacht, (De zitting duurt voort) ï.v v: prima waterafstotende poplin,geheel dubbel, 4 moderne kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs, 2 jaar (kleine stijging per maat) (Van een onzer verslaggevers) De twintigjarige Vlaardinger Jacob van Hulst, machinist van de kustvaarder Adriana uit Groningen, is tegelijk met de vijftienjarige zoon van de familie Buntinx uit Heerlen, die op hetzelfde schip voer, op 9 maart in Duinkerken aan wal gegaan en niet terugge keerd. Men vermoedt, dat het tweetal in het Vreemdelingenlegioen is terechtgekomen. ln deze rubriek vermeldt Hei Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uitk aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Na is gebleken dat dit kabinet aar zelt een beslissing te nemen (over de Lauwerszcekwcstïe). Het heeft de ma terie zeg nog eens grondig bestu deerd, *t heeft aan verschillende instanties om advies gevraagd en ondanks dat durft het nog geen stand punt innemen. In de nota die de Ka mer is toegezonden, worden drie mo gelijkheden van beveiliging opge somd, maar er wordt geen standpunt ingenomen. Alleen ten aanzien van de inpoldering zegt de regering: Als het kabinet nu moet beslissen, dan zou deze beslissing negatief zijn. Als het nu moet beslissen... Het vreemde is dat de Kamer aan de regering gevraagd heeft tc beslis sen. Dc regering weet dat, maar stelt deze beslissing uit. Hieruit blijkt een grote mate van besluiteloosheid, die in sterke mate prikkelt.' Tweede-Kamerlid J. T. Mellema (c.h.) in het weekblad Dc christe- lijk-historische Nederlander. Met ingang van 1961 zal op de eerste woensdag van maart op de scholen in alle landen van West- Europa een Europadag worden ge houden. Vertegenwoordigers van ge meentebesturen in West-Europa heb ben daartoe besloten op een onlangs in Straatsburg gehouden congres. Bét ligt in de bedoeling dan op de scho len een boekje uit te reiken, waarin het belang van het streven naar Europese eenheid in het licht wordt gesteld. Burgemeester Chr. G. Matser deel de dit alles maandagmiddag mee in een informele vergadering van Arn hems gemeenteraad, waarin hij ver slag uitbracht over zijn bezoek aan dit congres. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse zedenpolitie heeft weer vijf bordeelexploitanten gearresteerd. De aangehoudenen, drie vrouwen, de 52-jarige J. M. P. IJa, de 64-jarige M. B. en de 49-jarige M. L. P.-H., en twee mannen, de 50-jarige P. B. en de 45-jarige L. P„ verhuurden kamers aan verschillende vrouwen in het perceel 24 en 24a aan de Spuistraat. Deze dubbele woning, die bij de zedenpolitie reeds lang in een kwade reuk staat, werd in de laatste tijd opvallend verbouwd. Het souterrain kreeg grote etalage-achtige ramen en aparte ingangs deurtjes. De vloer achter de vensters werd opgehoogd om dc verschillende be woonsters beter te doen uitkomen als zij voor de ramen zaten. Niet minder dan acht vrouwen werkten in duur gehuurde kamertjes. Vier van de aangehoudenen konden in het huis worden gearresteerd op verschillende tijdstippen tussen twaalf en negen uur. De vyfde arrestant, de 45-jarige L. P., die niet thuis was toen zijn vrouw werd gearresteerd, kwam om streeks half tien aan het hoofd bureau om verontwaardigd te vra gen, waarom zijn vrouw aangehou den was. De man was zo boos dat de wachtcommandant die hem ontving het beter oordeelde hem door te sturen naar de recherche kamer en ondertussen enige assistentie te vra gen. Dat was heel goed gezien, want toen P. b(j de zedenpolitie hoorde, dat h(j ook ingesloten zou worden, werd hij zo woest, dat vier recher cheurs hem met moeite in bedwang konden houden en nog meer moeite moesten doen om de man, die dreig de „het hele bureau te zullen uit moorden", in de cel te krijgen. Onrust. Onder de verhuurders van kamers is door deze aanhoudingen weer de nodige onrust ontstaan. Na de be trekkelijk milde vonnissen (geldboe ten) die de eerste, in december ge arresteerde kamerverhuurders on langs kregen, hadden velen het idee dat de zaak wel afgelopen zou zijn. De rechtbank had immers gezegd dat de politie hen nooit gewaar schuwd had En sjj hebben nu nog geen waar schuwing van de politie ontvangen. Daarom meenden de meeste kamer verhuurders gewoon door te kunnen gaan. Enkele voorzichtiger naturen in het winstgevende verhuurbedrijf hebben echter geëist dat de vrou wen die in hun huis kamers huur den, die kamers ook werkelijk als enige bewoonsters gebruiken. De zedenpolitie staat op het stand punt, dat een waarschuwing aan alle kamerverhuurders niet gegeven be hoeft te worden. Het feit, dat de vo rige zeven gelegenheidsgevers ver oordeeld zijn, is een voldoende waar schuwing. De vijf nu aangehouden kamerverhuurders zullen waarschijn lijk donderdag voor de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker worden geleid op grond van overtreding van artikel 250 bis van het wetboek van strafrecht. Zü hebben hun passen van boord meegenomen, maar beschikten slechts over weinig geld. Vrijdagavond zijn hun ouders ver wittigd van hun verdwyning. De heer en mevrouw Van Hulst zijn onmid dellijk per auto naar Parijs vertrok ken, waar zij contact opnamen met het'Nederlandse consulaat. Een ver tegenwoordiger van het consulaat heeft hun de kazerne gewezen, waar hun zoon zich vermoedelijk sou op houden, Hy ontraadde hun echter er heen te gaan, omdat dit geen enkel resultaat zou hebben. Ten einde te weten te komen, of de beide jongens inderdaad in Parijs zün, probeerde men met een legionair in contact te komen. Dat gelukte en de soldaat een Duitser, die al zes jaar in het legioen dient beloofde, dat hij navraag zou doen, Hjj zou daar echter minstens een dag voor nodig hebben. Vader en moeder Van Hulst kon den echter niet langer in Parijs blijven. De vertegenwoordiger van het consulaat zegde toe, dat hy de resultaten, die de legionair zou be reiken, otm.iddeliyk naar Neder land zou doorgeven. Dinsdag had men in Vlaardingen echter nog niets gehoord. Boze ouders Volgens het consulaat in Parijs zouden de jongens van plan zijn ge weest, om naar Parijs te gaan, zo vertelde mevrouw Van Hulst ons. Zij zouden iets van hun plannen hebben verteld aan de consul in Lille (Noord-Frankrijk). De ouders van Jacob van Hulst zijn zeer veront waardigd omdat deze consul niets zou hebben gedaan om de knapen tegen te houden. Zij begrypen ook niet, wat hun zoon ertoe zou hebben gebracht om zijn schip te verlaten. In een 1 rief, die hij op 4 maart verzond, schreef hy nog, dat hy gauw weer thuis zou zyn. (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de 42-jarige Haagse to neelspeler R., die op 26 mei 1959 in Aalsmeer de 44-jarige mevrouw H, M. van 't SchipVan der Laan, moe der van vier kinderen, heeft doodge reden, veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar rtet aftrek en vier jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De procureur-generaal had twee jaar met aftrek en drie jaar ontzeg ging gevorderd. In eerste instantie veroordeelde de Haarlemse rechtbank hem tot 1 jaar met aftrek en drie jaar ontzegging. De president van het hof, mr. C. H. Beekhuis, deelde de acteur mee, dat het hof sterk zijn 'zeer te waar deren gedrag na het ongeluk' had laten wegen.- 'Anders zou het vonnis stellig zwaarder zijn geweest.' Het ongeluk vond het hof echter een ernstig feit. Het legde hem derhalve 1 jaar langer ontzegging op dan de rechtbank had gedaan. De auto, waarmee het dodeiyk ongeluk ge schiedde, zal aan de acteur, die nu ongeveer 9 maanden heeft vastge zeten, worden teruggegeven. Laat ik eerlijk zijn: natuur lijk had ik niet verwacht dat de 60-jarige heer J. J. Rouma van het advertentiebureau Rouma Co. N.V., die vandaag precies veertig jaar in de re clamewereld meeloopt, wars van publiciteit zou zijn en de deur van zijn privé-kantoor voor aansnellende journalisten stijf gesloten zou houden. Ook een bakker wil wel eens een broodje proeven al is het niet van zijn eigen deeg en per saldo hid de heer Rouma ju nior ons (en ook anderen) dis creet getipt met een zeer ef ficiënt en. deskundig opgesteld perscommuniqué, over Veertig Jaar Senior. Aan één kant ben ik hem' hiervoor erkentelijk, want an ders zou ik ongetwijfeld de kennismaking met deze levens kunstenaar hebben gemist. Anderzijds echter geloof ik, dat in dit geval een zeer efficiënt en deskundig opgesteld pers communiqué een man als Jean Jacques Rouma groot onrecht aandoet. Hij is veel briljanter, veel vooruitstrevender en veel spiritueler dan een zoon over zijn vader op papier kan zetten. Grijs, niet groot, een gedis tingeerd snorretje, een be schaafde brü, een onberispelijk donker maatkostuum, een ef fen das met een kleine parel, een pijp en uit de linkermouw een ruime tip van een achte loos verborgen, tot een prop gebalde zakdoek, zoals de En gelsen dat zo onopvallend ple gen te dragen. Zijn rustige zelfverzekerd heid, zijn zelfspot en zijn hu mor zijn ook Engels, zijn wijze levensblijheid daarentegen zéér Frans. 'Het prettige van mijn vak is, dat ik niet met machines maar met mensen werk, met jonge mensen vooral. Ik ben een en al bewondering voor jonge mensen, al klinkt dat misschien belachelijk op mijn leeftijd. Ik leer dagelijks van ze, ik laat ze rustig hurt gang gaan. Je moet ze him fouten laten maken, je moet ze ook es met hun hoofd tegen de muur laten lopen. Mógen ze? Hebben wij geen fouten gemaakt? Als we maar van elkaar weten te leren, dat is belangrijk. Ik ben nu zestig, maar ik vind 't niet zo'n rotzooi in de wereld, echt niet. Ik heb veel jonge mensen om me heen, mensen met een artistieke in slag, geen makkelijke mede werkers. Maar mensen die het eigenlijk veel beter doen dan wij, logisch, ze zijn meer van deze tijd. Die goeie ouwe tijd... vergeet 't maar, dat is fictie, die heeft nooit be staan.' Hij trekt aan z'n pijp eh staart uit het raam. Z'n ge dachten moeten teruggaan naar de tijd, toen hij zelf als jongmaatje vaders kantoor binnenstapte, ook vol met ideeën, ideeën over internatio nale samenwerking in de re clamewereld. Die ideeën zijn voor een deel verwezenlijkt. Relaties en vrienden in vele landen, samenwerking tussen reclamebureaus op internatio naal niveau, moeizaam op gang komend. Hij pakt energiek die draad weer op: 'Ik ben een groot voorstander van internationale samenwerking, altijd geweest. Ik ben ervan overtuigd, dat de Amerikaanse economie voor ons grote gevaren inhoudt. We mogen dan wel ten rechte of ten oprechte niet meer koloniseren, maar de Ameri kanen infiltreren op alle mo gelijke gebieden. Half Genève is van Amerika We zijn zo kwetsbaar. Ik ge loof dat we in economisch op zicht zeker tot een verenigd Europa moeten komen. Het is natuurlijk leuk als regeringen zeggen: jongens, we gaan de tolmuren afbreken. Maar de zakenman heeft meer verlan gens: zijn problemen zijn nog gigantisch. Export, Import en export, 'n levenskwestie. En wat doe je, als je op 'n goeie och tend wakker wordt en ontdekt: nou is m'n eigen markt ook nog weg, daar zit nou een Duit ser of een Italiaan op!' Zijn bureaustoel draait een kwart slag om: 'Wij, reclame mensen, hebben óók 'n taak: wij moeten die exportpogingen van onze cliënten stimuleren. Op de goeie manier: landen bekijken, een gedegen markt onderzoek, mensen spreken en vooralvrienden maken. Via internationale vriendschappen kom je tot zaken doen. We staan altijd klaar met kreten als 'die rot-Belgen' of 'die rot moffen' en ofschoon voor dat laatste natuurlijk meer aanleiding is toch is dat beslist verkeerd. Alleen via in ternationale samenwerking kunnen we tot een grotere een heid komen. Dat is dan mis schien,' zegt hij vergoelijkend, 'de ethische kant, maar zeker niet de minst belangrijke.' Het jubileumhij wuift het lachend weg. 'Veertig jaar in een vak dat je liefhebt, is geen verdienste. Ik geef geen receptie. Waarom? Mijn cliën ten en relaties zitten echt niet op een borrel te wachten. Hun tijd is te kostbaar. Ik geloof dat het onverstandig is je kost baarste bezit, je cliënten, lastig te vallen met "persoonlijke grapjes". Wie me een hand wil komen geven, is welkom. Maar ze mogen ook -rïlt de buurt blijven.' WILLY LEVÏE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2