Commissarissen NKF dienen privé-belang Ex-SS'er vrijgelaten en over grens gezet Vakbewesh gVoldaan Dura: Niet ontevreden Moet u horen! ZONDER COMMENTAAR Werk hervat Ambtenaren: voordeeltje Mr. POLAK VOOR HAAGSE RECHTBANK: N W-musici uit overleg met Arbeidsbureau Verrdraaid lekkerr die Pappie zegt het ook! DIE LEUKE MMM Niet iedereen wist het al Aanklachttegen Bossche politie PR0EF- DRUKTE FIT MET CHEFAROX Als Stemdwang Tegenstellingeri Lorre Leeft gelijk want Maagklachten? TOCH ONVERWACHT ONBEGRIJPELIJK SAMENWERKING EN DURA Liberale idylle *T het VBIJE VOLK DINSDAG 22 MAAKT 19bö PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De commissarissen van de Nederlandse Kabel Fabrieken heb ben zich niet gedragen als vertrouwenslieden, maar als tegen partij van hun aandeelhouders. Dezen zijn door hen met een wettelijk minimum aan waarschuwing overvallen en met het mes op de keel tot beslissen gezet. Op deze kernachtige wijze vatte mr, R. J, Polak gisteren voor de Haagse rechtbank de bezwaren samen, die een aantal aandeelhouders koesteren tegen de uitkering van een compensatie van 25.000 per jaar aan enige commissarissen van de NKF. De laakbaarheid van het voorstel van de commissarissen om hun tan tièmevergoeding te koppelen aan een voorstel tot statutenwijziging is des te groter, omdat zij bier louter en alieen hebben gehandeld in hun privé- belang. Aandeelhouders konden zich voor de vergadering geen precieze voor stelling maken van de inhoud van de voorstellen tot vergoeding. Zelfs op dit moment is het onbekend wie van de commissarissen gedurende 29 jaar, wie gedurende 28 jaar en wie gedu rende slechts zes jaar recht heeft op deze uitkering. In totaal was met deze vergoedin gen een bedrag van ongeveer 4 mil joen galden gemoeid. Zou men dit tevoren hebben geweten, dart zou er stellig een veel grotere opaomst op de vergadering zijn geweest en zou de beslissing ook zeer waarschijnlijk anders zijn uitgevallen. Eik verband tussen de compensa tie en de werkzaamheden van de commissarissen ontbreekt. Dit geldt in de eerste plaats voor het totaal van de beloning, die met inbegrip Advertentie I.M. (Vervolg van pagina D Ondanks alle overeenstemming Is de conferentie op Economische Za ken gistermiddag en -avond tocb niet van sensatie ontbloot geweest. Nadat namelijk de werkgevers de e.a.o. hadden getekend verstoorde het College van Rijksbemiddelaars de feestvreugde met bezwaren legen de inhoud van de overeenkomst. Het college had geconstateerd, dat de ten opzichte van de vorige c.a.o. aangebrachte verbeteringen voor de werknemers de beschikbare ruimte met 0,3 pet overschreden. In de op vattingen van de vertegenwoordigers van liet College moest daarom do verhoging van de zgn. fietsvergoeding ivan ƒ2.40 tot ƒ3,00 per week) wor den verminderd. De bonden wensten dit echter niet te accepteren. Men vond elkaar gedeeltelijk door te bepalen, dat de voorgenomen, ver hoging der vergoeding aan de vak groep timmerlieden (12.000 man) voor gebruik van gereedschap zou vervallen. Deze vergoeding zou van 2 op 4 cent per uur zijn gebracht. Daarmee resteerde echter nog 0.05 pet aan teveel verbruikte ruim te, die het college per se ongedaan gemaakt wilde zien, omdat deze onverenigbaar zou zijn met het be lang van 's lands economie. Dit stukje te veel gebruikte ruimte werd uiteindelijk gevonden in een lichte vermindering van de voor genomen verhoging van de regen- verletuitkering. De c.a.o. is uiteindelijk niet gete kend door de Ned. Chr. Aannemers- bond en de Ned. Ver. van werkge vers in het heibedrijf. Het hoofd bestuur van de NCAB is namelijk demissionair en behoeft eerst mach tiging van zjjn ledenvergadering om tot ondertekening over te gaan. De heiwerkgevers hebben zich altijd van de c.a.o. gedistantieerd omdat zij niet waren betrokken bij het overleg er over. De pnjzenbeschikking van minister De Pous is vandaag in de Staatscou rant gepubliceerd. De beschikking bepaalt, dat de prijs voor het uitvoeren van een bouwwerk, voor zover dit geschiedt na 22 maart 1960, niet hoger mag zijn dan hetgeen de opdrachtgever aan de aanenmer is verschuldigd, verminderd met de hierin begre pen hogere kosten, dievoortvloeien uit de na 29 februari 1960 goedge keurde e.a.o.'s of na die datum bin dend vastgestelde regelingen. De beschikking geldt voor de bur gerlijke en utiliteitsbouw en voor de grond-, water- en wegenbouw. De herstelling®- en onderhoudswerken zijn hier ook onder begrepen. In bijzondere gevallen kan de di recteur-generaal van de prijzen af wijkingen toestaan. Dit geldt met name voor de op 29 februari 1960 reeds in utivoering zijnde, maar op 1 september 1960 nog niet opgelever de bouwwerken. In deze gevallen moet blijken, dat de hoogst toelaat bare pryzen niet voldoende zUn om de noodzakelijke exploitatiekosten van dp betrokken onderneming te dekken. van de commissarissenbelasting ƒ130.000 bedraagt. Dan is de com pensatie niet gebonden aan het zit ting hebben als commissaris en in de derde plaats bestaat er geen verband met de winst. Sinds jaar en dag is er volgens mr. Polak op aangedrongen dat er een eind zou worden gemaakt aan de beschamende toestand, waarbij commissarissen zelfs ƒ150.000 ƒ200.000 per jaar voor hun zeer beperkte werkzaamheden opstre ken. Dit heeft geleid tot het voor stel de statuten te wijzigen, maar pas op de vergadering bieek welke voorwaarde daaraan verbonden was: een compensatie van 41 mil joen gulden. Het gaat nu te ver, aldus mr. Po lak. om te verklaren dat de statu tenwijziging niet los van de schade vergoeding voor de oude commissa rissen kan worden gezien. Wie onbe- vorooordeeld de oproeping voor da aandeelhoudersvergadering leest, krijgt slechts de indruk dat men eindelijk een wantoestand wilde weg nemen, niet dat men deze door een andere wantoestand wilde vervangen. Juist de stemdwang door het sa menvoegen van het voorstel de ouda 'tantièmebepalingen te wijzigen en een vergoeding toe te kennen, heeft er toe geleid, dat niet in volle vrijheid kon worden beslist. Voorstanders van de beperking van de tantièmes moes ten tegelijk .mes oordelen «ver de Idoor ieder, behalve de betrokkenen, fel veroordeelde extravergoeding. Kennelijk heeft men bovendien ge vreesd niet de geringste meerderheid voor een dergelijk besluit te krijgen, wanneer de aandeelhouders geweten zonden hebben dat voor een com missaris of zijn nabestaanden de ver goeding 23 jaar 1.159.009), voor een ander 28 jaar 1.400.000) en voor een derde zelfs 29 jaar 1.450.000) zon Jopen. Dat is echter nergens precies uit af te leiden. De rechtszekerheid al dus mr. Polak, gedoogt niet dat een miljoenenbesluit op zo vage en onze kere wijze wordt aangeduid. Maar nog afgezien van de wijze, waarop het compensatiebesluit tot stand is gekomen, is het naar de in houd zo verwerpelijk, dat het rech- I tens niet gesanctioneerd kan worden. Commissarissen, aldus zijn stand punt, hebben geen verkregen rech ten en mogen niet steeds een tegen prestatie bedingen. Hooguit hebben ztj aanspraken voor de resterende tijd van een gemiddeld vijfjarige benoe- mingsperlode. Daar is echter een ver goeding van meer dan een miljoen per man voor drie hunner mee m strijd. Principieel is de gedachte, laat staan het eisen, van een compensa tie een juridisch monster. Als de thans wakker geschudde aandeel houders in de eerstvolgende verga dering aan deze commissarissen hun vertrouwen opzeggen, zouden zij sa men toch nog aanspraak willen ma ken op 41 miljoen. Het is een raadsel dat men blijft ontkennen, dat dit een eenzijdige bevoordeling van een minderheid is. In het college van commissarissen, zo betoogde mr. Polak, waar niet i allen deze vergoeding krijgen, is bo- vendien een klassesysteem ingevoerd, dat spot met het beginsel dat uitslui tend de naar karakter bekwaamsten jen besten voor deze functie in aan- j merking komen. Mr. Polak achtte het besluit van de aandeelhoudersvergadering van de Nederlandse Kabel Fabrieken in strijd met de goede trouw en eiste ook op verschillende andere gron den vernietiging van de eind vorig jaar genomen beslissing. Mr. Sehadee, pleiter voor de Neder landse Kabel Fabrieken, was van> mening, dat de vergadering wel dege lijk duidelijk was voorbereid. Boven dien hadden de aandeelhouders uit de verslagen van de eerste zitting in de dagbladen ervan kennis kunnen nemen waar het precies om ging. Over het algemeen, aldus mr. Seha dee, bestaat er een onderschatting van het werk van commissarissen. Op de aandeelhoudersvergadering van het vorig jaar heeft de president- commissaris geprobeerd uiteen te zet ten wat precies de inhoud van deze functie is. Hij heeft er daarbij op gewezen. dat commissarissen zeker eenmaal per maand met de directie samen vergaderen, terwijl de president-com missaris bovendien nog éénmaal per week in het bedrijf aanwezig is Commissarissen, die praktisch van een benoeming voor hun leven verze kerd zijn, hebben wel degelijk aan spraak op een schadevergoeding, als men hun tantièmes wil verminderen. Hij had de indruk, dat men bier eens een voorbeeld wilde stellen. De tantièmes zijn, zo betoogde plei ter. in werkelijkheid niet zo hoog. Voor de oorlog ontving een commissa ris van de NKF gemiddeld bruto ƒ50.000 en hield na aftrek van belas ting als besteedbaar inkomen f 35.000 over. Het voorstel, nu ƒ40.000 te betalen, mag met inbegrip van commissaris senbelasting op ƒ80 000 neerkomen, voor de commissaris betekent het na aftrek van inkomstenbelasting slechts ƒ12.000. Vergelijk dat. rekening hou dend met de na-oorlogse inflatie. met de vooroorlogse uitkering, dan is het maar een trieste zaak. aldus pleiter, en alleszins begrijpelijk dat men vergoeding vraagt voor prijsgegeven rechten. Ook deze compensatie is door de fiscus be'invioed. Er waren tegenstel lingen bij de Kabelfabrieken. Voor de N.V. is het voordeliger, in termij nen te betalen, voor de commissaris sen zou een uitkering ineens fiscaal veel voordeliger zijn geweest, maar zij hebben zich bij het belang van de vennootschap neergelegd. Pleiter, die de argumenten van mr. Polak uitvoerig bestreed, achtte de rechtbank onbevoegd, maar wees er bovendien op, dat vernietiging van het besluit van de aandeelhouders vergadering er toe zou leiden, dat commissarissen aanspraak zouden blijven houden op hun oude, nog ho gere vergoedingen, I>e uitspraak in deze civiele proce-, dure is vastgesteld on 25 amdl. (Van onze kunstredactie) De Nederlandse Toonkunstenaars- bond, de bij het NVV aangesloten vakbond van musici, heeft zich terug getrokken uit het overleg in de sub commissie voor de bemiddeling van amusementskunste naars van het Rijksarbeidsbureau. Aanleiding tot deze breuk waren een verruiming van de mogelijk heden tot arbeid van buitenlanders en de toelating tot het overleg van een werknemersorganisatie die niet bij een erkende vakcentrale is aan gesloten en die bovendien volgens de NTB in feite een Haagse en geen landelijke vereniging is. De oorzaak van het conflict ligt dieper. In feite wenst de NTB niet langer mede verantwoordelijkheid te dragen voor een beleid, dat naar de mening van de vakbond geen reke ning houdt met de belangen van de Nederlandse werknemers en zelfs spreekt de bond over ernstige discri minatie van Nederlandse musici. In deze aangelegenheden staan de con fessionele werknemersbonden zonder mankeren achter de werkgevers, aldus de Nederlandse Toonkunste- naarsbond. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De 36-jarige ex-SS'er en ex-Nederlander J. M. uit Würselen bij Aken, die zich bij de Kerkraadse politie meldde met de mededeling: „Sluit me maar op, ik heb nog 15 jaar te goed," Is op last van de officier van Justitie, mr- C. W. baron van Dedem uit Assen, weer vrijgelaten en over de Nederlandse grens gezet. Advertentie LM. voógbjijychdovcr hete ring Vormt een genezende laag op d» maagwand A*--?' Advertentie LM. Johnny is een alleraardigste kerel, 't Is alleen jammer, dat hij aldoor blijft hoesten. Zelfs de buren hebben er last van. Ais U Johnny spreekt, zeg hem dan, dat desinfecteren belang rijk is maar onvoldoende. Pactolan desinfecteert mild en herstelt boven dien de natuurlijke functie van de organen in mond en keel. Vooral bij keelpijn en griephoest is Pactolan niet te vervangen. Onder het zuigen op een smakelijk Pactclan tablet voelt U de hoest loskomen en de prikkel verdwijnen. In verscheidene van de veertig sta- kingscenlra is het werk vanmorgen nog wat moeilijk op gang gekomen. Half acht is de tijd waarop in het bouwbedrijf het werk begint, maar op dat uur was het nog niet tot a!)e bouwvakkers doorgedrongen, dat de staking was geëindigd, want lang niet iedereen had naar de radiouitzendin gen geluisterd. Gewoontegetrouw meldden zich hier en daar nog arbeiders by de stakingsbureaus, waar zij van de vakbondsbestuurders hoorden, dat de strijd gewonnen was en dat zij weer aan de slag konden gaan. Koningin Juüana heeft giste ren een werkbezoek gebracht aan de Gelderse gemeenten Ede en Wageningen. Tijdens dit bezoek bezichtigde zij onder meer de r,treekwerkplaats voor minder- validen in Ede. Bij de aankomst van de Koningin bood het jong ste lid van het personeelde 19- jarige mej. W. ten Broek, de landsvrouwe bloemen aan. De Koningin bracht verder een bezoek aan het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen. Zij maakte .on der meer een proefvaart op de sleepwagen. In de aula van de Landbouw hogeschool zongen vierhonderd genodigden haar het Io Vivat toe, De Koningin nam hier een. eerste exemplaar van het boek ''„De vluchtende mens, symbool van de samenleving" in ont vangst In het klein audito rium werden ten slotte de leden var, de redactie van het boek werk en een aantal medewer kers aan het boek voorgesteld aan koningin Juliana. De wachtcommandant die de woor den van J. M. aanvankelijk niet serieus opnam, besloot niettemin het zekere voor het onzekere te nemen en sloot de man zolang op diens ver zoek in de cel. Een onderzoek wees de volgende dag uit dat J. M. inder- daar nog 15 jaar te goed had. In 1945 had de bijzondere straf kamer in Assen hem bij verstek tot deze straf veroordeeld omdat hij, uit Meppel afkomstig is. op 18-ja- rige leeftijd had dienst genomen in het Duitse leger en zich daardoor had schuldig gemaakt aan het „treden in vreemde krijgsdienst". Op het moment van zijn veroorde ling bevond J. M. zich in Duitsland waar hij in 1955 de Duitse nationali teit verkreeg. Hij vestigde zich in Würselen en begon daar een schoenmakersbedrijf. Zjjn grote verlangen naar Neder land en speciaal naar Meppel waar het merendeel van zijn familieleden woont, was er de oorzaak van dat hjj verschillende malen onenigheid met zijn echtgenote kreeg. Een dergelijke twist was de aan leiding dat J. M. zicb die zaterdag avond in de buurt van Kerkradewas gaan bedrinken en zich toen bjj de Kerkraadse politie ging melden. Toen hij de volgende dag ontnuch terd was, kwam ook vast te staan dat hij in april 1959 bij de Nederlandse regering een gratieverzoek had Inge diend, dat op het ogenblik nog in behandeling is. Het is de gewoonte, dat door een gratieverzoek gedaan voor de ten uitvoerlegging van de straf is aan gevangen, de straf wordt opge schort. Op grond hiervan heeft de officier van Justitie hem op vrije voeten ge steld. Advertentie I.M. De 72-jarige rustend arts C. Strumph- ies uit Baambrugge cn zijn 72- jarige echtgenote zijn gistermorgen om bet leven gekomen als gevolg van een aanrijding op de rijksweg Amers foorlApeldoorn bij Voorthuizen. Bij het inhalen van een vrachtauto werd de wagen van de heer Strumpb- ler aangereden door de uit tegen overgestelde richting komende auto van de 23-jarige Amsterdamse verte genwoordiger N. H., die licht gewond werd. Heet van de naald heeft d« secretaris van het NVV, de heer W. F. VAN TILBURG, die aan de werknemerszijde een belangrijke rol heeft gespeeld, gisteravond voor de VARA- microfoon commentaar op de afloop van de staking gegeven. 'Ik ben verheugd, dat het ge zonde verstand hij de werk gevers heeft gezegevierd,' zei hy. "De nieuwe c.a.o. is bereikt en de discussies over het al of niet noodza kelijk zijn van het stakingswapen kunnen nu wel worden geëindigd.' De heer Van Tilburg had grote waardering voor minister De Pous, die naar hij zei een krachttoer heeft verricht. Hij had echter maar weinig bewondering voor het College van Rijksbemiddelaars, dat de oplossing oijna op een futiliteit had laten af springen. 'Het College schijnt er naar te streven groot te zijn in het kleine.' Verder zei de heer Van Tilburg nog: 'Ondanks alle schone verklarin gen over de eigen verantwoordelijk heid van het bedrijfsleven blilk! het nuttig te zijn, als er een overheid is, die kan ingrijpen, als het landsbelang in het geding is.' De heer C. Br and «ma. voorzit ter van de ANB, was uiteraard ook zeer voldaan. 'De oplossing is toch nog onverwacht gekomen.' zei hij. En hij voegde er aan toe: 'Ondanks de waarnemende voorzitter van liet Col lege van Rijksbemiddelaars.' Over het verloop van de staking was de heer Brandsma enthousiast. Onze mensen hebben de parolen goed begrepen en de verbindingslijnen waren perfect in orde. De verstandhouding tussen lei ding en leden was uitstekend, mede dank zij het voortreffelijke werk, dat het kader heeft verricht. Het is gebleken, dat de vakbeweging haar 'uiterste wapen' nog best kan han teren, at hoop ik, dat zij het niet te vaak behoeft te doen. De heer Middelhuis., voorzitter van de KAB noemde het tmoegrijpe- lijk dat de werkgevers het zo ve: hadden laten komen. Hij was hoogst tevreden OTer de houdmz van dé vakbonden en van d# leden. 'Dit was uitstekend vakbe- wegingswerk.' De heer Middelhuis hoopte, dat zich bij het tekenen van de volgen de c.ao.'s geen conflicten zullen, voordoen. De heer-J, VAN EIBEKGF.X, voor zitter van de Ned. Chr. Bond zei voor de microfoon van de NCRV te hopen, dat de goede verhouding tus sen de partijen spoedig zou kunnen worden hersteld, voorzover die ver houding zou zijn geschaad. Eerder op de avond (niet voor de microfoon) had de heer Van Eiber gen gezegd, dat de aannemers die nen te begrijpen, dat samenwerkea ook samen weten betekent, waarmee hy doelde op de prijsvorming in het bouwbedrijf en de weinige geneigd heid bfj de werkgevers om tot een publiekrechtelijke organisatie te ko men. En ook de heer Dura, aanvoerde! van de werkgevers, was niet onte vreden. Hij noemde de sevonden op lossing de meest rechtvaardige en was ervan overtuigd, dat ondanks cn staking de verhoumng tussen wek gevers en werknemers beter is gr worden. 3 STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND (Van onze soc.-econ. redactie) De ambtenaren, die in aanmerking komen voor een salarisverhoging van 5Vc zuilen over het eerste kwartaal geen vijf maar zes percent verhoging krijgen. Het ligt namelijk in de bedoelms na het voorschot van drie percent., dat zij reeds hebben ontvangen, nou- maats hetzelfde bedrag uit te keren j Dit er wille van de administratieve eenvoud. I Minister Toxopeus aaat hiertoe j over nadat de amUtenareneentrales j hen voorste! hebben gedaan D? juiste sit'aris'tn zullen van 1 -.'ii af i\oiden uitbetaald. I In de Noorditaliaanse provincie Bergamo zulien alle automobilisten worden onderzocht op bloedgroep en rhesus-factor. De resultaten van dit onderzoek zulien op het rijbewijs van de betrokkene worden vermeld ten einde ingeval van verkeersongeluk ken de behandeling van de gewonden te vergemakkelijken. In deze rubriek vermeldt Het V'VB Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Onze meneer Sydney zal het be amen: Plublio relations zjjn ook in de politiek van het grootste belang en personal relations vormen daar een integrerend deel van. Het aantal vrouwen dat op de VVD stemt alleen omdat zij de heer Berkhouwer wei eens gezien heb ben. loopt in de tienduizenden. Hij behoeft geen mond open te doen om in de Kamer herkozen te worden. Die snor. die bloem in "t knoopsgat.. 'Deze Burger" in Vrijheid en Democratie, weekblad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse carnavalsvierder de heer Van Breevoort heeft nu door middel van zijn raadsman, mr. Se- vaux, een officiële aanklacht inge diend tegen enkele leden van de Bossche politie wegens mishandeling en toebrenging van lichamelijk letsel. De heer Van B. werd op de laatste carnavalsavond, nadat hij geweigerd had een terras te verlaten waar prins Amadeiro met zijn gevolg plaats zou nemen door de politie van die plaate weggewerkt op een wijze waardoor hy gewond werd. Ik ben een beetje huiverig om de begaafde jonge kunste naar Corstlaan de Vries in een bepaald vakje te duwen. Nog klinkt in m'n oren zijn bulde rend gelach toen hij my op s'n atelier aan de Schiekade in Rotterdam een kranteknipsel onder m'n neus hield, waarin een lyrisch collega Corstlaan de Vries 'de verrassende bloe- seming van het Lijnbaan-tijd perk noemde. Wat dat mag wezen, ik weet het niet. Hoe ik deze 23- jarige tengere, ravenzwarte jongeman die visie, goede smaak, esthetisch gevoel en artisticiteit weet uit te leven in de meest uiteenlopende vor men van decoratieve kunst moet noemen: lk weet het evenmin. Hij heeft aandacht-trek kende wandschilderingen ge maakt, maar hij is geen deco rateur. Hij heeft naam ge maakt in de glasschilderkunst, maar'hij is geen glazenier. Hij ontwerpt interieurs en meube len, maar hij is geen binnen huisarchitect. Hij maakt de cors. affiches en programma's, maar hij is geen uitgesproken decorontwerper of grafisch ad viseur. Hij heeft een bijzonder gevoel voor kleuren, maar noem hem geen kleuren-des- kundige. Hij componeert en liefhebbert in goede muziek, maar een componist of een beroepstoonkunstenaar is hij zeker niet. Hij schrijft cabaret liedjes en houdt van een ver fijnde cuisine, maar... enfin, d&t is hij helemaal niet. Op dit ogenblik is deze jonge Rotterdamse kunstenaar, in samenwerking met het Euro team (bestaande uit een bui tenlandse architect en een beeldhouwer), bezig met een grootse opdracht. In het na jaar zal In Heerlen een groot complex verrijzen, bestaande uit een bioscooptheater, een gewoon café-restaurant en een Chinees restaurant. De inrich ting van dat Chinese restau rant eist op het ogenblik d« volle aandacht op can Cors tlaan de Vries. Hij ontwerpt de gevelveraie- ring, het interieur en de meu bels. hij kiest de houtsoorten, de stoffen, de wandschilderin gen en de kunstvoorwerpen en hij geeft adviezen voor ie ty pografische verzorging van ds menu's. 'Daar gaan we boven dien wat grappigs van maken. Ik stel me voor: als je 't open vouwt, gaat er iets friemelen, wat. weet lk nog niet. ik moet 't nog uitdokteren Als wandversiering wil De Vries vergrote reprodukties van fijnzinnige Chinese teke ningen gebruiken. Ter se geen kitsch! Wat ik !n de grote ste den hier in Chinese restau rants gezien heb. nou, dat is om je dood te schrikken. Naast soms werkelijk mooie dingen vind Je de grootste prullaria. Ze stouwen zo'n zaak maar vol met rommel, terwijl de Chine- zpn in werkelïikheld in hun interieurs heel sober zyn." Corstlaan de Vries 1« lang durig in Chinese en Japanse boeken gaan snulfeien om de goede sfeer te proeven. Zijn keuze van materiaal en inte rieur-indeling zullen de wer kelijkheid heel nabij komen. 'Ik heb 'n nieuwe stoel ontwor pen. dat is nog geheim, maar ik kan wel zeggen en dat klinkt misschien 'n beetje gek: lk ben bij dat ontwerp uitge gaan van een banaan!' Op de vloer komt een kleed van een dieprode kleur. Chi nees rood. 'Per saldo blijven we Nederlanders en dus moet er op de vloer Iets degelijks liggen. Iets dat afwasbaar ls en sterk. Eigenlijk zou lk veel met papier moeten werken, maar dat kan in dit land niet. De zaak zou in drie seconden weg waaien.' Voorname Chinese kunst voorwerpen zullen het restau rant, dat vele tongen wil stre len, op een verantwoorde wiize aankleden. Voor de sfeer van het geheel tekent de 23-jarige Corstlaan de Vries, die en dit terloops geen Chinees en ook geen sinoloog ls... Een uitgelezen -chare artiesten heeft zater dagavond in Amsterdam geheel belangeloos een nachtvoorstelling gegeven on der het motto 'Tien Kwartier Voor Agadlr'. Dit nachtfeest was georganiseerd door de stu denten van het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland, in Breukelen. Ongetwijfeld zal er veel geld binnengekomen zijn. Ongetwij feld ook verdient het initiatief van de studenten van Nij en- rode lof en siert het de Neder landse artiestenwereld, dat aan deze oproep zo spontaan gevolg gegeven is. Maar toch... toch blijft het voor mij een beklemmende ge dachte, dat wij voor de zwaar getroffen Marokkanen, die vol gens de laatste berichten mis schien wel 20.000 doden be treuren, alleen maar via koste lijk amusement en bulderende lachsalvo's geld bil een weten te krijgen. Ik begrijp het allemaal wel, maar toch... Netty Rosenfeld vindt, dat de fcranteberichten over haar losvast dienst verband bij de VARA maar een blaam op haar ge zinsleven hebben geworpen. 'De kranten, ja ook Het Vrije Volk. hebben geschreven dat ik meer tijd wil besteden aan mijn gezin, omdat mijn man straks, als hü.bij de TV werkt, minder thuis zal zijn. 'Wat denken jullie nou eigenlijk? Dat mijn Arie (KJey- wegt) een sloof is. die met de grote was moet beulen, hijgend het huis schoonzuigt en elke ochtend de bedden opmaakt, omdat anders m'n gezin ver slonst? Zeg, maak het nou *n beetje! "Niks hoor, lk ga 't alieen maar een beetje kalmer aan doen en meer tijd besteden aan de dingen die lk fi1n vind Mag lk?' Rustig maar, Netty, van mij mag je. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1